Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod poulm » 29 zář 2011 09:05

Zdravím,
měl bych malý dotaz, zda už někdo řešil úředně převedení pozemku s trvale travním porostem na ornou půdu.Zajímá mne jak to provézt a co je k tomu všechno potřeba.

Pooral jsem teď jeden svůj pozemek s trvale travním porostem za účelem obnovy porostu a zjistil jsem,že je tam velmi pěkná a kvalitní ornice bez kamení a chtěl bych ho používat ke klasickým zěmědělským účelům,resp. pěstování obilí atp. a nikde jsem se nedočetl jakým způsobem se to dá udělat a nechci přijít na pozemkový fond jako úplné nevědomé jelito. A jelikož se dnešní doba zase blýží době jako za protektorátu,kdy každý udával každého,tak nechci spoléhat na to, že si toho nikdo nevšimne a chci to mít v pořádku,resp. na papíře, protože už dnes bez úředního papíru nejde ani krávě utřít zadek.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod bold » 29 zář 2011 13:55

Pravdu máš, dnes nevíš dne ani hodiny kdy tě nějaký jidáš práskne. Každopádně bych se nebál přijít na MZE jako úplné jelito. Jsou tam jednak zvyklí na mnohem "lepší" kapacity než jsi ty a jednak spíš ocení když se přijdeš poradit, pokud ne tak dotyčného úředníka klidně zlinčuj. Já se osobně řídím heslem "žádný učený z nebe nespadl" a směle vyrážím, popřípadě telefonuju jak na MZE tak i na jiné istituce. Vůbec se toho neboj. Stát je instituce určená k tvým potřebám, tudíž je státní úředník v zaměstnání kvůli tobě. osobně mám jen pozitivní skušenosti, i když občas musí být nadšení z mojí osoby, třeba když jsem s šéfem MZE řešil problematiku šířky polní cesty. Je teda fakt že jsem vděčný obecnímu úřadu,stavebnímu úřadu, místním myslivcům za jejich "přínosný" přístup k problémovým oblastem, páč se kvůli jejich arogantnímu postoji právně vzdělávám. Myslivecký zákon znám velmi dobře, stavební zákon je poněkud pozměněn ale v určitých úsecích se orientuju taky velmi dobře. Různé ČSN mně taky nejsou cizí.
Pokud se chceš trošku vzdělat tak hledej na internetu, jsou tu někde určitě podmínky pro změnu TTP na ornou.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod bigbul » 29 zář 2011 14:51

Před šesti léty jsem zatravňoval ornou půdu byla to taková ta zem jak tam vjel traktor s pluhem tak se zastavil,pole v kopcích na pastviny a na Zemědělské agentůře mi bylo řečeno zatravnění konečné ,rozmyslete si to dobře zpět na ornou už to nepůjde.Ještě by byla možnost vyhodit takové pole ze systému LPIS.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod tele » 29 zář 2011 19:43

Je to jednoduché a legitimní: pozemek pronajmi fyzické osobě ( příbuzný, kamarád ), ta následně pozemek rozorá, provede změnu kultury a ukončíte nájemní smlouvu. O dotace se lze přihlásit i na základě rodného čísla. Nevím pouze jak je to v případě dotačního titulu péče o TTP, protože mi ho nevyužíváme. Varianta s vyjmutím a novým přihlášením do LPIS už nefunguje, systém si pamatuje. Férový úředník by měl ale určitě poradit nejlepší variantu, já tu zkušenost alespoň mám !

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod poulm » 29 zář 2011 20:23

No,mně nejde o dotace,já jen chci ten pozeme orat a pěstovat na něm zemědělské plodiny.Jen chci zabránit tomu,že mně zase někdo ze sousedů nabonzuje a zase přijedou ouřadové,budou na mne stříkat paragrafama,činnost mi zakážou,nasolí mi pokutu a budou to chtít uvést do původního stavu.
Jenom to chci legitimně převést na ornou půdu,nic víc.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod bold » 29 zář 2011 20:24

poptej se na úřadě. jako poslední možnost je vykašlat se na úřad a dělat si to po svém.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod neznalek » 29 zář 2011 20:52

poulm píše:No,mně nejde o dotace,já jen chci ten pozeme orat a pěstovat na něm zemědělské plodiny.Jen chci zabránit tomu,že mně zase někdo ze sousedů nabonzuje a zase přijedou ouřadové,budou na mne stříkat paragrafama,činnost mi zakážou,nasolí mi pokutu a budou to chtít uvést do původního stavu.
Jenom to chci legitimně převést na ornou půdu,nic víc.


Asi se shodneme na tom, že nejduležitejší je to, jaká kultura je evidována v katastru nemovitostí, pokud je tam orna puda, jedině dobře, pokud dotace na daný pozemek nepobíráš ještě lépe, pokud ano, mohl by byt jediny zádrhel v agroenvi, pokud by bylo, vetšinou po dobu jeho trvání přes něj v žádném případku nejede vlak... . Jinak by se jednalo o klasickou změnu v Lpis a myslim, že by v tom nebyl az takovy problém....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod Pavel Toman » 30 zář 2011 09:11

Chápu to dobře, že udělat z pole louku je birokraticky jednodušší, než udělat z louky pole?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod poulm » 30 zář 2011 12:58

Logicky by tato záležitost měla spadat jen pod Katstrální úřad,ale je to pole zároveň pod ochranou pozemkového půdního fondu a obávám se , že jako vždy úředníci neuvažují logicky,tak na to bude potřeba milion potvrzení a razítek s nejasným výsledkem.

Je mi líto znovu zalučnit pole,kde by nádherně šly pěstovat i náročnější plodiny a okopaniny,kámen tam najdu,jen když ho tam hodím. :(

Určitě bude náročnější udělat ornou půdu z travního porostu než obráceně.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod bold » 30 zář 2011 13:32

bohužel politika EU počítá se snížením orné :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 592
Registrován: 04 bře 2006 22:09
Bydliště: Jižní Morava- Vysočina

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod OŤAS » 01 říj 2011 19:32

bold píše:bohužel politika EU počítá se snížením orné :lol:


No jistě, taky zatím ještě nikoho netrápí že je nás na zeměkouli už 7 miliard a za dalších 12 let přibude další miliarda, asi budou další generace žrát trávu,jinak si to nedážu vysvětlit. :twisted:
Každý člověk má právo na můj názor.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod bold » 02 říj 2011 09:38

Jeden starší kmet mně kdysi povídal: Zabývej se věcmi které jsou ve vzdálenosti jednoho dne chůze, pokud se budeš zabývat celým světem tak tě to pohltí. Taky měl názor že jíst máš to co vyrostlo do stejného okruhu. Přicházím pomalu na to že měl dokonalou pravdu.
Tupě hledíme na otázky lidského pokolení a pomalu si neuvědomujeme že jsme pouze jeden živočišný druh na téhle planetě.
ostatní druhy podřizujeme svým potřebám-tohle pořád nepůjde. Dřív slavný homo sapiens jedl to co našel a to co ulovil, nyní má na stole přehršel cizího jídla, většina upravená rostoucí z roztoku či vychována s ohledem na max přírůstky. takže tahle potrava je spíš kusem hmoty než poživatinou. Držme se naší půdy i s její nedokonalostí a važme si svých výpěstků, tudy vede ta naše cesta. Osobně bych tu tlumočil názor dalšího spoluobčana. Tvrzení já úřad nepotřebuju, mu dokonale vychází. Dělá věci na které se ostatním nechce ani pomyslet. Bohužel stát tu supluje spíše vrchnost, než pomocníka.je jen na nás co od něj potřebujeme.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod poulm » 02 říj 2011 20:13

Každopádně jenom čas ukáže,která prognóza se vyplní. Bohužel i ty nejčernější scénáře mohou být dosti reálné.

Když si to tak vemete,tak jsme již co se týče potravin jako normální lidé plně závislí na obchodech a převážně na supermarketech.Doma máme zásoby jídla max. na 2-3dny,na vesnicích už většina lidí nechová žádné domácí zvířectvo nebo dobytek jako zdroj potravin. Ještě pamatuji doby za totáče,kdy jsme měli na zimu plně našlapaný sklep bramborama,ovocem,zavařeninama,konzervama s masem,několik kýblů sádla,sud se zelím,nějaké pálenky,uzeniny doma vyuzené a mnohé další.Do obchodu se chodilo maximálně pro pečivo a pivo :lol:

Teď si představte,kdyby nastal nějaký "black out" nebo dopravní kolaps,ať vzniklý nějakým přírodním živlem,poruchou nebo teroristickým útokem.Do týdne nastane absolutní bezpráví a pro jídlo se bude střílet. Doma už nemíváme zásoby jídla jako kdysi a i pitnou vodu už převážně kupujeme v petkách protože z vodovodu se mnohdy nedá pít.

Na toto téma najdete na netu mnoho zcénářů ať populistických či zpracovaných s odbornou úvahou,ale ani jedno počtení neříká nic dobrého.
prostě už žijeme ve velmi křehké ulitě a jak jednou praskne,tak se všichni budeme divit.

Já to zažil o povodních u nás v roce 1997,tři dny nic nefungovalo,elektřina,voda,plyn,prostě nic.Vodu jsme pili ze sudu z okapu,protože dešťovka byla čistčí než ze studny,jídla tak tak a kdyby pak vojáci nedovezli konzervy a dobrovolní poláci ze zaheraničí chleba,tak nevím jak dlouho by to ještě trvalo,než by se začaly jíst psy,kočky a potkany,protože doma nebylo vůbec nic.

Tohle mi tehdy dalo hodně na zamyšlenou a dnes stačí prostě jenom zhasnout elektřinu a svět se zastaví.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod bold » 03 říj 2011 09:59

Osobně jsem paranoik, mám studnu (překročené pouze dusičnany-prosakovak kanál-nyní opraveno-časem bude čistá) zásoby na cca týden, ale ve sklepě několik tun brambor, na sýpce několik tun pšenice, chleba umím upéct, slepice pořizuju na jaro (minulý kurník mně vybrala kuna) Pro případ velké krize vlasním legálně drženou zbraň a cca 1000ks munice. To že mám agregát na EE s možností živit ho olejem no a tříkubíkovou nádrž na naftu, tudíž půl roku vydržím :-)
:lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod poulm » 04 říj 2011 09:01

To je pěkné,gratuluji,jen tak dál.

Nicméně bych pořád potřeboval poradit jak nejjednodušeji převézt TTP na ornou.
Má vůbec smysl se o to pokoušet?
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod neznalek » 04 říj 2011 09:57

poulm píše:To je pěkné,gratuluji,jen tak dál.

Nicméně bych pořád potřeboval poradit jak nejjednodušeji převézt TTP na ornou.
Má vůbec smysl se o to pokoušet?


Nejjednodušší bude přeptat se na ZA pod kterou spadáte. V tomhlu dobu nemojí moc co na práci, takže si rádi pokecají a jistě budou vědět co a jak. Ale jak říkam, pokud je pozemek veden jako TTP (pícnina na orné) tak moznost převodu jistě je, jedine by mohl byt problem v návaznosti na Agroenviro.opatření, pokud jste na něj žádal dotace...ale jak jsem pochopil asi ne. Pokud je veden jako Luční porost, bude to asi konečná.... ostatně za zeptání u odborníků nic nedáte, spolehat a laicke rady na foru nemuže být moc spolehlive :wink: . Tak hodně zdaru a třeba napiště jak jste nakonec pochodil

Příspěvky: 164
Registrován: 23 úno 2008 20:18

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod trago105 » 27 led 2014 11:51

Zdravím páni hospodáři,
máte někdo zkušenost nebo návod jak změnit kulturu v LPIS z "T" na "R" ? Jde mi o to , že jsem koupil pozemky které předchozí uživatel měl zařazené jako "T", jsou to nejlepší pozemky co mám a já bych z nich chtěl mít "R" ornou. Na AZV tvrdí že to lze převést, psal jsem na SZIF tam tvrdili zas že ne. Na pozemky budou brány dotace. Má někdo zkušenost a poradí ? Dík

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod tele » 27 led 2014 13:22

trago105 píše:Zdravím páni hospodáři,
máte někdo zkušenost nebo návod jak změnit kulturu v LPIS z "T" na "R" ? Jde mi o to , že jsem koupil pozemky které předchozí uživatel měl zařazené jako "T", jsou to nejlepší pozemky co mám a já bych z nich chtěl mít "R" ornou. Na AZV tvrdí že to lze převést, psal jsem na SZIF tam tvrdili zas že ne. Na pozemky budou brány dotace. Má někdo zkušenost a poradí ? Dík

Už jsem to popisoval výše, pořád ten postup funguje. Domluv se na AZV, na SZIF se vykašli, to smrdí akorát následnou kontrolou. Poslední převod z TTP na OP proběhl u mého bývalého zaměstnavatele loni v listopadu a bez problémů 8)

Příspěvky: 164
Registrován: 23 úno 2008 20:18

Re: Převedení trvalého travního porostu na ornou půdu

Příspěvekod trago105 » 27 led 2014 13:38

špatně jsem to napsal, na AZV mi řekli že mi pozemek vrátí jako ornou, ale na otázku jestli jde změnit T na R odpověděli že ne. Mohl bys mi do SZ napsat postup jak na to ? Dík

Zpět na Ostatní kolem rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků