Malá BPS

Příspěvky: 5
Registrován: 09 srp 2012 11:57

Malá BPS

Příspěvekod Zdeněk j » 09 srp 2012 12:01

Dobrý den. Je možné vybudovat malou BPS o výkonu 30 až 100 kWh ? Mám možnost si pronájmout kolem 10 ha . Za případné odkazy a odpovědi Děkuji.

Příspěvky: 11
Registrován: 19 zář 2008 18:42

Re: Malá BPS

Příspěvekod aaron » 13 zář 2012 05:33

Zdravím. Podľa mňa je to možné. Ale 10ha na naplnenie BPS je málo.

Příspěvky: 1
Registrován: 14 říj 2012 22:56

Re: Malá BPS

Příspěvekod saabs » 14 říj 2012 23:08

U male BPS je potreba pocitat s investici cca 100 000 Kc na instalovanou kW. Ja si ted nechavam zpracovat projekt na 40 kW BPS u Hodonina. Predpokladam dotazeni papiru do konce roku a pristi rok vystavbu.

Příspěvky: 5
Registrován: 09 srp 2012 11:57

Re: Malá BPS

Příspěvekod Zdeněk j » 20 pro 2012 18:39

Kolik ha je potřeba k naplnění 40 kW ? Jak je to s dotacemi ? Jsem začínající zemědělec .. Za případnou radu mockrát děkuji :) :)

Příspěvky: 7
Registrován: 22 led 2012 14:17

Re: Malá BPS

Příspěvekod rammsteiner » 24 pro 2012 18:09

Dobry den.
Studujem energetiku a prave robim diplomovku o BPS. pre tuto temu som sa rozhodol, lebo polnohosp. ma bavi, mame doma 2 ha ornej pody a par traktorov a malotraktorov. a taktiez mam moznost si robit merania na jednej blizkej bioplynke. ale spatne k tej vasej otazke. mali ste otazku na 40 kW, tym myslite asi elektricky vykon. najprv je treba najst si vhodnu kogeneracnu jednotku. videl som jednotku robenu z favorita, ktora isla na ZP, bolo to nieco poloprofesionalne, zevraj to aj fungovalo v ostrovnej prevadzke na ZP. ale na bioplyn je to nevhodne, napr na slovenskej polnohosp. univer. mali klasicku KJ a spalovali bioplyn a mam taky pocit ze po roku isla do GO. jednoducho H2S je velmi agresivny, takze urcite treba KJ v specifikacii na bioplyn. a teraz k tej KJ. cenovo prijatelna profi jednotka je realne u nas iba TEDOM. v rade micro ponuka T 30 s elektrickym vykonom 28 kW a tepelnym 58 kW. spotrebu maju pocitanu na vyhrevnost 23,4 MJm-3 (65% CH4)co je podla mna velmi optimisticke, realne to byva okolo 20 MJ.m-3. ale drzme sa podkladov. ak si dame rocnu prevadzku 7500 h co je uz pekna doba vyuzitia tak spotreba bude 7500. 14,5 = 108 750 m3. pisete o 10 ha. ak to budete krmit kukuricou, tak z kukurice sa da vytazit okolo 200 - 240 m3.t-1. na spodnej hranici to bude rocna spotreba 543 t kukuricnej silaze. hektar da v priemere 70 t. cize min. vymera je 7,7 ha. toto je teoria, realne musite mat rezervu na nabeh fermentora, treba ho krmit a vysledok nie je zatial ziadny. cize tych 10 ha by bolo realne, kde budete mat rezervu na urodu a aj proces.
dalsie veci su navrh fermentorov, odsirovania, zasobnik plynu a ostatne. toto je len zakladna bilancia. osobne by som vsak asi do toho nesiel, nakolko je to extremne haklive na biologiu, a v malom to bude este horsie, co je uvadzane aj vo vela studiach. jednoducho tie bakterie su strasne haklive. dalsia vec je, ze pre vlasnu spotrebu robit elektrinu je nerealne, treba to robit na kseft do siete. cize naklady na pripojku, schvalovania, vyjadrenia od zivotneho, stavebneho, a celkovo je to extremna byrokracia. mal som moznost sledovat projekt BPS od pocoatku az po spustenie a za 3 roky sa znizila vykupna cena o 28%. a na tomto ta ekonomika celkovo pada. este vo velkom to ako tak vychadza, ale moj osobny nazor je, ze s malou BPS by vam pribudlo par sedivych vlasov. druha vec by bola len na vykurovanie, islo by spalovat BP v kondenzacnom kotly, lenze rocne vyuzitie by bolo velmi nizke, a ekonomika by bola uz uplne prec.
moje skromne odporucanie je neist do toho, jedine, teda aj nemate hydinovu farmu, najlepsie klietkovy chov sliepok, to by bol velmi zaujimavy vstup a tam by to uz slo. u nas (zapad SR) je hydinovy trus uz teraz lukrativny biznis a je doslova bitka oň.

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků