Aktuální ceny komodit

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Aktuální ceny komodit

Příspěvekod aram » 21 zář 2023 20:30

Kdyby klesly ceny hnojiv na nějakou klasickou úroveň odpovídající hlavně cenám plynu, tak by to za mě bylo celkem vpohodě. Výkupní cena potraviny je po opravdu hodně dlouhých letech dosti vzdálená krmné, (rozdíl tak 1000-2000 dle NL potraviny) což je asi správně. Přímo otřesná je však cena krmného ječmene. Slaďák nevím ceny. Zbytek mě přijde celkem vpohodě, akorát teda řepka má teď nějak velké výkyvy.
Horší to bude s naftou to vypadá. :?

Také by mě zajímalo, co jsou dotované plodiny ? Vím tak akorát o dotacích na hrách, ale tam ti dotace tu ekonomiku fakt nezachrání. A pokud kupuješ certifikované osivo, tak už tuplem ne. :mrgreen:

Příspěvky: 19
Registrován: 20 říj 2014 19:26

Re: Aktuální ceny komodit

Příspěvekod Kip » 21 zář 2023 22:23

Jsem rád, že jsem pobavil.
Jsou to například tyto:
https://www.szif.cz/cs/szp23-aklim
https://www.szif.cz/cs/szp23-cis
Třeba Vás teď rozesměju ještě víc.
Upřímně se mi jedná především o krajinotvorný sad.

To Aram:
1) Pšenice- je tam ten rozdíl kvůli tomu, že to nevycházelo jako potravina (joko třeba mně), nebo jiný? Vstupy potravina x krmná?
2) Slaďák- slyšel jsem kolem 6k/t, naštěstí mně vyšel.
3) Řepka- od žní kdy byla i za 11k chodí s kratkou vyjímkou pod 10k od 10 po10,5k.
Hnojiva nepředpokládám, že by měly razantně padat a nafta za mě taky ne. Chemie asi taky ne. Bohužel na ty komodity bude tlak stále. Proto to řeším. A nejen krátkodobě. Ten tlak v evropě na životní prostředí a udržitelnost prostě je. Ať chceme nebo ne, ať se nám to líbí nebo ne.

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Aktuální ceny komodit

Příspěvekod skacel99 » 22 zář 2023 06:21

Psal jsi plodiny,ne kultury. Polnosti kupuju, protože na nich chci hospodařit,ne vytvářet neprodukční plochy

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Aktuální ceny komodit

Příspěvekod aram » 26 říj 2023 13:03

Z plodin, jak jsi psal, je to právě ten hrách, jak jsem psal já (resp. bílkovinné plodiny) a pak akorát cukrovka a brambory. Tak pokud máš podmínky, tak se do toho můžeš pustit, ale to asi nejsou úplně plodiny, které jen tak z fleku dokáže klasický zemědělec začít z roku na rok pěstovat. Ne pokud chce odbyt za nějakou rozumnou cenu. A na cukrovku těch lokalit zase tak moc není, řekl bych, že pokud na ni pole máš, tak už ji stejně většina dělá teď.

Jinak díky za ceny, slaďák teda nádhera, popřemýšlím, jestli se k němu nevrátit a nevylepšit nějak skladování. Momentálně jsem na pšenici, řepce, hrachu a ozimáku. Do toho trošičku vojtěšky.

Vyšší cena potraviny vs krmné je určitě kvůli nevycházení do potraviny. Nicméně to určitě nebude vlivem ČR, ale asi to podobně dopadlo i v Německu atd.
Já tedy právě nevím, proč by hnojiva neměly jít dolů. Jsou to zloději jako prase. Hlavní vstupy jsou všechny LEVNĚJŠÍ jak před válkou. Tak ať teda nestojí ledek 4500 ale třeba 6000. Ale ty ceny co jsou teď, jsou úplně mimo. :evil: Bohužel těch chemiček není zdaleka tolik, tam se poklesu cen asi úplně nedočkáme no. :(

Předchozí

Zpět na Ostatní kolem rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků