Už hnojíte?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod Mr.Equable » 17 úno 2015 20:17

Díky za reakce. Družstvo vedle nás taky hnojilo, ale nevim co. Viděl jsem jen Matese s ledkem na pangejtu a zvedlou korbu. Agronom, co k němu chodím pro rady, řikal, že hodí na řepku 150kg/ha ledku a obilím a druhou dávkou ledku ještě posečká.Tak zítra vyzkouším rozmetadlo a hodím taky 150kg/ha na řepku a uvidim, kdy zbytek. Asi posečkám, ale nevim až do kdy.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod Pavel Toman » 18 úno 2015 16:31

My budeme zítra pozítří přihnojovat řepky Dasou v dávce 280 kg/ha. S obilím ještě počkáme.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod bold » 18 úno 2015 18:33

řepku nemám a obilí má podle mně ještě čas- ale já jsem automechanik :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod Mr.Equable » 18 úno 2015 20:46

Bolde s toho si nic nedělej, já taky(mam dopravní průmku) a v oboru sem nikdy nedělal. A kdy pohnojit aby to bylo v tu nejlepší dobu neví ani agronomové. :-D Poručme větru, dešti a pak to víme s jistotou. Takhle to je všechno risk. S obilím taky ještě vyčkávám. Ale štve mi to, protože je půda docela ztuhlá a nedělám koleje a nelepí se mi hlina na kola
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod bold » 19 úno 2015 08:13

Ono to první hnojení je vždy risk. Nastartování porostu a pak příchozí mrazy to není dobrá kombinace. Ale když to vyjde tak je to super.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod winis » 19 úno 2015 23:39

Od zitra cca 100 kg mocoviny do psenic, dneska sem hazel repku 140 kg mocoviny, pristi tyden zacnu ledky do psenic kolem 200 kg...

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod Bartuc » 21 úno 2015 23:16

dneska skoncene psenice, o dva tyzdne zas... inac dost nas prekvapila na niektorych lokalitach aktivita hlodavcov, asi im este teraz na konci zimy vyhlasime vojnu... :D

Příspěvky: 207
Registrován: 29 črc 2012 20:27

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod Brano » 22 úno 2015 12:31

Už minulý rok to bolo premnožené a tento rok tiež nebola bohvieaká zima, počítam že tento rok to bude ešte horšie. Ako/čím to budete hubiť?

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod rsv » 23 úno 2015 21:02

Když to tu tak pročítám, většina háže močovinu nebo ledky pod řepku a mě napadá, jak řešíte síru?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod winis » 23 úno 2015 21:28

síran amonný / dasa na druhé/třetí přihnojení... 200kg/ha +-

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod tele » 23 úno 2015 22:33

rsv píše:Když to tu tak pročítám, většina háže močovinu nebo ledky pod řepku a mě napadá, jak řešíte síru?

DASA, kieserit, sulfan, organika :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod neznalek » 23 úno 2015 22:35

rsv píše:Když to tu tak pročítám, většina háže močovinu nebo ledky pod řepku a mě napadá, jak řešíte síru?


zkusil sem dát na podzim před setím Sulfogranulát

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod tele » 23 úno 2015 23:52

neznalek píše:
rsv píše:Když to tu tak pročítám, většina háže močovinu nebo ledky pod řepku a mě napadá, jak řešíte síru?


zkusil sem dát na podzim před setím Sulfogranulát

Tak letos to bude fungovat dobře, horší to bude až naprší 150-200 mm od listopadu do března a proplaví se S do podorničí. Chová se podobně jako N a ráda se vyplavuje.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 90
Registrován: 19 bře 2008 17:17
Bydliště: okres HK

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod rotez30 » 24 úno 2015 22:16

rsv píše:Když to tu tak pročítám, většina háže močovinu nebo ledky pod řepku a mě napadá, jak řešíte síru?

Co se týče řepky, tak tam přišlo před setím 1,5-2 q síranu amonného na slámu, na podzim znovu síran 1 q a koncem minulého týdne jsme začali házet LAV se síranem amonným (1:1), v dávce 1,5 q/ha, takže zde by nedostatkem síry trpět neměla.

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod rsv » 25 úno 2015 23:51

rotez30 píše:Co se týče řepky, tak tam přišlo před setím 1,5-2 q síranu amonného na slámu, na podzim znovu síran 1 q a koncem minulého týdne jsme začali házet LAV se síranem amonným (1:1), v dávce 1,5 q/ha, takže zde by nedostatkem síry trpět neměla.


Jak jste na tom s pH? Jak často a jaké dávky vápníte? Nebo snad vápenaté podloží? Na můj vkus docela dost síranu...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 90
Registrován: 19 bře 2008 17:17
Bydliště: okres HK

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod rotez30 » 26 úno 2015 19:11

Co se týče pH, tak běžně je kolem 6,7 , někde mírně vyšší a jen ve výjimečných případech nižší, (některé písčité pozemky) okolo 6,4. Tam kde je to na dolní hranici, nebo pod ní, tak tam přišel, nebo přijde dolomitický vápenec v dávce 2-3 t/ha a na kyselé pozemky, které jsme přebírali od bramboráře se aplikovaly 4 tuny. Ročně to vychází na cca 25 % ploch, někde přijde 1x za 3 roky, někde po 5, vše necháváme dělat podle rozborů. Poslední 2 roky se na část ploch aplikoval digestát, který by měl podle rozboru mít zásaditou reakci, tak zde teprv uvidíme, jaká bude skutečnost a co to udělá s pH. Máš nějaké zkušenosti, nebo informace o tom, jak silný a rychlý efekt mají některá "okyselující" hnojiva na příslušný půdní druh?
Co se týče té podzimní dávky 1 q, tak k tomu se po zkušenosti ze sezóny 2013/14, kdy řepka už na konci ledna trpěla nedostatkem dusíku, přistoupilo až loni a vzhledem ke způsobu aplikace vycházel síran jako nejschůdnější varianta, protože nevěřím tomu, že by ač fungl nové rozmetadlo, za nemalé peníze, hodilo rovnoměrně močovinu, nebo Ureu na 30 metrů. Je dost možné, že pro letošní srpen zvážím možnost močoviny na slámu, ale na to je ještě dost času a vše uvidíme dle obsahu S v rostlinách a půdě.

Příspěvky: 253
Registrován: 28 led 2015 20:24

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod rsv » 02 bře 2015 23:26

Musim hodně pohledat a i přesto je výsledek nejistý, byť mám pocit, že něco podobného jsem v ruce měl. Ale přesně si to nevybavím. Teď si mě dostal teda s tou močovinou. Granulovaný síran lítá lépe jak močovina? Já osobně bych se držel té amonné formy na slámu a síran bych neměnil.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 90
Registrován: 19 bře 2008 17:17
Bydliště: okres HK

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod rotez30 » 05 bře 2015 23:06

Pokud vím, tak granulovaný síran amonný se nechá slušně hodit na 30 metrů rozmetadlem pamatujícím skoro dvě desetiletí a nikdy nebyl problém s rovnoměrností rozmetání. V případě močoviny to ani na 24 m za moc nestálo. Močovina má malé, lehké granule, které špatně létají. V případě výběru nového rozmetadla nikdo nezaručil, že s močovinou to na 30 metrů bude tak, jak by mělo. Pokud ví někdo o močovině, která půjde házet tak, jako síran amonný nebo ledky, tak sem s ní. :lol:
Co se týče hnojení na slámu, tam není problém hodit cokoli, to aplikuje Terra Gator s pneumatickým rozmetadlem, ale zde jsem začal řešit "co místo síranu" z důvodu toho, že síra je v půdě pohyblivá a asi nebude mít moc smysl jí tam v období od srpna do konce října nacpat 50-60 kg.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod winis » 06 bře 2015 20:30

Dneska už se dělá granulovaná močivina která jde házet na víc metrů ( můj dodavatel hnojiv, agrokop hb, mi ji loni nabízel), nebo např Agra group vyvíjí nebo už vyvinula Ureu stabil s většíma kuličkama.....

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod tele » 07 bře 2015 13:49

rotez30 píše:Pokud vím, tak granulovaný síran amonný se nechá slušně hodit na 30 metrů rozmetadlem pamatujícím skoro dvě desetiletí a nikdy nebyl problém s rovnoměrností rozmetání. V případě močoviny to ani na 24 m za moc nestálo. Močovina má malé, lehké granule, které špatně létají. V případě výběru nového rozmetadla nikdo nezaručil, že s močovinou to na 30 metrů bude tak, jak by mělo. Pokud ví někdo o močovině, která půjde házet tak, jako síran amonný nebo ledky, tak sem s ní. :lol:
Co se týče hnojení na slámu, tam není problém hodit cokoli, to aplikuje Terra Gator s pneumatickým rozmetadlem, ale zde jsem začal řešit "co místo síranu" z důvodu toho, že síra je v půdě pohyblivá a asi nebude mít moc smysl jí tam v období od srpna do konce října nacpat 50-60 kg.

Granulovanou močovinu lze aplikovat i na 36 m, činím tak již od roku 2011 a doposud bez problémů. Kvalitní granulaci garantuje jak Yara z Holandska, tak Agrofert z Litvy. Od letoška dokonce v nabídce granulovaná Urea stabil za cca 11900,- :mrgreen:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 90
Registrován: 19 bře 2008 17:17
Bydliště: okres HK

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod rotez30 » 07 bře 2015 17:41

Pokud se mohu zeptat, jakým rozmetadlem močovinu na 36 m házíte? Při rozhodování o koupi rozmetadla v loňském roce před Techagrem nebyl schopný ani jeden z prodejců 3 různých značek zaručit, že to močovinu na 30 m hodí rovnoměrně. Většinou se snažili něco slíbit na 24 m s tím, že by se musely dokoupit speciální lopatky.
Močovina s větší granulací nám zatím nebyla nabídnuta, až včera jsem v novinách Zemědělec narazil na reklamu na Ureu, kde píší o větší granulaci... nu nejspíš se ji pokusíme žádat od dodavatele a uvidíme.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod winis » 07 bře 2015 22:19

Pokud vim tak Amazone ZA-TS by mělo umět hodit obyčejnou (prilovanou) močovinu/ureu na 33 metrů..... Jinak granulovanou močovinu nabízí každý lepší dealer.....

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod tele » 07 bře 2015 23:59

rotez30 píše:Pokud se mohu zeptat, jakým rozmetadlem močovinu na 36 m házíte? Při rozhodování o koupi rozmetadla v loňském roce před Techagrem nebyl schopný ani jeden z prodejců 3 různých značek zaručit, že to močovinu na 30 m hodí rovnoměrně. Většinou se snažili něco slíbit na 24 m s tím, že by se musely dokoupit speciální lopatky.
Močovina s větší granulací nám zatím nebyla nabídnuta, až včera jsem v novinách Zemědělec narazil na reklamu na Ureu, kde píší o větší granulaci... nu nejspíš se ji pokusíme žádat od dodavatele a uvidíme.

Bez problémů jí aplikuje Bogballe M3W s lopatkami E8. Amazone taky, ale nevím přesné označení typu. Od koho bereš hnojiva, že nemá v nabídce gr. močovinu?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod tele » 08 bře 2015 00:02

winis píše:Pokud vim tak Amazone ZA-TS by mělo umět hodit obyčejnou (prilovanou) močovinu/ureu na 33 metrů..... Jinak granulovanou močovinu nabízí každý lepší dealer.....

Hranice přesnosti u prilované močoviny je 24 m, větší vzdálenost je na úkor přesnosti. Je dobré dodržet rychlost do 12 km/hod, kuličky jsou lehké a nemají optimální křivku letu :mrgreen:

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod vik » 13 bře 2015 21:43

zdravim už je asi nejvyšší čas pohnojit ozimou pšenici co?jsem v cca 500 n.m.nebo mám ještě počkat?ve středu padal i sníh ale hned slezl.děkuji

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod Mr.Equable » 13 bře 2015 22:14

Já jsem v 510m.n.m. a už mam 14dní pohnojeno Ledkem.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 90
Registrován: 19 bře 2008 17:17
Bydliště: okres HK

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod rotez30 » 14 bře 2015 23:30

tele píše:
rotez30 píše:Pokud se mohu zeptat, jakým rozmetadlem močovinu na 36 m házíte? Při rozhodování o koupi rozmetadla v loňském roce před Techagrem nebyl schopný ani jeden z prodejců 3 různých značek zaručit, že to močovinu na 30 m hodí rovnoměrně. Většinou se snažili něco slíbit na 24 m s tím, že by se musely dokoupit speciální lopatky.
Močovina s větší granulací nám zatím nebyla nabídnuta, až včera jsem v novinách Zemědělec narazil na reklamu na Ureu, kde píší o větší granulaci... nu nejspíš se ji pokusíme žádat od dodavatele a uvidíme.

Bez problémů jí aplikuje Bogballe M3W s lopatkami E8. Amazone taky, ale nevím přesné označení typu. Od koho bereš hnojiva, že nemá v nabídce gr. močovinu?

Hnojiva bereme od místního Agropodniku (HK), granulovanou močovinu by určitě měli mít v nabídce, příp. by ji měli být schopní sehnat, zatím jsem po tom nepátral, ale její aplikaci pro regenerační hnojení nefandí. Rovněž berem pytlovanou UREU stabil pro aplikaci postřikovačem, ale ta močovina si u mých kolegů a předchůdců zkrátka nějak po předchozích zkušenostech nezískala důvěru a o zkušenostech s prodejci rozmetadel jsem se již zmiňoval. Amazone ZA-TS byla v době našeho rozhodování velká novinka, nikdo neřekl přesně, co to bude a co nebude umět, ale cenový rozdíl oproti konkurenci by byl značný. Nakonec vyhrálo Bogballe M2W (s dvěma 750 l nástavci a nosností 3 tuny), jehož prodejce byl jako jediný ochotný rozmetadlo zapůjčit ve vhodnou dobu.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod tele » 15 bře 2015 00:58

rotez30 píše:
tele píše:
rotez30 píše:Pokud se mohu zeptat, jakým rozmetadlem močovinu na 36 m házíte? Při rozhodování o koupi rozmetadla v loňském roce před Techagrem nebyl schopný ani jeden z prodejců 3 různých značek zaručit, že to močovinu na 30 m hodí rovnoměrně. Většinou se snažili něco slíbit na 24 m s tím, že by se musely dokoupit speciální lopatky.
Močovina s větší granulací nám zatím nebyla nabídnuta, až včera jsem v novinách Zemědělec narazil na reklamu na Ureu, kde píší o větší granulaci... nu nejspíš se ji pokusíme žádat od dodavatele a uvidíme.

Bez problémů jí aplikuje Bogballe M3W s lopatkami E8. Amazone taky, ale nevím přesné označení typu. Od koho bereš hnojiva, že nemá v nabídce gr. močovinu?

Hnojiva bereme od místního Agropodniku (HK), granulovanou močovinu by určitě měli mít v nabídce, příp. by ji měli být schopní sehnat, zatím jsem po tom nepátral, ale její aplikaci pro regenerační hnojení nefandí. Rovněž berem pytlovanou UREU stabil pro aplikaci postřikovačem, ale ta močovina si u mých kolegů a předchůdců zkrátka nějak po předchozích zkušenostech nezískala důvěru a o zkušenostech s prodejci rozmetadel jsem se již zmiňoval. Amazone ZA-TS byla v době našeho rozhodování velká novinka, nikdo neřekl přesně, co to bude a co nebude umět, ale cenový rozdíl oproti konkurenci by byl značný. Nakonec vyhrálo Bogballe M2W (s dvěma 750 l nástavci a nosností 3 tuny), jehož prodejce byl jako jediný ochotný rozmetadlo zapůjčit ve vhodnou dobu.

Na časně setý porost pšenice o 4-10 stéblech na rostlinu můžeš regeneračně aplikovat jedině močovinu nebo síran bez toho, aby sis porost ještě víc zahustil a přitom ho nenechal hladovět. Na aplikaci na list stačí obyčejná močovina, nemusíš platit ranec za stabilizovanou. S M2W tu močovinu naaplikuješ pohodově, nastavení je on-line na internetu, případně poradí ing. Bartoš z Honorisu.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 90
Registrován: 19 bře 2008 17:17
Bydliště: okres HK

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod rotez30 » 15 bře 2015 15:05

Děkuji za zkušenost, letos s tím už příliš neprovedem, ale jako rada do budoucna dobré. S Ing. Bartošem se obsluha rozmetadla zná velmi dobře, já jen málo, v případě takové situace to budeme řešit. K té apikaci na list, je možné, že by místo UREI stabil stačila obyčejná močovina, ale jde o zaběhlý způsob, stejně tak jako s hořkou solí / Microtop, kdy mi známý (pracovník ZZN) tvrdil, že aplikovat Microtop je zbytečné, nebo měl možná tak trochu snahu prodat své.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Už hnojíte?

Příspěvekod tele » 15 bře 2015 17:35

rotez30 píše:Děkuji za zkušenost, letos s tím už příliš neprovedem, ale jako rada do budoucna dobré. S Ing. Bartošem se obsluha rozmetadla zná velmi dobře, já jen málo, v případě takové situace to budeme řešit. K té apikaci na list, je možné, že by místo UREI stabil stačila obyčejná močovina, ale jde o zaběhlý způsob, stejně tak jako s hořkou solí / Microtop, kdy mi známý (pracovník ZZN) tvrdil, že aplikovat Microtop je zbytečné, nebo měl možná tak trochu snahu prodat své.

To jsou akorát kecy blbečků! Do 70% aplikací patří 2-5 kg hořké soli a močoviny a 0,2 l bóru. Mikrotop je v pořádku, je to kvalitní hnojivo.

PředchozíDalší

Zpět na Hnojení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků