Co na to říká Tele!

Příspěvky: 146
Registrován: 03 dub 2009 14:13

Co na to říká Tele!

Příspěvekod w690i » 09 pro 2018 13:01

Dneska jsem narazil na společnost prodávající granulovaný kompost, přijde mi to jako ptákovina. Proto se ptám co na to říkáš tele?

https://www.zdravepole.cz

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod tele » 09 pro 2018 16:27

w690i píše:Dneska jsem narazil na společnost prodávající granulovaný kompost, přijde mi to jako ptákovina. Proto se ptám co na to říkáš tele?

https://www.zdravepole.cz

Tele se telí :lol: Pan Horák objevil Ameriku. Určitě to bude pro něj dobrý byznys, ale nedovedu si představit reálnou ekonomiku v konvenčním zemědělství. Kdo chce, tak už to dávno řeší - výměna slámy za hovna, komposty, čistírenské kaly, slepičince, meziplodiny, vápnění, zpracování půdy atd. Zcela pominu fakt, že hnojivo Mazor není uvedeno v registru, další jsem již nehledal. Plastové vaky v odkazech s kompostem jsou top, to je velký výsměch ekologii.
Shodou okolností teď poslední měsíc řeším plán hnojení pro jednu ekologickou firmu a většina hnojiv je cenově zcela mimo mísu, hlavně organických s dusíkem. Já se úrodností půdy zabývám skoro celý svůj profesní život a věřte, že v tomto ohledu jednoduchá řešení neexistují, funguje vždy systémové, ale dlouhodobé řešení. Osobně bych se styděl zemědělci jako svému partnerovi nabízet nekoncepční krátkozraké řešení zabalené v líbivém hávu dnes moderní péče o půdu, organickém zemědělství a biodiverzifikace. Ale každého věc :wink:

Příspěvky: 146
Registrován: 03 dub 2009 14:13

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod w690i » 10 pro 2018 00:06

Mě přijde zvláštní, že normálně se organickými hnojivy hnoji v tunách. Ale tady už pár metráku dělá "zázraky". :D Díky tak nějak jsem tvou odpověď čekal. :)

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod tele » 10 pro 2018 10:03

w690i píše:Mě přijde zvláštní, že normálně se organickými hnojivy hnoji v tunách. Ale tady už pár metráku dělá "zázraky". :D Díky tak nějak jsem tvou odpověď čekal. :)

Tak ta hnojiva jsou primárně určena pro ovocnáře, zelináře a vinaře ve Francii a dávka je 500-1000 kg/ha. Pokud by to byl granulovaný slepičí hnůj, fungovalo by to cca od 300 kg/ha/rok, ale určitě to žádným zásadním způsobem nezvrátí negativní uhlíkovou bilanci. Stojí za to si přečíst všechny údaje na webu, pro mě jednoznačně obchodní model a ne pomoc zemědělci v boji se suchem a degradací úrodnosti půd. Už jenom dovoz do ČR bude téměř 1000 km, já v tom prostě logiku nevidím. Na druhou stranu jsou zemědělci schopni aplikovat granulovaný vápenec za 4000 Kč/t, tak se určitě najde zákazník i na toto :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod bold » 12 pro 2018 08:53

U nás používá granulovaný hnůj jen místní zelinář. Měl jsem tu čest mu to rozhazovat, musel jsem vyházet síta z rozmetadla. Jsem podobného názoru jak TELE. Je to jen obchodní tah. Za mně když hnůj tak klasiku, navozit na hromadu, nechat ze 3 roky vyzrát a pak rozházet. Jo a když už se to tady nakouslo. Jaký je nejlepší způsob jak dostat vápno do půdy?
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod tele » 12 pro 2018 13:25

bold píše:U nás používá granulovaný hnůj jen místní zelinář. Měl jsem tu čest mu to rozhazovat, musel jsem vyházet síta z rozmetadla. Jsem podobného názoru jak TELE. Je to jen obchodní tah. Za mně když hnůj tak klasiku, navozit na hromadu, nechat ze 3 roky vyzrát a pak rozházet. Jo a když už se to tady nakouslo. Jaký je nejlepší způsob jak dostat vápno do půdy?

To vápno trochu víc upřesni. OP, pH, půdní druh, případně AZZP.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod bold » 14 pro 2018 08:18

tele píše:
bold píše:U nás používá granulovaný hnůj jen místní zelinář. Měl jsem tu čest mu to rozhazovat, musel jsem vyházet síta z rozmetadla. Jsem podobného názoru jak TELE. Je to jen obchodní tah. Za mně když hnůj tak klasiku, navozit na hromadu, nechat ze 3 roky vyzrát a pak rozházet. Jo a když už se to tady nakouslo. Jaký je nejlepší způsob jak dostat vápno do půdy?

To vápno trochu víc upřesni. OP, pH, půdní druh, případně AZZP.

Tak AZZP jsem tak nějak žádal před lety a doposud nic. část pozemků je PHO II, Většinové PH 5,4-5,6. Na jednom pozemku 7,4 (8ha) Půdy většinou těžší- písky tu nejsou.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod tele » 14 pro 2018 20:46

bold píše:
tele píše:
bold píše:U nás používá granulovaný hnůj jen místní zelinář. Měl jsem tu čest mu to rozhazovat, musel jsem vyházet síta z rozmetadla. Jsem podobného názoru jak TELE. Je to jen obchodní tah. Za mně když hnůj tak klasiku, navozit na hromadu, nechat ze 3 roky vyzrát a pak rozházet. Jo a když už se to tady nakouslo. Jaký je nejlepší způsob jak dostat vápno do půdy?

To vápno trochu víc upřesni. OP, pH, půdní druh, případně AZZP.

Tak AZZP jsem tak nějak žádal před lety a doposud nic. část pozemků je PHO II, Většinové PH 5,4-5,6. Na jednom pozemku 7,4 (8ha) Půdy většinou těžší- písky tu nejsou.

Otevři si lpis a na horní liště klikni na tisky a na 14 řádku je zpráva o aktuálních výsledcích měření AZZP ve formátu PDF. Nebo v pravém sloupci klikni 2x na číslo bloku, otevře se ti detail bloku a na horní liště je 13 chlívek AZZP a tam máš AZZP za posledních cca 20 let.
Hodnoty pH máš hodně nízké. S aplikací bych začal pod jařinu nebo ozimý ječmen a na podzim aplikoval 1 t páleného vápna nebo schwarzkalku na rychlou úpravu pH a druhý rok 2 t vápence nebo dolomitu podle toho, jak jsi na tom s Mg. Potom bych řešil 1x za 4 roky 1-2 t vápence dle tvých ekonomických možností. Organicky se nabízí hnojit slepičinci, je tam hodně skořápek. P bych se snažil dodat v Tomagelu, což je kostní drť, kde je fosfor v organické formě a nebude se zvrhávat, další varianta je fosmag, což je P s Ca, Mg a S. Na posun pH o 0,3-0,5 lze využít kombinaci hlubokého kypření na 30-35 cm a následné aplikace Prometeusu např. k řepce. Vyvaruj se použití DAPu nebo Amofosu, v tvém případě jsou to vyhozené peníze s ohledem na blokaci P s Fe nebo Al do nepřijatelných sloučenin. Na přihnojení N kombinuj LAD nebo LAV opět podle obsahu Mg s močovinou. Síru k ozimům dodej na podzim ve Wigoru, DASU bych na pár let vynechal.

Příspěvky: 4
Registrován: 11 pro 2018 23:51
Bydliště: Brno

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod Michal Horák 1 » 14 pro 2018 22:45

Zdravím Vás pánové, dovolím si uvést zmíněné domněnky na pravou míru, aby nedošlo k úplné debatě „o nás bez nás“, protože jak to tu čtu, mám k tomu hodně co říct…
1) Souhlasím s tím, že řešení problémů spočívá v systémovém a dlouhodobém pojetí této problematiky. Naše hnojiva jsou jedním z možných řešení současného stavu půd. Ani nevíte, jakou bych měl radost, kdyby se toto řešit nemuselo, kdybychom byli v zemědělství soběstační, nemuseli nic dovážet a statkovými hnojivy doplňovali organiku v půdě. Na provázanost obsahu OH v půdě vs. hospodaření půdy s vodou vs. půdní úrodnost a další, existuje nespočet prací, výzkumů a hlavně praktických pozorování. Pokud někdo hospodaří roky a roky bez dodání nějaké kvalitní OH a k půdě se chová jako ke zdroji peněz bez jakékoli úcty, pak si půdu nedá do pořádku jedinou aplikací našeho hnojiva. Vždy je to komplex opatření a dlouhodobý proces. Např. zmiňovaný kompost MAZOR obsahuje v sušině 84,8% organických látek, kterými obohatíte půdu!! 50% z této OH tvoří stabilní organické látky. Zbylý uhlík podporuje MO v rhizosféře a pomáhá nastartovat biologické procesy v půdě. Kompost MAZOR je pomalu působící hnojivo, živiny uvolňuje postupně a tak námi uváděná dávka hnojiva na hektar je doporučená startovací nikoliv striktní.
Mimochodem, pro všechna organická hnojiva momentálně finalizujeme proces registrace na UKZUZ a do konce roku by mělo být vše zveřejněno v registru, proto prozatím MAZOR nebyl nalezen v registru. Nedovolil bych si dopředu informovat o něčem, co vím, že neprojde schválením.
2) Že to bude dobrý byznys a celý ten projekt je jen obchodní tah? Všichni jistě víme, kde se točí obrovské peníze a na čem zemědělství „žije“ a tím je celkový chemický průmysl. Kdyby mou motivací bylo vydělat rychle a jednoduše balík peněz, tak se pustím do tohoto odvětví a začnu se zabývat nějakými chemické produkty a půdu tím degradovat ještě víc… Podporovat gigantické korporace, tlačit další a další chemii, cílit na momentální výkon polí, nikoli na jejich dlouhodobou udržitelnost. Toto by byl dobrý byznys a pouhý obchodní tah!
Tento můj projekt je v podstatě pravý opak výše uvedeného! Podpora rodinných společností, zdravý směr péče o půdu s cílem dlouhodobé udržitelnosti hodnoty půd v souladu s přírodou a záchrana polí pro naše děti a další generace :!:
Vážně si myslíte, že bych se rozhodl do toho jít, aniž bych si dopředu zjistil informace a výsledky používání těch hnojiv? Kdybych nebyl přesvědčený o tom, že hnojiva pomůžou zemědělství i tady v ČR, tak by bylo bláznovství něco tak specifického dělat i zde. Nemyslíte?
3) Uvedená dávka 200-500 kg/ha nebo jednorázově 1 tuna jsou doporučené startovací dávky. Vše záleží na Vašich polních podmínkách. Někomu bude stačit 400 kg/ha a někdo, kdo má půdy úplně vyčerpané bude pochopitelně potřebovat víc než 1t. Je to jen o tom, ukázat si pole, zjistiti jejich stav a pak k tomu individuálně přistupovat. Tohle přeci znáte ze své každodenní praxe. Ať už aplikaci hnojiv, pesticidů, dávka osiv atp., vše řešíte individuálně podle aktuálních podmínek. Stejně tak je tomu i v případě těchto organických hnojiv.
Řada zemědělců si problém s radikálním úbytkem organické hmoty uvědomuje a proto jej chtějí řešit! Bohužel ne na všechny se dostane pro případ nákupu hnoje a kejdy, když toho hromadu končí v BPS anebo pochopitelně používají hnůj a kejdu na svých polích.

Na závěr…
Vážně si myslíte, že v česku žijí a konkrétně v zemědělství podnikají jen chamtiví, pokrytečtí lidé, jejichž cílem je všechny okrást a ničit hodnotu všeho kolem sebe? To už naděje na lepší zítřky úplně vymřela?! :shock:
Chápu, že Vám přijde hodně zvláštní, že se někdo rozhodne jít doslova proti proudu a víc, než o svůj blahobyt mu jde o celkovou pomoc současné situaci v zemědělství. Chápu, že tímto krokem jsem narušil jakési klasické uvažovaní a zaběhlé standardy o tom, co je normální. Jistě taky ale budete souhlasit, že prosadit tento „zdravý směr ochrany polí“ nebude vůbec jednoduché. Tudíž to zabere hromadu energie, času, práce a investovaných peněz, než se to vrátí a dokáže se to prosadit v systému, v jakém žijeme a hospodaříme teď.
Upřímně mě mrzí, že se na tento projekt takhle někdo dívá.
To je naše česká společnost opravdu tak špatná a pokřivená, že když někdo přijde s upřímným záměrem zlepšit stav polí a pomoct českému zemědělství, tak je to tak absurdní, že to hned společnost zavrhne a zhodnotí jako nesmysl?! :roll:

PS: poprosím Vás o jedinou věc, nevytvářejte domněnky a dopředu neodsuzujte něco, co je teprve na začátku a jehož předmětem zájmu se může zdát, pro někoho, neuvěřitelná výzva – chránit česká pole pro budoucí generace! Dejte nám čas na to, ukázat reálné výsledky, díky za pochopení!
Michal Horák

Příspěvky: 153
Registrován: 15 říj 2009 11:38
Bydliště: Týn nad Vltavou

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod Dark » 14 pro 2018 23:28

Mám takový pocit že tele s tebou sluníčkáři souhlasit nebude.)""""Ani nevíte, jakou bych měl radost, kdyby se toto řešit nemuselo, kdybychom byli v zemědělství soběstační, nemuseli nic dovážet a statkovými hnojivy doplňovali organiku v půdě.... :mrgreen:"""

Příspěvky: 4
Registrován: 11 pro 2018 23:51
Bydliště: Brno

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod Michal Horák 1 » 14 pro 2018 23:45

Dark píše:Mám takový pocit že tele s tebou sluníčkáři souhlasit nebude.)""""Ani nevíte, jakou bych měl radost, kdyby se toto řešit nemuselo, kdybychom byli v zemědělství soběstační, nemuseli nic dovážet a statkovými hnojivy doplňovali organiku v půdě.... :mrgreen:"""


Tohle ale není o tom, zda se mnou někdo bude či nebude souhlasit :idea: Tohle je čistě můj subjektivní pocit!
Michal Horák

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod tele » 15 pro 2018 00:45

Tak je dobře, že diskutujeme. Moc jsem to neočekával, můj úvod byl poměrně ostrý. Já nejsem velký diplomat a upřednostňuji věcnou diskuzi. Pokud to neděláte pro Váš přímý profit, ale z nějakého vnitřního přesvědčení, tak jste naivní. To, jak je momentálně mezi zemědělskou veřejností nastavena péče o půdu, je zoufalost a řešení těchto problémů není jednoduché, rychlé a ani levné. Vaše řešení by mělo být součást komplexních opatření a nemělo by parazitovat na Vámi zdůrazněných nedostatcích ostatních opatření - viz odkazy na ŽV, meziplodiny atd. Jediné dlouhodobě udržitelné řešení je maximální využití lokálních zdrojů a ne transport hnojiv napříč světadíly. Tohle se týká i vápenatých a dusíkatých hnojiv, nejen organických hnojiv v BB.
Čas ukáže, kde leží to správné řešení a dost možná zde platí klasické, že více cest vede k jednomu cíli.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod bold » 15 pro 2018 13:46

Díky moc, S portálem zatím boj prohrávám, ale když mně někdo navede tak mně otevře oči. Zatím jsem nepronikl do tajů chemických pochodů, vím jen že se každým rokem hnojilo a jednou za čas se dávalo vápno. Já ho nedával vůbec, a už je vidět že je to chyba. To hluboké prorýpnutí na 35cm je super varianta, vezmu to LD radličkama na terranu, jen nevím jak na ten prometheus- tohle jsem nikdy nedělal, ale příští rok bych to vyzkoušel. Já jedu spíš na nižší úroveň pěstování, i když půdy jsou tady suprové (jihovýchodní haná) Jsem zastánce "nevytěžení" maxima z půdy, ale spíš rozumný výnos a rozumný stav půdy.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod tele » 15 pro 2018 14:21

bold píše:Díky moc, S portálem zatím boj prohrávám, ale když mně někdo navede tak mně otevře oči. Zatím jsem nepronikl do tajů chemických pochodů, vím jen že se každým rokem hnojilo a jednou za čas se dávalo vápno. Já ho nedával vůbec, a už je vidět že je to chyba. To hluboké prorýpnutí na 35cm je super varianta, vezmu to LD radličkama na terranu, jen nevím jak na ten prometheus- tohle jsem nikdy nedělal, ale příští rok bych to vyzkoušel. Já jedu spíš na nižší úroveň pěstování, i když půdy jsou tady suprové (jihovýchodní haná) Jsem zastánce "nevytěžení" maxima z půdy, ale spíš rozumný výnos a rozumný stav půdy.

Když budeš něco v lpisu potřebovat tak rád pomůžu. Ani já ho neovládám suprově. Většinou Ca zůstane usazen v horizontu 25-35 cm a když se to promíchá, tak to může nahradit jednu aplikaci vápence. Toho Prometheuse se neboj, lze to přidat k normálnímu postřiku. Vím, že s LD pracuješ, proto jsem to napsal. Určitě stojí za to přehodnotit postoj k intenzitě, letos jsme u jednoho zemědělce při normálním vedení porostu vymáčkli z Grizzlyho přes 11 t/ha bez dopadu na stav půdní úrodnosti. Příští rok přidá 5 t hnoje ke své obvyklé dávce pod brambory aby si zachoval mírně pozitivní bilanci živin a bude to ok.

Příspěvky: 4
Registrován: 11 pro 2018 23:51
Bydliště: Brno

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod Michal Horák 1 » 15 pro 2018 14:46

tele píše:Tak je dobře, že diskutujeme. Moc jsem to neočekával, můj úvod byl poměrně ostrý. Já nejsem velký diplomat a upřednostňuji věcnou diskuzi. Pokud to neděláte pro Váš přímý profit, ale z nějakého vnitřního přesvědčení, tak jste naivní. To, jak je momentálně mezi zemědělskou veřejností nastavena péče o půdu, je zoufalost a řešení těchto problémů není jednoduché, rychlé a ani levné. Vaše řešení by mělo být součást komplexních opatření a nemělo by parazitovat na Vámi zdůrazněných nedostatcích ostatních opatření - viz odkazy na ŽV, meziplodiny atd. Jediné dlouhodobě udržitelné řešení je maximální využití lokálních zdrojů a ne transport hnojiv napříč světadíly. Tohle se týká i vápenatých a dusíkatých hnojiv, nejen organických hnojiv v BB.
Čas ukáže, kde leží to správné řešení a dost možná zde platí klasické, že více cest vede k jednomu cíli.


Ale no tak... Jaképak parazitování na nedostatcích ostatních opatření??? Je někde na webu nebo jsem výše napsal, že aplikace těchto organických hnojiv je jediné řešení a že cokoli jiného je špatně???
V prvním komentáři jsem napsal: „…řešení problémů spočívá v systémovém a dlouhodobém pojetí této problematiky. Naše hnojiva jsou jedním z možných řešení současného stavu půd.“
Uvádíte, že „Jediné dlouhodobě udržitelné řešení je maximální využití lokálních zdrojů a ne transport hnojiv napříč světadíly.“ Kéž by tomu tak bylo!
Kéž by byla domácí ŽV tak silná, čímž by byl i dostatek statkových hnojiv úplně pro všechny. Kéž by se půda méně utužovala pracovními operacemi. Kéž by meziplodiny bohatě dostačovaly a všechny problémy vyřešily. Kéž by vlivem BPS nedostávala půda tak zabrat, kéž by zde bylo více svědomitých zemědělců s jinými hodnotami oproti byznysmenům s cílem vyždímat z půdy maximum a pak „Po nás potopa…“ :roll:

Rovněž i já upřednostňuji věcnou a konstruktivní diskuzi, ale úplně nejraději mám reálnou praxi! Můžeme to tu na internetu dál rozebírat, můžeme o tom neustále diskutovat, ale dokud to nezažijeme v praxi v reálných podmínkách, jsou to všechno víceméně teorie, domněnky a spekulace.
Proto myšlenka na závěr pro všechny, kdo tuto diskuzi sledují a mají zájem o řešení problematiky :idea:
Věřím v tato organická hnojiva a jejich přínos a pomoc českým polím. Nebojím se výzvy a už vůbec ne přímého porovnání s dalšími řešeními. Kdokoli má zájem si udělat porovnání na svých polích, ať se mi ihned ozve! Na Vašich polích a ve Vašich konkrétních podmínkách hospodaření vyzkoušíme tato ozdravná hnojiva vs. jiné řešení vs. kontrola. Mám jen jednu prosbu, dejte nám prostor dokázat to nikoli na relativně dobrých polích, ale dejte nám to „nejhorší“, co máte a nechejme se překvapit jak moc pomohou ozdravná hnojiva Vašim polím a Vašemu hospodaření.
Spočítáme ekonomiku, porovnáme přínos řešení pro půdu, vliv na sucho a výnos, úrodnost a další. Kdokoli má zájem, neváhejte a ozvěte se mi a pojďme vyzkoušet na Vašich polích :!:
Michal Horák

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod tele » 15 pro 2018 15:23

Trošku z Vašeho příspěvku cítím snahu udělat ze mě blbce, ale na to sem celkem zvyklý. Problém je v tom, že Vy chcete řešit zemědělství jako celek a to je dost velké sousto. Já řeším konkrétní problémy v jednotlivých podnicích a moc mě nezajímá, jak je to u sousedů, to je jejich byznys.
Namátkou vyberu z odkazů na Vašem webu: zelené hnojení: slabé dodání potřebného množství organické hmoty, než co je nyní skutečně potřeba - včas založený porost strniskové meziplodiny složené z vhodných komponentů dodá v průměru 450 kg C org/ha, živočišná výroba: nízká výkupní cena mléka, která je mnohdy pod výrobními náklady - aktuální cena mléka je 9,5 Kč/l. Dá se polemizovat i o dalších argumentech, ale pro ilustraci je tohle dostačující.
Já se přímého souboje rozhodně nebojím, hozenou rukavici klidně zvednu. Jeden můj zákazník Vás zřejmě již kontaktoval, takže se určitě v příštím roce potkáme. Naplánujeme pokus včetně vyhodnocení výnosu a kvality v poměrně specifických podmínkách. Na opravdu dobře zásobených polích se aplikace do výnosu promítne naprosto minimálně v rámci statistické chyby tak jako ostatně i u jiných organických hnojiv, tam bych se do žádných velkých akcí rozhodně nepouštěl.

Příspěvky: 4
Registrován: 11 pro 2018 23:51
Bydliště: Brno

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod Michal Horák 1 » 15 pro 2018 16:23

Nejprve k Vaší poznámce, že se z Vás údajně snažím dělat blbce… To bych si rozhodně nedovolil a pokud Vám to tak vyznívá, tak mě to mrzí! Nicméně, po přečtení Vašeho prvního příspěvku v tomto vláknu bych se za blbce mohl cítit já a to několikrát za sebou při tom všem, co tam čtu :|
Body, které jste uvedl z mého webu a na které argumentujete, beru. Ovšem přiznejme si, že výkupní cena mléka není stabilní a nikdo z nás ji nedokáže regulovat. Navíc ze zkušeností minulých let víme, že cena může kdykoli spadnout hluboko dolů a to se stává pro spoustu podniků s ŽV likvidační. Otázkou také je, že výrobní náklady jsou taktéž individuální podle hospodářských schopností podniků.
Co se týká argumentu na zelené hnojení, taktéž beru. Jenomže uvádíte taktéž při ideálních podmínkách. Co když nezaprší? Co když v půdě není dostatek vláhy a meziplodina nemá z čeho růst?
Jistě všechno má své pro a proti, proto v jednotlivých bodech na webu uvádíme nejen minusy ale i jejich plusy, aby porovnání bylo co nejvíce otevřené.

Výborně, tak to mě těší, že se rodí spolupráce, navíc s Vaším zákazníkem! Věřím, že nás oba toto obohatí o zkušenosti a z pokusů získáme jistě zajímavé výsledky.
Budu se těšit na setkání! :wink:
Michal Horák

Příspěvky: 69
Registrován: 16 lis 2012 23:56
Bydliště: Opavsko

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod georget91 » 17 pro 2018 05:40

Mám jeden dotaz trochu mimo téma - ohledně AZZP v LPIS, kde to v té aplikaci najdu? Prošel jsem si zde fórum i celou aplikaci, ale nikam jsem se nedostal.

Dle návodu od Tele: "Otevři si lpis a na horní liště klikni na tisky a na 14 řádku je zpráva o aktuálních výsledcích měření AZZP ve formátu PDF." Nemám žádnou horní lištu s tisky. Ani vrstvu AZP živiny jsem nenašel. Používáte snad jiný prohlížeč než tento? http://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/

Příspěvky: 114
Registrován: 27 dub 2007 12:52

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod Staňa » 17 pro 2018 08:41

Aplikace je stejná.ale musíš být přihlášený ve veřejné to nejde.Pokud nemáš přístupovy jméno a heslo tak ti ho na agentuře nebo jak se to dnes jmenuje vygenerují.Když jsme tady u toho,jak vedete evidenci postřiků,mě se to na lpisu docela zamlouvá,oproti ručnímu vypisování je to pohoda.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod bold » 17 pro 2018 09:37

georget91 píše:Mám jeden dotaz trochu mimo téma - ohledně AZZP v LPIS, kde to v té aplikaci najdu? Prošel jsem si zde fórum i celou aplikaci, ale nikam jsem se nedostal.

Dle návodu od Tele: "Otevři si lpis a na horní liště klikni na tisky a na 14 řádku je zpráva o aktuálních výsledcích měření AZZP ve formátu PDF." Nemám žádnou horní lištu s tisky. Ani vrstvu AZP živiny jsem nenašel. Používáte snad jiný prohlížeč než tento? http://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/

Máte svůj účet? Tohle je veřejná verze, pak je verze uživatelská a ta má daleko víc věcí (záložek)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 69
Registrován: 03 kvě 2016 20:01

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod Duke » 17 pro 2018 16:53

DASU bych na pár let vynechal.[/quote]

Kvůli okyselujícímu efektu amoniakální složky?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod tele » 17 pro 2018 17:42

georget91 píše:Mám jeden dotaz trochu mimo téma - ohledně AZZP v LPIS, kde to v té aplikaci najdu? Prošel jsem si zde fórum i celou aplikaci, ale nikam jsem se nedostal.

Dle návodu od Tele: "Otevři si lpis a na horní liště klikni na tisky a na 14 řádku je zpráva o aktuálních výsledcích měření AZZP ve formátu PDF." Nemám žádnou horní lištu s tisky. Ani vrstvu AZP živiny jsem nenašel. Používáte snad jiný prohlížeč než tento? http://eagri.cz/public/app/lpisext/lpis/verejny2/plpis/

Tvl to je přístup na veřejný lpis, musíš na svůj :o

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod tele » 17 pro 2018 17:47

Duke píše:DASU bych na pár let vynechal.


Kvůli okyselujícímu efektu amoniakální složky?[/quote]
Okyselují hlavně oxidy síry, dusíkatá hnojiva působí mírně kysele skoro všechna.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod tomous » 17 pro 2018 20:52

A co je menší zlo-SAM nebo DASA?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod tele » 17 pro 2018 21:19

tomous píše:A co je menší zlo-SAM nebo DASA?

Určitě okyseluje méně 100 kg SAM než 100 kg DASA

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod aram » 12 led 2019 02:21

tele píše:Otevři si lpis a na horní liště klikni na tisky a na 14 řádku je zpráva o aktuálních výsledcích měření AZZP ve formátu PDF. Nebo v pravém sloupci klikni 2x na číslo bloku, otevře se ti detail bloku a na horní liště je 13 chlívek AZZP a tam máš AZZP za posledních cca 20 let.
Hodnoty pH máš hodně nízké. S aplikací bych začal pod jařinu nebo ozimý ječmen a na podzim aplikoval 1 t páleného vápna nebo schwarzkalku na rychlou úpravu pH a druhý rok 2 t vápence nebo dolomitu podle toho, jak jsi na tom s Mg. Potom bych řešil 1x za 4 roky 1-2 t vápence dle tvých ekonomických možností. Organicky se nabízí hnojit slepičinci, je tam hodně skořápek. P bych se snažil dodat v Tomagelu, což je kostní drť, kde je fosfor v organické formě a nebude se zvrhávat, další varianta je fosmag, což je P s Ca, Mg a S. Na posun pH o 0,3-0,5 lze využít kombinaci hlubokého kypření na 30-35 cm a následné aplikace Prometeusu např. k řepce. Vyvaruj se použití DAPu nebo Amofosu, v tvém případě jsou to vyhozené peníze s ohledem na blokaci P s Fe nebo Al do nepřijatelných sloučenin. Na přihnojení N kombinuj LAD nebo LAV opět podle obsahu Mg s močovinou. Síru k ozimům dodej na podzim ve Wigoru, DASU bych na pár let vynechal.

Zdravím Tele, mohl bych se zeptat ohledně toho vápnění ?
O pole se staral ještě před asi 2-3 lety děda a teď to dělám já, ovšem vápnění jsem si konečně prosadil až loni. Nakonec kvůli službařům se vápnilo jen jedno pole, které se pak oralo na zimu. Na tom poli bylo pH neuvěřitelných 4,75 podle rozborů, které jsem si v roce 2017 nechal udělat a které se poté setkaly s velkým odporem (skoro mi je děda nechtěl proplatit, vše jde zatím na něj a přes něj). Takže prostě hrůza. Vápnili jsme 3 tuny vápence na hektar ? Bylo to správné rozhodnutí ? Měl bys pro mě kdyžtak také takový dlouhodobější postup ? Moc díky :)

Jinak máme ještě jedno pole s pH 4,9, naštěstí malé. Tam jsem plánoval vápnit také vloni, ale musel jsem už set pšenici a nemohl čekat na vápnění. Letos tam přijde řepka, přimlouváš se za vápnění tento rok ? Samozřejmě to bude i podle počasí, ale vápní se vůbec před řepkou ? Případně bys to nějak upravil na dlouhodobý postup, něco rychlého letos a další roky něco pomalejšího ?

A dále mám v plánu letos vápnit ještě 2 pole, víceméně naše nejúrodnější a s nejtěžší půdou (ale pořád je to víceméně kategorie středně těžká), ty mají pH nějak 5,5. Za jakou dávku se přimlouváš ? Má být cílem dostat se na cca 7 nebo stačí třeba 6,5 ? Tady bych to chtěl letos jedním vápněním dostat do ideálu, pokud je to možné, protože tam chci znovu vápnit nejdříve za 4 roky. Tady na těch navíc bude meziplodina, jedno se bude na zimu orat, druhé půjde na zkoušku na bezorebku na zimu (Terrano 3 FX,normálně s pěchem) ... je potřeba nějakého zvláštního postupu kvůli souběhu vápnění a meziplodiny ? Může se vápnit i když tam bude porost třeba 1 m ? Pokud něco takového naroste tak nejspíš i před orbou stejně pojedu s diskáčem, před Terranem určitě, protože bych to na nějakých 25-30 cm na jeden přejezd možná ani nedal.

A s tím souvisí poslední dotaz :D je dostatečné vápnit jednou za 8 let čili jednou za 2 OP ?? OP je: Řepka-pšenice-hrách-pšenice. Po pšenici před hrachem budu letos set meziplodinu, nakonec (kvůli změnám) i kvůli greeningu, ale stejně by tam šla kvůli OH. Nebo raději jednou za OP ? Sice bych musel zvát službařa každý rok, ale na cenu to nejspíš nemá vliv, protože jede taxu za tunu/ha.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod tele » 12 led 2019 13:09

aram píše:
tele píše:Otevři si lpis a na horní liště klikni na tisky a na 14 řádku je zpráva o aktuálních výsledcích měření AZZP ve formátu PDF. Nebo v pravém sloupci klikni 2x na číslo bloku, otevře se ti detail bloku a na horní liště je 13 chlívek AZZP a tam máš AZZP za posledních cca 20 let.
Hodnoty pH máš hodně nízké. S aplikací bych začal pod jařinu nebo ozimý ječmen a na podzim aplikoval 1 t páleného vápna nebo schwarzkalku na rychlou úpravu pH a druhý rok 2 t vápence nebo dolomitu podle toho, jak jsi na tom s Mg. Potom bych řešil 1x za 4 roky 1-2 t vápence dle tvých ekonomických možností. Organicky se nabízí hnojit slepičinci, je tam hodně skořápek. P bych se snažil dodat v Tomagelu, což je kostní drť, kde je fosfor v organické formě a nebude se zvrhávat, další varianta je fosmag, což je P s Ca, Mg a S. Na posun pH o 0,3-0,5 lze využít kombinaci hlubokého kypření na 30-35 cm a následné aplikace Prometeusu např. k řepce. Vyvaruj se použití DAPu nebo Amofosu, v tvém případě jsou to vyhozené peníze s ohledem na blokaci P s Fe nebo Al do nepřijatelných sloučenin. Na přihnojení N kombinuj LAD nebo LAV opět podle obsahu Mg s močovinou. Síru k ozimům dodej na podzim ve Wigoru, DASU bych na pár let vynechal.

Zdravím Tele, mohl bych se zeptat ohledně toho vápnění ?
O pole se staral ještě před asi 2-3 lety děda a teď to dělám já, ovšem vápnění jsem si konečně prosadil až loni. Nakonec kvůli službařům se vápnilo jen jedno pole, které se pak oralo na zimu. Na tom poli bylo pH neuvěřitelných 4,75 podle rozborů, které jsem si v roce 2017 nechal udělat a které se poté setkaly s velkým odporem (skoro mi je děda nechtěl proplatit, vše jde zatím na něj a přes něj). Takže prostě hrůza. Vápnili jsme 3 tuny vápence na hektar ? Bylo to správné rozhodnutí ? Měl bys pro mě kdyžtak také takový dlouhodobější postup ? Moc díky :)

Jinak máme ještě jedno pole s pH 4,9, naštěstí malé. Tam jsem plánoval vápnit také vloni, ale musel jsem už set pšenici a nemohl čekat na vápnění. Letos tam přijde řepka, přimlouváš se za vápnění tento rok ? Samozřejmě to bude i podle počasí, ale vápní se vůbec před řepkou ? Případně bys to nějak upravil na dlouhodobý postup, něco rychlého letos a další roky něco pomalejšího ?

A dále mám v plánu letos vápnit ještě 2 pole, víceméně naše nejúrodnější a s nejtěžší půdou (ale pořád je to víceméně kategorie středně těžká), ty mají pH nějak 5,5. Za jakou dávku se přimlouváš ? Má být cílem dostat se na cca 7 nebo stačí třeba 6,5 ? Tady bych to chtěl letos jedním vápněním dostat do ideálu, pokud je to možné, protože tam chci znovu vápnit nejdříve za 4 roky. Tady na těch navíc bude meziplodina, jedno se bude na zimu orat, druhé půjde na zkoušku na bezorebku na zimu (Terrano 3 FX,normálně s pěchem) ... je potřeba nějakého zvláštního postupu kvůli souběhu vápnění a meziplodiny ? Může se vápnit i když tam bude porost třeba 1 m ? Pokud něco takového naroste tak nejspíš i před orbou stejně pojedu s diskáčem, před Terranem určitě, protože bych to na nějakých 25-30 cm na jeden přejezd možná ani nedal.

A s tím souvisí poslední dotaz :D je dostatečné vápnit jednou za 8 let čili jednou za 2 OP ?? OP je: Řepka-pšenice-hrách-pšenice. Po pšenici před hrachem budu letos set meziplodinu, nakonec (kvůli změnám) i kvůli greeningu, ale stejně by tam šla kvůli OH. Nebo raději jednou za OP ? Sice bych musel zvát službařa každý rok, ale na cenu to nejspíš nemá vliv, protože jede taxu za tunu/ha.

Za rozbory nevyhazuj peníze - viz popis AZZP výše. A teď krátká zpráva na tvou slohovou práci: Vápnil bych pod hrách po pšenici, jedno jestli na strniště nebo do meziplodiny, určitě 1x za OP. Vápněním pod řepku si zbytečně nekomplikuj život, to založení bývá kolikrát naknop. Na první dvě aplikace 1-2t páleného vápna nebo schwarzkalku, mají rychlejší účinek. Potom bude stačit 1 t vápence, při nízkém obsahu Mg se přimlouvám za dolomit. Pod řepku si můžeš pomoci hlubokým kypřením na 30 cm a aplikací přípravku Prometheus. Kypření uvolní sedimentovaný Ca z utužené vrstvy a bakterie svou prací na kořenech zvýší pH až o 0,3. Logika praví, že jste pole 20 let drancovali, tak se vůbec nepokoušej ho za dva roky dát do pořádku. Nezapomeň na organické hnojení, vápněním a intenzivním zpracováním rychle ubývá humus.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod aram » 13 led 2019 21:26

tele píše:Za rozbory nevyhazuj peníze - viz popis AZZP výše. A teď krátká zpráva na tvou slohovou práci: Vápnil bych pod hrách po pšenici, jedno jestli na strniště nebo do meziplodiny, určitě 1x za OP. Vápněním pod řepku si zbytečně nekomplikuj život, to založení bývá kolikrát naknop. Na první dvě aplikace 1-2t páleného vápna nebo schwarzkalku, mají rychlejší účinek. Potom bude stačit 1 t vápence, při nízkém obsahu Mg se přimlouvám za dolomit. Pod řepku si můžeš pomoci hlubokým kypřením na 30 cm a aplikací přípravku Prometheus. Kypření uvolní sedimentovaný Ca z utužené vrstvy a bakterie svou prací na kořenech zvýší pH až o 0,3. Logika praví, že jste pole 20 let drancovali, tak se vůbec nepokoušej ho za dva roky dát do pořádku. Nezapomeň na organické hnojení, vápněním a intenzivním zpracováním rychle ubývá humus.

Díky moc za rady ! :)
AZZP bohužel nešlo použít, na většině našich polí prostě chybí, když jsem to řešil před nějak 4 lety, bylo mi řečeno že za rok tam je v plánu dělat rozbory - samozřejmě hovno. Že jsme pole 20 let drancovali si myslím, že je hodně silné slovo, sláma se dlouhodobě nechává na poli a pole nemáme utužené, ale jinak souhlas, proto to začínám řešit, jak vápnění tak OH meziplodinou. Vápnění bylo naposled prý před cca 10 lety, takže hodně dlouho. Všechny makroprvky máme "dobré" nebo "vyhovující". Chemie dáváme s rozumem - to si myslím, že je hlavní. :D
Jediné co jsem ale nepochopil, jestli tu 1 tunu vápence jsi myslel až jako tu udržovací dávku na všechny pole jednou za osevní postup, nebo jako dávku na to pole, kde je pH těch 5,5 ?
Ty 1-2 tuny pálenyho vápna chápu na ty 2 velmi kysely pole. Nebo jsi myslel i na první vápnění toho pole s 5,5 ?? A s Mg problém není, používáme LAD.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod tele » 13 led 2019 21:54

aram píše:
tele píše:Za rozbory nevyhazuj peníze - viz popis AZZP výše. A teď krátká zpráva na tvou slohovou práci: Vápnil bych pod hrách po pšenici, jedno jestli na strniště nebo do meziplodiny, určitě 1x za OP. Vápněním pod řepku si zbytečně nekomplikuj život, to založení bývá kolikrát naknop. Na první dvě aplikace 1-2t páleného vápna nebo schwarzkalku, mají rychlejší účinek. Potom bude stačit 1 t vápence, při nízkém obsahu Mg se přimlouvám za dolomit. Pod řepku si můžeš pomoci hlubokým kypřením na 30 cm a aplikací přípravku Prometheus. Kypření uvolní sedimentovaný Ca z utužené vrstvy a bakterie svou prací na kořenech zvýší pH až o 0,3. Logika praví, že jste pole 20 let drancovali, tak se vůbec nepokoušej ho za dva roky dát do pořádku. Nezapomeň na organické hnojení, vápněním a intenzivním zpracováním rychle ubývá humus.

Díky moc za rady ! :)
AZZP bohužel nešlo použít, na většině našich polí prostě chybí, když jsem to řešil před nějak 4 lety, bylo mi řečeno že za rok tam je v plánu dělat rozbory - samozřejmě hovno. Že jsme pole 20 let drancovali si myslím, že je hodně silné slovo, sláma se dlouhodobě nechává na poli a pole nemáme utužené, ale jinak souhlas, proto to začínám řešit, jak vápnění tak OH meziplodinou. Vápnění bylo naposled prý před cca 10 lety, takže hodně dlouho. Všechny makroprvky máme "dobré" nebo "vyhovující". Chemie dáváme s rozumem - to si myslím, že je hlavní. :D
Jediné co jsem ale nepochopil, jestli tu 1 tunu vápence jsi myslel až jako tu udržovací dávku na všechny pole jednou za osevní postup, nebo jako dávku na to pole, kde je pH těch 5,5 ?
Ty 1-2 tuny pálenyho vápna chápu na ty 2 velmi kysely pole. Nebo jsi myslel i na první vápnění toho pole s 5,5 ?? A s Mg problém není, používáme LAD.

Nedělej si to složitější než to je. Začni systematicky vápnit pod hrách, první dvě kola vápno, potom vápenec. S tím drancováním to myslím obecně. Pokud máš chuť a peníze, tak letos vyvápni celou výměru a příští rok už podle plánu. Potřebu Mg v LAD pokreješ pouze u vysoké zásobenosti touto živinou.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Co na to říká Tele!

Příspěvekod aram » 13 led 2019 22:06

Ano to Mg jsem tak právě myslel, ten máme všude "dobrý" tak si říkám že když dáváme LAD, tak by to mělo stačit. Nějakých prvků budu dávat více než "odvezu" z pole, protože zásoba není úplně ideální.
Každopádně vápnění už chápu. Letos to mám naplánované přesně tak, že pod hrách jedu všude (tam je těch 5,5) plus se snad stihne vyvápnit i to nejkyselejší pole, kam přijde pšenice, kde jsem vápnil to loni. Na to druhé kyselé pole jde řepka, takže tam asi nic, ale pokud by měli službaři čas, tak to tam pošlu taky. A všude budu dávat páleny vápno, dík za rady ještě jednou :)

Další

Zpět na Hnojení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník