Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvky: 76
Registrován: 05 led 2007 19:36
Bydliště: Chrudim

Příspěvekod spetr » 22 pro 2007 18:39

Za ty prachy,by kupoval každej,je to za babku.Tady se prodává za 110-130 000Kč/ha.Jeden podnik tu před třemi lety koupil 40ha po 100 000za hektar.
Petr

Příspěvky: 28
Registrován: 11 pro 2007 20:04
Bydliště:

začátek

Příspěvekod mencik » 24 pro 2007 03:27

čauky
Naposledy upravil mencik dne 23 črc 2008 23:28, celkově upraveno 1

Uživatelský avatar
Příspěvky: 209
Registrován: 18 kvě 2006 19:07
Bydliště: Doma

Příspěvekod přezrálej meloun » 24 pro 2007 13:06

neměl by lepší kdyby na tom jednom hektaru choval šneky ?? teď je o to dost zájem :idea:

Příspěvky: 83
Registrován: 06 kvě 2007 16:51
Bydliště: Jižní Morava

Příspěvekod PavelM » 27 pro 2007 11:29

V ASZ si dali praci a sepsali byrokratické povinnosti farmáře http://asz.cz/filemanager/files/file.php?file=1729

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod matthew » 27 pro 2007 15:02

To je snůška pěkných nesmyslů. Je vidět, k čemu tyto postkomunistické organizace jsou. Je zajímavé, že v jiných oborech musejí vyplňovat možná ještě více nesmyslných formulářů, v řadě případů za ně ještě něco i platit, ale nikdy jsem neviděl, že by kolem toho bylo tolik povyku jako u nás zemědělců. Kdy už konečně všichni pochopíme, že dotace nejsou zcela zadarmo a musíme jim také něco vyplnit. Jiné obory si mohou o nějakých dotacích nechat jenom zdát, přestože mají stejně pokřivený trh jako zemědělci a mnohdy to mají z konkurenčího pohledu mnohem mnohem těžší.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Příspěvekod neznalek » 27 pro 2007 18:35

matthew píše:To je snůška pěkných nesmyslů. Je vidět, k čemu tyto postkomunistické organizace jsou. Je zajímavé, že v jiných oborech musejí vyplňovat možná ještě více nesmyslných formulářů, v řadě případů za ně ještě něco i platit, ale nikdy jsem neviděl, že by kolem toho bylo tolik povyku jako u nás zemědělců. Kdy už konečně všichni pochopíme, že dotace nejsou zcela zadarmo a musíme jim také něco vyplnit. Jiné obory si mohou o nějakých dotacích nechat jenom zdát, přestože mají stejně pokřivený trh jako zemědělci a mnohdy to mají z konkurenčího pohledu mnohem mnohem těžší.


jo kéž by přebujela a mnohdy naprosto nesmyslna "administrativa" byla vázana pouze na dotace :lol: svět by byl hned veselejší :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 26
Registrován: 30 led 2008 17:59
Bydliště: Dohňany

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Tonci » 28 dub 2008 20:18

zetor 4011: ako pokracujes

Příspěvky: 176
Registrován: 01 črc 2007 16:36
Bydliště: Kámen

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Zetor 4011 » 29 dub 2008 18:04

No jak se dá. No zatim, při škole si dělám asi na 3200 metrech. Mám zasetej ječmen a brambory, teď v sobotu, no dřív nebyl čas.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 26
Registrován: 30 led 2008 17:59
Bydliště: Dohňany

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Tonci » 29 dub 2008 18:41

Zetor 4011 píše:No jak se dá. No zatim, při škole si dělám asi na 3200 metrech. Mám zasetej ječmen a brambory, teď v sobotu, no dřív nebyl čas.


Ja jsem prvak a s otcem chceme zacit pomaly hospodarit, ted mame 1ha zasetyho jecmene a niaku lucerku a mame 2 kravy, mame 5611 a neskor niaky s predkem by sme chteli a zobrat aspon 5ha pudy

Příspěvky: 176
Registrován: 01 črc 2007 16:36
Bydliště: Kámen

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Zetor 4011 » 29 dub 2008 19:51

No já mám teď 6 ha, který má v pronájmu JZD. Tenhle rok budeme přikupovat, ještě dalších 6 ha a až mi tenhle rok bude 18, tak mi to táta nechá převodem hodit na mě a já to potom můžu JZD, buď prodloužit nebo ne. Nejraději bych začal s chovem, něčeho nenáročného, např Skotský náhorní skot, ale ta cena za roční kus, okolo 50 000Kč, tak nevim, jak to bude?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod neznalek » 29 dub 2008 19:56

Zetor 4011 píše:No já mám teď 6 ha, který má v pronájmu JZD. Tenhle rok budeme přikupovat, ještě dalších 6 ha a až mi tenhle rok bude 18, tak mi to táta nechá převodem hodit na mě a já to potom můžu JZD, buď prodloužit nebo ne. Nejraději bych začal s chovem, něčeho nenáročného, např Skotský náhorní skot, ale ta cena za roční kus, okolo 50 000Kč, tak nevim, jak to bude?


nenarocne bude kazde plemeno co snese zimu venku, byt třeba pod pristreskem, a ne jen tohle...je drahe, extenzivni, nehlede na to, že bys musel mit plemeneho byka...dalsi penize navic (nemyslim, že by byly v bezne nebidce inseminačních techniku). Tim ovsem nechci rict, že to je spatne plemeno nebo spatny napad s jeho chovem, ale do zacatku bych volil neco v cem ti nebude par let lezet sto tisic než se Ti vrátí :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 26
Registrován: 30 led 2008 17:59
Bydliště: Dohňany

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Tonci » 29 dub 2008 20:51

ja by som tiez chcel chovat dobytok asi Slovenske strakate aby som kazdy rok odchoval niake tela a potom rocne predal na bitunok, jacmen a psenicu by som pestoval hlavne nato aby som to mal cim zivit

Příspěvky: 176
Registrován: 01 črc 2007 16:36
Bydliště: Kámen

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Zetor 4011 » 30 čer 2008 08:40

No, tak zase píšu po delší době. S tim chovem skotu, jak jsem tady psal to nebude, zas až tak horký. Krávy, bych volil, asi Hereford nebo Limousine. Na brigádu, jsem u nás v JZD a od čtvrtka začínám. Budu tam na celý prázdniny, tak by taky nějaká koruna měla kápnout. Zajímalo by mě, na kolik peněz, by mě vyšlo, začínat s chovem takových to plemen? Na začátek, bych to asi viděl na 3-4 krávy, ale taky mě čeká osetí pole na louky a vybudování ohrad a podobně.
Uvažoval jsem, taky o nákupu traktoru, ale to až časem (Zetor 6945). Neználek mi nabýdl do budoucna k odkoupení jeho lis, ale kamarád mi spíš radil investovat do Unibalu a dát ho do kupy a vyměnit pásy např. za 4 široký a hodit k tomu vázání do sítě a bylo by. Prej by to bylo určitě lepší na opravy a kvalita by byla dost dobrá a prej i v senážích!!!
Tak co vy na to???

Uživatelský avatar
Příspěvky: 27
Registrován: 02 črc 2008 16:26

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Still Alive » 02 črc 2008 21:05

Nejsou 3-4 krávy trochu málo? :roll: Jen aby Ti někdo jezdil pro to mlíko, jinak budeš denně lámat rekordy ve spotřebě mlíka na osobu. :lol:
Ve vidlích je síla.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 26
Registrován: 30 led 2008 17:59
Bydliště: Dohňany

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Tonci » 02 črc 2008 21:22

Still Alive píše:Nejsou 3-4 krávy trochu málo? :roll: Jen aby Ti někdo jezdil pro to mlíko, jinak budeš denně lámat rekordy ve spotřebě mlíka na osobu. :lol:


Hereford a Limousine su masne plemena, ja myslim ze 3-4 kravy na zaciatok stacia, pomaly si bude dochovavat na chov jalovice, alebo bude postupom dokupovat, ja som tiez teraz na brigade a chcel by som kupit 1-2 telce Aberdeen Angus

Uživatelský avatar
Příspěvky: 100
Registrován: 03 dub 2006 18:03

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod lukas....1 » 06 črc 2008 22:20

U nás se začínalo před 5 lety taky se třema kusama limousinek, teď jsme na dvaceti. Když je máš čistokrevný a připouštíš kvalitníma plemennýma býkama tak neni problém s jejich prodejem. Investice asi do sedmi jalovic (zbytek jsme získali vlastnim odchovem) se nám vátila během jedné aukce býků kde jsme prodali dva jako plemeníky. Ale tohle plemeno je jen pro odvážné, občas s nima zažíváme pořádný rodeo :D

Příspěvky: 176
Registrován: 01 črc 2007 16:36
Bydliště: Kámen

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Zetor 4011 » 14 črc 2009 11:42

Zdravím, dlouho jsem o sobě nedal vědět, tak píšu, co je nového. Konečně budu mít živnostňák a snad už to nějak rozjedu, konečně. Pořád uvažuju o nějakém traktoru, ale zatim nemám tolik peněz, abych si pořídil něco s předkem a bez předku už, ani nic nechci. Jinak zatim ještě vybírám plemena nějakých masných krav a pořád si nejsem jistý. Přemýšlím o Charolais, hereford, českém červenostrakatém a Angusu. Nejspíš půjdu do Charolaise, protože je tady v mém okolí dost chované. Tak zatim

Příspěvky: 34
Registrován: 05 črc 2009 10:48

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Šupina » 15 črc 2009 10:13

hoj lidi zdravim všechny. POtřebuju pomoc jako ste tu měly klučinu před 2 lety že je mu 17 a chce začít. Mám stejný problém jen je mi ted 18 a chtěl bych taky začít jako zemědělec. Potřeboval bych poradit jaké plodiny se dají pěstovat aby aspon něco vynesly nějaké peníze a taky jaký dobytek který aspon něco vydělá a neni náročný. Děkuji

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod bold » 15 črc 2009 19:42

Šupina píše:hoj lidi zdravim všechny. POtřebuju pomoc jako ste tu měly klučinu před 2 lety že je mu 17 a chce začít. Mám stejný problém jen je mi ted 18 a chtěl bych taky začít jako zemědělec. Potřeboval bych poradit jaké plodiny se dají pěstovat aby aspon něco vynesly nějaké peníze a taky jaký dobytek který aspon něco vydělá a neni náročný. Děkuji

V zemědělství se výnosy pohybují tak 20% z vkladu. čili dáš 100 tisíc investic a na konci roku máš 120tis hrubého zisku. Všem vám mladým s velkýma očima doporučuju nechat se zaměstnat v nějakém družstvu ať víte co a jak (škola je super ale praxe je úplně jiná) Po této skušenosti budete nejlíp vědět co pěstovat a co chovat.
Není problém vypěstovat cokoliv,je problém to prodat za dobrou cenu.Takže ti asi nikdo neporadí,pokud neví co jsi schopen prodat.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 34
Registrován: 05 črc 2009 10:48

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Šupina » 15 črc 2009 21:12

To sice ano ale u nás na našem školním statku co sem se bavil tak krávy na mlýko prodělávají a prasata lehce vydělávají. Takže si myslim že se dá řící který dobytek se dá chovat. Já bych chtěl slepice a prasata by byl tak můj ideál co myslíte ? A taky podle mě se dá říct i s plodinou určitě je prlodina která má dobré výnosy je na ní nejvíc peněz za tunu a má pěkné výnosy. I takto se to dá podle mého vzít a prodat se dá taky. Třeba řepku prodat neni problém a za tunu ani nevim kolik je. Nebo co třeba slunečnice? Zkuste zapřemýšlet zkušený zemědělec podle mého na něco přijde.... děkuji

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod bold » 16 črc 2009 13:25

všechno je to o těch 20% zisku. řepka se prodává dráž než pšenice ale máš vyšší vstupy.
musíš vědět ty na co máš technologii. Většinu obilovin uděláš i se starým strojem,na řepku už potřebuješ lepší technologii.
Co se týče výdělku-Pokud chceš vydělávat tak začni obchodovat-zemědělství není o výdělku (mám na mysli výdělky překupníků)
Zemědělství je srdeční záležitost. Pokud budeš dělat budeš mít i výdělek, pokud ho zainvestuješ a neprohýříš tak ti bude firma prosperovat. Čím víc budeš z firmy odebírat pro svůj prospěch tím to bude horší. Pokud můžu prezentovat svůj názor tak musíš mít minimálně 100ha orné abys uživil rodinu. Je to pořád o těch 20% zisku. Pokud budeš mít obrat 1milion tak můžeš odčerpat 200 tis pro svou osobu- což máš v průměru 16 600kč měsíčně.
Je to jednoduché Kolik máš svojí půdy?, Jaké stroje vlastníš? Kolik tun jsi schopen uskladnit? Co jsi schopen uskladnit?
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 34
Registrován: 05 črc 2009 10:48

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Šupina » 16 črc 2009 22:02

Takhle dejme tomu že nemám skoro nic, my sice máme takový malostatek děda dělá králíky a slepice ale já bych chtěl začít sám oddělit se od něj a pole má on a já si budu muset koupit ale mám vyhlídnuto asi 20 hektarů. Nesouhlasím stebou náš soused má 35 hektarů pár býků a pár prasat a vydělává mu to asi slušně když každý rok kupuje nové stroj a má se fajn. Uživí sebe i rodinu. Má 517 a novej zetor a řepku dělá bezproblémů nic těžkého.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod neznalek » 16 črc 2009 23:21

tady kolegoa BOLD to napsal myslim uplne přesně...ono to vypada, že Ti bereme počáteční optimismus, ale o ten časem přijdeš, sám, uvidíš....zemedelstvi nikdy nebylo o penezích, taky mam plno novych stroju, kazdy rok, zvysuju obrat cca o třetinu... ale oblikam se u rákosníků, dům mi skoro pada na hlavu, jezdim 12 let starym autem a to nemluvim i tom, že partnerky se do tehle řehole zrovna nehrnou :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod bold » 17 črc 2009 09:19

Pokud nemáš vůbec nic, tak to nejdřív skus na půdě která je v rodině. My jsme začínali na 2ha potom dlouhou dobu na 5ha.Začínali jsme se 7011 jednou vlečkou,secí botkovou mašinou,jedním pluhem. Bránosmyk jsme dělali,kultivátor taky. Postupně se přibírali polnosti. Začali jsme s hovězím (6ks) v roce 2001 jsme se na živočišnou vykašlali,a od té doby děláme jen rostlinou. Každým rokem investuju do strojů. Koupili jsme 7045 vyběrač siláže (bez hydrauliky) každým rokem se na tom něco předělalo až je z toho traktor se dvěma podpěrnýma válcema na hydraulice, motor v turbu,a šlape jak hodinky, před 2rokama jsme koupili 16145 a prodal svůj původní 7011.Musíš být schopen dělat většinu věcí sám.Pokud budeš všechno řešit službama tak ti toho moc nezbude.
Počítej s tím že ze začátku budeš potřebovat někoho kdo ti ukáže co a jak a pomůže ti. Jsou věci které sám neuděláš.Minulý rok jsem přišel o otce s kterým jsme hospodařili a věř mně že být sám na zemědělství je málo. Je tu spousta chlapů kteří to zvládají "sami". Jde o to že na sezonní práce musíš někoho sehnat.
Vy mladí jste plni elánu, nabitých vědomostí ze školy a chcete je hned uvádět do praxe.Věř mně že škola ti ukáže pouze model toho jak se to má dělat-praxe je ůplně jiná. Je to to samé kdyby v zemědělství chtěl dělat účetní který si přečetl pár knížek o skotu a obilovinách (neuraz se- to je pouze přirovnání) Až budeš mít 5 let praxe v nějakém podniku nebo u většího soukromníka tak to pochopíš. Neustále se potýkáme s tím co budeme pěstovat aby jsme to dokázali prodat. Většina z nás dělá ječmen,pšenici, řepku. Vždy se to "nějak" prodalo. Jak jsem už psal, není problém vypěstovat- je problém to jakž takž prodat. Jednou jsem prodával potravinářskou pšenici za 2000kč/tuna.Ale prodat to musíš. Mám možnost uskladnit něco kolem 50 tun- zbytek musím prodat hned z pole.
Další otázka je servis vlastních strojů. Pokud si necháš všechno opravovat tak se velkých zisků nedočkáš. Musíš být schopen si udělat základní údržbu-Výměna olejů-mazání- a základní opravy- výměna spojky, seřízení ventilů.
Zisk se odvíjí od toho kolik "vstupů" od jinud máš. Pokud zvládneš všechno sám tak bude zisk dostatečný-pokud budeš pouze organizovat a služby bude dělat někdo jiný tak ti toho moc nezbude.
Proto ti znovu radím. Praxe v podniku ti zabezpečí odrazový můstek pro další soukromničení, navíc získáš kontakty.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 34
Registrován: 05 črc 2009 10:48

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Šupina » 17 črc 2009 13:21

Ju my máme přes 2 hektary naše co obděláváme. Máme ječnem, pšenici, brambory a vojtěžku. Dřív sme měly i burgán. Pak děláme krlákíky a slepice nu. Tak jako praxysi myslim že nějaku mám ve statku velkým sem dělal a co se týče rostlinné výroby tak těžké to neni, vtom praxy mám dělám vtom 12 let. U dědy a někoho kdo by mi opravil stroj za levně mám, takové to mazání oudržba to už zvládnu, ten kdo mi pomůže mám taky jeden už chlap u nás se známedobře a ten poradí a pomůže dělá rostlinou i živočišnou výrobu má asi 40 hektarů takže to bych taky měl. měl bych k dispozici hektar druhej mi děda nedá co si tam mám dát jako nej plodina.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod bold » 17 črc 2009 13:50

Šupina píše:Ju my máme přes 2 hektary naše co obděláváme. Máme ječnem, pšenici, brambory a vojtěžku. Dřív sme měly i burgán. Pak děláme krlákíky a slepice nu. Tak jako praxysi myslim že nějaku mám ve statku velkým sem dělal a co se týče rostlinné výroby tak těžké to neni, vtom praxy mám dělám vtom 12 let. U dědy a někoho kdo by mi opravil stroj za levně mám, takové to mazání oudržba to už zvládnu, ten kdo mi pomůže mám taky jeden už chlap u nás se známedobře a ten poradí a pomůže dělá rostlinou i živočišnou výrobu má asi 40 hektarů takže to bych taky měl. měl bych k dispozici hektar druhej mi děda nedá co si tam mám dát jako nej plodina.

Co jsi schopen prodat?
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 34
Registrován: 05 črc 2009 10:48

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Šupina » 17 črc 2009 14:29

Nechápu jak to myslíš.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod bold » 17 črc 2009 17:46

Šupina píše:Nechápu jak to myslíš.

vykoupí od tebe někdo 8 tun pšenice? I když já prodám mezi lidi cca 16 tun ječmene a 16 tun pšenice, zbytek jde do výkupu.
Myslel jsem to tak že pokud prodáš co vypěstuješ tak je jedno co nasadíš. Pokud chceš nějaké lepší informace tak zasedni na internet a procházej nabídku osiv (jaká odrůda má jaké klady a jaké zápory) pokud chceš "vyrejžovat" tak je dobrá volba brambory na 1 ha.i když to bylo minulý rok-uvidíme jak to půjde tento rok. Hlavně KVALITU-ne kvantitu. Prodáš pouze kvalitní produkt.
Jak jsem zjistil tak se zajímáš i o kombajny. Hlavně si ujasni co chceš dělat- Buď budeš sedlák a budeš dloubat do hlíny v místě bydliště, nebo budeš mít nový kombajn a budeš jezdit na žně po službách, obojí se dá dělat samostatně-dohromady to moc nejde. pokud budeš mít 5ha tak jo,ale pokud rozjedeš větší firmu tak zapomeň že budeš jezdit po službách a ještě stíhat doma. Jak se říká jednou prdelí se na dvou židlích sedět nedá.
Znovu opakuju, jsi plný ideálů a chceš je uvádět do praxe. (nikdo ti to nebere-taky jsem měl 18 a myslel že mně škola připravila na to abych změnil svět) Drž se radši při zemi (skromnost je výsadou králů) a pomalinku skus co se dá stíhat. Na svých 35ha jsem ještě chodil do práce. takže po příchodu ze zaměstnání jsem musel ještě lítat kolem pole.Vím o čem mluvím když ti radím: najdi si práci a sedlačení měj jako koníčka, až se vzmátoříš tak sekni s prací a zůstaň doma hospodařit.
P.S. za tu dobu co tady dnes plkám jsem napytloval 4 tuny ječmene,nachystal 3 vlečky na žně,oběhal 40ha s vlhkoměrem,zajistil uskladnění úrody, přeobjednal kombajny, sehnal správce komunikací aby mně opravili cestu po které budu jezdit,nachystal zrnomet, ještě mně čeká ošetření sýpky Reldanem a večer jdu na pivo:-)) Takže valím....
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 34
Registrován: 05 črc 2009 10:48

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod Šupina » 17 črc 2009 20:59

čtu pozorně důkladně. Dobře domluvím se s dědou a příští rok bych dal hektar brambor, o prodej brambor nemáme nouzy ted jich máme asi půl hekratu pro nás a příbuzný plus pár desítek pytlů prodáváme a spíš je málo brambor a hodně odběratelů. Ty bych prodal bez problémů brambory. Zkusím to nu. Ju pracovat chci a plus tedy jak říkáš, jsem plný elánu žiju v hospodářství 18 let tak vím jak o chodí a vím že z toho nezbohatnu ale prostě mě to hrozně baví. Proto se tady ptám chci dělat i prasata a slepice stěma vím že problém neni to je ok ty máme ale prasata sme měly už nemáme bohužel navíc sme je měly jen pro sebe u nás na našem školním statku je máme pár stovek tam chodím na praxi jak vše chodí a je to ok ale chtěl bych vědět něco o nich podrobněji kolikrá správně krmit kdý atd... a kolik bych jich tak měl mít aby se vyplatilo kvůli nim předělávat takový dvůr zastřešený nu. Ano máš pravdu nebudu mít víc jak 20 hektarů nemám nikoho kdo by je prodal ty pole. Takže těch svých pár zvládnu s jakýmkoly kombajnem. Zkusím nějak ošéfovsat ty lidi co by kupovaly obilí atd... Ale jak jsi psal já 100 % vím že chci s kombajnem jezdit hlavně do služeb. 20 hektarů svých zvládnu za den když to tak vezmu vím že nedám jednu plodinu a že každá bude jinak zlará v jinou dobu ale tak teoreticky. Takže chci jezdit hlavně do služeb sem mladej a musím taky trošku vydělat abych mohl něco koupit atd....
Takže jaký kombajn bys poradil hm? Seš teda výkonej a kolik ti je? a bydlíš kde? To je právě výhoda že máš sklad na obilí my ne máme ale malej ale vše by se dalo. Jestli se mohu zeptat co pěstuješ hlavně a jaký máš dobytek? a ještě se zeptám jestli neznáš okolí slánska okres kladno kolik bys tak byl ochoten nebo neví tu někdo kolik se pochybuje prodej 1 Ha v této lokalitě? Nejvýše kolik byste byly schopný dát za hektar protože tady někam extra půda neni. Bonita snad 3. Ale nevím u nás je cosme dělaly ve škole ale to slánsko nevím tak proto se ptám. Díky..... Tak si to užij a ať je pěkně vychlazený tak akorát :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jak začít, jako soukromý sedlák?

Příspěvekod bold » 18 črc 2009 08:50

Kladno moc neznám (párkrát jsem tudy projížděl) já jsem moravák jak poleno :-)).Stát prodává půdu okolo 10-15 kč/m2. Nemusíš hned kupovat, já mám 60ha pronajatých- bohužel teď je to už tak trochu problém-je to rozebrané.Ale sehnat se pořád dá.
Já osobně kombajn nemám- jsem ten první případ, hrabu se v hlíně a kombajn beru službama-tudíž ti s kombajnem neporadím.
Osobně dělám sladovnický ječmen , potravinářskou pšenici a kousek brambor (skoro hektar).Uvažuju o řepce ale na tu nemám zatím žádnou technologii.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

PředchozíDalší

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků