Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 10 srp 2014 15:47

Dobrý den všem,

Nejdřív bych chtěl poděkovat všem, kteří na toto forum přispívají, za spoustu podnětných informací, posledních pár dní postupně pročítám jeho nejrůznější sekce a tím víc jsem přesvědčen, že bych časem chtěl zrealizovat nápad, který se mi vylíhnul v hlavě.

Předem chci upozornit, že absolutně nejsem z oboru, spíš jsem takový humanitně zaměřený salonní intelektuál :oops: Každopádně, mám takovou představu, že až třeba za 5 let nastřádám nějaké peníze, které nebudu k ničemu jinému potřebovat, chtěl bych je investovat do zemědělské půdy, a tuto půdu začal nějakým způsobem zvelebovat, primárně bych se rád zaměřil na rostlinnou výrobu. Mám několik základních otázek:

1. Protože nejsem z oboru a nic odborného o pěstování či chování čehokoliv prostě nevím, napadlo mě, že bych si někoho, kdo má znalosti problematiky a byl by ochotný pracovat na cizích pozemcích, najal. Je mi jasné, že záleží na tom, kolik bych takovému člověku dal peněz, ale když bych počítal něco kolem průměrné mzdy, tedy cca 25,000 Kč, tak to dělá včetně sociálního a zdravotního cca 400,000 náklad za rok.
a) Jak velkou rozlohu podle vašich zkušeností zvládne jeden člověk obhospodařovávat (předpokládám, že bych dělal administrativu, účetnictví a podobné věci, to je to, co (doufám) umím a čím bych mohl pomoci)?
b) Jak velká plocha je potřeba k tomu, aby si ten člověk na sebe vydělal? Tedy, jak velká řádově musí být rozloha půdy, aby vydělala alespoň těch 400,000 Kč za rok?

Úmyslně jsem dal tyto dvě otázky hned za sebe, rád bych věděl, jestli to je reálně možné. Předem podotýkám, že mým primárním cílem by nebyl nějaký zisk, ale pokud by ta farma neměla uživit ani sama sebe, tak by to asi nebylo úplně ideální, naopak cílem by mělo být ji postupně rozšiřovat.

2. V závislosti na odpovědi na předchozí otázku bych dokázal vypočítat vstupní náklady na půdu, nicméně je mi jasné, že toto nejsou jediné vstupní investice. Opět, je mi jasné, že se bude lišit potřebné nářadí/stroje/mechanizace od toho, jaké plodiny bych vyséval, ale některé základní kusy by měly asi v hospodářství přítomné. Nemám nic, takže kolik podle Vašeho odhadu by stály tyto další vstupy?

Předem děkuji za odpověď a přeju bohaté žně :)

Vitusus

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 10 srp 2014 19:43

vzhledem ke slušně napsanému dotazu budu reagovat. je třeba uvésti několik faktů.
1, zemědělství je nestandartní coby výsledku ekonomických výpočtů. Jeden rok je výkup za 6000,- druhý něco přes 3000,-/t obilovin (nebrát úplně doslova)
rovněž náklady jsou každým rokem jiné.
2, Sehnat někoho kdo ti bude dělat traktoristu, rostlináře, živočicháře a rovněž ti naplánuje výrobu na roky dopředu za 25 tis měsíčně je dost nereálné. Možná seženeš dobrodruha a tvé investice půjdou k šípku. Pokud uvažuješ o schopném jedinci tak jeho plat bude asi někde jinde.
Opomenu poněkud část tvých dotazů a zkusím ti nastínit možnosti. Osobně bych uvažoval o menší farmě kde budeš vyrábět vše co potřebuješ k přežití. Nepotřebuješ moc hektarů a jsi schopen přežít. někdo dokáže přežít na 5 ha. někomu nestačí 50 ha. Vše je o schopnostech jedince.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod vik » 10 srp 2014 20:34

No já bych to viděl abyste radši do toho nešel a peníze utratil za něco jiného co bude vydělávat.
Jen nákup půdy bude okolo 15-25 kč/m2

možná bych šel cestou zeleniny tam návratnost možná nebude tak dlouhodobá i když teď to nevypadá moc dobře kvůli Polsku budou mít přetlak zeleniny a ovoce.
Docela dobré jsou teď výkupní ceny mléka,ale vstupní investice jsou dosti vysoké.
nebo pěstovat obilí,ale jak píše bold ceny se mění každým měsícem
jako docela výhodné bude podle mne do budoucna pěstovat kukuřici pro Německo a Rakousko,ale to chce zase dost hnoje,aby se nelikvidovaly pole.
Suma sumárum mít peníze dával bych je do veteránů,jak aut tak traktorů
jeden tu sbírá staré traktory a řiká že získávají každým rokem na hodnotě.

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 10 srp 2014 21:34

Díky pánové za odpovědi,

Primárně bych nechtěl, abyste si mysleli, že se snažím hledat nějaký snadný nebo velký výdělek v zemědělství. Prostě jsem přesvědčený, že na půdě by se mělo hospodařit a ne ji pouze využívat, ale nejsem tak bohatý, a v nejbližších letech nejspíš ani nebudu, abych mohl sypat peníze do bezedné jámy :D

Pane Bolde, rozumím, že výnosy jsou celkem složitě odhadnutelné a odvíjí se od nich i náklady, spíš jsem se ale ptal na strukturu počátečních investic, spíš než na běžný roční provoz, ten bych chtěl řešit až v další fázi, až budu tušit kapitálovou náročnost vstupu do odvětví. Nerad dělám věci nepřipravený, proto jsem i psal, že o tomhle uvažuju v horizontu cca 5 let.

Poprosím Vás, neodrazujte mě dopředu, chtěl bych vidět nějaká fakta, čísla, a podle nich se rozhodnout.

Nuže tedy, řekněme že budu chtít pro začátek chtít pěstovat nějaké základní plodiny jako pšenici, ječmen, brambory a třeba hrách (jak říkám, nejsem z oboru, tak úplně nevím, jestli jsem neplácnul plodiny, které nelze rozumně rotovat). Jaké jsou vstupní náklady, co se týče techniky, pokud bych chtěl všechny stroje mít ve svém vlastnictví (asi kromě kombajnu pro začátek).

A co se týče těch mezd, Bolde, kolik by podle Vás byla adekvátní plat člověka, který by uměl dělat to, co jste popsal?

Díky moc, berte to třeba jako příležitost zrekapitulovat si ekonomiku vlastního hospodářství, mně by to hodně pomohlo :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 10 srp 2014 22:02

Zrušil bych oslovení Pane bolde- na fóru se většinou tyká, tak bych u toho zůstal :lol:
Každopádně čísla jsou zavádějící, jeden rok super a druhý na pokraji přežití.
Plat pro jedince který zvládne tvé požadavky bych odhadoval až na dvojnásobek tvého návrhu, ono je totiž úplně jedno jestli se bude starat o 20ha nebo 500ha
Pokud chceš opravdu začít tak doporučuju začít pomalu, třeba pronajmout kousek půdy a zkusit třeba pšenici. Obiloviny jsou nejméně náročné na technologie (klidně mně rozneste na kopytech) pokud pořídíš technologie na obilí tak zvládneš základ, pšenice,oves,ječmen,žito a pod. Traktor, secí stroj, pluh,bránosmyk, a hlavně nejlépe dobrého kamaráda v okolí který pomůže s odborným zásahem (chemie) a sklizní. Traktor je asi největší investicí, zbytek se dá sehnat za cenu šrotu. Na kombajn zapomeň, služba je ideální volba. Počítej s výnosem cca 4tuny z ha (+- obiloviny) Každopádně zkus si to na kousku pronajatého jak ti to půjde.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 10 srp 2014 22:56

Ok, Bolde, omlouvám se za přehnanou zdvořilost, občas nevím, co na fórech ještě člověk smí a co už ne :)

Tohle už je specifičtější rada, díky za ni, trošku mě děsí ten plat pro pracujícího agronoma :) Pokud bych počítal ten dvojnásobek, tak jenom na těch 800,000, co by ten borec stál, by se muselo obdělat při ceně 4,500 Kč/t a výnosu 4 t/ha nějakých 45 ha, a to počítám nulové náklady, takže reálně cca dvojnásobek. Tohle vypadá, že jak člověk nedělá na 100 ha, tak vůbec nemá smysl to zkoušet. Ale i tak děkuju, přidám další dotazy po dovolené, jakmile se za dva týdny vrátím, budu tohle investiční cvičení dál rozvíjet. Mezitím, pokud byste měli nějaké další myšlenky a informace, sem s nimi :)

Dobrou noc všem

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 11 srp 2014 10:15

20ha se dá dělat při práci. Takže znovu bych zopakoval, zkus někde kousek půdy jen tak nezávazně. Ono pěstování je jen jedna část, tou podstatnější je najít odbyt. Není problém cokoliv vypěstovat, je problém to prodat za slušnou cenu. Pokud se ti úroda vleze na jednu vlečku kterou máš, tak máš vyřešen problém uskladnění. Rovněž jednu vlečku prodáš mezi maloodběratele.
Pokud uvažuješ do budoucne, tak není nic lepšího, než zakoupit literaturu a začít vzdělávat svou osobu. Popřípadě najít nějakého dosluhujícího zemědělce a tomu občas vypomoct, tam se naučíš nejvíc. pokud máš papíry na traktor tak mu sem tam pomoct, on tě naučí jak provádět běžné práce.
Opravdu nemá smysl si najímat záskok za svoji osobu, je rozumnější pochytit někde znalosti či najít starého důchodce který ti pomůže radou. Na vesnici je jich dost a většina je ráda když může své znalosti předat a když jim z toho přihodíš i nějaké naturálie tak je to ideální cesta.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Buclík » 11 srp 2014 10:46

Protože jsem syna navrtal do sedlačení na 24ha orné a dělá nyní po hlavním zaměstnání třetí žně, začínám něco o sedlačení tušit. Takže můj názor: Zapomeň, že by dotace na plochu(nyní přes 5tis. Kč/ha ročně) něco řešily(brzy tak bude stát nájem půdy). Za další, ze všeho nejdůležitější je mít k dispozici půdu. Obvykle je sedlačení rodinná vícegenerační záležitost dvou chlpů, obvykle otce se synem. Mnoho prací se dělá ve dvou, jeden jede s postřikovačem, druhý mu veze do postřikovače další vodu, jeden smykuje, druhý za ním seje, pak zas ten co vláčel válí atd. K připojování nářadí se často hodí druhý člověk atd. No a žijí všichni na jedné usedlosti s jedněmi náklady pro všechny. Ženské se starají o malá děcka a krmí slepice, brojlery, králíky, prasata a další. Mají tak nějak společnou domácnost, hodně životních nákladů je nákladů sedlačení, peníze mají ze zisku, nikdo nikoho nezaměstnává, odvody státu jsou jen daň ze zisku, pokud nějaká vyjde. Zároveň je pravda, že největší sedláci bydlí na Václaváku a některá svá pole nikdy neviděli !!! Ve vašem případě bych se orientoval jen na rostlinou výrobu s jednoduchou sklizní a zaručeným odbytem(je mnoho Výkupů), čili obilniny, hrách(další luskoviny). Brambory zavrhněte!!! Podle podmínech bych nezavrhoval řepku, je to zlepšující plodina. Podle podmínek sestavit oseví postup - jak střídat plodiny. Slámu zásadně zapravovat do půdy, neprodávat slámu ! Čili ve vašem případě - podnikatel v zemědělství od stolu sehnat(postupně) do 100ha(všechna půda je rozdělená a obhospodařovaná), do nájmu nebo vlastnictví a nechat si vše dělat jako službu - to je nejlepší se domluvit s nějakým větším sedlákem co má všechno, aby vám vaše pole obdělával. No a vy to budete pár let pozorovat a vyhodnocovat a rozmýšlet se jak a s kým dál. Po sklizni a prodeji produktů a zaplacení všech služeb, je potřeba, abyste zaplatil nájmy a zbylo vám do dalších peněz z příští sklizně(čili za 12 měsíců) na osiva a všechny služby = agrotechnické zásahy do příštích peněz cca 10tisíc na hektar. Jen ty musíte mít i na úplném začátku. Zaměstnance zatím nepotřebujete žádného, zemědělský rozum vám prodá ve službách váš smluvní službař.

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 26 srp 2014 13:32

Zdravím opět po dovolené, pečlivě jsem si přečetl reakce Vás obou a první poznatek, který mám, je přesvědčení, že by to mohlo jít. Aktuálně se mi zamlouvá více metoda, kterou navrhuje Buclík, takže bych ji rád trošku rozvedl:

Říkáš, že aby to mělo smysl, je dobré se postupně dostat na minimálně 100 ha, ok, tomu rozumím.

Druhá věc, kterou bych rád rozebral, jsou ty náklady na obdělávání 1 ha pozemku. Operuješ s číslem 10,000 a já bych rád věděl, jak moc je to číslo přesné? Uvedu příklad:

Pěstuju pšenici, tak bych měl mít v zásadě tyto typy vstupů:

1) Osivo
2) Úprava pole před setím (ať už to v tuto chvíli znamená cokoliv, opakuji, nejsem z oboru :) )
3) Setí
4) Zásahy v průběhu vegetace
5) Sklizeň

Dokázal bys, Buclíku, nebo kdokoliv jiný, přiřadit těmto fázím (pokud jsem na něco zapomněl, klidně přidávejte) nějaké hodnoty v korunách?

Proč se na to ptám, je celkem jednoduchá úvaha. Pokud by cca paušálně platily ty cifry, které Buclík uvádí, tak se dostanu na zhruba následující bilanci:

1) Dotace na obdělání 1 ha = 5,000 Kč
2) Výnos z vypěstované pšenice = 4 t (viz níže bold) x 3,500 Kč (viz vlákno o cenách) = 14,000

minus

3) Náklady na obdělání 1 ha půdy = 10,000

Rozdíl dělá 9,000 Kč, když odečtu 19% daň, tak jsem na 7,290 Kč z jednoho hektaru.

Pokud jsem schopen koupit půdu za 10 Kč za metr (což hádám, viděl jsem za 12, 10 bych řekl, že by mohlo být reálné), tak tady máme výnosnost na ha 7.29 %, respektive, dobu návratnosti investice nějakých 14 let, což nevypadá úplně zle na první pohled.

Pokud bych si půdu pronajímal, pak jsem na tom ještě mnohem líp, protože moje investice je nulová, co se týče peněz, a jediné, co bych musel obětovat, je svůj čas na organizaci toho všeho, což by při třeba při těch 100 ha, mělo za ty prachy stát.

Tak a teď do mě, podpořte, nebo zbořte mi moji teorii :D

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod tozer » 26 srp 2014 15:09

no jestli jsem správně pochopil tvůj záměr, tak ještě ti tam ještě chybí orientačně mzda toho kdo ti to bude dělat(službař nebo zaměstnanec) a už budeš prakticky na nule, když budeš počítat s modernizací a rozšiřováním tak si v mínusu....

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 26 srp 2014 17:09

tozer píše:no jestli jsem správně pochopil tvůj záměr, tak ještě ti tam ještě chybí orientačně mzda toho kdo ti to bude dělat(službař nebo zaměstnanec) a už budeš prakticky na nule, když budeš počítat s modernizací a rozšiřováním tak si v mínusu....



Pokud jsem dobře porozuměl Buclíkovi, pak toto by mělo být obsaženo v těch 10,000 Kč na ha: "je potřeba, abyste zaplatil nájmy a zbylo vám do dalších peněz z příští sklizně(čili za 12 měsíců) na osiva a všechny služby = agrotechnické zásahy do příštích peněz cca 10tisíc na hektar"

Tudíž by to mělo být tak, jak píšu výše.

Příspěvky: 73
Registrován: 23 dub 2012 18:23

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bandas » 26 srp 2014 19:24

Nebudu se michat do vypoctu nakladu, osobne mam zkusenosti z zivocisne vyroby.
Mylsim si ale, ze naprosto zasadni problem bude sehnat 100 ha alespon jakz takz pohromade. Za 10 Kc sice lze pozemky koupit, ale neverim tomu ze se nekde najde lokalita kde bude takto dostupnych 100 ha, ale ani 50 ha. Totez plati o najmu. Vzhledem k tomu ze se vyse najmu pohybuji realne kolem 2000-2500Kc/ha, neverim tomu ze za tuto cenu v nezname lokalite sezenes 100 ha. Preplatit o 100%, abys nalakal nejake lidi si nemuzes dovolit protoze ti pak naklady nevyjdou. (Neznamou lokalitou myslim to, ze tam nikdo nezna tebe.)
"Pokud se jednou ve vesmíru najde inteligentní život, pevně doufám, že to bude na Zemi."

A.C. Clarke

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod tozer » 27 srp 2014 12:43

Pokud jsem dobře porozuměl Buclíkovi, pak toto by mělo být obsaženo v těch 10,000 Kč na ha: "je potřeba, abyste zaplatil nájmy a zbylo vám do dalších peněz z příští sklizně(čili za 12 měsíců) na osiva a všechny služby = agrotechnické zásahy do příštích peněz cca 10tisíc na hektar"

Tudíž by to mělo být tak, jak píšu výše.[/quote]

Tak jinak- nájem 1500-5000Kč dle místních poměrů, jen namátkou-sklizeň kombajnem 1500-2000Kč/ ha, orba 800-1500Kč/ha, setí 300-500Kč/ha(bez osiva).......a kde je těch 10000?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod poulm » 27 srp 2014 13:21

Zemědělství považuji víc za takový zajímavý adrenalinový sport než podnikání.
Mnoho lidí si myslí,že je topodnikání jako každé jiné a stačí jednoduše spočítat vstupy a výstupy a měl by z toho vyjít nějaký zisk, jenže do těchto čísel vstupuje příliš mnoho proměnných na to,aby to šlo přesně spočítat.
Je to takový běh na velmi dlouhou trať a už se to snažil trochu přiblýžit "bold".
Jde o to,že už teď na podzim se musí investovat nemalé peníze do pole v podobě orby,přípravy,setí+osivo,válení cambridgy,přihnojení, dodatečné chemické ošetření atd.,což jsou nemalé jednotkové náklady na 1ha,které jdou samozřejmě vyčíslit.
Pak do toho vstupuje příroda,tuhá zima,mokro,plísně škůdci,atd.,pak do toho vstupují velmi pohyblivé ceny na trhu,úředníci,vláda a EU,počasí,zvěř, atd.
Někdy za 3/4 roku přijdou žně a člověk se může jenom modlit,že mu vše vyrostlo tak jak chtěl v požadované kvalitě a výnosu a aby to dokázal kvalitně sklidit bez polehlin,ztrát a vlhkosti a dále se může modlit, že za ten skoro rok bude cena komodit taková,aby to zaplatilo náklady,protože často je i nula velmi dobrá.
No a dále se člověk může modlit,že komodity prodal někomu,kdo mu snad někdy zaplatí.Znám časté případy i s roční prodlevou splacení faktur za komodity nebo někdy i vůbec. V dnešní době není nic zvláštního,že vznikne firma "X",ta nakoupí komodity a než je stihne zaplatit,tak se ocitne v úpadku.
Takže suma sumárum od počáteční investice často trvá i dva roky,než se člověk dostane ke očekávanému výsledku.
Tyto proměnné se velmi špatně odhadují a ještě hůř vyčíslují.
Takže je potřeba velmi zvážit,zda vstupovat do tohoto druhu činnosti s nulovými znalostmi a zkušenostmi.
Bohužel to není práce jako třeba na soustruhu,kde v pondělí koupíte kulatinu,udělá se výrobek a do konce týdne je vyexpedovaný a v dobrém případě je to do měsíce zaplacené.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 27 srp 2014 14:31

Pánové, já moc děkuju, že mi odpovídáte, přesně proto jsem to vlákno otevřel, protože potřebuju informace, abych se mohl rozhodnout. Jak jsem psal, je to pro mě otázka delšího časového horizontu, než případně začnu, takže se toho spousta může změnit, ale bez tvrdých dat by to pro mě bylo příliš velké dobrodružství a zas takový střelec nejsem :D

K posledním příspěvkům:

Ad tozer: To jsou čísla, která jsem chtěl slyšet, abych dokázal posoudit, jestli těch Buclíkových 10,000 je reálných. Jen upozorňuju, že s nájmem ve svém výpočtu počítám zvlášť a zcela jistě ho ani Buclík nezahrnuje do svého výpočtu. Nájem, nebo koupě pozemku je až poslední věc, kterou řeším, to je fixní, víceméně neovlivnitelné číslo. Zatím tedy máme za práce (když budu brát ty vyšší hodnoty) 2,000 + 1,500 + 500 = 4,000 Kč, plus nějaké osivo plus nějaké další práce na tom poli, to bychom se skoro do těch 10,000 Kč mohli vejít, ne?

Ad poulm: Já to chápu, že zemědělství je také životní styl, ne jenom podnikání, ale pro mě jsou v tuto chvíli důležitá hlavně ta ekonomická kritéria. To, co píšeš, jsou samozřejmě všechno rizika toho podnikání a je dobře, že je tady uvádíš, protože to je něco, co dokresluje celkový obrázek toho rozhodování, zda začít nebo ne. Stejně tak bych řekl, že málokterý podnik funguje od začátku se ziskem, ale nejde být v mínusu dlouhodobě, pokud negeneruju zisk a cash, tak prostě nepoplatím závazky, které mi při té činnosti nutně vznikají, takže beru argument, že návratnost může být delší, ale jako v každém odvětví i zde ty peníze jsou, jen je potřeba najít efektivní způsoby, jak je získat.

Ještě jednou díky za přínosné komentáře, čím víc jich dáme dohromady, tím kompletnější obrázek budeme pak všichni mít o tom, kde leží hlavní tíha nákladů v zemědělství, a kdo ví, třeba v tom taky odhalíte nějaká místa, kde byste mohli ušetřit.

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod tozer » 27 srp 2014 17:02

obávám se že zrovna v tomto oboru se šetření moc nevyplácí...jinak ano do těch 10000 se vejít dá, ale bez osiva, chemie a hnojiv :D což je problém. pokud si dobře vzpomínám ze školy, tak výše nákladů(teoretická) na pšenici(cca před 8 lety) se pohybovala kolem 30000-35000kč, sám reálné náklady spočítané nemám neb obilí všeobecně pěstuji pro krmné účely a prodávám pouze přebytky v době kdy jsou výkupní ceny přijatelné...
jinak poulm to vystihl vcelku trefně.....zemědělec je největší ,,gembler,, už od podzimu investuje obrovské sumy do pole a nikde nemá záruku že se mu někdy něco z toho vrátí....
jinak něco podobného se už řešilo s buclikem- viewtopic.php?f=72&t=5947&start=30 snad se něco dozvíš když to pročteš někdy od 2 strany...

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 28 srp 2014 08:02

Díky tozere za link na podnětné vlákno, přečetl jsem ho včera a nedá mi to, abych se buclíka nezeptal, jak to aktuálně vypadá u něj a jeho syna, kolik hektarů teď dělají po těch dvou letech od toho vlákna a jaký zisk se jim na hektar daří produkovat, jestli to jede tak, jak si to před dvěma lety maloval, nebo narazil na nějaké neočekávané problémy?

Co se týče toho gamblingu, naprostý souhlas, já to chápu, že je to hodně hra přírody a náhody, ale to je třeba akciový trh taky :D Ne, že bych se na něm aktivně pohyboval, ale když to přirovnám, tak na obou místech je spousta rizika a jak říkají poučky, proti riziku jsou v podstatě jenom dvě obrany - pojištění nebo diverzifikace. Ale to je takové filozofování, do kterého bych se nerad teď pouštěl, když u zemědělství nevím přesně, v čem ta rizika spočívají.

S těmi 30,000 - 35,000 nákladů na pšenici si moc nejsem jistý, pokud to tedy má být na ha, při cenách 4,500/t bys musel vyprodukovat aspoň 7t/ha, abys byl aspoň přibližně na nule. Ale opět, nerozumím tomu, takže nevím, jestli 7t/ha je výnos, který může člověk pravidelně dosáhnout, nebo jestli to je spíš výnos ve špičkových letech.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod poulm » 28 srp 2014 11:27

Velká proměnná je samotné pole,záleží jaké seženeš,v jaké kvalitě a hlavně v jakém stavu po předchozím hospodáři.
Jsou pozemky,na kterých s bídou vyrobíš 5t z 1ha a znám pozemky kde dělají 12t/ha.
S kolegou jsem jednou přebrali 6ha pole,na kterém už rostly 2metrové olše,takže první rok z toho nebylo nic,jenom kultivace, úprava pozemů,zasetí zelného hnojení a až druhý rok jsme tam měli odvahu zaset něco na výmlat.
Většinou po někom přebereš pozemky vyčerpané a popř. zaplevelené,takže uvažuj i o nemalé vstupní investici na zkulturnění pozemku do použitelného stavu.
Vzpomínal jsi ryzika,příroda a úředníci patří pro zemědělce mezi ty největší.
Poslední roky se čím dál víc objevují i živelné pohromy. Typický případ loni v červenci u nás,přišlo tornádo,které tu nikdy nebylo a odneslo cca 30střech, mnoho set hektarů obilí těsně před dozráním bylo zničeno, taktéž lesů a mnoho dalšího.
Takže simyslím,že těch rizik spíš přibývá než ubývá.
Mnoho zemědělců začíná podnikat tím způsobem,že zemědělská činnost není jejich hlavním příjmem,dělají k tomu i služby,dřevovýrobu,autodopravu,kovovýrobu a mnohé další a to z toho důvodu,že když lehne úroda,tak nezkrachuje a ztrátu vyrovná z jiné činnosti.
Lidově se nám říká kovozemědělci. :lol: :lol: :lol:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 28 srp 2014 12:44

poulm píše:Velká proměnná je samotné pole,záleží jaké seženeš,v jaké kvalitě a hlavně v jakém stavu po předchozím hospodáři.
Jsou pozemky,na kterých s bídou vyrobíš 5t z 1ha a znám pozemky kde dělají 12t/ha.
S kolegou jsem jednou přebrali 6ha pole,na kterém už rostly 2metrové olše,takže první rok z toho nebylo nic,jenom kultivace, úprava pozemů,zasetí zelného hnojení a až druhý rok jsme tam měli odvahu zaset něco na výmlat.
Většinou po někom přebereš pozemky vyčerpané a popř. zaplevelené,takže uvažuj i o nemalé vstupní investici na zkulturnění pozemku do použitelného stavu.
Vzpomínal jsi ryzika,příroda a úředníci patří pro zemědělce mezi ty největší.
Poslední roky se čím dál víc objevují i živelné pohromy. Typický případ loni v červenci u nás,přišlo tornádo,které tu nikdy nebylo a odneslo cca 30střech, mnoho set hektarů obilí těsně před dozráním bylo zničeno, taktéž lesů a mnoho dalšího.
Takže simyslím,že těch rizik spíš přibývá než ubývá.
Mnoho zemědělců začíná podnikat tím způsobem,že zemědělská činnost není jejich hlavním příjmem,dělají k tomu i služby,dřevovýrobu,autodopravu,kovovýrobu a mnohé další a to z toho důvodu,že když lehne úroda,tak nezkrachuje a ztrátu vyrovná z jiné činnosti.
Lidově se nám říká kovozemědělci. :lol: :lol: :lol:


No já taky nikde netvrdím, že by to pro mě měl být hlavní zdroj příjmů :) Spíš aktuálně řeším (a to s velkým předstihem), jaké jsou zhruba náklady vstupu do toho odvětví a zhruba jakou očekávat ziskovost, než se definitivně rozhodnu. Rozhodně bych nechtěl skončit v situaci, které tady občas popisujete, kde na podzim zasejete a na konci dalšího roku přijdou exekutoři :) Proto ty mé všetečné dotazy :)

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod tozer » 28 srp 2014 14:22

no ono ty náklady jsou jak sem psal ze školy, ale +- by to mohlo sedět když započítáš vše včetně investovaného času... no a když budeš pozorně číst všechny příspěvky k tématu, všude se dočteš, že v zemědělství(prvovýrobě) ještě nikdy nikdo nezbohatl 8)

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 28 srp 2014 17:35

Hmm, tak jsem si dnes přečtl takovou útlou publikaci od pánů profesorů Mendlovy univerzity s názvem "Jak začít podnikat v zemědělství" :D

Tito učenci jsou zdá se celkem optimističtí, co se týče možnosti fungování zemědělského podnikání, mají tam i pár modelových příkladů, a všechny jim vycházejí v zisku :) Což moji od přírody skeptickou povahu poněkud zneklidňuje. Četl tuto knížečku někdo z vás praktikujících zemědělců, aby mi dokázal zhodnotit její přínos?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod poulm » 28 srp 2014 22:00

A kdo je autor?Pár pantátů z Mendelovky znám,ale už se jich tam jistě dost vystřídalo.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 28 srp 2014 22:59

A, tak beru zpět, špatně jsem to přečetl, kolektiv autorů je z Ústavu zemědělské ekonomiky a informací :oops:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 29 srp 2014 07:12

KDE SE TO DÁ SEHNAT. Trnky brnky už nejsou co bývali (pokud ještě tedy vycházejí) a rád se pobavím při čtení učeného textu, možná se dozvím co jsem ještě nevěděl....... :shock:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 29 srp 2014 07:52

bold píše:KDE SE TO DÁ SEHNAT. Trnky brnky už nejsou co bývali (pokud ještě tedy vycházejí) a rád se pobavím při čtení učeného textu, možná se dozvím co jsem ještě nevěděl....... :shock:


http://eagri.cz/public/web/mze/farmar/aktuality/jak-zacit-podnikat-v-zemedelstvi.html

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod poulm » 29 srp 2014 11:17

No,čte se to hezky jako povídání na dobrou noc,ale je to jenom nějaká tuctová poblikace,která byla vydána za účelem toho,aby si někdo na tom ústavě zase mohl udělat čárku za další vydaný materiál a tím vykázal činnost,nic víc.

Myslím,že by to bylo zajímavé,kdyby trend chytl opačný směr a lidé se začali vracet do zemědělství,technika se odstavila a znovu se na polích začalo dělat rukama,ale to je nejspiš scifi :lol:
Můj děda uživil 8mi člennou rodinu na cca 10ti hektarech a to byl na tehdejší poměry v našem místě velký sedlák, dnes by mi na uživení rodiny nestačilo ani 150ha při pěstování tradičních zemdělských plodin :|
Bohužel se v žádné knížce nepíše,že se v zemědělstv musí pořádně makat až do krve a na kost,svátky a pátky.
Problém vidím v tom,že se lidem už nechce makat. Možná se pletu,ale mluvím z vlastní zkušenosti.
Ještě když jsem dělal brambory,tak sehnat člověka na bramborový kombajn nebo na třídičku byl heroický výkon a to jsem dával 100kč/h na ruku plus nějaké naturalie.Ale o tom se již mluvilo mnoho v jiných vláknech.
Zemědělství není tak docela podnikání,ale životní styl ve kterém musí člověk vyrůst.
Nebavím se teď o družstvech či jiných velkých zemědělských podnicích,kde se zaměstnanci střídají jak na běžícím pásu a technika z jejich ruk odpadá v katastrofálním stavu,o vstahu k půdě a zvířatům nemluvě.

Vám mladým radím,smotněte si jointa,spravte si náladu a vrhněte se do toho zemědělství po hlavě,kdo nic nezkusí,tak nic nepokazí a třeba se 1 ze sta chytne. Já už mám za sebou také několik škaredých neúspěšných podnikatelských záměrů a přesto to nevzdávám :D
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 29 srp 2014 15:25

poulm píše:Bohužel se v žádné knížce nepíše,že se v zemědělství musí pořádně makat až do krve a na kost,svátky a pátky.
Problém vidím v tom,že se lidem už nechce makat. Možná se pletu,ale mluvím z vlastní zkušenosti.


Nemyslím si, že se pleteš, každý dnešní mladý člověk sní o tom, že bude mít svůj nine-to-five job v kanceláři, za který dostane hromadu peněz a bude mít spoustu volného času. Já jsem v podstatě taky už produkt téhle generace, ale měl jsem to štěstí, že jsem si brzo uvědomil, že tohle je utopie a že člověk musí být v něčem lepší, pokud chce být úspěšný. Jsem celkem nešika, takže mojí volbou bylo, že jsem se učil :D Teď práci mám, dobře placenou, ale rozhodně to není od 9 do 5, sedím v ní od rána do večera, soboty neděle svátky. Co ale vím stejně dobře, je že nechci takhle trávit svůj čas celý život, proto uvažuju do budoucna o nějaké formě podnikání a zemědělství je jedna z možností, kam bych rád upnul svou pozornost někdy v budoucnu.

Zatím tedy jako největší problém vidím shánění půdy, protože to vypadá jako docela těžká věc sehnat něco souvislého aspoň 10 ha. Ale to je poznatek z prvního sondování realitních webů, třeba to taková hrůza nebude.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Buclík » 29 srp 2014 19:41

Vitusus píše:Zdravím opět po dovolené, pečlivě jsem si přečetl reakce Vás obou a první poznatek, který mám, je přesvědčení, že by to mohlo jít. Aktuálně se mi zamlouvá více metoda, kterou navrhuje Buclík, takže bych ji rád trošku rozvedl:

Říkáš, že aby to mělo smysl, je dobré se postupně dostat na minimálně 100 ha, ok, tomu rozumím.

Druhá věc, kterou bych rád rozebral, jsou ty náklady na obdělávání 1 ha pozemku. Operuješ s číslem 10,000 a já bych rád věděl, jak moc je to číslo přesné? Uvedu příklad:

Pěstuju pšenici, tak bych měl mít v zásadě tyto typy vstupů:

1) Osivo
2) Úprava pole před setím (ať už to v tuto chvíli znamená cokoliv, opakuji, nejsem z oboru :) )
3) Setí
4) Zásahy v průběhu vegetace
5) Sklizeň

Dokázal bys, Buclíku, nebo kdokoliv jiný, přiřadit těmto fázím (pokud jsem na něco zapomněl, klidně přidávejte) nějaké hodnoty v korunách?

Proč se na to ptám, je celkem jednoduchá úvaha. Pokud by cca paušálně platily ty cifry, které Buclík uvádí, tak se dostanu na zhruba následující bilanci:

1) Dotace na obdělání 1 ha = 5,000 Kč
2) Výnos z vypěstované pšenice = 4 t (viz níže bold) x 3,500 Kč (viz vlákno o cenách) = 14,000

minus

3) Náklady na obdělání 1 ha půdy = 10,000

Rozdíl dělá 9,000 Kč, když odečtu 19% daň, tak jsem na 7,290 Kč z jednoho hektaru.

Pokud jsem schopen koupit půdu za 10 Kč za metr (což hádám, viděl jsem za 12, 10 bych řekl, že by mohlo být reálné), tak tady máme výnosnost na ha 7.29 %, respektive, dobu návratnosti investice nějakých 14 let, což nevypadá úplně zle na první pohled.

Pokud bych si půdu pronajímal, pak jsem na tom ještě mnohem líp, protože moje investice je nulová, co se týče peněz, a jediné, co bych musel obětovat, je svůj čas na organizaci toho všeho, což by při třeba při těch 100 ha, mělo za ty prachy stát.

Tak a teď do mě, podpořte, nebo zbořte mi moji teorii :D


Tak neuměle nahozeno a nekamenujte mne znalí sedláci, na ha služby:
Úprava pole po sklizni a před setím : 1800,-Kč
Rozmetání hnojiv, aplikace DAMu a postřiky: 1000,-
Kombajnová sklizeň: 1800,-
Odvoz sklizené plodiny: 500,-

Osivo: 2000,-
Hnojivo - dusík: 3000,-
Postřiky: 1000,-
Nafta: 1000,-
Nájem: 2500,-

Když si vše dělá sedlák sám, náklady na činnosti jsou o třetinu nižší.
Já do nákladů nepočítám odpisy techniky ani práci sedláka. Je třeba myslet na daň ze zisku. Obnovu techniky a obživu hradíme z čistého zisku. Doporučuji počítat výnos z hektaru aspoň 5,5 tuny krmné pšenice, když bude dobrý rok, možná budete mít i přes 7 tun. Obilnář potřebuje(pokud si nenechá vše dělat službami) stroje se zůstatkovou hodnotou cca 1,5-2 miliony. K tomu přístřešky pro stroje. Syn během prvních roků nakupuje stroje(traktor a nářadí) za 3 miliony, které má od nás rodičů(prodali jsme co se dalo).
My nespekulujeme, prodáváme sklizené do solidního zavedeného výkupu. Nám tak nějak vychází, že koruna vložená do obhospodařování orné půdy(bez započítání nákladů na techniku a živobytí ) přinese dvě koruny čistého zisku během hospodářského roku. Jsme samozřejmě plátci DPH. Mám názor, že čistý zisk z hospodaření na 25ha orné potřebuje sedlák na uživení rodiny a obhospodařovat dalších 25ha potřebuje sedlák na obnovování techniky.

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 29 srp 2014 19:50

Buclík píše:Tak neuměle nahozeno a nekamenujte mne znalí sedláci, na ha služby:
Úprava pole po sklizni a před setím : 1800,-Kč
Rozmetání hnojiv, aplikace DAMu a postřiky: 1000,-
Kombajnová sklizeň: 1800,-
Odvoz sklizené plodiny: 500,-

Osivo: 2000,-
Hnojivo - dusík: 3000,-
Postřiky: 1000,-
Nafta: 1000,-
Nájem: 2500,-

Když si vše dělá sedlák sám, náklady na činnosti jsou o třetinu nižší.
Já do nákladů nepočítám odpisy techniky ani práci sedláka. Je třeba myslet na daň ze zisku. Obnovu techniky a obživu hradíme z čistého zisku. Doporučuji počítat výnos z hektaru aspoň 5,5 tuny krmné pšenice, když bude dobrý rok, možná budete mít i přes 7 tun. Obilnář potřebuje(pokud si nenechá vše dělat službami) stroje se zůstatkovou hodnotou cca 1,5-2 miliony. K tomu přístřešky pro stroje. Syn během prvních roků nakupuje stroje(traktor a nářadí) za 3 miliony, které má od nás rodičů(prodali jsme co se dalo).
My nespekulujeme, prodáváme sklizené do solidního zavedeného výkupu. Nám tak nějak vychází, že koruna vložená do obhospodařování orné půdy(bez započítání nákladů na techniku a živobytí ) přinese dvě koruny čistého zisku během hospodářského roku. Jsme samozřejmě plátci DPH. Mám názor, že čistý zisk z hospodaření na 25ha orné potřebuje sedlák na uživení rodiny a obhospodařovat dalších 25ha potřebuje sedlák na obnovování techniky.


Hmm, pokud má kalkulačka nelže, tak na 50 ha by to nělo dělat cca 1.3 milionu čistého zisku, pokud platí všechny předpoklady, což mi přijde dost slušné a hlavně tam vidím i přebytky na případný rozvoj a přikupování půdy.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Buclík » 29 srp 2014 20:05

Vitusus píše:
Buclík píše:Tak neuměle nahozeno a nekamenujte mne znalí sedláci, na ha služby:
Úprava pole po sklizni a před setím : 1800,-Kč
Rozmetání hnojiv, aplikace DAMu a postřiky: 1000,-
Kombajnová sklizeň: 1800,-
Odvoz sklizené plodiny: 500,-

Osivo: 2000,-
Hnojivo - dusík: 3000,-
Postřiky: 1000,-
Nafta: 1000,-
Nájem: 2500,-

Když si vše dělá sedlák sám, náklady na činnosti jsou o třetinu nižší.
Já do nákladů nepočítám odpisy techniky ani práci sedláka. Je třeba myslet na daň ze zisku. Obnovu techniky a obživu hradíme z čistého zisku. Doporučuji počítat výnos z hektaru aspoň 5,5 tuny krmné pšenice, když bude dobrý rok, možná budete mít i přes 7 tun. Obilnář potřebuje(pokud si nenechá vše dělat službami) stroje se zůstatkovou hodnotou cca 1,5-2 miliony. K tomu přístřešky pro stroje. Syn během prvních roků nakupuje stroje(traktor a nářadí) za 3 miliony, které má od nás rodičů(prodali jsme co se dalo).
My nespekulujeme, prodáváme sklizené do solidního zavedeného výkupu. Nám tak nějak vychází, že koruna vložená do obhospodařování orné půdy(bez započítání nákladů na techniku a živobytí ) přinese dvě koruny čistého zisku během hospodářského roku. Jsme samozřejmě plátci DPH. Mám názor, že čistý zisk z hospodaření na 25ha orné potřebuje sedlák na uživení rodiny a obhospodařovat dalších 25ha potřebuje sedlák na obnovování techniky.


Hmm, pokud má kalkulačka nelže, tak na 50 ha by to nělo dělat cca 1.3 milionu čistého zisku, pokud platí všechny předpoklady, což mi přijde dost slušné a hlavně tam vidím i přebytky na případný rozvoj a přikupování půdy.

No já bych řekl tak polovinu toho, co vám "vyšlo".

Další

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků