Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvky: 15
Registrován: 13 pro 2010 23:30

Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod ZproximaZ » 13 pro 2010 23:53

Myslím, že by toto mohlo být zajímavé téma.....
Prosím o komentáře, zajímavosti, názory i vaše zkušenosti..... :) :wink: rád se přiučím :)


Počítám stím, že je samozřejmě každý rok jiný výnos na hektar a i to, že ceny komodit klesají či naopak stoupají, ale jistě někdo víte, co se skutečně vyplatí pěstovat a nad čím nemá cenu vůbec uvažovat.... A doufám, že existuje i nějaký průměr jako u všeho... :wink:

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod miki » 14 pro 2010 08:53

Pokud chceš maximalizovat zisk z hektaru, tak zasaď sluneční kolektory. Je to sice nejvýnosnější, ale je to největší zhovadilost za kterou by měli někoho pověsit.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod neznalek » 14 pro 2010 10:47

ani s těmi fotopanely už to nebude takovej byznys :lol: Obecně by se dalo říct, že řepka či jina energeticky/průmyslově využitelná plodina na tom budou s rentabilitou asi nejlíp, protože neni problem s odbytem a cena tolik nekolísá. V žádném případě bych ale nemluvil o čistém zisku, v zemědělství nic takového neexistuje...tedy krome kolonek na daňovém přiznání :wink:

Příspěvky: 15
Registrován: 13 pro 2010 23:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod ZproximaZ » 14 pro 2010 14:34

Tak jelikož mám na solární panely svůj názor tak vím, že bych je nikdy na pole neinstaloval, protože máš pravdu, je to prasárna dávat na ornou půdu nějaký zrdcadla. HNUS. Tak zase nikdo neobhospodařujete půdu jen tak pro nic bez zisku....
Mě by třeba zajímalo jak sou na tom brambory... Četl sem teď, že je to dobrá plodina na zisk... Někde sem taky četl, možná i zde, že náklady na hektar se vším sou okolo 50 tisíc je to tak? A teď mi řekněte za kolik mohu prodat tunu do výkupu rovnou z pole.....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod farmářJH » 14 pro 2010 15:32

dobré jsou,ale hlavně při prodeji z pole, samosběr :) čím je to výhodné je ti jasné hned, placeno hotově na ruku.
Ve slušné společnosti se o ziscích moc nemluví, obvzláště když to stojí za to za co to stojí.
Navíc je to v podstatě dost nesmyslné, vysvětlím proč. Spousta zemědělců už dávno nestříká tak freneticky, jako dřív, protože je chemie drahá. Prostě stříkají tak, aby pokryli největší nebezpečí a vrhli se z nouze na doporučovaný systém, kdy se nestříká preventivně,ale léčebně, jestli to tak mohu říct.
Takže u nás vzniklo mnoho rozdílných postupů, kdy každý v podstatě investuje podle svého rozhodnutí a možností. A díky tomu se i mění výdaje....no a pak vem vliv sadby a osiva a podmínek... a to co vychází mě nemusí ve stejné plodině vycházet prostě spousedovi. A obojí budou reálná čísla.
Rozumíme si?
Ale prý dobře nese netechnické konopí a mák. Někdy i delší dobu byt a strava zdarma :mrgreen:
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 15
Registrován: 13 pro 2010 23:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod ZproximaZ » 14 pro 2010 15:47

Jo rozumíme si.... Já to chápu, ale když chci koupit nějakou slušnější techniku, tak určitě chápeš to, že musim vědět ne od každýho kdo co má :lol: , ale nějaký reálný finanční zisk který bych mohl využít na jiné účely, právě např.: koupě nového pluhu, podmítače, sázeče, atd.... A jinak stím konopím to víš z vlastní zkušenosti :lol: :lol: :lol: :lol: ? Nebo jsi to jen zaslechl :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod farmářJH » 14 pro 2010 15:51

no byla by to asi jediná šance jak z toho ven :wink: zasejt pár ha.
Jistoty hledej leda v tom, jak máš sám zvládnuté plodiny ve svých podmínkách a obdivuji tě, že se chceš spoléhat na někoho jiného. To je více než optimismus :) jestli se něco v zemědělství plánuje hůře než zisky, tak už nevím :) držím ti palce :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 15
Registrován: 13 pro 2010 23:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod ZproximaZ » 14 pro 2010 15:59

počkej akorát sem nepochopil jak na někoho jiného?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod farmářJH » 14 pro 2010 16:05

ptáš se na zisk z hektaru někoho jiného, bez znalosti všeho kolem toho, bez znalosti jeho postupů techniky... prostě tohle obdivuji :) jsou lidé schopni vyrobit celé auto na koleni, mohou se však do toho pustit na základě průměrného zisku Škody auto? odpověď zní....takto podaná informace je v podstatě bezcenná. Asi tak jsem to myslel :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 15
Registrován: 13 pro 2010 23:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod ZproximaZ » 14 pro 2010 16:11

Jasný, vím jak to myslíš, ale tak když snima nemám zkušenosti tak potřebuji nějaké vaše rady.. na forum okopaniny toho i nich moc neni.. Akorát poslední příspěvek od Lnena zní zajímavě ale to je asi vše... Proto mě to zajímalo, někde sem i četl, že to má být v nejbližší době jedna z nej plodin, ale co je na tom pravdy nevím, já ten člának nepsal no... Proto mě zda je zkusit dát na více hektarů př 10h nebo místo nich dát radši řepku... Nějak takto sem to myslel.... Chápeš ?

Příspěvky: 15
Registrován: 13 pro 2010 23:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod ZproximaZ » 14 pro 2010 16:29

a rád bych se aspon dozvěděl kolik dá výkup farmáři za tunu ? Jak se ceny pohybují od.... do .... Děkuji
Nejlépe u ranných odrůd

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod farmářJH » 14 pro 2010 16:42

jj rozumím ti. Zajímavá plodina to je, za předpokladu výkupu na výrobu biolihu,ale zatím se co vím vedly debaty že má být z obilí a ne z brambor. Pak y šlo spíše o pozdnější škrobáky. Tady s bramborami je v podstatě utrum, dělají je v Rodvínově a sami si je zpracovávají, dělával je Kunžak.
Takhle formulovaný dotaz je smysluplnější, držím ti palce.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 15
Registrován: 13 pro 2010 23:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod ZproximaZ » 14 pro 2010 16:45

Aaa děkuji konečně si pochopil jak to myslím... :) :) Já nevěděl jak to správně napsat... Tak díky za názor,radu a hodně úspěchů přeji ....

Příspěvky: 13
Registrován: 16 říj 2010 19:45

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod JAN777 » 14 pro 2010 17:25

Tak ohledně brambor.Dělám je na 3 ha,rané i na uskladnění.Náklad na 1ha okolo 120000.JEn kvalitní odrůdy,hodně ruční práce,výnosy 350-600q.Prodejní ceny 4-7kč,letošek vůbec neber,ty ceny jsou jednou za deset let.Dál už to lechce spočítáš,aleto jsou čísla u mě.Jinak brambory celkem loterie. Pokud nebudeš mít na 2/3 zaručený odbyt ani to nesázej.

Příspěvky: 15
Registrován: 13 pro 2010 23:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod ZproximaZ » 14 pro 2010 17:32

Super, napsal si to pěkně takhle nějak sem to chtěl vědět, děkuji si hodnej žes poskytl tyto informace... :wink: Mohu se ještě zeptat jakou odrůdu ranných brambor bys doporučil?

Příspěvky: 13
Registrován: 16 říj 2010 19:45

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod JAN777 » 14 pro 2010 17:44

Velmi ranné-Adora ,impala,finka,mirage
Ranné-marabel,madelaine, dalí,laura

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod bold » 14 pro 2010 18:07

ZproximaZ píše:Super, napsal si to pěkně takhle nějak sem to chtěl vědět, děkuji si hodnej žes poskytl tyto informace... :wink: Mohu se ještě zeptat jakou odrůdu ranných brambor bys doporučil?

brambory musíš vyzkoušet sám, každá půda má své specifické podmínky, a každá odrůda chce svoje. Na kusu pole mám odrůdu perfektní-dám ji jinam a už je problém, a to se bavím o okruhu cca 5km
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 15
Registrován: 13 pro 2010 23:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod ZproximaZ » 14 pro 2010 18:16

to máš určitě pravdu souhlasim ale je dobré když ti někdo takto napíše a doporučí dobré odrůdy aby bylo z čeho vybírat a různě zkoušet ty odrůdy

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod tozer » 14 pro 2010 18:22

jak už tady bylo psáno tak slušná cena u pozdnějších brambor(4,5Kč) je jednou za 4-5 let jinak kolem 2-3 kč(seš rád že pokryješ náklady), pokud snima chceš začínat tak si určitě nejdřív zjisti jestli je od tebe vůbec někdo koupí, z vlastní zkušenosti bez stálého odběratele nemá cenu něco sázet, já dělám brambory na 3 ha, průměrnej výnos 45t/ha, náklady cca50.000 Kč/ha,osvědčený odrůdy Adéla, Princes.... bramborářská oblast :wink:

Příspěvky: 15
Registrován: 13 pro 2010 23:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod ZproximaZ » 14 pro 2010 18:37

stím odběratelem se počítá to je jasná věc, že bez něj to nejde.... Souhlasim stebou... A co se týče cen na náklady atd... se nevyznám tak je velice zajímavé, že ty máš náklady okolo 50 tisíc a kolega v druhém příspěvku má 120.. Jak sme se již bavily každý má jinou odrůdu jiné podmínky a technologii, ale zajímalo by mě jaký mezi vámi rozdíl když se náklady liší o tak ohromnou částku rozdíl cca 50 až 70 tisíc je teda něco... Tu bramborářskou oblast ti závidim :wink: A i tobě děkuji za radu a názor...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod farmářJH » 14 pro 2010 20:31

proč ji závidíš? vždyť jde o rozdělení podle výšky, není oč stát! :)
Rozdíl je v technologii. Pokud budeš dělat odkamenění, sázet do dvouřádku a sklízet na to speciálním kombajnem, většinou do bunkru a přebereš to na třídičce...u nás se to změnilo v odkamenění, nasázení v řádky a sklizeň Fortschittem dvouřádkem s přebíráním na kombajnu (klasické staré mrchy,koupíš to za rozumné peníze) ...tím už ti lezou náklady dolů.
U odkamenění jde dosáhnout právě až dvojnásobných výnosů (cca 60t/ha) ovšem to znamená samozřejmě i tak hnojit (zase výdaje). Dále hnojení hnojem, vzhledem k tomu že jde o zlepšující hnojení i pro následnou plodinu je logické náklad rozkládat i na ni, někdo ho prostě připočte pouze k bramborám.
A tak dále. Postřiky...levnější a dražší verze..... proto jsem ti psal, že bez bližší zkušenosti to nemá vypovídací hodnotu.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod tozer » 14 pro 2010 21:14

. Tu bramborářskou oblast ti závidim

tak teď si mě rozesmál :D jak píše farmářJH není co závidět... sice mám solidní podmínky pro brambory ale je to vyváženo kamenitou a písčitou půdou, ,,vysokou,, nadmořskou výškou, celkově je tu o dost tvrdší život než někde na jižní moravě :lol:ale zas je tu krásně :D

... A co se týče cen na náklady atd... se nevyznám tak je velice zajímavé, že ty máš náklady okolo 50 tisíc a kolega v druhém příspěvku má 120...

a zas jak je napsáno výše náklady se liší technologiemi, já dělám klasicky bez odkamenění, ale minimalizuji proorávky, postřiky jen co je nutnost(ne jak místní ZD které je v porostu s postřikovačem každej tejden 2x) hnojím poctivě hnojem, atd...

Příspěvky: 15
Registrován: 13 pro 2010 23:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod ZproximaZ » 14 pro 2010 21:25

Jasný ale tak oblast se jmenuje dle něčeho že jo... Takže se tam bramborám asi zřejmě daří a proto se tam dost pěstují, třeba ted už to není ale tak nás to učily. No jinak to odkamenění je dobrá věc něco už sem o tom četl stroje na to viděl, ale vůbec nevím jak to funguje a kolik stojí hektar si nechat udělat... To bude asi dražší záležitost že? Nebo myslíš že se vyplatí mít svuj stroj na to ? Ještě by mě k tomu zajímalo zda se to odmění jednou nebo se to po x letech dělá znovu. O tom vím opravdu prd. Proto mé příspěvky berte s nadhledem :D vtomto sem začátečník... :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod farmářJH » 14 pro 2010 22:14

podle toho, že se tam pěstují už tak leda brambory člověče! :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 15
Registrován: 13 pro 2010 23:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod ZproximaZ » 14 pro 2010 22:22

lepší mít solidní podmínky než špatné podmínky

Příspěvky: 15
Registrován: 13 pro 2010 23:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod ZproximaZ » 14 pro 2010 22:24

No jo někdo má na to peníze někdo ne a šetří na čem to jde... Určitě tím že dáš hnuj taky šetříš to je jasná věc.... já se jen divil že ty rozdíly náklady na hektar sou až takhle rozdílné, jasné je, že všude je rozdíl, ale že tady takhle výrazný sem nečekal

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod farmářJH » 14 pro 2010 23:28

už jsem se nechtěl rozepisovat, protože v tom, co vás učili, jak jsi podotknul, máš strašný hokej.
Ale.
Ad hnůj....nikdy ho ničím nenahradíš. Tedy uleželý hnůj, kde již došlo k jeho zrání (hlavně C:N co se týká slámy z podestýlky ), když vynecháme pojmy jako organická hmota atd., tak na rozdíl od veškeré chemie má naprosto odlišné chování v půdě, je jinak přijímán rostlinami, vázán v půdě ale hlavně podporuje činnost edafonu. A pokud nechceš dojít k tomu, že tvé polaření by se podobalo spíše pěstování na substrátech, co nic neváží, v podstatě by se chovaly pouze jako skelet s minimální sorpcí tak hnůj a další organická hmota ze zbytků rostlin (pozor však na zaorávání slámy, kde je právě nutné dodat hodně dusíku na její rozklad, jinak si ho vezme ze svého okolí a tím ti ubere z hnojiv pro rostliny) je naprosto nenahraditelná věc!
Takže hnojení hnojem není vůbec žádná malá domů jak ušetřit, ale solidní ivestice do půdy. A nedá se říct, že levná. Jinak při různých nápadech bacha na prasečí kejdu, prostě ne všechny formy fosforu jsou to pravé s oříškama.

Já ti do toho nechci moc kecat, zabývám se spíše řízením, ne agrem jako takovým.

Ale pokud si vezmeš výsledky agrochem. zkoumání půd ze svých pozemků, uděláš si plány hnojení podle něj a stanoviště a náročnosti plodin tak si pak určíš v podstatě jaká hnojiva a kdy použiješ, zjistíš si jejich dostupnost co se týká ceny a nákladů a pěkně si to vynásobíš, sečteš....připočítáš si chem. ochranu a vlastní postupy co se týká plodiny (setí, sadba, péče, sklizeň....) a máš to, na co jsi se ptal a v reálných číslech.

Proto jsem ti říkal - optimisto :)
Ale člověk se učí zkušenostmi. Lepší je sice učit se na chybách druhých, ale postřebuješ nejdřív to základní hnow-how. Když jsem začínal já, zjistil jsem, že rady traktoristů z JZD jsou mi dost k ničemu. Protože vůbec netušili, proč se čeho kdy a podobně. Oni dělali tohle, tamto, dávali tolik a tolik,ale to nebyla ta informace, kterou jsem se potřeboval řídit já a oni mi nebyli schopni pomoci.
Číst číst a číst a modlit se, než prostě nasbíráš vlastní zkušenosti, které budeš poté nějakým způsobem vybrušovat. Zlom vaz.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 13
Registrován: 16 říj 2010 19:45

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod JAN777 » 15 pro 2010 10:28

Pokud chceš opravdu začít pěstovat brambory,tak začni v malém,vyskoušej si odrůdy,pozemky co máš.Musíš zjistit jestli nemáš na poli drátovce nebo slimáky.lA jak říkal kolega Farmář JH hnůj je pod brambory základ .K těm nákladům-záleží taky co všechno do toho počítáš.

Příspěvky: 15
Registrován: 13 pro 2010 23:30

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod ZproximaZ » 15 pro 2010 14:55

No on to kolega zas trošku špatně pochopil, vím že je to základ, vím, že bez půdního edafonu je půda mrtvá a že bez něj to nejde, že hnojiva dodávají různé druhy látek nezbytné pro rostlinku. Má ale pravdu vtom, jaká hnojiva kdy dodávat to opravdu nevím .... ale sem rád, že to takto vypsal, tím se nic nezkazí... :D Já to myslel tak, že každý nemá možnost hnojit tak jak by bylo potřeba v horším případě vůbec.... Takže pak jistě náklady rostou. Tak sem to myslel. Dobře vyzkouším to jak říkáš a uvidíme..... :) Ještě se vrátím k jedné mé otázce, která nebyla dozpovězena a to jest kolik stojí to odkamenění zda někdo víte?

Příspěvky: 13
Registrován: 16 říj 2010 19:45

Re: Průměrný čistý zisk z hektaru dle druhu plodiny....

Příspěvekod JAN777 » 15 pro 2010 16:05

Kolik stojí odkamenění nevím,ale můžu Ti to zjistit.Myslím si ale že to není pro Tebe důležité/pokud nechceš dělat desítky ha/.Spíš najdi nějakého pěstitele brambor v tvém okolí,který poradí,protože každá chyba stojí dost peněz a zbytečné práce.A poslední věc- od nuly bych nezačínal,spoustu dřiny a výsledek nejistý.

Další

Zpět na Ostatní kolem rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků