polní práce obecně

Uživatelský avatar
Příspěvky: 19
Registrován: 01 dub 2011 14:04
Bydliště: Vítkov (opavsko)

polní práce obecně

Příspěvekod janek7680 » 01 dub 2011 14:46

Ahoj chlapi, holky ( pokud jsou)

chci rozjet zemědělské služby (nenechám si to vymluvit!) ale nemám prakticky žádné zkušenosti s pracemi na poli (sem tam na domácí hospodárce s dědou a strýcem) v sekci pluhy jsem se ptal na pluh ale tu se ptám co se vůbec a jak dělá po celý rok, krom chemie má někdo trpělivost mi tu dát teoretický rychlokurz? :)
Traktor bych chtěl nový Fendt 939 Vario
Dál jsem uvažoval krom pluhu i o Väderstad rapid RDA 800 C (secí 8metrů) Väderstad TopDown 600 (kultiv.) Väderstad NZ Agressive 1000 (smykobrány + asi rolex) a lisy Claas Quadrant 3200 a Variant 385

Uvažuju o kompletnější nabídce prací (takže univerzálnější využití)

Honzik

Příspěvky: 53
Registrován: 02 lis 2008 22:12

Re: polní práce obecně

Příspěvekod PYTEL » 01 dub 2011 15:14

Nezbláznil ses??? víš co takový stroje stojí??? a z čeho je budeš splácet??? Kde seženeš pro všechny stroje práci??? Aby se ti to všechno zaplatilo musí to být vytížený na 150% a pokud seš začátečník tak nevim jak to chceš dělat.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: polní práce obecně

Příspěvekod neznalek » 01 dub 2011 16:07

Pokud máš k dispozici cca 15-20 mega keš nebo to plánuješ dělat v LS2011, tak proč ne :lol: . Jen mne zaráží, že chceš službařit a ani pořádně nevíš, co kdy a jak se na polich vůbec dělá :? Navíc stavět na jednom traktoru s příslušenstvím je vcelku kravina, protože vetšina prací se mezi sebou tak nějak prolíná.... a pokud jako službař nebudeš "pružný" tak si Tě zákazník sjedná jen jednou a většinou naposledy...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 19
Registrován: 01 dub 2011 14:04
Bydliště: Vítkov (opavsko)

Re: polní práce obecně

Příspěvekod janek7680 » 01 dub 2011 16:45

zbláznit?
ani ne, nějaký takový keš právě mám a tohle je sen který si chci splnit.
což vlastně i odpovídá na otázku jak se tím hodlám uživit. Nechci to dělat jako zdroj obživy (a trnout kde vezmu peníze na další splátku) ale jako zdroj zábavy a ls 2011 hraju ovšem realita je reralita. myslím že když jsem se naučil jezdit s kamionem, nakládat si dřevo rukou, kopat s bagrem a traktorbagrem tak že se dokážu naučit i tahat stroje po poli:) a když nemusíš denně dřít na 150% jen abys zaplatil co dlužíš (protože vše už bude zaplaceno) tak tě práce může skutečně bavit. co nechci je vlastní pozemek protože si myslím že je lepší pro mne jen pracovat se stroji než studovat další potřebné věci nehledě na to že pozemků moc volných není. A taky nechci cestovat za prací třeba na slovensko takže když nebudu vytížen a netlačí mne splátky? zbývá jen zábava. (na naftu a pár korun na vlastní vyžití si samozřejmě vydělám vždycky)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: polní práce obecně

Příspěvekod neznalek » 01 dub 2011 17:42

potom jen tiše zavidim a držim palce :)

Příspěvky: 53
Registrován: 02 lis 2008 22:12

Re: polní práce obecně

Příspěvekod PYTEL » 01 dub 2011 18:17

tak jestli to bereš takhle tak to potom jo. v tom případě bude nejtěžší najít si stálý zákazníky.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 19
Registrován: 01 dub 2011 14:04
Bydliště: Vítkov (opavsko)

Re: polní práce obecně

Příspěvekod janek7680 » 01 dub 2011 18:33

díky za pochopení:)
a teď jak se co dělá? poradíte? je tu někde podobná diskuze na tohle téma?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: polní práce obecně

Příspěvekod neznalek » 01 dub 2011 18:43

Hodně infa bylo ve vlákně "Jak začít, jako soukromý sedlák?" Tohle se tady moc často neřeší :)

Příspěvky: 53
Registrován: 02 lis 2008 22:12

Re: polní práce obecně

Příspěvekod PYTEL » 01 dub 2011 18:56

Tak to tady bych řekl není, ale je to asi takhle: Zima: na poli se většinou nedělá nic :D třeba letos se sklízela kukuřize na zrno, ale normálně se připravujou stroje, atd. Na jaře se nejdřív musí připravit na setí (nějaký kompaktor, podmítač, smyky, nebo něco takovýho) a hned potom se seje (pšenice, ječmen a o něco později kukuřice) pak je nějaká pauza kdy jsou jenom postřiky a pak už se jede na senáže( tam si myslím že by nebyl špatný pro službaře senážní vůz, kterej by se dal popř. použít jako "návěs" na silážní kukuřici nebo při sběru řezačkou) Po senážích jsou sena a po senech už žně. hned po kombajneu když se uklidí sláma, nebo se může rozdrtit, se podmítá(čím kratši doba mezi první podmítkou a sklizní, tím je to lepší , je to kvůli zachycení vláhy a aby vzešel výdrol) pak může být mezera ale nemusí, po ní jsou pak 2 možnosti jedna z nich je orba a druhá minimalizace(nějaký hloubkový kypřič ale nemám na mysli podrývák) potom se začíná set řepka ta by měla být v zemi cca do konce srpna záleží na oblasti. před tím je samozřejmě příprava. Zároveň se ale většinou pořád orá nebo jsou ještě nějaký podmítky, atd. ještě jsem zapoměl na 2. senáže tam se nedá určit kdy přesně jsou je to všude jinak. v září pak jsou 3. senáže a někdy v říjnu se už rozjíždí kukuřice na siláž, před ní běhěm ní i po ní se pořad orá. Po kukuřici se může strniště zmulčovat ale nemusí a pak zase bud podmítač nebo pluh. Na závěr se dělá kukuřice na zrno a po ní se většinou s pudou neco dela az na jare. Doufám že jsem na nic nezpomněl je to napsaný jen tak zkráceně kdybych to měl vypravovat všechno tak tady jsem do rána :D je milion variant jak se to vsechno da delat a vsude se setkas s nejakou jinou, doufam ze ti to bude stacit dystak jeste napis neco konkretnejsiho a ty doby kdy se to děla to je jen tak orientacne zalezi na tom jakej je rok a na oblasti.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 19
Registrován: 01 dub 2011 14:04
Bydliště: Vítkov (opavsko)

Re: polní práce obecně

Příspěvekod janek7680 » 01 dub 2011 20:04

No děkuju
myslím že to je naprosto perfektní popis.
je mi jasné že to nedostanu za jeden popis do sebe a že každá práce má své úskalí ale mám pár dotazů.
rozdíl mezi orbou a minimalizační technologií?
co je lepší či zda možno užít oboje? protože slyšel jsem že pluh je nejlepší herbicid na plevele, na druhou stranu jsem slyšel že tím že to překlopíš to ztrácí nějaké výhody..
a u minimalizačních zase že půda není do dostatečné hloubky provzdušněna a neodvádí vodu pryč z pole a je utužená?
No uvažuju i o Pöttinger jumbo 10000 to myslím na senáže a k tomuto stroji stačí.
Je asi taky pravdou že jeden traktor nebude úplně best ale já nechci velký podnik a zaměstnance. chci jezdit sám a zaměstnance leda až mně to přestane bavit nebo bude opravdu obrovský zájem o mě (což v mém kraji asi nebude neboť podniky si většinou vystačí). jako devízu vidím to že chci pořídit širokozáběrové a výkonné mašiny kde to půjde rychleji (výhoda rychleji zpracovaných hektarů) i když je fakt že průzkum trhu jsem tu ještě nedělal.
Jo ještě jsem uvažoval o štěpkovači s rukou po těžbě dělat pořádek (asi na bioplynku)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: polní práce obecně

Příspěvekod bold » 01 dub 2011 20:18

Pokud má někdo 10 mega tak má i na zaškolení.
Pokud už nevíš kam nacpat peníze a zemědělství tě baví, tak si kup svých 500 ha a dělej si co chceš. Já osobně bych o tvé služby nestál. Nemám nic proti tvé osobě ale mnoho psů zajícova smrt...
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 19
Registrován: 01 dub 2011 14:04
Bydliště: Vítkov (opavsko)

Re: polní práce obecně

Příspěvekod janek7680 » 01 dub 2011 20:30

a tím mnoho psů myslíš mnoho konkurence nebo mnoho strojů

dost mě to překvapuje taková reakce, nic proti mé osobě ale o moje služby bys nestál...
já osobně si myslím že každý může začít. za dvacet třicet let to někdo musí převzít po předchozí generaci, na zemědělskou školu nemám čas ani nechci a naučit se polní práce snad není až tak složité ne?
A teď se skutečně nebavím o bussinesu atržních cenách. mě na tom láká pouze práce s traktorem a stroji. (viz tvá odpověď na 500ha jak jsem psal další starost navíc..zbytečná)

Nakonec ale asi budeš mít pravdu a já se budu muset podrobit nějakým školením a praktickým ukázkám při pracích na poli... Na druhou stranu když půjdu pod cenu (obvyklou u těch co mají platební závazky v bance) tak snad seženu nějakou práci...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: polní práce obecně

Příspěvekod bold » 01 dub 2011 21:06

Mnoho psů= mnoho okruhů zájmu.
Bohužel skutečnost je taková že když na práci nestačím ,popřípadě nemám technologie tak si prověřuju kdo mně tuto práci bude dělat za moje peníze. Jen jednou jsem podlehl lákavé nabídce a pak se divil když jsem ve sklizeném poli zjistil jaké mám ztráty.
Nevím kde jsi vzal tolik peněz (ani mně to nezajímá) ale určitě by šli investovat lépe. Pokud tě tato práce baví (zemědělství) tak spíš zvaž koupi pozemků. A jako bonus si kup jeden traktor s nářadím.
Pokud si myslíš že je zájem o "velké" službaře tak si udělej v okolí průzkum. Jediná rozumná investice je kombajn.
Počítám že máš něco kolem 20let (nedoufám ani v to) a hlavu plnou ideálů, nic ti neberu ale skutečnost je poněkud jiná
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: polní práce obecně

Příspěvekod tele » 01 dub 2011 21:16

Volové, koukněte se do kalendáře, je apríl :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: polní práce obecně

Příspěvekod bold » 02 dub 2011 08:39

Tak to jo. Vzhledem k tomu že jsem byl včera v práci a tam se na apríl moc nehraje (letecká doprava to moc netoleruje) tak jsem si to ani neuvědomil.
Ale na druhou stranu je tu spousta podobných příspěvků a ty na apríla psány nejsou.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 75
Registrován: 26 úno 2008 20:59

Re: polní práce obecně

Příspěvekod cocik007 » 02 dub 2011 10:38

to tele: Ještě jednou tady uvidím tento titul, tak to bude za bobříka mlčení na dobu 10 dnů!!!!!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 19
Registrován: 01 dub 2011 14:04
Bydliště: Vítkov (opavsko)

Re: polní práce obecně

Příspěvekod janek7680 » 02 dub 2011 10:58

no apríl to není. asi tak, je mi 30 bude 31 v červnu a hlavu plnou ideálů už právě nemám. pomalu jsem si ujasnil kterou cestou chci aby se můj život ubíral když už se nemusím ohlížet na ekonomickou situaci sebe a naší země, už výše jsem psal že to neřeším jako formu obživy tudíž vzít pozemky (a s tím i člověka co mi řekne co mám dělat a kdy jako agronoma) mě neláká a investovat se dá do lepších věcí ovšem ty nesou další peníze a ne zábavu. Vím že je pro někoho těžké pochopit že existuje situace že člověk nemusí denně chodit do práce aby uživil rodinu a sebe ale že má dostatek peněz (jedno odkud) na splnění všech svých snů a těmi sny jsou práce v zemědělství případně v jiném odvětví kde se dá zužitkovat traktor. pokud vás napadá jiná alternativa a myslíte že do zemědělství chodit nemám v žádném případě (i když skutečně nemám o co přijít) uvítám vaše názory.
A jen na okraj, pokud si nebyl spokojen se službami chápu to, na druhou stranu když uvážíš že by za tebou přišel člověk jako já a řekl ti: "heleď já jsem to nikdy nedělal a učím se to, chci abys mi řekl jak si to přesně představuješ abych ti vyhověl a samozřejmě tomu bude odpovídat moje cena" tak snad pochopíš že nejsem člověk který nahoní pár statisíc první sezónu a přijde o 90% zákazníků díky svému podlému jednání. Ono tvrdit můžu ledasco a vím že mi nemusíte věřit (ono tady se vůbec lidi naučili že všichni ostatní jsou k....y keré se snaží jen druhé okrást pro vlastní prospěch) ale já mám v plánu se s nejbližším podnikem na něčem takovém domlvit, dejte mi kousek pole a člověka co poradí, já se to naučím a pak můžem spolupracovat. když ne tak ne... koneckonců i učni se to učí za pochodu ne?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: polní práce obecně

Příspěvekod bold » 02 dub 2011 12:00

Já osobně ti nemůžu poradit. Dělám jen s obyčejnými stroji na menší výměry a tudíž nemám skušenosti ani s jedním "větším".
Osobně tvoji snahu o "koníčka" beru jako recesi. Osobně zemědělství dělám jako "poslání" né za účelem zbohatnutí. Pokud bych si měl vybrat tak to určitě nebude "koníček" ve kterém utopím deset mega. Ale každému co jeho jest, pokud máš hotovost tak oslov jakéhokoliv prodejce se zemědělskou technikou, přijede vysvětlí, půjčí, zaškolí,zabezpečí všechno kolem.
Ty jen porovnáš nabídky, vyzkoušíš co ti bude vyhovovat a rozhodneš se. Pokud máš zájem o jakoukoliv techniku tak ti prodejce řekne kde se používá a domluví ti předvedení stroje.
toliko vše ode mně k uvedené problematice. HOWG
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 19
Registrován: 01 dub 2011 14:04
Bydliště: Vítkov (opavsko)

Re: polní práce obecně

Příspěvekod janek7680 » 02 dub 2011 13:54

přijde mi že jsem tě naštval a to bych nerad.
děkuju moc za tvůj názor i rady, faktem ovšem je že bych rád kdyby se tato diskuze ubrala jiným směrem a k tomu má určitě co říci každý kdo se v tom pohybuje takže i ty a to je systém práce. Když jsem dělal s chlapama na slovensku na dálnici tak jsme se sešli na ubytovně a u piva se kecalo no a vyšlo najevo že spousta šoférů dřív dělala v jzd ale moc jsem se toho nedověděl co se jak dělá a tak to čekám tady, otevřenou diskusi u píva kde každý řekne co ho potkalo u práce a na co si dává od tehdy bacha a tak. vím že se toho píše i jinde dost ale je tu toho tolik že raději když to budou znovu psát sem,...
no určitě chápete co chci:)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: polní práce obecně

Příspěvekod bold » 04 dub 2011 07:39

tak ještě teden příspěveček..........nenaštval jsem se- jsem splachovací (13 let ženatý :lol: )
A ohledně rad "jedna paní povídala" každý ti řekne svoje zážitky, ty bývají mnohdy zkreslené a tudíž se tvůj názor začne ubírat špatným směrem. Hlavně bacha na řeči typu: to já když jsem jezdil s (nějaký typ traktoru) tak jsem vozil (nesmyslná tonáž) a vydrželo to. tamto si nekupuj-kup si toto. Bohužel podobné věci dělají i prodejci a proto pozvat víc prodejců, mezi řádky ti řeknou nějaké moudra (že JD žere i trávu kolem cesty) a pak až přijde prodejce od "pohaněné" značky tak se ho zeptáš jak to je doopravdy.
Tady na fóru dostaneš taktéž pouze základní informace na co se zaměřit, ale rozhodnutí je jen a jen na tobě.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 19
Registrován: 01 dub 2011 14:04
Bydliště: Vítkov (opavsko)

Re: polní práce obecně

Příspěvekod janek7680 » 04 dub 2011 09:42

Hm.....

to je taky fakt:)
No jako s tím traktorem se asi nehnu, k jiné značce se nepřikláním.
Vercajk za to mi přijde taky v pohodě ale máš pravdu, když přijde nějakej pán co si myslí že mi vnutí z jalové krávy tele tak začne vykládat pohádky takže je fakt lepší zhodnotit to sám. díky:)

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: polní práce obecně

Příspěvekod vik » 04 dub 2011 11:16

takhle když přijdeš k jakýmukoliv prodejci a jen se zmíníš že u něho koupíš stroje v hodnotě xmilionů a řekneš že by jsi ty stroje chtěl vidět v provozu tak ti zařídí nějakou tu exkurzi v podnikách,kde má tyto stroje prodaný.Ted na jaře jsou všelijaké předváděčky tak možná začni u nich,aby jsi se dozvěděl co možná nejvíc a těchto strojích nejspíš budou i polní dny kde vidíš stroje při práci.A nebo nejrychlejší řešení je projed se po silnicích a až uvidíš nějakou polní práci,kterou budeš chtít dělat tak zastav a popovídej si s obsluhou.praxe na poli je jiná než ti napovídá kde jaký prodejce.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: polní práce obecně

Příspěvekod poulm » 04 dub 2011 19:38

Pokud nechceš na služby jezdit někam moc daleko,tak si oběhni zemědělce a pozjišťuj o jaké polní práce by měli zájem,ať nekupuješ stroje,které by ti pak stály.
V klasických službách to bývá nejčastěji orba, příprava kompaktorem popř. setí a podmitka nějakým velkým diskáčem.Zbytek si zemědělci většinou stihnou udělat sami.
Taktéž ti i zemědělci sami řeknou co, kdy a jak chtějí udělat.
Pak si ještě pořiď nějakého ukrajince s kalachem,co ti bude chodit vybírat peníze za tvé služby,jinak můžeš na ně čekat i dva roky nebo je neuvidíš vůbec. Tím nechci házet věechny zemědělce do jednoho pytle,ale znám dost chytráků,kterým se daří dobře ale neplatí, místo toho si radeji pořídí luxusní auta nebo je rozhází mezi ku*vy. Co víc dodat,i to je tvrdá realita.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: polní práce obecně

Příspěvekod farmářJH » 04 dub 2011 20:01

nediv se, dluh podle občanského zákoníku je promlčený od data splatnosti po třech letech, podle obchodního po čtyřech letech. Jsou týpci, co se budou radši pár let placení vyhýbat protože když je dáš k soudu až po této lhůtě, stačí, když u soudu řekne že dluh je promlčený a dostaneš ...to. A čtyři roky někdy uplynou jako voda.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 112
Registrován: 28 říj 2008 21:00
Bydliště: Vých. Slowensko

Re: polní práce obecně

Příspěvekod Frantík SK » 06 dub 2011 20:15

pokiaľ si ešte nikdy nepracoval na poľnohospodárskom podniku, bolo by lepšie, ak by si si tú prácu vyskúšal :idea: nájdi si nejaký kvalitný podnik v okolí, zamestnaj sa tam a zistíš, ako to chodí. Podľa mňa to platí všeobecne pre všetkých snílkov, ktorí by chceli začať hospodáriť alebo službáriť, najlepšie na 1000 ha alebo si rovno kúpia 2 Lexy 770 a myslia si, že na tomto fóre sa to naučia :lol: otvoria sa ti oči, zistíš ako to chodí s platmi, platením faktúr, odpozoruješ osevné postupy, agrotechniku. Minimálne na rok, lepšie dva. Ten rok ti ubehne na poli ako voda. Potom uvidíš, či je táto práca pre Teba, alebo sa na to vykašleš. Nie je to vôbec ľahké, a ak nemáš žiadne skúsenosti, bez niekoho kto Ti dobre poradí, nemáš šancu.
Byť poľnohospodárom nie je povolanie, ale poslanie.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 19
Registrován: 01 dub 2011 14:04
Bydliště: Vítkov (opavsko)

Re: polní práce obecně

Příspěvekod janek7680 » 06 dub 2011 21:53

hm...taky pravda. snad mě někde zaměstnají...
moc práce pro traktoristy tu není v okolí... jako zaměstnání myslím...

Příspěvky: 694
Registrován: 20 led 2007 09:54
Bydliště: SLOWAKIA

Re: polní práce obecně

Příspěvekod maclos » 06 dub 2011 21:59

janek7680 píše:hm...taky pravda. snad mě někde zaměstnají...
moc práce pro traktoristy tu není v okolí... jako zaměstnání myslím...


Rozmýšľate nad zamestnaním na poľnohospodárskom podniku a máte v kapse 10 a viac mega :D SORRY, ale pre mňa je táto konkrétna téma rozprávka na dobrú noc :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 19
Registrován: 01 dub 2011 14:04
Bydliště: Vítkov (opavsko)

Re: polní práce obecně

Příspěvekod janek7680 » 06 dub 2011 22:06

:) a to už proč? jestli pořádně čtete tak mi nejde o zisky, zase ale abych nakoupil stroje a stály na dvoře to se můžu vykašlat :) naučit se to někde musím....Proč nemůže milionář pracovat? :-)

Příspěvky: 694
Registrován: 20 led 2007 09:54
Bydliště: SLOWAKIA

Re: polní práce obecně

Příspěvekod maclos » 06 dub 2011 23:15

janek7680 píše::) a to už proč? jestli pořádně čtete tak mi nejde o zisky, zase ale abych nakoupil stroje a stály na dvoře to se můžu vykašlat :) naučit se to někde musím....Proč nemůže milionář pracovat? :-)


Kľudne dôjdi ku mne aj so strojmi, a môžeš začať u nás, spoznáš krásy Slovenska, naučíš sa obsluhovať najlepšie stroje na cudzej pôde, nemáš čo stratiť :wink:
Potom keď sa to všetko naučíš pustíš sa do tvojich vytúžených služieb :idea: Pane milionár :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 19
Registrován: 01 dub 2011 14:04
Bydliště: Vítkov (opavsko)

Re: polní práce obecně

Příspěvekod janek7680 » 07 dub 2011 09:30

to: maclos

Odkud jsi? slovensko moc neznám ale snad budu vědět...

Další

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník