Canon 350D, délka uzávěrky.

DSLR a objektivy, EVF a kompakty
Příspěvky: 8
Registrován: 04 úno 2010 20:39

Canon 350D, délka uzávěrky.

Příspěvekod claas 900 » 29 črc 2010 12:52

Dobrý den, mám Canon 350D a když chci dát delší dobu uzávěrky a něco vyfotím a pak se kouknu na tu fotku tak mám bílý display.Kyž fotím Venku kde je hodně světla tak to udělá, ale tam kde je málo tak to neudělá. Děkuji za rady.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 172
Registrován: 10 pro 2006 19:52
Bydliště: Dolní Dunajovice

Re: Canon 350D, délka uzávěrky.

Příspěvekod Metalica » 29 črc 2010 15:14

napadá mě, fotíš s dlouhou uzávěrkou v manuálním režimu nebo některém z poloautomatických? zkus "Tv", v něm je prioritní čas, k němu se dopočítá clona, aby byla zachovaná světlost fotky.

Příspěvky: 8
Registrován: 04 úno 2010 20:39

Re: Canon 350D, délka uzávěrky.

Příspěvekod claas 900 » 29 črc 2010 15:29

Zapnu foták. Dám Tv a rychlost uzávěrky třeba 0,6 a udělá mi to jak už jsem psal. Jak jsi to myslel s tou manuální a poloautomatickou?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 172
Registrován: 10 pro 2006 19:52
Bydliště: Dolní Dunajovice

Re: Canon 350D, délka uzávěrky.

Příspěvekod Metalica » 29 črc 2010 16:00

Manuální = režim M, zcela vše si nastavíš na foťáku sám, poloautomatický = režimy Av, Tv - priority clony a závěrky, nastavíš jeden parametr, foťák dopočítá druhý.
Jinak mě nenapadá, čím by to mohlo být..

Příspěvky: 8
Registrován: 04 úno 2010 20:39

Re: Canon 350D, délka uzávěrky.

Příspěvekod claas 900 » 29 črc 2010 17:58

Už jsem to zjistil s kámošem, Já to pořád fotil v Av a dělalo mi to tohle. Ted už vím že to mám dělat v M.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Canon 350D, délka uzávěrky.

Příspěvekod farmářJH » 29 črc 2010 20:09

v čistě manuálním režimu si sám nastavuješ veškěré parametry. To je vhodné při statické fotce, v podstatě víc než vhodné, při pohybu musíš mít zkušenost se clonou a časem. Teplotu barev a další necháme stranou, radši.
To je nutné u manuálních skel, u AF kových (samostřící, samoclonící) můžeš používat plně automatické režimy (podle preference toho, co fotíš, nebo univerzální auto.)
Pak tam máš poloautomatické, kdy ty si nastavuješ zbytek a jednu věc (tak ono si můžeš i další nastavit přesto automatické,myslím ostření, teplotu atd.) a to clonu nebo čas ti to dopočítává a nastavuje samo. Ani to není dvakrát výhoda, využiješ to opět spíše u specifických situací.
Nastavíš prioritu clony a on ti dá nejvhodnější čas nebo naopak, prioritu času a on to zacloní na přednastavenou požadovanou hodnotu.
Ve chvílích, kdy ovšem mačkáš a ono prd bys to někomu nejradši dal....to jsou chvíle, kdy foťák nenašel (někdy jen včas) vodnou kombinaci.
Pokud fotíš na automatiku s nějakým programem, padaj z toho průměrně slušný fotky. Canon má "líbivé" barvy, vcelku ostří rychle, slušně.Jeho seťáky ...taky jak který. Při manuálním režimu z nich málokdy dostaneš víc, takže na to je vhodnější než můj Oly.
Tam je to naopak :) tam automat nedosáhne možností seťáku :roll: takže "vychytaná" fotka v M je mnohem lepší. Mnohem.
Ještě pár let u Oly a půjdu k Nikonu. Od D60tky a výše jsem ani z automatických režimů, pokud autor nestrhával (další hnusná vlastnost při focení :wink: ) neviděl vysloveně špatnou fotku, spíše výbornou.
Dobré světlo, pane.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 8
Registrován: 04 úno 2010 20:39

Re: Canon 350D, délka uzávěrky.

Příspěvekod claas 900 » 11 srp 2010 08:50

Čau, tak jsem šel fotit.Dal jsem to do M nastavil jsem rychlost uzávěrky 1s a clonové číslo nejvíc mi tam jde 22. A pořád to je málo je to ještě hodně světlý. Abych se dostal do optimální hodnoty tak musím dát bud větší rychlost uzávěrky to mi zase neudělá ten efekt nebo větší clonové číslo ale to už mám na plno. Je to jenom když je hodně světla.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Canon 350D, délka uzávěrky.

Příspěvekod farmářJH » 11 srp 2010 15:46

no tak začneme od Adama. Čas 1 sec celá je šíleně dlouhej čas. Co jsi a kdy (za jakých podmínek) chtěl s tímhle fotit?

Vše se odvíjí od světla (a obejktivu, jeho světelnosti...tedy citlivosti na světlo). V endefektu...čím méně světla, tím delší čas.

Pokud chceš fotit ehm umění, třeba ulici ve špičce, ve dne, za plného světla a to s cílem aby byly ostré statické věci a ty v pohybu byly rozmazané , budeš volit dlouhý čas. Pokud je tam pořád moc světla na to, abys to uclonil, musíš použít vhodný filtr.

Na normální focení ještě k tomu z ruky se budeš pohybovat v časech do 1/30 (to už stejnak blbě udržíš nejspíš) a budeš mít problém s tím, abys to neměl rozmazané.
Na 1/30 fotím z ruky bez blesku v tmavé místnosti přednášky promítané projektorem! (a stativ by byl snažší) takže z toho již vidíš, že v praxi půjdeš s časem od 1/50 ke kratším.
Poté také asi zjistíš, že čím kratší čas (pod 1/100, tedy 1/100,1/120, 1/140 atd) tím ostřeji vyfotíš pohyblivé cíle, ovšem čím kratší čas, tím potřebuje lepší světelné podmínky.

Clona tě zajímá hlavně do f objektivu, což je jeho minimální světelnost, mám třeba objektiv s f 1,8 ale dobrou kresbu má až od 2,0 atd. f2 je malé číslo, je pěkně světelný, tedy fotí slušně i za podmínek, kdy je světla méně. Kdyby měl f 5,6, bude chtít světla pro doboru fotku prostě víc. Ty rozsahy na seťáku co máš, 3,5-5,6 např. je 3,5 na krátkém ohnisku a 5,6 na dlouhém......logické.....na dlouhém prostě chce víc světla.

Já ti to popisuji ještě vcelku chaoticky, mám myšlenky někde jinde, zkus si počíst spíš někde na fotowebech, foto Škoda, photoextract a jiné, ale je to hodně podobné starému focení na analog. Prostě pořád se pohybuješ na křivce světlo/čas, čím víc světla, tím menší potřebný čas, při dané cloně a citlivosti filmu, dnes ISO. Akorát, že u digitálu s vyšším ISO přichází šum.

Snad sis už udělal trošku obrázek.

Co jsi chtěl fotit tou jednou vteřinou?
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 8
Registrován: 04 úno 2010 20:39

Re: Canon 350D, délka uzávěrky.

Příspěvekod claas 900 » 11 srp 2010 17:00

S 1 vteřinou jsem nefotil nic. Ale fotil jsem s 0,3 kombajn John Deere 9660 WTS. Díky už jsem to snad pochopil. Ted musím jít zase něco vyfotit abych to vyzkoušel. Ale mnohokrát díky, díky.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Canon 350D, délka uzávěrky.

Příspěvekod farmářJH » 11 srp 2010 19:11

1/60-1/80 a fotka bude jak fík :)
kdyby bylo hodně světla, pustí tě to klidně na ještě násobně kratší čas. :wink:
Profíci to řeší expozimetrem, kdy si před objektem změří nej expozici. My ho máme ve foťasu a podle toho se s tím vyhrajeme :) plus korekce . Když si přepneš na automat, nej preferenci clony, on ti ukáže, jakej čas by byl pro zvolenou clonu nejlepší, při plném auto to nemusí vyřešit vždy rychlostí vhodně .... ale napoví to. Pokud nabízí moc dlouhej čas, evidentně to chce přisvítit, jenže např. přímej blesk ti ničí plasticitu foceného objektu, tj. obličeje, sochy, nějaké věci. Pak máš volbu difuzeru na blesk (ne na interní), fotit ext. bleskem s odrazem o bílej strop ( do cca 4 metrů výšky stropu), pak slabší výboje blesku a jeho časování.
Ve většině případů neužiješ.

Dobrá věc na noční focení třeba ulice....ze stativu, se zpožďovačem spouště nebo dálkovou, aby sis to nerozkomíhal, dlouhej čas ( třeba 3 a více sec.) a do toho z ruky odpálíš blesk, kterým si to přisvítíš. To jen na noční cvičení, abys měl co zkoušet :) jo a noc je krásně modrá, ne černá :) to už jsi viděl?
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Zpět na Digitální fotoaparáty

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků