Zpracování olejnin

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Zpracování olejnin

Příspěvekod bold » 19 pro 2008 09:28

Zdravím ve spolek. Má tu někdo skušenosti se zpracováním olejnatých semen.Jde mně konkrétně o lisování oleje z řepky a jiných semen. Poláci lisujou řepku,tu míchají s etanolem a lijou do nádrží.Přemýšlím o podobné technologii-olej do nádrže-odpad do kotle.Nechci tady rozebírat otázku přestaveb traktorů na olej,jestli to ten či onen traktor vydrží (zetory UŘ I a II to vydrží určitě) Jde mně pouze o tu technologii získání čistého oleje-náročnost na zařízení,jak finanční tak energetická. Jde mně o technologii malého rozsahu-žádné tuny za hodinu.Roční výkon 2000-5000 litrů.Za odpovědi dík
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 612
Registrován: 15 led 2007 09:04
Bydliště: Opava

Re: Zpracování olejnin

Příspěvekod VonVagel » 19 pro 2008 10:00

Mozna tady najdes odpoved...
http://www.biodiesel.cz/co-je-bionafta/
Když CLAAS tak jedině LEXION 595R s C516-30...

Víte o tom, že se díky svému počítači můžete přímo účastnit skutečných vědeckých výzkumů?
http://www.czechnationalteam.cz/

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zpracování olejnin

Příspěvekod bold » 19 pro 2008 12:42

Dík za odkaz. Je to čtení o bionaftě.O to mně ani tak nešlo mně jde spíš o technologii na získávání olejů z řepky-lisy mačkače,Prostě mám hromadu řepky a chci z toho mít olej-co všechno je potřeba? Na co se soustředit-co je důležité a co je zbytečný komfort. Zajímá mně přechod ze semínka řepky po litr oleje v barelu.Míchání s naftou a podobnými přísadami mně až tak nezajímá.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Zpracování olejnin

Příspěvekod neznalek » 19 pro 2008 12:45

tedka nevim určitě ,ale nejakou malou lisovaci linku snad vyrábí/běl FARMET? četl sem o tom nekde v zemedelci..http://www.farmet.cz/cz/olejoprogram/li ... pacit.html

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zpracování olejnin

Příspěvekod bold » 19 pro 2008 19:46

neznalek píše:tedka nevim určitě ,ale nejakou malou lisovaci linku snad vyrábí/běl FARMET? četl sem o tom nekde v zemedelci..http://www.farmet.cz/cz/olejoprogram/li ... pacit.html

Jo už mně psal i Miro mrkl jsem na to a poptal se přímo u výrobce.Zajímá mně ale jestli má někdo s tímto lisování skušenosti-nebo budu zase první? :) Připadá mně že jsem tu jediný experimentátor- Turbo na 70 taky nikdo jiný nedával,olej nikdo nelisuje :D tak to holt skusím zas první :roll:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zpracování olejnin

Příspěvekod bold » 24 pro 2008 13:57

Tak jsem psal výrobci. Bohužel mají asi dovolenou, tak snad po svátcích se ozvou.Pak bych napsal jak jsem dopadl-cenová a energetická náročnost. Snad se ozvou.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zpracování olejnin

Příspěvekod bold » 10 led 2009 20:52

tak se můžu podělit s poznatky ohledně technologie.Nejlevnější varianta (farmet uno SE)stojí 66 tis kč.Za hodinu to zpracuje 9-12 kg/hod.Příkon 1,1kW.Výtěžnost oleje je kolem 1/3 takže 33 litrů oleje ze 100kg řepky.Takže pokud dobře počítám tak za hodinu budu mít kolem 3,5 litru oleje za cenu 1kWh. To se ovšem bavíme o surovém oleji -tento je nutné ještě přefiltrovat.Pokud se budeme bavit o kompletní lince tak ta už vyjde na něco kolem 155 tis.kč.výkon lisu je stejný,ovšem příkon je už 2,4kW.ale je to kompletní linka. Tak nevím,počítal jsem že se vlezu do 100tis.kč no ale nevím 155 bez dph se mně zdá celkem dost.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: Zpracování olejnin

Příspěvekod ja.zeze » 10 led 2009 23:00

bold píše:tak se můžu podělit s poznatky ohledně technologie.Nejlevnější varianta (farmet uno SE)stojí 66 tis kč.Za hodinu to zpracuje 9-12 kg/hod.Příkon 1,1kW.Výtěžnost oleje je kolem 1/3 takže 33 litrů oleje ze 100kg řepky.Takže pokud dobře počítám tak za hodinu budu mít kolem 3,5 litru oleje za cenu 1kWh. To se ovšem bavíme o surovém oleji -tento je nutné ještě přefiltrovat.Pokud se budeme bavit o kompletní lince tak ta už vyjde na něco kolem 155 tis.kč.výkon lisu je stejný,ovšem příkon je už 2,4kW.ale je to kompletní linka. Tak nevím,počítal jsem že se vlezu do 100tis.kč no ale nevím 155 bez dph se mně zdá celkem dost.


To vše záleží na výkupní ceně řepky a prodejní ceně nafty. Když se na to podíváš aktuálně tak litr nafty dnes stojí kolem 24 kč tj. 20,16kč bez DPH a výroba by tě vyšla při ceně řepky 6000/t bez DPH na 19,80 bez elektřiny a ostatních nákladů s tím spojených.¨

Takže ůplně o ničem.

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Re: Zpracování olejnin

Příspěvekod matthew » 11 led 2009 01:23

Nehledě na to, že když ještě odečteš spotřební daň z nafty 9,8 Kč/l, tak v současné době nemá cenu moc o oleji přemýšlet. A přefiltrovaný olej v 1000l barelech se prodává cca za 19Kč/l.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zpracování olejnin

Příspěvekod bold » 11 led 2009 12:08

matthew píše:Nehledě na to, že když ještě odečteš spotřební daň z nafty 9,8 Kč/l, tak v současné době nemá cenu moc o oleji přemýšlet. A přefiltrovaný olej v 1000l barelech se prodává cca za 19Kč/l.

No tak nějak jsem si to propočítal a dospěl k podobnému závěru. Je tu jedno ALE 1/3 je olej a 2/3 je "odpad" který může proběhnout kotlem a má dost velkou výhřevnost,tudíž ze 100kg řepky máme 33 litrů oleje a 66 kilo topiva-což v dnešní situaci je taky nezanedbatelná položka.
Já se zabývám myšlenkou výroby topiva,(peletky,brikety no a odpad z výroby oleje) Ovšem situace se mění každým rokem. Před třemi lety jsem chtěl topit obilím,minulý rok jsem to zavrhnul (cena obilí super) a letos o tom uvažuju zase.Takže klidně pište jak kdo řešíte topení a vaše skušenosti se "zemědělským" palivem.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 694
Registrován: 20 led 2007 09:54
Bydliště: SLOWAKIA

Re: Zpracování olejnin

Příspěvekod maclos » 11 led 2009 14:35

Neviem či prispieť do tejto témy alebo založiť inú.....ale napíšem to sem.

My zvažujeme už dlhší čas kúpiť lis na brikety BRIKLIS výkon od nejakých 70-100 kg/hod, obilnej slamy máme spústa, repkovú nieje problém zohnať len za cenu vlastných nákladov (lisovanie, odvoz, uskladnenie).
No stále nieje o tento produkt záujem z hľadiska odberu, ľuďom sa viac pozdávajú piliny tak veľmi zvažujeme či to nekúpime len s kapacitou pre vlastnú potrebu, poprípade nejaký tí známi.
Problém je toľko slamy uskladniť, nemáme žiadne senníky tak prichádza do úvahy kúpiť plachty a pozakrývať to tak, no neviem či to tie plachty dostatočne uchránia pred rôznymi poveternostnými podmienkami od júna až po nejaký ten január-február.
Náklady sú tiež v podstate dosť vysoké, keďže linka si zoberie nejakých 10-15 kW (lis, rozdružovač plus ďalšie nejaké elektrické drobnôstky potrebné pri tomto druhu práce) a samotné náklady na lis sa pohybujú v tejto výkonovej triede okolo 500-700tis.SKK.
Tak neviem, rád by som si vypočul už niekoho kto s tým má skúsenosti a používa takéto stroje či pre vlastnú potrebu alebo robí s tým biznis.

Příspěvky: 138
Registrován: 18 pro 2006 15:32
Bydliště: Liptákov

Re: Zpracování olejnin

Příspěvekod claas celtis 456 » 11 led 2009 15:21

maclos píše:Neviem či prispieť do tejto témy alebo založiť inú.....ale napíšem to sem.

My zvažujeme už dlhší čas kúpiť lis na brikety BRIKLIS výkon od nejakých 70-100 kg/hod, obilnej slamy máme spústa, repkovú nieje problém zohnať len za cenu vlastných nákladov (lisovanie, odvoz, uskladnenie).
No stále nieje o tento produkt záujem z hľadiska odberu, ľuďom sa viac pozdávajú piliny tak veľmi zvažujeme či to nekúpime len s kapacitou pre vlastnú potrebu, poprípade nejaký tí známi.
Problém je toľko slamy uskladniť, nemáme žiadne senníky tak prichádza do úvahy kúpiť plachty a pozakrývať to tak, no neviem či to tie plachty dostatočne uchránia pred rôznymi poveternostnými podmienkami od júna až po nejaký ten január-február.
Náklady sú tiež v podstate dosť vysoké, keďže linka si zoberie nejakých 10-15 kW (lis, rozdružovač plus ďalšie nejaké elektrické drobnôstky potrebné pri tomto druhu práce) a samotné náklady na lis sa pohybujú v tejto výkonovej triede okolo 500-700tis.SKK.
Tak neviem, rád by som si vypočul už niekoho kto s tým má skúsenosti a používa takéto stroje či pre vlastnú potrebu alebo robí s tým biznis.



Jestli chceš něco vědět tak napiš máme lis briklis s výkonem 200kg a lisujeme s ním slámu, štovík někdy odpady z čističek. No a na briketky máme odbytiště celkem dobré a to teplárnu která sídlí v nedalekém městě. Jinak například výhřevnost slaměných briketek se pohybuje kolem 15 GJ/t. Což je srovnatelné s hnědým uhlím.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Zpracování olejnin

Příspěvekod neznalek » 11 led 2009 15:28

tak linku nafot a udelej z ní galerku na FW, myslim od uklidu z pole az po brikety, uřčitě nejsem sám, koho by to zajimalo. ... :wink:

Příspěvky: 138
Registrován: 18 pro 2006 15:32
Bydliště: Liptákov

Re: Zpracování olejnin

Příspěvekod claas celtis 456 » 11 led 2009 15:33

http://195.189.1.2/index.php?page=view_gallery&gal=9267

Jo tady sem zachytil akorát sečení štovíku bohužel zbytek jako nahrabování lisování probíhal když jsem byl ve škole ale letos to musí vyjít.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Zpracování olejnin

Příspěvekod bold » 11 led 2009 18:01

o slámě jsem uvažoval taky,narazil jsem na stejný problém kde to skladovat.Je tu ještě někdo kdo nejen "pěstuje" ale kdo taky dělá něco navíc-lisování briket-míchání krmiv a pod. Zajímají mně malé až střední linky. Prostě něco co může malý soukromníček (100ha) dělat přes zimu
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků