PRECIZNÍ zemědělství

Příspěvky: 133
Registrován: 11 zář 2007 10:47
Bydliště: kladensko

PRECIZNÍ zemědělství

Příspěvekod vsvarc » 13 říj 2007 08:37

:?: najde se tu nějaký uživatel či jen nadšenec pro cokoliv z tohoto oboru? :?:

je zde nějaký uživatel JDOffice nebo Apex? nebo čehokoliv z AMS?

také rád bych vyměnil zkušenosti s nějakým uživatelem konkurenčních systémů (Trimble a další)
Naposledy upravil vsvarc dne 01 lis 2007 17:21, celkově upraveno 1
zemědělství není práce, ale styl života

Uživatelský avatar
Příspěvky: 516
Registrován: 29 pro 2005 17:04
Bydliště: Louny

Příspěvekod Polci » 14 říj 2007 10:28

No nadšenec do toho zrovna nejsem, ale mapování výnosů a výnosové mapy děláme pro ČZU v Praze... Takže o nějaké zkušenosti se systémem Agrocom se moho podělit. Jedná se ale pouze o článek řetězce ze sklizně... Další aplikace si dělají sami.

Příspěvky: 133
Registrován: 11 zář 2007 10:47
Bydliště: kladensko

Příspěvekod vsvarc » 14 říj 2007 20:19

to polci:koukal jsem na ukázku na vašich www tak abych se taky trochu uvedl... třetim rokem mapujeme(2xkombajn) s AMS a teď pomalu uzavíráme 1. pokusnou sezonu s aplikační fází (rozmetadlo a postřikovač) v současné době používáme souběžne dvě vývojové fáze AMS - starší GSD4 + JDOffice 1.5.5.2 a nejnovější GSD2 + Apex 1.5

měl bych tedy pár dotazů...

děláte mapy z jednoho stroje nebo z více?(myslím na jednom poli) případně jak jde skládání jedné mapy od více strojů?

jaké mapy to umí ? (AMS ukládá několik dalších map jako je spotřeba nafty, vlhkost zrna, nadmořská výška nebo záběr adaptéru atd...?)

zkoušeli jste už mapovat takové specialitky jako třeba svazenka, hrách, apod..?

dál bych měl dotaz jestli jste nějak přizpůsobyli styl jízdy u mapujícího kombajnu (podle mých zkušeností když chce člověk vytvořit slušnou mapu tak si musí mnohem víc minimalizovat zbytečné klíny, "nudle" apod. jinak je pak docela náročná následná úprava)
zemědělství není práce, ale styl života

Uživatelský avatar
Příspěvky: 516
Registrován: 29 pro 2005 17:04
Bydliště: Louny

Příspěvekod Polci » 15 říj 2007 09:25

Jsme schopni dělat také ze 2 strojů, ale v praxi to bývá většinou že obilí a řepku dělá jeden a dopočítává se průměr. Pokud nám strčí do skupiny ještě třeba svého JD či MDW, tak je to horší... Vše, co v Lánech a na Červeném Újezdě jezdíme mapujeme. Kukuřici na zrno jedeme na mapování komplet a ta vychází parádně. Jinak se snažíme jezdit jako normálně a pokud je dosekávka tak nechávat na kombajn, který nemapuje...Spotřebu nafty nemáme, takže to nejde. Máme dost starou verzi Agrocomu, takže i ty ostatní funkce tam zřejmě nejsou... Zas tak prozkoumané to nenám. Dále si to zpracovávají na ČZU...a nebo brácha..ten to má o hodně více zmáklé než já - všechny systémy - dělal z toho bakalářku.

Příspěvky: 133
Registrován: 11 zář 2007 10:47
Bydliště: kladensko

Příspěvekod vsvarc » 15 říj 2007 09:38

brácha na forum asi nechodí co? :cry:
jinak mě ještě napadlo - kde má ten Agrocom čidla? já mám obě (vlhkost i průtok) v bunkru ale starší verze co já vím tak to měli někde jinde
zemědělství není práce, ale styl života

Uživatelský avatar
Příspěvky: 516
Registrován: 29 pro 2005 17:04
Bydliště: Louny

Příspěvekod Polci » 15 říj 2007 12:18

Brácha se tu také občas objeví... Já mu to řeknu a můžete si o tom popovídat. On ví mnohem více o těch konkurenčních systémech...
Jinak čidlo na vlhkost i průtok je v zrnovém dopravníku. Starší lexiony měly čidlo na vlhkost v zásobníku, ale to bylo jen dotykové, takže z jednoho zásobníku jeden vzorek vlhkosti. U novějších je vlhkoměr vysýpatelný každých cca 10-20 sec. podle výnosu...

Příspěvky: 133
Registrován: 11 zář 2007 10:47
Bydliště: kladensko

Příspěvekod vsvarc » 15 říj 2007 12:31

jo jo to bude podobný systém jako jd akorát já to mám až na konci zrnovýho d. v bunkru a kde je to u toho claase?

jinak proč se vlastně tak vyptávám :wink: ... já uvažuju o nějakých jiných službách protože ten týpek co tu jezdí ... by potreboval vyměnit :?
ale nemůžu sehnat službu s mapováním který bych zapojil do svého systému... :( ale to se přetám asi spíš bráchy :wink:
zemědělství není práce, ale styl života

Uživatelský avatar
Příspěvky: 516
Registrován: 29 pro 2005 17:04
Bydliště: Louny

Příspěvekod Polci » 15 říj 2007 15:18

Tam je cca 170 cm nad zemí systém vlhkoměru a cca 70 cm nad tím laserová čidla výnosoměru. Je to poměrně dobré kvůli čištění. Ten vlhkoměr se při hodně vlhké hmotě ucpe a je nutné to vyčistit. Ta laserová čidla se zase občas zanesou nějkaou drobnou nečistotou a už se jim nechce přesně snímat...
O možnosti záměny těch systémů bude vědět brácha... Až se doplazí o víkendu ze školy, řeknu mu ať se ozve...

Příspěvky: 133
Registrován: 11 zář 2007 10:47
Bydliště: kladensko

Příspěvekod vsvarc » 15 říj 2007 16:09

to je fakt mě se to furt přicpává v hrachu a pokaždý musím do bunkru :(
a jak fungujou ty lasery? já tam mám na výnos jenom měření průtoku hmoty (taková klapka která měří odpor hmoty)a musím pokaždé kalibrovat na dané odrůdě - první fůru zvážím a podle toho zkalibruji a pak už to sedí skoro na kila :D jaká je přesnost u těch laserů
zemědělství není práce, ale styl života

Uživatelský avatar
Příspěvky: 516
Registrován: 29 pro 2005 17:04
Bydliště: Louny

Příspěvekod Polci » 16 říj 2007 09:56

Ty lasery jsou proti sobě a měří výšku hmoty na lopatce. Na začátku sezóny se to zkalibruje na rovině s prázdným dopravníkem. Pak se může buď provádět stejná operace jako děláš ty se změřením a zvážením, ale většinou se zadá jen hektolitrová hmotnost a na fůře to dělá +- 30 kg. V seóně se jen dokalibrovává ten prázdný řetěz jak se prověšuje či když se utahuje. Jinak ten výnosoměr má i náklonová čidla, aby přesně počítal i na svahu či do kopce... Ty tlaková čidla měl Claas ještě na řadách Maxi a Mega, ale šel od toho pryč, protože to proměřovalo na svazích...

Příspěvky: 133
Registrován: 11 zář 2007 10:47
Bydliště: kladensko

Příspěvekod vsvarc » 16 říj 2007 10:46

to máš recht .. na svazích (nahoru a dolu) to proměřuje hodně a musí se pak hodně ladit doma u pc :? ...ale zase jsem to ještě nemusel čistit ale to bude jen hodně malá výhoda oproti těm nevýhodám....
zemědělství není práce, ale styl života

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků