Štěpkování

Příspěvky: 209
Registrován: 22 říj 2006 10:46

Štěpkování

Příspěvekod karelk » 17 dub 2009 06:54

Při úklidu v lese a na okrajích pozemků mě zůstává spousta větví po kácení dřeva a náletu. Podle mě je škoda je tam nechávat jen tak ležet a nechat je zhnit. Pokud by se veškeré větve naštěpkovali a odvezli na stopení, vyčístí se mě pozemek a ušetří se na nákladech za topení. Ale co bude za problém. Bude to asi problém ze sušinou dřeva. Vyřešilo by to ponechat větve rok na hromadě a poté je až naštěpkovat. Cena štěpkovače a délka řezanky. Koupit nový štěpkovač a nebo si ho udělat buďto z řezačky 220, nebo koupit originální, ale zase ta cena a návratnost. Jaká délka štěpky pro kotel na dřevoplyn ? Čím kratší štěpka tím více času a nákladů spotřebuji na výrobu, ale mě jde o nejlevnější zpracování za minimum PHM ? Karel.
karel

Příspěvky: 264
Registrován: 11 srp 2007 20:17

Re: Štěpkování

Příspěvekod kordl » 20 dub 2009 21:22

Ahoj. Tak před 4 rokama se řešil stejný problém. Samozřejmě že velké štěpkovače dou od 200000 vejš což je pro soukromníka tabu. Ale na živitelce v Budějcích sem narazil na menší firmu někde z moravy a ty tam krom spousta nářadí na traktor měli i štěpkovače. Ta firma se jmenuje bystron. Dělá štěpkovače na elektryku i za traktor. Já sem si vybral za traktor na 7 cm průměr. Ale dělá se i na 10 a více. Stáll mi okolo 30000. A když sem pátral na inzerátech po předělaný řezačce tak za ní těch 30000 taky chtěly. Tohle bylo nový a vyrobeno pro tuto práci. Je to vlastně hřídel,která má vysoustružení a vyfrézování na náhon za domečkem je setrvační kolo s lopatkama na výfuk na vlek a na konci je šnek, který taáhne větev do vnitř a zároven jí řeže. Při troše opatrnosti to utáhne 3011 ale pokud se štěpkuje tvrdé dřevo tak to dokáže zadusit i 7211. Sem s ním nadmíru spokojen. A stím jesi štěpkovat suchý nebo mokrý je muj názor a skušenost taková že štěpkuji spíše sirový suché větve sou na štěpkovač dost velkej nápor a pokud štěpky uskladnuješ na suchém místě pod přístřeškem tak mi nezplesniví ani v 2.5 metrové vrstvě a krásně se dají topot následující zimu.

Příspěvky: 209
Registrován: 22 říj 2006 10:46

Re: Štěpkování

Příspěvekod karelk » 21 dub 2009 08:50

Tak to je supr. Koukl sem na to a vypadá to celkem jednoduše. Pokud to je navíc odskoušený, tak na nějaké výstavě to musím omrknout a popřípadě koupit. U předělávek typu řezačka je dosti velké ryziko, že se uvolní nůž a někoho to může zabit ?? Taky se mě libý připojení vlečky a nebo špekuluji o připojení RU-3, která je na spodní závěs a hlavně je na couvání obratnější. Nafoukat to dovnitř a nebo použít byg- beg, ktery po naplnění posunu pásem a pokračuji dál. Ještě by mě zajimalo jak je řešeno přetížení stroje. Zubová spojka, jištění v kardanu ....? A pokud tam byla nějaká porucha tak jaká. Díky Karel.
karel

Příspěvky: 264
Registrován: 11 srp 2007 20:17

Re: Štěpkování

Příspěvekod kordl » 21 dub 2009 21:40

Spojka tam není žádná je to z dost silnýho matryálu. Je to schopný chcípnout 72ku i na 4ku. Dávam tam větve tak okolo 8 cm a v poho. Pokud do toho nezapřáhneš Př. 120ku krystala tak by se nemělo nic stát. Nevím co máš za traktory Já si chci koupit 5211 místo mojí 3011 a ta do toho bude akorád. Kažtej rok s tím naštěpkuji tak cca 6 tun a zatím žádná oprava.

Příspěvky: 209
Registrován: 22 říj 2006 10:46

Re: Štěpkování

Příspěvekod karelk » 22 dub 2009 08:19

No nepochopil jsem teda chcípnout na čtyřku. Zapnu pouze vývodový hřídel který mě to pohání, nastavím otáčky a jede to ne ? Mám 7745 a 6748. Takže asi ta 6748. Pokud to žere cca 7-8 cm sirové větve tak to asi stačí. Silnější jdou vzít motorovkou. U té varianty neseného se mě líbí, že nepotřebuji druhý traktor a můžeš si zároveň štěpkovat a odvíst štěpku sám bez dalšího člověka. Zase je to o 20 000 Kč dražší :-( Karel.
karel

Příspěvky: 264
Registrován: 11 srp 2007 20:17

Re: Štěpkování

Příspěvekod kordl » 22 dub 2009 21:37

No je to tak musíš si přepnout náhon do rychlostí. Páku od přepínání redukce-normál přehodíš do prostřední polohy a páku na zapínání náhonu dáš až nahoru. Tím vypnež pojezd a zapneš náhon na rychlosti. určitě to znáš. A tím já štěpkuju na 4 rychlost. 3 je pomalá. 5 to utáhne ale motor de dost do tahu. ideál ta 4.

Příspěvky: 209
Registrován: 22 říj 2006 10:46

Re: Štěpkování

Příspěvekod karelk » 23 dub 2009 08:46

Tak to teda neznám. Doteť sem to ještě nepotřeboval. Kardan má potom větší sílu na štěpkování a nebo jaký je rozdíl oproti zapnuté hřídely . Traktor je víc namáhán? Karel.
karel

Příspěvky: 264
Registrován: 11 srp 2007 20:17

Re: Štěpkování

Příspěvekod kordl » 23 dub 2009 21:25

Schvalně si to vyzkoušej. Klasicky zapnutej kardan má okolo 550 otáček a to je na štěpkovač málo to bys měl traktor na plnej knedlík dal bys tam větev a ani by to nevylítlo ven. A kardan přes rychlosti má na 5ku až tisíc otáček. A to už je skoro moc. Uvidíš sám jesi do toho pujdeš tak si to po chvíli práce snadno vyladíš.

Příspěvky: 112
Registrován: 06 bře 2008 11:54
Bydliště: Rimavská Sobota Slovensko

Re: Štěpkování

Příspěvekod Deutz-Fahr » 24 dub 2009 12:57

Presne tak. Ja som to ale skúšal s rozmetadlom. Takmer mi uleteli vrtule:D
Deutz-Fahr

Příspěvky: 264
Registrován: 11 srp 2007 20:17

Re: Štěpkování

Příspěvekod kordl » 24 dub 2009 21:22

Ja to dělam u mé RUR 3 když jí po vívozu hnoje čistím latě na posuvu ale jen na volnoběh není na to stavěné.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 323
Registrován: 03 pro 2007 20:33
Bydliště: Levice okolie (SR)

Re: Štěpkování

Příspěvekod CBS » 25 dub 2009 22:01

Urbárske spoločenstvo u nás má asi Farmi CH160 HF, majú ho za Z 5618, keď sme štiepkovali materiál od tenkých vetiev až po 8 cm, traktor musel ísť na maximálne otáčky, lebo tenké vetvičky zapchávali komín, ale pri viacerých hrubších vetvách cítil záťaž aj motor, pohon od kolies (cez rýchlosti) neprichádzal do úvahy, keďže to má hydromotor na podávanie. V okolí nie je veľký dopyt po štiepke, doma spálime v klasickom kotli popri klasickom dreve cca 5 m3 relatívne vlhkej štiepky.

Příspěvky: 3
Registrován: 22 úno 2016 19:31

Re: Štěpkování

Příspěvekod Honza123 » 22 úno 2016 19:37

Ahoj a nemáte někdo zkušenosti s nějakým špalíkovačem ?? Díky za odpověď.

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků