Velke farmy budoucnost či ne ?

Příspěvky: 88
Registrován: 02 bře 2008 14:39

Velke farmy budoucnost či ne ?

Příspěvekod Dalibor » 15 bře 2008 20:32

Mile rád ti povím že pomalu dostudovávám a začínam přebírat naší farmu: 50 ha, 50skotů, 20prasat.....
A ty jseš?? Pokud jsi srdcem zemědělec, a né JZDak tak víš o čem mluvím (o co go)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 244
Registrován: 14 lis 2005 22:00
Bydliště: Praha

Re: Nový Fendt

Příspěvekod Zetor » 15 bře 2008 23:12

to dalibor: "challenger má 600 koní na rychlejších kvaltech..." - co to je? Můžeš mi nějak vysvětlit, co tě k tomuhle tvrzení vede? Jak to je technicky opodstatněné?

Challenger, STX, Trisix nejsou do zemědělství???? - Co to je za blábol? To mi taky objasni

A jestli máš nadšení pro manuální práci, tak prosím, nafasuj motyčku a můžeš jít do Rostěnic nahradit Steigery. A chci tě vidět...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 244
Registrován: 14 lis 2005 22:00
Bydliště: Praha

Re: Nový Fendt

Příspěvekod Zetor » 15 bře 2008 23:29

Aha, už jsem si to přečet o stránku dřív. To co tam píšeš, je pěkná kravina. Koukni se na výsledky testů z Nebrasky, tam máš informace naměřené při každém kvaltu, že by do osmého kvaltu byl výkon jen 260 koní je blbost, to tam máš vyvrácený. A jak Miro dobře řekl, takovej traktor by se sotva hejbal, a v republice normálně tahaj nářadí při těhle rychlostech. Že by tam nějaký kvalt nebyl řazený pod zatížením je opět nesmysl, všechny jsou. Tvá idea, že traktor nad 200 koní na pole nepatří je debilita. Nevim jaký máš iluze o zemědělství, očividně si toho ještě moc nespatřil. A s tím Trisixem bych byl také opatrný, už jen proto, že traktor s Vario převodovkou ti táhne míň, než stejně výkonný traktor s mechanickou. To je fakt. JD 8430 táhne líp než 8530, i když má o 30 koní míň. Takže až ten Trisix bude, esli bude, tak budeme moudřejší, ale dokud to neuvidim na poli, s pořádnym nářadím, tak mě to nepřesvědčí. A cenu bych viděl přes 10 milionů. O Fendtu 936 se taky pěly ódy, a moc velkou díru do světa neudělal, stejně tak Fastrac 8250. Takže takovéhle silácké řeči, jsou velice předčasné.

Příspěvky: 88
Registrován: 02 bře 2008 14:39

Re: Nový Fendt

Příspěvekod Dalibor » 16 bře 2008 09:43

Nikoho sem tady nechtěl urazit, ale trefená husa se vždycky ozve, No dobrá, at si každý hospodaří na svým a vede si to jak chce, mi je to tak akorát jedno. Já sem velice spokojen s tím co mám. Myslím si že není Idealní řešení, kterým by se české zemědělství mělo ubírat. Tak že co tady řešíme. Vztah k půdě může mít sice každý, ale po těch pár letech komunistů by každé pole potřebovalo individualní přístu. Mě jen sere že většina českéch velkých podniků chce z půdy vymáčknout co nejvíce peněz, viz sousední JZD. Beru to jako zločin proti přírodě.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 235
Registrován: 05 kvě 2007 14:49
Bydliště: SLOVAKIA-RADOšINA

Re: Nový Fendt

Příspěvekod deutz215 » 16 bře 2008 10:45

nič proti tebe Dalibor, ale zober si to, že v dnešnej dobe je veľkým trendom hospodáriť na čo najväčšej výmere. Zober si, že podnik čo má napríklad 3500 ha bude všetko robiť so 180 koňovými traktormi. Jednak to ide proti agrotechnickému časovaniu a potom ďalší veľkí faktor, koľko kolají narobí ten traktor. Veď za 180-tku nemôžeš zapnúť extra záber ani za 200-vku. Aj toto je cit k pôde, že nebudeš utláčať pôdu. STX, Challenger, Trisix a ďalší mohýkani na poliach spravia viac ha s menším utužením pôdy a s dodržaním času. To je môj názor
ked stroje tak jedine Deutz-Fahr a Fendt

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Nový Fendt

Příspěvekod neznalek » 16 bře 2008 12:16

deutz215 píše:nič proti tebe Dalibor, ale zober si to, že v dnešnej dobe je veľkým trendom hospodáriť na čo najväčšej výmere. Zober si, že podnik čo má napríklad 3500 ha bude všetko robiť so 180 koňovými traktormi. Jednak to ide proti agrotechnickému časovaniu a potom ďalší veľkí faktor, koľko kolají narobí ten traktor. Veď za 180-tku nemôžeš zapnúť extra záber ani za 200-vku. Aj toto je cit k pôde, že nebudeš utláčať pôdu. STX, Challenger, Trisix a ďalší mohýkani na poliach spravia viac ha s menším utužením pôdy a s dodržaním času. To je môj názor


dobře řečeno, připočítej ještě cenu práce (čim víc méně vykonych traktoru, tim víc penez na mzdy obsluhy),rozdil bude ve spotřebě nafty a časem jako u každyho stroje, nejaky ten servis, oprava.... :wink: mluvim samosebou o velkych podnicích, u soukromíka polovina věcí odpada 8)

Příspěvky: 88
Registrován: 02 bře 2008 14:39

Re: Nový Fendt

Příspěvekod Dalibor » 16 bře 2008 13:10

Pro neználka: Jsem rád že jsi mi v podstatě dal za pravdu KAŽDÝ ČUMÍ po penězích, pení ze a finance v zemědělství hrajou velkou úlohu, ale jak již bylo řečeno TRENDEM zemědělství jsou jenom ty peníze, jinač myslí zaměstnanec zem. podniku a jinak zemědělec, který je životně závislý na půdě, ten si ji "šetří" i na další léta. A jsem rád že zde bylo řečeno že u soukroníka polovina financí odpadá. Podle řeči bych typoval že neználek bude mít se zemědělstvím hodně společného.(nemyslím tím že by byl zeměstnanec-traktorista, které většinou čeká až mu skončí šichta). A podle výskumu jak podle Agrotechnických tak i sociologických kriterii jsou idealní podniky a farmy do 150 ha. Vezměme ku příkladu třeba Velkou Britanii, tam je polovina zemědělské půdy obhospodařovana podniky do 250 ha celkové výměry. Podobně je na tom třeba i Francie, tam je zemědělství ještě lepší, třeba už jen proto že velkých podniků nad 2000 ha je pouze 4,5% zem. půdy. A téměř 100% tamních zemědělců drží po hromadě a díky tomu si můžou diktovat ceny trhu lépe než my tady, kde je menších živnostníku okolo 100 ha výměry po čertech málo a nezbývánám než se přizpůsobovat okolí. Tím nechci říci že mám něco proti JZD, protože kdyby se začly rušit, tak veškeré jejich půle se budou rozprodávat na stavební parcely a moc přírody by u nás nezbylo. Jinými slovy Lepší už to nebude, myslím si že dobře bylo naposledy tak před sto lety, ale zemědělsví je něco bez čeho se lidstvo neobejde, tak ať je jek je nějak to bude musit jít dál, i za enu toho že po nás toho moc nezbyde.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Nový Fendt

Příspěvekod neznalek » 16 bře 2008 13:53

Dalibor píše:Pro neználka: Jsem rád že jsi mi v podstatě dal za pravdu KAŽDÝ ČUMÍ po penězích, pení ze a finance v zemědělství hrajou velkou úlohu, ale jak již bylo řečeno TRENDEM zemědělství jsou jenom ty peníze, jinač myslí zaměstnanec zem. podniku a jinak zemědělec, který je životně závislý na půdě, ten si ji "šetří" i na další léta. A jsem rád že zde bylo řečeno že u soukroníka polovina financí odpadá. Podle řeči bych typoval že neználek bude mít se zemědělstvím hodně společného.(nemyslím tím že by byl zeměstnanec-traktorista, které většinou čeká až mu skončí šichta). A podle výskumu jak podle Agrotechnických tak i sociologických kriterii jsou idealní podniky a farmy do 150 ha. Vezměme ku příkladu třeba Velkou Britanii, tam je polovina zemědělské půdy obhospodařovana podniky do 250 ha celkové výměry. Podobně je na tom třeba i Francie, tam je zemědělství ještě lepší, třeba už jen proto že velkých podniků nad 2000 ha je pouze 4,5% zem. půdy. A téměř 100% tamních zemědělců drží po hromadě a díky tomu si můžou diktovat ceny trhu lépe než my tady, kde je menších živnostníku okolo 100 ha výměry po čertech málo a nezbývánám než se přizpůsobovat okolí. Tím nechci říci že mám něco proti JZD, protože kdyby se začly rušit, tak veškeré jejich půle se budou rozprodávat na stavební parcely a moc přírody by u nás nezbylo. Jinými slovy Lepší už to nebude, myslím si že dobře bylo naposledy tak před sto lety, ale zemědělsví je něco bez čeho se lidstvo neobejde, tak ať je jek je nějak to bude musit jít dál, i za enu toho že po nás toho moc nezbyde.


jak se řiká, peníze jsou vzdycky až na prvnim místě, až začnes hospodařit, tak i ty určitě budes dělat všechno proto, abys v ramci svych mozností mel s co možná nejmensimi naklady co nejvyšší zisk, tak to ma byt, i kdyz nekde sem nedavno slyšel, že hromadění majetku je hřích :lol: :lol: k "velkym" traktorum bych dodal asi tohle, určitě se velkym podnikum vyplati víc jeden velkej a drazsí, než x mensich, levnejsich, ktere ve finale vyjdou dráž...takže trisix proč ne, když ho fendt dokončí a najde pro nej nekdo odpovidajici vyuziti..tim bych moje prispívání v teto diskuzi zakončil 8)

Příspěvky: 88
Registrován: 02 bře 2008 14:39

Re: Nový Fendt

Příspěvekod Dalibor » 16 bře 2008 14:28

Zcela souhlasím se vším co jsi napsal. A líbily se mi věty:
neznalek píše:tak i ty určitě budes dělat všechno proto, abys v ramci svych mozností mel s co možná nejmensimi naklady co nejvyšší zisk, tak to ma byt,
Myslím že my dva tuhle větu chápem dobře, ale trendem zemědělství je: "za každou cenu získat co nejvíce peněz" řekl bych že tohle je trend celé společnosti a nikdo se nad tím nepozastavuje. Myslím tím: nedělat si zbytečné výdaje, třeba s opravou porouchanýh drnaží, vhodný ořez větví kolem polí, ....atd. Když někde jedeme, tak u většiny polí jde zjistit zdali patřá JZD nebo soukromníkovi, nejlépe to jde vidět na rozích polí: typické pro JZD je že kraje a rohy nejsou udělany, mnohndy zůstává plocha, která je nevyužita. S kamarádem jsem jednou počítal kolik hektarů je takové nevyužité plochy v sousedním družstvu. Bylo to sice dost nepřesné, ale myslím si že výsledné číslo je mnohem větší, vyšlo mi že se to rovná více něž polovině naší farmy, když bych započetl místa, které se kvůli močálům objíždějí tak vychází hodně velké číslo. Soukromník má většinou kraje i rohy zpracované. Určitě se najde využití jak pro Challengery tak pro trisixe, ale myslím si že v zemědělství by tak velké monstra jezdit neměly, už jenom proto že ta preciznost okrajů pole je někta jinde.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 244
Registrován: 14 lis 2005 22:00
Bydliště: Praha

Re: Nový Fendt

Příspěvekod Zetor » 16 bře 2008 16:26

Dalibore, Dalibore, s tebou to je těžký. Je vidět, že si toho hodně málo zažil. Doporučoval bych ti vzít nějaký dopravní prostředek, ať se tvé obzory rozšíří dál než za hranici tvé farmy a sousedního JZD. Tlachat, že zemědělství je o pěnězích je debilita. Ukaž mi zemědělce, kterej zbohatnul na zemědělství, kdo jde po penězích, jde do jinejch oborů. A ty peníze co se vydělaj, taky ty podniky cpou zpátky do novejch technologií. Vše to je o člověku, některej podnik se o půdu a okolí nestará, některej jo. Stejně tak sou soukromníci, který sou dobytci a nad jejich polma by si blil, tomu taky věř. Nevim co máš s rohama pole, si klidně orej močály, když myslíš, že tím něco změníš a chce se ti pálit nafta. Pořád nechápu co se ti nelíbí na velkých traktorech, když je člověk chytrej, tak s tím zpracuje i malý pole. Nevim odkud jsi, vypadá to, že odněkud ze severní Moravy či Slezka, podle toho, jak máš blízko k Milatovi, ale doporučoval bych ti zajet se podívat na Znojemsko, a tam si ty 200ha lány můžeš obdělávat třeba suprem. Jestli máš tady ten přístup k zemědělství, tak sem zvědavej, kam to dotáhneš. A srovnávat nás s Francií a Anglií, to je blbost, úplně jiný podmínky. A správné hospodaření ve velkém je vždycky výhodnější, než x malých hospodářství, to platí tady, v anglii i na Marsu.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 806
Registrován: 17 lis 2005 10:49
Bydliště: Blansko

Re: Nový Fendt

Příspěvekod Petrrrr » 16 bře 2008 16:32

To Dalibor: Tak jestli kvůli preciznosti okrajů polí by neměly jezdit v zemědělství taková monstra, tak jen tolik, že v jednom nejmenovaném podniku (nechci dělat reklamu), kde jezdí hned čtyři taková monstra ty okraje rozhodně nevypadají tak jak ty píšeš, naopak občas jsou ty okraje polí a vlastně i kolem sloupů tak těsně zasety, že to někdy nejde ani pořádně vysíct. Takže sorry, ale s takovým argumentem sem vážně nechoď...

Příspěvky: 94
Registrován: 03 bře 2008 13:04

Re: Nový Fendt

Příspěvekod Honza Sedlák » 16 bře 2008 17:29

Sem řekl že s tímto končím, ale nedá mě to jednu otázku na tohoto chlapce, když bude přebírat tu farmu (otázka jestli za rok nebo za 10 :D ). Možná mě zase označí někdo za vola a za rok napíše to samo, jak to tu už bylo jednou.... Myslíš si že je konkurenceschopny zemědělství na 50 - 80, 100ha? Když takto někteří dnes podnikají a živí se tím, dobře tak ať, nic proti nim. Ale pokud by se naše zemědělství nadrobilo na samy takovy menší farmáře, myslíš si že by to bylo konkurenceschopny? Velky podniky by nebyly, veškery by měly jen tak 50- 100ha. Co si o tom myslíš? Když mě dnes řekne farmář co podniká 15let na 500ha "Že by to chtělo víc, tak 800 ideální" A to je typ špičkové farmy s myšlením co se může rovnat farmářům z okolních států.
Tady ti vadí že jezdí velké traktory. Na 800hektarových farmách v zahraničí si je nekupují aby snížily svoje náklady a mohly víc investovat? Když si farmář třeba v Anglii nebo Itálii koupí na 800ha pásák s výkonem 450 koní?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 448
Registrován: 28 led 2006 23:06
Bydliště: Jižní Morava

Re: Nový Fendt

Příspěvekod riderstan » 16 bře 2008 19:46

Ani mně to nedalo a musím přispět. Dalibor opravdu svůj pohled na zemědělství bere jen podle vlastní farmy a sousední JZD. Farma kde pracuji má 1200 ha, ale JZD ji v žádném případě nazývat nebudu. Ukaž mi jeden jediný podnik nebo člověka, který nad nákupem nového stroje nepřemýšlí a nepropočítává následnou finanční návratnost. Přijde mi, že opravdu o zemědělství moc nevíš. Ale když budeš teď přebírat tu farmu, tak ti do toho kecat nebudu.

Příspěvky: 88
Registrován: 02 bře 2008 14:39

Re: Nový Fendt

Příspěvekod Dalibor » 17 bře 2008 07:56

To Zetor: Močály orat se mi nechce, ale většina močálů je způsobená vadnými drnažemi-když je zpravím tak do toho dost investuji, ale nejsou to všechny peníze, ale za x let se mi to vrátí na tom co na nich vypěstuji, a hlavně se to vrátí mým potomkům.

To Petrrrr: blahopřeji odpověděl jsis sám
Petrrrr píše:v jednom nejmenovaném podniku (nechci dělat reklamu), kde jezdí hned čtyři taková monstra ty okraje rozhodně nevypadají tak jak ty píšeš, naopak občas jsou ty okraje polí a vlastně i kolem sloupů tak těsně zasety
Víš o jedném podniku, jsis vědom že ty kraje jsou zasety poctivě, ale víš že takových moc není tak proto nepíšeš jeho jméno ABYS MU NEDELAL REKLAMU (alespon mi to tak vyznělo) kolik soukromníků nemá zasety kraje poctivě?-určitě hodně ale kolik větších družstev má zasety kraje?-myslím si že v republice by je šlo na prstech spočítat (alespon celé SLEZKO a JIHOVÝCHODNÍ MORAVA celá) a stím se budu klidně hádat.

To Honza sedlák: Za vola tě nikdo neoznačí, ale pokud ti řekne farmář který pracuje už 15 let a má 500 ha že je to málo a že by to chtělo 800 ha, tak newím co na to říct. Můj názor je a sdílí ho i zemědělci z okolí že kdo sebe a rodinu neuživí na 100 ha tak ten bude mít problémy i s 200 ha. Farmu budu určitě přebírat do 10 let, a myslím si že toho vím dost, a podle řeči, farmářů, se kterými si píšu z celé republiky to je všude stejné.

To riderstan: Netvrdím že nad nákupem velkých strojů nikdo nepřemýšlí, jsem zcela přesvědčen a stím se s vámi hadat nebudu že o pro velke družstvo velké stroje jsou výhodnější. Já tvrdím že velké zemědělské celky nejsou správným řešením zemědělství. Ano myslím si že kdyby české zemědělství tvořily rodiné farmy a podniky do 500 ha tak by možná bylo stejně konkurence schopé, ale bylo by nás zemědělců více, mnohem více, protože v Jzd stačí na hodně hekterů jeden člověk, tak by muselo by v zemědělství více lidí viz. Polsko tam Aktivní soukromí zemědělci tvoří 15% obyvate, u nás je pouze necelé 1%. Výhodou toho je že oní více méně drží pohromadě, a když jim vláda schválí nějaký nesmyslný zákon, tak se to nelíbí velké mase lidí, kteří mají prostředky jak dát na jevo nesouhlas (nedávno třeba Rozlili 15 000 litrrů mléka před úřadem vlády, na protest razantního zmenšení kvot, po třech dnech když to mléko začlo kisnout byl tam taký smrad že jim kvoty dohodli větší. Ve francici nahnali mnoho kusů hovězího dobytka do metra.) Ale řeknu vám příklad z roku 2000 když to sousední JZD zaselo 5 vesnic dokola jenom řepku, důsledkem toho bylo že málem každé druhé děcko mělo alergické potíže a vychcipalo hodně zvěře v lesích. Podle mého názoru i podle výskumu pražské fakulty zemědělské je idealní zemědělství okkolo těch 150-200 ha maximálně, nemluvě o tom že nedávno sem byl na školení o dotacích kda nám jasně řekli že unie si nepřeje velké podniky a že ty největší budou dotacemi méně a prý až vůbec podporovány než ti menší soukromnici. Mohl by sme se na tuhle debatu bavit ještě dlouho, protože toho o zemědělství vím dost, ikdyž vám se to nezdá. Kamarád zemedelec vám vzkazuje když tak chcete velké podniky tak jim dejte všechnu půdu co máte a nechte se tam zaměstnat. :D

Příspěvky: 94
Registrován: 03 bře 2008 13:04

Re: Nový Fendt

Příspěvekod Honza Sedlák » 17 bře 2008 11:16

Už opravdu naposledy ať z toho není mazec... Ideální velikost farem 150 - 200ha? By rádi v EU. Naše zemědělství je velké. Toho se EU bojí. Proto je třeba to trošku omezit. Viz příklad s cukrovou řepou. Cukrovary se zavřely a cukr musíme z EU dovážet. Tak by to chtěly se vším. Nebudu se vyjadřovat k nějakým dotacím a kvótám, to nejsem ekonom ale to co sem napsal je můj názor a shodli jsme se na tom už s hodně lidma z oboru. Sem ale zvědavej co přijde až zjistí že bude cukru nedostatek, podobně jako s mlíkem a masem :wink:
A k tomu mužíkovi od pásáků - je zvláštní a rozhodně bych to nechal být protože to je kapitola sama pro sebe. Ani bych z tama nebral v potaz nějaky poznatky o traktorech, byť by tam jezdily Trisixy nebo pásovy JD 9030T. Pokud chce někdo vidět Challengery tak ať si zajede do Horních Moštěnic u Přerova, k Blažkovi do Řeporyjí nebo do Moutnic, tak se dozví víc než od nějaké stavební firmy kde mají představu akorát o buldozeru. A když na to Milata nadává, tak ať si pořídí deset normálních skrejprů od Catu nebo Volva a myslím si že bude určitě víc spokojenej než s nějakým provizorním řešením.

Příspěvky: 264
Registrován: 11 srp 2007 20:17

Re: Velke farmy budoucnost či ne ?

Příspěvekod kordl » 18 bře 2008 21:09

plně souhlasím s daliborem a neználkem. zhruba stejná krajina je rakousko, německo,polsko atd. a jak velký tam maj všichni hospodářství. okolo 50ha a uživí je to , ale to plně souvisí na ekonomice státu a na jejím vedení. V polsku sou hospodářství jako u nás před bolševizmem ale proč? Komunizmus tam sice byl taky, ale lidem se pozemky nechali a hospodařili na nich pořád. a u nás se muselo brát všechno tak do důsledků že to dopadlo jak to dopadlo. znam to z vyprávění, protože sem věkově jak neználek. Ale podle toho si udělám sám obrázek. vždyt kdo zakládal jzd prý nikdy sedláci,ale sami záhumenkáři a lidi z hospod co nic neznali tak jak to potom dopadlo zorali se meze, cesty a jiný meze skamením. Samozřejmě dneska už se to nedá vrátit, protože lidi co hospodařili dřív ,tak jejich vnoučata dnes dělaj něco jinýho a nemaj možnost ani nechtěj se ktomu vrátit. takže jak řekl Dalibor nějak to musí jít dál. Ale zeptám se vás z velkejch podniků Děláte tam funkcionáře, nebo traktoristy. jesi funkcionáře tak pak vite o čem mluví když řeknu že vejký zemědělství je závislí na dotacích a na vívozu surovin do zahraničí , protože sou z toho neuvěřitelné milionové příjmy. A jesi děláte traktoristy tak se zeptejte vašich nadřízených jakej si dávají plat a v jakých jezdí autech a to mluví za vše. My malí se musíme uživit ve vnitrozemí bez vývozu a potom právě doplácíme na vívoz velkých se kterým de všechno pryč. ale uživit se dokážem i přes všechno utlačování, protože to děláme s našima rodičema od dětství a máme k tomu vztah a potom člověk dokáže přetrpět hodně věcí a peníze pak mizí až na nějaké místo dozadu.Ale hlavně chci říct tohle naše velmi členitá krajina neni tělaná na velmi hektarové ne po komunizmu řečeno lány, ale pole. Z toho potom vyplívá zplavování půdy velký záplavy atd co už tu bylo řečeno. Ale za to vše mužou ty co se ujali vlády v 45roce až do tedka. My už na tom nezměníme nic akorád můžem vyjádřit svůj názor a já sem ho vyjádřil za sebe jako za sedlaka kteří tu se starali o půdu po staletí.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Velke farmy budoucnost či ne ?

Příspěvekod neznalek » 18 bře 2008 21:39

Bold: moc hezky napsano, smutne je, že u nas pomalu ,ale jiste, zemedělci začínaji konkurovat samy sobě, svuj podil na tom ma EU a jeji politika a v neposledni řadě právě velka zem.druztva...pak se nemužeme divit, že to tu vypada tak ja to vypada..

Příspěvky: 88
Registrován: 02 bře 2008 14:39

Re: Velke farmy budoucnost či ne ?

Příspěvekod Dalibor » 18 bře 2008 22:19

To Kordl: tak tohle je ten nejhezčí komentář co sem zatím tady na celém foru četl, jsem rád že i v dnešní době se najdou Blázni jako jsem já, kteří chtějí generacím po sobě zanechat kousek přírody nedotknuté průmyslem, a jsem rád že nejsem jediný cvok, který nemá na prvním místě peníze. Jen tak dál!!

To neználek: Zemědělci si navzájem sice začínají konkurovat, což je na jednu stranu špatně-určitá nevraživost a možná i závist, ale na druhou stranu dobře-každý zemědělec se snaží hospodařit lépe než ten druhý. Ale myslím si že idealní by bylo, když by jsme všichni soukromníci tak jak tet jsme, aby sme drželi po kupě, a nebyly by nám ukradeny problémy třeba z druhé strany republiky, tím chci říci: Dám příklad zákon o vyvlastňování půdy, já vím že mi nemohou vyvlastnit půdu z jakých koli důvodů, tak mi bude jedno že jinde vyvlastňují půdu proti vůli zemědělcům z půle okresu. to je špatně. Lepší by bylo, když by sme všichni táhli za jeden provaz: Mi nemohou vyvlastnit půdu, ale když by se konaly akce, kde by se dával na jevo náš nesouhls tak se zapojím, podpořím ty "kolegy"kteřým to ublíží. Vypadalo by to asi tak, že když byla proti tomuto zákonu protestice v praze, tak tam poskakovalo asi jenom 30 lidí. Když by sme tam byli všichni soukromníci (aspoň 2000 lidí), tak by to určitě jen tak neprošlo.

Příspěvky: 85
Registrován: 06 led 2008 00:22

Re: Velke farmy budoucnost či ne ?

Příspěvekod Jano SK » 19 bře 2008 00:48

Dalibor, nerád by som Ti bral ilúzie, čo píšeš je asi úprimné, ale realita je trochu niekde inde.
Keď preberieš tú farmu a prvý rok výjde na konci roka 0 na účte, to ešte rozdýchaš. Keď druhý rok bude mínus pol milióna, možno sa zamyslíš nad tým, či náhodou nakoniec predsa len netreba začať riešiť aj tie peniaze... Ak nemáš snahu pracovať efektívne, nadšenie samotné nadlho nebude stačiť. V blízkej dobe zjavne v ČR (...ani v SR) nebude dostávať farmár také peniaze od štátu ako rakúsky alebo švajčiarsky "záhradkár", aby sa mohol bavkať s pár hektármi niekde pod Alpami, takže sa bude musieť chovať tak, ako všetci v jeho okolí. A jediná cesta ako to prežiť a rásť, je znižovanie nákladov na hektár. Debata o tom, či je rozumnejšie pižlať pole hrabličkami z kindervajca, alebo to urobiť veľkým traktorom je zbytočná, výsledok je jasný.
Ešte k ľuďom v poľnohospodárstve - bude ich stále menej a menej a budú stáť stále viac peňazí. S tým neurobíš nič, pretože to je normálny vývoj - neurobilo by s tým nič ani to, keby tu komunizmus nebol a všetci by ostali hospodáriť na malých farmách. Takže budeš tiež riešiť dilemu, či nekúpiť väčší traktor, pretože nemáš dosť ľudí na tie malé mašinky...A okrem toho Ťa stará nakope doprdele, keď bude prázdna šrajtofla a nevýjde jej na nový kožuch.

Prajem Ti úspešne doštudovanie a iba jemný otras po vstupe do reálneho podnikania...

Příspěvky: 88
Registrován: 02 bře 2008 14:39

Re: Velke farmy budoucnost či ne ?

Příspěvekod Dalibor » 19 bře 2008 07:17

to Janko SK: Já jsem nikde nenapsal že o finance se nebudu zajímat, pár řádku výše je krásná věta: Vrámci svých možností se snažit o co možná nejlepší výdělek. Pod touto větou si představuji snažit se o prosperitu firmy všemi způsoby, ale né na úkor zničení, nebo ubližování přírodě. Jinými slovy snažit se vydělat tolik peněz, abych uživil sebe, rodinu, stát na daních a přitom všem si pěkně žil. Děda mi říkal: NEBOJ SE ŽE TI PRDEL DO LOJA OBROSTE :!: . to znamená že bohatý nikdy nebudu. Myslím si že na Zemědělství se stejně moc zbohatnout nedá, ale lze u něj pěkně žít a přitom dělat něco pěkného z čeho mám radost že se mi daří, třeba právě zachovávat pěknou přírodu, mít prosperující farmu, být ve stálem kontatktu s rodinou.

Děkuji ti za popřání abych dobře dostudoval. A neboj se že se semnou něco zatřese když začnu hospodařit, vím že s financemi je to u nás špatné a že je třeba se snažit o dobrý výdělek. :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 448
Registrován: 28 led 2006 23:06
Bydliště: Jižní Morava

Re: Velke farmy budoucnost či ne ?

Příspěvekod riderstan » 20 bře 2008 02:24

Jano Sk to vystihl uplně přesně, tak to je a nikdo s tím nic neudělá, na zemědělství ještě nikdo nikdy nezbohatl, proto je třeba si sundat růžové brýle Dalibore..

Příspěvky: 88
Registrován: 02 bře 2008 14:39

Re: Velke farmy budoucnost či ne ?

Příspěvekod Dalibor » 20 bře 2008 08:11

V poctivým zemědělství ještě opravdu nikdo nezbohatnul. Ale jak sem napsal jde u toho pěkně žít, mít se celkem dobře, sám sobě si diktovat co je třeba udělat (v kolik zítra vztanu, atd...) nikdo tě nehoní...ˇ, a při tom všem se chovat slušně i k té půdě a přírodě a nesnažit se o to vymlátit z půdy co nejvíce peněz. ŘÍKEJTESI CO CHCETE, ALE DOKÁZALI TO OBADAVA MOJÍ DĚDOVÉ ZA KOMUNIZMU, DOKAZUJE MI TO MŮJ TATÍK, DOKAZUJI MI TO KAMARÁDI ZEMĚDĚLCI, A JÁ TO DOKÁŽU TAKY. Jestli někdo z vás chce za každou cenu mít co nejvíce peněz, jestli je někomu jedno že svým počínáním čoní škody na přírodě, kterou po sléze dostanou další generace, tak je to jen jeho věc. Ale takový "Zemědělec je u mne obyčejné PRASE. Nikdo at mi neříká že nejde v dnešní době být slušným zemědělcem, kvůli tomu že bych málo vydělával.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Velke farmy budoucnost či ne ?

Příspěvekod bold » 20 bře 2008 10:27

Rád bych přispěl do mlýna se svou troškou-Na rovinu říkám že preferuji menší rodinné farmy a zemědělce kteří se chovají k půdě s úctou a starají se nejen o "ornou"ale i o příkopy a přiléhající pozemky.Zemědělec by měl být ochránce krajiny,pečovat o ni a dát jí vše co potřebuje.Nenávidím Megalomanská družstva,které přiletí "polítají pole a zase zmizí.Po těchto akcích nechá jejich technika za sebou rozryté cesty a okrajů kde zarůstají "náletoviny" se ani nedotkne.jistě je to výhodnější-vytěžit z půdy maximum ale je to i to pravé? Někdy by bylo nejlepší "povolat" staré hospodáře rozdat jim "békovce" a vzít je na projížďku krajinou.Samozřejmě že jsou snad i vyjímky které mají cit ke krajině,těch se moje názory snad nedotknou.Jestli mají velké farmy budoucnost tak to nevím.maslím si že optimum orné se pohybuje někde u 300ha.(na velkou farmu)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 448
Registrován: 28 led 2006 23:06
Bydliště: Jižní Morava

Re: Velke farmy budoucnost či ne ?

Příspěvekod riderstan » 20 bře 2008 10:31

...ale komu tady jde o to vydělat co nejvíc peněz a ničit přírodu, kvalitně mohou hospodařit jak malé soukromé statky, tak také velké podniky...rozdíl je v tom, že například na nové stroje je u soukromníka nutná větší suma dotací, kdežto velký podik si dokáže na nové stroje vydělat rychleji...je krásné mít soukromou farmu, ale v naší republice je zvykem, že sice prodáš, ale s placením už to je horší...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Velke farmy budoucnost či ne ?

Příspěvekod neznalek » 20 bře 2008 11:09

riderstan píše:...ale komu tady jde o to vydělat co nejvíc peněz a ničit přírodu, kvalitně mohou hospodařit jak malé soukromé statky, tak také velké podniky...rozdíl je v tom, že například na nové stroje je u soukromníka nutná větší suma dotací, kdežto velký podik si dokáže na nové stroje vydělat rychleji...je krásné mít soukromou farmu, ale v naší republice je zvykem, že sice prodáš, ale s placením už to je horší...


s tim placením mas pravdu, když něco chci, musim zplatit hned a nejlip hotově, ale kdyz ma nekdo zaplatit me, tak je času dost.Vyborně to vystihla jedna hláška z posledniho dílu básníků : "levně vyrábět, draze prodávat a pozdě platit faktury" :lol: a nesedi to jenom na velky zemědělsky podniky, ale i na odberatele...obili prodavam z pole, řekneme cerven-červenec (nemam uskladnovaci kapacitu-zatim), to znamena za nejmensi moznou cenu a i tak mi prvni fakturu zaplati nejdřív v listopadu, ale nejradsi posilaji penize mezi vanočními svátky :lol: stejne jako dotace, aby se nam to na jaře krasně všecko zdanilo . A mužu akorat mlčet a držet krok, když chci, abych obili prodal i přístí rok...to same s mlekem...v tom maji druzstva myslim dost vyhodu a muzou si i regulovat ceny (viz odbytove druzstvo Jih v "kauze" mleko). Nejvíc me ale rozseknou zpravy na Nově a jejich oblibena věta....zemědělci zdražují :lol: :lol: :lol: Ale dost hanění, všechna druzstva nebudou tak spatna, zalezi na vedeni,(jak se řika, ryba smrdi od hlavy:)) ono je vzdycky poznat, jestli tam za kulatym stolem sedi lidi z praxe nebo spičkovy manažeři co studovaly obchodni akademii a k zemědělství se dostaly nejblíž při sekani travy kolem bazenu 8)

Příspěvky: 94
Registrován: 03 bře 2008 13:04

Re: Velke farmy budoucnost či ne ?

Příspěvekod Honza Sedlák » 23 bře 2008 23:09

Dalibor - chvilku jsem tu diskuzi sledoval, řekl sem že se do toho nebudu tentovat ale často čtu od tebe jednu větu " Vytřískat z půdy co nejvíc peněz". Chtěl bych tě poprosit o konkrétní příklad jak z půdy třískají velké zemědělské podniky peníze. Prosím napiš jak. Nevím co si pod tím přesně představit, jestli moderní bezorebné technologie a výkonné stroje, postup zasít-sklidit.prodat? Nesdílím příliš sympatií zrovna k Rostěnicím, je to velký podnik a třeba i tu úctu k zemědělství tam mají někteří, pravda je že se tam neoře a využívá nejvýkonnější technika ale zřejmě nevíš nebo spíš nedokážeš pochopit a nemáš představu jaké investice tam jdou do hnojení, výživy, ochrany rostlin a půdy aby měla co potřebuje, dokonce začínají používat cílenou aplikaci hnojiv k úspoře peněz a šetření živ. prostředí. A pro zajímavost, k vysekávání mezí, krajů u cest tam mají dokonce i traktor s ramenem. A pokud chceš můžu ti představit hned několik podniků s výměrou třeba kolem 2000 ha .... kde se podíváš na pole ktery je jako obrázek, dostává se mu všeho co potřebuje. Tak copak na to řekneš tentokrát? Je to třískání peněz nebo ne? Pokud vím tak peníze se tam třískají z něčeho jinyho a na daleko jiných věcech než půdě.
A konkurence, nevraživost začíná být vidět i tady když si to člověk čte.

Příspěvky: 88
Registrován: 02 bře 2008 14:39

Re: Velke farmy budoucnost či ne ?

Příspěvekod Dalibor » 24 bře 2008 10:01

Věta vytřískat z půdy co nejvíce peněz je velice velký pojem a nemusí to znamenat jen nesprávnou agrotechniku. Dám ti příklad několika jiných věcí než jen nesprávného hnojení bezorganických umělých hnojiv. Tak třeba Zcelování pozemků do jednoho velkého pole, je to krásnej pohled na 100 hektarový kus, ale tohle pole bude více trpět erozí a splavováním půdy mnohem více, než kdyby bylo rozděleno několika mezami, potokem, nebo třeba jen řadou stromů na několik menších o ploše třeba jenom kolem 20-40 hektarů. Nemluvě o tom že je dokázáno že ve volném prostranství se mnohem lépe šíří větrem plísně a různé choroby. Je dokázano že plísněmi mnohem méně trpí menší pole, které mají okolo sebe stromy. Dále výhodou meších polí bych viděl to že každé pole ma třošku odlišnou stavbu a složení půdy třeba vím že tam ten kus má lehkou půdy tak tam nasadím Brambory, jiný kůs má těžkou půdu tak tam naseji obilí, jiný mý moc slinu a těžko se oře tak ho zaseji trávou. Díky tomu můžu pěstovat rozné plodiny tam kde je jim nejlépe, ale na 100 hektarovým kuse, kde je na každým kraji jiná půda nelze mít individualní přístup, který všechny naše pola po těch letech komunismu a zcelování potřebují. Další příklad třeba když se ti v polovině 100 hektarového kusu udělá mokré oko tak tam většinou skončí nějaká technika FOTKY NA FW JSOU TOHO DŮKAZEM a po čase se to místo začne objíždět, ačnou tam růst plevele, které nám každým rokem vypustí tisíce semen, které nám porostou na poli okolo. mokré fleky se v polovině velkého pole spravují velice těžko, když se ti to samé stane u menšího pole tak oprava nebude tak nákladna, jelikož drnaže, které se obvykle zacpou se lehce obnoví až ke kraji pole. (neznám na Moravě jediný větší podnik, který by smravoval zarostlé drnažky.
Další příklad na který dnes už nikdo nemyslí je ten, že třeba 100 hektarový kus třeba řepky se mnohem hůř opyluje než menší. Když je řepka špatně opylena tak má malý výnos, u obilí to tak nevadí. Jsou už sice nějaké odrůdy řepky, kterým by nemělo tak vadit špatné opylení, ale bohužel ony mají taky malé výnosy. Může me se takhle bavit ještě dlouho, a stejně mi nedáte za pravdu, třeba i kvůli té nevraživosti o které ste psal, ale dejte si ruku na srdce a zamyslete se nad problémem dnešních velkých podniků co všechno se odrbává a na co všechno se nebere ohled. Netvrdím že to jsou problémy všech podniků, ale každý podnik má jiné nedostatky, nic méně všechny se snaží více méně o výdělek a né o uplnou udržbu krajiny , ke které zemědělci jsou taky určeni. Jinými slovy co zadrbeme my tak po nás budou muset spravovat naší potomci třeba až za sto let.

Příspěvky: 94
Registrován: 03 bře 2008 13:04

Re: Velke farmy budoucnost či ne ?

Příspěvekod Honza Sedlák » 24 bře 2008 10:32

Díky za vysvětlení. Je to fakt na dlouho a myslím si že nejlepší bude když se smíříte všichni s tím, že tu je taková struktura velikosti podniků, nikdo vám těch 100 nebo 300 nebere a brát nebude ale myslím si že stavět zemědělství na malých farmách a podnicích do 300ha asi nebude to nejlepší. A neodpustím si otázku "Kdyby ti někdo nabízel k tvým 100 dalších 400ha tak bys je odmítnul jen proto že ideální je hospodařit na malé farmě nebo bys začal tvrdit že ideální zemědělství je na výměře 500ha?" Neber to ve zlým, nebo tak že to myslím v aroganci.
Na závěr dávám za pravdu s tou drenáží, ale myslím se že to je otázkou času kdy se na to přijde a začne se opravovat.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Velke farmy budoucnost či ne ?

Příspěvekod bold » 24 bře 2008 11:10

Honza Sedlák píše:Dalibor - chvilku jsem tu diskuzi sledoval, řekl sem že se do toho nebudu tentovat ale často čtu od tebe jednu větu " Vytřískat z půdy co nejvíc peněz". Chtěl bych tě poprosit o konkrétní příklad jak z půdy třískají velké zemědělské podniky peníze. Prosím napiš jak. Nevím co si pod tím přesně představit, jestli moderní bezorebné technologie a výkonné stroje, postup zasít-sklidit.prodat? Nesdílím příliš sympatií zrovna k Rostěnicím, je to velký podnik a třeba i tu úctu k zemědělství tam mají někteří, pravda je že se tam neoře a využívá nejvýkonnější technika ale zřejmě nevíš nebo spíš nedokážeš pochopit a nemáš představu jaké investice tam jdou do hnojení, výživy, ochrany rostlin a půdy aby měla co potřebuje, dokonce začínají používat cílenou aplikaci hnojiv k úspoře peněz a šetření živ. prostředí. A pro zajímavost, k vysekávání mezí, krajů u cest tam mají dokonce i traktor s ramenem. A pokud chceš můžu ti představit hned několik podniků s výměrou třeba kolem 2000 ha .... kde se podíváš na pole ktery je jako obrázek, dostává se mu všeho co potřebuje. Tak copak na to řekneš tentokrát? Je to třískání peněz nebo ne? Pokud vím tak peníze se tam třískají z něčeho jinyho a na daleko jiných věcech než půdě.
A konkurence, nevraživost začíná být vidět i tady když si to člověk čte.

i když to nebylo na mně tak skusím něco podotknout.Bohužel mezi základní vlastnosti Čechů (SAMOZŘEJMĚ NE VŠECH) je vytřískat za skoro žádnou práci moc peněz.Český člověk pokud je půda v jeho vlastnictví tak se většinou snaží být tvůrce krajiny.U většiny velkých podniků tohle nefunguje.Mám buhužel tyto skušenosti.Na velkou techniku nestačí kapacita a šířka dřívějších polních cest.Po jakékoliv práci s touto technikou jsou tyto příjezdové cesty k nepoužití.Navíc pokud se na ni nevlezou, tak si cestu vytvoří na přiléhajícím pozemku (hovořím z vlastní skušenosti-pole mně zválcovali tak že jsem nebyl schopen pás o šířce 10m vůbec podmítnout.) Jistě se najdou velké podniky které se starají o krajinu a pole s úctou.Bohužel já takové skušenosti nemám.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Velke farmy budoucnost či ne ?

Příspěvekod bold » 24 bře 2008 11:16

Honza Sedlák píše:Díky za vysvětlení. Je to fakt na dlouho a myslím si že nejlepší bude když se smíříte všichni s tím, že tu je taková struktura velikosti podniků, nikdo vám těch 100 nebo 300 nebere a brát nebude ale myslím si že stavět zemědělství na malých farmách a podnicích do 300ha asi nebude to nejlepší. A neodpustím si otázku "Kdyby ti někdo nabízel k tvým 100 dalších 400ha tak bys je odmítnul jen proto že ideální je hospodařit na malé farmě nebo bys začal tvrdit že ideální zemědělství je na výměře 500ha?" Neber to ve zlým, nebo tak že to myslím v aroganci.
Na závěr dávám za pravdu s tou drenáží, ale myslím se že to je otázkou času kdy se na to přijde a začne se opravovat.

Bohužel nemáš pravdu že ti ty pole nikdo brát nebude,některé družstva jsou natolik přidrzlá že dávají výpověď z pozemků kteé jim vůbec nepatří (taky vlastní skušenost) bohužel v tomto případě skončí jako sedláci u chlumce-on se totiž soukromník na tomto poli hospodařící naštval a obešel si skutečné majitele a přidrzlé družstvo přišlo o dalších 100ha.Je potřeba víc takových co se nezaleknou a tyto "socialistické"podniky zašlapou do země.Opět podotýkám že ne všechny podniky mající víc než 500ha jsou tohoto ražení.Tady to ovšem takhle funguje.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Další

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků