Ozelenění / greening

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod neznalek » 21 dub 2015 18:29

skacel99 píše:Jdeme stejnou cestou. Jak ale se setím? Svazenka rozmetadlem a proset to hrachem? Dvakrát po tom jezdit secí mašinou mi příjde jako kravina


obojí rozmetadlem? sečku bych na meziplodiny vubec netahal.... i kdyz Vy s Multilinem to sfouknete na jeden přejezd i s podmítkou :)

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod skacel99 » 21 dub 2015 19:50

Ve dřívějších dobách,kdy ještě byla celkem zajímavě dotovaná svazenka jsem to řešili právě rozmetadlem a pak zapodmítat. Porost byl ale dost nevyrovnaný.

Příspěvky: 555
Registrován: 20 zář 2011 12:06

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod tomous » 21 dub 2015 19:52

neznalek píše:
skacel99 píše:Jdeme stejnou cestou. Jak ale se setím? Svazenka rozmetadlem a proset to hrachem? Dvakrát po tom jezdit secí mašinou mi příjde jako kravina


obojí rozmetadlem? sečku bych na meziplodiny vubec netahal.... i kdyz Vy s Multilinem to sfouknete na jeden přejezd i s podmítkou :)



:lol:

Příspěvky: 462
Registrován: 19 kvě 2013 07:21

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod Rolník74 » 21 dub 2015 21:39

Nikde jsem nepodepisoval výsevek jednotlivých plodin,pouze hlavní tam nesmí být víc jak 90%!!!Takže zpodmítat,hrách rozmetadlem,svazenky trochu taky a uválet cambridgema!!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod neznalek » 21 dub 2015 21:46

při školení mi tvrdili ,že stačí že bude fyzicky při kontrole vidět, že jde o směs dvou plodin. Že to bude řídké nebo nerovnoměrné prý nebude na závadu, protože je povolené farmářské osivo- tedy že to řešit nebudou.... uvidíme jak v praxi no :lol:

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod Jarda X » 21 dub 2015 22:51

Já to plním částečně bílkovinou plodinou a zbytek meziplodina - hořčice + svazenka a namíchám to do sebe a při podmítce zaseju multillinem jak podotkl neználek :lol: .

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod skacel99 » 22 dub 2015 06:41

Hlavně nechápu ty kontroly,jak to chcou kontrolovat,když by měly chodit převážně během června a července.
Moje idea je právě taková,že rozmetadlem rozhodím jednu předplodinu přímo na strniště a multilinerem to přehrknu druhou plodinou a jedním přejezdem se zapodmítá první a proseje druhá.
Uvidíme,jak to dopadne

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod Buclík » 12 kvě 2015 10:49

Abych mohl udělat skrzevá greening letní meziplodinu - směsku pelušky a hořčice bílé, potřeboval bych HTS, eventuelně klíčivost zmíněných aby ve výsledku bylo rostlin pelušky ne více jak 9O%. Znáte někdo obvyklou HTS(a klíčivost) pelušky a hořčice ?

Příspěvky: 101
Registrován: 31 kvě 2013 23:20

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod Denis » 12 kvě 2015 12:37

Buclík píše:Abych mohl udělat skrzevá greening letní meziplodinu - směsku pelušky a hořčice bílé, potřeboval bych HTS, eventuelně klíčivost zmíněných aby ve výsledku bylo rostlin pelušky ne více jak 9O%. Znáte někdo obvyklou HTS(a klíčivost) pelušky a hořčice ?


Hořčice HTS 6 - 8 g, HTS 150 - 250 g. Rozptyl je poněkud větší, tudí nejlepší asi náhodný odběr několika tisíc semen a hezky růčo. Existují takové vibrační stolní zařízení velikosti mikrovlnky, které umějí počítat počet semen. Mohli by je mít na nějaké střední zemědělce v okolí.

http://www.sbvservis.cz/images/gal/02.html Tady je jedno starší.

Klíčivost lze zjistit experimentálně na kličidlech či něčem podobném.

Nejlepší je samozřejmě certifikované osivo, ale na meziplodinu... však víme. :roll: Možná tak ve Švýcarsku :lol:

Příspěvky: 101
Registrován: 31 kvě 2013 23:20

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod Denis » 12 kvě 2015 12:44

Denis píše:
Buclík píše:Abych mohl udělat skrzevá greening letní meziplodinu - směsku pelušky a hořčice bílé, potřeboval bych HTS, eventuelně klíčivost zmíněných aby ve výsledku bylo rostlin pelušky ne více jak 9O%. Znáte někdo obvyklou HTS(a klíčivost) pelušky a hořčice ?


Hořčice HTS 6 - 8 g, HTS 150 - 250 g. Rozptyl je poněkud větší, tudí nejlepší asi náhodný odběr několika tisíc semen a hezky růčo. Existují takové vibrační stolní zařízení velikosti mikrovlnky, které umějí počítat počet semen. Mohli by je mít na nějaké střední zemědělce v okolí.

http://www.sbvservis.cz/images/gal/02.html Tady je jedno starší.

Klíčivost lze zjistit experimentálně na kličidlech či něčem podobném.

Nejlepší je samozřejmě certifikované osivo, ale na meziplodinu... však víme. :roll: Možná tak ve Švýcarsku :lol:



Jinak to osivo pelušky musí být co nejmladší, jinak jde klíčivost do háje, ale to je snad jasný. :wink:

Příspěvky: 187
Registrován: 24 led 2012 20:10

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod citrusek » 12 kvě 2015 14:57

Letní meziplodina je celkem špatně řešená. Doba zasetí měla být posunutá aspoň o 10-14dní. V době kdy má být zaseta nejen u nás teprve začínají žně a i kdybych se rozkrájel, tak to nemůžu stihnout včas. Řešit to budu zimní variantou a budu dávat svazenku a hořčici bílou. Namíchám to do sebe a rozházím na jednou rozmetadlem co nejdřív to půjde, aby to udělalo hmotu, kterou 1.11. zaorám.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod Mr.Equable » 12 kvě 2015 15:06

A jakým rozmetadlem to budete házet? Já taky řeším jak to dostat do země a nejsem si jist, jestli se s rozmetadlem dostanu na dávku kolem 15kg/ha a jak trefim kolejáky, když budu mít zdiskováno.
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 187
Registrován: 24 led 2012 20:10

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod citrusek » 12 kvě 2015 15:24

Mám Bogballe L2 Plus. Za 3 tisíce se do něj dá koupit redukční vložka na házení osiv a malých granulí, tak by pak neměl problém házet pár kilo. Svazenka a hořčice lítá tak 8 metrů, tak to budu muset odhadem trefit bez kolejáků, popřípadě si to vždycky na kraji odkrokovat.

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod Jarda X » 12 kvě 2015 21:42

Ale jen dotaz, jaké osivo použít, pokud farmářské není? Já osobně nikdy plodiny použitelné na meziplodinu neměl zasety a tudíž jsem je ani nesklidil, tak nemám možnost něco jakoby doma ze starých sklizní nalézt a nyní použít.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod neznalek » 13 kvě 2015 11:21

Jarda X píše:Ale jen dotaz, jaké osivo použít, pokud farmářské není? Já osobně nikdy plodiny použitelné na meziplodinu neměl zasety a tudíž jsem je ani nesklidil, tak nemám možnost něco jakoby doma ze starých sklizní nalézt a nyní použít.


Třeba hořčici bílou Vám klidně mužu dodat :D a po sklizni možná i svazenku. Kupovat cert. osivo je nesmysl, prošel bych inzerci na bazoši nebo na Ifauně, určitě něco najdete :wink:

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod Buclík » 13 kvě 2015 13:31

A budu muset mít od dodavatele osiva na meziplodinu fakturu ?!!!

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod Buclík » 13 kvě 2015 13:35

Jakou letní směsku dát pro greening po ozimé řepce před ozimou pšenicí a jakou agrotechnikou ?!!!

Příspěvky: 412
Registrován: 19 lis 2006 22:13

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod medulin » 13 kvě 2015 15:17

pokud osivo nebude certifikované je u farmářského potřeba zaplatit družstvu vlastníků odrůd.

Příspěvky: 235
Registrován: 31 srp 2009 22:19

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod Jarda X » 13 kvě 2015 21:57

Platit za farmářské osivo se musí určitě i pokud jej požijete na směsku meziplodiny na greening, ale farmářské osivo je podle zákona osivo, které si farmář koupí původně certifikované, pak ho zaseje sklidí tím si jej namnoží a potom zaseje svoje, takže farmářské osivo nezískám tím, že si ho koupím od neználka - to není mé farmářské osivo to je jen neználka. Pokud to dle zákona správně chápu. Toto zkoumá ukzuz, pokud přijde na kontrolu, zda jste si jej namnožili z něčeho co mělo kdysi nějaký původ.

Příspěvky: 101
Registrován: 31 kvě 2013 23:20

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod Denis » 14 kvě 2015 01:23

Jarda X píše:Platit za farmářské osivo se musí určitě i pokud jej požijete na směsku meziplodiny na greening, ale farmářské osivo je podle zákona osivo, které si farmář koupí původně certifikované, pak ho zaseje sklidí tím si jej namnoží a potom zaseje svoje, takže farmářské osivo nezískám tím, že si ho koupím od neználka - to není mé farmářské osivo to je jen neználka. Pokud to dle zákona správně chápu. Toto zkoumá ukzuz, pokud přijde na kontrolu, zda jste si jej namnožili z něčeho co mělo kdysi nějaký původ.


Pokud se nepletu, tak takovýto prodej osiva snad ani není možný. De iure se jedná o nákup merkantilu.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod Buclík » 14 kvě 2015 15:32

Kolik má být rostlin pro uznání greeningu. Čím je to určeno?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod bold » 14 kvě 2015 16:25

rostlina musí být patrná, o počtu se nikde nikdo nezmiňuje- aspoň tak jsem to pochopil :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod Buclík » 14 kvě 2015 17:37

Bolde, musím po řepce greeningovat 4ha, žádné farmářské osivo nemám a nahlásil jsem z neznalosti směs pelušky a hořčice. A budu to muset někde na fakturu koupit a nevím kolik nejméně, aby pro úřad dobre bolo . Von to agresívní výdrol řepky stejně všechno udusí, ale befel je befel.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod neznalek » 14 kvě 2015 20:25

bold píše:rostlina musí být patrná, o počtu se nikde nikdo nezmiňuje- aspoň tak jsem to pochopil :lol: :lol:


taky mi to tak bylo vysvětlováno :wink: Co se "farmářského osiva" týká, koupím pytel certifikovaného, zbytek bokem.... vlk se nažere, koza zůstane skoro celá.....tim netvrdim, že to tak dělám- nepotřebuju to.. Ale vím, jaká je praxe :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod bold » 15 kvě 2015 07:25

Mně bylo řečeno někdy v březnu, že tráva na orné bude brána jako greening. Nuž nelenil jsem a převedl cca 1,5ha, nuž při vyplňování žádosti jsem zjistil že tomu tak není, a musel "nahnat" greening meziplodinou. No nezoufám, snažím se postupovat tak nějak v zájmu přírody (bioplynku nemám, řepku zatím nedělám :lol: :lol: ) ale pokud mně někdo nařizuje, tak se k tomu postavím se svou "selskou" hlavou a splním ba i překročím. :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod skacel99 » 16 čer 2015 20:01

Jsem vážně zvědavej,jak to všechno letos dopadne. Máme nakoupenou svazenku a proso,Proso je těžší,takže se nahází rozmetadlem na strniště a svazenka se přehrkne naprudko secí mašinou.
Pokud není nikde uvedeno,jak hustý porost má být,mělo by to být OK i při horší vscházivosti. Kupovali jsme teda certifikovaný osivo a uvidí se,jak se to bude do budoucna vyvíjet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod bold » 16 čer 2015 20:15

já vymudroval svazenku a hořčici, aplikace rozmetadlem. Rostlina musí být patrná, bude tam, jen nevím jak bude to pole vypadat. Tohle se mně příčí, avšak mnou pořízená tráva kvůli greeningu neprošla, tak to holt musím udělat "na prase". Hlavně že mám 1,5ha trávy :evil: na podzim trávu pohodím jetelinou a bude směska- ta už v greeningu je :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod Mr.Equable » 16 čer 2015 22:10

bolde, tráva na orný nebo TTP budeš pohazovat jetelinou?
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod bold » 17 čer 2015 08:33

tráva na orné, my tady řádíme na hané kde zapíchneš motyku a ona obrazí :lol: Jen mně poněkud vadilo že mně "ouřadi" tvrdili že tráva je braná jako greening samozřejmě před schválením zákona) a já osel osel 1,5 ha abych nahnal nějaké to zelené. Nuž a při vypisování žádosti jsem zjistil že tohle se nepočítá- Nuž evropa nám nařizuje kterak máme hospodařit a to že obsekáváme příkopy, mulčujeme kolem polí a polní cesty či jinak udržujeme krajinu, na to se prostě nehraje. A tak sedlák musí zase zapojit svůj rozum a splnit nařízené ač s tím nesouhlasí. Nuž ještě pár kapek a najedu na linii bez dotací a budu si dělat dle svých potřeb- zruším živnost, přihlásím se na úřad práce, odkloním majetek, a na svém si budu dělat dle svých potřeb.. :lol: :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: Ozelenění / greening

Příspěvekod skacel99 » 17 čer 2015 11:35

Tohle je ale ideální varianta. A popravdě,všechno co se tu děje k tomu vyložene vybízí :roll:
Máš nějaký dobytek? Směsky vojtěšek,jetelin a podobných věcí jsem totiž pochopil tak,že sice spadají do ozelenění,ale taky firma musí mít nějaký dobytek a podle přepočtu na VDJ pak může mít x hetrarů těchhle směsek v ozelenění. Pokud ne,tak mě opravte.

PředchozíDalší

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků