Kolik soukromníků tu je?

Příspěvky: 272
Registrován: 28 čer 2006 16:07
Bydliště: Pelhřimov

Příspěvekod martasek » 11 led 2007 14:32

taky se hlasim jako soukromnik ha malo krav taky ale techniky mam na 150ha :lol: :lol: ne vazne ted je ta farma v mensim utlumu pac ja jsete porat studuji takze to nemuz tak rozjed ale snad uz jen 2 roky a vypadnu z ty blby prahy... :D
zetor rulezzzzzzz

Příspěvky: 135
Registrován: 11 pro 2006 19:11
Bydliště: Mohelnicko

Příspěvekod Octaviaman » 11 led 2007 17:41

matthew píše:No podle zisku se to dá určit velice težko. Protože spoustu věcí si přece stejně dáváš do nákladů ikdyž to používáš pro svojí potřebu. Takže auto, naftu, různé spotřební zboží atd. si dáš do nákladů a o to menší máš zisk. DO nákladů si nedáš tak akorát jídlo oblečení a podobné věci. A každý se snaží stáhnout daňový základ na minimum, takže se před koncem roku nakoupí hnojiva a podobné věci, aby si platil co nejmíň. Ale rozhodně se zemědělci (alespoň tady v okolí) mají lépe než zaměstnanci za 20 tisíc ve fabrice. Zrovna dnes sme byli na jednom semináři a tam vtipně jeden přednášející poznamenal, že když se koukne ven na parkoviště, tak se zemědělci nemají teda vůbec špatně. :D


Je správné že se českým soukromým zemědělcům vede tak dobře. Je to dřina a odříkání , ale aspoň je to slušně zaplaceno.Ono 20 tis. u nás ve fabrice vydělat taky jde , ale většinou jsou to jen vyjímky. Jen tak dál chlapi !
Octaviaman

Příspěvky: 267
Registrován: 09 pro 2006 00:16
Bydliště: karpentná 8

Příspěvekod crossman » 11 led 2007 19:39

doufám že tu nikdo nechce srovnávat plat ve fabrice s výdělkem zemědělce.ve fabrice si chlap odbouchá 8h a jde domů nebo do hospody nebo někam jinam a víc ho nezajímá,což asi u soukromého zemědělce nejde,a taky neznám zemědělce který by si vyplácel měsíční plat.když jsou peníze tak se kolikrát ani na účtu nestihnou ohřát a už jsou zainvestovány někde jinde,ale na druhou stranu je zemědělec sám svým pánem a nemusí poslouchat zaměstnavatele,a jaké si to udělá takové to má.kdyby jsme to dělat nechtěli tak to neděláme :D

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod matthew » 12 led 2007 01:32

No u soukromníku v podstatě platy nejsou a koupí si co potřebuje. Ale když se to tak vezme, tak cokoli koupíš tak se ti zvedá nějaký tvůj majetek. Takže když sečteš vše co si za rok koupíš auto, traktor, půdu, atd. tak pak by ti ten plat vycházel někde ke 100 tisícům měsíčně. Jako zaměstnanec máš tak těch 20 tisíc měsíčně a to je vše. Žádný majetek se ti nezvedá. Takže nechápu proč tu spousta lidí pohlíží na soukromníky jako na nějaké chudáky. Ono je to totiž přesně naopak.

Příspěvky: 30
Registrován: 25 dub 2006 22:02
Bydliště: Bílovec

Příspěvekod McCormick » 12 led 2007 08:22

matthew píše:No u soukromníku v podstatě platy nejsou a koupí si co potřebuje. Ale když se to tak vezme, tak cokoli koupíš tak se ti zvedá nějaký tvůj majetek. Takže když sečteš vše co si za rok koupíš auto, traktor, půdu, atd. tak pak by ti ten plat vycházel někde ke 100 tisícům měsíčně. Jako zaměstnanec máš tak těch 20 tisíc měsíčně a to je vše. Žádný majetek se ti nezvedá. Takže nechápu proč tu spousta lidí pohlíží na soukromníky jako na nějaké chudáky. Ono je to totiž přesně naopak.


nevím jestli jsi to myslel vážně nebo s důvtipem, ale pobavil jsi mě. Ono se tu píše o soukromníkovi jako jednotlivci, ale nikoho třeba nenapadlo že na farmě je lidí víc než jeden. U nás 4 pracující(nepočítám mladistvé). A když si to rozpočítáš zjistíš že na to aby to uživilo všechny je třeba větší hospodárky, ale tím že nakupuješ se stále zadlužuješ. Vůbec se nebudu zmiňovat o tom že bych chtěl už založit rodinu a postavit dům jenže není z čeho, nikdo mi hypotéku nedá pokud už něco splácím. Je pravda že nákupem různých věcí vzrůstá majetek, ale k čemu mi je pole abych se měl tak dobře jak píšeš? Pole a stroje slouží k hospodaření ne k blahobytu. To že si s nima usnadním práci neznamená že si budu žít dobře. Za prvé ten stroj musím zplácet a za druhé mi tím hrozí v případě neúrody že mi ho vezmou nebo hůř přijdu o střechu nad hlavou. Tady je ten rozdíl oproti a.s. nebo s.r.o. Jasně že to děláme protože nás to baví ale není to zase taková práce u které si můžu říct "už mi to nějak nesype zítra začnu dělat něco jiného". Tak stejně je to s dovolenou. Když se někam hnu kdo se postará o dobytek? A v neposlední řadě zemědělec je prvovýrobce takže jestli přes něj teče nejvíc peněz chtěl bych je vidět. Daleko lépe je na tom ten co dělá nákup prodej(překupník) ruce si nešpiní a vydělává obratem ruky. A stejně si bude myslet že se my rolníci máme líp než on. Jeden takový u nác ve vesnici je a chová ovce přitom obchoduje se železem. Máme od něj pár ha v nájmu tak mu platíme nájem tím že mu dodáváme seno pro jeho ovce. Jenže on jednou přijel že chce zaplatit nájem což jsem se nestačil divit. Na to že dostává seno odpověděl že si myslel že to je jen taková pozornost podniku.... :shock: . Málokdo si uvědomuje co je to za práci usušit seno a kolik odhodlání je k tomu zapotřebí, jestli bude pršet nebo ne...atd. Nebudu tady brečet že se mám špatně to ne byly horší časy, ale ať mi tady někdo neříká že zemědělec je bohatý!!! Je svým pánem, je svobodný, ale je taky uvázaný a má zodpovědnost.
Každý správný ekologický zemědělec práškuje v noci :)

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod matthew » 12 led 2007 15:50

To McCormick: Vzhledem k tomu že znám zemědělství a jiné obory z obou stran barikády, nemyslím, že by to měl překupní jednodušší. To je hodně mylný dojem. Průměrný soukromník v mém okolí má cca 400ha, vše obhospodařuje s jedním zaměstnancem, někdo má dva, samozřejmě bez živočišné, ta tady není široko daleko a tam je to asi o něčem jiném. Při průměrných tržbách za obilí má z 400ha přibližně 5mil. kč plus dotace cca 2 mil.kč. Reálný zisk se bude pohybovat někde okolo 2 mil. kč, spíš o trochu více. To znamená, že aby si vydělal 2 mil. kč, stačí mu k tomu obrat 7 mil.kč. Kdežto překupník na tento zisk bude mít obrat v řádu desítek, spíše až stovek milionů kč. A profinancovat obchody v tomo objemu není vůbec nic lehkého.

Příspěvky: 267
Registrován: 09 pro 2006 00:16
Bydliště: karpentná 8

Příspěvekod crossman » 12 led 2007 18:20

koukám že metjů je dobrý matematik :D ale bohužel jen teoretik,proč si těch 400 ha nepronajmeš nebo nekoupíš?zainvestuj do techniky,nakup osivo,hnojivo,poruč větru dešti a toč miliony!anebo vem rovnou 800ha,na těch může dělat tvoje manželka,když to zvládne jeden člověk,já se pak přijdu přiučit jak se to má dělat,protože za 15let praxe co v tom dělám jsem zatím neviděl aby to takhle někde fungovalo.jinak taky vám jak to funguje ze strany prodejců,a určitě to nemají lehké,protože dnes je konkurence velká,ale nebýt zemědělců tak prodejci techniky nejsou nikde,a když se zemědělcům zvednou dotace,tak se hned ruku v ruce zvedají ceny techniky,takže kdo profituje z ubohého zemědělce?vždycky v tom řetězci je sedlák na tom nejhůř,pokud teda nemá vlastní jatka,mlýn apod. a neprodává už hotový výrobek,tam to pak vypadá jinak to uznávám,ale proč ne,za tu dřinu si to zaslouží

Příspěvky: 267
Registrován: 09 pro 2006 00:16
Bydliště: karpentná 8

Příspěvekod crossman » 12 led 2007 18:27

a ještě metjů:v té tvé kalkulaci jsi zapomněl napsat kolik jsou náklady za pronájem 400ha,jaké náklady jsou na nákup mašin(nepočítám s tím že to dělá nějakou třicítkou zetorem a kombajnem sk4),ůdržbu,servis atd.takže nepiš že znáš zemědělství,když o něm nic nevíš,kdyby to totiž tak bylo,tak zemědělci jsou dneska ti nejbohatší lidé v republice a všichni by chtěli hospodařit :roll: jediné co ti věřím je,že těch 400ha jde zvládnout ve dvou nebo třech lidech,ale musíš mít špičkovou techniku.ale to je jenom můj názor,já moc do rostlinné nevidím,my děláme louky,pastviny a masný dobytek,tam je to o něšem jiném,ale možná mi spočítáš jak by to mohlo vycházet,co ty na to?

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod matthew » 12 led 2007 18:37

Tak do rostlinné vidím velice dobře. Jelikož tržby na těch 400ha jsou někde okolo 7 mil.kč a zisk 2 mil. kč tak to ostatní jsou náklady...Neni problém ti poslat přesnou kalkulaci. No a zemědělství se stává velice lukrativním. A alespoň tady v okolí Prahy se tedy nemají zemědělci vůbec špatně a začíná být boj o půdu. A to tu máme hodně vysoké nájmy. Minimálně dotaci má ve skutečnosti každý jako zisk, ikdyž účetně se to samozřejmě musí trošičku poladit, aby si nepaltil takový daně. S živočišnou ti neporadím.

Příspěvky: 267
Registrován: 09 pro 2006 00:16
Bydliště: karpentná 8

Příspěvekod crossman » 12 led 2007 19:37

no jo,ale sehnat tam u vás nebo kdekoli jinde kde je ůrodná půda tolik hektarů :roll: mladý začínající asi těžko,mašiny dneska už nějak pořídíš,ale pozemky jsou problém,a další problém vidím v odbytu,kde je nějaká jistota stálých cen?a kde je jistota,že dotace budou vypláceny dalších 30let?

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod matthew » 12 led 2007 19:53

Jo tak jistotu nemáme žádnou. Ale to v podstatě nemá žádné podnikání. No u nás kde jsme samí soukromníci se půda neschání nejsnadněji, ale přesto to jde. Já sem se tomu začal více věnovat přibližně před třemi nebo čtyřmi lety. První rok sem měl 8ha, druhej rok 25ha, třetí 75ha a teď něco přes 110ha. Příští rok to bude okolo 150-180ha. Záleží na tom jak má kdo dlouhý výpovědní lhůty. A bude to s půdou horší čím dál tim víc. Začínají se tu objevovat lidé z jiných oborů, kteří nabízejí nájem přes tři tisíce na hektar a ještě k tomu ho jsou schopni zaplatit i na víc než jeden rok dopředu.

Příspěvky: 30
Registrován: 25 dub 2006 22:02
Bydliště: Bílovec

Příspěvekod McCormick » 12 led 2007 20:12

No v zemědělství to nebude nikdy snadné, ale už chápu proč vidíš takové zisky. My totiž dělám i tu živočišnou o které jsi psal že moc nevíš a nejspíš kvůli nízké úrodnosti polí(cca 2kč za metr) a taky kvůli vztahu k půdě, protože jak známo už ze školních lavic bez hnoje se pole nenávratně likviduje, ale o tom nechci psát. Náš největší problém je že jsme se hodně zadlužili nákupem nových strojů a pozemků, které nájemníci chtěli mermomocí prodat. A teď to stěží táhnem. A nejhorší je že nemáme vlastní ustájení pro dobytek a ani prostory pro uskladnění sena. Zdejší opuštěný areál(bývalý kravín+býčárna) patří statku a ten ho neprodá a jestli ano tak za 1,5milionu(skutečná hodnota je 300tis). Takže asi tak no. Máme 200ha ale milion zisku určitě nemáme. Holt u Práglu se asi hospodaří lépe :P
Každý správný ekologický zemědělec práškuje v noci :)

Příspěvky: 267
Registrován: 09 pro 2006 00:16
Bydliště: karpentná 8

Příspěvekod crossman » 12 led 2007 21:13

metjů musím se ti omluvit :oops: vidím že jsi nejen teoretik,ale vzhledem k tomu kolik máš pozemků i praktik,takže ještě jednou sorry.jak to ale stíháš,když podle tvých příspěvků do tohohle fora děláš ještě hromadu jiných ,určitě náročných věcí?jinak fakt těžko srovnávat hospodaření v různých částech republiky,u nás na severní moravě(frydecko)nikdy nebudem mít takové výnosy jako u vás,takže je třeba se zaměřit na něco jiného,a dělat to tak at to nese čimjak nejvíc při čimjak nejmenších nákladech

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod matthew » 12 led 2007 23:49

To crossman: pozemků zatím moc nemám (vzhledem k tomu kolik bych jich potřeboval) a zatím se zemědělstvím zabívám spíše proto, že mě to baví. Výnosy určitě nejde srovnávat. U nás to není také nic extra, obilniny okolo pěti tun, ale určitě jsou na tom někde i hůře. Jinak času je teda hodně málo.... ale to známe všichni. :D

Příspěvky: 3
Registrován: 06 led 2007 15:05
Bydliště: Slánsko

Příspěvekod Lukas Vorisek » 13 led 2007 14:17

Čau taky sem soukromník nebo spíš táta já jen ted pomáham jelikož ještě studuju na ČZU ale už mě to vubec nebaví a chci to dělat sám a vyhodit zaměstnance,kvuli nim se moc nekupujou nový stroje jelikož se jim to bojim pučovat.Hospodaříme přibližně na 210 ha z toho je kolem 100 našich.Mechanizace neni valná ale zatim to stačí Kombaj je nejnovější je to Laverda L 627 MCS, a pak Ursus 1634 a jedna 12145 a dvě sedumdesátky jedna s předkem a druhá bez.Chtěl bych víc hektarů,ale u nás je hroznej boj o půdu už se tu platí 2000 za ha na rok a nikdo to nechce prodávat :cry:

Příspěvky: 25
Registrován: 14 čer 2006 20:21
Bydliště: kousek od olomouce

McCormick

Příspěvekod konak » 13 led 2007 19:51

McCormick zdar ten tam uvas nekdo prodaval krystala 8011

Uživatelský avatar
Příspěvky: 573
Registrován: 26 pro 2006 22:54
Bydliště: Komorní Lhotka (Frýdek - Místek)

Příspěvekod Ondřej Novák » 13 led 2007 23:37

Liboj píše:Zdravím všechny!Jo jak to tak pozoruju tak u soukromníka platy nejsou!Je fakt když něco potřebuje tak že jsi to koupi jak tady už před tím zminoval!Ale muj osobní názor že tak 95% soukromníku to dělá pro radost že ho to bavý!A ne aby měl 30 tis za měsíc!On totiž dělá na sebe a vše co dělá dělá pro svůj pocit blahosti :lol: !že mu to jde!A je nejradši když mu všechno vychazí!Tak to je aspon z mého pohledu!Můžete mít jiný názor

Jo a když už jsme u toho tak dělám s otcem(SHR) na 55 ha a 90ks skotu (býku na maso) a nestěžujem jsi!Strojový park se obnějuje každý rok minimálně o 2 stroje ale záleží na tom jaká je cena jednotlivýho stroje!Letos už je to jasný!Traktor a ještě něco ale to ještě nevíme


Naprosto souhlas o ty prachy jde jen kvůli obnovení parku a na provoz, samozřejmě člověk z nečeho žít musí ale spíš to děláme že nás to baví...

Příspěvky: 267
Registrován: 09 pro 2006 00:16
Bydliště: karpentná 8

Příspěvekod crossman » 14 led 2007 14:27

tak toho crystala jsem prodával já konaku :wink:

Příspěvky: 106
Registrován: 26 lis 2006 17:35
Bydliště: KM

Příspěvekod Liboj » 14 led 2007 18:44

Vy s těma prachama nedáte pokoj?Tak bud mě to uživý a mám zisk tak je to dobrý!A pokud ne tak to omezím s nákupem nových stroju a musím vyjít!!Vy tady cosi počítate ale kde máte náklady co dávete do techniky?nákup nové?Na splátky každý měsíc 40000 tisic!
no jasně že když odečtu od výdělku naklady na postřiky,hnojení,zpracovaní,atd. tak mi to vyjde dobře ale z toho ještě splacím tu techniku§a když ji doplatím tak to bude o moc víc!ale vždycky se koupí zase něco nového a je to tam kde předtím!|Aspoň můj názor!

Až budu mít techniku v cajku tak bude sám výdělek a mnohem větší!Konto bude jenom kynout :lol:

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod matthew » 14 led 2007 19:29

To Liboj: Jelikož leasingová splátka je daňově uznatelný náklad, tak je v tom také započtená....

Příspěvky: 106
Registrován: 26 lis 2006 17:35
Bydliště: KM

Příspěvekod Liboj » 14 led 2007 20:52

no a ostatní?

Příspěvky: 85
Registrován: 04 kvě 2006 21:58
Bydliště: Praha

Příspěvekod matthew » 14 led 2007 23:08

Jsou v tom započteny veškeré náklady. Pokud chceš poslat přesnou kalkulaci neni problém.

Příspěvky: 106
Registrován: 26 lis 2006 17:35
Bydliště: KM

Příspěvekod Liboj » 14 led 2007 23:12

nechci dík!Ale nám nejvic vynášíjou býci!Tam je největší zdroj financi!Jatka jsou tu kousek(2km) takže pohoda

Příspěvky: 267
Registrován: 09 pro 2006 00:16
Bydliště: karpentná 8

Příspěvekod crossman » 14 led 2007 23:45

cože vám nejvíc vynáší Liboji???býci???mně se býci rentujou jedině když je načerno zabiju doma a prodám mezi lidi,ale na jatkách jsem ještě v životě za býka nedosatal zaplaceno tak jak bych si představoval.mnohem lepší než skoro dva roky chovat býka je prodat zástavový skot,je to víc peněz za méně práce

Příspěvky: 30
Registrován: 25 dub 2006 22:02
Bydliště: Bílovec

Příspěvekod McCormick » 15 led 2007 07:58

to crossman: o tom domácím zabijení radši moc nemluv. Je to čím dál horší a lidi jsou svině. Už nám to říkal i náš veterinář že bychom si měli dávat pozor kde co řekneme :(. Ale jinak s tebou plně souhlasím.
Každý správný ekologický zemědělec práškuje v noci :)

Příspěvky: 106
Registrován: 26 lis 2006 17:35
Bydliště: KM

Příspěvekod Liboj » 15 led 2007 09:31

No opravdu ti býci!Zaleží na jatkách jaký máš svině!!Jestli tě oškubou tam tak je to špatný!My máme zatím dobrý vztahy sem tam nějaký všimný a je to v poho!A ještě jim něco vozíme takže to se taky bere v potaz.Jo a to domáci zabijení vyjde o nějakou tisícovku navíc!a ten strach kdo tě práskne no no

Příspěvky: 267
Registrován: 09 pro 2006 00:16
Bydliště: karpentná 8

Příspěvekod crossman » 15 led 2007 10:39

no nevim jestli je to zrovna o tisicovku :roll: spis o nekolik tisicovek,kdyz mas dobrou klientelu ktera umi ocenit kvalitní maso,mam to spocitane ze to co dostanu na jatkach za dva byky mam doma za jednoho a to mi jeste zustane hromada masa pro psy

Příspěvky: 106
Registrován: 26 lis 2006 17:35
Bydliště: KM

Příspěvekod Liboj » 15 led 2007 12:32

A v jákem staří je kupuješ?A v kolika KG prodáváš?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 573
Registrován: 26 pro 2006 22:54
Bydliště: Komorní Lhotka (Frýdek - Místek)

Příspěvekod Ondřej Novák » 15 led 2007 17:08

Souhlas s crossmanem. Jestli se ti kráva zjara otelí, tak napodzim prodáváš 300kg býčky za 70kč/kg to se dá. Jinak u starších kusů, než riskovat že tě někdo napráší tak je lepší porážku prohnat přez jatky.

Příspěvky: 106
Registrován: 26 lis 2006 17:35
Bydliště: KM

Příspěvekod Liboj » 15 led 2007 18:26

Nezlob se na mě ale to bych už nekoupil!300kg za 70kč

PředchozíDalší

Zpět na Co se sem nevešlo

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 31 návštevníků