Hnojení slepičáky + rašelina?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 60
Registrován: 30 srp 2011 16:25
Bydliště: Krakonošovo

Hnojení slepičáky + rašelina?

Příspěvekod Agronom » 11 led 2013 14:22

Mám možnost odběru podestýlky ze slepičárny, kde stelou rašelinou. Máte někdo zkušenosti s hnojením tímhle materiálem? Mám obavy, aby to nebylo kyselé a neudělalo to na poli více škody než užitku...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Hnojení slepičáky + rašelina?

Příspěvekod farmářJH » 15 led 2013 13:07

obojí je mírně kyselé, pH 5-6, cca, což bude vadit fosforu, ale je to tak nějak normální. Vápnění se ti asi razantně nezvedne. Otázkou je spíš, o jakou rašelinu jde, jsou i kyselejší druhy a tam by to problém asi byl.
Ale vem to rozumově: obojí by mělo půdu všeobecně zlepšovat. Dávka rašeliny bude omezena podle množství slepičinců, nebudeš přehnojovat, takže by to neměl být problém. Jen si prostě hlídej to pH půdy....což stejně děláš.
Já bych do toho podle toho zřejmě šel. Navíc by mne lákaly ty huminové kyseliny v rašelině.
A to je takový problém si udělat zkoušku na pH u vzorku?
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Hnojení slepičáky + rašelina?

Příspěvekod tele » 15 led 2013 14:50

Nechával jsem rozborovat desítky vzorků slepičinců ( včetně rašeliny jako podestýlky ) a všude pH více než 7! Takže jestli budou kyselé, tak sežeru posraný koště :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 60
Registrován: 30 srp 2011 16:25
Bydliště: Krakonošovo

Re: Hnojení slepičáky + rašelina?

Příspěvekod Agronom » 15 led 2013 23:39

Víc hlav, víc ví! :-) ...Ph na vzorku zmeříme - uvidíme. Ale spíše pro info, stejně to dáme... Jakou dávku na hektar? 15tun?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Hnojení slepičáky + rašelina?

Příspěvekod Pavel Toman » 16 led 2013 10:50

U nás dáváme v případě slepičinců chovu na pilinach dávku 4 (5) t/ha. Když se dřív slepice chovaly na slámě, tak se dávalo prý maximálně 8 tun. Hnojilo se tím pod mák, ten to prý jediný snesl :) Na některých polích prý ale bylo i těch 8 tun hodně a když o občas někdo přepískl, tak tam pak nerost pomalu ani plevel :-D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 60
Registrován: 30 srp 2011 16:25
Bydliště: Krakonošovo

Re: Hnojení slepičáky + rašelina?

Příspěvekod Agronom » 16 led 2013 21:55

Necháme to pár měsíců ležet na hnojišti, než to budeme rozmetat, ať to není tak "ostré"...

Zpět na Hnojení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník