Rozbor pôdy

Příspěvky: 210
Registrován: 23 kvě 2009 10:22
Bydliště: Východné Slovensko

Rozbor pôdy

Příspěvekod Bartuc » 12 úno 2012 11:47

zdrvim, neviete nahodou niekto ci existuje na slovensku nieco take ako bezplatny rozbor pody napr. po niekolkorocnom intervale? ak ano kto, kde? lebo stracam kopu hodin za netom po tych nasich sk strankach ale ziadnu priamu odpoved som nenasiel. myslim ze napr. v cesku to tak funguje...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Rozbor pôdy

Příspěvekod farmářJH » 12 úno 2012 13:46

u nás u akreditované laboratoře, která má na to smlouvu. Zeptej se u vás na agentuře min. zemědělství. Bude to nejsnažší :) jinak zadarmo to je, tedy relativně, pak si nechají dobře zaplatit výstup....tedy předání dat. A snažili se mne donutit abych to chtěl, protože oni bez ptaní už odebrali vzorky.....jenže já mám jen TTP, kde mne díky nadprodukci zajímá jen dusík a ten se neměří, protože jde o velmi proměnlivý údaj. Tak jsem jim řekl...zadara tak jo, oni fajn, tady to podepiště a zaplaťte (nadhodnoceně) za cd s výsledky, tak jsem jim řekl, že to už není zadara a zase tak to nepotřebuju, ať si to nechají :D
U pole bych se bez toho ale neobešel.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Rozbor pôdy

Příspěvekod tele » 12 úno 2012 17:16

Na Slovensku se vzorky gratis na AZP již neodebírají z důvodu nedostatku peněz. V ČR jsou přístupné v LPIS, aktualizované cca každé 4 roky a ÚKZUZ zajišťuje bezplatný odběr a rozbor. ČR je unikátní v tom, že v jako jediné zemi na světě je odběr kontinuální již od 50 let. Jinak AZP bez s velkou rezervou,přesně je tam pouze humus, pH a kvk. Daleko přesnější jsou ARR, ale ty už si každý musí hradit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: Rozbor pôdy

Příspěvekod bigbul » 12 úno 2012 18:31

Rozbor půdy mi dělal před loni ÚKZUZ dělali pro ZD a když mám pozemky vedle nich tak mi to udělali taky za jednu stránku chtěli 100kč tak mně to vyšlo na 300kč.

Příspěvky: 1
Registrován: 05 dub 2012 11:12

Re: Rozbor pôdy

Příspěvekod spgis.eu » 05 dub 2012 11:32

tele:
"Na Slovensku se vzorky gratis na AZP již neodebírají" nepravda :!:
"ČR je unikátní v tom, že v jako jediné zemi na světě je odběr kontinuální již od 50 let." nepravda :!: Na Slovensku je to presne tak isto ako u vás :)
Čo sa týka dĺžky kontinuity, neviem ale čo sa týka systému odberu, tak takéto niečo funguje aj v Bielorusku a možno aj v iných krajinách. Dokonca mám "zákulisné" info, že sa to EK veľmi pozdáva a rozmýšľajú nad zavedením takéhoto systému pre celú EÚ. Že je na tom niečo pravda môže naznačovať aj to, že Maďari s takýmto systémom začali tuším pred 2 rokmi.

A teraz konkrétne situácia na SK - stručne:
- volá sa to ASP - Agrochemické skúšanie pôd
- analýzy sú zadarmo, platí sa len nejaký manipulačný poplatok. Odber vzoriek (podľa metodiky) si robia resp. zabezpečujú farmári/subjekty sami
- jedná sa o 6 ročný cyklus
- analyzuje sa P, K, Mg a pH
- robí sa to na všetkých parcelách nad 1ha
- zabezpečuje to ÚKSUP
- je to povinné, takže pri nevykonaní hrozí sankcia (tuším 1000€)

Neviem či môžem reklamu, ale ja práve pre farmárov/subjekty robím ten odber pôdnych vzoriek ako službu (lebo je to namáhavé, agronómovia nemajú na to čas, ....). Takže ak ešte niečo chcete vedieť tak sa pýtajte.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Rozbor pôdy

Příspěvekod tele » 06 dub 2012 20:05

Použil jsem informace z přednášky na Lukavci z 29.11. 2011: Dr. Ing. P. Čermák, VÚRV, v.v.i.- Spotřeba hnojiv a vývoj zásoby živin v půdách ČR
Takže asi tak :D

Zpět na Ostatní kolem rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník