liadok alebo močovina?

Příspěvky: 45
Registrován: 23 pro 2007 17:49

liadok alebo močovina?

Příspěvekod 10145 » 20 úno 2012 20:28

nazdar chlapi, chcem sa vás opýtat... čo je lepšie pre pšenice na jar? radšej použit liadok, alebo možem nahradit aj močovinou? myslím, že by to bolo jedno, akurát močoviny by šla menšia dávka,pretože obsahuje 46% dusíka, oproti liadku, ktorý má len 26%. poradte prosím. dakujem
7211,10145, MDW514

Příspěvky: 4
Registrován: 20 úno 2012 19:59

Re: liadok alebo močovina?

Příspěvekod jirik.sdh » 20 úno 2012 20:36

Já bych osobně dal raděj ledek :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: liadok alebo močovina?

Příspěvekod bold » 20 úno 2012 21:14

ledek.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: liadok alebo močovina?

Příspěvekod Pavel Toman » 20 úno 2012 21:16

Tady je článek o řepce i pšenici http://www.vurv.cz/files/Jarn%C3%AD_hno ... 3%A909.pdf

Příspěvky: 4
Registrován: 20 úno 2012 19:59

Re: liadok alebo močovina?

Příspěvekod jirik.sdh » 21 úno 2012 00:29

Tady jsem ještě něco našel http://www.agromanual.cz/cz/clanky/ochr ... zezen.html , snad vybereš správně:)

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: liadok alebo močovina?

Příspěvekod Bartuc » 26 úno 2018 23:14

mám otázku, asi skôr na skúsenejších chemikov z oblasti. nečítali ste niekto brožúru od Yara: Nitrátová hnojiva- Optimalizace výnosu, ochrana životního prostředí. ? myslím že to mám odtiaľto z fóra, len to tu neviem nájsť. v nej celkom slušne nakladajú močovine a naopak pozdvihujú liadok a jeho formu dusíka. odvolávajú sa na "uhlíkovú stopu" a hlavne na straty dusíka spôsobené odparovaním NH3. je pravda že straty sa za špecifických podmienok môžu vyšplhať až na 27%? ktoré podmienky to sú? :roll:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: liadok alebo močovina?

Příspěvekod tele » 26 úno 2018 23:39

Bartuc píše:mám otázku, asi skôr na skúsenejších chemikov z oblasti. nečítali ste niekto brožúru od Yara: Nitrátová hnojiva- Optimalizace výnosu, ochrana životního prostředí. ? myslím že to mám odtiaľto z fóra, len to tu neviem nájsť. v nej celkom slušne nakladajú močovine a naopak pozdvihujú liadok a jeho formu dusíka. odvolávajú sa na "uhlíkovú stopu" a hlavne na straty dusíka spôsobené odparovaním NH3. je pravda že straty sa za špecifických podmienok môžu vyšplhať až na 27%? ktoré podmienky to sú? :roll:

Sucho a vítr. Yara by si měla vyndat hlavu z prdele, je to jeden z největších globálních producentů :(

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: liadok alebo močovina?

Příspěvekod Bartuc » 27 úno 2018 15:26

tele píše:
Bartuc píše:mám otázku, asi skôr na skúsenejších chemikov z oblasti. nečítali ste niekto brožúru od Yara: Nitrátová hnojiva- Optimalizace výnosu, ochrana životního prostředí. ? myslím že to mám odtiaľto z fóra, len to tu neviem nájsť. v nej celkom slušne nakladajú močovine a naopak pozdvihujú liadok a jeho formu dusíka. odvolávajú sa na "uhlíkovú stopu" a hlavne na straty dusíka spôsobené odparovaním NH3. je pravda že straty sa za špecifických podmienok môžu vyšplhať až na 27%? ktoré podmienky to sú? :roll:

Sucho a vítr. Yara by si měla vyndat hlavu z prdele, je to jeden z největších globálních producentů :(


napr. vy počítate s takouto stratou? alebo volíte termín aplikácie močoviny tesne pred zrážkou? čo to v skutočnosti znamená? sucho a vietor 1 deň a 27% je fuč, alebo sucho a vietor 1 deň a 1% je fuč? akú rolu v tomto prípade hrá teplota? ospravedlňujem sa za výlev otázok, ale...

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: liadok alebo močovina?

Příspěvekod tele » 27 úno 2018 20:25

Bartuc píše:
tele píše:
Bartuc píše:mám otázku, asi skôr na skúsenejších chemikov z oblasti. nečítali ste niekto brožúru od Yara: Nitrátová hnojiva- Optimalizace výnosu, ochrana životního prostředí. ? myslím že to mám odtiaľto z fóra, len to tu neviem nájsť. v nej celkom slušne nakladajú močovine a naopak pozdvihujú liadok a jeho formu dusíka. odvolávajú sa na "uhlíkovú stopu" a hlavne na straty dusíka spôsobené odparovaním NH3. je pravda že straty sa za špecifických podmienok môžu vyšplhať až na 27%? ktoré podmienky to sú? :roll:

Sucho a vítr. Yara by si měla vyndat hlavu z prdele, je to jeden z největších globálních producentů :(


napr. vy počítate s takouto stratou? alebo volíte termín aplikácie močoviny tesne pred zrážkou? čo to v skutočnosti znamená? sucho a vietor 1 deň a 27% je fuč, alebo sucho a vietor 1 deň a 1% je fuč? akú rolu v tomto prípade hrá teplota? ospravedlňujem sa za výlev otázok, ale...

Zapomenul jsem výše dopsat producent močoviny. Močovinou je dobré hnojit s předstihem na vlhkou půdu,ledek si počká na déšť. Také je rozdíl výška a hustota porostu např u pšenice, ve vyšším a hustejsim ty ztráty nejsou markantní ani za sucha. Obecně platí hnojit na vlhkou půdu nebo před deštěm, ale často to nejde z různých provozních důvodů 8) Čím vyšší teplota, tím vyšší ztráty.

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: liadok alebo močovina?

Příspěvekod Bartuc » 27 úno 2018 21:40

producenta som pochopil :D . ďakujem pekne za objasnenie, začína to dávať zmysel. ono človek často číta v odborných článkoch, fórach atď. atď. ale dať si dve a dve dokopy niekedy bez konfrontácie proste nejde :mrgreen:

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: liadok alebo močovina?

Příspěvekod tele » 27 úno 2018 22:05

Bartuc píše:producenta som pochopil :D . ďakujem pekne za objasnenie, začína to dávať zmysel. ono človek často číta v odborných článkoch, fórach atď. atď. ale dať si dve a dve dokopy niekedy bez konfrontácie proste nejde :mrgreen:

Tak od toho toto fórum je.

Zpět na Hnojení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník