Chov prasat

Příspěvky: 23
Registrován: 02 bře 2012 19:17

Chov prasat

Příspěvekod sima » 23 zář 2012 13:52

Do budoucna by jsem si chtěl založit farmu.Chtěl by jsem začít asi s 15 prasniceme a prodávat selata a vykrmená prasata.Myslíte že by se to vyplatilo?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Chov prasat

Příspěvekod farmářJH » 24 zář 2012 12:26

pokud o odchovu selat nic nevíš, nemáš zkušenosti.....nedělej to. Není to tak hrozné,ale chce to své.

Já bych to řekl takhle......vem si tabulky, průměrnou potřebu krmiv vynásob cenou, od ceny masa (výkup. cena x hm) si odečti krmivo a zbytek, pokud bude, máš na vše ostatní, hlavně nezapomeň na fixní náklady (amortizace budov např.).

Neexistuje dobrá rada. Pokud máš chlív švagra, traktor souseda, slámu zadarmo, obilí (nebo ještě lépe směsi) kradeš v JZD.....pak budeš těžce v plusu.
Pokud jako drtivá většina ostatních jsi na tom přesně opačně, tak si to hlavně dobře spočítej předem.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Chov prasat

Příspěvekod bold » 24 zář 2012 12:56

ještě je varianta že máš dobrý plat a budeš to dělat jako koníčka, a hlavně nepočítat vstup a výstup. :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Chov prasat

Příspěvekod Jarek » 24 zář 2012 20:59

Skušenosti získáš jedině tak že do toho pujdeš.Hlavně se nebát každodenní práce a klidně do toho jdi.
Důležité je byt do toho jak se říká zažrany.

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Chov prasat

Příspěvekod Jarek » 24 zář 2012 21:00

farmářJH píše:pokud o odchovu selat nic nevíš, nemáš zkušenosti.....nedělej to. Není to tak hrozné,ale chce to své.

Já bych to řekl takhle......vem si tabulky, průměrnou potřebu krmiv vynásob cenou, od ceny masa (výkup. cena x hm) si odečti krmivo a zbytek, pokud bude, máš na vše ostatní, hlavně nezapomeň na fixní náklady (amortizace budov např.).

Neexistuje dobrá rada. Pokud máš chlív švagra, traktor souseda, slámu zadarmo, obilí (nebo ještě lépe směsi) kradeš v JZD.....pak budeš těžce v plusu.
Pokud jako drtivá většina ostatních jsi na tom přesně opačně, tak si to hlavně dobře spočítej předem.



Takže podle tebe může být ziskový jen zloděj.S tvým názorem nesohlasím.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Chov prasat

Příspěvekod bold » 25 zář 2012 09:42

takhle to myšleno asi nebylo. Tohle byla ironie, v zemědělství není problém vypěstovat, v zemědělství je problém prodat za ziskovou cenu. Je to pěkné když máš pěkné prasata, kvalitní maso ale všichni jdou nakonec koupit maso do super hyper páč je to tam levnější. Už jsem to tu jednou psal, dejte nám 600kč/q obilí a dotace nepotřebuju. Malí zemědělci nejsou schopni dosáhnout na stejné možnosti které mají velké podniky-bohužel.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Chov prasat

Příspěvekod farmářJH » 25 zář 2012 14:15

Jarek píše:
farmářJH píše:Pokud jako drtivá většina ostatních jsi na tom přesně opačně, tak si to hlavně dobře spočítej předem.



Takže podle tebe může být ziskový jen zloděj.S tvým názorem nesohlasím.


Nepochopils, nevadí.

Zisk = výnosy - výdaje.
Nikoliv výnosy - variabilní výdaje,ale celkové. Jak chceš konkurovat "přechodné době na stávající technologie" platné v ostatních zemích EU, ale u nás ne? mluvíme o technologii plnoroštů. Dále zkrmování vlastního obilí bez ohledu na cenu, za kterou bys ho mohl prodat, je pouze přelévání, ale ne tvorba zisku při výkrmu prasat. Neříkám, že nejsi lepší než třeba Holanďani či Němci, ale započítal sis do svých nákladů vše? bohužel ti, kteří se tomu dosud věnovali, a to ve velkém(dosahovali nižších nákladů na kg), s tím právě z tohoto důvodu končí či skončili.
Dúvod je v realizační ceně, dokud nebude vepřové cenově dražší a zároveň nebude kupní síla obyvatelstva taková, abys ho nestačil produkovat, je to prostě problém.

Osobně jsem s prasaty skončil v "malém" před cca osmi lety, když už jsem je lidem i porážel zadarmo, jen abych se jich zbavil.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Chov prasat

Příspěvekod Jarek » 25 zář 2012 20:05

Mám jiné skušenosti.Co se masa týče je obrovský zájem hlavně ať je.Když udělám domácí porážku hovězího tak to lidi rozeberou a jen se ptají kdy bude další.to samé u prasat.A pod cenou to neprodávám.ceny větší než v hyper.Potřeboval jsem jen zlegalizovat prodej.z garáže jsem udělal chlaďák a je to.Zabít si to nechám na jatkách.Nemáte pravdu v tom že něco nejde prodat.Pšenici kolega prodává za 600 a prodá všechno a nemá toho zrovna malo.důležité je mít to kde uskladnit.Mám opačný problém nejsem schopen pokrýt poptávku.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Chov prasat

Příspěvekod neznalek » 25 zář 2012 20:09

musim potvrdit že o maso "ze dvora" je obrovský zájem.. máme zkušenosti s hovězím hlavně...jen jsem se chtěl zeptat, kolik u Vás počítají jatka porážku? Nás ta poslední stala 4850 kč s glejtem, rozbouráním, vykostěním a viselo to u nich v chladaku asi tyden....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Chov prasat

Příspěvekod bold » 26 zář 2012 08:10

osobně uskladním tak 50tun, ovšem není to celá produkce. Tady je ten problém. Pokud se bavím o 30tunách obilovin tak to prodám taky mezi lidi a bez problémů. Ovšem živočišná to je poněkud jiná pohádka. Pokud bydlíte někde od lidí tak je vše OK, pokud jste ale ve staré zástavbě a na obci jsou "měšťáci" tak je problém na světě. Mám chlév na 7ks hovězího, zatím je tam sklad, ovšem stačí vyházet a naskladnit hovězí, jakmile to udělám, tak počítám že tam budu mít všechny instituce (životní,stavební,veterina a pod) Pokud budete dělat přímý prodej (farmářský) tak je to nejlepší a tohle je asi jediná cesta jak neprodělat. I když mám skušenosti že kupují spíše přespolní než domácí-asi závist či co :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Chov prasat

Příspěvekod farmářJH » 26 zář 2012 09:55

mno jo Míro, ty máš ale specifickou lokaci a problémy :) viz příjezd k sýpce :D

Ve chvíli, kdy mi někdo řekne, že práci nelze počítat, protože jinak by se člověk nedopočítal, tak jsme někde jinde. Krmení obilovin bez aditivace esenciálními aminokyselinami pro max. využití krmiva v organismu je v závislosti na ceně pořízení aditiv nevyhovující. Prostě příliš toho projde traktem bez využití. A jinak to roste.
To samé je rozdíl mezi zkrmováním suchých směsí a namáčených směsí, rakušáci rádi krmí míchanou směs distribuovanou potrubními dávkovači. Úspora lidské práce je maximální, ovšem u mokřených směsí je zase nutný vysoký stupeň hygieny. Atd.
Krmení do žlabu šroty a vařenými brambory je prostě za zenitem.

Samozřejmě že prodat se dá kde co a za různé ceny. Kamarád má jeden z obchodů Českého gruntu v Praze a když na to koukám, je to pro nás chovatele zajímavé. Ovšem museli bychom být schopni dodávat hotový výrobek pro koncového zákazníka, který by měl prodlouženou trvanlivost. Neříkám, že nejde prodat čerstvý sýr, mléko atd., ale vzhledem k dopravě třeba ode mne a prodanému množství by to pokud to vyčíslím na nálady na dopravu a práci nebylo rentabilní. Proto to prodlužování trvanlivostí.

Ale ad prasata : buďte kolego rád, že prodáte. Ano, chladicí box není problém postavit, dobře izolovaná místnost, okachlíkovaná, možnost mytí a desinfekce wapkou, chlazení podobné dodávkovým vozům a stačí to. To je bratru další náklad v desítkách tisíc, který je třeba rozpočítat do produkce.

Když jsme dělal srovnání některých výrob, vyšel mi intenzivní výkrm jalovic založený na ruční práci s nezapočtenými všemi náklady (nezapočetl jsem fixní náklady ohledně amortizace budov a vybavení) velice tristně. Pro potřeby srovnání jsem to ukončil v době, kdy mi zbývalo na hodinu práce 3,40 Kč.
Jestli chcete, můžeme se tady na skle veřejně pokusit sestavit kalkulaci pro Vaše vepřové. V podstatě při započtení všech nákladů od dopravy, amortizací vozidel, strojů, zařízení, budov, technologií (vybavení), pořizovacích cen selat, krmiv, elektrických energií, vody, to vše postavíme oproti výnosům (příjmy z prodeje) a zbylý případný kladný výsledek vydělíme kompletním fondem pracovní doby. Tím se dostaneme na údaj vhodný pro porovnání např. s nějakým zaměstnáním.

Tím se hodně blížím k nadsázce vyřčené Boldem - mít to jako koníček dotovaný jinými příjmy :)

Aby nebyla nějaká bitka, já vůbec netvrdím, že nejste v plusu. Já jen říkám, že třeba já nejsem toho schopen dosáhnout a tak musím dělat jinou činnost. A nestydím se za to.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 23
Registrován: 02 bře 2012 19:17

Re: Chov prasat

Příspěvekod sima » 26 zář 2012 19:54

Jak tak na to koukam tak asi budu pěstovat česnek na hektaru a vydělam s toho víc něž s prasat.

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Chov prasat

Příspěvekod Jarek » 26 zář 2012 20:18

neznalek píše:musim potvrdit že o maso "ze dvora" je obrovský zájem.. máme zkušenosti s hovězím hlavně...jen jsem se chtěl zeptat, kolik u Vás počítají jatka porážku? Nás ta poslední stala 4850 kč s glejtem, rozbouráním, vykostěním a viselo to u nich v chladaku asi tyden....



Porážka hovězího 3.60 za kilogram v živém.Domů to vozím ve čtvrtích,doma mi to za korunu od kila rozbourá a prodá řezník.Výkup na jatkách 50-53 kč za kilogram v živém.Dosnedávna jsem malé býky nakupoval.Už mám vlastní stádo krav a býčky už mam vlastní.Prasat mám jen do 20 kusů.Ty likvidujeme doma a prodávám jen hotové výrobky ze zabijaček.Neprodělávám n tom.Kdyby to nevydělávalo tak to nedělám.

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Chov prasat

Příspěvekod Jarek » 26 zář 2012 20:22

bold píše:osobně uskladním tak 50tun, ovšem není to celá produkce. Tady je ten problém. Pokud se bavím o 30tunách obilovin tak to prodám taky mezi lidi a bez problémů. Ovšem živočišná to je poněkud jiná pohádka. Pokud bydlíte někde od lidí tak je vše OK, pokud jste ale ve staré zástavbě a na obci jsou "měšťáci" tak je problém na světě. Mám chlév na 7ks hovězího, zatím je tam sklad, ovšem stačí vyházet a naskladnit hovězí, jakmile to udělám, tak počítám že tam budu mít všechny instituce (životní,stavební,veterina a pod) Pokud budete dělat přímý prodej (farmářský) tak je to nejlepší a tohle je asi jediná cesta jak neprodělat. I když mám skušenosti že kupují spíše přespolní než domácí-asi závist či co :lol:



Tak jak říkáš místní toho moc nekoupí.Město to je kupní síla.Není šance to zahltit.Chovám býky v kravíně který jsem koupil od pozemkového fondu.V obci už dávno vládnou měšťáci.Ale musím zaklepat na dřevo,zatím je klid.Prodávám i na jatka a ani na tom neprodělávám.

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Chov prasat

Příspěvekod Jarek » 26 zář 2012 20:30

farmářJH píše:mno jo Míro, ty máš ale specifickou lokaci a problémy :) viz příjezd k sýpce :D

Ve chvíli, kdy mi někdo řekne, že práci nelze počítat, protože jinak by se člověk nedopočítal, tak jsme někde jinde. Krmení obilovin bez aditivace esenciálními aminokyselinami pro max. využití krmiva v organismu je v závislosti na ceně pořízení aditiv nevyhovující. Prostě příliš toho projde traktem bez využití. A jinak to roste.
To samé je rozdíl mezi zkrmováním suchých směsí a namáčených směsí, rakušáci rádi krmí míchanou směs distribuovanou potrubními dávkovači. Úspora lidské práce je maximální, ovšem u mokřených směsí je zase nutný vysoký stupeň hygieny. Atd.
Krmení do žlabu šroty a vařenými brambory je prostě za zenitem.

Samozřejmě že prodat se dá kde co a za různé ceny. Kamarád má jeden z obchodů Českého gruntu v Praze a když na to koukám, je to pro nás chovatele zajímavé. Ovšem museli bychom být schopni dodávat hotový výrobek pro koncového zákazníka, který by měl prodlouženou trvanlivost. Neříkám, že nejde prodat čerstvý sýr, mléko atd., ale vzhledem k dopravě třeba ode mne a prodanému množství by to pokud to vyčíslím na nálady na dopravu a práci nebylo rentabilní. Proto to prodlužování trvanlivostí.

Ale ad prasata : buďte kolego rád, že prodáte. Ano, chladicí box není problém postavit, dobře izolovaná místnost, okachlíkovaná, možnost mytí a desinfekce wapkou, chlazení podobné dodávkovým vozům a stačí to. To je bratru další náklad v desítkách tisíc, který je třeba rozpočítat do produkce.

Když jsme dělal srovnání některých výrob, vyšel mi intenzivní výkrm jalovic založený na ruční práci s nezapočtenými všemi náklady (nezapočetl jsem fixní náklady ohledně amortizace budov a vybavení) velice tristně. Pro potřeby srovnání jsem to ukončil v době, kdy mi zbývalo na hodinu práce 3,40 Kč.
Jestli chcete, můžeme se tady na skle veřejně pokusit sestavit kalkulaci pro Vaše vepřové. V podstatě při započtení všech nákladů od dopravy, amortizací vozidel, strojů, zařízení, budov, technologií (vybavení), pořizovacích cen selat, krmiv, elektrických energií, vody, to vše postavíme oproti výnosům (příjmy z prodeje) a zbylý případný kladný výsledek vydělíme kompletním fondem pracovní doby. Tím se dostaneme na údaj vhodný pro porovnání např. s nějakým zaměstnáním.

Tím se hodně blížím k nadsázce vyřčené Boldem - mít to jako koníček dotovaný jinými příjmy :)

Aby nebyla nějaká bitka, já vůbec netvrdím, že nejste v plusu. Já jen říkám, že třeba já nejsem toho schopen dosáhnout a tak musím dělat jinou činnost. A nestydím se za to.



Investice to byla.cca 200 000.Ale v takové místnosti jde prodávat hovězí i vepřove prostě cokoliv.takže se ty náklady rozloží.Důležité je ale ivestovat a to neustále,aby se firma rozvíjela.A v nejhorším případě aspoň držela krok s konkurencí.

Příspěvky: 123
Registrován: 20 srp 2011 07:19

Re: Chov prasat

Příspěvekod larsen.l » 01 říj 2012 22:59

bold píše:osobně uskladním tak 50tun, ovšem není to celá produkce. Tady je ten problém. Pokud se bavím o 30tunách obilovin tak to prodám taky mezi lidi a bez problémů. Ovšem živočišná to je poněkud jiná pohádka. Pokud bydlíte někde od lidí tak je vše OK, pokud jste ale ve staré zástavbě a na obci jsou "měšťáci" tak je problém na světě. Mám chlév na 7ks hovězího, zatím je tam sklad, ovšem stačí vyházet a naskladnit hovězí, jakmile to udělám, tak počítám že tam budu mít všechny instituce (životní,stavební,veterina a pod) Pokud budete dělat přímý prodej (farmářský) tak je to nejlepší a tohle je asi jediná cesta jak neprodělat. I když mám skušenosti že kupují spíše přespolní než domácí-asi závist či co :lol:

měštáci to je problém každé dědiny. Mě kdyby udělal na komíně čáp hnízdo, beru to jako boží pořehnání, ale měšták? 7metrů od baráku mu odělá čáp hnído na sloupu a on je nasr....že mu to tam smrdí, osr... mu to fasádu atp. Jsou to zvláštní lidi, z králikárny přišli do volného prostoru a dělají si kolem trošku větší kotec. Mimochodem, přestěhování čapího hnízda stálo 12 tis. korun a čápi se druhý rok nevrátili :(

Uživatelský avatar
Příspěvky: 142
Registrován: 17 srp 2011 13:00
Bydliště: Kutnohorsko, Polabí

Re: Chov prasat

Příspěvekod Ladislav » 04 lis 2012 14:22

bold píše:osobně uskladním tak 50tun, ovšem není to celá produkce. Tady je ten problém. Pokud se bavím o 30tunách obilovin tak to prodám taky mezi lidi a bez problémů. Ovšem živočišná to je poněkud jiná pohádka. Pokud bydlíte někde od lidí tak je vše OK, pokud jste ale ve staré zástavbě a na obci jsou "měšťáci" tak je problém na světě. Mám chlév na 7ks hovězího, zatím je tam sklad, ovšem stačí vyházet a naskladnit hovězí, jakmile to udělám, tak počítám že tam budu mít všechny instituce (životní,stavební,veterina a pod) Pokud budete dělat přímý prodej (farmářský) tak je to nejlepší a tohle je asi jediná cesta jak neprodělat. I když mám skušenosti že kupují spíše přespolní než domácí-asi závist či co :lol:


Na tohle musím zareagovat! U nás ve vsi je to stejný. Radši si maso jedou koupit a k nám si jezdí přespolní. Závist je svině(ať sousedovi ta koza chcípne) Sem tam, když zbyde půlka prasete, si to rozeberou babky po 5-20kg, ale to aby prase bylo jenom z panenky :lol:
Ocelák a Konkor, nejlepší kámoši!

Příspěvky: 103
Registrován: 19 lis 2007 18:26

Re: Chov prasat

Příspěvekod ja.zeze » 04 lis 2012 22:32

neznalek píše:musim potvrdit že o maso "ze dvora" je obrovský zájem.. máme zkušenosti s hovězím hlavně...jen jsem se chtěl zeptat, kolik u Vás počítají jatka porážku? Nás ta poslední stala 4850 kč s glejtem, rozbouráním, vykostěním a viselo to u nich v chladaku asi tyden....



Poslední dobou se také zabývám otázkou prodeje hovězího masa ze dvora. Řešil bych to porážkou také na jatkách, investice do chlaďáku a prodejní místnosti by nebyla až tak velká. Ale co řeším je jak prodávat. Prodáváte formou různých balíčků podle typu masa + kosti, nebo jak u řezníka, kde si každý zákazník řekne, které maso chce.(přední, zadní, kližka atd.)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 317
Registrován: 19 čer 2012 10:31
Bydliště: Havlíčkobrodsko

Re: Chov prasat

Příspěvekod Martis » 04 lis 2012 22:43

Co vím, tak u tohoto je v současné době povolená porážka jen na jatkách, takže by to jinak ani nešlo.
Samí vole, ale stádo nikde ...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Chov prasat

Příspěvekod neznalek » 04 lis 2012 23:12

ja.zeze píše:
neznalek píše:musim potvrdit že o maso "ze dvora" je obrovský zájem.. máme zkušenosti s hovězím hlavně...jen jsem se chtěl zeptat, kolik u Vás počítají jatka porážku? Nás ta poslední stala 4850 kč s glejtem, rozbouráním, vykostěním a viselo to u nich v chladaku asi tyden....



Poslední dobou se také zabývám otázkou prodeje hovězího masa ze dvora. Řešil bych to porážkou také na jatkách, investice do chlaďáku a prodejní místnosti by nebyla až tak velká. Ale co řeším je jak prodávat. Prodáváte formou různých balíčků podle typu masa + kosti, nebo jak u řezníka, kde si každý zákazník řekne, které maso chce.(přední, zadní, kližka atd.)


balíček 100-150 kč/kg (určitě by to šlo i dráž, ale tykle dojdou i sousedi a vim že kdykoli bude další maso radi prijdou znova- v balíčku všechny typy masa, vetsina balkonaku si myslí, že býk naroste jen z pravy svíčkový :wink: ) Kosti k tomu gratis

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Chov prasat

Příspěvekod bold » 05 lis 2012 09:22

taky jsme to řešili formou balíčků.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků