Zelene hnojenie

Příspěvky: 30
Registrován: 23 bře 2014 13:20

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod KambaCZ » 04 pro 2017 23:48

Ahoj, no budu řešit podobný problém. Děláme hrách a s ním plníme zároveň greening. Jelikož chytré hlavy v Bruselu rozhodli, že od letošního ledna se na hrách na greening nesmí používat s pesticidy, tak mě asi taky čeká podobná myšlenka. Ale popravdě, jsem na tom stějně jak ty. Takže by mě veškerý informace taktéž pomohli.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod tele » 05 pro 2017 08:28

V nevýhodě budou zemědělci s menší výměrou, užším OP nebo vysokým zastoupením ozimých plodin, protože meziplodina má přepočet 1:3 oproti plodinám poutající N - tedy trojnásobná výměra. Nezbyde, než dělat meziplodinu před ozimou pšenicí, která ovšem musí být na pozemku 8 týdnů, což je docela problém, když naroste tolik biomasy jako letos. Nepočítám samozřejmě komplikace při založení porostu a poškození výnosu při založení na konci agrotechnické lhůty. Potom je lepší oželet část výměry luskoviny a založit bez použití pesticidů. Doporučuji si zajít na nějaké školení nebo pohledat na internetu, v den podání dotace už to nemusí jít vyřešit :mrgreen: Nikdy bych nevěřil, že se podobných zvěrstev bude člověk účastnit. Ale co nám koneckonců zbývá 8)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod bold » 05 pro 2017 10:06

já to řeším mrtvou souvratí, tam je super přepočet a jelikož mám hranice bloku u zdroje pitné vody, tak je to ideální řešení- jen doufám že to zase nezruší.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod tele » 05 pro 2017 16:46

Souvrať má koef. 1,5, tak to zase taková hitparáda není, ale je to elegantní řešení. Já tam moc prostoru nemám, protože na podobných místech mám nektarodárné biopásy. A opravím koef. u luskovin - je to 0,7, meziplodina 0,3 :mrgreen: Opravdu se to vyplatí nastudovat, bude tam od příštího roku dost změn.

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod Rolník74 » 05 pro 2017 18:12

Sourate taky zruší.Ja to letos resil hrachem a příští rok oz.meziplodinu,tu záložim na konci terminu aby moc nenarostla a po 31.10.ji poleju kejdou a zaseju oz.hrach a ten po slkizni zase poleju kejdou a zaseju řepku.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod tele » 05 pro 2017 19:18

Rolník74 píše:Sourate taky zruší.Ja to letos resil hrachem a příští rok oz.meziplodinu,tu záložim na konci terminu aby moc nenarostla a po 31.10.ji poleju kejdou a zaseju oz.hrach a ten po slkizni zase poleju kejdou a zaseju řepku.

Souvrate nezruší, ale ještě není jasno, jak to s nimi přesně bude. Na tu řepku už si dávej stranou Caryx :lol:

Příspěvky: 240
Registrován: 07 úno 2007 08:13

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod zemědělec » 05 pro 2017 20:19

Jak to bude s jetelem lučním, když ho uplatním na ozelenění až druhý rok. Mohu první rok použít herbicid na krycí plodinu?

Příspěvky: 30
Registrován: 23 bře 2014 13:20

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod KambaCZ » 05 pro 2017 22:12

tele, nevíš prosím tě, jaký má koeficient vojtěškotráva. A jestl vůbec to lze uznat na greening?

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod Rolník74 » 05 pro 2017 22:56

tele píše:
Rolník74 píše:Sourate taky zruší.Ja to letos resil hrachem a příští rok oz.meziplodinu,tu záložim na konci terminu aby moc nenarostla a po 31.10.ji poleju kejdou a zaseju oz.hrach a ten po slkizni zase poleju kejdou a zaseju řepku.

Souvrate nezruší, ale ještě není jasno, jak to s nimi přesně bude. Na tu řepku už si dávej stranou Caryx :lol:

No,to je přesně ono!!Tohle by melo byt jasny k 30.6. pro nasledujici rok kvůli osevnimu plánu!!Měl jsem v planu sourate,ale byl jsem upozorněn,ze bude změna,takže nakonec mnou zvolená varianta bude pro osevni postup a půdu mnohem lepší...ale letos jsem dal aviron na zkoušku,tak uvidime...

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod Rolník74 » 05 pro 2017 22:59

Máš recht,s tim caryxem...letos po kejde a seti 9.8. jsem zahazardo al s toprexem a nakonec jsem to dohanel retacelem s lynxem...takže je tam nalozeno fest!!

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod aram » 06 pro 2017 00:55

Ty pesticidy do hrachu na greening jsou zakázané už od ledna ? Čili na hrách co budu set na jaře, plánovaně jako greening, už nesmím dát pesticid ? :-O
Jinak jak se stavíte k OP: řepka-pšenice-meziplodina ozimá-hrách-pšenice ? Protože se mi nechce začínat dělat ještě ječmen do toho, nedejbože místo hrachu ... :?

Příspěvky: 30
Registrován: 23 bře 2014 13:20

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod KambaCZ » 06 pro 2017 13:54

aram píše:Ty pesticidy do hrachu na greening jsou zakázané už od ledna ? Čili na hrách co budu set na jaře, plánovaně jako greening, už nesmím dát pesticid ? :-O
Jinak jak se stavíte k OP: řepka-pšenice-meziplodina ozimá-hrách-pšenice ? Protože se mi nechce začínat dělat ještě ječmen do toho, nedejbože místo hrachu ... :?


Myslím, že už to vejde v platnost od 1.1. 2018. Takže přesně tak, na hrách co bude zasetý na jaře nesmíš použít pesticidy. Nebo můžeš, ale nemůžeš to mít v greeningu. :) Jakou máš výměru?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod tele » 06 pro 2017 20:06

aram píše:Ty pesticidy do hrachu na greening jsou zakázané už od ledna ? Čili na hrách co budu set na jaře, plánovaně jako greening, už nesmím dát pesticid ? :-O
Jinak jak se stavíte k OP: řepka-pšenice-meziplodina ozimá-hrách-pšenice ? Protože se mi nechce začínat dělat ještě ječmen do toho, nedejbože místo hrachu ... :?

Dej svazenku s něčím a je to v klidu, nač ozima meziplodina.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod tele » 06 pro 2017 20:09

KambaCZ píše:tele, nevíš prosím tě, jaký má koeficient vojtěškotráva. A jestl vůbec to lze uznat na greening?

Musí být převaha vojtesky, koef 0,7

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod winis » 06 pro 2017 20:35

Já dávám svazenku s jetelem, není to moc drahý, moc to nenaroste, koncem října to beru roundupem a pak zadělat terranem. Chtěl bych stíhat letní meziplodinu, ale nějak neni síla o žních. Založení s APV rozmetadlem na Terradiscu se mi neosvědčilo, tak zkouším Rapidem zasít do strniště, ale to taky nevypadá moc ideálně. Ideální by byl asi Focus nebo Simba OSR, možná na Terrano Minidrill, ale ten stojí skoro stejně jako celý terrano.... :roll:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod tele » 06 pro 2017 21:05

winis píše:Já dávám svazenku s jetelem, není to moc drahý, moc to nenaroste, koncem října to beru roundupem a pak zadělat terranem. Chtěl bych stíhat letní meziplodinu, ale nějak neni síla o žních. Založení s APV rozmetadlem na Terradiscu se mi neosvědčilo, tak zkouším Rapidem zasít do strniště, ale to taky nevypadá moc ideálně. Ideální by byl asi Focus nebo Simba OSR, možná na Terrano Minidrill, ale ten stojí skoro stejně jako celý terrano.... :roll:

Zakládám klasicky - Terrano na 15-20 cm dle vody a následně výsev Prontem. Vzejde vždy na celém pozemku. V říjnu 1-2 l glyfosat, diskem povalet a kopáčem zadělat. V loni hořčice 150 cm, letos přes 200. Příští rok svazenka + inkarnat. Založení je dražší, ale je to na jistotu.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod bold » 06 pro 2017 21:55

mám na terranu namontovaný jetelák, pohon na 12v od motorku na stěrače, funguje bezvadně, vypínač v kabině. vleze tam poměrně dost travin, nebo hořčice se svazenkou.. 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod aram » 07 pro 2017 13:19

tele píše:
aram píše:Ty pesticidy do hrachu na greening jsou zakázané už od ledna ? Čili na hrách co budu set na jaře, plánovaně jako greening, už nesmím dát pesticid ? :-O
Jinak jak se stavíte k OP: řepka-pšenice-meziplodina ozimá-hrách-pšenice ? Protože se mi nechce začínat dělat ještě ječmen do toho, nedejbože místo hrachu ... :?

Dej svazenku s něčím a je to v klidu, nač ozima meziplodina.

Možná jsem to špatně napsal .. myslel jsem meziplodinu ozimou stylem zasít do 20.9. a nechat do 31.10. Zaset meziplodinu tou letní variantou je u nás nemyslitelné kvůli vláze. Přecejen když už dám ty prachy za osivo, tak chci aby to k něčemu bylo a ne zaset i když nic nevyroste.
Měl jsem totiž v plánu tu meziplodinu dělat i kdybych nemusel .. kvůli organické hmotě. Bohužel nebude stačit samotná svazenka, jak jsem měl v plánu. Jak se díváte na to, že budu mít hořčice+svazenka ? Nevadí to když mám řepku jednou za 4 roky ? A je to hloupý nápad dělat meziplodinu pod hrách ? Jde mi o organickou hmotu, takže to možná není úplně od věci. Na podzim prostě zaořu, nebo když toho bude moc tak prvně přejedu diskama a po 2-3 týdnech zaorat ...

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod Rolník74 » 07 pro 2017 15:14

Oz.meziplodinu sem sel dvakrát,vždy 20.9. a věř mě,ze nenaroste skoro nic.Měl jsem hrach a svazenku.Příští rok dam zase hrach a svazenku...hrach jako hlavní svazenku jako vedlejší...narosge to max 20cm,pokejduji zaoru a zaseju ozimy hrach.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod tele » 07 pro 2017 16:38

aram píše:
tele píše:
aram píše:Ty pesticidy do hrachu na greening jsou zakázané už od ledna ? Čili na hrách co budu set na jaře, plánovaně jako greening, už nesmím dát pesticid ? :-O
Jinak jak se stavíte k OP: řepka-pšenice-meziplodina ozimá-hrách-pšenice ? Protože se mi nechce začínat dělat ještě ječmen do toho, nedejbože místo hrachu ... :?

Dej svazenku s něčím a je to v klidu, nač ozima meziplodina.

Možná jsem to špatně napsal .. myslel jsem meziplodinu ozimou stylem zasít do 20.9. a nechat do 31.10. Zaset meziplodinu tou letní variantou je u nás nemyslitelné kvůli vláze. Přecejen když už dám ty prachy za osivo, tak chci aby to k něčemu bylo a ne zaset i když nic nevyroste.
Měl jsem totiž v plánu tu meziplodinu dělat i kdybych nemusel .. kvůli organické hmotě. Bohužel nebude stačit samotná svazenka, jak jsem měl v plánu. Jak se díváte na to, že budu mít hořčice+svazenka ? Nevadí to když mám řepku jednou za 4 roky ? A je to hloupý nápad dělat meziplodinu pod hrách ? Jde mi o organickou hmotu, takže to možná není úplně od věci. Na podzim prostě zaořu, nebo když toho bude moc tak prvně přejedu diskama a po 2-3 týdnech zaorat ...

Meziplodinu udělej každopádně, ke svazence přidej trochu inkarnátu, jetele atp., určitě ne brukvovité. Já dělal 2 sezóny hořčici, ale v bloku bez řepky.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod aram » 09 pro 2017 00:20

tele píše:
aram píše:
tele píše:Dej svazenku s něčím a je to v klidu, nač ozima meziplodina.

Možná jsem to špatně napsal .. myslel jsem meziplodinu ozimou stylem zasít do 20.9. a nechat do 31.10. Zaset meziplodinu tou letní variantou je u nás nemyslitelné kvůli vláze. Přecejen když už dám ty prachy za osivo, tak chci aby to k něčemu bylo a ne zaset i když nic nevyroste.
Měl jsem totiž v plánu tu meziplodinu dělat i kdybych nemusel .. kvůli organické hmotě. Bohužel nebude stačit samotná svazenka, jak jsem měl v plánu. Jak se díváte na to, že budu mít hořčice+svazenka ? Nevadí to když mám řepku jednou za 4 roky ? A je to hloupý nápad dělat meziplodinu pod hrách ? Jde mi o organickou hmotu, takže to možná není úplně od věci. Na podzim prostě zaořu, nebo když toho bude moc tak prvně přejedu diskama a po 2-3 týdnech zaorat ...

Meziplodinu udělej každopádně, ke svazence přidej trochu inkarnátu, jetele atp., určitě ne brukvovité. Já dělal 2 sezóny hořčici, ale v bloku bez řepky.

Ok díky za radu, tyto plodiny by mě asi ani nenapadly. Kdybych to dělal na greening, tak prodává se normálně tato kombinace certifikovaná ? .. Šlo mi právě o tu hořčici v OP s řepkou, teď v tom mám jasno, díky :)

to Rolník74: To je jasny, nemyslel jsem set 20.9., set mám v plánu v srpnu, co nejdřív. Datum jsem použil na upřesnění té ozimé varianty meziplodiny na plnění greeningu :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod winis » 09 pro 2017 13:41

Udělal jsem sled hořčice(meziplodina) - jarní ječmen - svazenka+inkarnát(meziplodina) - jarní ječmen - řepka. A letos v té řepce lokálně vzešlo víc hořčice než když sem jí zakládal apv+terradisc. Docela dost ji poslední dobou pomrzlo, ale do řepkového osevního postupu bych byl s hořčicí opatrný.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod aram » 16 srp 2018 15:49

Zdravím chlapi, má někdo zkušenost s meziplodinou s kombinací svazenky s prosem ? A v případně svazenky s inkarnátem kolik čeho set ? Předem dík. :) Zakládání by bylo terrano cca 15 cm zadělat slámu a vydrol a pak pronto.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod bold » 17 srp 2018 11:13

aram píše:Zdravím chlapi, má někdo zkušenost s meziplodinou s kombinací svazenky s prosem ? A v případně svazenky s inkarnátem kolik čeho set ? Předem dík. :) Zakládání by bylo terrano cca 15 cm zadělat slámu a vydrol a pak pronto.

Proč to nehodíš zrovna do podmítky. já mám na terranu jetelák ze staré sexky, poháněný motorkem od stěračů. hážu to hned při podmítce.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod aram » 17 srp 2018 11:54

Možná to tak příští rok bude, ale terrano je ještě nemluvně, takže takovéhle vychytávky budou muset počkat ještě :mrgreen: Navíc přijde mi i možná rozumější jet prvně mělkou podmítku, počkat na výdrol trochu, pak vytáhnout trochu vody a zadělat vydrol a do toho zaset, ale uvidíme podle počasí, zatím to odkládám, protože v tomhle suchu je to k ničemu ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod bold » 21 srp 2018 08:06

aram píše:Možná to tak příští rok bude, ale terrano je ještě nemluvně, takže takovéhle vychytávky budou muset počkat ještě :mrgreen: Navíc přijde mi i možná rozumější jet prvně mělkou podmítku, počkat na výdrol trochu, pak vytáhnout trochu vody a zadělat vydrol a do toho zaset, ale uvidíme podle počasí, zatím to odkládám, protože v tomhle suchu je to k ničemu ...

svazenka "zasetá" terranem roste jak blbá.Jde o to, ji tam hned hodit, a nečekat až zmizí poslední zbytky vláhy.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: Zelene hnojenie

Příspěvekod Bartuc » 24 dub 2019 12:50

Čo hovoríte na kombináciu letnej medziplodiny: facélia-inkarnát-pohánka (10-30-60) do OP: repka - pš - medziplodina - sója - pšenica v cca 150 m.n.m. (juhovýchod Slovenska - KVO)? alebo je vhodnejšia kombinácia do spomenutého OP len facélia-inkarnát (25-75)?

Předchozí

Zpět na Hnojení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků