Problém se zvěří

Příspěvky: 53
Registrován: 25 led 2012 10:21
Bydliště: Újezd u Svatého Kříže-Rokycansko

Problém se zvěří

Příspěvekod Pepa Josef » 06 lis 2015 19:56

zdravim chtěl sem se zeptat zda máte letos problémy takhle na podzim se zvěří,letos sem už musel 2 ha komplet přesejvat rozrytý od prasat a spasené od srnčího.Jak to řešíte s pány myslivci ?

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: Problém se zvěří

Příspěvekod vik » 06 lis 2015 23:38

Zeptám se jaké jste udělal vy opatření,aby tam ty divočáci nemohli?
Pachový plot,zvuková zařízení atd?
Pokud jste vy nic neudělal.tak vám ani myslivci nic nedají.
Je to v zákoně že si máte zabezpečit pozemky před škodou od zvěře.
viz
§ 53 opatření k zabránění škod způsobených zvěří
Zemědělec činí přiměřená opatření k zabezpečení škod způsobených zvěří. Jaká „přiměřená opatření“ zákon neuvádí (výklad se ponechává výhradně soudu).

Další věc je nahlásit škodu do 20 dní.od vzniku.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Problém se zvěří

Příspěvekod bold » 07 lis 2015 09:48

§ 53 opatření k zábraně škod způsobených zvěří (když už citujeme zákon, tak ho citujeme přesně a nenakláníme ho ani na jednu stranu ("zemědělec činí....") :lol:
Vlastník, popřípadě nájemce honebního pozemku činí přiměřená opatření k zabránění škod způsobených zvěří, přičemž nesmí být zvěř zraňována. Stejná opatření může učinit se souhlasem vlastníka honebního pozemku uživatel honitby. Ustanovení zvláštních právních předpisů ukládající vlastníkům, popřípadě nájemncům honebních pozemků provádět opatření k ochraně před škodami působených zvěří nejsou dotčena.
Dále bych uvedl že škody se musí uplatnit do 20 dnů ode dne kdy škoda vznikla, pořípadě pokud ji lze vyčíslit až po sklizni tak se vyčísluje až po sklizni do 15 dnů.
poškozený a uživatel honitby se mají dohodnout (povšimněme si slovíčka "mají" což není musí) každopádně pokud uživatel honitby škodu neuhradí do 60 dní, nebo neuzavře dohodu o náhradě škody tak lze ve lhůtě 3 měsíců uplatnit soudně.
Teď bych to trochu rozebral Vlastník by měl provádět opatření- to je dost divná představa že babička od které mám pronajaté pole bude plašit srnčí v řepce.
Nájemce pozemku, to je už rozumější varianta. Ovšem podle mně je nejrozumější varianta vyzvat uživatele honitby (myslivci) k učinění opatření k zábraně škod, je to v souladu se zákonem a z mého pohledu to plně splňuje podmínku "přiměřenosti" neb kdo jiný má veškeré předpoklady (ať už znalosti či prostředky) k provedení těchto opatření. Takže za mně- buď ústní domluva, nebo doporučený dopis s žádostí o provedení opatření adresovaný myslivcům- tím jsem splnil svou "přiměřenost" a dál je to plně v režiích myslivců (doporučuju vyžádat písemný souhlas vlastníka pozemku). Nevím jak jsou na to ostatní zemědělci, ale tady byla arogance myslivců neskutečná " my máme hon a ty tu nemáš co pohledávat" řečeno pánem kterýžto mně na mém! pozemku zastřelil bažanta cca 4m vedle traktoru když jsem oral, stačilo mírně klopítnout a měl jsem to ve skle. Takže jsem vyburcoval místní vlastníky, nachystal se a holt už v honitbě tento spolek nepobývá. Za mně platí základní pravidla slušného chování, když jsem u někoho na návštěvě tak se chová slušně, ale přijít k někomu a začít poroučet a rozkazovat...... nashledanou, či spíše sbohem...... Nyní spolupráce funguje na velmi dobré úrovni, zvednu telefon, oznámím že prasata řádí a do 24 hodin je tam přenosný posed a další opatření. Stejně tak plní myslivci úlohu "ochranky" neb při pravidelných pochůzkách kontrolují jestli nemizí plodiny z polí a když je problém tak okamžitě volají.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: Problém se zvěří

Příspěvekod vik » 07 lis 2015 14:45

Ono s prasaty je problém všude.Tady zryjou a už se tu třeba 2-3 měsíce neukážou,jak by jsi potom chtěl dělat opatření?
Je to problém a bude do budoucna větší než přijde nějaký mor a nezredukuje je.
A na rovinu za přemnožení může i z části sám zemědělec tím že se zvyšují plochy pro kukuřici,kde si prasátka v klídku lebedí přes půl roku.Všichni o nich ví,slyší,ale to je tak vše hlavu ven nestrčí.Já osobně boj s myslivci vzdal.Co mi řikal známí tak se s nimi i soudil a soud prohrál takže musel zaplatit jěště náklady a utahly ho na tom že neudělal žádné opatření.Po nahlášení škody myslivcům už prasátka nepřišla.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Problém se zvěří

Příspěvekod neznalek » 07 lis 2015 18:41

Letos mám rozryto cca 12 ha oz. pšenice, které jsem taky doséval. S nimrody je docela domluva, 6 jich střelily a kolem polí nasadily pachový ohradník ( dle me spíš placebo efekt, ale mají za snahu malé bezvýznamné plus). Mám ale z letoška jeden zajímavý poznatek, jelikož v sousedních katastrech hospodařím jen já, němci a zkosnatělá akciovka ( od ledna 2016 agrofert). Všiml jsem si, že prasatům chutná jen u mne. Němečtí sousedi mají nasetou všude řepku, takže je nepočítám, ale akciovka má na sousedních pozemcích ( přes brázdu) po kukuřici nasetý ozimý ječmen a pšenici (osevní postup kukuřice-kukuřice-obilovina zaléváno víceméně celoročně kejdou a digestátem z BPS)..tam snad není od zvěře ani šlápnuto, takže v té půdě pro volně žijící zvěř asi už není nic atraktivního k snědku. .. otázka je, jestli to je tak dobře.

Zpět na Ostatní kolem rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník