OSP

Příspěvky: 13
Registrován: 04 led 2007 22:59
Bydliště: Východní Čechy

OSP

Příspěvekod Zetor 15 » 04 led 2007 23:15

Máte někdo zkušenost s obracečem a nahrabovadlem OSP, tak zvané slunce? Potřebuji hlavně nahrabovadlo a uvažuji o jeho koupi. Přispějte svými zkušenostmi.

Příspěvky: 209
Registrován: 22 říj 2006 10:46

Příspěvekod karelk » 05 led 2007 07:35

Trochu to pleteš. OSP je obraceč shrnovač píce a celé označení to mělo OSP-1(2). O tom ani nepřemýšlej. Práce katastrofa jestli nemáš ovšem 5 králíků. Jestli myslíš paprskový obraceč shrnovač SP4-204 nebo 205 liší se to podle toho kolik těch kol tam je, tak toho se neboj. Ďělá to Rožmitál a letos sem ho taky koupil. Zpracování a lak teda katastrofa zajišťovací segmenty sem musel vzít nejprv flexou aby to dosedalo, ale s prací jsem spokojen. Na shrnování je to super. Nemusíš používat žádnej kardan mazat ložiska atd. Je to teda určený na větší celky a pokuď je víc hmoty a chtěl bys dát do sebe dva řádky tak je to omezený výškou rámu kdy se ti to začne pod tím rámem ucpávat a hrne se to. Jináč jsem stim aji obracel, ale až napodruhé. Zelenou hmotu by to asi neobrátilo to jelepší na poprví rozhodit rotorovým a pořádně. Celkem je s tim fofr. Dáš tam 3-4 a jedeš. Pokud máš ovšem rovný pole. Karel
karel

Příspěvky: 13
Registrován: 04 led 2007 22:59
Bydliště: Východní Čechy

Příspěvekod Zetor 15 » 05 led 2007 10:07

Ano popletl jsem to. Samozřejmě myslím SP. Pořebuju to jen na nahrnování, na dvě louky, na rovině a dohromady tak cca 1ha. Ještě se mi líbí nějaký jednorotor (jako SB 401, ale menší a starší, třeba Fahr, Fella, Pottinger), ale nevím, co by bylo lepší. Tedy jestli SP nebo SB.

Příspěvky: 267
Registrován: 09 pro 2006 00:16
Bydliště: karpentná 8

Příspěvekod crossman » 05 led 2007 16:55

můžu jenom potvrdit že je to dobrá mašina,hlavně na děravé pole,vybere to totiž každou díru a pole je za tím čisté,jediné co není dobré je to,že se nehodí ma shrnování mokré hmoty na senáž,ta mašina totiž tu hmotu zavine jako by se pletl provaz a pak to lis nechce brát,ale na seno ideální stroj,s tím obracením je pravda že to nerozhodí hned po sekačce

Příspěvky: 106
Registrován: 26 lis 2006 17:35
Bydliště: KM

Příspěvekod Liboj » 10 led 2007 21:09

máme doma 6 kolo "sopa"a na skulováni na tu výměru je to supr stroj my tím dělame 8 ha jednu seč.Dáš 4 kvalt a 1000 ot./min a jedeš jak velký kápo a ekonomika provozu je uplně někde jinde!U nás stím jezdi většinou 5211 a tam napluješ do nádrže a shrabeš to všechno!No u 7245 je to trochu horší ale furt to není tak strašni taky, v té nadrži nepoznáš taky.Kup to nebudeš litovat ale doporučuji nový

Uživatelský avatar
Příspěvky: 270
Registrován: 03 led 2006 00:00

Příspěvekod Mischel » 10 led 2007 21:45

Co se s tím dělá , aby z toho byl obraceč a podruhé skulovák? Se nějak natočí a změní se úhel, nebo jak to je ?

Příspěvky: 209
Registrován: 22 říj 2006 10:46

Příspěvekod karelk » 11 led 2007 07:22

Je to úplně jednoduchý. Staší jenom přetočit každou dvojici paprsků a středovej, potom to nahneš celý doleva ve směru jízdy a už to shrnuje. Ještě bych doporučoval nepoužívat třetí bod ale řetěz na kterým to krásně pluje a kopíruje terén. A s tou ekonomikou a taky co se týče údržby a nákladů na provoz tak to je supr. Akorát se s tym musíš naučit jezdit aby ti to na konci nedělalo klikatej řádek při shrnování. Karel
karel

Příspěvky: 25
Registrován: 14 čer 2006 20:21
Bydliště: kousek od olomouce

Příspěvekod konak » 12 led 2007 14:36

ja to mam taky SP4-204

Příspěvky: 237
Registrován: 19 srp 2007 14:12

Příspěvekod Lnena » 21 srp 2007 21:33

Zbyva uz je POS a PSO. Jinak sestipaprskovyho tazenyho sopa mam doma a kdyz jsme vyjeli s nim a unibalem zaroven na pole, mel jsem s unibalem pulku kdyz uz bylo nahrnuto.
Kupec, řezník a sedlák v jedné osobě

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: OSP

Příspěvekod bold » 29 kvě 2008 08:43

mám doma ten největší SOP,teď nevím jestli je to 6 nebo dokonce 7,ale jedno vím jistě,poslední kolo jsem vyhodil jelikož se to při větším množství hmoty ucpávalo,tak samo jsem musel vyhodit i první kolo,teď to dělá dobře,chce to akorát rovnou louku aby jsi mohl využít trošku rychlost.Na obracení je to horší-chce to fakt zavadlou hmotu,pak to dělá celkem pěkně.Na nakulování je to super pohrabe to dokonale.Je potřeba akorát dobře nastavit výšku a pružiny tak aby to povrch pouze mírně bralo,pokud to dáš níž tak to bere úplně všechno a hlavně budou se lámat dráty,mám ještě jeden z prvních má ohlé dráty v ostrém úhlu,minulý rok jsem dostal poštou už dráty ohlé do obloučku(ty se tolik nelámou).Mám SOPa od 95 roku byly časy když jsem s tím sušil seno na 10 ha.Teď jsem všechny louky dočasně opustil (zrušil jsem živočišnou) a sopa odstavil,používám už jen rotačku a lis.Pár záhumenkářů u nás ještě díkybohu je.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 141
Registrován: 05 srp 2007 22:27

Re: OSP

Příspěvekod Hanzi » 25 čer 2008 01:03

Mám něco podobného. Je totaženy tušim že Nimaer typ Heuma 6kol na 3kolovem podvozku Jeto už asi slušnej veteran ale už 5let hrabe přes 30 ha a dal jsem doněj jem par set kč za pneu a péra. Dělalo (nebo dělá) se to levo a pravo strané. Něco podobného v moderní verzi dělá Tonuti (Italie prodejce Nerez) Dělá to středoví řadek až 12.5m ??? Najdděte si to je to uža :o

Příspěvky: 9
Registrován: 14 čer 2009 16:58

Re: OSP

Příspěvekod ekosedlák » 01 čer 2012 13:29

Ahoj, taky mám SOP 7 sluníčkový už skoro 20 let - výrobce JZD Staré Hamry.
Je jednoduchý - i když s ním spousta dnešních megalomanů opovrhuje, podobné dělala i STS Opava - lišilo se to jen nepatrně. Silonová ložiska jsou o něco lepší - kola potřebují mít určitý odpor - jinak při obracení se jen odvalí a neobrací. Pro ty velkoplošnější sedláky je model Millenium od Tonutti - 14,5 m :-) Jen ta cena už je Italská :-(
Starohamerský je podle mého lepší než ten Rožmitálský, ten měl na koncích "srpy" místo "L" - je i lepší než ta spousta podobných např. od Felly - má lepší překrytí i kopírování (žádné slunko není "natvrdo") a kola berou lépe. Je nesený - místo 3. bodu je nutný silnější řetěz, aby stroj kopíroval. Kopírování má rozhodně lepší, ale to ucpávání při shrnování je u vysoké trávy fakt potíž. Někdy dost pomohlo ubrat záběru - ten úhel - přesunutím ramen traktoru k jedné straně. Výkon u obracení jakž takž - první obracení někdo dělává raději pavoukem, nebo se dá jezdit i proti srsti - pak to "naježí" řádek docela dobře.
Trochu potíž je, že obrací k jedné straně, když se pak jede u kraje naproti, tak je moc hmoty ve skladu. Proužek vezmu na futro nebo předsuším.
Vyrábí se asi pořád - je dost levný. Péra praskají - prasklé půlím, chvilku ještě vydrží - jen se musí značit a hlídat. Prutům by neuškodilo, být každý extra. Ještě k tomu praskání - často je to spíše tím, že je moc spuštěný - sneslo by to vylepšit nadlehčovací pružiny, aby nebyl na pruty takový nápor. Pokud má traktor přední ramena (Horal systém) tak by nemuselo být těžké dát dva SOPy dohromady, ne do V ale do jedné linie, jen dořešit přestavování rotorů a přidat kopírovací kola, ty neuškodí ani u té původní verze. Čelně nesený je nezacpatelný :-)

Příspěvky: 1
Registrován: 04 lis 2012 09:43

Re: OSP

Příspěvekod kurajka » 04 lis 2012 10:00

Správný název je SOP. Neznám nic lepšího na obracení a shrnování sena. SOP nemá žádný kardan, žádnou převodovku, je třeba jen občas namazat. Výborně kopíruje terén. Seno obrací a shrnuje tak, že na něm zůstanou všechny lístky a ty jsou to nejcennější. Ostatní rotorové obraceče a shrnovače nazýváme "helikoptéry" - po nich zůstanou v seně jen stonky. Energetická náročnost SOPa je minimální. Doporučuju koupit nový, i když životnost staršího je asi nekonečná - to by se musel polámat základní rám. Všechno ostatní se dá doma na koleně opravit nebo vyměnit. Náhradní paprsky jsou za 50Kč. I ostatní díly zasílají ze Starých Hamer poštou na dobírku. Jejich adresa je webu: http://jzd-starehamry.webnode.cz/

Příspěvky: 23
Registrován: 02 bře 2012 19:17

Re: OSP

Příspěvekod sima » 09 pro 2012 19:48

Já taky do budoucna přemýšlím o obraceči+shrnovači SP4-205 od Rožmitálu.Líbí se mi jak ten stroj pracuje a hlavně jeho cena.Máte s tímto typem zkušenosti?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: OSP

Příspěvekod neznalek » 09 pro 2012 21:12

sima píše:Já taky do budoucna přemýšlím o obraceči+shrnovači SP4-205 od Rožmitálu.Líbí se mi jak ten stroj pracuje a hlavně jeho cena.Máte s tímto typem zkušenosti?


zkušenosti bohatě a košaté, 16 let jsem to tahal za 3011- ročně na cca 70ha..ale jen jako shrnovač, obracet to moc pekně neumí, zvlast ne po rotačce, která ukládá na řádek. Taky to nemělo moc rádo senáž a obecně težkej materiál, praskají péra. Nicméně, při nahrnování odvádí vynikající práci při libovolné rychlosti a dobře kopíruje

Příspěvky: 23
Registrován: 02 bře 2012 19:17

Re: OSP

Příspěvekod sima » 10 pro 2012 20:15

takže řikáš že je to dobrej stroj jo? A nenechává to nějak moc velký zbytky na louce?

Příspěvky: 1
Registrován: 22 dub 2014 21:06

Re: OSP

Příspěvekod Blekota » 22 dub 2014 21:09

Ahoj,
jezdil jste někdo s osp? zajímalo by mě jaký má záběr a jak to s ním jde. Chtěl bych s tím nahrabovat 1 rok cca 18ha? je to reálné? jaký má výkon

Příspěvky: 141
Registrován: 05 srp 2007 22:27

Re: OSP

Příspěvekod Hanzi » 04 čer 2014 19:42

Čao už je to spousta let co jsem pracoval s osp-2 byl to náš první skutečný stroj na pícniny předtím jsem tahal za Zetor 25A pohrabáč a obraceč za koně a hrábě :lol: takže to bylo super, ale jak tady již někdo psal jak je dost hektarů tak je to stroj na prd nemá rád: málo hmoty, moc hmoty, zelené, křivé pole (nehrabe), velkou rychlost při práci i přepravě, lehko příje o pera (na nerovnostech), pro malou rychlost a záběr to není žadnej hltač hektarů, a hrabe to hezkej provaz. :roll: Ale je to docela držák teda kromě těch per :D
Kdyby stroje oplácely lidem stejným dílem, to by bylo mrzáků :)

Příspěvky: 2
Registrován: 09 čer 2014 14:26

Re: OSP

Příspěvekod HonzaS23 » 09 čer 2014 14:36

Ahoj,pročítám toto téma a jelikož diskuze je dost stará...možná se něco změnilo, nebo se vyrábí něco npvého.
Suším ročně cca 1 ha ve dvou kusech a jeden kus je sad se stromy. Dosud jsem rozhazoval a nahrnoval starým německým obracákem se šesti koly. Postupně jsem z něj udělal 5-ti a pak dokonce 4 paprskovej. Letos dosloužil úplně. Byl taženej na 3 kolečkách.
Tak hledám .....co si pořídit. SOP 4(5) nesený, nebo polonesený?? Staré Hamry, nebo ten druhý výrobce?? nebo polský??
Nebo řemenový"antoníček"?? Poraďte prosím.
Tahat to budu Z 6011.
Nebo se objevilo něco nového??
Díky moc.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: OSP

Příspěvekod bold » 09 čer 2014 16:46

osobně bych na tu výměru volil SOPa. mám 6 kol a tahám se 7211 úplně v klidu. Původně byl 7kolový, ale to už byl problém při větším množství hmoty (první seč v roce) a jelikož byl problém i se šířkou tak se prostě jedna přední sekce zrušila. pokud se s tím naučíš dělat ta to dělá pěknou práci. sice poněkud hůř rozhazuje (když to porovnám s aktivním) ale shrabe to bezkonkurenčně.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 141
Registrován: 05 srp 2007 22:27

Re: OSP

Příspěvekod Hanzi » 09 čer 2014 22:52

Na shrnování je SOP a podobné paprskáče dobré ale na obracení to fakt není jedině když se to předem rozhází a oschne to potom to opravdu hezky otočí a tu trávu ti jako nadzvedne ale na zelené a dlouhé trávě to má sklon dělat kupky :oops:
Kdyby stroje oplácely lidem stejným dílem, to by bylo mrzáků :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: OSP

Příspěvekod bold » 10 čer 2014 08:03

na obracení je to jakž takž, ale problém je s rozhozením pokosu, samozřejmě že čím větší talíř na sekačce tak tím větší pokos, a větší problém s rozhozem. Moc hmoty to prostě rozhazovat nechce. Já mám sekačku 165 a dělal jsem sena jenom sopem. Nechám to zavadnout na pokosu a pak to předrchám sopem.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2
Registrován: 09 čer 2014 14:26

Re: OSP

Příspěvekod HonzaS23 » 10 čer 2014 08:32

V tomto stavu co mám, by horší rozhoz nevadil, stávající louky jsou na písku a uschne to prakticky na řádku....teda při počasí jako je letos. Ale plánuju zasít asi 0,4ha nějaké směsky, takže tam je předpoklad, že bude hmoty víc a mohl by být problém. A co říkáte na řemenáč??? Třeba Pottinger KR 200 . Ale není mi jasnej postup při rozhozu...asi krajní řádek se musí hodit dovnitř a pak zase zpět.

Příspěvky: 141
Registrován: 05 srp 2007 22:27

Re: OSP

Příspěvekod Hanzi » 10 čer 2014 19:55

Ahoj paprskáčem rozhazovat lze ale pro dobrý výsledek je třeba dodržet některé zákonitosti: 1-po diskovce a žací liště je to snažší než po bubnovce či žacím řádkovači 2-je dobré to nechat trochu poschnout 3-jezdit trochu šikmo na řádky. Jinak kamarád má Tonuti několik let a je celkem spokojen a já obracel paprskáčem Nimeyer i jetel je to šetrné nakonec jsem to samozřejmě nechal doschnout bez obracení páč bylo palermo tak to šlo ale na rozhazování je nej rotorový obracák. Toš tak :wink:
Kdyby stroje oplácely lidem stejným dílem, to by bylo mrzáků :)

Zpět na Obraceče sena a píce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník