Plán hnojení.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 86
Registrován: 23 srp 2011 17:41
Bydliště: Brno-venkov

Plán hnojení.

Příspěvekod AtaAF 5088 » 26 bře 2013 13:40

Nedávno jsem byl na školení o používání portálu farmáře v Brně SZIF a celkem mě dostalo to, jak se musí registrovat kdy jsem hnojil, co jsem hnojil, jakou dávkou a ještě mám strop kolik a kde můžu nahnojit a co. Co jsem zasel za plodinu.............a když to nebudu mít a přijde kontrola, tak můžu být bez dotací.

Asi si myslí že mají zemědělci už tak málo starostí a přijde mi to celkem jako zbytečnost... Spíš mi to přijde jako že zase vymýšlí jak zemědělce kteří si nedají pozor připravit o dotace. Jako na jednu stranu chápu zákaz používání některých přípravků v určitých zónách, ale co je moc, to je moc...

Jaký na je na to Váš názor? :idea:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Plán hnojení.

Příspěvekod neznalek » 26 bře 2013 15:12

AtaAF 5088 píše:Nedávno jsem byl na školení o používání portálu farmáře v Brně SZIF a celkem mě dostalo to, jak se musí registrovat kdy jsem hnojil, co jsem hnojil, jakou dávkou a ještě mám strop kolik a kde můžu nahnojit a co. Co jsem zasel za plodinu.............a když to nebudu mít a přijde kontrola, tak můžu být bez dotací.

Asi si myslí že mají zemědělci už tak málo starostí a přijde mi to celkem jako zbytečnost... Spíš mi to přijde jako že zase vymýšlí jak zemědělce kteří si nedají pozor připravit o dotace. Jako na jednu stranu chápu zákaz používání některých přípravků v určitých zónách, ale co je moc, to je moc...

Jaký na je na to Váš názor? :idea:


Můj názor je ten, že povinnost vést evidence je tedy již řadu let...at na papíře nebo na portálu farmáře ( což je pro me osobně daleko jednodušší a zabere mi to pouze několik hodin ročně). Samozřejmě je to jen další buzerace, která defakto nema žádný vypovídající význam (papír i farmář snese hodně), ale pokud se vede poctivě, tak i pro osobní přehled a ostatní tiskové výstupy a informace je to určitě dobrá věc.
Osobně jsem měl kontroly ze SRS již několikrat a vždy je vedení evidence zajímalo. Stejnětak chápu, že jak jste v jednom minulém příspěvku v jiném vlákně psal, že hnojiva a postřiky kupujete "pod rukou", můžete mít s vedením smysluplné evidence a v případě kontroly trošku problémy :wink: Je potřeba to vidět z obou stran :) Nikoho nesoudím, každý dělá jak umí, ale o některých věcech je lepší nemluvit :arrow:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Plán hnojení.

Příspěvekod bold » 26 bře 2013 16:55

taky bch tu netlumočil získávání hnojiv a postřiků :lol: Základní poučka je následující, měl by sedět nákup a aplikace. pokud nakoupím 2 tuny, tak ty 2 tuny musím vykázat. To že prodej postřiků (přípravků k ošetřování rostlin) poněkud zpřísnil pravidla jest také pravdou. Po mně chtějí kopii osvědčení. jinak ani gram ve větším množství. Chtěl bych vidět zemědělce co nakupuje přípravky v zahradnickém balení :-)
Kontroly opravdu chodí, pokud bereme dotace tak je to celkem velký bič. :shock:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 187
Registrován: 24 led 2012 20:10

Re: Plán hnojení.

Příspěvekod citrusek » 26 bře 2013 17:53

Evidence hnojiv a postřiků se musí dělat už několik let. U postřiků musí být evidence 3 roky zpět a u u hnojiv je to tuším 5 nebo 7 let. Já to dělám zatím v papírové podobě a na hnojiva jsou na to různé tabulky podle roků. U nás je strop 165 kg na na hektar za vegetační období. S tím, že ve vedlejším vlákně píšete, že hnojivo vám krade kamarád a postřiky máte za polovinu bych se vůbec nechlubil a radši bych to smazal. Pokud nemáte evidence, tak doporučuji udělat a to co nejdřív, protože jak přijde kontrola, tak už je pozdě. Ty kontroly chodí a budou chodit čím dál víc a to hlavně kvůli dodržování ochranných vzdáleností od vody a celkově kvůli ochraně vody a taky kvůli ochraně včel. Taky si musíte dát pozor, že od loňského roku je tady ohlašovací povinnost pokud používáte přípravky nebezpečné pro včely a taky v případě tank-mixů. Od letošního roku je změna, že už se tank-mixy hlásit nemusí, pouze přípravky nebezpečné pro včely. Od letošního roku platí, že při nákupu pesticidů po vás budou chtět kopii osvědčení, jinak vám nic neprodají.
Hnůj musíte do evidence psát taky a ještě ho rozepsat podle obsahu živin a podle počtu dobytčích jednotek. Ani vám to moc nezávidím, doplňovat evidenci na 131 ha za sedm let zpátky.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Plán hnojení.

Příspěvekod bold » 26 bře 2013 18:37

tak dopisovat bych to nechtěl, i když já to zapisuju koncem roku podle kalendáře, tam si čmrkám kdy jsem co dělal. Na portále farmáře jsem se s tím ještě neskamarádil.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 86
Registrován: 23 srp 2011 17:41
Bydliště: Brno-venkov

Re: Plán hnojení.

Příspěvekod AtaAF 5088 » 26 bře 2013 19:18

citrusek píše:Evidence hnojiv a postřiků se musí dělat už několik let. U postřiků musí být evidence 3 roky zpět a u u hnojiv je to tuším 5 nebo 7 let. Já to dělám zatím v papírové podobě a na hnojiva jsou na to různé tabulky podle roků. U nás je strop 165 kg na na hektar za vegetační období. S tím, že ve vedlejším vlákně píšete, že hnojivo vám krade kamarád a postřiky máte za polovinu bych se vůbec nechlubil a radši bych to smazal. Pokud nemáte evidence, tak doporučuji udělat a to co nejdřív, protože jak přijde kontrola, tak už je pozdě. Ty kontroly chodí a budou chodit čím dál víc a to hlavně kvůli dodržování ochranných vzdáleností od vody a celkově kvůli ochraně vody a taky kvůli ochraně včel. Taky si musíte dát pozor, že od loňského roku je tady ohlašovací povinnost pokud používáte přípravky nebezpečné pro včely a taky v případě tank-mixů. Od letošního roku je změna, že už se tank-mixy hlásit nemusí, pouze přípravky nebezpečné pro včely. Od letošního roku platí, že při nákupu pesticidů po vás budou chtět kopii osvědčení, jinak vám nic neprodají.
Hnůj musíte do evidence psát taky a ještě ho rozepsat podle obsahu živin a podle počtu dobytčích jednotek. Ani vám to moc nezávidím, doplňovat evidenci na 131 ha za sedm let zpátky.


Já podnikám od minulého roku, takže já to prý můžu doplnit jen od doby kdy podnikám, což mám štěstí, protože pamatovat si kdy a jak se hnojilo před pěti rokama je asi nadlidské. Jinak ty kontroly chodí koncem nebo můžou dojít kdykoli v průběhu roku?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 86
Registrován: 23 srp 2011 17:41
Bydliště: Brno-venkov

Re: Plán hnojení.

Příspěvekod AtaAF 5088 » 26 bře 2013 19:24

A o tom že se hnůj musí psát do evidence taky vím. Naštěstí na portálu farmáře se automaticky vypočítá obsah živin, a nikdo neví kolik hnoje mám takže neví kolik dávám, tím pádem si s ním taky lze přihnojovat jakkoli. Samozřejmě že nedám 60t/ha to bych to akorát spálil, ale když nemám na umělák tak si dávku upravím podle toho jak chci aby mě to vycházelo a nepřetáhl maximum... Stejně mi to přijde na hlavu, postřiky který jsou nebezpečný pro vodu a včely chápu...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Plán hnojení.

Příspěvekod neznalek » 26 bře 2013 19:54

AtaAF 5088 píše:
citrusek píše:Evidence hnojiv a postřiků se musí dělat už několik let. U postřiků musí být evidence 3 roky zpět a u u hnojiv je to tuším 5 nebo 7 let. Já to dělám zatím v papírové podobě a na hnojiva jsou na to různé tabulky podle roků. U nás je strop 165 kg na na hektar za vegetační období. S tím, že ve vedlejším vlákně píšete, že hnojivo vám krade kamarád a postřiky máte za polovinu bych se vůbec nechlubil a radši bych to smazal. Pokud nemáte evidence, tak doporučuji udělat a to co nejdřív, protože jak přijde kontrola, tak už je pozdě. Ty kontroly chodí a budou chodit čím dál víc a to hlavně kvůli dodržování ochranných vzdáleností od vody a celkově kvůli ochraně vody a taky kvůli ochraně včel. Taky si musíte dát pozor, že od loňského roku je tady ohlašovací povinnost pokud používáte přípravky nebezpečné pro včely a taky v případě tank-mixů. Od letošního roku je změna, že už se tank-mixy hlásit nemusí, pouze přípravky nebezpečné pro včely. Od letošního roku platí, že při nákupu pesticidů po vás budou chtět kopii osvědčení, jinak vám nic neprodají.
Hnůj musíte do evidence psát taky a ještě ho rozepsat podle obsahu živin a podle počtu dobytčích jednotek. Ani vám to moc nezávidím, doplňovat evidenci na 131 ha za sedm let zpátky.


Já podnikám od minulého roku, takže já to prý můžu doplnit jen od doby kdy podnikám, což mám štěstí, protože pamatovat si kdy a jak se hnojilo před pěti rokama je asi nadlidské. Jinak ty kontroly chodí koncem nebo můžou dojít kdykoli v průběhu roku?


Kontroly kdykoli během roku, ale většinou se ohlásí pár dní předem. Stejně tak jako ostatní hnojiva, by se měla evidovat i zaorávka slámy, případně zelené hnojení (GAEC nevim jaké číslo, ale je tam podmínka tušim na min. 20% výměry vracet organickou hmotu do půdy)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Plán hnojení.

Příspěvekod Pavel Toman » 26 bře 2013 21:08

AtaAF 5088 píše:A o tom že se hnůj musí psát do evidence taky vím. Naštěstí na portálu farmáře se automaticky vypočítá obsah živin, a nikdo neví kolik hnoje mám takže neví kolik dávám, tím pádem si s ním taky lze přihnojovat jakkoli. Samozřejmě že nedám 60t/ha to bych to akorát spálil, ale když nemám na umělák tak si dávku upravím podle toho jak chci aby mě to vycházelo a nepřetáhl maximum... Stejně mi to přijde na hlavu, postřiky který jsou nebezpečný pro vodu a včely chápu...


Dusičnany z hnojiv jsou pro vodu stejně nebezpečný jako postřiky, proto vznikla nitrátová směrnice a proto se musí používání hnojiv evidovat. Myšlenka to je dobrá, provedení už je horší. Někdy to v některých případech nedává moc smysl, ale to je i u jiných věcí.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 86
Registrován: 23 srp 2011 17:41
Bydliště: Brno-venkov

Re: Plán hnojení.

Příspěvekod AtaAF 5088 » 27 bře 2013 00:05

Pavel Toman píše:
AtaAF 5088 píše:A o tom že se hnůj musí psát do evidence taky vím. Naštěstí na portálu farmáře se automaticky vypočítá obsah živin, a nikdo neví kolik hnoje mám takže neví kolik dávám, tím pádem si s ním taky lze přihnojovat jakkoli. Samozřejmě že nedám 60t/ha to bych to akorát spálil, ale když nemám na umělák tak si dávku upravím podle toho jak chci aby mě to vycházelo a nepřetáhl maximum... Stejně mi to přijde na hlavu, postřiky který jsou nebezpečný pro vodu a včely chápu...


Dusičnany z hnojiv jsou pro vodu stejně nebezpečný jako postřiky, proto vznikla nitrátová směrnice a proto se musí používání hnojiv evidovat. Myšlenka to je dobrá, provedení už je horší. Někdy to v některých případech nedává moc smysl, ale to je i u jiných věcí.


Stejně by mě zajímalo kolik lidí to dodržuje...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Plán hnojení.

Příspěvekod bold » 27 bře 2013 08:41

papírově většina, páč postihy jsou brutání. 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Plán hnojení.

Příspěvekod Martis » 27 bře 2013 10:46

Bohužel v současné době se musí evidovat všechno, především dotované záležitosti. Plán hnojení je zase jen z mnoha dalších výmyslů, jak dostat ze zemědělce prachy, ikdyž na druhou stranu u těch co jen hází prášky a postřiky a zbytek hnoje cpou do BPS tak těm to přeju.
Samí vole, ale stádo nikde ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 86
Registrován: 23 srp 2011 17:41
Bydliště: Brno-venkov

Re: Plán hnojení.

Příspěvekod AtaAF 5088 » 27 bře 2013 11:29

bold píše:papírově většina, páč postihy jsou brutání. 8)


No já nemyslím papírově, myslím skutečně...

Příspěvky: 77
Registrován: 01 čer 2012 10:14

Re: Plán hnojení.

Příspěvekod sedlák73 » 27 bře 2013 14:59

To by mě zajímalo jak vykazuje hnojivo ten kolega,který hnojivo nakoupil a hnojíš s ním ty?Takovýho souseda bych tady chtěl mít :?:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 86
Registrován: 23 srp 2011 17:41
Bydliště: Brno-venkov

Re: Plán hnojení.

Příspěvekod AtaAF 5088 » 28 bře 2013 20:53

sedlák73 píše:To by mě zajímalo jak vykazuje hnojivo ten kolega,který hnojivo nakoupil a hnojíš s ním ty?Takovýho souseda bych tady chtěl mít :?:



To mě už nějak nezajímá no...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Plán hnojení.

Příspěvekod bold » 29 bře 2013 10:08

předpokládám že to nevykazuje kolega ale agronom většího družstva, všechno sedí, jen ty rostlinky mají poněkud méně dusíku :lol: :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 86
Registrován: 23 srp 2011 17:41
Bydliště: Brno-venkov

Re: Plán hnojení.

Příspěvekod AtaAF 5088 » 29 bře 2013 12:59

No asi tak nějak... :)

Zpět na Hnojení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník