Domácí zpracování výpěstků.

Příspěvky: 333
Registrován: 20 zář 2012 18:02

Domácí zpracování výpěstků.

Příspěvekod Buclík » 07 srp 2015 13:41

Syn má dvacet ha, domácí havěť a tři kozy, jedna dává 2l mléka, synova přítelkyně z toho dělá sýry pro domácí spotřebu. Syn tíhne k tomu nepoužívat chemii, ale zatím ji používá kvůli zisku z ha. Ptám se jak doma skladujete jaké obilí než je melete na mouku, v čem děláte těsto a pečete rohlíky a chleba a jiné. My zatím vše strkáme do mrazáku - nemletý mák, houby syrové i sušené. Šlo by dát do mrazáku i obilí, pohanku, špaldu? Co vy?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Domácí zpracování výpěstků.

Příspěvekod bold » 07 srp 2015 15:53

do mrazáku asi ano, ale proč? Suché obilí je skladovatelné dobře. Já mám starou sýpku nad chlévem (pšenice,oves,ječmen) a pak prostor v domě zvaný komora, kde dávám špaldu žito a když bude tak tam umístím i mák a pod. špaldu loupu na šroťáku, pak fukárkem pročistím, melu na mlýnku na kafe, těsto dělám na robotu z vývařovny.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 16
Registrován: 06 srp 2015 09:51

Re: Domácí zpracování výpěstků.

Příspěvekod Petra » 07 srp 2015 17:08

Dobře suché obilí zcela určitě není nutné uchovávat v chladu, ale je nutné v chladu uchovávat déle skladovanou celozrnnou mouku. Po semletí se mouka musí nechat několik dnů odpočinout a mírně zoxidovat, protože z čerstvě namleté tzv. zelené mouky, jsou pekařské výrobky hrubé a postrádají chuť. Zhruba po 10 dnech odpočinku semleté mouky jí můžete uchovánat v mrazáku bez problémů mnoho měsíců.
Já doma peču po mnoha letech expedimentování už jenom "celozrnný klíčený chleba" a zásadně v troubě.
Ještě bych se ráda zmínila o chemii, používané v zemědělství. Je to velmi zajímavé, ale lidé s citlivostí na pečivo, nemají žádné problémy pokud je výrobek udělaný z mouky, která byla uskladněna klasickou metodou (tzn. suché obilí někde na půdě či sýpce). Úpně jiné reakce mají nemocní lidé, pokud je pečivo vyrobné z mouky, která pochází ze zrní uskladněného ve velkých silech. Když jsme pátrali po důvodech, zjistili jsme, že při naskladňování zrna do sil se přimíchávají různé chemikálie, které potlačují výskyt chorob a plísní. A toto je zřejmě podstatná část zdravotních problémů mnoha lidí.
Používání umělých hnojiv a chemikálií přímo při výrobě obilí, zdá se nevyvolává tak významné zdravotní potíže, ikdyž samozřejmě ideální to není.
Petra

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků