Sucho

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Sucho

Příspěvekod Martis » 27 črc 2013 09:51

Začíná mně to sucho docela vytáčet a tak jsem založil toto téma, jak to vypadá se suchem taky v jiných krajích.
Před týdnem jsem začal s otavami a výsledné hmoty bylo cca o 70 % méně než tomu bylo na sena a na loukách vyschlá kola jak když to přejede s roundupem.
Obilí nezraje, ale schne (docela zajímavé je jak vypadají porosty v jílovitých půdách a jak v písčitých).
Kukuřice co loni měla 1,5m ,dnes má sotva 0,7m.
O bramborech ani nemluvě, snad možná ty pozdní odrůdy, že by se dočkali vláhy ...
Samí vole, ale stádo nikde ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Sucho

Příspěvekod bold » 27 črc 2013 13:40

sucho je všude, ovšem jest to normální stav. Někdy prostě leje a někdy je sušší rok. Ten kdo počítá s ideálním počasím je nemile překvapen. 8) Můžem si tu pokecat o všem, ale pochybuju že to něco změní. Příroda je holt mocnější než člověk. Jsme pouze součástí. Ber to tak jak je, to co můžeš změnit tak změň, to co změnit nemůžeš tak to hoď za hlavu, neboť se budeš zbytečně užírat. 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 123
Registrován: 20 srp 2011 07:19

Re: Sucho

Příspěvekod larsen.l » 28 črc 2013 20:31

Letos je sucho? Loni bylo hůř, průměrný výnos obilí asi 15q/ha, to bylo sucho, uhr srážek od konce dubna do konce srpna 42 mm, to bylo sucho. Tady na moravské Sahaře a ve srážkovém stínu, jsme odkázaní jen na vodu co se nakupí přes zimu a z jara. Jinak všechny přehánky a bouřky konči někde u mušovských jezer před Palavou, tam se to roztrhne a jde to bud nahoru k Hradišti nebo dolů do rajchu.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Sucho

Příspěvekod Martis » 29 črc 2013 09:52

Proto mě zajímá, jak to vypadá v ostatních krajích, přičemž nemohu říci, že minulý rok bylo u nás víc sucho. Loni zasáhlo sucho obiloviny nejvíce v období odnožování a následné tvorby klasů, což konečné výnosy ovlivní nejvíce. Co seču louky, tak jsem se ještě nesetkal, že by tráva v květu uschla.
Když jsem prošel pole s pšenkou a ječmenem, tak zrna jsou strašně malá (zaschlá) zejména u ječmene, u pšenice vršky klasů jsou bez zrn, nebo tam jsou jen pluchy... zrovna včera ve zprávách o tom mluvili
Samozřejmě nemůžeme srovnávat půdy v Čechách a na Moravě, kde taky velkou roli zahráli povodně :lol:
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 123
Registrován: 20 srp 2011 07:19

Re: Sucho

Příspěvekod larsen.l » 29 črc 2013 20:11

Tady se otava podaří tak jednou za 5 let a to musí být na loukách kde byla posečená na konci května a ještě někde u vody. Službou dělávám 5 ha u rybníka ve vedlejší vesnici, majitel už mi vzkázal že by to chtěl dát dolů, ještě jsem se tam nebyl podívat. Snad todo konce týdne aspon zkuknu.Jinak loni byly jen 2 seče ve vojtěžce, letos už mám třetí seč sbalenou. Se čtvrtou sečí už moc nepočítám, poněvadž pole je jako bych ho přejel cepákem nebo nějakým totálním herbicidem.

Zpět na Ostatní kolem rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků