prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2011 12:52

prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod homolkahomik » 27 úno 2012 10:47

Dobrý den, chci začít s výkrmem býků, mám možnost z blízského družstva odkupovat jatečná zvířata za výhodnou cenu. jenže nemám výměru na paseni, proto chci postavit tzv. býčárnu a potřebuju poradit jak udělat jímku- zda tu máte nějaké zkušenosti vlastní nebo z nějakou firmou co Vám to dělala-hospodařství mám mezi budovami a od starosty mám zákaz napojení na veřejnou kanalizaci-což sem tedy už očekával když sem se byl ptát koukal sem po pár firmách FARMTEC apod. Pokouknu se ještě na TECHAGRO, ale rád bych slyšel nějaké rady a poznatky.

chováte býky na volno, v boxech, nebo na úvazu? on totiž uvaz je zakazan-teda jestli nemám špatné info, ale co jsem chodil vypomáhat k blizkemu SZ tak jedine úvaz ale mam strach z toho že mě někdo udá-když mě už udávají za to že ničím pole hnojením kalu z čističky odpad. vod.

Děkuji za případné info a rady.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod bold » 27 úno 2012 14:36

nevím jak teď, ale když jsem měl ještě hovězí, tak na úvaz, jímka na vyvážení (byl tam vyvedený i rodinný barák) to se zrušilo a barák jde do kanálu napřímo a jímka zůstala jen pro chlév.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod vik » 27 úno 2012 19:49

úvaz byl na výjimku a ta myslim už skončila.ta jímka bude docela stát dost protože musí mít kapacitu myslim na 6 měsíců,alespon to jsem se dozvěděl když jsem jí chtěl dělat lacinější řešení je vysoká podestýlka sice se musí udělat taková plastová vana pod betonem,aby to bylo nepropustný.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod bold » 27 úno 2012 22:25

to je mazec, uvažoval jsem o hovězím ale jestli je to až takový mazec tak asi nic, jen ven.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod neznalek » 27 úno 2012 22:49

vik píše:úvaz byl na výjimku a ta myslim už skončila.ta jímka bude docela stát dost protože musí mít kapacitu myslim na 6 měsíců,alespon to jsem se dozvěděl když jsem jí chtěl dělat lacinější řešení je vysoká podestýlka sice se musí udělat taková plastová vana pod betonem,aby to bylo nepropustný.


přesně tak, akorat s tou vyjimkou myslim jestli neplatí jeste do konce roku

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod medulin » 28 úno 2012 09:04

Příbuzný na zimu koloudoval stáj pro skot na hluboké podestýlce a žádnou izolaci pod beton po něm nikdo nevyžadoval. Přitom se nacházíme v ZOD všude stavební úřad zřejmně měří jiným metrem.
Býci na úvaz jsou sebevražda! Máme navolno od roku 1996 průměrně 20 kusů ůklid denne tak půl hodiny. Hluboká podestýlka stačí vyvézt jednou za 2-3měsíce.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod farmářJH » 28 úno 2012 13:54

jsou i nejsou, otázkou je cílová hmotnost zvířete a zabezpečení. Dělal jsem 550 kilo, ale neměl jsem jednou na vše odbyt a potřeboval dvojčata býka dát na jatka na výkup, kde chtěli přes 600 kilo, tak jsem je krmil dál. Pak mi odmítli vzít oba najednou, že každý den jednoho. Redík co zůstal, tomu šiblo a proboural se dveřmi z trubek ven. Bylo to rodeo na malé vsi, které vám nebudu celé vyprávět, ale probíhá už takový býk ploty, jako by tam nebyly. Nakonec jsem sehnal veta s uspávačkami, vše dobře dopadlo. Mezitím jsem sehnal kamaráda s kulovnicí, kdyby šel bejk do vsi, aby ho vzal proti tarasu tím největším, co má.
Úvazy jsou v tomhle mnohem lepší. Navolno v malých kotlinách, kam jsem mezi ně lezl a kydal, jsou když jsou na vás zvyklí, snesitelné,ale u těch velkých, no ....do toho už nejdu. Takže trubky masivnější než si myslíte a vyšší , než byste chtěli. Když mi Albi ukázal, jak z místa dal 140 cm jako by nic, tak bych mu nejradši dal sedlo a vzal ho na parkury. :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod bold » 28 úno 2012 15:16

po skušenostech s hovězím jedině na úvaz. Nenechám se zmrzačit, stačila mně atrakce s vyváděním. Když bylo haló s nemocí šílených krav a já sháněl všechny papíry a býk stárl a nabíral, odvážel jsem ho a měl cca tunu, přišel vozka vytáhl el.bičík a povídá uvidíte jak půjde, zaprskal po býkovi a ten se jenom ohlédl, takže za něj a vyšťouchat ho z chléva. Já mám chlév po "staříčkovi" takže mně může celý stavební úřad vlést na hrb, a pokud budu pořizovat hovězí, tak jen pro svou potřebu a jako soukrommá osoba.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod Jarek » 28 úno 2012 19:41

Kolem uvázaných býků je moc ruční práce.Určitě je lepší mít býky na volno.To ale musí být na takový volný chov dobře udělaný stáj.Všechno musí být masivní a dobytek se jen přehání z jednoho kotce do druhého.Určitě bych ale mezi ty býky nelezl.
Býci můžou být i uvázaní.Pouze ekologičtí zemědělci nesmí mít vazné ustájení.

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod medulin » 28 úno 2012 20:32

To je o přístupu ke zvířeti je jasný že když je uvázaný že je "zlomený" a zvyklý na kontakt člověka.
Býky z volného ustájení je dobrý mít na denním světle a zacházet s nimi skupinově, mezi naše býky vlezu s větším klidem než mezi jalovice ty jsou obecně temperamentnější.Loni jsme měli průměrnou hmotnost 878kg, vyskladnujem je ve dvou lidech a řidiče k tomu nepouštíme. Hrazení 160cm je minimum pro případ že se najde stresovanej kus to může být málo.

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod vik » 28 úno 2012 21:02

to medulin no vidíš to a mě beton neuznali že je propustný a když budu vyklízet jednou např za 2 měsíce že to beton propustí a pujde to do spodních vod.tak jsem to zkolaudoval jako seník a at mi každej trhne nohou.to vazné ustájení je možné já jsem eko a tu je to na výjimku jestli v konvenčním neni tak se omlouvám za špatnou informaci.ale vim že to chtěli zrušit protože to je v rozporu s nařízením Welfare skotu.

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod medulin » 29 úno 2012 08:27

vik: taky jsem o tomto opatření před lety slyšel. Přitom když podestýlku vyvážíme sláma ve spod bývá suchá.

Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2011 12:52

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod homolkahomik » 29 úno 2012 11:43

farmářJH píše:jsou i nejsou, otázkou je cílová hmotnost zvířete a zabezpečení. Dělal jsem 550 kilo, ale neměl jsem jednou na vše odbyt a potřeboval dvojčata býka dát na jatka na výkup, kde chtěli přes 600 kilo, tak jsem je krmil dál. Pak mi odmítli vzít oba najednou, že každý den jednoho. Redík co zůstal, tomu šiblo a proboural se dveřmi z trubek ven. Bylo to rodeo na malé vsi, které vám nebudu celé vyprávět, ale probíhá už takový býk ploty, jako by tam nebyly. Nakonec jsem sehnal veta s uspávačkami, vše dobře dopadlo. Mezitím jsem sehnal kamaráda s kulovnicí, kdyby šel bejk do vsi, aby ho vzal proti tarasu tím největším, co má.
Úvazy jsou v tomhle mnohem lepší. Navolno v malých kotlinách, kam jsem mezi ně lezl a kydal, jsou když jsou na vás zvyklí, snesitelné,ale u těch velkých, no ....do toho už nejdu. Takže trubky masivnější než si myslíte a vyšší , než byste chtěli. Když mi Albi ukázal, jak z místa dal 140 cm jako by nic, tak bych mu nejradši dal sedlo a vzal ho na parkury. :)



no ja bych mel odbyt pro jednoho co to tady vykupuje do rakous- 55 kč-kg a pak mi nabizel abych delal plemeno piemont ciselne to bylo hezke ale kam dat ty kravy kdyz nemam pastvy .o/ no na volno se mi moc nechce, ale jeste uvidim musime to doma probrat .o)

Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2011 12:52

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod homolkahomik » 29 úno 2012 11:51

vik píše:to medulin no vidíš to a mě beton neuznali že je propustný a když budu vyklízet jednou např za 2 měsíce že to beton propustí a pujde to do spodních vod.tak jsem to zkolaudoval jako seník a at mi každej trhne nohou.to vazné ustájení je možné já jsem eko a tu je to na výjimku jestli v konvenčním neni tak se omlouvám za špatnou informaci.ale vim že to chtěli zrušit protože to je v rozporu s nařízením Welfare skotu.



taky me napadlo to kolaudovat jak kolnu nebo podobne .o) ale aby mi sousedi pak nezatopily .o/

no dyztak na volo a pouziju ty fixacni žlabove zabrany uz sem to videl nekde na netu...

Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2011 12:52

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod homolkahomik » 29 úno 2012 12:01

medulin píše:Příbuzný na zimu koloudoval stáj pro skot na hluboké podestýlce a žádnou izolaci pod beton po něm nikdo nevyžadoval. Přitom se nacházíme v ZOD všude stavební úřad zřejmně měří jiným metrem.
Býci na úvaz jsou sebevražda! Máme navolno od roku 1996 průměrně 20 kusů ůklid denne tak půl hodiny. Hluboká podestýlka stačí vyvézt jednou za 2-3měsíce.


no ja jeste na stavebnim nebyl,jen obesel sousedy,a pak na obci sem se byl ptat predbezne na stavebnim jeste pozeptam snad mi to vyjde pristi tyden bohuzel mam ted blazinec v praci a nestiham .o/- ja to chci mit cca na 10 ks ty bych uzivil ...

Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2011 12:52

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod homolkahomik » 29 úno 2012 12:06

medulin píše:To je o přístupu ke zvířeti je jasný že když je uvázaný že je "zlomený" a zvyklý na kontakt člověka.
Býky z volného ustájení je dobrý mít na denním světle a zacházet s nimi skupinově, mezi naše býky vlezu s větším klidem než mezi jalovice ty jsou obecně temperamentnější.Loni jsme měli průměrnou hmotnost 878kg, vyskladnujem je ve dvou lidech a řidiče k tomu nepouštíme. Hrazení 160cm je minimum pro případ že se najde stresovanej kus to může být málo.



safra to sou pak nektery pekny sloni nee .o) no po me chce min. 650-800 kg.

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod medulin » 29 úno 2012 23:33

Doporučoval bych si nejprve zjisti co se u vás může stavět podle územního plánu. Pak jen projekt nazvat podle toho co se tam smí stavět a když sousedi nebudou zakládat různý združení apod je to v kapse.
Do samopoutací zábrany vykrmeného býka nechytneš krk má většinou širší než hlavu. A ani nevidím důvod proč býka fixovat????
55kč v živém? cena je to krásná je to ověřený zdroj? taky jsme jednou naletěli a bude se připravovat hromadná žaloba.
878kg neni nic extra jsou tu chovatelé co mají víc!!! je potřeba se od takových učit! :idea:

Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2011 12:52

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod homolkahomik » 01 bře 2012 08:21

medulin píše:Doporučoval bych si nejprve zjisti co se u vás může stavět podle územního plánu. Pak jen projekt nazvat podle toho co se tam smí stavět a když sousedi nebudou zakládat různý združení apod je to v kapse.
Do samopoutací zábrany vykrmeného býka nechytneš krk má většinou širší než hlavu. A ani nevidím důvod proč býka fixovat????
55kč v živém? cena je to krásná je to ověřený zdroj? taky jsme jednou naletěli a bude se připravovat hromadná žaloba.
878kg neni nic extra jsou tu chovatelé co mají víc!!! je potřeba se od takových učit! :idea:


jj v 55kč/kg je v živém, jj právě že mě toto dohodil známý co pro něj dodává, jak piemonty tak ty býky.on je na tom dobre 100ha a z toho 30ha orne a k tomu zadna starost s jatkama a tak prijede nakladak nalozi zvirata zaplati, no ja prave myslel ze je to prumer tak ze mas 1100 a 600 treba tak sem to jen blbe pochopil .o)

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod medulin » 01 bře 2012 09:43

Je to průměr věkový rozdíl u býků je menší než tři mesíce takže ty váhy jsou dost vyrovnany. Nad tunu neměl žádny a pod 790 taky ne.
v tom případě je cena super!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod farmářJH » 01 bře 2012 11:05

tady se dělá i 1100-1200 kilo býk.(když se neprodají včas například :) )) To je pak almara.
Je jasné, že výkup bude chtít nejzmasilejší plemena,ale to by sis je musel chovat, u nás je například nejčastější chov mléčných kříženců psaných pod Českým červeno nebo černostrakatým skotem. Krví je v tom kde co, od A po Redy, Mombiliard z minula a bežný je Holštýn. Prostě opravdu směska. Čisté chovy jsou nádhera...ale také mají své. Já kupoval bejky a pak jalovice hlavně z dvojčat, protože jinak byla cena někde jinde. U intenzivního výkrmu budeš potřebovat směsi s vyváženými aminokyselinami pro lepší využití živin, no i tak budeš těžko dosahovat stejného přírůstku na kilo směsi jako velkovýkrmna. U jen dostupností různých krmiv,že.
Krmnou dávku jsme měl postavenou na senáži, tam to šlo dobře, začínal jsem kdysi se seny a to nebylo to pravé ořechové. K tomu samozřejmě šroty. Díky nižšímu zastoupení některých aminokyselin jsem to nemohl hnát tak rychle jako jezevci. Zase byl o to na krmivu nepatrně nižší náklad, ovšem delší doba výkrmu než oni. Zato masíčko bylo lidmi velmi chváleno :)
Taky bych si byl dokázal představit jiná plemena, ale pracovat se musí s tím, co je dostupné. Kdo bude mít masná plemena skotu, vykrmí si telata sám, proto je dělá. Jak půjdeš do chovu, budeš mít práce jako na kostele. Osobně preferuji specializaci, jinak se opravdu uhoníš. Chov bych nechal velkochovatelům.
Ta ceny by byla v živém přímo úúúúúúžasná :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 187
Registrován: 24 led 2012 20:10

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod citrusek » 01 bře 2012 19:23

Taky chceme stavět býčárnu, ale asi až příští rok pokud všechno vyjde. Zatím máme býky na úvaz a každý den kydáme. Od roku 2014 se bude moct vozit hnůj pouze na zpevněné hnojiště nebo na pole až je tři měsíce uleželý. Nemáme ani jedno. Mám v plánu koupit nějakou starší halu a před to udělat výběh. Všechno by bylo na hluboké podestýlce. Zatím máme kolem těch 25 býků, někdy víc někdy míň. Potom bych jich chtěl mít 40 až 50. Všechna telata kupujem. Taky by mě zajímalo jak je to s tou izolací pod betonem. Co jsem se ptal, tak to nikdo nemá. Dále jaká povolení jsou potřeba. Určitě povolení od obce, stavebního úřadu a co dál?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod farmářJH » 01 bře 2012 19:48

nestačilo by jim beton plastifikovat proti propustnosti (přísady při míchání betonu).
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod vik » 01 bře 2012 21:31

ono je nejlepší zajít na stavební úřad a zeptat se všude jsou totiž jinak chytří.ale jak neni po jejich tak je zle.

Příspěvky: 47
Registrován: 12 led 2007 22:26
Bydliště: Jižní Čechy

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod Vaclav01 » 01 bře 2012 22:29

My máme v hale litej beton s drátkama s nějakou chemickou přísadou k zamezení propustnosti vody (míchaný klasicky v betonárce). Asi po deseti dnech od betonování sem nato nalil kýbl vody a žádný zasakování sem nepororoval jak u normálního betonu, voda tam byla ještě druhý den, takže to asi funguje.

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod medulin » 01 bře 2012 22:45

farmařJH: tvrzení že neuděláš přírustek jako velkovýkrmna si myslim je dost odvážný! Optimální krmnou dávku ti dnes stanoví spoustu firem. Dělám výkrm pouze z vlastních komponentů bez stanoveného receptu dělám kontrolu užitkovosti takže vím že některý kus roste i přes 1900g a některý 1000g všichni býci jsou jednoho plemene s podílem víc než 90procent čisté krve. Základ je genetika a zdravotní stav, ve velkovýkrmně tohle nemáš pantáta v ní dělá a ty čísla nic moc. Známý má průměr 1700g na kus a den ale pro mě je důležitější údaj za kolik korun kilo masa vyrobim.
Citrusek: stavební úřad je v kontaktu s ostatními nemějte strach že nějaký vynechá :D

Příspěvky: 28
Registrován: 28 črc 2011 20:28

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod zetorzhor » 04 bře 2012 09:42

vik píše:ono je nejlepší zajít na stavební úřad a zeptat se všude jsou totiž jinak chytří.ale jak neni po jejich tak je zle.

jojojo, tady stačí zajít na stavební úřad a máte po problémech. Protože na sebe stačí trochu upozornit a budou po mě chtít stavební povolení i na laminátové tyčky k ohradníku :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod farmářJH » 04 bře 2012 14:46

meduline, máš přístup k premixům v tak malém množství? jsi schopnej jet monodietu celej rok založenou na bílovinnejch a glycidovejch krmivech obohacenejch tak,aby bylo možné maximální využití živin z krmiv? nebudeš mít nadbytečné užívání drahých premixů či krmiv? Pak gratuluji. Je to stejné jako když si budeš míchat beton lopatou na ploše, míchačkou a nebo míchařkou na betonárce. Který bude jaký? teoreticky všechny stejné....prakticky ne.
No a k ekonomice....co je ekonomicky méně náročné na odpisy? intenzivní výkrm ve specializovaném objektu plně naplněné, nebo 10 ks doma ve stáji? Když máš třeba prasata na roštech jako holanďani a manželé jich dělají sami 1500, úplně v pohodě, kdežto ty jedeš steliva, kydáš lopatou a vozíš na kolečku, kolik jste jich se ženou schopni v takové technologii udělat? a co myslíš, jak to bude nákladově?

My malí musíme hledat jiné hodnoty, hledat kupceš, který je s námi bude sdílet a bude ochotný nás minimálně preferovat, pokud ne rovnou platit lépe. Proto jsem vždy dobře dožranej, když se podporují překupníci a velkozpracovatelé.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: prosim o radu s jimkou k býčárně

Příspěvekod medulin » 04 bře 2012 21:09

Premix mi zaváží firma do 3dnů od obědnání. TMR mám. Vykrm říjen až srpen. Náklady na veterináře prakticky 0kč. Velká koncetrace zvířat neni nic dobrého na zdravotní stav a nemocný kus neporoste a další nepřímé faktory.
Prasata? To néé taky dělám a tam bude mit ten holandan víc to je jasný. Ale pořád platí pravidlo co je ti platná slepice která tři vejce snese a z toho 2 vypije. Jeden chovatel měl u holštýna užikovost 11000l srazil ji na 9500 a finanční výsledek je stejný.
Překupníky taky nemusim a je jich pořád víc.

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník