Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Adobe Photoshop, GIMP, Paint Shop Pro, Paint.NET, PhotoFiltre, Zoner, ACDSee, XnView, IrfanView, Adobe Premiere, Sony Vegas, Corel VideoStudio, Pinnacle Studio, Avidemux, VirtualDub ...
Uživatelský avatar
Příspěvky: 75
Registrován: 26 úno 2008 20:59

Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod cocik007 » 04 led 2009 21:48

Na FarmWebu jsem si všiml, že hodně velké množství z uživatelů používá sotware na úpravu fotografií. Zajímalo by mne proto jaký preferujete a jak jste s ním spokojeni, dále nějaké zkušenosti z praxe.......... Předem díky

Uživatelský avatar
Příspěvky: 172
Registrován: 10 pro 2006 19:52
Bydliště: Dolní Dunajovice

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod Metalica » 04 led 2009 21:56

na organizaci a lehké úpravy fotek se mi hodně osvědčil program Picasa od Google, stejně tak na zmenšování na velikost pro FW. Na "mechanické úpravy" typu mazání sloupů atd. a některé složitější barevné úpravy Adobe Photoshop. Sice je složitější na naučení, ale vyplatí se to.

Příspěvky: 694
Registrován: 20 led 2007 09:54
Bydliště: SLOWAKIA

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod maclos » 04 led 2009 21:57

Základné úpravy: ACD SEE 9.0

Zložitejšie úpravy : Adobe Photoshop CS3

PF-ká a podobné záležitosti: CorelDRAW X3

Jasné že mám na všetko pokúpené licencie, to je za otázku :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 51
Registrován: 29 pro 2006 23:31
Bydliště: okr. Poprad, Slovensko

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod Rasto » 05 led 2009 16:37

PhotoFiltre - freeware-ová aplikácia pre nenáročných používateľov, v pohode postačuje na bežnú úpravu :wink: Uvažujem však o niečom lepšom, tak sa pochválte :D
... Fendt je Fendt

Uživatelský avatar
Příspěvky: 75
Registrován: 26 úno 2008 20:59

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod cocik007 » 05 led 2009 16:58

Já používám Zoner 9 a Corel 9 (Draw, i Photopaint). Jenže mám dojem, že někde při úpravě fotek dochází k zásadní ztrátě kvality...... Bohužel nejsem schopen zjistit kde se tak děje....... Nevíte někdo, jestli je možný, že za to může i pomalý připojení k internetu - v tomhle se nevyznám!!!!!??????

Uživatelský avatar
Příspěvky: 172
Registrován: 10 pro 2006 19:52
Bydliště: Dolní Dunajovice

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod Metalica » 05 led 2009 17:58

Nevím jak je to u tvojich programů, ale ve photoshopu se při ukládání zobrazí hláška, ve které si můžu nastavit kvalitu podle potřeby...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 806
Registrován: 17 lis 2005 10:49
Bydliště: Blansko

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod Petrrrr » 05 led 2009 19:24

U mě je to momentálně Photoshop Lightroom 2 (mohu jen doporučit) a pokud jde o něco složitějšího, tak klasika - Photoshop CS.

Příspěvky: 694
Registrován: 20 led 2007 09:54
Bydliště: SLOWAKIA

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod maclos » 06 led 2009 11:40

cocik007 píše: Nevíte někdo, jestli je možný, že za to může i pomalý připojení k internetu - v tomhle se nevyznám!!!!!??????


Pripojenie na Internet s tým nemá nič spoločné, jedine asi keď to ukladá,š tak máš nastavenú nejakú kompresiu alebo niečo podobné, kde strácaš na kvalite. Ako vraví Metallica, vo photoshope si vieš nastaviť pri každom "sejvovaní" v akej kvalite si to uložíš. Moc sa do toho nevyznám a tiež nechápem, prečo keď spravím úplne jednoduchú úpravu, že znížim jas, tak mi spraví z 3MB fotky zrazu len 1.5MB, bez nejakého menenia rozlíšenia či orezania :?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 51
Registrován: 29 pro 2006 23:31
Bydliště: okr. Poprad, Slovensko

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod Rasto » 06 led 2009 15:10

Existuje nejaký program ktorý by menil rozlíšenie fotografií v celej zložke, alebo sa to dá meniť len po jednom :?: Je to dosť otrava pri nahrávaní galérií na FW :roll:
... Fendt je Fendt

Uživatelský avatar
Příspěvky: 172
Registrován: 10 pro 2006 19:52
Bydliště: Dolní Dunajovice

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod Metalica » 06 led 2009 15:13

Třeba ta Picasa, kterou používám, vybereš si fotky, které chceš poslat na FW a dáš zmenšit. vytvoří se složka se zmenšenými kopiemi fotek, s původníma fotkama se nic neděje.

Příspěvky: 8
Registrován: 29 bře 2008 23:00
Bydliště: Veverské Knínice

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod kolchoznik » 06 led 2009 16:50

Stejně jako Mettalica, používám Piccasa a Adobe PhotoShop. PhotoShop je vcelku dost složitej, ale postupně se s ním učím.

Příspěvky: 2
Registrován: 06 led 2009 20:00

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod claas lexion 460 » 06 led 2009 20:02

Ahoj chci se zeptat jestli nevite v jakem programu by se dalo upravit nebe např když mam přepalene jak udelt treba modre

Příspěvky: 8
Registrován: 29 bře 2008 23:00
Bydliště: Veverské Knínice

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod kolchoznik » 06 led 2009 22:02

To claas lexion 460:No určitě to uděláš ve Photo Shopu, ale není náhodou lepší nefotit proti slunku?

Příspěvky: 2
Registrován: 06 led 2009 20:00

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod claas lexion 460 » 06 led 2009 22:08

To nebylo focene proti slunku ale na jaře když jsou mraky bílý jako sníh a stim nic neudelas

Uživatelský avatar
Příspěvky: 323
Registrován: 03 pro 2007 20:33
Bydliště: Levice okolie (SR)

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod CBS » 08 led 2009 00:25

Rasto píše:Existuje nejaký program ktorý by menil rozlíšenie fotografií v celej zložke, alebo sa to dá meniť len po jednom :?: Je to dosť otrava pri nahrávaní galérií na FW :roll:

Nerobím veľa s fotkami, ale veľmi som spokojný s programom JPEG Resampler tiež je to free verzia a jednoduchý, zadáš iba zložky, odkiaľ a kam, nastavíš formát, alebo veľkosť komprimovaných fotiek.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 72
Registrován: 25 zář 2008 20:19
Bydliště: Jihlavsko

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod Venawass » 26 led 2009 14:47

Základ Office Picture Manager, pokročilé Corel X3.

Příspěvky: 562
Registrován: 12 lis 2005 11:19
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod jirka » 27 led 2009 18:55

Každá práce se soubory JPEG je ztrátová. Lze nastavit i jakési "bezztrátové" ukládání, ale víte jak.... Navíc každý program to dělá jinak.Tedy pokud by byl svět ideální a vy měli zrcadlovku nebo pokročilejší EVF, pak foťte do RAW. Ale!!!! Musíte se naučit s tímto formátem pracovat a "vyvolávat" ho. Každopádně jen tak budete pracovat se surovými daty a dokážete z fotky dostat maximum. Nebo pak používat formát TIFF, ten je také bezztrátový, ale roste datový objem. Je však také důležité mít třeba správně nastaven monitor (málokdo na to kouká) - existují aplikace pro správnost nastavení, u některých profi řešení i třeba sondy, které snímají okolní jas a nastaví monitor. Nejvtipnější je úprava fotek na notebooku. To pak stačí jen nahnout displej a ehhle, fotka je tmavá či světlá. Ne, dělám si z toho legraci, ale je to prazákald. Roli hraje třeba i míra okolního světla, takže se může stát, že jeden den něco děláte třeba při lampičce, pak k tomu sednete odpo třeba při normál světlu a fotka je uplně jiná. A pak si vaši pracně upravenou fotku otevře ve svém prohlížeči Lojza z Horní Dolní (nic proti nikomu, jen označení) a řekne: "To je hnus, dyk to má strašný barvy," a podobně. Takže to je jisté úskalí úpravy fotek. Stejně tak jde o to, zda fotku upravujete pro zobrazení na webu nebo pro tisk. Diamatrální rozdíl.
Photoshop je samozřejmě král mezi nástroji pro úpravu fotek, ale pozor, licence je sakra drahá. Proto vřele doporučuji GIMP. Je to free a pro "běžnou" úpravu fotek i mnoho navíc je naprosto skvělý. Corel opravdu NEDOPORUČUJI. Mám bohaté zkušenosti s oběma. Corel je král ve vektorové tvorbě a tu u úpravy fotek opravdu nepotřebujete. Takže COREL tak pro sazbu či tvorbu dokumentů (třeba to PF, či nějaké brožury a podobně). Samozřejmě, že to s ním jde, ale není pro práci s fotkama přímo dělaný (ano, má Photopaint, ale....). Kdybyste měli zájem dál se o tom bavit, neni problém.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 244
Registrován: 14 lis 2005 22:00
Bydliště: Praha

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod Zetor » 29 led 2009 19:13

to jirka: no docela by mě zajímalo to s tím RAWem... Nebudu tu předstírat, že jsem přes to odborník, tak se zeptám blbuvzdorně: Když by ti foťák ukládal fotky ve formátu RAW, jaké programy bys pro jejich úpravu použil? A jaké úpravy bys vůbec prováděl? Nejsem si jistej, jestli by to mělo nějaký viditelný význam při nahrávání na web, kde komprese je stejně nějaká. Třeba pro tisk by to asi rozdíl znamenalo větší..., jen se ptám...

Příspěvky: 562
Registrován: 12 lis 2005 11:19
Bydliště: České Budějovice

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod jirka » 29 led 2009 20:37

Foto v RAW ve své podstatě, když ho vyfotíš, nijak neuvidíš. Proto se většinou zároveň ukládá i JPEG, abys měl nějaký náhled ve foťáku. Jde o to, že máš zazanamenána pouze surová data a ty si je v programu (vpodstatě je jich na trhu už hafo) vyvoláš. Jako bys v černé komoře míchal chemikálie. Tudíž ty si určíš světlost, tmavost, ty si určíš barvy, ty si určíš vše. Samozřejmě však pouze do té míry, cos vlastně vyfotil. Výhodu to má třeba tuto -příklad: Vyfotíš fotku s mdlou oblohou. Ty si svou fotku "vyvoláš" v Photoshopu třikrát. Jednou podexponovanou (tudídž najdeš snad v mracích nějakou kresbu) podruhé přeexponovanou, abys měl jas i ve stínech a potřetí tak nějak akorát. Nu a pak už jen přes rychlou masku a prolnutí zkombinuješ vše dohromady a ejhle, ono z toho něco je. Jen příklad. Já vidím výhodu v RAW (nefotím do něj, nemám čím) v tom, že jednoduše mám data, ketrá nejsou nijak poškozena jakoukoliv kompresí, nastavením fo´táku a podobně, a můžu je použít podle libosti. Předpoklám, že se tu bavíme o "práci" (reklama, tisk), tudíž ne o fotkách pro FW či jakýkoliv web. Tam už je opravdu vcelku fuk, do čeho fotíte, páč degradace rozlišením a kompresí stejnak "vše" zničí.

Příspěvky: 38
Registrován: 26 říj 2008 14:30

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod smouki » 05 úno 2009 20:34

jsem v úpravě fotek nový a tak bych se chtěl zeptat jak ve photoshopu cs2 udělám z bílého zimního nebe modré? a jdou např. sloupy mazat jinak než přebarvováním do barvy nebe?

Uživatelský avatar
Příspěvky: 172
Registrován: 10 pro 2006 19:52
Bydliště: Dolní Dunajovice

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod Metalica » 05 úno 2009 21:08

Sloupy a ostatní objekty jdou dobře mazat nástrojem "retušovací štětec", z bílé zimní oblohy udělat "letní" modrou se mi povedlo zatím pouze zkopírováním oblohy z druhé fotky.

Příspěvky: 38
Registrován: 26 říj 2008 14:30

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod smouki » 06 úno 2009 16:42

aha diky ale jak jsem se díval do programu adobe photoshop CS2 tak jsem tam ten štětec nenašel on tam neni?

Příspěvky: 113
Registrován: 07 črc 2008 16:45
Bydliště: Chrudimsko

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod Jaroušek » 06 úno 2009 23:12

Nebo zkus "klonovací razítko"

Příspěvky: 113
Registrován: 07 črc 2008 16:45
Bydliště: Chrudimsko

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod Jaroušek » 06 úno 2009 23:46

A ten štětec je v liště nástrojů asi sedmej od zhora

Uživatelský avatar
Příspěvky: 172
Registrován: 10 pro 2006 19:52
Bydliště: Dolní Dunajovice

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod Metalica » 07 úno 2009 12:54

Dík za opravu, spletl sem si to s jiným programem.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 2
Registrován: 20 bře 2009 14:41
Bydliště: Okres Vyškov

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod Čaki » 20 bře 2009 14:55

Já osobně používam tyto programy na úpravu fotografií :
1) Zoner Photo Studio 11
2) Picasa 3
3) PhotoFiltre
4) Adobe Photoshop CS 3

Uživatelský avatar
Příspěvky: 70
Registrován: 06 pro 2005 23:01
Bydliště: Krkonoše

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod klon » 11 říj 2009 13:31

Nejsem žádný odborník přes úpravu, ale osobně používám na prohlížení a hromadnou změnu rozlišení Irfanview a pro další úpravy Gimp. Pro začátky určitě dostačující a hlavně free.

Příspěvky: 62
Registrován: 01 bře 2009 10:39

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod Matúš.V » 06 led 2010 16:34

Pridám sa aj ja:
osobne používam: asi najviac photoshop CS3 a adobbe camera raw.
fast stone ako prehliadač.
NX capture z ktorým začínam mať dobré výsledky z oblasti raw.
photomatix na HDR
PT Gui na panorami.
corel občas
lightroom je to dobrý editor ale nevyznám sa v jeho konvetovaní.

Súhlasím z Jirkom o RAW v jeho predošlých komentoch a ešte ich trochu doplním. RAW je úžasný v tom že vlastne niečo odfotíte a pri tom to je len nejaký surový prepočet dát zo senzora. takže fotku ešte pred jej existenicou zmeníte podľa seba bez menšej straty kvality a hlavne ak sa zaujímate o tlač dokážte pracovať v icc profiloch. Veľká výhoda je aj tonalita raw a to je 8,12, dokonca 16bit rgb čo je úctihodné. RAW je ale veľmi zložitý formát a potrebujete ku nemu skalibrovaný grafický monitor aby ste dokázali využiť jeho potenciál farieb a ich výváženia. Jeho konvercia sa nezdá byť zložitá ale pokiaľ neovládate histogram, Bayerovú interpoláciu a princíp vzniku RAW a RGB kanály a ich miešania tak odporúčam do rawu sa nepúšťať pretože lepšie výsledky bude mať z JPEG. Viem to podľa seba. Momentálne sa v RAW začínam orientovať a chápať čo urobiť pre kvalitný obrázok, ale je to kopec hodín čítania a hlavne pochopenia. Ale pokiaľ chcete vo fotke napredovať tak RAW je cesta ktorá sa nedá obísť a keď prídete na princíp a správnu editáciu RAW-u určite z nejakými investíciami (bez nich to nejde) tak RAW bude pre vás ako kamarát čo vám vždy zachráni fotky a vyždíme z nich všetko čo sa dá
Fórum je názor nás všetkých...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 4
Registrován: 21 srp 2008 17:18
Bydliště: Zlínsko

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod jaguar 980 » 31 led 2010 16:07

Základní úpravy:

-Zoner Photo Studio 12 (dříve 9 a 11)
-Picasa 3

Složitější úpravy, PF-ka apod.:

-Photomatix Pro 3 (HDR)
-Adobe Photoshop CS2
-PhotoStudio 5.5
(dříve jsem používal GIMP, ale nebylo to nejlepší)

Příspěvky: 3
Registrován: 07 čer 2010 10:51

Re: Jaké programy používáte pro úpravu fotografií????

Příspěvekod pavel430911 » 07 čer 2010 15:18

Pouzivasm Adobe Lightroom + Photoshop CS3

Další

Zpět na Programy na úpravu a správu fotografií a videa

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků