Hnojení kukuřice

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Hnojení kukuřice

Příspěvekod ja.zeze » 23 pro 2015 21:03

Dobrý večer, chtěl bych se zeptat zkušenějších kolegů. Nechal jsem si udělat AZP na pozemcích kde budu na jaře sít kukuřici na siláž pro dobytek. Nikdy předtím jsem tyto rozbory nedělal a trochu mě to zamotalo hlavu. Osevní postup mám pšenice-kukuřice-jarní ječmen-řepka, podle potřeby někam vložím vojtěšku, nebo jetelotrávu. Hnojím hnojem dávkou cca 25 tun vždy pod kukuřici a jarní ječmen. Podle rozboru mi vychází


první pole
ph 6,04
humus 2,53
P 343
K 218
Mg 196


druhé pole

ph 5,59
humus 2,47
P 64
K 111
Mg 196


třetí pole

ph 5,59
humus 2,79
P 223
K 103
Mg 132

Jsem zvyklý dávat 150kg močoviny rozmetadlem a zatáhnout kombinátorem + 100 kg amofosu pod patu, nebo 30m3 kejdy prasat zatáhnout kombinátorem a set bez přihnojení.
Můj dotaz je zda můžu vypustit hnojení P na poli 1 a 3 popř. Váš návrh hnojení. Půdy máme lehké až střední hlinito-písčité.

Děkuji za odpověď.
Naposledy upravil ja.zeze dne 24 pro 2015 01:33, celkově upraveno 2

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Hnojení kukuřice

Příspěvekod tele » 24 pro 2015 01:07

Chybí Ti tam Mg. P nehnojím při hodnotě 150 a víc. Máš tam brutální deficit K, to je tak na 0,3t/ha DS 60, případně Kamex při nedostatku Mg.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Hnojení kukuřice

Příspěvekod tele » 24 pro 2015 01:08

tele píše:Chybí Ti tam Mg. P nehnojím při hodnotě 150 a víc. Máš tam brutální deficit K, to je tak na 0,3t/ha DS 60, případně Kamex při nedostatku Mg.
Na amose zapomeň, radši si to vyvápni :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Hnojení kukuřice

Příspěvekod neznalek » 24 pro 2015 01:29

tele píše:Chybí Ti tam Mg. P nehnojím při hodnotě 150 a víc. Máš tam brutální deficit K, to je tak na 0,3t/ha DS 60, případně Kamex při nedostatku Mg.


Laický dotaz, mám k dispozici běžné rozbory AZZP, jaké jsou mezní a ideální hodnoty zastoupení jednotlivých prvků, které se v AZZP sledují? Snažil jsem se to dohledat, ale víceméně je to pro mě nějaká cizí řeč ... :roll:

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: Hnojení kukuřice

Příspěvekod ja.zeze » 24 pro 2015 02:24

Děkuji za odezvu, Mg jsem doplnil. Rozbor AZZP jsem si nechal udělat hlavně kvůli ph, odebral jsem vzorky pouze ze 6-ti bloků a jsou tam značné rozdíly hlavně v P . V naší oblasti jsou všeobecně kyselé půdy podle portálu farmáře nevím o bloku, který má ph více jak 6,1, většinou kolem 5,6,pouze jedna louka má 7,7. Ale nevím jak moc je to aktuální. Problém je v jisté nechuti vedení starší generace s tím něco dělat. I když je to bohužel na ,,svém". :(
Dobrá takže P by se dal nad 150 vypustit, a místo toho tam dát K pod patu, nebo na široko?
Kolik dát amose, kde je P kolem 60-80?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Hnojení kukuřice

Příspěvekod tele » 24 pro 2015 14:16

neznalek píše:
tele píše:Chybí Ti tam Mg. P nehnojím při hodnotě 150 a víc. Máš tam brutální deficit K, to je tak na 0,3t/ha DS 60, případně Kamex při nedostatku Mg.


Laický dotaz, mám k dispozici běžné rozbory AZZP, jaké jsou mezní a ideální hodnoty zastoupení jednotlivých prvků, které se v AZZP sledují? Snažil jsem se to dohledat, ale víceméně je to pro mě nějaká cizí řeč ... :roll:

Vše je v lpisu v sekci tisky, vyjede to jako pdf nebo excel a je to tam parádně zpracované. Ty obsahy se pochopitelně liší podle půdy - jiná hodnota platí pro lehkou a jiná pro těžkou :wink: Důležitý je kvk a poměr K:Mg

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Hnojení kukuřice

Příspěvekod tele » 24 pro 2015 14:36

ja.zeze píše:Děkuji za odezvu, Mg jsem doplnil. Rozbor AZZP jsem si nechal udělat hlavně kvůli ph, odebral jsem vzorky pouze ze 6-ti bloků a jsou tam značné rozdíly hlavně v P . V naší oblasti jsou všeobecně kyselé půdy podle portálu farmáře nevím o bloku, který má ph více jak 6,1, většinou kolem 5,6,pouze jedna louka má 7,7. Ale nevím jak moc je to aktuální. Problém je v jisté nechuti vedení starší generace s tím něco dělat. I když je to bohužel na ,,svém". :(
Dobrá takže P by se dal nad 150 vypustit, a místo toho tam dát K pod patu, nebo na široko?
Kolik dát amose, kde je P kolem 60-80?

Vzhledem k obsahu Mg bych K doplnil Kamexem v dávce 0,3 t/ha, ale bude to kolem 2500,-/ha. Ideální je sehnat organiku, kejdu nebo digestát a postupně to za rozumný peníze dávat do kupy. Jestliže se pole 20 let drancovalo, bude to stát dost peněz, aby se vrátily živiny časem odnesené. Podívej se do lpisu, je tam historie AZP, bude z toho vidět jak živiny postupem let kolísaly. Kukuřice Ti výnosem odebere kolem 120 kg K/ha. Řešil bych to následovně v rámci osevního postupu: pod kukuřici na jaře 0,3 t/ha Kamex, po sklizni 2 t/ha Schwarzkalk nebo pálené vápno ( okamžitá úprava pH ), do pšenice 0,2 t/ha NPK 5-20-30, do řepky organiku nebo digestát, kejdu a po řepce pod pšenici 2 t/ha dolomitu jako zásobní hnojení Ca a opět 0,2 t/ha NPK 5-20-30. Je to dost finančně náročné, ale bilance živin stejně časem doběhne každého nesvědomitého zemědělce. Hnojit na odběr sklizní bych osobně uzákonil jako první podmínku pro získání SAPS. Pro ilustraci odkaz http://www.vurv.cz/files/Publications/I ... 1-14-0.pdf , kde si každý může dopočítat bilanci živin. Když si to člověk přepočte na odběr třeba za 25 let, tak se až diví, jaká je půda ekonomická matrace. O to víc to bude stát do budoucna :cry:

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: Hnojení kukuřice

Příspěvekod ja.zeze » 24 pro 2015 15:51

Přístup ke kejdě i digestátu mám (za odvoz) a jsem schopný si sám naaplikovat, 21m3 + 12 hadice. Dělám tak od loňského jara. Na tyto pozemky se zatím nedostalo. Pod řepku a do porostu pšenice. Spíše kejdu tu mám asi 3km, pro digestát se mi moc nechtělo, ten je asi 12km a když přepočítám K a Mg v kamexu 0,3t , tak by bylo lepší naaplikovat 30m3 digestátu a zapravit. Dle rozboru digestátu, který jsem dával vloni před řepku vycházi:ph 7,71, N 0,37, P 0,064, K 0,331 a MgO 0,058.
Samozřejmě počítám přímé náklady nikoliv čas.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Hnojení kukuřice

Příspěvekod tele » 24 pro 2015 16:12

ja.zeze píše:Přístup ke kejdě i digestátu mám (za odvoz) a jsem schopný si sám naaplikovat, 21m3 + 12 hadice. Dělám tak od loňského jara. Na tyto pozemky se zatím nedostalo. Pod řepku a do porostu pšenice. Spíše kejdu tu mám asi 3km, pro digestát se mi moc nechtělo, ten je asi 12km a když přepočítám K a Mg v kamexu 0,3t , tak by bylo lepší naaplikovat 30m3 digestátu a zapravit. Dle rozboru digestátu, který jsem dával vloni před řepku vycházi:ph 7,71, N 0,37, P 0,064, K 0,331 a MgO 0,058.
Samozřejmě počítám přímé náklady nikoliv čas.

Tak tohle zásadně mění situaci. Teď bych se ohlížel pouze na nitrátovku. Pod řepku max. 25 m3/ha, pod pšenici po řepce nebo kukuřici 10-15 m3/ha a pod kukuřici 20 m3/ha na slámu, zadělat a nasít meziplodinu a dalších 20 m3/ha na meziplodinu a zadělat. Do ozimů na jaře mám vyzkoušeno regenerační přihnojení LAD a ihned, když je újezdnost, tak 20-25 m3/ha a potom jenom doladit kvalitativní přihnojení. Do kukuřice na jaře určitě neaplikovat, poškození struktury nevyváží žádný efekt z hnojení. Máš šanci za hubičku narvat půdu živinama, jsi klikař :wink:

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: Hnojení kukuřice

Příspěvekod ja.zeze » 17 dub 2016 22:34

Blíží se termín setí kukuřice a přihnojení vyřeším aplikací kejdy a digestátu metodou strip till, která je uvedená v novinkách. Dle rozboru digestátu dám cca 20m3 a pod patu amofos cca 80 kg:
Jsem zvědav na výsledek: :D

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Hnojení kukuřice

Příspěvekod tele » 17 dub 2016 23:19

ja.zeze píše:Blíží se termín setí kukuřice a přihnojení vyřeším aplikací kejdy a digestátu metodou strip till, která je uvedená v novinkách. Dle rozboru digestátu dám cca 20m3 a pod patu amofos cca 80 kg:
Jsem zvědav na výsledek: :D

Nechci Ti brát iluze, ale strip till je v našich končinách krávovina. Ideální je pod kukuřici nakypřit a zasít a ne tam na jaře rajtovat a kurvit strukturu.

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: Hnojení kukuřice

Příspěvekod ja.zeze » 18 dub 2016 08:39

Jelikož jsem aktivně zapojen do provozování této soupravy tak to doma prostě vyzkoušet musím. Byli jsme v pátek v Krásné hoře nad Vltavou, byl jsi se tam podívat? Podle nicku jsi to měl kousek.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Hnojení kukuřice

Příspěvekod tele » 18 dub 2016 19:25

ja.zeze píše:Jelikož jsem aktivně zapojen do provozování této soupravy tak to doma prostě vyzkoušet musím. Byli jsme v pátek v Krásné hoře nad Vltavou, byl jsi se tam podívat? Podle nicku jsi to měl kousek.

O akci vím, nebyl čas. Podmínky v K.Hoře a Petrovicích dobře znám. Kukuřici budou dělat tak dlouho, dokud budou mít dost ornice na kopcích. Loňský pokus o strip till, který jsem měl možnost u nich pozorovat byl smutný příběh :(

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: Hnojení kukuřice

Příspěvekod ja.zeze » 18 dub 2016 20:05

Bylo tam asi 15 lidí, mrzelo by mě kdybys tam byl a já to nevěděl, mohli by jsme to probrat. :D

http://mechanizaceweb.cz/moderni-techno ... -kukurice/

Abych nemachroval, tak práci to dělá pěknou, jenom jsme neměli možnost to jinde vyzkoušet, protože traktor nám dovezli z německa den před akcí.
A teprve potom jsme přišli na to, že nám nejede navigace na RTK ale pouze na EGNOSS takže ukázka práce ok, ale jinak na hovno. :oops:

Zpět na Hnojení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků