Mladý zemědělec 2016

Příspěvky: 120
Registrován: 12 zář 2011 13:49
Bydliště: Hradec Kralove

Mladý zemědělec 2016

Příspěvekod konicek » 05 pro 2015 00:17

Ahoj,
vyčkávám a doufám, že se nové kolo dotací rozběhne. Nemám ale moc času číst jednotlivé direktivy z EU :twisted: .
Dnes jsem narazil na toto:
http://agropodnikani.cz/
Znamená to, že se to rozjíždí? Je tu někdo kdo se okolo dotací točí a je ochoten se podělit o informace?

Dokáže někdo přeložit tyto informace do "češtiny":
http://agropodnikani.cz/clanky/Informac ... edelcu-s62
Viděli jste ho jasně? Prohlédli ste si jeho tvář? Zahlédli ste ho v průvodu? Neřekl bych. Mohl jsem být kýmkoli.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 108
Registrován: 22 pro 2009 23:05
Bydliště: Podkrkonoší

Re: Mladý zemědělec 2016

Příspěvekod farmarpetr » 06 pro 2015 10:27

Jo kdyby to byly jen direktivy EU…

Nejhorší je, že těm základním požadavkům naši tvořiví úředníci pod vedením Burešovy loutky (která si říká ministr zemědělství) přidají řadu svých výtvorů. To má jediný cíl - omezit drobné sedláky a vznik nových drobných zemědělců vůbec. Vývoj ohledně dotací pro další období 2014-2020 trochu sleduji a vše je pod taktovkou Agrofertu a velkých podniků z agrární komory. Cíl je jasný mocní tohoto státu tady nechtějí drobné podnikatele a malé sedláky. Ti všichni jsou totiž moc svobodomyslní a špatně se ovládají. Mocní tohoto světa potřebují stádo ovcí, které bude chodit makat do nadnárodních firem na tři směny za minimální mzdy. Takové stádo se dobře ovládá.

Ale teď trochu k tomu mladému začínajícímu:

1) už samotný název dotačního titulu je lživý. Skutečně začínající (tedy bez historie a bez nějaké úrovně produkce) na dotaci nedosáhne. Podmínkou bude minimální velikost podniku už při vstupu do projektu. Pokud budeš dělat jen rostlinku, tak již při vstupu do projektu budeš muset mít produkci 420 000,- Kč za rok, při chovu skotu 240 000,- Kč za rok atd.

2) dle nastavení podmínek EU je možné nastavit tuhle dotaci na maximální výši 70 000,- EUR, naši šikovní úředníci to omezili na 45 000,- EUR

3) nezapomeň třeba na podmínku nějakého minimálního zemědělského vzdělání, která v minulém období u této dotace byla a bude tam nejspíš i teď. Řada lidí si pak různě alespoň „papírově“ dodělávala dálkově školy…

4) peněz na tuhle dotaci bude celkem málo, někde jsem myslím četl, že bude uspokojeno jen 160 projektů (ale tohle nevím jistě)

5) Dotační titul má být spuštěn opravdu na jaře 2016, konečné znění podmínek v tuto chvíli ještě není. A jak jsme viděli při nynějším 1.kole PRV, ministerstvo je schopné měnit podmínky ještě i v průběhu termínu příjmu žádostí (hold lobisté umějí divy…)

6) Pokud nechceš studovat příslušné direktivy a podmínky, tak se připrav, že budeš platit nemalé peníze nejrůznějším konzultačním firmám a zpracovatelům. Já jsem si třeba zpracovával poslední tři kola PRV projekty na nákup nějaké techniky v rozsahu 500 000,- až 700 000,- Kč. Měl jsem nabídky od nejrůznějších konzultantů na zpracování projektu a žádosti začínající na 20 000,- Kč a to bez jakékoliv záruky, že projdu a na dotaci dosáhnu. Samozřejmě jsem na ni nikdy díky velikosti (teda spíš malosti) a nastaveným podmínkám nedosáhl. No ale každému jednotlivému projektu a žádosti jsem věnoval vždy tak 3 večery, za tu dobu 20 000,- v životě nikdy nevydělám.

7) několik lidí co se do téhle dotace šli v minulém období mi potvrdilo, že celkově to byl dost velký opruz a že by do toho už znova nešli.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Mladý zemědělec 2016

Příspěvekod bold » 06 pro 2015 10:48

pěkně napsáno, hlavně ta poslední věta je naprosto pravdivá. Několik pokusů- nulový výsledek. Mám pocit že ty dotace jsou jen pro "vyvolené".
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Mladý zemědělec 2016

Příspěvekod tele » 06 pro 2015 17:03

farmarpetr píše:Jo kdyby to byly jen direktivy EU…

Nejhorší je, že těm základním požadavkům naši tvořiví úředníci pod vedením Burešovy loutky (která si říká ministr zemědělství) přidají řadu svých výtvorů. To má jediný cíl - omezit drobné sedláky a vznik nových drobných zemědělců vůbec. Vývoj ohledně dotací pro další období 2014-2020 trochu sleduji a vše je pod taktovkou Agrofertu a velkých podniků z agrární komory. Cíl je jasný mocní tohoto státu tady nechtějí drobné podnikatele a malé sedláky. Ti všichni jsou totiž moc svobodomyslní a špatně se ovládají. Mocní tohoto světa potřebují stádo ovcí, které bude chodit makat do nadnárodních firem na tři směny za minimální mzdy. Takové stádo se dobře ovládá.

Ale teď trochu k tomu mladému začínajícímu:

1) už samotný název dotačního titulu je lživý. Skutečně začínající (tedy bez historie a bez nějaké úrovně produkce) na dotaci nedosáhne. Podmínkou bude minimální velikost podniku už při vstupu do projektu. Pokud budeš dělat jen rostlinku, tak již při vstupu do projektu budeš muset mít produkci 420 000,- Kč za rok, při chovu skotu 240 000,- Kč za rok atd.

2) dle nastavení podmínek EU je možné nastavit tuhle dotaci na maximální výši 70 000,- EUR, naši šikovní úředníci to omezili na 45 000,- EUR

3) nezapomeň třeba na podmínku nějakého minimálního zemědělského vzdělání, která v minulém období u této dotace byla a bude tam nejspíš i teď. Řada lidí si pak různě alespoň „papírově“ dodělávala dálkově školy…

4) peněz na tuhle dotaci bude celkem málo, někde jsem myslím četl, že bude uspokojeno jen 160 projektů (ale tohle nevím jistě)

5) Dotační titul má být spuštěn opravdu na jaře 2016, konečné znění podmínek v tuto chvíli ještě není. A jak jsme viděli při nynějším 1.kole PRV, ministerstvo je schopné měnit podmínky ještě i v průběhu termínu příjmu žádostí (hold lobisté umějí divy…)

6) Pokud nechceš studovat příslušné direktivy a podmínky, tak se připrav, že budeš platit nemalé peníze nejrůznějším konzultačním firmám a zpracovatelům. Já jsem si třeba zpracovával poslední tři kola PRV projekty na nákup nějaké techniky v rozsahu 500 000,- až 700 000,- Kč. Měl jsem nabídky od nejrůznějších konzultantů na zpracování projektu a žádosti začínající na 20 000,- Kč a to bez jakékoliv záruky, že projdu a na dotaci dosáhnu. Samozřejmě jsem na ni nikdy díky velikosti (teda spíš malosti) a nastaveným podmínkám nedosáhl. No ale každému jednotlivému projektu a žádosti jsem věnoval vždy tak 3 večery, za tu dobu 20 000,- v životě nikdy nevydělám.

7) několik lidí co se do téhle dotace šli v minulém období mi potvrdilo, že celkově to byl dost velký opruz a že by do toho už znova nešli.

Nechápu, proč jsi takový pesimista a paranoik. Když chci začít, nemůže mě nikdo zastavit. Administrativních překážek je mnoho, ale určitě se nerozlišují velikostí firmy. Pohybuji se mezi mnoha zemědělci od 10 ha do několika tisíc a věř mi, že velikost režijních nákladů ve velkých firmách je x krát vyšší, než u sedláků od 20 do 200 ha. Tam je ten rozdíl v efektivitě a řada velkých, nepružně řízených firem díky tomu bude mít v budoucnu vážný problém.
Kamarád má 15 ha jako vedlejšák při práci a dokázal si bez problémů v rámci dotačního titulu kompostárna pořídit traktor s čelním nakladačem. Když se podívám do seznamu přijatých žádostí posledního PRV, tak do 1 mil je tam minimálně 5 firem, které znám a podporu dostanou bez lobingu. Vím o 2 SHR, kteří si rvou vlasy, protože se tam nepřihlásili. Naopak firma, ke které mám poměrně blízko, neuspěla v PRV s projektem nad 10 mil, protože v této kategorii byl největší přetlak. Agrofert mi taky leží v žaludku, ale řada jeho podniků v PRV taky nebyla úspěšná.
Nevím odkud jsi, ale ve středních, jižních a západních Čechách dochází na mnoha místech vlastníkům půdy pomalu trpělivost s velkými firmami a chtě nechtě musí půdu vydávat malým sedlákům, byť třeba s 5-10-ti letými výpověďmi.

Příspěvky: 120
Registrován: 12 zář 2011 13:49
Bydliště: Hradec Kralove

Re: Mladý zemědělec 2016

Příspěvekod konicek » 06 pro 2015 20:04

Co jsem tak vyčetl mezi řádky, tak moje kategorie (15ha orné + 4ha sadu) je asi marná... Roční obrat 420 tis. :| ... to asi nee.
Asi bud i nadále sledovat inzeráty na bazoši :D .
Viděli jste ho jasně? Prohlédli ste si jeho tvář? Zahlédli ste ho v průvodu? Neřekl bych. Mohl jsem být kýmkoli.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Mladý zemědělec 2016

Příspěvekod bold » 07 pro 2015 09:15

pokud jsi "mladý začínající" tak bych to asi zkusil.
- tele-:Já jsem v tomto už mírný pesimista, mladý nejsem, začínající taky ne. Holt je můj firemní vývoj o krok pozadu. Když jsem potřeboval traktor do začátku, tak byly zvýhodněné stavby, když jsem potřeboval halu tak byly zvýhodněné technologie. :lol: Podle mně je ideální mít "přítele na telefonu" který ti řekne, je ten a ten program do toho by ses mohl vejít. Další věcí je "nesrozumitelnost" úřednického jazyka pro většinu běžných zemědělců.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Mladý zemědělec 2016

Příspěvekod tele » 07 pro 2015 13:30

bold píše:pokud jsi "mladý začínající" tak bych to asi zkusil.
- tele-:Já jsem v tomto už mírný pesimista, mladý nejsem, začínající taky ne. Holt je můj firemní vývoj o krok pozadu. Když jsem potřeboval traktor do začátku, tak byly zvýhodněné stavby, když jsem potřeboval halu tak byly zvýhodněné technologie. :lol: Podle mně je ideální mít "přítele na telefonu" který ti řekne, je ten a ten program do toho by ses mohl vejít. Další věcí je "nesrozumitelnost" úřednického jazyka pro většinu běžných zemědělců.

To je v pořádku, mám podobnou strategii. Nemám rád, když se brečí, to mě dokáže nasrat :mrgreen: Další otázka je, jestli skutečně ušetřím za zpracování žádosti, když neupěji, je to dosti pofiderní šetření :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Mladý zemědělec 2016

Příspěvekod bold » 07 pro 2015 16:27

Musíš najít dobrého "partnera" který žádost vypracuje. Nevím kolik času zabere vypracování žádosti ale cenová relace bývá hodně vysoko. Je to holt byznys jako každý jiný. Klidně zaplatím, ovšem potřebuju aby si někdo sednul a probral co ano a co ne, do čeho jít, co "přihodit" Když jsem řešil mladého začínajícího a přebíral firmu, tak mně uteklo celých 15 bodů, neb přebírat lze jen od žijící osoby a on se tatít rozhodl v 56 letech umřít, takže nic. No a nevím jak to dělají ostatní, já hospodařím na hané, bez kopců, bez ekologie, no můžu já za to že tady obrazí i motyka..... :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 120
Registrován: 12 zář 2011 13:49
Bydliště: Hradec Kralove

Re: Mladý zemědělec 2016

Příspěvekod konicek » 07 pro 2015 16:39

Já jsem zatím šedá eminence. Nejsem nikde registrovaný. Vše je vedeno na maminku a ta se těší až se toho zbaví. Jen vyčkávám na vhodný okamžik :evil: . Rád bych to zkusil.
Zkusím zkontaktovat nějaké poradce.
To Bold: U nás do vedl tatík, ale také mu nebylo dopřáno a v 58 letech odešel...
Viděli jste ho jasně? Prohlédli ste si jeho tvář? Zahlédli ste ho v průvodu? Neřekl bych. Mohl jsem být kýmkoli.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Mladý zemědělec 2016

Příspěvekod neznalek » 07 pro 2015 18:06

Koukám, že tady mají všichni podobné zkušenosti jako já. Taky jsem na mladém neprošel, asi o 5 bodů- bohužel vím, že deset mi jich uteklo špatným načasováním... Nicméně mě to neodradilo a snad mi vyjde nějaký projekt na výstavbu zimoviště :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 60
Registrován: 30 srp 2011 16:25
Bydliště: Krakonošovo

Re: Mladý zemědělec 2016

Příspěvekod Agronom » 07 pro 2015 18:24

V minulem dotacnim obdobi jsem dvakrat zkousel zadat o dotaci na mladeho zemedelce... Zadost pripravovala profi firma. Milion formularu a de*ilnich dotazniku. OK. Makali jsme na tom. Tyden pred ukoncenim podavani zadosti vysel novej reglement, ze na vsechny stavebni prace musi byt stavebni povoleni... Razem bylo 70% zadosti v perdeli a soudruzi, kteri to meli pro sebe a sve synacky pripravene opet zamlaskali... Pak jsem to zkusil jeste jednou, mel jsem stejne bodu jako dalsich pet co to dostali, ale bohuzel jsem byl nejstarsi ...byl jsem prvni, kdo to nedostal... Takze hofno... Jsem vylecen! :D

Příspěvky: 52
Registrován: 20 lis 2011 19:50

Re: Mladý zemědělec 2016

Příspěvekod mate » 07 pro 2015 21:10

Jestli to bude jak před tuším 6 lety, tak bych se toho nebál.

Pán žádal o dotaci se 7ha bez zvířat, zemědělského vzdělání. Na přítelkyni napsal dalších 7ha. Každý si napsal jiné bydliště a rázem bylo v chalupě přes 2 miliony. ;-).

Také jsem si říkal, že se pokusím o mladého zemědělce.

Příspěvky: 151
Registrován: 26 lis 2013 23:21

Re: Mladý zemědělec 2016

Příspěvekod provit » 08 pro 2015 09:49

Před 6 lety to taky nebylo tak jednoduché. Minimální zisk z prvovýroby musel být 120tis., mít projekt na 5 let dopředu, musel si předem investovat, aby jsi měl body (až 2mil.),jít do ekol. zem. (taky body), každý rok posílat hlášení, vyplňovat tabulky atd. atd. Jediný co mě těšilo, že ty peníze nešly Burešovi :)

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků