Předčasné ukončení zemědělské činnosti-zrušeno

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Předčasné ukončení zemědělské činnosti-zrušeno

Příspěvekod Jarda X » 13 lis 2014 11:30

Tak to je teda, omezit traktor na 59kw, tak nevím, ale podle mě je to zrušení nákupu traktoru. Nevím jak vy, ale já bych jako malý zemědělec takový traktor v dnešní době nevyužil , dnes 5211 a 7011, které mám pomalu na nic nepoužívám. Maximálně to popotahování a na to mít nový traktor se mi zdá zbytečné. Myslel jsem, že ten traktor zkusím, ale něco kolem 110 koní, což tímto padlo. Malý začínající se mě vyhnulo, dělám zemědělství už 17let a tak jsem myslel, že si také dopřeji nový traktor s dotací jako mnoho mladých tady u nás v okolí a ono prd, tak budu muset šetřit a dopřát si ho déle a v plné ceně jako poslední nový traktor. Když si vezmu co naše rodina musela zažít odříkání si a dřiny než jsme se vybavili stroji do dnešní podoby, tak mi ta podpora MZZ přijde vůči mě nespravedlivá, ale na druhou stranu dnes začít tak jak tenkrát před lety si nedovedu ani představit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Předčasné ukončení zemědělské činnosti-zrušeno

Příspěvekod bold » 13 lis 2014 14:01

mrzí mně jedna věc. A tou je "vyrovnání" hříchů minulosti. Minulý režim zlikvidoval vesnické "boháče" čili selský stav. Tady byl soběstačný sedlák, měl živočišnou i rostlinnou ve vyváženém stavu, staral se o společné prostory (cesty, meze, drenáže a pod) Tohle fungovalo neboť ve vesnici bylo více sedláků a ti živili své rodiny.
Nynější stav je alarmující, lány obrovské, příkopy zarostlé, o cesty se nikdo starat nechce, EU nařizuje různé podmíněnosti.
Malý sedlák převzal nazpět svůj majetek ale 50 let se zde podepsalo, nikdo neuvažoval že se začne opět hospodařit, z chlévů se stali prádelny,garáže či další bytové jednotky, stodoly jsou zbourány neb nebyli potřeba. A tak malý sedlák musí velmi rychle vybudovat to co kdysi bylo samozřejmostí. Velké celky mají obrovské výhody, mají skladovací kapacity (mnohdy předimenzované neboť část půdy mají právě ti malí soukromníčci) mají haly pro techniku a většinou i techniku neboť záleželo jen na nich co vydají malým a tak jen obměňovali. Navíc se většinou neřešilo jestli mají nějaké nájemní smlouvy takže dost velký kus užívají na základě "dobré vůle" neboť je problém dohledat majitele. Tímto řeším původní nástupnické organizace JZD, nově vzniklé to mají už všechno OK.
Mrzí mně že nepodporujeme spíše malé a střední na úkor velikých.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Předčasné ukončení zemědělské činnosti-zrušeno

Příspěvekod poulm » 14 lis 2014 19:13

to bold:
Do starých kolejí se už nikdy nic nevrátí. Válka a minulý režim zničil malé zemědělce,kteří svá stavení budovali generace a teď to za 10 či 20let nikdo nedá zpět do původniho stavu. Nehledě na to že jsou spřetrhané vstahy lidí k půdě a málo kdo se bude k sedlačení dobrovolně vracet.
Dejme tomu že v ČR funguje nějaká skupina či hrstka malých zemědělců,kteří se k tomu pomalu po revoluci vrátili z jakýchkoli příčin, ale jejich značná část časem odpadne a schlamstnou je ti větší až zůstane pár velkých soukromých zemedělsců vedle velkých zemědělských podniků.
Aspoń to tak vidím kolem tady u nás. Všeliajaké dotace na cokoliv je jen takové prodlužování agónie, někdo si na ně šáhne a někdo ne a tím se dostane do silné konkurenční nevýhody a zase to povede k pádu dalších malých zemědělců.
Férovější by bylo zrušit veškeré dotace a nechat zvýšit cenu komodit.
V současnosti máme nejlevnější potraviny v dějinách lidstva,nechápu proč. Před cca 15ti lety stálo maso na pultech cca dvojnásobek a platy byly třetinové co teď, a nikomu to nepřipadalo divné a o dalších potravinách nemluvě.
A teď si mně klidně pranýřujte,ale já tak to vidím.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: Předčasné ukončení zemědělské činnosti-zrušeno

Příspěvekod vik » 14 lis 2014 19:39

máš pravdu jenže zrovna v mase nás utluče jižní amerika kde mají minimální náklady na výrobu.Dobytek jen chodí po pastvinách.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Předčasné ukončení zemědělské činnosti-zrušeno

Příspěvekod poulm » 15 lis 2014 10:27

Já netvrdím na kolik je to reálné, to spíš záleží na vládě kolik toho sem pustí a nechají tím odrovnat tuzemský trh a to platí o všech ostatních produktech. :?
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Předčasné ukončení zemědělské činnosti-zrušeno

Příspěvekod bold » 15 lis 2014 12:45

jak říkal jeden nejmenovaný prezident, tržní ekonomika to vyřeší za nás- s odpuštěním kokotská myšlenka, neb podmínky jsou rozdílné a pokud někdo dotuje tak je jasné že může jít s cenou dolů a vyvést pod náklady. Ideální by byla zase nějaké světová krize aby zmizely všechny dotační tituly a člověk byl rád za kus žvance.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Předchozí

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků