Nájemní smlouvy

Příspěvky: 29
Registrován: 25 lis 2015 23:02

Nájemní smlouvy

Příspěvekod martin144 » 21 říj 2018 15:03

Zdravím, opět se na Vás obracím s věcí, ve které jsem amatér.
Začal jsem podnikat v zemědělství a podařilo se mi sehnat pár pozemků do pronájmu.
Pozemek od jednoho uživatele,je vcelku v klidu. Vlastní ho přímo on, takže tady smolím jednoduchou nájemní smlouvu z různých zdrojů. Problém mám ale s druhým propachtovatelem. Má pozemky roztroušené různě po katastru a tak mu zdejší z. družstvo vyměřilo pozemky na dvou PB, které mu ale nepatří. Mám tedy problém a zároveň to je otázka na Vás, jestli se s tím někdo potkal, jak to jako řešit. Může se smlouva napsat jednoduše řečeno na čísla PB ? Prosím mohl by mi s tímto problémem někdo pomoct, případně bych byl i rád za nějaký vzor co má nájemní smlouva obsahovat- přeci jen internetové zdroje také nejsou 100%. Moc děkuji za odpovědi a prosím omluvte mně, je to takový přihlouplí dotaz, ale hold jsme začátečník a nevím si moc rady. Už mi jde z těch papírů hlava kolem :D . Děkuji, Martin

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod neznalek » 21 říj 2018 17:45

Smlouvu normálně na to, co má v katastru. Dále dohodu o převodu DBP mezi Vámi a majitelem - s tou půjdete na AZV, kde Vám to přepíšou ( u nás to tak funguje) a pro sichr ještě za zřízencem v ZD, který má pozemky na starosti a nechat si potvrdit stávající směnu pozemků.

Příspěvky: 73
Registrován: 23 dub 2012 18:23

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod bandas » 21 říj 2018 19:14

Přesně jak píše neználek, případně jako varianta je možné napsat pachtovní smlouvu a následně zřízence ZD dotáhnout na AZV a vyřídit vše najednou tam.
"Pokud se jednou ve vesmíru najde inteligentní život, pevně doufám, že to bude na Zemi."

A.C. Clarke

Příspěvky: 29
Registrován: 25 lis 2015 23:02

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod martin144 » 21 říj 2018 20:47

neznalek píše:Smlouvu normálně na to, co má v katastru. Dále dohodu o převodu DBP mezi Vámi a majitelem -.

Majitelem myslíte mého propachtovatele nebo skutečného majitele pozemku, na kterém vlastně budu hospodařit? A ta dohoda nějaký vzor nebo náležitosti by jste mi prosím neporadil, nikde jsem nic nenašel.
Jinak moc děkuji všem za rady.

Příspěvky: 30
Registrován: 23 bře 2014 13:20

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod KambaCZ » 21 říj 2018 23:58

Z tvé poslední odpovědi jsem pochopil, že máš pozemky v pronájmu od někoho, kterému pozemky ani nepatří a jen ti je "přenechá" k užívání?? Nebo máš (budeš mít) pozemky přímo od majitelů, kteří jsou uvedení v katastru? Pokud to máte přímo od majitele, tak normálně s nimi napíšete pachtovní smlouvu na jejich pozemky, které jsou evidované v katastru. Poté půjdete k současnému pachtýři (nejspíše teda místní ZD) a tam se domluvíte o vydání náhradních pozemků. Nejlepší by bylo, kdyby jste sepsali s místním ZD Smlouvu o dočasném užívání náhradních pozemků.

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod tele » 22 říj 2018 09:09

KambaCZ píše:Z tvé poslední odpovědi jsem pochopil, že máš pozemky v pronájmu od někoho, kterému pozemky ani nepatří a jen ti je "přenechá" k užívání?? Nebo máš (budeš mít) pozemky přímo od majitelů, kteří jsou uvedení v katastru? Pokud to máte přímo od majitele, tak normálně s nimi napíšete pachtovní smlouvu na jejich pozemky, které jsou evidované v katastru. Poté půjdete k současnému pachtýři (nejspíše teda místní ZD) a tam se domluvíte o vydání náhradních pozemků. Nejlepší by bylo, kdyby jste sepsali s místním ZD Smlouvu o dočasném užívání náhradních pozemků.

Je vidět, že jsi to nepochopil. Neználek to napsal dostatečně jasně, tak v tom Martinovi nedělej zbytečně guláš :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod bold » 23 říj 2018 07:01

Tohle je běžná praxe. Sepíšeš nájemní smlouvy s vlastníky, na jejich pozemky, do pachtovní smlouvy si dáš klauzuli že můžeš pozemek přenechat třetí straně. To je dost důležité, páč do starých smluv se to dávat nemuselo, ale podle nového občanského zákoníku je přenechání pronajatého pozemku třetí straně závažné porušení smlouvy, takže větička že vlastník souhlasí s další výměnou. No a pak dohoda se současným uživatelem, kde vydá výměru. Většinou je to na kraji bloku v které se uvedené pozemky nachází. Pokud je to hodně roztroušeno po katastru tak se to vydává dle dohody. Nehledej v tom žádnou složitost. A ještě taková rada z praxe, osobně to řeším tak že přicházím s tím že chci vydat pozemky. O výměně se nějak nezmiňuji a čekám, že to navrhne protistrana- je to lepší vyjednávací pozice o poloze případného náhradního užívání. Oni to navrhnou a tak já "milosrdně" souhlasím, ale určuju si lokalitu :-D Většinou mně chtěli vyšoupnout do totálně neúrodné půdy nebo na kraj katastru.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 151
Registrován: 26 lis 2013 23:21

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod provit » 24 říj 2018 12:28

Taky bych to tak viděl, jako Bold. Já osobně upřednostňuji ryze vlastní pozemky. Ostatní je zbytečně komplikované. Oni velké společnosti rádi zadržují cizí majetek :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod bold » 25 říj 2018 07:11

Problém je , když mám hodně malých pozemků- tady jsou 2000m2 kousky. a třeba na jednom poli ale na přeskáčku, V tomto případě řeším náhradní užívání, neb by jsme ten lán napáskovali jak v 50letech.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 29
Registrován: 25 lis 2015 23:02

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod martin144 » 25 říj 2018 12:00

bold píše:Problém je , když mám hodně malých pozemků- tady jsou 2000m2 kousky. a třeba na jednom poli ale na přeskáčku, V tomto případě řeším náhradní užívání, neb by jsme ten lán napáskovali jak v 50letech.

Podobný případ mám právě teď já. Majitel dal přednost cizímu poli, na kterém několik let hospodařil. Nechtěl zasahovat asi do 8 PB a dělat tak místnímu ZD problémy. Teď už končí a rozhodl se pozemky pronajmout mně. Vůbec jsem s tímto neměl zkušenost a neměl páru jak to vlastně funguje, proto MOC DĚKUJI VŠEM ZA RADY, kterých si velice vážím. Jen ještě jedna věc mě je trochu nejasná. V té dohodě o směně, co tam má zhruba být napsáno a musí být obsaženo. Aby mi zase ZD nevěšelo bulíky na nos až tam vlezu, protože v jejich očích jsme jen "jeden veliký problém co neví o zemědělství nic" a velice rádi mě potopí když můžou.........škoda mluvit. Děkuji

Příspěvky: 151
Registrován: 26 lis 2013 23:21

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod provit » 25 říj 2018 18:47

V NOZ z roku 2013 je napsaná věta :,,Pachtýř nesmí bez předchozího písemného souhlasu propachtovatele propachtované pozemky propachtovat ani přenechat k užívání třetí osobě"....

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod tonik » 25 říj 2018 18:56

Jestli předchůdce končí, proč nebudeš obdělávat jeho půdní bloky?

Příspěvky: 29
Registrován: 25 lis 2015 23:02

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod martin144 » 25 říj 2018 20:03

tonik píše:Jestli předchůdce končí, proč nebudeš obdělávat jeho půdní bloky?

Protože ani on je neobdělával jsou asi na 8 místech a uprostřed velkých lánů. Myslím si že je dost nesmysl jezdit na 20 aru sem a tam.

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod tonik » 25 říj 2018 21:50

V prvním příspěvku mluvíš o dvouch PB a teď to jsou 20árové nudle.
Pokud jsou pozemky používané 25let v původním zaměření, tak nevěřím tomu že tě je společnost předá někde jinde, a už jen z toho důvodu aby tě vydusila. ( chceš hospodařit, tak se předvaď na cvandrech a za dva roky nám to stejně necháš).

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod bold » 26 říj 2018 06:56

no tohle je trochu dvousečná myšlenka. Pokud by mně to vydali na původním, tak velké družstvo končí, neb jsem měl dost malých pozemků na to, abych jim rozkouskoval i jejich megalány a to takovým způsobem, že by to tou technikou nezpracovali a museli by pořídit zase nějaké malé zetorky a 3m nářadí. navíc ohledně chemie je to průser, u některých přípravků je minimální vzdálenost od necílových pozemků třeba 15m a tohle bych si osobně pohlídal, takže by polovinu půdy nemohli ani chemicky ošetřovat. Jo když někdo chce válku, tak ji má mít. :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod tonik » 26 říj 2018 07:53

Ale oni mu to vydávat v původním nebudou, on přebírá půdní bloky na kterých 25 let někdo hospodaří. Pouze v prvním příspěvku píše, že jsou to dva PB a teď to jsou 20árové nudle v 8 kusech- tomu moc nerozumím. A podnik kterej ty cvandry objíždí 25 let to ještě dva roky vydrží. Ať se začátečník předvede. U nás jsou dnes největší PB 70 ha a to z původních 100harovejch se to postupně rozdrobuje. A to že to někdo chce vydat v původním se už moc neřeší... Třeba pěstitele topolů a vánočních stromků jsou na svém. A obdělávání ? Jsme hodně zmlsaní, jeďte se podívat do Jižních Čech na Šumavu atd, tam jsou 5ha PB jeden vedle druhého. A s traktorem jezdí traktorista a né člověk kterej v tom daném podniku řeší pozemky.

Příspěvky: 29
Registrován: 25 lis 2015 23:02

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod martin144 » 26 říj 2018 21:20

tonik píše:Ale oni mu to vydávat v původním nebudou, on přebírá půdní bloky na kterých 25 let někdo hospodaří. Pouze v prvním příspěvku píše, že jsou to dva PB a teď to jsou 20árové nudle v 8 kusech- tomu moc nerozumím. A podnik kterej ty cvandry objíždí 25 let to ještě dva roky vydrží. Ať se začátečník předvede. U nás jsou dnes největší PB 70 ha a to z původních 100harovejch se to postupně rozdrobuje. A to že to někdo chce vydat v původním se už moc neřeší... Třeba pěstitele topolů a vánočních stromků jsou na svém. A obdělávání ? Jsme hodně zmlsaní, jeďte se podívat do Jižních Čech na Šumavu atd, tam jsou 5ha PB jeden vedle druhého. A s traktorem jezdí traktorista a né člověk kterej v tom daném podniku řeší pozemky.

Asi jste to nepochopil, majitel který mě pronajímá ty pozemky, je do ted používal a má je směněné na 2 PB, které byly zřejmě vhodně velké a na správném místě. Ale jeho pozemky které vlastnil jsou asi na 8 místech, proto to směnil aby nedělal problémy. 20 arový pozemek je vzdálen 12 km a je snad přímo uprostřed 83ha PB. Proto sem psal že to je nesmysl.

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod tonik » 27 říj 2018 07:56

Já to chápu, ale nechápu proč nebudete obdělávat ty dva půdní bloky, které používal předchůdce do této doby ? - To je jedna otázka

Máte představu, že ty dva půdní bloky vrátíte (když už nejsou vhodné a na správném místě) a družstvo vám vydá jinde dva půdní bloky, kde vám to bude víc vyhovovat - To je druhá otázka

Pokud vydrží dotace a nebude třeba zastropování, tak to stejně dopadne tak, že největší plocha jedné plodiny bude třeba 20 ha a 80 ha pole budou v p......
U nás končící zemědělci co jen sklízeli a vrátili pozemky třeba uprostřed pole, tak tam to bylo třeba ještě 5 let znát.

Příspěvky: 29
Registrován: 25 lis 2015 23:02

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod martin144 » 27 říj 2018 13:22

tonik píše:Já to chápu, ale nechápu proč nebudete obdělávat ty dva půdní bloky, které používal předchůdce do této doby ? - To je jedna otázka

Máte představu, že ty dva půdní bloky vrátíte (když už nejsou vhodné a na správném místě) a družstvo vám vydá jinde dva půdní bloky, kde vám to bude víc vyhovovat - To je druhá otázka

Pokud vydrží dotace a nebude třeba zastropování, tak to stejně dopadne tak, že největší plocha jedné plodiny bude třeba 20 ha a 80 ha pole budou v p......
U nás končící zemědělci co jen sklízeli a vrátili pozemky třeba uprostřed pole, tak tam to bylo třeba ještě 5 let znát.

Ty 2 PB budu obdělávat dál, proto jsem se tady ptal jak napsat nájemní smlouvu a tu dohodu o výměně, protože s tím nemám žádnou zkušenost.

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod tonik » 27 říj 2018 19:02

Do standartní smlouvy napsat skutečné (vlastní) pozemky pronajímatele a dopsat že souhlasí s přepronájmem třetí osobě, - předpokládám že má s podnikem platnou přepronájemní smlouvu. ---- 30 minut

Opsat jeho přepronájemní smlouvu, upravit tam svá nacionále, zajít do podniku pro podpis.--30 minut

Zajít na agenturu a přepsat půdní bloky.

Své nájemní smlouvy mám na jednu stránku a pokud se k pronajimatelům budeš chovat slušně, tak to stačí. Jestli s nima chceš vydrbávat tak je na smlouvu dobrej právník.

Příspěvky: 345
Registrován: 22 lis 2015 23:55

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod aram » 29 říj 2018 19:37

bold píše:A ještě taková rada z praxe, osobně to řeším tak že přicházím s tím že chci vydat pozemky. O výměně se nějak nezmiňuji a čekám, že to navrhne protistrana- je to lepší vyjednávací pozice o poloze případného náhradního užívání. Oni to navrhnou a tak já "milosrdně" souhlasím, ale určuju si lokalitu :-D Většinou mně chtěli vyšoupnout do totálně neúrodné půdy nebo na kraj katastru.

Bolde, pochopil jsem to správně, že za nima jdeš a řekneš, že chceš vydat pozemky - tím je myšleno: tam jak jsou v katastru ??? - a oni navrhnou, že ti to vydají všechno v jednom kuse někde a to je vlastně výhoda, že si pak můžeš "diktovat" kde ? Čili lepší vyjednávací pozice ? Myslel si to takhle ? Dotaz není myšlen ironicky :)

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod tonik » 29 říj 2018 20:07

Tak nějak to funguje, dvakrát jsem odešel od jednání a druhej den to bylo podle mých představ.
Dnes po 15 letech bych spíš tlačil na to, aby směna proběhla včetně převodu na katastru. Protože takhle nikoho nic netlačí a já hospodařím na cizím a nějaká směna je v nedohlednu.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Nájemní smlouvy

Příspěvekod bold » 30 říj 2018 07:41

aram píše:
bold píše:A ještě taková rada z praxe, osobně to řeším tak že přicházím s tím že chci vydat pozemky. O výměně se nějak nezmiňuji a čekám, že to navrhne protistrana- je to lepší vyjednávací pozice o poloze případného náhradního užívání. Oni to navrhnou a tak já "milosrdně" souhlasím, ale určuju si lokalitu :-D Většinou mně chtěli vyšoupnout do totálně neúrodné půdy nebo na kraj katastru.

Bolde, pochopil jsem to správně, že za nima jdeš a řekneš, že chceš vydat pozemky - tím je myšleno: tam jak jsou v katastru ??? - a oni navrhnou, že ti to vydají všechno v jednom kuse někde a to je vlastně výhoda, že si pak můžeš "diktovat" kde ? Čili lepší vyjednávací pozice ? Myslel si to takhle ? Dotaz není myšlen ironicky :)

Ano, takhle nějak jsem to myslel. Prostě zvednu telefon, zavolám mám nájemní smlouvy na pozemky p.č. ........ a chtěl bych se sejít a dohodnout vydání. A na osobní schůzce se už dohadujeme, napřed kdy to vydají, neb mně přesvědčují jak moc to potřebují a že (doplň hromady stupidních důvodů). Jakmile si domluvíme že to prostě vydají, tak jsou nasraní, a přemýšlí kam mně nacpou, začíná to okrajem katastru, nebo skoro neplodnou půdou či bažinou. Já jim naznačím, že zatím jednáme o vydání na původním místě a domlouváme termín vyměření a vydání (vyměřuje se za účasti obou subjektů, měli by někde zatlouct kolíky a předat pozemky v podmítnutém stavu) Tohle ale většina družstev neudělá, takže se zdvořila dotážu, kdy to vyměří a kdy to předáme. Zde zjistí že jde do tuhého a že chceš vydat na původním místě, tak navrhují že by vydali náhradní užívání. Samozřejmě první varianta je bažina. Pak navrhuješ ty, s tím oni nebudou souhlasit a až tvůj druhý návrh by mohl projít. Ale to je už takové polemizování. Základ je nachystat se na takové jednání, takže stáhnout mapu z katastru, zakreslit pozemky které chceš vydat, k nim zakreslit všechny cesty ve vlastnictví obce či státu (pomůžou i historické mapy kde ty cesty byli - PK mapa) Ale ke každému pozemku by měl být kus obecního, který slouží jako cesta.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků