Vytrhávač křovin a dřevin

Příspěvky: 52
Registrován: 20 lis 2011 19:50

Vytrhávač křovin a dřevin

Příspěvekod mate » 10 led 2015 22:55

Zdravím, chtěl bych se vás zeptat, jak řešíte obrůstání polí a luk? Našel jsem na internetu celkem zajímavý (ač drahý) stroj na vytrhávání dřevin. Popravdě se mi nezdá ani moc robustný, když si představím, jak trhá strom s průměrem 10cm.
Já to zatím řeším pouze traktorem s čn, většinou se lžící, kdy ho v metru a půl skácím na zem a následně podeberu s kořenem. Ale při této operaci nabírám i dost hlíny. Zkoušel jsem to i s vidlemi na hnůj, ale to už se to křoví dostane blíž k traktoru a je to tak o okna. Mým posledním řešením bylo odřezání křoví tak 120 cm nad zemí, pak jsem si pár takových "pařízků" navázal za traktor a vytrhl.
Vzhledem k tomu, že se nám povede dostat do pronájmu louky (6ha) s poměrně rozrostlým křovím po JZDácích, tak je to potřeba vyčistit, a moje 3 řešení jsou zdlouhavá.

Když jsem u těch JZDáků, tak mi nedá se nezeptat. Praktikují i u vás pronajímání pozemků od lidí s podmínkou předkupního práva?.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Vytrhávač křovin a dřevin

Příspěvekod Mr.Equable » 10 led 2015 23:20

Aktuálně taky řeším, co s křovinami a hlavně bezy okolo budov. u bezů jsem uspěl s vytrhnutím traktorem, případným ořezáním do výšky neubližující traktoru. S křovinami to plánujeme s použitím mulčovače. Projede se kam až to půjde a pak nastoupí manuální práce, motorovka a zace so je vzemi vytrhnout traktorem.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Vytrhávač křovin a dřevin

Příspěvekod winis » 10 led 2015 23:55

Někde sem viděl látku - nějaký líh nebo co, co se naleje na pařez, nechá se vsáknout nějakou dobu, pak se pařez zapálí a shoří, ale nikdy sem to nezkoušel. Problémové pozemky nálety do 2 cm sme řešili - pokosit ŽTR 165, přejezd diskerem a setí, bez orby a radliček, co bylo větší šlo sekerou, kleštěma nebo motorovkou..... takhle už to pár let hnije v zemi, na pozemky jen s diskama, už je to asi 4 roky ale nevim jak by se to zachovalo kdyby se tam zajelo teranem nebo pluhem 8)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Vytrhávač křovin a dřevin

Příspěvekod bold » 11 led 2015 10:23

vyvrtat díru a nasypat močovinu.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 101
Registrován: 31 kvě 2013 23:20

Re: Vytrhávač křovin a dřevin

Příspěvekod Denis » 11 led 2015 14:49

bold píše:vyvrtat díru a nasypat močovinu.


Nebo ledek a škrtnou sirkou :lol:

Močovinu praktikuju na zahradě, mimo ní morduju sekeromotyku (či jak se to jmenuje). Přece jen je to rychlejší.

Vim, že to tady asi nikdo nemá, ale co zkusit podrývák popř. kultivátor (terrano, cultus, CLC) v kombinaci s nízkou rychlostí? Prostě jako to dělaj s buldozerem? :?:

Příspěvky: 52
Registrován: 20 lis 2011 19:50

Re: Vytrhávač křovin a dřevin

Příspěvekod mate » 11 led 2015 15:43

Do průměru 3cm to taky beru mulčovačem, jenže za chvíli opět obrazí. Před 2 roky jsem týden vyřezával mezu od křoví a jelikož se tam nedostanu technikou, tak v dnešní době je tam snad tisíce malých šlahounů. Od té doby už jen s kořenama. S chemikáliemi jsem nikdy moc nepracoval, ale jeden pán to na zahradě likviduje roundupem (pracuje v agrochemickým podniku). Jen jsem se chtěl zeptat jak to řešíte vy. Nejlépe to u nás řeší JZDáci, ti to jen objíždí každý rok dál a dál od kraje :-). A to si myslím, že i majitel pozemku by byl rád kdyby mu to tam nerostlo.

Beze kolem baráku, to je taky věc. Když jsme začaly hospodařit před 5 lety, tak nebylo ze zahrady vidět ani ven. Bývalý majitel taky jen obcházel :-)

Příspěvky: 1109
Registrován: 14 lis 2009 15:49

Re: Vytrhávač křovin a dřevin

Příspěvekod slava » 11 led 2015 16:39

ja jsem mulcovacem bral i do 10 cm samosrejmne ze ne celistve plochy ale sem tam nejaky nalet huste křoviska do 5 cm vezme mulcovac v pohode a s korenama si pluh také poradi

Příspěvky: 151
Registrován: 26 lis 2013 23:21

Re: Vytrhávač křovin a dřevin

Příspěvekod provit » 11 led 2015 17:12

U nás to družstvo taky jenom objíždí. Někde už jsou i 15 metrů za hranicí. Asi před 5 lety jsem koupil pole s nájemní smlouvou vedle zahrádkářské kolonie, kde hranice byla zarostlá od plotu 10 metrů. Tak jsem napsal dopis, aby vše dali do původního stavu a ani mi neodpověděli. Proto jsem jim poslal odstoupení od smlouvy, taky nic neřešili. Asi před rokem jsem to dal soudu stálo mě to 12 tis. U soudu argumentovali s tím, že dřeviny nemůžou porazit atd. Na konec to skončilo, tak že mi pole vydají o dva roky dříve. Tak jenom takový kompromis:) Zem. organizacím to prostě vyhovuje pořád říkat, že nesmějí vyorávat kořeny a řezat větve. Já vozím v traktoru pilku a hned větve do pole odstraním, ale člověk nesmí být hlavně línej nebo musí mít k poli vztah

Uživatelský avatar
Příspěvky: 370
Registrován: 13 dub 2010 21:08

Re: Vytrhávač křovin a dřevin

Příspěvekod winis » 11 led 2015 17:16

Stačí chvilku googlit a člověk něco najde.... https://www.google.cz/webhp?sourceid=ch ... 99en%C5%AF

Roundup zaprání dalšímu obrážení, ale neodstraní pařez.....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 67
Registrován: 12 srp 2010 20:53
Bydliště: Praha

Re: Vytrhávač křovin a dřevin

Příspěvekod pichon » 11 led 2015 18:18

Pozor na to, co je v LPIS. Pokud je tam křoví zakreslené jako krajinný prvek, jde ho jenom upravit, ale ne odstranit. Když na to při kontrole přijdou krátí se dotace.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Vytrhávač křovin a dřevin

Příspěvekod Mr.Equable » 11 led 2015 20:59

Tak s tim obcházením taky znam. Jelikož se pár let nechali některé pozemky službařům a před tím to dělal starší pán(pomáhal dědovi) tsk se na několika místech dostalo křoví a větve pěkně daleko od meze. Letos jsem pár míst prořezal a někde sem se dostal i o 5metrů blíže k okraji(jen zkrácením větví na srtomu). Já mam taky pilku v traktoru a na diskeru vozim takový ty nužky na klacku na sříhání větví(super věc). K tim bezům. Nejhorší je to uříznout u země, snadno to obrazí a když to chceš vytrhnout i z kořenem, nemáš to za co pořádně uvázat. Jelikož je mohutný kořenový systém a nad zemí jen slabý proutek. to člověk pak vypadá asi nějak :oops: :evil: :twisted: :x
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 52
Registrován: 20 lis 2011 19:50

Re: Vytrhávač křovin a dřevin

Příspěvekod mate » 11 led 2015 22:34

Já teda pilu nevozím pořád, protože v našel Lanďáku je místo s bídou pro mě :-). A když už pilu tak pod nohama. Nůžky teda nemám, aly ty vyšší větve řežu ze lžíce, nebo někdy z "bedny". Taťka udělal z železné bedny na brambory takové pojízdné lešení, máme ji i do TBZ. Zatím likviduji kolem našich vlastních polí, kolem pronajatých jsem to objel mulčovačem. V tomhle případě by se hodil příkopový mulčovač. My máme jen za traktor z Pelhřimova, tak s ním ty meze udělat nejdou.

V LPISu jsem si všiml, že se jim moc nechce rozšiřovat pole. Minulý rok na jaře jsem tam vyhladil ostrůvek, tak 15m2 a není započítaný, takže se snad ani ozývat nebudu :-).

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: Vytrhávač křovin a dřevin

Příspěvekod poulm » 12 led 2015 09:00

Takové ty nálety jsou docela dobrý zdroj štěpky a paliva do kotle, navíc znovu rychle obrůstají a hmota se obnovuje,takže pařízky nevytrhuji a záměrně je nechávám jako zdroj rychlerostoucí hmoty a nemusím se trápit s nějakými japonskými topoly.
Samozřejmě do pole to nepouštím,ale jako vedlejší využití mezí to považuji za dobré.
No přebírání pozemků po kolchoze je zážitek a vidím že jej máme všichni stejný :lol:
Taky jsem měl hranice tak různě posunuté 5-15m,takže klasika kácení a trhání.
Samozřejmě pokud toho jsou velké plochy a roste tam už něco hrubšího,tak je to problém.
Kolega teď koupil 2ha louky kde rostly už i stromy 25cm.takže vše na ručo vyřezal a poštěpkoval a na likvidaci pařezů si objednal lesní frézu, stojí to okolo 25tis/ha a umí to brát prej do země okolo 10-15cm,takže na založení nového porostu dostačující.
Myslím,že nějakými dobrými podrýváky by lecos vytahat šlo,ale co pak s těmi vytahanými pařezy s hlínou? Ta fréza se mi zdá na takové věci dobrá,ikdyž to stojí peníz,skoro bych řekl,že někdy taková likvidace náletů vyjde dráž než cena samotného pozemku :lol:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: Vytrhávač křovin a dřevin

Příspěvekod miki » 12 led 2015 11:30

Je to lepší než topol. Vetšinou to jsou trnky což je celkem tvrdý dřevo. Taky to štěpkuju a topím
Překovejme meče v pluhy a naopak

Příspěvky: 52
Registrován: 20 lis 2011 19:50

Re: Vytrhávač křovin a dřevin

Příspěvekod mate » 12 led 2015 19:00

Nevím jak se to správně jmenuje, u nás tomu říkáme "lísky". Ty taky nechávám obrůst, jen se podívám co je nahnuté do pole tak jde do kotle. Pařezy pak vemu na vidle na hnůj, a párkrát je pustím z výšky na zem a pak míří do ohně, většinou skoro nic nezbyde. Bohužel štěpkovač nemáme, i tak se z toho hodně vyřeže na topení, ale pak se mi to zdá nekonečný u cirkule :).

To je celkem pálka za hektar, ale ono to asi má velkou spotřebu :)

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 25 návštevníků