Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Rolník74 » 01 zář 2014 16:49

Buclík píše:Tak mě teda zajímá, jak vy bez kombajnů organizujete sklizeň, Tady kolem několik sedláků do 40ha se celý rok plně věnují polím, pořád plodiny opečovávají a pak se modlí kdy přijede slíbený kombajn. Zatím každý rok ten slíbený kombajn přijel až v několikrát posunuteém termínu a vždy o několik hodin později, obvykle až po šesté večer se všemi problémy, bouřka nebo rosa. S prázdnejma vlečkama na termín na pole, kombajn nepřijel, pak zas s prázdnejma vlečkama z pole domů, no horor. Jak vy to míníte co nejdříve a v budoucnu řešit ?!!!



Jo,to je ono:zořu si kdy chci,připravím,zaseji a pak hnojím a stříkám.Stříkám většinou večer po 18h,to se většinou úplně uklidní vítr a všechno jde tam kam má.To mě závidí bratránek,agronom ve velké a.s.,který musí stříkat celý den aby vše stihli.Další věc jsou dělené dávky u regulátorů růstu.Prostě na jaře stříknu retacel na podporu odnožení a potom optimus nebo modus v dělených dávkách i na třikrát,vždy v optimálním čase(růstové fázi).To oni musí narvat co největší tank-mix.Taky záleží samozřejmě na počasí.Třeba dam zásadně večer kvůli popálení.To samé řepka,tu stříkám proti blýskáčku a krytonosci většinou až za tmy.No a potom přijde ten správný adrenalin-žně!!Mám jednoho dohodnutého s E516,který seká níže,takže je dřív hotov.Co se týká řepky,tak pokud se blíží nějaké zhoršení počasí,tak to řeším operativně podle toho co je v okolí na polích.Ono se to nezdá,ale kombajnů každý rok přibývá a vždy se najde někdo,kdo má časové okno.Jako letos,dosekával zde jeden john a v neděli ve 14h už neměl do čeho seknout,protože do pšenice jeli až v pondělí.Tak mě ty 4ha za tu 1,20hodinky seknul.Měl jsem připravený tři sedmituny a měl jsem se co točit na dvorek,který mám cca 400m od pole.Holt 142q za takovou krátkou dobu je znát.Nejhorší je sedět doma a čekat,prostě objedu okolí,zavolám majiteli nebo šéfovi a něco se sežene.Na obilí si jednám i odvoz,protože hlavně letos bych neměl šanci stíhat.Co se týká vlastního kombajnu,tak tady mě chybí ještě jedny ruce.A letos by to stejně nepomohlo,protože ze začátku to nebylo zralý a potom chcalo každý den.Kombajn mě stál deset dní na dvoře a ještě jsem ho nechával odjíždět po okolí,protože někdo klidně mlátí i 19%!!Jinak každý rok se poseká,prostě vždycky se udělá nakonec pár dnů hezky...

Příspěvky: 123
Registrován: 20 srp 2011 07:19

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod larsen.l » 01 zář 2014 17:16

Nechtěl jsem vstupovat do týhle diskuze, poněvadž obhospodařuju jen 4 ha a 20 ha pastvin a 1 ha vinohradu. Vzhledem k tomu že moje pozemky jsou úplně na hranicích s Rakouskem, vidím jak to tam chodí s jejich zemědělstvím. Do nějakých vinařských spolků jsou tam sdružené třeba i 3 dědiny. Sedláci mají takové ty skokany co se se motají na polích a ve vinohradech a spolky mají ty specialní a větší stroje pro obdělávání a sklízení ve větší míře. Potom tam fungují tzv Lagerhausy, které dělají úplně všechny služby včetně rozvozu nafty a tak podobně. Když tam dojede dealer předvádět nějakou mašinu, kterou chce koupit spolek, po poli za tim chodí celé procesí i s ženama a děckama. Nebylo by na škodu si tam zajet a posbírat od nich zkušenosti. Před 2 lety tam koupili kombajn na sbírání hroznů a šupem přestali najímat sběrače od nás.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 01 zář 2014 17:56

kombajn řešíme tak, že vezmeme na službu E-514 vzorně nachystanou jejím majitelem, ta těch 80ha obilovin zkousne, na řepky si kolega většinou někoho okolního sežene. Naštěstí je tady v okolí dost soukromníků kteří mají svůj kombajn a tak se různě obvolávají kde se nehodí sklízet u nich tak skočí na fušku k nám. Je pravda že s 514 je to běh na dlouhou trať, ale zaplaťpánbůh za ni. Pokud přijede někdo z okolí tak je to frmol páč jsou to novější stroje a zas když mlátí 514 tak je klid a žádný shon :-)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod poulm » 01 zář 2014 18:45

Nemít svůj kobajn je často dost na hovno.Pokud je dlouhé a stabilní teplé počasí v období žní,tak je vše v pohodě a v klidu vymlátí všichni.
Bohužel takové počasí jaké bylo teď v srpnu je dost zlé a kdo si operativně nemůže kdykoli vyjet,jak to oschne po přeháňce,tak je ztracen s celou úrodou a ziskem.

Byl jsem vypomáhat u spřáteleného zemědělce s traktorem na vození obilí od kombajnu,jednalo se o cca 300ha, pro dva kombajny práce na 5dní,nakonec se to protáhlo skoro na 3 týdny a to bylo mlácení ve stylu každý den trochu.Furt se běhalo po polích s vlhkoměrem a hledala se parcela,která je zrovna nejsušší,tak se začalo a za hodinu přišla přeháňka,pak se dvě hodiny čekalo až to oschne a jelo se zase kousek dál,no děs,ale nakonec se to dochroupalo s jedním kombajnem,protože ten druhý už na to neměl nervy a utíkalo mu rito někde u Olomouce,tak odjel pryč.

S kolegou jsme rozhodnuti,že si na příští rok na ty naše hektary pořídíme nějakého Fortschritta s řepkovou lištou a drtičem,buď já nebo on, uvídíme jak na tom budeme na konci sezony s penězi a podle toho vybereme stroj,raději mít starého střepa 512ku než vůbec nic.Taky se může stát,že bude příští rok dobré počasí a vybouchají to službaři,takže zůstane stát v kůlně jako záloha na další rok.
Myslím,že by to tak mohlo fungovat.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bigbul » 02 zář 2014 08:54

Taky se připojím ,myslím si , že mít svůj kombajn je základ úspěchu neboť žně jsou vyvrcholením našeho celoročního snažení a mnohdy i celoroční finanční pohody, v minulých letech byly žně suché takže stihnul vymlátit každý ,ale letos jsem to sledoval s obvláštním zájmem jak ti kteří byli závislí na službách chodili a prosili aby jim někdo šel něco vymlátit,i ti co měli vlastní stroj a dělají služby ,řekli , že prvně musí udělat doma a potom až někdě pojedou , tak se dočkali toho ,že jim dneska stojí pšenice na poli a už neslýším ,že služba je to nejlepší ,spíše jen to co jsou to za hajzli slíbí a nepřijedou ,já jak jsem začínal s 11ha tak jsme si koupili hned prvním rokem kombajn ,zastávám názor ,vyjedu si k večeru namlátím si vlečku a hlavně si udělám kdy já potřebuji službařovi je jedno jakou to má vlhkost ,toho zajímají hektary ,jistě nejsou všichni takoví ale každý potřebuje vydělat .

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 02 zář 2014 09:18

Abych trochu vrátil debatu zpět tam, kde bych ji chtěl mít já (ikdyž přiznávám, že je zajímavé sledovat, že pokud mít nějaký stroj vlastní, tak je to kombajn), tak se ještě jednou zeptám, jestli tady někdo dělá ekologické hospodářství a případně jak to vypadá z hlediska nákladů v něm?

Druhá věc, která mě tak napadla, je následující. Prohlížel jsem si katastrální mapy v okolí a docela velké plochy vlastní stát. Je nějaká možnost, jak se k těmto pozemkům dostat? Vím, že je nutné mít je v pronájmu aspoň 3 roky a pak stejně člověk může koupit max 500 ha, ale zajímalo by mě, jak zjistím, kdo ty pozemky aktuálně v nájmu má, případně, za kolik, případně zda nemáte zkušenost s bojem o takové státní pozemky?

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod tele » 02 zář 2014 11:49

Vitusus píše:Abych trochu vrátil debatu zpět tam, kde bych ji chtěl mít já (ikdyž přiznávám, že je zajímavé sledovat, že pokud mít nějaký stroj vlastní, tak je to kombajn), tak se ještě jednou zeptám, jestli tady někdo dělá ekologické hospodářství a případně jak to vypadá z hlediska nákladů v něm?

Druhá věc, která mě tak napadla, je následující. Prohlížel jsem si katastrální mapy v okolí a docela velké plochy vlastní stát. Je nějaká možnost, jak se k těmto pozemkům dostat? Vím, že je nutné mít je v pronájmu aspoň 3 roky a pak stejně člověk může koupit max 500 ha, ale zajímalo by mě, jak zjistím, kdo ty pozemky aktuálně v nájmu má, případně, za kolik, případně zda nemáte zkušenost s bojem o takové státní pozemky?

Státní pozemky jsou obtížně řešitelná záležitost, většina jich je jako rezerva pro církevní restituce. Pro zajímavost, jedna z našich firem má u PF zažádáno cca 8 let o pozemky pod budovami a areálem a ticho po pěšině :mrgreen:

Příspěvky: 77
Registrován: 26 srp 2012 21:13

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Michael Hille » 04 zář 2014 13:52

Zdravím vespolek,taky trochu přídám do debaty.
Jestli na pozemkách PF někdo hospodaří nebo je má někdo v nájmu,vyzjistíte přes Min.Zemědělství,tam vám řeknou zda na pozemku je uzavřená smlouva či nikoliv.
Co se týče jednoho příspěvku výše:ukažte mi v horský oblasti nějaký rozumný parcely TTP a půjdu do toho,pravda je však jiná. Tady u nás je to třeba úplně rozebraný,drtí nás tu ZD který má pod palcem úplně všechno . Pomáhám známému na 30ha TTP a hledáme pozemky kde se dá. Dokonce i pozemky,který jsou neudržovaný,leta nesekaný,v řádu X let,má v pronájmu zdejší družstvo,aby náhodou na tom někdo nehospodařil.
I kdýž na to neberou třeba dotace,tak je zarážející,že PF strpí takový nakládání se svým majetkem!
Když už člověk narazí na majitele pozemku,co by chtěli od nájmu ZD družstva upustit,tak ve všech smlouvách má ZD předkupní právo a výpovědní lhůty 5 let!
Známému takhle držej 6ha TTP. A to to dopadlo tak daleko,že poslal na ZD stížnost ohledně nesekání pozemků což je bohužel realita :-(.
Za několik dní se dočkal odpovědi ve stylu:Nes*r se do věcí do kterých nemáš a drž hubu a krok,nájem dostáváš!
Hlavně že se schovávaly za termíny sekání a dotační tituly a ani dneska,4.9. nejsou parcely posekaný!(Termín do 31.7.)
Bohužel mraky lidí je taky hloupých,místo toho aby prodali místnímu pozemky,tak to raději prodají pod cenou(řádově kolem 3Kč) ZD. Přitom by stačilo dojít za místním a zeptat se,zda by pozemky nechtěl.
Známej třeba tímto bude čekat 5 let,až doběhne výpovědní lhůta na 13.5ha které chce koupit defacto od souseda kterému byla nabídnuta směšná částka od zdejšího družstva.
Bohužel,systém je nastaven pro velký a malý sedlák musí ostrouhat.
Fandím komukoliv kdo chce začít v zemědělství,i já bych to chtěl,ale to bude asi jen snem.
Proto tady u nás nezbývá než obcházet lidi,přemlouvat je aby upustily od nájdu se ZD a pronajmuli to malému,kterej si cenní pozemku,který obhospodařuje.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 04 zář 2014 18:38

pokud není vlastník spokojen se stavem svého majetku (neudržováno), tak lze vypovědět okamžitě. Pokud se družstvo cítí pevně v kramflecích a jedná výše uvedeným způsobem, tak není jednodužší cesty než dát výpověď s tím že 5 letá výpovědní doba je v rozporu s dobrými mravy, že smlouva byla uzavřena pod nátlakem a tlak je doteď. A kdyby mně družstvo nasralo opravdu moc, tak mu seberu nejen svoje či to o co mám zájem, ale obejdu víc nespokojených vlastníků a pak se budou chtít domlouvat.
Kurnik zase jsem se rozčílil jak někteří pokračují dál v komunismu.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 77
Registrován: 26 srp 2012 21:13

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Michael Hille » 05 zář 2014 07:20

Ano,to by slušnej člověk udělal,ale nikoliv zdejší ZD. Ve vedení jsou lidi z Prahy a seděj i v řadách,kde se rozhduje o dotacích. Prosaděj si svoje aby jim to vyhovovalo.
Jakýkoliv náznak odporu od majitelů pozemků se řeší takhle.
Dokonce mají i lidi na SZIFu a jakmile poslal známej stížnost tam,začalo se něco kolem toho dít,ale efekt nulovej. Parcely stejně neposekány a bohužel i zaměstnanec SZIfu nám potvrdil,že proti nim nemají nějak velký páky.

Lidi jsou nespokojený,málo platěj,stav pozemků atd,ale nikdo už proti nim nevystoupí,pač se bojej. Jakýkoliv odpor se řeší tímhle způsobem.
Tenkrát po restitucích přišly ze ZD a pod pohrůžkou kontrol a starání se o nabytý majetek lidem dali podepsat takový supr smlouvy.
Takže nezbejvá než čekat na uplynutí výpovědní lhůty a pak pozemky převzít.
Bohužel,taková je realita. Dělají drahoty kvůli pár hektarům a přitom seděj na více jak 2500ha a žijou jen z dotací. Na takovou rozlohu mají pár kusů dobytka takže zatížitelnost nulová.
Z jedné seče udělají tolik balíků,že nemusejí další 2 roky vůbec sekat a o otavě ani nemluvě,vesměs vše se mulčuje.
Nebo si nasaděj chřástala na louky a mají po starostech,sekat až někdy v září a dvojítý dotace z hektaru,bohužel holý fakt který tu vládne.
Bohužel,takhle to tu chodí.
Takže se známým dál budeme objíždět lidi a přemlouvat je o podání výpovědi aby se hospodářství trochu rozrostlo.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 05 zář 2014 09:08

televize a jiné média a uvidíš jak se to začne najednou hýbat
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod poulm » 05 zář 2014 10:00

To je typické komunistické zatrašování,vše je řešitelné právní cestou pokud není možná vzájemná domluva.
Oni zase tak pevní v kramflecích nejsou,to že mají pár známých na pár klíčových místech nic neznamená,protože i tito lidé mají své nadřízené a někomu se zodpovídají za své úkony.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 77
Registrován: 26 srp 2012 21:13

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Michael Hille » 05 zář 2014 12:00

Když už byla ze strany známého snaha o dohodě ukončení nájmu,převzetí pozemků i ve stavu v jakým jsou teď tak dostal jen odpověď,že se vměšuje do obchod. záležitostí podniku a že na to nemá právo a dále kecy o dotačních titulech a termíny seče. A samo na trvání výpovědní lhůty.

Když jsem šel se známým do toho,že se budou shánět pozemky,tušil jsem,že to bude náročný,ale že se budou dít takový věci kolem toho,to ani jeden z nás netušil :(

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod poulm » 05 zář 2014 18:44

Je to tak jak psal "bold", pronájem zemědělské půdy,ať je to TTP nebo orná půda,pokud je dlouhodobě neobhospodářovaná a neudržovaná nájemcem,roste na ni třímetrová plevel či už dřevnité nálety,tak to lze brát jako důvod k okamžité výpovědi nájmu,což je ideální důvod k získání pozemků. Samozřejmě je nutné pořídit fotodokumentaci a maximum důkazů či svědků platné ke dni výpovědi,teprve pak se začnou dít čarodivné věci, to mi věř.
Zatím vám jenom vyhrožují stylem bububu,my jsme tady "Hochzemědělci" a kdo je víc.
Pokud nevěříš,tak se pobav s nějakým fundovaným právníkem.
Existují podmínky pronájmu zemědělské půdy dané zákonem,které nařizují nájemci jak se má k půdě chovat,to platí bez ohledu jak je postavená nájemní smlouva a z toho lze vycházet.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 06 zář 2014 20:50

Michael Hille píše:Ano,to by slušnej člověk udělal,ale nikoliv zdejší ZD. Ve vedení jsou lidi z Prahy a seděj i v řadách,kde se rozhduje o dotacích. Prosaděj si svoje aby jim to vyhovovalo.
Jakýkoliv náznak odporu od majitelů pozemků se řeší takhle.
Dokonce mají i lidi na SZIFu a jakmile poslal známej stížnost tam,začalo se něco kolem toho dít,ale efekt nulovej. Parcely stejně neposekány a bohužel i zaměstnanec SZIfu nám potvrdil,že proti nim nemají nějak velký páky.

Lidi jsou nespokojený,málo platěj,stav pozemků atd,ale nikdo už proti nim nevystoupí,pač se bojej. Jakýkoliv odpor se řeší tímhle způsobem.
Tenkrát po restitucích přišly ze ZD a pod pohrůžkou kontrol a starání se o nabytý majetek lidem dali podepsat takový supr smlouvy.
Takže nezbejvá než čekat na uplynutí výpovědní lhůty a pak pozemky převzít.
Bohužel,taková je realita. Dělají drahoty kvůli pár hektarům a přitom seděj na více jak 2500ha a žijou jen z dotací. Na takovou rozlohu mají pár kusů dobytka takže zatížitelnost nulová.
Z jedné seče udělají tolik balíků,že nemusejí další 2 roky vůbec sekat a o otavě ani nemluvě,vesměs vše se mulčuje.
Nebo si nasaděj chřástala na louky a mají po starostech,sekat až někdy v září a dvojítý dotace z hektaru,bohužel holý fakt který tu vládne.
Bohužel,takhle to tu chodí.
Takže se známým dál budeme objíždět lidi a přemlouvat je o podání výpovědi aby se hospodářství trochu rozrostlo.


Tohle je jedna z věcí, které přemýšlím, kdy začít řešit, ono to vypadá, že i to shánění půdy je fakt na dlouhé lokte, takže možná začít skupovat půdu tak tři roky před začátkem toho hospodaření nemusí být úplně od věci. Škoda, že nemám volné peníze, to bych se do toho možná pustil i hned.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Buclík » 07 zář 2014 22:10


Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 08 zář 2014 07:19

tak tomu říkám zásah za 10 bodů. Doporučuju tenhle odkaz umístit někam na dobře viditelné místo. Páč podobnách dotazů je zde mnoho. (ještě by to chtělo najít odkaz typu jaký stroj je dobrý :-) )
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 08 zář 2014 17:51

Buclíku,

není to náhodou odkaz na tu knížku, co jsem dával hned na první straně tohohle vlákna? Jen ať zbytečně nečtu něco znovu :)

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Buclík » 08 zář 2014 21:45

Nevím co máš na mysli, já na toto narazil tady http://eagri.cz/public/web/mze/farmar/a ... lstvi.html. Nicméně musíš toho beztak moc přečíst a konfrontovat s praxí a sám poznat co je pro tebe užitečné. A snad poznáš jestli jsi něco už četl.

Příspěvky: 27
Registrován: 10 srp 2014 11:08

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Vitusus » 08 zář 2014 22:15

Vitusus píše:
bold píše:KDE SE TO DÁ SEHNAT. Trnky brnky už nejsou co bývali (pokud ještě tedy vycházejí) a rád se pobavím při čtení učeného textu, možná se dozvím co jsem ještě nevěděl....... :shock:


http://eagri.cz/public/web/mze/farmar/aktuality/jak-zacit-podnikat-v-zemedelstvi.html



Buclík píše:Nevím co máš na mysli, já na toto narazil tady http://eagri.cz/public/web/mze/farmar/a ... lstvi.html. Nicméně musíš toho beztak moc přečíst a konfrontovat s praxí a sám poznat co je pro tebe užitečné. A snad poznáš jestli jsi něco už četl.


Myslím ten příspěvek výše, o téhle knížce jsem tu už psal, samozřejmě poznám, co už jsem četl :)

Jen se snažím to vlákno udržet "on topic" a přehledné.

Prosím, má někdo ještě další zajímavé zkušenosti s kupováním půdy?

Dík moc

Vitusus

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Rolník74 » 08 zář 2014 22:52

Nyní kupuji 0,80ha na kterých nyní hospodařím v nájmu.Nabídl jsem 60tis./ha.Vím není to velká výměra,ale je to za barákem a dnes se musí brát každý kousek!!V zimě jsem koupil 0,40ha a prodávající nemohl pochopit,že jsem to koupil,když na tom do roku 2018 díky jím podepsaný smlouvě nemůžu hospodařit.Šel si koupit novou telku aby mohl sledovat olympiádu!!Škoda,že není víc takových...

Příspěvky: 77
Registrován: 26 srp 2012 21:13

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Michael Hille » 09 zář 2014 07:08

Tak přelouskal jsem brožuru o noční v práci a k zahození to neni.
Samozřejmě je tam někdy spíše obecnost než nějaký konkrétní rady ale je to použitelný.
Osobně bych se spíše snažil vyhledat nějakého zemědělce v důchodu a od něj převzal zkušenosti z praxe,to je k nezaplacení.
Případně nějakému dosluhujícímu zemědělci vypomáhat s hospodářstvím a ten člověka nechá i nakouknout do jiných věcí ohledně vedení malého podniku když uvidí,že dotyčný má o danou problematiku zájem a snaží se něčemu novému přiučit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 09 zář 2014 07:38

No tak si musím posypat hlavu popelem, páč tahle brožurka má opravdu hlavu a patu (asi by se tam našli nějaké chybky ale nic zásadního). Jen mně mrzí že jsem ji nikde na úřadě neobjevil. :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod poulm » 09 zář 2014 09:28

Jak jsem již psal,je to hezké čtení na dobrou noc,hlavně kapitola 4. :-), začátečníkovi to možná trochu něco dá,ale záčít podnikat v zemědělství se podle toho nedá. Ale jinak snaha fundovaných hlav nějaká byla.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 09 zář 2014 09:32

je tam odpověď na spousty otázek které tady zazněly- i jinde na tomto fóru. Je to takový souhrn základních poznatků které dá náš vzdělávací program, avšak kterak je uveden do praxe jest záležitost jedince.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 77
Registrován: 26 srp 2012 21:13

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Michael Hille » 09 zář 2014 14:12

Jen škoda,že se brožura taky nezmiňuje o druzích obilovin,které pomalu jsou v zapomnění a začínají se zas pěstovat,hlavně špalda.
Tady zajimavý video na který jsem narazil při brouzdání světem,v němčině,tak snad budete zvládat:-) https://www.youtube.com/watch?v=Q4LUJhv ... fvuLIQaw5g
Jedná se o projekt regiokorn který sloučil 50 sedláků,1mlýnici a zhruba 40 pekařů kteří produkují z regionálních plodin pečivo.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 09 zář 2014 14:42

špaldu dělám už nějaký ten rok, avšak doposud jsem nesehnal malou loupačku- takže s prodejem zrna jest problém.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod poulm » 10 zář 2014 12:14

Vím,že máš poláky strašně v oblibě,ale tam jses nezkoušel poohlýžet? Oni dělají do všeho a zemědělské náčiní našich otců mají běžně v prodeji.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod bold » 10 zář 2014 17:35

no budeš se divit, ale i tam jsem mírně zabrousil. Ovšem zatím bez úspěchu, tak pokud máš nějaké kontakty tak zkus rozhodit sítě- v nouzi i polská dobrá... (očekávám ovšem typ DODO. DOdělej DOma)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 77
Registrován: 26 srp 2012 21:13

Re: Vstup nezemědělce do zemědělství

Příspěvekod Michael Hille » 10 zář 2014 17:59

poulm píše:Je to tak jak psal "bold", pronájem zemědělské půdy,ať je to TTP nebo orná půda,pokud je dlouhodobě neobhospodářovaná a neudržovaná nájemcem,roste na ni třímetrová plevel či už dřevnité nálety,tak to lze brát jako důvod k okamžité výpovědi nájmu,což je ideální důvod k získání pozemků. Samozřejmě je nutné pořídit fotodokumentaci a maximum důkazů či svědků platné ke dni výpovědi,teprve pak se začnou dít čarodivné věci, to mi věř.
Zatím vám jenom vyhrožují stylem bububu,my jsme tady "Hochzemědělci" a kdo je víc.
Pokud nevěříš,tak se pobav s nějakým fundovaným právníkem.
Existují podmínky pronájmu zemědělské půdy dané zákonem,které nařizují nájemci jak se má k půdě chovat,to platí bez ohledu jak je postavená nájemní smlouva a z toho lze vycházet.


Prosím pěkně,může mi někdo prozradit jakým zákonem se tohle řídí??? Hledal jsem už na portálu farmáře ale zatím bez úspěchu.

Díky

PředchozíDalší

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 30 návštevníků