Přístupová cesta k poli

Příspěvky: 23
Registrován: 15 črc 2010 17:20

Přístupová cesta k poli

Příspěvekod Aleš S » 15 črc 2010 18:52

Ahoj, měl bych takovej malej dotaz. Chtěl bych se zeptat, zda jse někdo řešil to, že vám majitel části příjezdové cesty k poli zakázal po této cestě jezdit. Řešíme u nás tento problém s jedním chytrolínem, po této cestě se na pole jezdilo už za dob družstva, možná ještě dřív a teď si jeden vykuk vzpomněl že nás tam nebude pouštět. Je nějaké řešení? Řešil jste to někdo? Není to někde v nějakém zákoně? Poradil by mi někdo čeho se mám aspoň chytit?
Moc děkuju.
Aleš Seidel

Příspěvky: 97
Registrován: 05 bře 2007 15:49

Re: Přístupová cesta k poli

Příspěvekod svec » 15 črc 2010 19:05

koukni sem zde je to hezky popsáno
http://www.svet-bydleni.cz/stavba-a-rek ... zemku.aspx

Příspěvky: 23
Registrován: 15 črc 2010 17:20

Re: Přístupová cesta k poli

Příspěvekod Aleš S » 15 črc 2010 19:31

Díky moc....něco takového potřebuju. Někdo něco dalšího?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Přístupová cesta k poli

Příspěvekod farmářJH » 15 črc 2010 22:27

ano. Tohle se tě v podstatě týkalo ale nepomůže, protože jde právě o pozemek soukromé osoby. Pokud v katastru není uvedeno, že jde o cestu s věcným břemenem ke vztahu k tvým pozemkovým parcelám, jsi ....v loji. Máš tedy jedinou šanci. A tou je vydržení věcného břemene. Pokud jde opravdu o jedinou možnou přístupovou cestu právě přes tento soukromý pozemek, ne že je výhodnější, ale jediná! tak musíš podat návrh na přiznání věcného břemene vydržením právě tím, že tato cesta byla kontinuálně užívána po více myslím jak deset let ( niance si musíš zjistit už sám) a žádáš o přiznání práva věcného břemene.
Co se může stát? soud omezí právo vlastníka komunikace tím, že vydá rozhodnutí o vzniku tohoto břemene. Bacha na jeho konstrukci, musí jít o přístup k parcelám pro vlastníky nynější i budoucí, věcná břemena na jméno vlastníka zanikají jeho změnou!
Samozřejmostí bude, že nechá toto břemeno ohodnotit posudkem a ty ho budeš muset vlastníkovi pozemku zaplatit.
To vše za předpokladu jedinečnosti tohoto přístupu! Jinak budeš muset užívat jinej, i nevýhodnější, vzdálenější.
Rychlost projednání bude dána místem, časem a potřebnými úkony.
Nejlepší je opravdu se dohodnout!
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Přístupová cesta k poli

Příspěvekod bold » 16 črc 2010 09:24

Pokud tento pozemek existoval i dřív, tak k němu musela být přístupová cesta. většinou obecní. Po tom bordelu co tu udělal bolševik se hrůza věcí změnilo ale tento bor.. by měl být napraven. Pokud byl současný pozemek součástí většího celku (na který přístup byl) a někdo část prodal bez věcného břemene a tím vznikl pozemek na který není přístup, tak je to v pr... Je tu možnost vydržení. Taky jde o jak velkou část pozemku jde. Pokud je ta cesta víc vlastníků ( a ty jsi jedním z nich) tak máš stejné právo využívat tuto cestu. I kdyby jsi měl 1/20 pozemku a ten druhý 19/20 tak máš stejné práva.
Skus tuto problematuku trochu upřesnit, možná se pak ozve někdo kdo má stejnou skušenost
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 97
Registrován: 05 bře 2007 15:49

Re: Přístupová cesta k poli

Příspěvekod svec » 16 črc 2010 14:27

pánové nemáte pravdu více zde http://www.epravo.cz/top/clanky/pristup ... 43184.html asi hlavní část co tě zajímá je tato

Jak vzniká účelová komunikace

O zařazení pozemku či jeho části do kategorie účelové komunikace se nevydává správní rozhodnutí. Pozemek se stává účelovou komunikací přímo ze zákona, pokud je splněna tato zákonná definice:

„Je využíván jako dopravní cesta pro silniční či jiné vozidla a chodce a slouží ke spojení jednotlivých nemovitostí pro potřeby vlastníků těchto nemovitostí nebo ke spojení těchto nemovitostí s ostatními pozemními komunikacemi nebo k obhospodařování zemědělských a lesních pozemků.“

Z uvedené definice je zřejmé, že pro posouzení, zda je pozemek účelovou komunikací, je rozhodující faktický stav, tj. jeho využívání neuzavřeným okruhem osob po delší dobu.

Účelovými komunikacemi jsou tak typicky dopravně méně významné komunikace v obcích, lesní a polní cesty, komunikace v chatových osadách apod. Účelová komunikace nemusí být nijak zpevněná, postačí, je-li znatelná v terénu.

Příspěvky: 23
Registrován: 15 črc 2010 17:20

Re: Přístupová cesta k poli

Příspěvekod Aleš S » 16 črc 2010 21:10

Je mi jasné že nejjednodušší by bylo se domluvit, jenže to je v tomto případě prostě nemožné....takového deb.la jsem fakt nezažil. To pole má rozlohu zhruba 16ha, jsou k němu dvě přístupové cesty, znichž jedna se nedá využít například pro kombajn, řezačku, soupravu john deere a europrofi atd. prostě ta jedna cesta je moc úzká, proto co já pamatuju, tak jsme používqali právě tuto "zakázanou cestu". Vše bylo v pořádku, ale pak se jeden majitel cesty zbláznil a takhle to dopadlo. Ta cesta má více majitelů, přímím majitelem nejsme ani kousku, pouze to máme pronajaté s dalšími pozemky....dnes na to pole chlapy projeli s řezačkou právě přes jeho pozemek, on nelenil a zavolal Policii ČR a hned máme průser. Bojím se toho, že se to bude hodně dlouho táhnout...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Přístupová cesta k poli

Příspěvekod farmářJH » 16 črc 2010 21:21

vy máte spolupodíl pronajatej společně s pozemky? pak máte pronajatá i práva vstupu! nebo je na tom inkriminovaném místě onen chlapík výhradním vlastníkem?
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 23
Registrován: 15 črc 2010 17:20

Re: Přístupová cesta k poli

Příspěvekod Aleš S » 16 črc 2010 21:43

Tak to nemůžu s určistostí tvrdit, zatím k tomu nemám 100% věrohodné podklady. Největší problém je v tom, že při překreslování map jim jaksi tato polní cesta zmizela. Teď je jakoby součástí louky, kterou máme pronajatou a potom dál je ten blbec co nás tam nechce pouštět, ale jak to je s právem přístupu když to máme pronajaté to nevím...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Přístupová cesta k poli

Příspěvekod farmářJH » 16 črc 2010 22:51

já ti už asi rozumím. U vás došlo k zcelení pozemků, poté k restituci. On má svůj pozemek, na kterém byla ona cesta, ale ne po staru,tu máte taky, to je ta nevyhovující,ale po novu, takže krokem zpět došlo k původnímu stavu.
Hádám jste v kelu, snad abyste si upravili svoji původní cestu pro svou techniku.
Nic si z toho nedělej, já měl cestu kolem sklaďáku přes sousedovo a náhle byla zničeho nic pryč a vrátilo se původní zaměření, ovšem sklaďák stojí na staré cestě.
Prostě jsem přišel o přístup z jedné strany sklaďáku a tak jezdím jen přes své pozemky nastraně druhé. Beru to tak, že jeho půda, tak prostě je to tak.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 97
Registrován: 05 bře 2007 15:49

Re: Přístupová cesta k poli

Příspěvekod svec » 17 črc 2010 13:34

Tak to je potom něco jiného pokud tam vede přístupová cesta jinudy to ti ani soud nezřídí věcné břemeno jak je zde napsáno jedině si upravit oficiální cestu.Mohu se zeptat co na to říkala policie?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Přístupová cesta k poli

Příspěvekod bold » 17 črc 2010 14:36

je to jednoduché-pokud je pozemek přes který jezdíte jeho, tak nic neuděláte. Pokud ho máte pronajatý tak je to věc jiná. To že přístupové cesty nebyly vybudovány pro mega traktory je věc druhá. Citace zákona o vzniku účelové komunikace je zde poněkud zcestná. Problém se týká vlastnictví pozemku až potom bych řešil komunikaci jako takovou.
Vydím to i z druhé strany, taky mně sem tam někdo začne "budovat" polní cestu přes můj pozemek. Když ti tam po žních vyvozí 100ha pšenice a ty to nemůžeš pak ani zorat tak budeš taky naštvaný. Platí tady zásada- zjistit po kterém pozemku se budu pohybovat, zjistit vlastníka,popř. nájemce, zajít za ním a skusit se domluvit. Bohužel většinou je to tak že vlastník pozemku zjistí že mu tam někdo jezdí a tudíž je naštván a volá policii, ani se mu v této situaci nedivím. Bohužel spousta podniků a potažmo i lidí si myslí že žijeme stále v době nedávno minulé , kdy všechno bylo všech a nikdo se nikoho na nic neptal.
Mám osobní skušenost že když se napřed přijdu domluvit tak mně 9 z 10 lidí povolí přejezd přes svůj pozemek. Naopak když napřed něco pošmatlu tak bude 9z 10 volat policii a navíc se potom ani nedomluvím.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 104
Registrován: 01 led 2008 14:20
Bydliště: Vysočina, Jižní Morava

Re: Přístupová cesta k poli

Příspěvekod traktor Zetor » 18 črc 2010 11:22

bold píše:je to jednoduché-pokud je pozemek přes který jezdíte jeho, tak nic neuděláte. Pokud ho máte pronajatý tak je to věc jiná. To že přístupové cesty nebyly vybudovány pro mega traktory je věc druhá. Citace zákona o vzniku účelové komunikace je zde poněkud zcestná. Problém se týká vlastnictví pozemku až potom bych řešil komunikaci jako takovou.
Vydím to i z druhé strany, taky mně sem tam někdo začne "budovat" polní cestu přes můj pozemek. Když ti tam po žních vyvozí 100ha pšenice a ty to nemůžeš pak ani zorat tak budeš taky naštvaný. Platí tady zásada- zjistit po kterém pozemku se budu pohybovat, zjistit vlastníka,popř. nájemce, zajít za ním a skusit se domluvit. Bohužel většinou je to tak že vlastník pozemku zjistí že mu tam někdo jezdí a tudíž je naštván a volá policii, ani se mu v této situaci nedivím. Bohužel spousta podniků a potažmo i lidí si myslí že žijeme stále v době nedávno minulé , kdy všechno bylo všech a nikdo se nikoho na nic neptal.
Mám osobní skušenost že když se napřed přijdu domluvit tak mně 9 z 10 lidí povolí přejezd přes svůj pozemek. Naopak když napřed něco pošmatlu tak bude 9z 10 volat policii a navíc se potom ani nedomluvím.


Přesně tak souhlasím s Boldem, pokud je pozemek jeho tak s tím nic neuděláš, to že se po příjezdové cestě namůžeš dostat s kombajnem, nebo řezačkou je věc další. Vidím to taky z té druhé strany, kdyby přes můj pozemek začli jezdit z družstva 10 tunový tonáže a zdůvodnění by bylo, že se tam po tý svojí cestičce nemůžou dostat, protože je moc úzká, taky bych byl naštvanej a nenechal bych to tak. To že se tam jezdilo ještě za dob JZD je celkem normální, protože to bylo jaksi jedno. Pokud to máš pronajatý, tak by jsi tam podle mého jezdit mohl, záleží jak to máš napsané v smlouvě o pronájmu.
Narvi tam červy, ať to grády má ...

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník