výsadba RRD

Příspěvky: 1109
Registrován: 14 lis 2009 15:49

výsadba RRD

Příspěvekod slava » 25 led 2015 19:22

Dobrý den chystám se na výsadbu japonského topolu a chtěl bych si to nějak ulehčit nemyslím složitý sazeč ale něco jednoduchého nemáte to někdo již vyřešené nejaký napad nebo foto by přišlo vhod díky

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: výsadba RRD

Příspěvekod nabocklish » 21 úno 2015 20:14

Ahoj, sazeče jsou. Pokud by jsi nechtěl kupovat nový, v ČR je několik firem, které ti to vysadí službou. Případně použít sazeč do lesních školek (označení si nepamatuji), nebo sazeč na vinice foto zde: Obrázek Mám to pak nafocený i v některých detailech, kdyby jsi chtěl...
A samozřejmě se dá koupit i originál sazeč na RRD. Je to tak rok, co jsem se o to zajímal, tak odkazy už ti nepošlu, ale určitě google ví a zná. No a nebo potom ručně. Opět jsou firmy, které ti pošlou chlapa a ten to udělá.

No mám kamaráda, který s tím obchoduje. A ten mě nabádal, abych se do toho pustil. Protože mám půdu, mám dokonce i vhodnou techniku (RRD jsou řádková kultura jako vinice), ale po zralé úvaze jsem to hned z několika důvodů zavrhl. Jen pro zajímavost, kolik toho chceš sázet?

Příspěvky: 1109
Registrován: 14 lis 2009 15:49

Re: výsadba RRD

Příspěvekod slava » 21 úno 2015 21:16

diky za odpověď uz jsem zacal něco vymyslet sazet toho budu malo jen pro svoji potrebu na 1 ha ale nechce se mi ohýbat zada tak si to chci ulehcit nechci to na vydelek takze do toho nebudu vrazet moc financi jinak trosku uz vim co to obnasi pomahal jsem známému s odplevelovanim s postrikama a kultivaci na 6 ha protože on nemá techniku jen pro zajimavost jake byly ty duvody k zavrhnuti

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: výsadba RRD

Příspěvekod nabocklish » 22 úno 2015 01:27

Tak hlavně ekonomika v kombinaci s určitou zodpovědností. Kdyby to bylo hodně zajímavé, nad všechny ostatní problémy bych se povznesl nebo nějak vyřešil, ale 100-150 tis z hektaru jednou za 4 roky je málo. Takže aby to pro mě mělo smysl, chtělo by to nejméně 5 ha. Jenže tolik plochy vcelku na rovině nechci zabrat a do kopců jsem se bál eroze, protože se to musí první dva roky udržovat v černém úhoru. Navíc s 5 a více ha by byla první dva roky dost dřina (tím myslím i hromada ruční práce - a já jsem línej člověk a zastávám názor, že práci mají dělat stroje :D ). Pak ještě blbosti typu, že některé pozemky jsou úzké a špatně by se sklízelo kombajnem apod. ale to jsou marginální záležitosti. No a potom mi bylo líto "zadělat" si na dvacet let pozemky. Jsem z jižní Moravy a sem se takové věci prostě nehodí.
Nejvíc mě ale naštvalo, že nikdo z velkopěstitelů neřeší jak se za těch dvacet let půda rekultivuje. Nejen že to nezapočítávají do kalkulací, ale oni ani neřeší jak to budou dělat! Takže předpokládám, že to mají na eseróčko, které pak ukončí činnost. A principiálně tohoto já nechci být součástí.
Jinak s tou likvidací jsou dvě možnosti: první je bagr, aspoň dvacetituna, s roštovou lžící, který kořeny vydloubne (jde to, jsou mělké). Zde je současná hodinová sazba kolem 1200Kč. Druhá je lesní fréza, která rozemele vše do hloubky asi 15cm. Hodinovka 3000Kč. V obou případech bych se já osobně bál půdu potom obdělávat běžným zemědělským nářadím. Takže si myslím, že bude nutné připočíst další dva roky, kdy se pole bude jen mulčovat než zbylé kořeny shnijí. Jestli teda shnijí. Všechny RRD jsou totiž prudce invazivní rostliny s velkou chutí žít. Proto je také stanoveno, že se musí sklidit nejpozději v šestém roce, to jest dříve než dosáhnou pohlavní dospělosti.

Nicméně pokud by jsi měl zájem, můžu ti všechny mé (teoretické) poznatky a kalkulace předat. Ufff jen kdybych věděl kde to mám založené... :D

Příspěvky: 1109
Registrován: 14 lis 2009 15:49

Re: výsadba RRD

Příspěvekod slava » 22 úno 2015 14:37

diky za odpověď tak tyto problémy nemusim resit kdybych chtěl na stepku tak mam jednoradkovy sklizec kukurice s tou stepkuju vetve a vrsky stromu v pohode ale ja chi pestovat topoly na polena takze budu stepkovat jen ten odpad chci si zásobit topenim rodiny dům nechci vydelavat takze neprepocitavam vyteznost z hektaru na peníze navíc jsem na to vyclenil pole které jsem kvůli divocakum nemohl využívat na obili a s likvidaci parezu si starosti nedelam jsou ještě další moznosti chemie vytrhavani pri poslední sklizni i s kmenem parezovy vrtak uriznuti s terenem a narezani perezu s ti ze tam bude jen trava která se muze mulcovat mechanizaci mam veškerou svoji dokonce i ten bagr dnes jsem pozemek prevlacel a v breznu zacnu vysazovat

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků