Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod Pavel Toman » 09 led 2012 23:25

Zdravím Vás,
v posledních dnech jsem tady v tomhle fóru pročetl ,myslím, většinu témat na téma "Začít se jako soukromý zemědělec"
Jak to tak vidím, po všem co sem zjistil,viděl cenu techniky v bazarech, došel sem k závěru že...
...Začít dnes, skoro úplně od píky, je nemožné...
Pokud nepodědíte zaběhlý statek, nebo nemáte na kontě hodně ciferný číslo, nemá smysl se o to pokoušet.

Je mi 21, mám záhumenku, cca 1000m2, kde s frézama pěstuju obilí, brambory, kukuřici apod., Soukromě hospodařit by mě opravdu, opravdu bavilo, mám o to zájem, studuju na agronoma. Ovšem, bavila by mě hlavně ta rostlinná, toho bych se opravdu nebál, co se týče živočísný, tak když se soustředim, rozeznám krávu od bejka :D :wink: ale nebránil bych se to naučit. Hlavně si myslim, že dělat jenom rostlinnou (všude,ale v oblasti pošumavý) je poměrně risk, ta ŽV mi přijde jako taková "pojistka" když se třeba nevydaří dva roky po sobě sklizeň. Soukromě hospodařili prarodiče, kteří toho nechaly a začátkem 70. let šli do JZD, od té doby v tom nikdo nepokračoval. Takže pokud bych opravdu začal, bylo by to s vlastními 5ti hektary + pronajatá půda (s pronájmem cca další 20 -40 ha by tady zas takový problém nebyl). Techniku ale nemám žádnou, zázemí pro stroje dejme tomu, pro dobytek ne. Takže vyhlídky sou bídné.

Dal sem si to všechno dohromady a výsledek celkem depresivní :D Jak jsem dobře pochopil, dnes se z úplnýho ničeho začít nedá a budoucnost českýho soukromýho zemědělství je v lidech, kteří zdědí aspoň částečně fungující statek. Nebo se (snad) mýlím???

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod bold » 10 led 2012 08:51

jsou dvě cesty- buď vzít půjčku a doufat že to utáhneš, nebo začít pomalu. Začínali jsme v roce 1994 (zhruba) na dvou hektarech vlastní půdy. je pravda že jsme dostali v restituci 7011 a nějaké nářadí za cca 100 tis.Zbytek jsme udělali nebo pořídili postupně. za cca 2 roky jsme měli cca 5ha orné. opravili se stáje (na původních základech postaveny nové) a začalo se dělat hovězí. v roce 2003 se ukončila živočišná a začalo období rostlinné. postupně se přibírala výměra a nyní jsem na nějakých 40ha orné a příští rok přibírá dalších 20ha.
Postupně se dokupovala a obměňovala technika.původní 7011 se prodávala teprve v roce 2007. Základ je mít prostory a chuť. Myslím si že ideál je cca 2-5ha. stačí ti nějaká UŘ-I,pluh,bránosmyk, nějaký starší secí stroj, vlek. Záleží jestli chceš začít na orné nebo TTP.
Myslím si že tohle není konec sedláků, většinou jsou to "tvrdé palice" a dělají svoje poslání i přes veškeré problémy které jim přichází do cesty. Jelikož máš 21 tak bych se toho nebál.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod Pavel Toman » 10 led 2012 09:59

Pokud bych začal, bylo by to s ornou. Dělat pšenici, od věci by nebylo ani žito, kousek brambor, (kdybych na to sehnal aspoň základní mechanizaci), hrách, zajímavý by byl i kmín, později i mák. Relativně nedaleko je mlýn, pozeptat se tam, jestli by měli zájem o nahý oves....
Hnůj bych neměl, ten bych nahrazoval drcenou/mulčovanou slámou, na části výměry by byl ten hrách. Určitě bych chtěl pěstovat meziplodiny, hlavně svazenku, vím že osivo je dražší, ale zatím sem tak uvažoval o pěstování si vlastního. Později, kdyby byla o něco větší výměra, tak mít třeba jetel (v případě, že bych neměl žr, tak tam nechat ten jetel rok jako zelený úhor, popř. pozeptat se jaký by byl odbyt s jeho semínkem?? :)

V hlavě by plánů bylo spousty :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod neznalek » 10 led 2012 11:18

Taky bych se nebál, hlavní je mít do toho chuť.... to ostatní je jen v rukách a o štestí a schopnostech vyrovnat se s problémy. U nás se hospodaří bez přerušení někdy od rakouska uherska i v době statku a jzd..Takže u domku byly maštale, nějaka drobna technika, kterou vlastním dodnes, polí bylo ze začátku taky kolem 5ti ha vlastních. V 91. roce se toho chopila mamka, protože byla bez prace, vyběhala si restituce i od známých, Kubátovo dotace na novou tecniku, kterou taky máme ve vetším měřítku dosud (komplet linka založená na 7745), nějaké kravky a vyřazené stroje ze ZD...Tata přitom chodil stále do práce a do smrti. Tak nějak se to rozběhlo a ted se to snažím vést já a myslim, že to jde a pujde. Ty se toho určitě neboj, 5 ha Tě sice neužíví, ale mužeš přitom chodit v pohode do prace, třeba v oboru jako agronom apod., kde se ledacos přiučíš a pak to zužitkuješ a rozvineš doma. Pujde to pomalu, ale pujde :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod bigbul » 10 led 2012 11:32

Ahoj,taky se přidám ,taky jsem začínal dá se říct z ničeho,a za 8 let jsem dokázal celkem dost, máš zapalení pro věc to je jedna z důležitých věcí aby jsi vůbec začal,prvotní je strach ten si myslím měl každý , jak se vše zvládne a podaří ,můj názor je skus se v okolí poptat jestli by ti byl někdo schopen vypomocí službou a je taky důležité to poprvní otočit ,pak jak ze své zkušenosti vím už to jde celkem samo,čekají tě nemalé investice ,ale jsi mladý a počateční kapitál půdu máš taky a to je velké plus.Kraj od kraje se liší poptávka po komoditách tak bych si pozišťoval co u vás jde ,když se ti trochu zadaří a to ti přeju pak už tě čekají ty příjemnější věci jako nákup techniky ,ale pamatuj ne všechno levné je dobré a dobře si uvědom co by měla technika všechno splňovat ať tady po čase tady na fóru neřešíš nějaké nesmyslné úpravy .Když budeš s něčim potřebovat poradit tak si myslím ,že je tady dost otevřených hlav kteří ti rádi pichnou. 8)

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod tele » 10 led 2012 11:49

Nač ten pesimismus Pavle? Těch receptů, jak začít je víc, minimálně o dvou již víš, že fungují ( bold a neználek ). Ve svém věku máš příležitostí dokonce víc než většina nás starších, nemusíš brát ohled na rodinu, splácet hypotéku atd. Namátkou mě napadá praxe nebo studium v zahraničí, praxe u předních tuzemských firem, praxe u poradenských firem atd., kde nasbíráš potřebné zkušenosti a můžeš se pustit do čeho chceš. Pamatuj si, že mantinely si ve většině případů nastavuje každý sám!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod Pavel Toman » 10 led 2012 21:45

Uvidím, jaký příležitosti život přinese. Je tu pár malých soukromníčků, kteří během pár let skončí a pokračovatele nemají. V okolních podnicích je situace obdobná, plno zaměstnanců půjde během pár let od důchodu. Takže jak budou v okolí rozložený síly za 3 - 5 let...

Každopádně díky za vaše odpovědi, člověku to dodá docela optimismus, první krok bude nejtěžší, až budu mít zaseto, budu už snad klidnější :)

Mám ještě pár let si to všechno promyslet, sesumírovat si pozemky, papírování, techniku a pak jen zatnout zuby :)

Příspěvky: 123
Registrován: 20 srp 2011 07:19

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod larsen.l » 10 led 2012 22:54

Pravda, fušuju do zemědělsví už 20 let, no malé výměře cca 0,8h, což se dáobdělat malinkatou tecnikou a na těžké práce sjednat službu. To jsem dělal při zaměstnání. Ted je to má hlavní nápln práce, dělám ovce, na 2 ha rostlinou, většinou jen pro vlastní potřebu, k ks hovězí na výpas pro chráněné oblasti, a jinak většinou dělám práce co velké podniky nedělají, je to pro ně nezajímavé, vysekávání mokřadů, budování ohrad na zakázku, bvýpas chráněných území, no prostě jeto všechno na smlouvách co uzavíráš 1 - 2 měsíce před jejich započetím atrvá to 5 měsíců než dostaneš finance, to musíš zase nějakpřeklepat na službách pro jiné velké zemědělce, třeba...mulčování a postřiky vinohradů, sadů, sečení luk a vyklízení sena. Když máš 2 ratolesti na vysoké škole a v privátech, tak ti to musí pálit minimálně jako jim. Brzdí to v nákupu lepší techniky a hlavně, musí se ti vyhýbat úrazy, delší marodka a jsi skoro na lopatkách. V podstatě když maš i živočišnou, na odlehlých pastvinách,tak řešíš krádeže, přestříhané ohradníky, nabíhání černé zvěře na ploty, náhradu škod a taková a jiné atrakce, chce to hodně zapálení do věci, ale ty ji asi máš, tak hodně štěstí.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod Pavel Toman » 10 led 2012 23:19

No jak jsem psal, já bych chtěl budovat na rostlinný výrobě. Sice bych neměl takovou tu "pojistku", kdyby se třeba opakovaně neurodilo. Ale na druhou stranu bych se nemusel ohlížet na to, aby zajistil dostatek krmení a podestýlky. Mohl bych se tak soustředit na pěstování potravinářských odrůd a obecně těch zajímavějších plodin, po kterých by byla poptávka. Sestavit si takový osevní plán, aby byl variabilní v rámci poptávky, ale zároveň tam stále počítat s meziplodinama, popř zelnými úhory apod. Neříkám, že dobytek nikdy ne, ale pokud ano, tak jen v malé míře.

Příspěvky: 123
Registrován: 20 srp 2011 07:19

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod larsen.l » 11 led 2012 00:30

za těch pár roků co to dělám, je nejistější pojistka víno a kořalka, a kořalka spíš jak to víno, i když kolem vína už se udělal dobrá osvěta, jde to líp na odbyt, a lidi už nekupuji různé šunty a dbají na kvalitu, u kořalky je jistota, že se nezkazí, a letama nabývá na kvalitě, tkže budoucnost...sady, tm bych to viděl, i když já to asi moc už neužiju.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod farmářJH » 11 led 2012 20:01

Začít se dá. Ale nějaký fin. základ to chce určitě plus vědomosti. Když mi tady začneš říkat, že hnuj nahradíš rozmetanou slámou, živočišnou mít nebudeš, tak budež za chvilku řešit, že ač přes tabulkově dobře aplikované NPK a DAM plodina se projevuje jako při jeho nedostaku. Nutný poměr C:N pro rozklad slámy neošidíš. A domácí jímky , pokud tam ústí i odpady kuchyní a koupelen tě stejně jako nevyzrálé kejdy nebo kejdy z prasečáku nezachrání.
Pokud chceš začít, jak říkáš, budeš si muset osevní postup promyslet velmi dobře po stránce živin a hlavně dusíku. A to není až taková sranda, když nikde nedáš hnuj.Promysli zelené hnojení a rostliny, které obohacují půdu dusíkem.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 135
Registrován: 01 kvě 2008 20:10
Bydliště: okres Klatovy

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod Pavel Toman » 11 led 2012 20:47

Jak sem napsal, v osevním postupu bych 100% počítal s pěstováním meziplodin/zeleného hnojení, hrachu a jetele.

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod medulin » 11 led 2012 21:20

Začít se dá myslím snáz než před dvaceti lety. V mém okolí hospodaří několik kluků při práci a jeden při studiu na vysoké škole a to má i živku.
Otec taky začínal na 20ha jediná technika byl traktor domácí výroby s motorem z Jawy a secí stoj za koně. Trvalo skoro rok než dostal půjčku na nový ale pak nebylo na ostatní stroje takže veškerá technika z kopřiv a kovošrotů :? Ceny těch vraků jsou dnes stejně vysoký jako před 20lety ale tehdy to byly těžký prachy. Poslední 3roky to vedu já sem na 160ha rostlinka i živočišná poslání je to pestrý a časově náročný. Jestli do toho chces vážně jít tak si ty hektary pojisti než ti je někdo vyfoukne. Brát co nejdřív dotace at je kapitál na pořízení potřebného inventáře.

Příspěvky: 1
Registrován: 14 pro 2012 10:09

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod kasper » 14 pro 2012 10:18

Vážený Pavle Tomane, pokud seženete 40 ha nemusíte se bát. Tato výměra Vás může při dobrém hospodaření uživit. Mohu podat informace nebo poradit. Jsem sice již v důchodu, chovám koně a mám i registreci soukr. zem. Dříve jsem dělal 17 let ředitele družstva. Mohu Vám tedy předat některé zkušenosti, pokud ovšem budete chtít.
Můžete se mi ozvat na email : jarovizace@seznam.cz.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod bold » 14 pro 2012 20:18

mám 50ha a bojím se že mně to neuživí. Dělám něco špatně?
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod Martis » 15 pro 2012 13:59

Bolde, to se mi zdá jako provokace , či ne ? :lol:
Samí vole, ale stádo nikde ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod bold » 15 pro 2012 17:33

to je jen ironické konstatování :lol: :lol: Páč kdyby to bylo tak jednoduché tak to dělají všichni na 40ha a z těch 300ha by byli milionáři. :?
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 14
Registrován: 01 říj 2011 21:57

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod adriana » 15 pro 2012 19:18

Ahojte ,nevím jestli si Bold dělá srandu, že 50ha neuživí ,pokud budeš pěstovat jen obilí tak se nediv ,že budeš pořád jen a jen naříkat ,my jsme letos zaseli 28 ha sóje při výnosu 3,5t/ha za 11000/t ,pšenici 12ha při výnosu 6,2t/ha za 5500/t, ječmen jarní 5ha 5.8t/ha za 4800, tak jsi myslím ,že to na uživení je ,ale asi záleží jak se kdo k tomu postaví.A abych tady podpořila příznivce nových strojů tak jsme letos koupili Vaderstat Radpid 300 sc .

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod neznalek » 15 pro 2012 19:31

adriana píše:Ahojte ,nevím jestli si Bold dělá srandu, že 50ha neuživí ,pokud budeš pěstovat jen obilí tak se nediv ,že budeš pořád jen a jen naříkat ,my jsme letos zaseli 28 ha sóje při výnosu 3,5t/ha za 11000/t ,pšenici 12ha při výnosu 6,2t/ha za 5500/t, ječmen jarní 5ha 5.8t/ha za 4800, tak jsi myslím ,že to na uživení je ,ale asi záleží jak se kdo k tomu postaví.A abych tady podpořila příznivce nových strojů tak jsme letos koupili Vaderstat Radpid 300 sc .


Tedy napsáno je to moc pěkně, ale soudit celou situaci podle jedné sezony, kdy se ceny tak nejak sešly spolu s výnosem se dost dobře nedá, protože to se povede jednou možná dvakrát za dvacet let :D Muže se stát že další rok bude tak naprd, že nesklidíte nic a mozná Vám odvezou i tu novou sečku ;) ale jak říkáte, záleží kdo a jak se k tomu postaví :wink:

Příspěvky: 14
Registrován: 01 říj 2011 21:57

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod adriana » 15 pro 2012 20:34

Ano, jsem jsi toho vědomá,že podle jedné sezóny nejde posuzovat ,ale kdyby by jsme se tím měli opravdu zabývat jaký bude rok příští nebo ten další ,člověk věří , bude líp a zadaří se ,přemýšlet ,jestli to bude stát za prd tak si myslím ,že by nás to už opravdu asi hodně vzdalo. Já jsem věčný optimista tak věřím ,že i proto se mi docela daří . Nebojte ,Neználku tu novou sečku mi neodvezou tu jsem si pořídila za prodej sóji tudíž je zaplacená :wink: ,proto se snažím když peníze jsou je investovat do strojů i právě proto ,že se další rok nemusí podařit . :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod neznalek » 15 pro 2012 21:40

samozřejmě, každý dělá co umí v rámci svých možnosí a podmínek :wink: . Osobně si taky nestěžuju, daří se. Ale nemusi tomu tak být pořád a všude, já jsem na to sám, ale pokud má člověk rodinu, kterou živí, musí si každý krok třikrát rozmyslet :wink:

Příspěvky: 14
Registrován: 01 říj 2011 21:57

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod adriana » 15 pro 2012 22:30

Nebojte nejsem pro nějaká ukvapená rozhodnutí , v únoru čekám přírustek do rodiny tak myslím i na zadní kolečka ,jenže některým diskutujícím se to náramně hodí a svými stálymi neúspěchy se schovají za rodinu, přece ji nemůžou ohrozit ale k čemu potom takové hospodaření je?Taky velice pečlivě zvažuji co pořídit a co počká ,třeba ještě mám výhodu ,že mám i živku do které se dneska nikdo moc nehrne ,většinou je to už neřekla bych nechuť ,ale pro přítěž až lenost když jsi spočítám kolik času za rok strávím na poli a kolik u dobytka tak se ani nedivím ,že to nechce už nikdo dělat je to prostě jehnoduchší ,ale strýc od kterého jsem hospodářství přebrala mi tloukl do hlavy bez zvířat je hospodaření jako tělo bez duše a jak s oblibou říkával jedno tlačí druhé a musím mu dát za pravdu .

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod bold » 16 pro 2012 15:05

Fandím každému kdo podniká v zemědělství. Svým "provokačním" příspěvkem jsem chtěl varovat, páč není každý rok posvícení. Letošní rok byl jeden z dobrých. I přes nižší výnosy se dalo vydělat. Ceny výkupu jsou vysoké. Ale co kdyby se prodával ječmen za 2000, pšenice za 2500. Mám obavy že k tomu následující rok dojde. Osobně se držím zaběhlého systému. dělám pořád stejné výměry klasických plodin. Plus jdu do experimentů typu špalda, žito,svazenka a pod. Náš rod dělá zemědělství od nepaměti, nikdy mně nešlo o vytěžení půdy kvůli zisku. Snažím se o poklračování tradic. Razím názor: Na hanáckou půdu hanácké plodiny. I když je to proti výdělku, tak na svém nepěstuju řepku,sóju (i když ta se tu kdysi dělala) a pod. Každý jdeme jinou cestou, byť se dá říct že stejným směrem. Příspěvek o 40ha a "bezstarostném životu zemědělce" mně připadal poněkud zavádějící, proto ta provokace. Většina z nás větších bere dotace, ty jsou ale různé. Když jsem žádal o "mladý začínající" tak jsem byl znechucen systémem, tudíž jsem zanevřel na tyto dotační tituly (jsem zemědělec- neumím chodit v úřednickém světě) Dělám zemědělství dle svého nejlepšího svědomí, a ne vždy jsem spokojen s výsledkem, je to ovšem "neuzavřeným kruhem" výrobce-spotřebitel, pokud budou mezi námi stát překupníci, tak budeme pořád závislý na jejich ochotě vykoupit. A náš výdělek nebude jen o naší schopnosti. 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod Martis » 16 pro 2012 16:04

Co se týče obilí, tak je výhodné mít nějaké uskladňovací prostory. Např. minulý rok se celkem nadprůměrně urodilo obilí, tudíž cena byla odpovídající. Tak jsem rysknul uskladnění obilího na další rok a kupodivu mi to vyšlo podle představ. Obilí mělo výborné prodejní vlastnosti a vydělal jsem na tom balík, oproti minulému roku, kdy výkup ani nebral. Zase záleží, kdo tyto podmínky má a jaké množství je schopen uskladnit. Jinak já jako zemědělec řeším problémy spíše s vedením účetnictví a potom těžko stíhám sena a žně. Dobytek je pro mě záloha na horší časy, ten prodám vždy za "težké prachy" a stíhám to sám. Jinak největší problém je asi ten "kdyby se mi něco stalo" , to ať nedejbože nikoho nepotká ....
Samí vole, ale stádo nikde ...

Příspěvky: 14
Registrován: 01 říj 2011 21:57

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod adriana » 16 pro 2012 17:33

Bolde,těd nechápu proč to zemědělství děláte jen kvůli tradicím ? Vy určitě chodíte do práce a chodil by jste tam i kdyby jste vydělal třeba 2000kč za měsíc? přece to neděláte pro peníze ,někde jsem četla že jste v armádě tak asi pro tradici,nebo se mýlím ? Tak je to i ze zemědělstvím ,pokud mně něco živí tak to dělám ať mně to uživí a nemůžu jsi dovolit všelijaké experimenty ,ale s vaším přístupem mám pocit ,žeje někde něco špatně ,přece nebudu třeba set věci které nejdou na odbyt jen proto ,že to dělal můj děd ,je to hezké držet tradici ale tady je vidět ,že vás to neživí,protože jinak by jste to takhle dělat nemohl :roll: ,bohužel dnešní doba nahrává právě překupníkům to máte pravdu ,ale jde to i bez nich .Dobytek prodáváme přímo zpracovateli ,zrno i luštěniny také ,takže s překupníky neobchodujeme .Co se týká dotací berem jen ty zákládní (mladý zěmědělec a jiné srandy jsem nikdy nezkoušela ) :!: raději jsem tento čas věnovala schůzkám se zpracovateli které se mi mnohokrát vrátily .Oproti vám si myslím ,že můj výdělek je hodně závislý na mé schopnosti prodat a co je kdo pro to ochoten udělat . :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod neznalek » 16 pro 2012 17:58

adriana píše:Bolde,těd nechápu proč to zemědělství děláte jen kvůli tradicím ? Vy určitě chodíte do práce a chodil by jste tam i kdyby jste vydělal třeba 2000kč za měsíc? přece to neděláte pro peníze ,někde jsem četla že jste v armádě tak asi pro tradici,nebo se mýlím ? Tak je to i ze zemědělstvím ,pokud mně něco živí tak to dělám ať mně to uživí a nemůžu jsi dovolit všelijaké experimenty ,ale s vaším přístupem mám pocit ,žeje někde něco špatně ,přece nebudu třeba set věci které nejdou na odbyt jen proto ,že to dělal můj děd ,je to hezké držet tradici ale tady je vidět ,že vás to neživí,protože jinak by jste to takhle dělat nemohl :roll: ,bohužel dnešní doba nahrává právě překupníkům to máte pravdu ,ale jde to i bez nich .Dobytek prodáváme přímo zpracovateli ,zrno i luštěniny také ,takže s překupníky neobchodujeme .Co se týká dotací berem jen ty zákládní (mladý zěmědělec a jiné srandy jsem nikdy nezkoušela ) :!: raději jsem tento čas věnovala schůzkám se zpracovateli které se mi mnohokrát vrátily .Oproti vám si myslím ,že můj výdělek je hodně závislý na mé schopnosti prodat a co je kdo pro to ochoten udělat . :D


mohu se zeptat ze kterého kraje jste? Prodávám jak zpracovatelům, tak i překupníkům, ale nikdy nejsem škodný. Nicméně vždy se musim spojit s někým v okolí, nebo se známými, kteří v nějakém zpracovatelskem podniku pracují, abych mohl dodat odpovídající množství, nebo domluvit lepší cenu či dodací podmínky... a to nejsem žádný záhumenkář (omluva za tento pojem)...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod bold » 16 pro 2012 18:19

pochopeno z části, to že mně v současné době zaměstnává i Ačr je okrajové. Měl jsem dvě možnosti, buď se na zavedenou firmu vykašlat a dál blbnout na buzerplace :lol: nebo se do toho pustit. Takže dělám 50ha se ziskem který zpětně investuji. špaldu dělám z důvodu vlastního využití, stejně tak i žito. razím politiku dodávat kvalitní potraviny a poradit s konečným zpracováním, doma pečeme špaldový chleba, máme žitný kvásek a podobně. Každý máme jinou cestu, známý co má zhruba 300ha orné taky nejde do 1ha špaldy, já na to mám čas a když to dělám pro sebe, tak toho udělám víc. Začíná být poptávka po zdravé stravě přímo od výrobce. Samozřejmě že většinu úrody musím prodat obchodníkům, ale třeba ječmen jsem dodal přímo do sladovny a samozřejmě za jinou cenu. Komunikace se zákazníkem je alfa omega úspěchu prodeje. Zatím jsem vždy prodal, někdy za dobrou cenu, někdy jsem musel ustoupit ze svých nároků. Zatím nemám živočišnou, právě z důvodu dvojího zaměstnání, ale jelikož na moravě ruší vše, tak předpokládám opět živočišnou včetně produkce mléka. Jdu poněkud jinou cestou-cestou nezávislosti- vše si vypěstovat sám a přebytek prodat.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod poulm » 19 pro 2012 15:20

Ono nejde určit kolik hektarů je potřeba na uživení,záleží co se pěstuje za plodiny a jakou mají výtěžnost z 1ha.
Když budu sadit česnek,cibuli nebo zelí,tak 100ha nepotřebuji a stačí mi pár hektarů.Když budu pěstovat marušku,tak mi stačí pár skovaných záhonků :lol: :lol: :lol:

Pokud se budeme bavit o tradičním zemědělství,tzn. pěstování obilovin,nějaké brambory,řepa,kukuřice atp.,tak opravdu do cca 50ha potřebuji k tomu druhé zaměstnání,ať je jakékoli.

Pokud se zemědělec začne zabývat speciálnějšími plodinami počínaje řepkou,mák,kmín,len,proso,pohanku,slunečnice a mnohé další,tak už těch 50ha může být pro farmářskou rodinu zajímavé.

Můj kamarád má 150ha na úrodné řepařské oblasti a už se výhradně zabývá jen těmito speciálními plodinami a jakš takš vyjde i s rodinou.Je vynikající rostlinář a líbí se mi jeho práce.Říká,že už obilí používá jen jako nutné zlo na doplnění osevních postupů a že řepkou si nehodlá zaplevelovat pozemky :D Nejspíš má pravdu.

Já se s otcem před cca 10ti lety nějak krkolomně živil tradičním zenědělstvím i s ŽV,pak mi odešel a jelikož mne to moc nebaví dělat RV a ŽV,tak jsem zůstal jenom u těch strojů,které mne baví. Ono je celkem jedno co člověk dělá,ale musí ho to bavit,musí být pro věc zapálený,pořád se ji učit a být v tom dobrý,pak obstojí vždycky.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 77
Registrován: 26 srp 2012 21:13

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod Michael Hille » 20 pro 2012 19:29

Tak já bych taky trochu přispěl do témátu,letost při otázce zajištění uspokojivého bydlení,jsme s přítulkou rozhodly,že půjdeme do baráku,pač panelák už stál za h.... Já jsem rodilej baráčník,ona taky,panelák byla taková nouze. Po několika nezdarech při prohlídkách domů,jsem nakonec dostal v dubnu nabídku,která se snad nemohla odmítnout. Bylo mi nabídnuta bývalá zem.usedlost včetně pozemku asi 2500m2 s hlavní budovou a sousedící stodolou(100m2) a ovocný sad(1100m2). Kdysi to byl jeden z největších statků v okolí. Před válkou měl německé majitele,ty byli v roce 45 odsunuty a statek spadl pod české ruce. Naštěstí po revoluci jedna z dcer původního majitele statek koupila zpět a zrekonstruovala ho. Bohužel po rekonstrukci s manželem oba umřeli a ani si hotovou práci neužili.
Kdysi patřilo ke statku přes 60ha luk,polí a lesů.statek měl vlastní honitbu a služebnictvo pracující na statku. Kolem statku je 30.ha louka,která kdysi ke statku patřila,dneska je realita jiná,louka je rozdělena na třetiny a vlastní jí různí majitelé z celé republiky.
Já jsem měl vždycky kladnej vztah k zemědělství už od mala a letost jsem se po 5 letech setkal s kolegou ze školy,který byl v Děčíně na zemědělce a byli jsme spolu na internátě. Kolega má ve vedlejší obci přibližně 50ha hospodářství které ho baví a mě začala práce v zemědělství také bavit. Pravda,vše kolem je TTP,žádná polařina tu už neni. Kdysi se na severu pěstovalo pomalu všechno,od brambor,obilí až po kukuřici,dneska už je jen masný skot a balíky,nic jiného člověk nevidí.
Mít tu možnost získat třeba jen do pronájmu pozemky,které kdysi ke statku patřily,určitě bych pod záštitou kolegy začal aktivněji fungovat v zemědělství.
Bohužel tu máme velkého soupeře-giganta,družstvo severozápad a sehnat zde do pronájmu jen jedinej ha,je velkej problém.
Každopádně si myslim,pokud člověka práce v zemědělství baví a má z práce a výsledků radost,určitě by měl takovou práci vykonávat.

Příspěvky: 53
Registrován: 25 led 2012 10:21
Bydliště: Újezd u Svatého Kříže-Rokycansko

Re: Konec soukromých zemědělců v Čechách a na Moravě?

Příspěvekod Pepa Josef » 22 pro 2012 17:39

Taky se přidám,já mam příběh pomalu stejný jako ty, je mi 20 let začínal jsem minulí rok v září to jsme s dědou dělaly na 4,5 ha ztoho 0,5 ovocný sad jabloně,a dneska mam 30 ha, sice techniku doma máme všechnu aby sme byli soběstační,ale ale hned sem natom začal dělat obíhat lidi, potom v květnu sem skusil dotaci pro mladýho začínajícího.A pokud ti můžu poradit tak skus někoho tam odvás někoho staršího jednou pomůžeš ty potom on,spojíte síly.Stačí dotoho mít jen chuť a jít si za cílem.

Další

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků