Aplikace herbicidů - podzim nebo jaro?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Aplikace herbicidů - podzim nebo jaro?

Příspěvekod Pavel Toman » 04 říj 2012 19:40

Ahoj všichni :)
Kdy je lepší aplikovat herbicidy na bázi syntetických auxinů - Mustang, Starane apod.
Je lepší, respektivě, není nějak rizikové aplikovat je teď na podzim, nebo počkat až na jaro? Pšenice i tritikale je ve fázi BBCH 12, vyklíčilo v tom poměrně dost heřmánků, ptačince, rozrazilu apod. + chundelka, plevele se v fázi děložních až prvních pravých listů.
NA chundelku mám Pumu, na dvouděložní Mustang, starane a agritox.
Jde o to, že ted jsou plevele malé a dobře by se likvidovali, ale nikde jsem si nedočetl, jestli je nějaké riziko při aplikaci uvedených herbicidů ted ne podzim, kdy jsou nízké teploty.
Nebo jestli mám počkat až na jaro, doufat že ty plevele nepřerostou, a na jaře zlikvidovat vše najednou.

Příspěvky: 52
Registrován: 05 črc 2010 20:45

Re: Aplikace herbicidů - podzim nebo jaro?

Příspěvekod jenik.p » 06 říj 2012 20:44

Jednoznačně postříkat minimálně dvouděložné plevele. Oni sice na podzim nepřerostou, ale na jaře strašně rychle startují a konkurují. Herbicidy typu mustang, ale hlavně Starane a Agritox jsou růstové herbicidy který potřebují v době aplikace teplo, vlhko a intenzivní růst plevelů. Já používám tyto kombinace na pozemky podle výskytu plevelů na podzim IPU 1,5l + 7g gleanu a na jaře to dočišťuji muntangem forte, podzim cougar forte 0,5l jaro v případě výskytu plevelů mustang forte na dočištění, podzim 7g gleanu a na jaře axial + mustang forte 0,8l. Ideální je vyčištěný porost na zimu jak od jednoděložných tak dvouděložných plevelů.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Aplikace herbicidů - podzim nebo jaro?

Příspěvekod Pavel Toman » 06 říj 2012 21:18

Zapomněl jsem zmínit, že mám jen malé záhumenky, takže cougar a glean jsou finančeně nedostupné.
Porosty jsem ošetřil kombinací Starane + agritox. Teploty se ted mají držet přes den kolem 15°C, v noci snad nebude mrznout, takže snad sem si nezadělal na problémy.
Herbicidy by měly plevele alespoň poškodit a zbrzdit, pokud nebude extrémně teplá zima (zatím všichni věští tuhou zimu) tak by plevele nějak přerůst neměly. Na jaře dočistím dvouděložné Mustangem a jednoděložné Pumou extra

Příspěvky: 112
Registrován: 28 říj 2008 21:00
Bydliště: Vých. Slowensko

Re: Aplikace herbicidů - podzim nebo jaro?

Příspěvekod Frantík SK » 07 říj 2012 21:50

jenik ma predbehol, ale na jeseň sú určite najvhodnejšie preemergentné alebo e-post herbicídy. Asi to už nestíhaš, ale použiť si mohol aj Maraton, Stomp 330 EC, alebo Afalon. Ak máš nejakého známeho agronóma alebo traktoristu, tak tie 2 deci pre tvoju potrebu by nemal byť až taký problém :wink:
Rastové herbicídy by sa mali aplikovať až na jar. Jesenná aplikácia preem/ epost herbicídov má význam najmä vtedy, ak robíš skorý výsev, ev. aj s nízkym výsevkom, prípadne ešte v kombinácii s minimalizáciou, aby si udržal porast čistý bez konkurenčných burín od začiatku. :!: V tom prípade je jarná aplikácia už iba ako tzv. "opravka", ak došlo k nejakej chybe pri aplikácii, alebo sú v poraste trvalé buriny(pichliač/pcháč), na ktoré preemergenty nezaberajú.
Byť poľnohospodárom nie je povolanie, ale poslanie.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Aplikace herbicidů - podzim nebo jaro?

Příspěvekod Pavel Toman » 08 říj 2012 17:20

Aplikaci preemergentních herbicidů jsem se chtěl od začátku vyhnout.
Tady na foru jsem se ptal proto, že jsem nikde v knihách ani na webu nenašel nic o nějakých rizicích spojených s podzimní aplikací syntetických auxinů.
Jak jsem psal, již jsem aplikaci provedl, postřik zabral dobře, plevele si alespon poškozeny a zbytek je na zimě, nebo popř na jarním postřiku mustangem.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Aplikace herbicidů - podzim nebo jaro?

Příspěvekod neznalek » 04 dub 2013 18:57

zdravím, nechci zakládat nové vlákno, chci se jen zeptat, zda nemáte někdo osvedčený způsob jak vyhubit BÉRY v jarních obilovinách? Vzhledem k jaru jake nyní je to před setím asi nevyřeším....

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Aplikace herbicidů - podzim nebo jaro?

Příspěvekod tele » 04 dub 2013 21:42

jestli to není oves, tak určitě Axial Plus v 0,6 l/ha, vezme i oves hluchý, ježatku a letos očekávám i metlici vzešlou až na jaře díky ne zcela typickému jarnímu počasí :evil:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Aplikace herbicidů - podzim nebo jaro?

Příspěvekod neznalek » 04 dub 2013 21:58

tele píše:jestli to není oves, tak určitě Axial Plus v 0,6 l/ha, vezme i oves hluchý, ježatku a letos očekávám i metlici vzešlou až na jaře díky ne zcela typickému jarnímu počasí :evil:


jedná se mimo ječmena i o oves... díky za radu :wink:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Aplikace herbicidů - podzim nebo jaro?

Příspěvekod tele » 04 dub 2013 23:04

ještě kouknu do chytrý knížky, ale mám ji v práci :lol:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Aplikace herbicidů - podzim nebo jaro?

Příspěvekod tele » 05 dub 2013 21:32

tak v ovsu je vymalováno, tam je bér neřešitelný, konzultoval jsem to i s poradcem :evil:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Aplikace herbicidů - podzim nebo jaro?

Příspěvekod neznalek » 05 dub 2013 21:38

tele píše:tak v ovsu je vymalováno, tam je bér neřešitelný, konzultoval jsem to i s poradcem :evil:


a sakra, jedine zpozdit setí ,počkaz až vyleze a vzít Rapidem :? kazdopádně díky za rady :wink:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Aplikace herbicidů - podzim nebo jaro?

Příspěvekod tele » 06 dub 2013 09:09

Já s bérem naštěstí problém nemám, při 40% zastoupení kukuřice nemá šanci. Vzchází až když se oteplí, takže letos strategie s pozdnějším výsevem ovsa určitě nevyjde. Předpokládám, že v zapojeném porostu ovsa moc šancí mít nebude a hrozí až při dozrávání a tam je možnost desikace, aby moc nekomplikoval sklizeň. Včera jsem byl pro motorku v Klabavě, tak jak jsem koukal po polích, tak každou chvilku budeš sít, máte to pěkně navětraný. U mě bažina, do pole se dostaneme nejdřív za 10 dnů :evil:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Aplikace herbicidů - podzim nebo jaro?

Příspěvekod Martis » 06 dub 2013 09:36

S bérem problémy zatím sice nemám, ale nějak si nevím rady s metlicí, už jsem používal všechno možný a vždy se někde houfně objeví :x . Četl jsem tu něco o Axial Plus, že bych ho zkusil ?
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Aplikace herbicidů - podzim nebo jaro?

Příspěvekod tele » 06 dub 2013 18:29

Martis píše:S bérem problémy zatím sice nemám, ale nějak si nevím rady s metlicí, už jsem používal všechno možný a vždy se někde houfně objeví :x . Četl jsem tu něco o Axial Plus, že bych ho zkusil ?

Metlice je zákeřný plevel, mnohde selektivně odolná např. gleanu, monitoru a na jaře dosti nenápadná. Často vzejde při chladném jaru i v jařinách. Osobně mám některé pozemky tak zasrané, že se protlačí i přes podzimní aplikaci 1,5 litru chlortoluronu nebo 60 g flumioxazinu. Na jaře je jistota 0,9 Axialu buď do EC 32 nebo mezi EC 37 - 47.

Zpět na Chemická ochrana

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků