osevní plán

Příspěvky: 141
Registrován: 19 led 2012 22:12

osevní plán

Příspěvekod karfík » 12 čer 2016 07:54

Jelikož už víc jak 20 let mám osevní postup řepka + 2 obiloviny, nastal čas na změnu. Mám to namyšlený, že bych pěstoval řepku, po ní soju a po ní ozimou pšenici, která by dělala předplodinu před řepku a takhle dokola.Mám jen 30 ha a pozemky takový, že to vychází na tří honý osevní postup. Bohužel. Ale potřeboval bych se poradit jakou pšenici zasít po té soji. Potřeboval bych nějakou velmi ranou, ideálně raností srovnatelnou s ozimým ječmenem, abych ještě stihl před řepkou nahnojit hnojem. Sklizeň dělám formou služby, proto ta raná odrůda pšenice, přece jenom nejsou žně ještě v plném proudu a kombajn sem dostanu. Sklizeň soji se tady pohybuje okolo první dekády října / Litomyšl/ cca 360 m/n.m.

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: osevní plán

Příspěvekod Rolník74 » 12 čer 2016 09:55

Tak co týká pšenice,tak letos mám poprvé Pannonii a je opravdu napřed a to byla seta 23.9. takže letos ji chci zkusit hned po desátým podle počasí a k ní mám objednaný Viriato,který sem viděl na polních dnech a splňuje to co chci,to znamená ranost a nízký vzrůst...mít žně brzo mám jak píšeš hodně výhod,ale jedná z nich a to,že mám sklizeno ještě než začne sklízet zbytek republiky a neví se jaké budou výnosy a tudíž ještě neklesá cena se letos nekoná,protože obilí je tolik,že cena je stejně na ho...!Ještě letos zkouším Granny vysetou po meziplodine 13.11. a má zatím bezkonkurenční klasy oproti ostatním,je trochu marodnejsi a řadí tam kohoutek,ale to jsem postrikal, takže uvidíme.Ale pokud by někdo zariskoval a zasel ji třeba 10.10. tak si myslím,že dá rekordní výnos!!A ta soja mě taky zajímá, ale zatím se neodvažuji riskovat,ale...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 90
Registrován: 19 bře 2008 17:17
Bydliště: okres HK

Re: osevní plán

Příspěvekod rotez30 » 13 srp 2016 23:31

karfík píše:Jelikož už víc jak 20 let mám osevní postup řepka + 2 obiloviny, nastal čas na změnu. Mám to namyšlený, že bych pěstoval řepku, po ní soju a po ní ozimou pšenici, která by dělala předplodinu před řepku a takhle dokola.Mám jen 30 ha a pozemky takový, že to vychází na tří honý osevní postup. Bohužel. Ale potřeboval bych se poradit jakou pšenici zasít po té soji. Potřeboval bych nějakou velmi ranou, ideálně raností srovnatelnou s ozimým ječmenem, abych ještě stihl před řepkou nahnojit hnojem. Sklizeň dělám formou služby, proto ta raná odrůda pšenice, přece jenom nejsou žně ještě v plném proudu a kombajn sem dostanu. Sklizeň soji se tady pohybuje okolo první dekády října / Litomyšl/ cca 360 m/n.m.


Osevní sled, který jsi navrhl by se zdál docela přijatelný, jen ten 3-letý odstup řepky je celkem na hraně a možná je škoda po řepce zařadit soju z hlediska předplodinové hodnoty (problém s chorobami nebo zaplevelením mi není znám). Jsi skutečně se svojí výměrou nucen pěstovat souběžně 3 plodiny? Vím, hraniční pro diverzifikaci je oněch 30 ha, pokud tuto výměru nepřekračuješ o mnoho, možná by stálo za zvážení odkreslit z LPISu část plochy, na kterou by jsi nežádal o dotace, s čímž jsem se už také setkal, že z výměry cca 10,5 ha je hlášených 9,98 ha a ostatní je jako zbytková plocha, na které se hospodaří, tím pádem nemusí dotyčný zemědělec pěstovat v jednom roce 2 plodiny.
Ranou pšenici můžeš zkusit například Avenue, letos jsme ji měli prvně, po sóje dala přes 100 q/ha a skutečně je ke sklizni hodně brzy, jen s výsevem by se nemělo moc otálet, jarní odnože už toho moc neprovedou.

Zpět na Ostatní kolem rostlin

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník