Prosím o radu

DSLR a objektivy, EVF a kompakty
Uživatelský avatar
Příspěvky: 174
Registrován: 21 říj 2006 17:51
Bydliště: Nymbursko

Prosím o radu

Příspěvekod Petr K » 30 lis 2009 19:46

Zdravím.
Chci si koupit fotoaparát, musí stát tak do 8tis. a podmínkou jsou videa v rozlišení alespoň 640x480 se zvukem. Hodně mě oslovil Olympus SP-590UZ, má rozlišení asi 12Mpx a 26x optický zoom. Navíc umí fotit do rawu. Proto se chci zeptat jestli někdo má zkušenosti s touto značkou a jaký fotoaparát by mi kdyžtak doporučil. Prosím ne zrdcadlovku, jen klasické kompakty.

Díky moc, budu vám vděčný za každou radu. :wink:
Zpráva agentury TASS:
Na sovětsko-čínských hranicích napadla skupina čínských tanků sovětský poklidně orající traktor. Ten palbu opětoval a po zničení všech tanků v klidu odlétl.

Příspěvky: 62
Registrován: 01 bře 2009 10:39

Re: Prosím o radu

Příspěvekod Matúš.V » 05 pro 2009 00:41

no už na začiatku robíš chybu a to je, že pozeráš na rozlíšenie fotoaparátu a druhá chyba je 26-krát zoom.
Ak chceš ísť do kompaktu tak ja osobne by som ti odporučil fujifilm fine pix s 9600. Pozri aj v bazároch nejaký ročný.
Mal som ho rok a musím uznať, že nie len vo všetkých testoch výťazil ako naj kompatk, ale aj mňa presvedčil.
Máš v ňom prednosti ako výklopný display, raw, manuálne zoomovanie 18-300mm, všetky manuálne režimy, 4obr/S, BKT, Sánky na externý blesk, A najvačší čip vo svojej triede a tam vravieť o 10,7mpx je už dosť kvalita.
Fórum je názor nás všetkých...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Prosím o radu

Příspěvekod farmářJH » 06 led 2010 23:36

jenže to je už bridge a on DSLR nechce. Asi jsi s tím povzdechem u 26x zoomu pomyslel na to, že velkorozsahové zoomy stojí většinou za prdlačku? to ale platí spíš pro klasická skla a ty mají větší průmery,ne? Objektivy kompaktů s malými průměry na něco předčí normální objektivy, min. v hloubce ostrosti.
Ovšem stranění se DSLR je zase věc na druhou stranu ošemetná, protože filtry dělají mnoho.

Osobně bych požadoval RAW hlavně tam, kde to má smysl. Jasně, data z čipu se upraví nejlépe, bezstrátovka. Ovšem užiješ to u kompaktu? když k tomu nemůžeě použít filtry? venku min. přechoďák je bomba, pak na odlesky pokud chceš fotit přes sklo polarizák...atd.

Pro kompakt mám osobně jiná kriteria, to je odolnost. Mě se líbí vodotěsné modely od Olympusu. Minimálně jsou opravdu prachuvzdorné :)))) zrdcadlovku si do traktoru jistě nikdy nevezmu :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 62
Registrován: 01 bře 2009 10:39

Re: Prosím o radu

Příspěvekod Matúš.V » 09 led 2010 15:06

farmářJH píše:jenže to je už bridge a on DSLR nechce. Asi jsi s tím povzdechem u 26x zoomu pomyslel na to, že velkorozsahové zoomy stojí většinou za prdlačku? to ale platí spíš pro klasická skla a ty mají větší průmery,ne? Objektivy kompaktů s malými průměry na něco předčí normální objektivy, min. v hloubce ostrosti.
Ovšem stranění se DSLR je zase věc na druhou stranu ošemetná, protože filtry dělají mnoho.

Osobně bych požadoval RAW hlavně tam, kde to má smysl. Jasně, data z čipu se upraví nejlépe, bezstrátovka. Ovšem užiješ to u kompaktu? když k tomu nemůžeě použít filtry? venku min. přechoďák je bomba, pak na odlesky pokud chceš fotit přes sklo polarizák...atd.

Pro kompakt mám osobně jiná kriteria, to je odolnost. Mě se líbí vodotěsné modely od Olympusu. Minimálně jsou opravdu prachuvzdorné :)))) zrdcadlovku si do traktoru jistě nikdy nevezmu :)

za 1: fujifilm s9600 nie je DSLR ani náhodou.
2: 26 násobný zoom je v praxi použiteľný možno na fotenie vojnu mravcov.
3: čím vačší priemer tým väčšie prekreslenie a ostrosť.
4: objektívy na kompaktoch z malým priemerom do 55mm pochybujem, že vôbec nejakú hlbku ostrosti majú a ak hej tak z manuálnym objektívom to je neporovnateľný faktor v prospech manuálov z priemerom väčším ako 55mm.
5: filtre môžeš dať na malý priemer ako na veľký to je jedno či to bude CPL, alebo prechodový. Filter je vždy na úkor kvality ale málo kto to vie.
6: RAW či má zmysel? Beztratovka? využite pri kompakte? RAW má význam zmysel vždy to je jedno čo kompakt alebo DSLR. a fakt som nerozumel nezmyslu či využiješ raw na kompakte keď na neho nemôžeš dať filtre.
7: Ak si kupuješ foťák aby bol vodovzdorný tak si kúp sáčok a do neho si daj mobil a môžeš fotiť. Ak si mám kúpiť stroj na fotky tak v prvom rade nech je dobrý výsledok fotka a nie jeho vodovzdornosť. Niekedy sa čudujem na aké ľahké marketingové triky ľudia skáču. a ešte jedna vec DSLR sa dá ľahko čistiť a demotovať objektív. Chcel by som vydieť machra čo rozobere objektív na kompakte a čistí snímač pretože ten sa zadrbe vždy či máš foťák v traktore alebo kdekoľvek inde.
Fórum je názor nás všetkých...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Prosím o radu

Příspěvekod farmářJH » 10 led 2010 20:21

bod jedna: S9600 je digitální zrdcadlovka s nevýměnným objektivem, tak zvaný bridge. K její cti nutno dodat, že umí RAW(ve své době to bylo vcelku u této třídy hogh end, dále dává dost slušné fotky jak na krátkémtak na dlouhém konci skla, což je u velkorozsahového zoomu docela dost dobré.Kupovali jsme ji kamarádce před cca 2lety. Nemohu za to, že používá zrdcadlo, je to její konstrukce :wink:
např: http://www.megapixel.cz/fuji-finepix-s9600

"Nejvýkonnější EVF zrcadlovka Fuji 9600 má mnoho skvělých vlastností. Vynikající rozsah zoomu, který začíná na širokoúhlém konci na 28mm (přepočet na kinofilm), výborný snímač s vysokým rozlišením podává prvotřídní výsledky i při vysokých citlivostech. Rozlišení 9,0 Mpx, 10,7x optický zoom, ISO až 1600, LCD 2,0 palce, 650 g"

nevím co víš o konstrukci objektivů, o jednotlivých členech, ale vše je vztaženo k velikosti čipu, jenž to snímá. Když fotím na objektivy vyrobené pro kinofilmové SLR, díky velikosti čipu využívám jen střed skla, což je náhodou bomba díky zkreslení v krajích, jenž se tak neprojevuje a fotka je jako od mnohem dražších skel.
Širší sklo dává většinou lepší světelnost , hlavně. Proto dáš za rouru od kamen stejného přiblížení desetitisíce, kdežto za rolku z hajlzpapíru do desítky :wink:

hloubku ostrosti....tak si porovnej fotky z kompaktů s fotkami třeba obyčejných seťáků. Nemluvím o "řezácích", jako byl Tessar 50tka, jenž dokáží právě malou hloubkou "vyříznout" focenou rovinu,čili každý objektiv má specifické vlastnosti a ne vždy je chtěné dosažení max. hloubky ostrosti. Ovšem pokud fotíš třeba náklaďák a chceš ho tam mít celej, chceš co největší hloubku, na rozdíl od portrétu či reportážní fotky třeba dvou polopostav vedle sebe, kdy chceš potlačit okolí.
Fotil jsem u digi zpočátku na kompaktík s malinkým objektivem a nedosahuji tak "snadno hlubokých " záběrů jen tak s nějakým objektivem poté, co jsem přešel na DSLR!

Jak prosímtě nasadíš filtr na foťák, který nemá závit a ani průměr nejmenších filtrů? Přechoďák a polarizák je takový malý základ, ale jestli chceš mít tmavej spodek a vysvícené nebe, vyhni se jim!

no a snad ještě k RAWu.... vzhledem k tomu, že jde o data co při focení jdou z čipu, je možné je dost významným způsobem upravit nez toho, že by fotka ztrácela své kvality třeba zrnitostí. Ovšem jde o velkej soubor, moje RAWy mají 27-cca 38mega jeden, nejde o fotku! ale úpuze o datový soubor a musíš ho převést nakonec do nějakého formátu. U nás je taky spousta lidí, co se chlubí Canony Mark I. a nakonec nosí k tisku vysokokomprimovaný JPEG. :wink: Nevím kolik toho do rwu nafotíš, ale pokud nejde vysloveně o fotku, kterou chceš "udělat", je to na pouhé momentky a dokumentační fotky dost ztráta času na zpracování.

Málem bych opoměl tu perličku : radit někomu čistit čip, jako by se nechumelilo, je velká odvaha,ale rozebírat objektivy, to chce hodně odvahy! Tomu se vyhýbají i lidé, co mají hodně hodně nafoceno, i profesionálně. Ti to radši svěří odbornému a hlavně osvědčenému servisu.

Ale proti gustu... :wink:
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 62
Registrován: 01 bře 2009 10:39

Re: Prosím o radu

Příspěvekod Matúš.V » 10 led 2010 21:46

farmářJH píše:bod jedna: S9600 je digitální zrdcadlovka s nevýměnným objektivem, tak zvaný bridge. K její cti nutno dodat, že umí RAW(ve své době to bylo vcelku u této třídy hogh end, dále dává dost slušné fotky jak na krátkémtak na dlouhém konci skla, což je u velkorozsahového zoomu docela dost dobré.Kupovali jsme ji kamarádce před cca 2lety. Nemohu za to, že používá zrdcadlo, je to její konstrukce :wink:
např: http://www.megapixel.cz/fuji-finepix-s9600

"Nejvýkonnější EVF zrcadlovka Fuji 9600 má mnoho skvělých vlastností. Vynikající rozsah zoomu, který začíná na širokoúhlém konci na 28mm (přepočet na kinofilm), výborný snímač s vysokým rozlišením podává prvotřídní výsledky i při vysokých citlivostech. Rozlišení 9,0 Mpx, 10,7x optický zoom, ISO až 1600, LCD 2,0 palce, 650 g"

nevím co víš o konstrukci objektivů, o jednotlivých členech, ale vše je vztaženo k velikosti čipu, jenž to snímá. Když fotím na objektivy vyrobené pro kinofilmové SLR, díky velikosti čipu využívám jen střed skla, což je náhodou bomba díky zkreslení v krajích, jenž se tak neprojevuje a fotka je jako od mnohem dražších skel.
Širší sklo dává většinou lepší světelnost , hlavně. Proto dáš za rouru od kamen stejného přiblížení desetitisíce, kdežto za rolku z hajlzpapíru do desítky :wink:

hloubku ostrosti....tak si porovnej fotky z kompaktů s fotkami třeba obyčejných seťáků. Nemluvím o "řezácích", jako byl Tessar 50tka, jenž dokáží právě malou hloubkou "vyříznout" focenou rovinu,čili každý objektiv má specifické vlastnosti a ne vždy je chtěné dosažení max. hloubky ostrosti. Ovšem pokud fotíš třeba náklaďák a chceš ho tam mít celej, chceš co největší hloubku, na rozdíl od portrétu či reportážní fotky třeba dvou polopostav vedle sebe, kdy chceš potlačit okolí.
Fotil jsem u digi zpočátku na kompaktík s malinkým objektivem a nedosahuji tak "snadno hlubokých " záběrů jen tak s nějakým objektivem poté, co jsem přešel na DSLR!

Jak prosímtě nasadíš filtr na foťák, který nemá závit a ani průměr nejmenších filtrů? Přechoďák a polarizák je takový malý základ, ale jestli chceš mít tmavej spodek a vysvícené nebe, vyhni se jim!

no a snad ještě k RAWu.... vzhledem k tomu, že jde o data co při focení jdou z čipu, je možné je dost významným způsobem upravit nez toho, že by fotka ztrácela své kvality třeba zrnitostí. Ovšem jde o velkej soubor, moje RAWy mají 27-cca 38mega jeden, nejde o fotku! ale úpuze o datový soubor a musíš ho převést nakonec do nějakého formátu. U nás je taky spousta lidí, co se chlubí Canony Mark I. a nakonec nosí k tisku vysokokomprimovaný JPEG. :wink: Nevím kolik toho do rwu nafotíš, ale pokud nejde vysloveně o fotku, kterou chceš "udělat", je to na pouhé momentky a dokumentační fotky dost ztráta času na zpracování.

Málem bych opoměl tu perličku : radit někomu čistit čip, jako by se nechumelilo, je velká odvaha,ale rozebírat objektivy, to chce hodně odvahy! Tomu se vyhýbají i lidé, co mají hodně hodně nafoceno, i profesionálně. Ti to radši svěří odbornému a hlavně osvědčenému servisu.

Ale proti gustu... :wink:

Aha....No tak aby som to upresnil fujifilm nie je digitálna zrkadlovka ani zdaleka pretože tam žiadne zrkadlo nie. Je to tzv. elektronická zrkadlovka ktorá má z DSLR spoločné snímanie a trošku objektív ten ako si sám písal je nevymeniteľný. Neviem ako ty ale ja som ešte nevidel zrkadlovku z pevným objetívom a bez zrkalda...
Ak fotíš na kinofilmové objektívy na formát APS-c a využívaš iba stred snímača akurát degraduješ objektívy. pokiaľ nemáš telo z vrchnej hranice snímačov APS-c.
Celkom som sa pobavil na tom že širšie sklo dáva väčšiu svetelnosť, fakt neviem kde si na toto prišiel, lebo svetelnosť je odpradávna daná clonovým číslom čiže clonou. šírka objektívu ti pomôže v kresbe objektívu.
citlivosť na tomto fuji je ako na každom kompatke to znamená v porovnaní z DSLR je ciltivosť cca 2krát horšia.
Hlbka ostrosi je dosť zložitá vec a písať o nejakej extra na kompakte....
Fórum je názor nás všetkých...

Příspěvky: 62
Registrován: 01 bře 2009 10:39

Re: Prosím o radu

Příspěvekod Matúš.V » 10 led 2010 23:14

ešte by som doplnil:
hlbku ostrosti má každý objektív iný to máš pravdu. z pravidla majú vysokú hlbku ostrosti portrétové pevné sklá a teleobjektívy, ktoré majú optické členy zoradené pre tento účel. Ďalší veľmi dôležitý faktor pre hlbku ostrosti je clona, ktorá pri DSLR bežne dosahuje hodnoty po f22 aj viac na lepšom kompakte to je max. 11. Na kompakte nikdy nedosiahneš hlbku ostrosti porovanteľnú zo zrkadlovkou pretože kompakt je vždy stredný kompromis aby sa dosiahlo čo najlepšej univerzality, pretože bežný človek fotí všetko pre radosť. Mal som kompakt sony dhc7 a mal som aj panasonic. Dokonca rok som vlastnil s9600 na ktorom bola hlbka ostrosti celkom slušná na najvačšom ohnisku ale nebola to nejaká sláva a to mi stačilo porovnanie z tamron 17-50.
Ešte by ma zaujímalo vysvetlenie čo je to vysokokomprimovaný JPEG. Ja poznám iba komprimáciu súborov na iné formáty. raw-cmyk, ram-tiff atď....asi si to zmýlil z kompresiou čo je dosť rozdiel.
To že nejaký zbohatlík si kúpi mark1 a potom to dáva tlačiť z JPEG a myslí si že je majster fotograf....to sám uznáš že je amaterizmus a degradácia náradia, ale v podstate každého vec..
Ku čisteniu by som doplnil len toľko: Nepísal som, že si máš objektívy čistiť doma..písal som rozdiely v konštrukcii. Ja osobne si snímací čip ofukujem v domácich podmienkach. Naučil ma to kamarát ktorí sa fotením živý. Jasné že do objektívu by som sa nepustil. :D
Fórum je názor nás všetkých...

Příspěvky: 22
Registrován: 04 zář 2009 20:23

Re: Prosím o radu

Příspěvekod Tomas.Molnar14 » 11 led 2010 00:14

Nechcem sa miesat do tejto temy ,len by som chcel pocut co povie odbornik na fotkay 8) Matus.V na tento fotak FujiFilm FINEPIX J25 . Prepac ze ta otravujem len by som chcel vediet ci je to dobry fotak alebo nie . Za rychlu odpoved vopred dakujem :D :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Prosím o radu

Příspěvekod farmářJH » 11 led 2010 00:35

nerozumíme si : Ak fotíš na kinofilmové objektívy na formát APS-c a využívaš iba stred snímača akurát degraduješ objektívy. pokiaľ nemáš telo z vrchnej hranice snímačov APS-c.
kinofilmovej zobrazuje na velikost políčka filmu, kdy jak víš dochází ke zkreslení v okrajích objektivu. Díky tomu, že čip je menší, použiješ střed objektivu, ne střed čipu :) to by byl hrozný rozdíl :)
Ano, čip můžeš ofouknout, ale taky jen opatrně, plus ne v každém prostředí. Oly se dal cestou "předkrytky" s vlastním ultrazvukovým či jakým čištěním, s nedostatkem tím, že pod tím je lepicí pásek, kam se sajrajt nalepí. Jak dlouho bude lepit?:) Nikon dává 6 odborných čištění gratis, Canon.....asi radu :) ke komu s tím.
ke koprese kontra komprimace : http://wikipedia.infostar.cz/j/jp/jpeg.html oba víme o co jde, pokud se chce slovíčkařit, bude to dlouhé :mrgreen: a k ničemu. Ano, kamarád jim to tiskne v muzeu fotografie na velkoformáty, z aprvé ti přinesou nabušený JPEG, za druhé fotku upravenou v notebooku a asi víš, jakýje rozdíl v nastaveních....v endefektu se pak čílí, že přeci oni to měli mít takhle tmavé a takhle světlé :wink: přitom fotka třeba na webu vypadá trošku a teď už nevím jestli světleji nebo tmavší než v souboru a než tištěná. A dobrou perličkou je, že fotí zásadně na automatické programy. Tomu říkám degradace nářadí. Vendefektu to vystavují jako umění fotografie. Byl jsem příznivcem fotky, ale od doby, kdy z kdejaké hrůzy se v PS tvoří velkodílo jsem ztratil chuť.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Prosím o radu

Příspěvekod farmářJH » 11 led 2010 00:43

uf. Myslel jsem to přesně takhle :
S rostoucí ohniskovou vzdáleností objektivů (teleobjektivy) klesá i jejich světelnost. Je to důsledek extrémní technologické náročnosti výroby velmi světelných teleobjektivů, která by způsobila jejich neprodejnost (extrémní velikost, velká hmotnost a hlavně obrovská koncová cena).
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Btelnost_objektivu

jistěže jde v podstatě o :

Hodnota světelnosti objektivu určuje kolik světla dopadne na snímač (nebo film). Nejvyšší světelnost (hodnoty kolem f/1) znamená minimálně kladený odpor procházejícímu světlu skrze objektiv.

mám slíbené vyzkoušení zrdcadlového telete, kamarád si pro něj byl asi 4x v Polsku, než dostal bezvadný kus. Já zatím běhám s rourou, i když na nízké f tedy opravdu nemám, na hraní jsem si koupil akorát Tokina ATX 100-300 , f z hlavy netuším, už tím nežiji, ale při mém crop 2 je to "dlouhé"až někam. :lol:
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Prosím o radu

Příspěvekod farmářJH » 11 led 2010 00:56

koukám že máš pravdu, zahrnul jsem je neprávem do zrdcadel, přitom je to opět jen marketingové označení :


Jako nepravé zrcadlovky (SLR-like, někdy také označované jako EVF zrcadlovky či elektronické zrcadlovky) se označují kompaktní digitální fotoaparáty, které na hledáček zobrazují reálný obraz z objektivu, činí tak ale nikoliv optickou, ale elektronickou cestou. Postrádají zrcadlo, a tudíž nejsou zrcadlovkami v pravém slova smyslu. Označení je původně marketingové - mělo naznačit, že zmíněné digitální fotoaparáty poskytují stejnou kvalitu obrazu a komfort používání jako zrcadlovky.
Za objektivem nepravé zrcadlovky je přímo snímací čip, jehož obraz je přenášen do miniaturního displeje v hledáčku. To řeší problém paralaxy a použití předsádkových čoček.

říkal jsem si, jestli při live-view ztratíš náhled v hledáčku, sice jsem l-v zkoušel na myslím Oly E510, ale moc jsem to nezkoumal. Spíš mne tam zaujala stabilizace čipu.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 62
Registrován: 01 bře 2009 10:39

Re: Prosím o radu

Příspěvekod Matúš.V » 11 led 2010 01:07

pre bežných smrteľníkov na DSLRsú 2 veľkosti snímačov a to APS-c a kinofilm. Rozdiel je vo veľkosti a na každú túto triedu sú určené objektívy. Zásadný rozdiel je ale v tom že na kinofilme platí napísané číslo na objektíve čiže ak máš sklo 50mm tak sa neprepočítava. Pokiaľ ho nasadíš na APS-c snímač tak sa prepočítava crop factorom (nikon, canon 1,5 a olympus, sony 2) to znamená že sa ti mení ohnisková vzdialenosť. Pokiaľ pri kinofilme použiješ objektív na APS-c tak sa neprepočítava ohnisková vzdialenosť, ale fotíš len na polovičné rozlíšenie to je to čo si spomínal, že použiješ iba stred snímača. Nemá to ale veľa spoločného z natiahnutými rohmi pretože tie vznikajú pri širokých ohniskách. Samozrejme ak fotíš na kinofilm budeš mať tak odrezané z tele ako z ultraširokáča.
Pokiaľ chceš využiť potenciál je potreba používať objektívy stavené na určité snímače aby sa nestávali práve veci ako fotenie na polovičný formát. Ja osobne plánujem aj na telo D80 a D300 kúpiť si aspoň 1 profi objektív pretože síce sa mi bude prepočítavať crop ale D300 je profi telo, stavané aj na kinofilmové sklá, čiže sa dosiahne maximálna kvalita zo strany techniky.
Téma tzv. autojpeg fotografov je vždy zábavná ale hlavne často potlačovaná tým, že majú profi techniku tak musia super fotiť čo samozrejme ani zdaleka nie je pravda. A vo veľa prípadoch dosiahne oveľa lepšie výsledky človek čo má znalosť aj z obyčajným kompaktom pretože ho má pod kontrolou a využiť potenciál takého mark1, D3 to chce kopec znalostí, praxe a skúseností. Ja som vášnivý fotoamatér, ale bez debaty na kinofilm sa potrebujem ešte veľa učiť. Týmto som nechcel nikoho uraziť ale je to tak.
Čistenie snímača chce určité skúsenosti a hlavne rozumné rady. Ofukovanie sa dá zvládnuť aj v domácich podmienkach, ale treba byť opatrný. Samozrejme mastnota v žiadnom prípade.
Neodsudzuj PS a iné grafické programy. Sú to dobré editori a nenechaj sa vytočiť ľudmi čo si myslia, že keď fotku dosaturujú a pridajú kontrast tak sú grafici a fotografi. Ak sa zaoberáš fotografiou a RAW tak vieš, že grafický program je užitočný a v konečnom dôsledku malé chemické laboratórium :)
Fórum je názor nás všetkých...

Příspěvky: 62
Registrován: 01 bře 2009 10:39

Re: Prosím o radu

Příspěvekod Matúš.V » 11 led 2010 01:14

farmářJH píše:uf. Myslel jsem to přesně takhle :
S rostoucí ohniskovou vzdáleností objektivů (teleobjektivy) klesá i jejich světelnost. Je to důsledek extrémní technologické náročnosti výroby velmi světelných teleobjektivů, která by způsobila jejich neprodejnost (extrémní velikost, velká hmotnost a hlavně obrovská koncová cena).
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sv%C4%9Btelnost_objektivu

jistěže jde v podstatě o :

Hodnota světelnosti objektivu určuje kolik světla dopadne na snímač (nebo film). Nejvyšší světelnost (hodnoty kolem f/1) znamená minimálně kladený odpor procházejícímu světlu skrze objektiv.

mám slíbené vyzkoušení zrdcadlového telete, kamarád si pro něj byl asi 4x v Polsku, než dostal bezvadný kus. Já zatím běhám s rourou, i když na nízké f tedy opravdu nemám, na hraní jsem si koupil akorát Tokina ATX 100-300 , f z hlavy netuším, už tím nežiji, ale při mém crop 2 je to "dlouhé"až někam. :lol:

Ešte doplním: máš 2 typy objektívov a to sú: 1 objektív čo zoomovaním mení clonovú hodnotu napr: s9600 28mm-f,2.8 - 300mm-f,4,9
2 objektív čo v celom rozsahu zachováva clonové číslo čiže napr: tokina 12-24, f4 na 12mm-f4 na 24mm-f4 samozrejme v prípade, že clonu nechceš meniť. V momentálnej ponuke objektívov sú sklá z nemennou clonou v celom zoom rozsahu bežná záležitosť. Samozrejme pri tele z profi triedy sa ceny šplhajú do vesmíru.
áno čím menšia clona tým viac svetla v objektíve pretože je otvorená. ale pozor množstvo svetla na snímač určuje aj expozičný čas, čiže clonu meníš podľa potreby aký chceš výsledok. clonou meníš hlavne ostrosť a hlbku ostrosti, Každý fotoaprát má túto hodnotu špecifickú a mal by ju zistiť.
Naposledy upravil Matúš.V dne 11 led 2010 01:28, celkově upraveno 1
Fórum je názor nás všetkých...

Příspěvky: 62
Registrován: 01 bře 2009 10:39

Re: Prosím o radu

Příspěvekod Matúš.V » 11 led 2010 01:22

farmářJH píše:koukám že máš pravdu, zahrnul jsem je neprávem do zrdcadel, přitom je to opět jen marketingové označení :


Jako nepravé zrcadlovky (SLR-like, někdy také označované jako EVF zrcadlovky či elektronické zrcadlovky) se označují kompaktní digitální fotoaparáty, které na hledáček zobrazují reálný obraz z objektivu, činí tak ale nikoliv optickou, ale elektronickou cestou. Postrádají zrcadlo, a tudíž nejsou zrcadlovkami v pravém slova smyslu. Označení je původně marketingové - mělo naznačit, že zmíněné digitální fotoaparáty poskytují stejnou kvalitu obrazu a komfort používání jako zrcadlovky.
Za objektivem nepravé zrcadlovky je přímo snímací čip, jehož obraz je přenášen do miniaturního displeje v hledáčku. To řeší problém paralaxy a použití předsádkových čoček.

říkal jsem si, jestli při live-view ztratíš náhled v hledáčku, sice jsem l-v zkoušel na myslím Oly E510, ale moc jsem to nezkoumal. Spíš mne tam zaujala stabilizace čipu.

áno často krát sa dajú ľudia nachytať marketingovými trikmi, ale v prípade s9600 musím podotknúť, že to je pomerne dobré náradie.
Podobne je na tom aj ultrazvukové čistenie a podobné nápady, pretože aj keď sa ti snímací čip otrasie neznamená, že prach sa dostane von zo šachty a záviekra ho ďalej kmitá po snímači. ďalšia vec je to, že to predražuje aparát a je pomerne zložitejší. Výrobcovia sa často krát zameriavajú práve na takéto triky a pri tom zabúdajú na kvalitu snímača do do novej mašiny za xxxtisíc dajú ccd senzor..atd...podobný chyták je aj stabilizátor obrazu...
z paralaxiou máš pravdu tá tam nie je pretože obraz je zobrazený priamo zo snímača elektornickou cestou.
Fórum je názor nás všetkých...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Prosím o radu

Příspěvekod farmářJH » 11 led 2010 01:24

nemluvím o tahání za křivky a podobně, ale domalovávání fotek, změny jednotlivých barev, klonování, razítku, lokálním doostřování a naopak. V podstatě už nejde o to tu fotku dobře "vyvolat",ale jde o grafiku. Vzpomeň trendu žehlení fotek, fotka je jak z katalogu ale když vidíš ty "modely" v reálu.....hlavně že mají fotky, nakterých jim to "sluší". To samé se dnes děje skoro se všemi fotkami. Koukni kamkoliv....photoextrakt, nebo cokoliv tě napadne :?
pokud nemáš full frame čip, máš ho menší, my u Oly dokonce zDSLR snad nejmenší :) takže objektiv jenž soustředí obraz do velikosti původního políčka, jelikož není pro můj čip dělanej, mi v místě čipu dává obraz větší než čip, díky čemuž co čip sejme je to, co dává střed objektivu. Což je plus. Že se ohnisková vynásobí cropem, je jasné :) v podstatě, crop 2 mi moc nevyhovuje. :wink:
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Prosím o radu

Příspěvekod farmářJH » 11 led 2010 01:34

už na to nevidím :) a to jsme se ještě nedostali k digi stěnám :)
dík za pokec. Zase někdy :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 62
Registrován: 01 bře 2009 10:39

Re: Prosím o radu

Příspěvekod Matúš.V » 11 led 2010 08:15

No je to nekonečná téma...vždy je o čom písať :D
Fórum je názor nás všetkých...

Příspěvky: 62
Registrován: 01 bře 2009 10:39

Re: Prosím o radu

Příspěvekod Matúš.V » 11 led 2010 08:20

Tomas.Molnar14 píše:Nechcem sa miesat do tejto temy ,len by som chcel pocut co povie odbornik na fotkay 8) Matus.V na tento fotak FujiFilm FINEPIX J25 . Prepac ze ta otravujem len by som chcel vediet ci je to dobry fotak alebo nie . Za rychlu odpoved vopred dakujem :D :D

Trochu som ho mrkol a hneď mi vadí pomerne úzke ohnisko 35mm pokiaľ chceš fotiť stroje, alebo aj čokoľvek iné tak choď aspoň do ohniska 28mm aby ti do fotky aj niečo vošlo.
Určite tam je ale pomerne slušná cena, ale nečakaj od neho zázraky. Kľudne pozri po menšom rozlíšení pretože na takom malom snímači sa ti bude značne prejavovať šum. Pokiaľ nemieniš tlačiť v pohode ti stačí rozlíšenie max. 8mpix. z radšej širším ohniskom.
Fórum je názor nás všetkých...

Příspěvky: 22
Registrován: 04 zář 2009 20:23

Re: Prosím o radu

Příspěvekod Tomas.Molnar14 » 11 led 2010 14:13

Diky za odpowed len ja uz tento fotak mam :D sak uvidim pocase nieco s tym sprawim........a co by si my tak odporucal ako pre zacinajuceho :?: :?: a s nejakou normalnou cenou :?: :?: Diky za odpoved :D

Zpět na Digitální fotoaparáty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků