Mám se do toho pustit?

Příspěvky: 5
Registrován: 06 črc 2010 21:22

Mám se do toho pustit?

Příspěvekod Godor » 06 črc 2010 22:53

Zdravím
Trošku nastíním svoji situaci. Po dědovi nám zůstalo 10ha polí a luk, ktéré mají momentálně v pronájmu místní soukromník a JZD...V nejbližší době se budou psát nové smlouvy. Moje současné zaměstnání je oblusha cnc ( plat 12tis. nikde víc nedají, každý zaměstnavatel krize jen zneužívá a u nás nikdy žádná nebyla, ba naopak, práce ještě víc) a tak hledám další příjem. Nic moc nenáročného...soused má úplně to samé, v práci nic moc, polí a luk mají kolem 5ha. Představoval bych si to tak, že bych do toho šel s ním. Nakoupit masný skot ( první rok asi na zkoušku 10ks), nějakou tu techniku. Dali bychom dohromady +-400tis. Myslel jsem na začátek nějakýho zetora 6945, 7211( pokud možno s čelňákem), k tomu rotačku, shrnovač, lis na balíky, ovíječku...Časem postavit nějaký přístřešek na zimu, jinak pastva...u toho by jsme chodili pořád do práce. Vím, že zemědělství moc nenese, ale chtěl bych si to udělat na pohodu. Když nebudu moct já ( třeba dovolená ) bude se o to starat kamarád. Sám do toho nechci jít, už kdyby se mi např. něco stalo, co já vím...neustále kolem toho skákat je na nic, žádný volný čas...Vážně nechci 10 let čekat na nějaký stavební spoření až tam budu mít nějakou tu almužnu :D takhle to alespoň něco málo hodí. Myslím si, že když do toho dáme ze začátku ty peníze a čas navíc, že to půjde... Víc jak 50-100ks v závěru by jsme nechtěli. Samozřejmě ještě tak 10ha bychom sehnali...chceme to jen dávat na jatka, nic víc...taky jsme přemýšleli o dotaci pro začínající zemědělce, ale co tu čtu každý má na to jinej názor, že je to na nic, ale na druhou stránku když se ty peníze vždy rozdělí tak na tom taky něco bude :D Shrnu to asi tím, že ted defakto máme hovno ( krom těch peněz viz nahoře)tak proč to nezkusit...bud to něco hodí nebo ne. Ty peníze co dáme do techniky by se po prodání trošku vrátily. Žádnej mrtě provar... Za každý váš názor, radu, kritiku předem děkuju...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Mám se do toho pustit?

Příspěvekod neznalek » 07 črc 2010 07:25

Zdravím, pokud dobře čtu, chcete na to být dva, dobytek pouze nakupovat a vykrmovat na pastvě, nejakou korunu do začátku na to taky máte. Takže vyjádřim jen dvůj názor, pustil bych se do toho za předpokladu že:
- mam chut to dělat, nebudu počítat s tim, že vložena investice se mi vratí v dohlednem horizontu (pokud vubec), ale budu rád, že mam koníček, který uživí sám sebe ,že mam pohyb na vzduchu a že do puvodniho zamestnání si vlastně budu chodit odpocinout :)

-člověka se kterým tohle chci dělat dobře znam a v ideálnim případě na to budu mít v ruce nejaky papir (penize delaji zle)

- mam možnost nakupovat kusy k výkrmu...na pastvu jsou ideální masné jalovice (bezpečnost a daji se do dvou let zpenezit skoro za stejné penize jako býk), v případě, že budete nakupovat již telata, tak počítejte s cenou cca 6-8 tis kdyz koupíte dobře, u chovnych kusů počátejte 12-20tis, u březích 20 a víc tis. za kus. POkud chcete kupovat a vykrmovat na pastvě býky, tak Vám přeju hodně stěstí při jejich shánění (bavíme se po masných plemenech) a hlavně tuhý kořínek, fyzickou odolnost :wink: případů, kdy býci na pastve nekoho zranily nebo usmrtily bylo již plno....

-že mam možnost nakupovat krmnej material na zimu (na pasení a celorocni uzivení 10ti kusu je 15ha jen tak tak), počátejte balík sena nejakych 250-400kč... na uživení 50-100 kusů na vyměře 25ha (píšete o možném na zvyšení vyměry) můžete předem zapomenout, za prve na samouziveni zvířat je to málo, a za druhe Vám to nevyjde papírově....

-budu mít pevné nervy a ostrou tužku na evidence zvířat, evidenci "nitrátu" na pastvě, pastevní deník.....a budu doufat, že mi sousedi nebudou posílat kontroly každy den

- 400tis do začátku by mohlo vystacit na nakup stáda, traktor a k němu nutné stroje...určitě ale nepořídíte všechno

To je odemne asi tak stručně vše, pokud tuhle práci chcete opravdu delat, tak jak sem psal, tak Vám držím palce , přeju hodně štestí a aby Vám ten počáteční elán a chuť vydržely co nejdéle :wink: Hodně je toho taky popsáno v tomto vlákně viewtopic.php?f=150&t=2394 do poručuju pročíst

Příspěvky: 5
Registrován: 06 črc 2010 21:22

Re: Mám se do toho pustit?

Příspěvekod Godor » 07 črc 2010 09:14

jj přesně tak jak to píšeš je to myšleno... :D samozřejmě je to v začátcích, hodně věcí se musí ještě zjistit, třeba když mluvíš o těch Ha, kolik na 1ha můžeš mít skotů? Balíky, nákup skotu není problém...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Mám se do toho pustit?

Příspěvekod bold » 08 črc 2010 07:54

Hlavně je potřeba si uvědomit že není problém s nákupem strojů, zvířat. Hlavní problém je čas. Dělám kolem 35 ha orné, chodím do práce a nějak nemám na nic ostatního čas.Z práce přijedu v 16:00 a začínám doma. Na žně si beru dovolenou, to samé setí a oračky. Dost se divím že to moje drahá polovina vydržela, volný čas žádný. Záleží co chceš všechno stihnout v životě.Den má 24 hodin a spát se taky musí, takže je to jen na tobě propočítat jak ti to bude vycházet časově. Taky jedna "lidová" moudrost říká že : Jednou prdelí se na dvou židlích sedí blbě. Z vlastní skušenosti vím že je to pravda.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 5
Registrován: 06 črc 2010 21:22

Re: Mám se do toho pustit?

Příspěvekod Godor » 08 črc 2010 11:10

kvůli tomu chceme na to být dva. a když 2x za rok posekáš, uděláš balíky tak nějaký ten čas ti musí zbýt :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Mám se do toho pustit?

Příspěvekod farmářJH » 08 črc 2010 22:35

no, psal jsem sem tuhle první příspěvěk ale zamrzl mi komp. Asi takhle: je to podnikání jako každé jiné, proto si nepleťte nadšení a fandovství s tím, co to v podstatě je. Denodenní dřina.
Nákup strojů nic neřeší. Vysoká mechanizace je nutná,ale musíte mít zaběhlý systém odbytu, tedy stálé příjmy. Pokud to budete mít po práci, ok, snad.
Vaší šancí je opravdu extenzivní chov a mechanizovaná práce, tedy kromě senáží a jiného i krmení a kydání.
Zlomte vaz a bacha na unáhlené nákupy a velký optimismus, v podstatě ti, co dnes fungují hlavně v malém jsou ti, co jsou více pesimisty než optimisty, tedy žádná velká rána a když to jde, rozšíří, nebo si něco pořídí aby to šlo snáze a lépe.
Zlomte vaz a ať se Vám to povede! Petr.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Mám se do toho pustit?

Příspěvekod bold » 09 črc 2010 07:18

kdysi jsme dělali 7ks hovězího. Bohužel ve stáji. A vím co to bylo ráno v 5 nakrmit, vykydat, podojit a hurá do práce (na 7 hod). Po práci nachystat krmení na druhý den a dodělat nejnutnější. O výkendu se pak šrotovalo vyváželi hnoje a lítalo se kolem rostlinné.
Dělali jsme to ve 4 chlapech při práci, můžu ti říct že to byl mazec, je taky fakt že jsme začínali a budovalo se. Teď dělám jenom rostlinnou a celkem to stíhám sám. V rostlinné je občas pauza kdy se dělá minimum práce (mezi setím a sklízením jen postřiky, v zimě je to taky celkem free). V živočišné je to prostě pořád něco. To není jen seno, to je taky obilí, řepa nebo brambory. Na zimu je potřeba mít zásoby. 1ks hovězího = fůra sena,hromada řepy, no a nějaký ten ječmen. Osobně jsem vařil brambory do beček a nechal zkvasit, super věc ale když děláš 15 ks 200litrových beček tak si připadáš jak kuchař pro celou evropu. K tomu 0,2-0,5 ha řepy, prostě hromada práce kterou nikdo nevidí.Pokud si většinu z toho budeš kupovat tak nevím jak na tom budeš ziskově- i když po propočtech té mojí rostlinky to není taky žádný super kšeft.
Na druhou stranu domácí hovězí, je domácí hovězí-takové nikde nekoupíš.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 5
Registrován: 06 črc 2010 21:22

Re: Mám se do toho pustit?

Příspěvekod Godor » 16 říj 2010 14:18

Tak zhruba mam vse vymyslene co a jak...na jare se do toho pustim...jen by me jeste zajimalo, jak je to s dotacema. V programu rozvoji venkova jsem se nekolikrat docetl, ze ji muzou zadat jen lide, co maji udelany kurz nebo maji zemedelskou skolu. Ja mam maturitu ve strojarine. Vztahuje se toto i na normalni dotace jako jsou louky a pole?

Příspěvky: 104
Registrován: 01 led 2008 14:20
Bydliště: Vysočina, Jižní Morava

Re: Mám se do toho pustit?

Příspěvekod traktor Zetor » 16 říj 2010 18:36

Godor píše:Tak zhruba mam vse vymyslene co a jak...na jare se do toho pustim...jen by me jeste zajimalo, jak je to s dotacema. V programu rozvoji venkova jsem se nekolikrat docetl, ze ji muzou zadat jen lide, co maji udelany kurz nebo maji zemedelskou skolu. Ja mam maturitu ve strojarine. Vztahuje se toto i na normalni dotace jako jsou louky a pole?


Pokud "normálníma dotacema" myslíš dotace na plochu, doplňkový platby,.. na to nemusíš mít žádné zemědělské vzdělání a i tak to platí i v programu rozvoje venkova. Pokud budeš žádat o dotaci mladýho zemědělce, tak o tom pořádně popřemejšlej, aby tě pak ve výsledku ta dotace nesrazila na kolena.
Narvi tam červy, ať to grády má ...

Příspěvky: 5
Registrován: 06 črc 2010 21:22

Re: Mám se do toho pustit?

Příspěvekod Godor » 16 říj 2010 19:28

jj, cetl jsem hodne uz o teto dotaci. Skoro se to ani nevyplati snad...Kazdopadne jsem v zacatcich tak s touto dotaci vubec nepocitam, ale diky za info :)

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník