Hnojení chlévskou mrvou

Uživatelský avatar
Příspěvky: 86
Registrován: 23 srp 2011 17:41
Bydliště: Brno-venkov

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod AtaAF 5088 » 17 kvě 2012 00:13

rammsteiner píše:Napisem aj ja svoj postreh. cez leto som vyvazal slepacince, ktore sa skladovali okolo 7 mesiacov v otvorených zumach, kazda objem po cca 400 m3. celkovo ich bolo zaplnenych 6 ks. mal som to ako brigadu v jednych hydinarnach. ten material bol takej konzistencie, kedze do toho prsi, snezi, ale aj sa to susi na slnku, ze sa to vozilo fekalmi (tatry 815, 148, teda 10 a 12 m3). fekale sa plnili vrchom zavitovkovym dopravnikom a potom zadnym vypustom sa to rozfrkavalo po roli. aj som sa cudoval, ze agronom toho druzstva co sme to tam vozili si nas vobec nebol skontrolovat. a kedze sme boli plateni ukolovo, tak sa nam zbytocne nechcelo jazdit na daleke parcely, tak po roli sme to davali s tatrou na malej 1, zaber asi tak 3 metre. ked som to tak od oka preratal, vyslo mi, ze na ha sa mestilo pribl. 5-7 fur po 12 m3. ale je pravda, ze ten trus je poriadne zriedeny vodou, ze je to vykvasene, cize to urcite nema taku istu hodnotu ako original slepacicnce, ktore vozia rozmetadlami priamo na role. ale co vraveli ludia z toho druzsvta, tak ze su s tym nadmieru spokojni, seju do toho repku, ze maju paradne vynosy a kvantum slamy, ktora ide do kotolne. viem, ze som nedal ziadne konkretne cisla, ani hodnoty, cize moc sa z toho neda zistit. ked som si tychto slepacincov doviezol domov pod 1 ha psenice, dalo sa tam toho 2 krat 12 m3 a obilie nasledujuci rok polahlo, cize pod psenicu je to trocha riziko davat.



Nám po tom pšenice nikdy nepolehla... Teda nechci to zakřiknout... :D Mám na polích navozených asi 800 tun hnoje, tak to letos musíme rozmést, protože tenhle rok stojí za hovno, tak příští to snad bude lepší. Ale co jsem si všiml, tak na kvalitu to má strašnej vliv... Minulej rok nám v Lagerhausu řekli, že jim ještě nikdo lepší pšenicu nedovezl a že to musíme hodně hnojit (umělákem), Řikám že skoro vůbec a čučeli na mě... Pak jsem jim řekl, že hnojíme slepičákama a už jim to bylo jasný. :D Prostě kdo má hnůj, tak je vysmátej. Ale zase to má jednu obrovskou nevýhodu, což je ta práce s tím a hodně nafty projeté. Ale výsledek pak opravdu stojí za to....

Příspěvky: 264
Registrován: 11 srp 2007 20:17

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod kordl » 05 zář 2012 21:57

Je jedna pravda co tu většina píše,že slepičince z klecovýho chovu sou dost nebezpečný . Jedna věc je přehnojení znamená mnoho nežádoucích látek v porostu a v úrodě a druhá věc následné vyčerpání pozemků pro další roky. Nejlepší osvědšený hnuj jaký podle mě je je hovězí z volnýho ustájení.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2012 14:11
Bydliště: Příbramsko

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod Jenda Kortán » 25 lis 2013 11:57

Chlapi, můžu Vás zkušenější rostlináře poprosit o radu ohledně hnojení kobylincema a koňským hnojem?
Kravskej hnůj samozřejmě nikdo nenechá, ale od koníčkářů jde relativně snadno odebírat, často jen za odvoz, koňskej hnůj. Můžete mi prosím poradit, jak je silnej, kolik ho dávkovat a jakej je pod obilí. Obyčejným selský rozumem bych řekl, že je to určitě lepší než nic a půdě to samozřejmě prospěje pokud jí nechci jen huntovat.

Díky Jenda

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod neznalek » 25 lis 2013 14:06

Jenda Kortán píše:Chlapi, můžu Vás zkušenější rostlináře poprosit o radu ohledně hnojení kobylincema a koňským hnojem?
Kravskej hnůj samozřejmě nikdo nenechá, ale od koníčkářů jde relativně snadno odebírat, často jen za odvoz, koňskej hnůj. Můžete mi prosím poradit, jak je silnej, kolik ho dávkovat a jakej je pod obilí. Obyčejným selský rozumem bych řekl, že je to určitě lepší než nic a půdě to samozřejmě prospěje pokud jí nechci jen huntovat.

Díky Jenda


Konský hnůj nechat opravdu hodně dobře "proležet", koníčkáři krmí kde co, včetně "pejrové slámy", takže tady hrozí reálně riziko že si šlušně zasviníte (plevely) své pozemky. Vlastní zkušenost

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod bold » 25 lis 2013 14:09

problém s hnojením hnojem jest opravdu "zasetí" nežádoucích rostlin. Nejlépe nechat uležet ale to je tak na 5 let. :shock:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod Martis » 25 lis 2013 18:55

Koňský hnůj je velmi dobrý, mně ho nechává jeden pán za 2 kila medu a přiveze fůru. Dávám ho do zahrádky pod zeleninu asi nejvíc pod okurky a dle mého názoru je kvalitnější. Akorát se musí nechat pěkně vyzrát. Možná mám ještě někde ze školy tabulky na druhy statkových hnojiv proruzné plodiny, tak se juknu.
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod tele » 25 lis 2013 21:00

Jenda Kortán píše:Chlapi, můžu Vás zkušenější rostlináře poprosit o radu ohledně hnojení kobylincema a koňským hnojem?
Kravskej hnůj samozřejmě nikdo nenechá, ale od koníčkářů jde relativně snadno odebírat, často jen za odvoz, koňskej hnůj. Můžete mi prosím poradit, jak je silnej, kolik ho dávkovat a jakej je pod obilí. Obyčejným selský rozumem bych řekl, že je to určitě lepší než nic a půdě to samozřejmě prospěje pokud jí nechci jen huntovat.

Díky Jenda

Neboj se toho, jakákoliv organická hmota je bonus. Jinde píšeš, že pozemky teprve přebíráš, takže bych zaplevelení neřešil, aplikace budeš muset udělat tak jak tak. Těžko ho budeš někde nechávat uležet - viz nitrátová směrnice. Dávku bych viděl na 20-40 t/ha - nižší pod ozim, vyšší pod jařinu. Je lepší menší dávku na větší plochu, než naopak 8)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 41
Registrován: 02 bře 2012 14:11
Bydliště: Příbramsko

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod Jenda Kortán » 26 lis 2013 18:41

Ahoj,

díky za názory, Příští rok bych měl na zimu sít asi okolo 30 ha a stříkání beru jako automatické. Hlavní přínos v tom hnoji nevidím ani tak v živinách, které můžu dodat i jinak, ale hlavně v tom, že přidam do půdy humusovou složku. Koníkářů už mám domluvených víc. Představuju si to tak, že si k nim vždy čas od času pošlu soupravu a nebo návěs a budu to skladovat na svých, pokud možno trošku zašitých, hnojištích včera jsem se navíc domluvil i se známým, který má hovězí bez polí, že mi hnůj taky klidně nechá. Doteď ho dává prý asi 14 rozmetadel za 5000. Což mi přijde dobrý.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod Martis » 26 lis 2013 19:54

Tabulky jsem bohužel nenašel, ale bral bych to jako trochu kvalitnější hnůj z kravína (záleží na době zrání), takže tak okolo 20t/ha jak píše kolega....
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod tomous » 26 lis 2013 20:53

Koňský hnůj složení N cca.5kg P cca.1,5kg a K cca.6kg v 1t. Složení je +- stejné jak od hnoje skotu.
Naposledy upravil tomous dne 26 lis 2013 23:01, celkově upraveno 1

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod tele » 26 lis 2013 21:45

Jenda Kortán píše:Ahoj,

díky za názory, Příští rok bych měl na zimu sít asi okolo 30 ha a stříkání beru jako automatické. Hlavní přínos v tom hnoji nevidím ani tak v živinách, které můžu dodat i jinak, ale hlavně v tom, že přidam do půdy humusovou složku. Koníkářů už mám domluvených víc. Představuju si to tak, že si k nim vždy čas od času pošlu soupravu a nebo návěs a budu to skladovat na svých, pokud možno trošku zašitých, hnojištích včera jsem se navíc domluvil i se známým, který má hovězí bez polí, že mi hnůj taky klidně nechá. Doteď ho dává prý asi 14 rozmetadel za 5000. Což mi přijde dobrý.

To zní rozumně, je vidět, že to máš vošéfovaný 8)

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod tele » 26 lis 2013 21:47

tomous píše:Koňský hnůj složení N cca.5% P cca.1,5% a K cca.6%. Složení je +- stejné jak od hnoje skotu.

tak to ti blahopřeju, takhle narvanej hnůj živinama se málokdy vidí :lol:

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod tomous » 26 lis 2013 22:59

tele píše:
tomous píše:Koňský hnůj složení N cca.5% P cca.1,5% a K cca.6%. Složení je +- stejné jak od hnoje skotu.

tak to ti blahopřeju, takhle narvanej hnůj živinama se málokdy vidí :lol:


Stárnu a blbnu. Jsou to kg v jedné tuně

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod tele » 27 lis 2013 18:31

tomous píše:
tele píše:
tomous píše:Koňský hnůj složení N cca.5% P cca.1,5% a K cca.6%. Složení je +- stejné jak od hnoje skotu.

tak to ti blahopřeju, takhle narvanej hnůj živinama se málokdy vidí :lol:


Stárnu a blbnu. Jsou to kg v jedné tuně

chápu Tě, jsem na tom úplně stejně :lol: :lol: :lol:

Příspěvky: 33
Registrován: 05 led 2010 20:15

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod Davegr » 16 úno 2014 13:25

Zdravím Vás pánové,
zajímalo by mě jak to je teď s tou nitratovou směrnici. Na poli mam huj na hromadě a zajímalo by mě, jestli ho už dnes můžu jet rozmést a zaorat dokud neni nic pořádně na práci, půda taky není zmrzlá, jak začne jaro tak se zas nebude stíhat. Nevíte teda o tom něco?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod Pavel Toman » 16 úno 2014 14:31

Ode dneška se už může začít hnojit hnojem. Žádný další omezení kromě datumu u hnojiv s pomalu uvolnitelným dusíkem nejsou :)

Příspěvky: 33
Registrován: 05 led 2010 20:15

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod Davegr » 16 úno 2014 15:15

Díky. Takže až to trochu obeschne tak jedu hnojit

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod tele » 16 úno 2014 17:31

Davegr píše:Zdravím Vás pánové,
zajímalo by mě jak to je teď s tou nitratovou směrnici. Na poli mam huj na hromadě a zajímalo by mě, jestli ho už dnes můžu jet rozmést a zaorat dokud neni nic pořádně na práci, půda taky není zmrzlá, jak začne jaro tak se zas nebude stíhat. Nevíte teda o tom něco?

Největší omezení je u skladování hnojiv, klikni si na nitrat.cz, je tam jak znění zákona, tak různý dotazy od zemědělců. Potřebné údaje na hnojení na konkrétním pozemku máš v lpisu! Moje rada ohledně hnojení organických hnojiv: pokud možno vypisuju na hnojení na slámu, N se potom nepočítá do celkového limitu pro danou plodinu. A taky dobře vychází vlastní rozbory z akreditované laboratoře na obsah živin :mrgreen:

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Re: Hnojení chlévskou mrvou

Příspěvekod Bartuc » 20 kvě 2015 23:36

obnovim toto vlakno, mam otazku, zbiera sa nam ozajstna konska mrva, v tom zmysle ze konickari nesetria slamou a tym padom je tam viac slami ako konincov. zbiera sa to priebezne, najstarsia ulezanina ma tak 7 mesiacov a najnovsia asi 1. z dovodu mnozstva to planujeme rozhodit. moja otazka znie ci uvazujem spravne, ak nie opravte ma prosim... po obilnine, davka 10t/ha mrvy plus 80kg LAD/ha na rozklad, zatial si nie som isty ci staci podmietka, alebo hned orba, asi podla aktualneho pocasia, nasledna plodina repka, popr. obilnina. po repke, davka 10t/ha mrvy plus 60kg LAD/ha na rozklad, nasledne obilnina. poucenie, dajte konickarom prst a zoberu vam celu parcelu... :D zartujem, som rad ze zazijeme zmenu a prosim o pochvalu alebo pokarhanie...

Předchozí

Zpět na Hnojení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník