Vstup nezemědělce do zemědělství

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 29 srp 2014 21:58

dělám něco špatně.. mám 60ha a tolika čistého zisku jsem neviděl ani jednou. možná tak hrubý zisk......
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 30 srp 2014 01:09

Tak to jsem asi něco pochopil na formulaci "Na každou vloženou korunu mám dvě koruny zisku" :D Když jsem počítal ty náklady, tak Buclík říká, že ty první 4 jsou služby = 1,800+1,000+1,800+500 = 5,100 a že tohle je schopný udělat o třetinu levněji, to máme za 3,400 Kč na ha. Pak tam jsou ty fixní náklady za 9,500 Kč, dohromady vložíme tedy 12,900 Kč na ha a mělo by z toho být 25,800 Kč zisku :D Krát 50 ha je ten milion a čtvrt. Kde jsem udělal chybu? :D :D

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod tomous » 30 srp 2014 06:51

Nechcu rejpat,ale všude.....

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Rolník74 » 30 srp 2014 07:41

Řepka 4ha 142q=115tis.,pšenice(15ha +1ha ječmen) potravina 307q=120tis.,pšenice krmná 500q=180tis.,pšenice a ječmen na drobno 200q=80tis. a 30q necháno na čištění a osivo.To vše z celkem 20ha orný.K tomu připočti dotaci cca 140tis.(mám ještě nějaké louky,které nechávám za posekání a beru dotace).Náklady na chemii za 1.1.-31.7. 80tis.,hnojivo pouze dam 10m3.Do toho připočti osivo řepky na podzim,osivo pšenice na podzim,ječmen na jaře,postřiky řepky na podzim a to samé pšenice(sumi max).Orba zetor 6945 nebo 7011 cca 13l/ha dle podmínek(časově cca 2h/ha),příprava 4m kombinátor Dřevokov Blatná 3l/ha na jedno jetí,jezdím min.2x,někdy 3x,setí 3m privat drill cca 2l/ha,koulení cambridge 6,4m někde kolem 1-2l/ha a potom už pouze stříkání 800l postřikovačem(přes zimu chci zgenerálkovat 1500l/18m tažený)!Setí řepky výměnou za nechání louky,za naftu(400kč/ha).Nakonec sklizeň s odvozem,2000kč/ha a odvoz 500kč/hod.Nájemné platím na 11ha 22tis.kč.Každý rok pojištění řepky i obilí na kroupy.Upozorňuji,že letos byl ten lepší rok na výnosy a podprůměrný na ceny!!Mám raději,když vozím do výkupu méně za vyšší cenu!!Dělám sám při práci(6-14,30).Najel jsem na systém maximum na podzim,to znamená nejdéle 10.října vše hotovo a potom do února až března klid a na jaře pouze 1ha ječmene(pachtovné) a 1q brambor pro sebe.Pokud bych se dostal nad 50ha,tak přestanu chodit do práce,ale to se mě v našem regionu už nikdy nepovede.Nyní přemýšlím o převedení cca 15ha na manželku a o dotaci na mladého začínajícího.vydělané peníze,pokud je možnost investuji do nákupu půdy.Po kouskách,ale hektar k hektaru...každý rok cca 1-3ha.Platím 60tis./ha a skupuji po desítkách árů!!Kdybych byl kolem roku 2003-04 odvážnější,tak tady dnes nepíšu a lítám po svých 200ha a zimu trávím na Stubaii!! :D

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Rolník74 » 30 srp 2014 07:41

tomous píše:Nechcu rejpat,ale všude.....

:D :D :D

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Buclík » 30 srp 2014 09:08

Vitusus píše:Tak to jsem asi něco pochopil na formulaci "Na každou vloženou korunu mám dvě koruny zisku" :D Když jsem počítal ty náklady, tak Buclík říká, že ty první 4 jsou služby = 1,800+1,000+1,800+500 = 5,100 a že tohle je schopný udělat o třetinu levněji, to máme za 3,400 Kč na ha. Pak tam jsou ty fixní náklady za 9,500 Kč, dohromady vložíme tedy 12,900 Kč na ha a mělo by z toho být 25,800 Kč zisku :D Krát 50 ha je ten milion a čtvrt. Kde jsem udělal chybu? :D :D


No "chybu" jste udělal v tom, že jste zevšeobecnil. Ty dvě koruny čistého zisku za korunu vložených nákladů do orné platí jen u mého syna skromného sedláka co sedlačí po zaměstnání a má 8 tun pšenice z hektaru a 4,5 tuny řepky z ha a na stroje jsme mu dali my rodiče. A mít dvě kačky čistého zisku(bez započítání nákladů na techniku a dvůr a živobytí) za kačku nákladů vám jako potřebný perspektivní cíl doporučuji !!! Podle mého názoru je rostlinná výroba(živočišné nerozumím) dobře zisková a odbyt je bezproblémově zajištěn. My máme jen jediný problém a to pronajmout další ha. Ještě mám sen chovat krávy jako zdroj hnoje pro pole.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 30 srp 2014 09:18

no půl mega hrubého z 20ha je možných, to odpovídá 1,5mega z 60ha. Avšak v chemii nechávám minimálně! 150tisíc, Hnojiva cca 150tisíc. Nafta 120 tisíc. Osiva plácnu 120 tisíc. sklizeň 120 tisíc To je základ a hodně ořezaný. Kde jsou náklady na opravy, údržbu či pořízení strojů? Kde jsou náklady na ostatní technologie? Kde máš daň z příjmu ( o tu se stát připravit nenechá) kde máš zdravotní a sociální?
Každopádně se bere že v zemědělství se 80% zisku vrací zpět a tudíž je zisk 20% takže z jednoho mega ti zbude na konci nějakých 200 tisíc ročně a to je plat nějakých 16,6 tisíc hrubého- odpočítej si daň, zdravotní, sociální a jsme kde?
Každopádně jak říká jeden známý, zemědělství to je nalej- vylej. Čím větší plochy tím vyšší nároky na techniku- upřímně 60ha 7045 opravdu nedá (minimálně obsluha ne)
Toliko moje úvaha
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 30 srp 2014 10:06

tomous píše:Nechcu rejpat,ale všude.....


Tohle bylo trošku podlé :D

Ale ne, vážně, pokud Buclík řekne A, a sice, že jim to vychází na dvě koruny zisku na vloženou korunu vstupů, tak musí říct taky to B, a sice, co všechno jsou náklady pro něj. Když jsem se díval na ten jeho příspěvek ještě jednou, tak jsem si uvědomil, že to všechno, co tam píše jako služby (ta úprava půdy, setí apod.), on vlastně do nákladů nepočítá, protože to je práce a opotřebení strojů (naftu má níže samostatně), takže pro něj jsou vložené náklady opravdu jenom ty náklady variabilní na osivo, PHM, chemii, případně nájem. Čímž se dostáváme na polovinu nákladů a také zisku.

Jinak opravdu děkuju, že se mnou všichni věcně diskutujete, moc si toho vážím.

Úplně nesouhlasím bolde s tím nalej vylej, část nákladů je jako v každém "businessu" fixních, nebo alespoň skokově fixních, takže větší plocha by ti měla výrobu zlevňovat. Ale to je spíš takové ekonomické tvrzení, které bych uměl dokázat jenom s konkrétními čísly :D

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Buclík » 30 srp 2014 10:22

Rolník74 píše:Řepka 4ha 142q=115tis.,pšenice(15ha +1ha ječmen) potravina 307q=120tis.,pšenice krmná 500q=180tis.,pšenice a ječmen na drobno 200q=80tis. a 30q necháno na čištění a osivo.To vše z celkem 20ha orný.K tomu připočti dotaci cca 140tis.(mám ještě nějaké louky,které nechávám za posekání a beru dotace).Náklady na chemii za 1.1.-31.7. 80tis.,hnojivo pouze dam 10m3.Do toho připočti osivo řepky na podzim,osivo pšenice na podzim,ječmen na jaře,postřiky řepky na podzim a to samé pšenice(sumi max).Orba zetor 6945 nebo 7011 cca 13l/ha dle podmínek(časově cca 2h/ha),příprava 4m kombinátor Dřevokov Blatná 3l/ha na jedno jetí,jezdím min.2x,někdy 3x,setí 3m privat drill cca 2l/ha,koulení cambridge 6,4m někde kolem 1-2l/ha a potom už pouze stříkání 800l postřikovačem(přes zimu chci zgenerálkovat 1500l/18m tažený)!Setí řepky výměnou za nechání louky,za naftu(400kč/ha).Nakonec sklizeň s odvozem,2000kč/ha a odvoz 500kč/hod.Nájemné platím na 11ha 22tis.kč.Každý rok pojištění řepky i obilí na kroupy.Upozorňuji,že letos byl ten lepší rok na výnosy a podprůměrný na ceny!!Mám raději,když vozím do výkupu méně za vyšší cenu!!Dělám sám při práci(6-14,30).Najel jsem na systém maximum na podzim,to znamená nejdéle 10.října vše hotovo a potom do února až března klid a na jaře pouze 1ha ječmene(pachtovné) a 1q brambor pro sebe.Pokud bych se dostal nad 50ha,tak přestanu chodit do práce,ale to se mě v našem regionu už nikdy nepovede.Nyní přemýšlím o převedení cca 15ha na manželku a o dotaci na mladého začínajícího.vydělané peníze,pokud je možnost investuji do nákupu půdy.Po kouskách,ale hektar k hektaru...každý rok cca 1-3ha.Platím 60tis./ha a skupuji po desítkách árů!!Kdybych byl kolem roku 2003-04 odvážnější,tak tady dnes nepíšu a lítám po svých 200ha a zimu trávím na Stubaii!! :D


Mluvíte mi z duše !!! Já jen jako důchodce bez zemědělského vzdělání a bez praxe se snažím synovi hledat na internetu info a sleduji okolní zemědělce. Mým cílem je, abych šel do futrálu za situace, že syn(nyní 34 let) bude mít stabilní zemědělskou usedlost(farmu) co ho s rodinou bezproblémově(včetně obnovy strojů a dvora) bude živit a nebude mít finanční starosti. Syn letos dělá třetí žně a už nebudeme dělat jarní ječmen(zde letos devastující přísušky), nepotřebujeme ho(tu trochu pro dobytek koupíme) a budeme točit řepku a dvě pšenice a zase řepku. Časem snad i hrách, měl jsem chuť i na ozimý ječmen odrůdu Fabian, která nevymrzá. No letos budeme sít pšenici Tobak, sousedovi dala 11 tun, na druhém poli Bohemii(neměli zdejší osiváři co jsem chtěl - Julie,Artist,Genius,Seladon, Vanessa). Také uvažuji udělat ze synovy přítelkyni mladou zemědělkyni kvůli dotaci na nový traktor. Kde máte úrodu pojištěnu a kolik to na hektar stojí ?

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Buclík » 30 srp 2014 10:39

Vitusus píše:
tomous píše:Nechcu rejpat,ale všude.....


Tohle bylo trošku podlé :D

Ale ne, vážně, pokud Buclík řekne A, a sice, že jim to vychází na dvě koruny zisku na vloženou korunu vstupů, tak musí říct taky to B, a sice, co všechno jsou náklady pro něj. Když jsem se díval na ten jeho příspěvek ještě jednou, tak jsem si uvědomil, že to všechno, co tam píše jako služby (ta úprava půdy, setí apod.), on vlastně do nákladů nepočítá, protože to je práce a opotřebení strojů (naftu má níže samostatně), takže pro něj jsou vložené náklady opravdu jenom ty náklady variabilní na osivo, PHM, chemii, případně nájem. Čímž se dostáváme na polovinu nákladů a také zisku.

Jinak opravdu děkuju, že se mnou všichni věcně diskutujete, moc si toho vážím.

Úplně nesouhlasím bolde s tím nalej vylej, část nákladů je jako v každém "businessu" fixních, nebo alespoň skokově fixních, takže větší plocha by ti měla výrobu zlevňovat. Ale to je spíš takové ekonomické tvrzení, které bych uměl dokázat jenom s konkrétními čísly :D


No já jsem ti chtěl dát konkrétní čísla. Samozřejmě jinak vychází při určitém výnosu čistý zisk když se vše dělá službami a jinak čistý zisk, když si vše dělá sedlák sám. Asi jsem neměl psát, že když si to dělá sedlák sám, že má o třetinu nižší náklady než u služeb. Asi je to trochu složitější, ale jde to rozplést. Samozřejmě dokonale ekonomicky by bylo třeba dát do nákladů vše podle způsobu hospodaření konkrétního hospodářství včetně nákladů na obnovu strojů a dvora a nákladů na obživu, zdravotní a sociální pojištění členů sedlákovy rodiny, pokud nemají vlastní dostatečný příjem, daň ze zisku, placení účetní apod.. Teprve po odečtení tohoto všeho by byl čistý zisk, který je zcela volně k užití sedláka podle jeho zájmu - třeba dovolená v Alpách a na Seychelách, koupě Lamborghini a koupě dalších polí nebo hra na automatech apod.

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 30 srp 2014 11:00

Buclík píše:No já jsem ti chtěl dát konkrétní čísla. Samozřejmě jinak vychází při určitém výnosu čistý zisk když se vše dělá službami a jinak čistý zisk, když si vše dělá sedlák sám. Asi jsem neměl psát, že když si to dělá sedlák sám, že má o třetinu nižší náklady než u služeb. Asi je to trochu složitější, ale jde to rozplést. Samozřejmě dokonale ekonomicky by bylo třeba dát do nákladů vše podle způsobu hospodaření konkrétního hospodářství včetně nákladů na obnovu strojů a dvora a nákladů na obživu, zdravotní a sociální pojištění členů sedlákovy rodiny, pokud nemají vlastní dostatečný příjem, daň ze zisku, placení účetní apod.. Teprve po odečtení tohoto všeho by byl čistý zisk, který je zcela volně k užití sedláka podle jeho zájmu - třeba dovolená v Alpách a na Seychelách, koupě Lamborghini a koupě dalších polí nebo hra na automatech apod.



Vždyť ano, za ta konkrétní čísla já moc děkuju, jen mi chvilku trvalo, než jsem si přebral, že u tvého syna počítáš ty náklady jinak (a následně i ten zisk), než z čeho vychází tebou uváděné náklady na služby.

Pro mě je tahle diskuze hlavně důležitá, abych dokázal odhadnout, jak velkou plochu budu případně potřebovat na rozjezd a udělal si představu o tom, jak komplexní činnost podnikání v zemědělství je. Vím, že to některé z vás popudí, ale já nemám ambici dělat tu práci vlastníma rukama, opravdu bych v tom spíš chtěl do budoucna začít podnikat, ale to neznamená, že nechci vědět o tom oboru maximum možného. Neb kdo je připraven, nebývá (tolik) překvapen :D

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Buclík » 30 srp 2014 11:23

Vitusus píše:
Buclík píše:No já jsem ti chtěl dát konkrétní čísla. Samozřejmě jinak vychází při určitém výnosu čistý zisk když se vše dělá službami a jinak čistý zisk, když si vše dělá sedlák sám. Asi jsem neměl psát, že když si to dělá sedlák sám, že má o třetinu nižší náklady než u služeb. Asi je to trochu složitější, ale jde to rozplést. Samozřejmě dokonale ekonomicky by bylo třeba dát do nákladů vše podle způsobu hospodaření konkrétního hospodářství včetně nákladů na obnovu strojů a dvora a nákladů na obživu, zdravotní a sociální pojištění členů sedlákovy rodiny, pokud nemají vlastní dostatečný příjem, daň ze zisku, placení účetní apod.. Teprve po odečtení tohoto všeho by byl čistý zisk, který je zcela volně k užití sedláka podle jeho zájmu - třeba dovolená v Alpách a na Seychelách, koupě Lamborghini a koupě dalších polí nebo hra na automatech apod.



Vždyť ano, za ta konkrétní čísla já moc děkuju, jen mi chvilku trvalo, než jsem si přebral, že u tvého syna počítáš ty náklady jinak (a následně i ten zisk), než z čeho vychází tebou uváděné náklady na služby.

Pro mě je tahle diskuze hlavně důležitá, abych dokázal odhadnout, jak velkou plochu budu případně potřebovat na rozjezd a udělal si představu o tom, jak komplexní činnost podnikání v zemědělství je. Vím, že to některé z vás popudí, ale já nemám ambici dělat tu práci vlastníma rukama, opravdu bych v tom spíš chtěl do budoucna začít podnikat, ale to neznamená, že nechci vědět o tom oboru maximum možného. Neb kdo je připraven, nebývá (tolik) překvapen :D


No tady pochytíš jen pár základů, jak pěstovat základní plodiny na orné půdě, ale míra a masa zisku se dělá jinde než při sedlačení. A jak se dělají peníze je potřeba studovat na praxi Babiše, to jest, jak co nejvíce finalizovat to, co na poli naroste. Buď být překupníkem zemědělských komodit včetně zahraničí nebo finalizovat produkty až do formy pro finálního spotřebitele, jímž je obvykle člověk na chodníku nebo v automobilu. čili propasírovat plodiny do potravin a prodat je přímo lidem nebo dělat z plodin zdroj energie a prodávat ho přímo lidem. K tomu si vytvořit příjemné zákony na dotace. A je to !!!

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Rolník74 » 30 srp 2014 12:41

Buclík píše:
Rolník74 píše:Řepka 4ha 142q=115tis.,pšenice(15ha +1ha ječmen) potravina 307q=120tis.,pšenice krmná 500q=180tis.,pšenice a ječmen na drobno 200q=80tis. a 30q necháno na čištění a osivo.To vše z celkem 20ha orný.K tomu připočti dotaci cca 140tis.(mám ještě nějaké louky,které nechávám za posekání a beru dotace).Náklady na chemii za 1.1.-31.7. 80tis.,hnojivo pouze dam 10m3.Do toho připočti osivo řepky na podzim,osivo pšenice na podzim,ječmen na jaře,postřiky řepky na podzim a to samé pšenice(sumi max).Orba zetor 6945 nebo 7011 cca 13l/ha dle podmínek(časově cca 2h/ha),příprava 4m kombinátor Dřevokov Blatná 3l/ha na jedno jetí,jezdím min.2x,někdy 3x,setí 3m privat drill cca 2l/ha,koulení cambridge 6,4m někde kolem 1-2l/ha a potom už pouze stříkání 800l postřikovačem(přes zimu chci zgenerálkovat 1500l/18m tažený)!Setí řepky výměnou za nechání louky,za naftu(400kč/ha).Nakonec sklizeň s odvozem,2000kč/ha a odvoz 500kč/hod.Nájemné platím na 11ha 22tis.kč.Každý rok pojištění řepky i obilí na kroupy.Upozorňuji,že letos byl ten lepší rok na výnosy a podprůměrný na ceny!!Mám raději,když vozím do výkupu méně za vyšší cenu!!Dělám sám při práci(6-14,30).Najel jsem na systém maximum na podzim,to znamená nejdéle 10.října vše hotovo a potom do února až března klid a na jaře pouze 1ha ječmene(pachtovné) a 1q brambor pro sebe.Pokud bych se dostal nad 50ha,tak přestanu chodit do práce,ale to se mě v našem regionu už nikdy nepovede.Nyní přemýšlím o převedení cca 15ha na manželku a o dotaci na mladého začínajícího.vydělané peníze,pokud je možnost investuji do nákupu půdy.Po kouskách,ale hektar k hektaru...každý rok cca 1-3ha.Platím 60tis./ha a skupuji po desítkách árů!!Kdybych byl kolem roku 2003-04 odvážnější,tak tady dnes nepíšu a lítám po svých 200ha a zimu trávím na Stubaii!! :D


Mluvíte mi z duše !!! Já jen jako důchodce bez zemědělského vzdělání a bez praxe se snažím synovi hledat na internetu info a sleduji okolní zemědělce. Mým cílem je, abych šel do futrálu za situace, že syn(nyní 34 let) bude mít stabilní zemědělskou usedlost(farmu) co ho s rodinou bezproblémově(včetně obnovy strojů a dvora) bude živit a nebude mít finanční starosti. Syn letos dělá třetí žně a už nebudeme dělat jarní ječmen(zde letos devastující přísušky), nepotřebujeme ho(tu trochu pro dobytek koupíme) a budeme točit řepku a dvě pšenice a zase řepku. Časem snad i hrách, měl jsem chuť i na ozimý ječmen odrůdu Fabian, která nevymrzá. No letos budeme sít pšenici Tobak, sousedovi dala 11 tun, na druhém poli Bohemii(neměli zdejší osiváři co jsem chtěl - Julie,Artist,Genius,Seladon, Vanessa). Také uvažuji udělat ze synovy přítelkyni mladou zemědělkyni kvůli dotaci na nový traktor. Kde máte úrodu pojištěnu a kolik to na hektar stojí ?


Pojištění mám přes Renomii u ČSOB.Letos jsem na 4ha řepky a 16ha obilí platil 10500kč.S tou pšenicí opatrně!Hospodařím od roku 1991 a najít si pšenici do dané oblasti a dané pole není jednoduché!Další věc je počasí a tlak chorob.Můžete zkusit pšenici,která by se k vám třeba hodila,ale bude na ni špatný rok a vy ji odepíšete.Po okolí vychvalovaná bohemka u mě po pět let poze průměr a proto letos na posled s výnosem 75q/ha a potrvinou s odřenýma ušima(a to jsem se jí fakt věnoval!!).Takže u mě hlavní Raduza a letos zkusím nějakou novinku.Merito taky průser(rez)!Doporučil bych české odrůdy a dobrou mrazuvzdornost.Taky se mě zdá lepší odrůdy s vyšší odnoživostí oproti klasovkám.A né úplně rané.To je ale můj názor.U řepky jsem měl Ladogu a letos Visby a mnohem lepší.Ale letos byl extrémní výnos všude.Julii budete shánět těžko,je to novinka,ale v pokusech se mě víc líbyla Annie.

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 30 srp 2014 12:52

Buclík píše:No tady pochytíš jen pár základů, jak pěstovat základní plodiny na orné půdě, ale míra a masa zisku se dělá jinde než při sedlačení. A jak se dělají peníze je potřeba studovat na praxi Babiše, to jest, jak co nejvíce finalizovat to, co na poli naroste. Buď být překupníkem zemědělských komodit včetně zahraničí nebo finalizovat produkty až do formy pro finálního spotřebitele, jímž je obvykle člověk na chodníku nebo v automobilu. čili propasírovat plodiny do potravin a prodat je přímo lidem nebo dělat z plodin zdroj energie a prodávat ho přímo lidem. K tomu si vytvořit příjemné zákony na dotace. A je to !!!


Ano, ty základy jsou ale to nejdůležitější, to ti ukáže, kde jsou ty hlavní problémy, zbytek už je v podstatě optimalizace nákladů/výnosů. A hlavně, když nemáš představu o tom, jak ta výroba funguje, tak nemůžeš plánovat ale vůbec nic.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 30 srp 2014 13:15

ohledně odrůd: Není zcela jednoduché zvolit správnou odrůdu, neb nejen vhodností podmínek je dán výnos- hlavní zásluhou je prostě příroda. Letos jsem na jaře uvažoval že ozim zaořu porost řídký, rostliny podivné :lol: nakonec jsem ho nechal a příroda mně pomohla, nakonec dala 60q/ha, jiný rok by to bylo tak na zaplacení kombajnu a nějaké náklady. Ovšem těch 20% zisku je tak nějak prokázáno.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Buclík » 30 srp 2014 14:55

Rolník74 píše:Řepka 4ha 142q=115tis.,pšenice(15ha +1ha ječmen) potravina 307q=120tis.,pšenice krmná 500q=180tis.,pšenice a ječmen na drobno 200q=80tis. a 30q necháno na čištění a osivo.To vše z celkem 20ha orný.K tomu připočti dotaci cca 140tis.(mám ještě nějaké louky,které nechávám za posekání a beru dotace).Náklady na chemii za 1.1.-31.7. 80tis.,hnojivo pouze dam 10m3.Do toho připočti osivo řepky na podzim,osivo pšenice na podzim,ječmen na jaře,postřiky řepky na podzim a to samé pšenice(sumi max).Orba zetor 6945 nebo 7011 cca 13l/ha dle podmínek(časově cca 2h/ha),příprava 4m kombinátor Dřevokov Blatná 3l/ha na jedno jetí,jezdím min.2x,někdy 3x,setí 3m privat drill cca 2l/ha,koulení cambridge 6,4m někde kolem 1-2l/ha a potom už pouze stříkání 800l postřikovačem(přes zimu chci zgenerálkovat 1500l/18m tažený)!Setí řepky výměnou za nechání louky,za naftu(400kč/ha).Nakonec sklizeň s odvozem,2000kč/ha a odvoz 500kč/hod.Nájemné platím na 11ha 22tis.kč.Každý rok pojištění řepky i obilí na kroupy.Upozorňuji,že letos byl ten lepší rok na výnosy a podprůměrný na ceny!!Mám raději,když vozím do výkupu méně za vyšší cenu!!Dělám sám při práci(6-14,30).Najel jsem na systém maximum na podzim,to znamená nejdéle 10.října vše hotovo a potom do února až března klid a na jaře pouze 1ha ječmene(pachtovné) a 1q brambor pro sebe.Pokud bych se dostal nad 50ha,tak přestanu chodit do práce,ale to se mě v našem regionu už nikdy nepovede.Nyní přemýšlím o převedení cca 15ha na manželku a o dotaci na mladého začínajícího.vydělané peníze,pokud je možnost investuji do nákupu půdy.Po kouskách,ale hektar k hektaru...každý rok cca 1-3ha.Platím 60tis./ha a skupuji po desítkách árů!!Kdybych byl kolem roku 2003-04 odvážnější,tak tady dnes nepíšu a lítám po svých 200ha a zimu trávím na Stubaii!! :D


Ty hnojíš všechno pouze Damem? Koukám, žes dal pšenicím aspoň 190kg N. Jaké máš trysky a v kolika dávkách to dáváš a kdy? A kdy dáváš regulátor růstu aby ti nepolehlo?

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod tozer » 30 srp 2014 15:47

[/quote]Vždyť ano, za ta konkrétní čísla já moc děkuju, jen mi chvilku trvalo, než jsem si přebral, že u tvého syna počítáš ty náklady jinak (a následně i ten zisk), než z čeho vychází tebou uváděné náklady na služby.

Pro mě je tahle diskuze hlavně důležitá, abych dokázal odhadnout, jak velkou plochu budu případně potřebovat na rozjezd a udělal si představu o tom, jak komplexní činnost podnikání v zemědělství je. Vím, že to některé z vás popudí, ale já nemám ambici dělat tu práci vlastníma rukama, opravdu bych v tom spíš chtěl do budoucna začít podnikat, ale to neznamená, že nechci vědět o tom oboru maximum možného. Neb kdo je připraven, nebývá (tolik) překvapen :D[/quote]

když nemáš ambici dělat tu práci vlastníma rukama tak je tahle diskuze bezpředmětná :D poněvadž jinak jediná možnost je skoupit nebo pronajmout někde v horské oblasti 200 ha pastvin, najmout pasáčka(traktoristu) a vesele brát ekodotace....
8)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod neznalek » 30 srp 2014 18:39

Panečku člověk teď 14 dní lítá po polích a tady to zatím žije :) Nepročetl jsem ještě celé vlákno (napravím), ale musim vyzdvihnout kolegu Buclíka, který od svěho nástupu na toto fórum získal konečně reálnější pohled na naši "řeholi". Jen pozor do budoucna na to plánované střídání dvou plodin :wink: Jinak Tobak letos zkusím taky a pověnuju se mu.. čistě ze zvědavosti, jestli je to takova bomba, jakou z něj dělají v reklamach :)

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 31 srp 2014 12:17

tozer píše:když nemáš ambici dělat tu práci vlastníma rukama tak je tahle diskuze bezpředmětná :D poněvadž jinak jediná možnost je skoupit nebo pronajmout někde v horské oblasti 200 ha pastvin, najmout pasáčka(traktoristu) a vesele brát ekodotace....
8)



Já myslel, že tohle jsme si vyjasnili už někde na začátku, když jsme debatovali o tom, jak velkou plochu bych potřeboval, abych tam uživil agronoma/traktoristu :D

Mimochodem, jen ať mám ty informace kompletní, dělá tady někdo z vás ekologické hospodářství, respektive produkci BIO plodin? Zajímalo by mě srovnání nákladů oproti "normálnímu" hospodaření, případně srovnání hektarových výnosů u nějakých základních plodin.

Příspěvky: 33
Registrován: 03 led 2010 13:27

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Onďa » 31 srp 2014 18:33

Zdravím,

tak nějak mi to nedalo a rozhodl jsem se zareagovat. Snad teda pánové prominete, že se do toho motám. Jen si myslím, že uplně první je potřeba si uvědomit, jak se vlastně na to zemědělství dívám....

1) Je pro mě zemědělství něco, co dělali moji předci, kteří se nadřeli jako hovada. Kteří měli tu úctu ke krajině a nad tou prací přemýšleli. Tak nějak bych do této skupiny zahrnul většinu místních přispěvovatelů, působících jako soukromě hospodařící. Dle mého názoru to dělají hlavně proto, že je to baví, protože to dělali jejich předci, protože mají ten cit ke krajině. A že když sejí či sází, tak spíše počítají s tím, že výjdou šul nul, než s nějakým "obrovským" ziskem.

2) Druhý pohled je čistě výrobní. Chápu, že peníze jsou vždy až na prvním místě. Ale musím si některé věci uvědomit. Jestli jdu do zemědělství proto, abych na tom vytěžil, co jde. Potom tedy doporučuji najít v blízkém okolí nějakou nově postavenou bioplynovou stanici (nejlépe kdyby v blízkém okolí byly dvě) a pěstovat pro ně kukuřici. Kukuřice nějaký ten rok po sobě vydrží, vytřískám na tom nějaké prachy a co bude potom?

Ono je to vidět, kdo je zemědělec a kdo je bussinesman v zemědělství. Zemědělci přemýšlí tak nějak dopředu, na jednu stranu se snaží šetřit tu půdu a přemýšlet, co tu zůstane pro jejich děti. A potom jsou ti, co to řeší stylem po nás potopa.

Chápu, že když budu ve srabu, tak je mi jedno, co na tom pěstuji a že potřebuji jen a jen vydělat. Jen je třeba myslet na to, že ta půda tu po mě zůstane a v jakém stavu ji nechám je jen a jen na mě.

Omlouvám se pokud jsem "out", jen mě tato diskuze donutila přemýšlet a tak jsem zapřemýšlel nahlas.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 31 srp 2014 19:08

nepleteš se.... máš velmi střízlivý názor na danou problematiku.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 31 srp 2014 21:32

Onďa píše:Zdravím,

tak nějak mi to nedalo a rozhodl jsem se zareagovat. Snad teda pánové prominete, že se do toho motám. Jen si myslím, že uplně první je potřeba si uvědomit, jak se vlastně na to zemědělství dívám....

1) Je pro mě zemědělství něco, co dělali moji předci, kteří se nadřeli jako hovada. Kteří měli tu úctu ke krajině a nad tou prací přemýšleli. Tak nějak bych do této skupiny zahrnul většinu místních přispěvovatelů, působících jako soukromě hospodařící. Dle mého názoru to dělají hlavně proto, že je to baví, protože to dělali jejich předci, protože mají ten cit ke krajině. A že když sejí či sází, tak spíše počítají s tím, že výjdou šul nul, než s nějakým "obrovským" ziskem.

2) Druhý pohled je čistě výrobní. Chápu, že peníze jsou vždy až na prvním místě. Ale musím si některé věci uvědomit. Jestli jdu do zemědělství proto, abych na tom vytěžil, co jde. Potom tedy doporučuji najít v blízkém okolí nějakou nově postavenou bioplynovou stanici (nejlépe kdyby v blízkém okolí byly dvě) a pěstovat pro ně kukuřici. Kukuřice nějaký ten rok po sobě vydrží, vytřískám na tom nějaké prachy a co bude potom?

Ono je to vidět, kdo je zemědělec a kdo je bussinesman v zemědělství. Zemědělci přemýšlí tak nějak dopředu, na jednu stranu se snaží šetřit tu půdu a přemýšlet, co tu zůstane pro jejich děti. A potom jsou ti, co to řeší stylem po nás potopa.

Chápu, že když budu ve srabu, tak je mi jedno, co na tom pěstuji a že potřebuji jen a jen vydělat. Jen je třeba myslet na to, že ta půda tu po mě zůstane a v jakém stavu ji nechám je jen a jen na mě.

Omlouvám se pokud jsem "out", jen mě tato diskuze donutila přemýšlet a tak jsem zapřemýšlel nahlas.


Souhlasím s boldem, velmi střízlivý pohled. Zároveň ale nesouhlasím, že jsou tady pouze dvě kategorie lidí, odcituju sebe z prvního příspěvku: "Každopádně, mám takovou představu, že až třeba za 5 let nastřádám nějaké peníze, které nebudu k ničemu jinému potřebovat, chtěl bych je investovat do zemědělské půdy, a tuto půdu začal nějakým způsobem zvelebovat, primárně bych se rád zaměřil na rostlinnou výrobu."

Já už jsem několikrát psal, že nečekám zázračné zbohatnutí, ale že mě právě štve, jak se ta půda občas vysává, tak bych ji chtěl trochu zvelebit. Nicméně, rozhodně to nechci dělat sám, protože prostě mnohem lépe umím jiné věci, které mě uživí daleko víc, než zemědělství, zároveň bych byl rád, abych tuhle svoji vizi nemusel každoročně dotovat.

Doufám, že teď už jsou moje motivy trochu jasnější a můžeme se dál věnovat debatě o tom, jak to udělat prakticky :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 01 zář 2014 07:48

Aniž bych tě chtěl urazit tak bych tě označil za "bláhového snílka" opravdu to neber jako urážku (všichni kdo děláme podobnou práci jsme takto postižení) Jsi v první kategorii lidí, Ti kteří chtějí pečovat o půdu s tím že jim to aspoň trochu vrátí. Investujíc do starých technologií, uctívajíc tradiční hodnoty. (proto se u mně na sýpce objevila špalda a žito) Snažíc se o kompromis mezi moderní a původní technologií. Bohužel většinou narážíme na překážky které nám háží továrníci kteří mají půdu za dojnou krávu.
Bohužel pokud začneš, tak zjistíš kolik problémů tohle dokáže přinést.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Buclík » 01 zář 2014 12:56

Nechci planě filosofovat, naopak mluvit co nejvíc prakticky použitelně. Mám názor, že o úrovni tržního prostředí(cenách vstupů a cenách komodit) v Čr rozhodují tisícihektaroví velkopodnikatelé. U nich je samozřejmě z principu dosahováno největší produktivity práce strojů a lidí, čili je tam největší zisk - rentabilita z vložené koruny. Ti si mohou dovolit nejvýkonnější techniku, která jim umožňuje dodržovat agrotechnické lhůty všech prací, což jim nese zase zpátky peníze. Je pro ně ekonomické používat drahé postřiky včetně lepení řepek(i letecky). No a na ně se soustředí všichni dodavatelé všeho. Sedlák pod 100ha orné si nikdy nevydělá na nový kombajn a bude tudíš sklízet pomalu starým zgarbem nebo mu to někdo ze sousedních velkých poseče až nakonec, to je po agrotechnických termínech, přepršené v nepotravinářské kvalitě. Říkám to proto, že mám názor, že každý sedlák prvotně sedlačí proto, aby uživil svou rodinu včetně starých rodičů - výměnkářů. Čili zdůrazňuji, že ekonomika sedlačení je na prvním místě ať si tvrdí kdo co chce. Samozřejmě každý sedlák to ví a zároveň chce své hospodářství zvelebovat a míň se nadřít a proto chce spolupracovat s přírodou -agrotechnické termíny a postupy. Ale naopak to přece není !!!
Já mám názor, aby nebyli čtyřicetihektaroví sedláci v produktivitě v nevýhodě proti velkofarmám a aby nebyli se sklizní v rukou toho kdo má kombajn, že by bylo výhodné, aby čtyři-pět čtyřicetihektarových sedláků sdružili peníze a koupili dohromady pořádný kombajn, traktor a k němu další výkonné stroje. Já pro syna zamýšlím koupit nový traktor za peníze z prodeje nepotřebného bytu. Chtěl jsem Case 230cvx, na něj nebudou peníze, tak to asi bude case 160 bez cvx. Ale na těch jeho zatím 24ha ten traktor bude ještě za pět let na motohodiny v záruce. Čili ekonomický nesmysl. A sousedi se také budou dál mlátit ve starých zetorech jako hlavních traktorech. Kdyby sdružili peníze, koupili velký traktor a k tomu nářadí, domluvili si plodiny a odrůdy aby jim vhodně pasovali agrotechnické termíny a jezdili se stroji v případě potřeby nonstop 24 hodin(u kombajnu samo že skrzevá vlhkost nelze), všichni by se míň nadřeli a zisk by měli všichni vyšší. Něco takového tady udělali sedláci v roce 1937, kdy sdružili peníze a vybudovali společnou mlékárnu( dnes ji vlastní spekulanti). Totalita lidi rozdělila, nyní je podle mne i ekonomická nutnost při sedlačení na svém nebo pronajatém výhodně spojovat volné peníze na nákup produktivní techniky pro více sedláků. Děje se něco takového ve vašem okolí ?

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 01 zář 2014 13:36

Buclíku, mně se ta myšlenka sdílených strojů docela líbí, ale má to spoustu úskalí, protože taková investice má i svoje právní důsledky, kdo ten stroj vlastní? Kdo si může do účetnictví uplatňovat jeho odpisy? To jsou jenom dvě takové otázky, které by mě napadly. Kromě toho, sám víš nejlíp, že jak jsou víc jak dva lidi, tak je strašně těžké se dohodnout na čemkoliv.

Nicméně, tisícihektarové hospodářství by stoprocentně jednoho agronoma uživilo, možná i nějakého traktoristu :D Akorát mi nějak chybí těch 100 až 200 milionů, abych mohl takové hospodářství koupit :D

Bolde, určitě to neberu jako urážku, ale nerad sním bláhové sny, proto tady zkouším získat dostatek informací :D

Kupříkladu, tušíte, jestli je někde nějaká přehlednější mapa vlastníků zemědělských pozemků, to, co mají na katastru nemovitostí je dost nepřehledné a v těch milionech parcel se dost blbě hledá.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod poulm » 01 zář 2014 13:51

To o čem mluvíš je v podstatě družstvo,za ideálních podmínek by to fungovat mohlo,ale nikdy nebude.
Nevím jak jinde,ale u nás si ti menší soukromí zemědělci vypomáhají,prací, technikou,protislužbou atp.,ale nikdy nebude fungovat to,aby více lidí dalo dohromady nějaké peníze a koupil se třeba ten kombajn,který by vlastně měl třeba 6 majitelů. Už vidím jak se začínají hádat komu se pojede dřív mlátit,ten první už bude mít sklizeno a prodáno a ten poslední už to bude mít zmoklé v krmné kvalitě. Rovnost se nedá nikdy určit a ani nařídit,vždy bude někdo zvýhodněný a někdo ne.

Dále dostat svůj produkt až ke spotřebiteli je další těžká věc,pokud bude zemědělce odkázaný na překupníky,výkupy a jiné podobné formy odbytu, tak to bude mít pořád systém "nalej vylej" a můžete ekonomiku počítat jak chcete,výkupní ceny v podstatě všech komodit se drží tak,aby to udrželo zemědělce trošinku nad hladinou,aby se neutopili a to že někomu vyjde zisk nad očekávání znamená jenom to,že zase někdo nesklidil vůbec. a na přezrok to třeba bude zase obráceně.
Všude se hovoří o nadprůměrných výnosech a dobrém roku,ano,je to tak,ale to se týká těch,kterým to včas dozrálo a začali sklízet jako první a stihli dobré počasí.Už se nemluví o těch,kteří to nestihly,začalo pršet a mnoho se už ani sklízet nebude.Tady u nás v okolí vidím stovky hektarů nesklizené pšenice a mám zprávy i z jiných oblastí kde obilí později dozrává a je tam situace obdobná.

Dále ekonomika provozu strojů je další kapitola sama o sobě.V tom mají velké zemědělské podniky nespornou výhodu,mají tak dostatečný obrat penez a práce,že dokáží i tu nejvýkonnější techniku maximálně využít, zamortizovat a odepsat v co nejkratší době,třeba za 4 roky. Kdežto malý zemědělec,když si koupí nový silný traktor,tak ho musí držet mnohonásobně déle, takže bude mít mnohem větší hektarové náklady na techniku než velké podniky.

Tohle je na dlouhé povídání,každopádně fakt je ten,že systém a trendy jsou nastaveny na podniky co mají řádově v tisících hektarech a malí zemědělci jsou v podstatě škodná.
Nechci tvrdit,že u nás nejsou podmínky,kde se malý zemědělec neuživí,ale je to mnohem těžší dělat ekonoma, agronoma, mechanizátora, technika, traktoristu, obchoďáka a mnoho další funkcí dohromady v jedné osobě.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 01 zář 2014 14:57

no to sdílení strojů lze praktikovat. Pokud se najdou rozumní sedláci tak to dokonce může fungovat. Ideálně je to dobré na rozběh menších sedláků. Uvedu příklad. Mám 7211, 7045,16145, a 200koní Claas (náhrada za tu 16145) kolega má 155NH a 7745, já svoje zvládám, on svoje taky. Pořizujeme spoustu stejných věcí skoro souběžně a tak vlastně investujeme do stejných strojů zbytečně. Při zjištění že já musím dotáhnout svůj bránosmyk na pole, zapojit do tažného oka řetězy a nemožnosti přicouvnout jsem zvolil cestu objednání služby u kolegy kterýžto mně připravil neseným bránosmykem. letos mu zaseju páč jsem koupil loni CO4 od horsche a pokud to dobře půjde tak naše spolupráce bude fungovat i v jiných investicích. Jelikož koupil postřikovač tak je dost možné že ho angažuju i na chemickou ochranu protože investice do postřikovače můžou jít jinam- opět do stroje který bude sice můj ale využijeme ho oba a tak se zaplatí. Ekonomika provozu je tímto mnohem dál, protože si můžeme dovolit koupit jeden kvalitní výrobek místo dvou levnějších. Dříve se také zemědělci spojovali a investovali do společného provozu, proto vznikali akciové společnosti. Tohle je cesta ven avšak megalomanské podniky to ví a proto se snaží všemožně spojení malých zemědělců zabránit,likvidují a skupují malé družstva, a rovněž se snaží skoupit půdu. Malý zemědělec si tohle dovolit nemůže, investice jednoho milionu mnohokrát zváží a než někam vloží, tak doufají že se jim jejich investice vrátí.
Mnohokrát zvažovaný kombajn jsme zatím vypustili, neboť jeho návratnost je někde u 200ha na menší rozlohu je lepší služba (můj názor- předpokládám že se mnou většina nebude souhlasit) Pokud dojde k navýšení rozlohy nad 200ha tak již tento stroj bude nutnost.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Buclík » 01 zář 2014 15:20

Bolde jak si ty práce se sousedem započítáváte? Nějak přes peníze a jednou za rok to vynulujete předáním peněz. Pokud přes peníze tak by mne zajímalo jaké máte kolegiální sazby za práce ?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod poulm » 01 zář 2014 15:27

To je ten způsob vzájemné výpomoci malých zemědělců co jsem měl na mysli a myslím,že většině z nás tady není cizí a funguje to na mnoha místech.V podstatě to samé dělám i já.
Jenom si myslím,že nemůže fungovat to,aby jeden nějaký drahý stroj,třeba ten kombajn, měl více majitelů,ale třeba to jiní vidí jinak.
Pamatuji se z vyprávění otce,že měl můj děda taky v dědině jako první jednu z těch největších novou stacionární mlátičku "Wichterle a Kovařík" a mlátilo se na ni skoro všem,že jak byly žně,tak se na ni jelo vedne v noci,pak přišla kolektivizace a dál už to znáte všichni.
Jinak řečeno,vzájemná protislužba funguje v pohodě,ale společné vlastnictví nikoli,to už tady bylo v minulých režimech a také to nedopadlo dobře.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Buclík » 01 zář 2014 16:08

Tak mě teda zajímá, jak vy bez kombajnů organizujete sklizeň, Tady kolem několik sedláků do 40ha se celý rok plně věnují polím, pořád plodiny opečovávají a pak se modlí kdy přijede slíbený kombajn. Zatím každý rok ten slíbený kombajn přijel až v několikrát posunuteém termínu a vždy o několik hodin později, obvykle až po šesté večer se všemi problémy, bouřka nebo rosa. S prázdnejma vlečkama na termín na pole, kombajn nepřijel, pak zas s prázdnejma vlečkama z pole domů, no horor. Jak vy to míníte co nejdříve a v budoucnu řešit ?!!!

PředchozíDalší

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků