Nabovi stroje

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Nabovi stroje

Příspěvekod nabocklish » 23 úno 2014 22:53

Ahoj všem!
je na čase, abych se také představil. Respektive ne mě, já nikoho nezajímám, ale moji broučci by možná mohli...
Tedy zemědělstvím se neživím, dotace neberu ale stroje mě baví. Všechna zemědělská technika se točí kolem našeho volnočasového areálu pro rodinu a blízké přátele. Jejím úkolem je udržovat zatravněné plochy (cca 30ha) a obhospodařovat vinici (cca 2ha) a další věci.
Asi nejvyužívanějším strojem je Zetor 5211. Ten je u nás od nova (rv 92). Jezdí hodně v dopravě, malém mulčovači (Khun VKD 155) apod.
Obrázek Obrázek
Mám moc rád Crystala 12011, tahá mulčovač MUL 3600 nebo na dopravu.
Obrázek
Pak je zde Zetor 6718, upravený do vinice. Úprava spočívá ve zúžení na 155 cm, přidání hydraulických okruhů (ve vinici je většina příslušenství poháněná hydraulikou) a přidáním nosičů pro toto speciální nářadí.
Obrázek
Bolgar T54, no to je nepracující důchodce. Je to viniční pásový traktor. Moc nepracuje, jen když je Zetor mimo provoz. Je to spíš rarita, veterán. Fotka je z doby, kdy jsme na něm dělali karosařinu a nandávali kabinu.
Obrázek
DT 75, primárně buldozer, a když je to potřeba, tahá těžký, velký pluh. Anebo vyprošťuje :lol:
Obrázek
Kirovec K 700A. To je takový můj miláček. Tahá šestimetrový mulčovač a na podzim jsme za něj zapřáhli rigolační pluh. Jinak už ho šetříme.
Obrázek Obrázek Obrázek
Pak ještě pár dalších pracovních strojů jako DH112, ZTS ND9 031 apod.

Příspěvky: 207
Registrován: 29 črc 2012 20:27

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod Brano » 24 úno 2014 17:20

Wow, parádny strojový park, hlavne tie pásovce, to už nemá hocikto :wink: Inak tá vec na Zetore 6718, to je nejaký orezávač listov alebo na čo to slúži? A ako je poháňaný ten mulčovač za Kirovcom? ďakujem :wink:

Příspěvky: 70
Registrován: 01 pro 2012 23:53

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod MartinT » 24 úno 2014 17:48

Řekl bych,že Kirovce měli normálně vývoďák-tady je jeden se secí kombinací http://farmweb.cz/index.php?page=view_i ... 0Njk=#skok

Uživatelský avatar
Příspěvky: 636
Registrován: 24 bře 2011 12:18
Bydliště: Mrtník

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod Mr.Equable » 24 úno 2014 19:31

Pěkné stroje. :)
Práce je to těžká, namáhavá a nikdy nekončící. Všichni jsme se pro ni rozhodli dobrovolně. Alespoň já jsem se rozhodl dobře. Do "fabriky" bych se nechtěl vrátit.

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod nabocklish » 24 úno 2014 20:11

Pásáky mají hodně do sebe, ale zároveň i hodně nevýhod. Za minulého režimu se využívaly hojně, pak byl ústup, ale třeba Italové na ně ve vinici dodnes nedají dopustit. U traktoru je hlavní výhoda v přenosu síly na podložku a tedy tím, že výborně drží stopu. To je velice důležité právě ve vinici, protože v okamžiku, kdy se traktor začne hrabat, ujede do boku a v tom okamžiku si likviduji hlavičky. U pásáku se mi to nikdy nestalo. Jinak s pásáky jsme začali už dávno, předávno. Ještě za minulého režimu si táta pro obdělávání vinice koupil Zetor 2023. Parádní stroj. Dali jsme do něj motor nový třívalcový motor. Postupem času se ale přestal využívat a pak jsem něco prodával Dubnovi do Havl. Brodu. Nabídl mi za něj hezkou cenu, že ho chce pro sebe. Tak jsem mu ho prodal. Nedávno jsem zahlédl, že ho prodává. Ještě ho má v laku, který jsem dělal já... Obrázek

Ano, Kirovce mohou mít vývoďák, i když se moc nevyskytuje, protože se používají většinou jako tahače. Ovládá ho opět hydraulika jako na Kirovci ostatně všechno. Z převodovky je tam normálně vývod. Takže těsně před kloubem, jak je spojovací kardánek na zadní nápravu, tak kus nad ním je úplně stejný pro vývoďák. Ten kardánek jde do té olejové spojky (na fotce z nějakého cizího kirovce). Z ní vychází dlouhý kardan přes celý zadek traktoru a tam je převodovka. Ta převodovka myslím nemění počet otáček, ale jen smysl otáčení. Do té už se pak zapojuje nářadí. Měl jsem trošku problém sehnat správný kardan. Z té převodovky totiž vychází nějaký tisícihran velmi podobný těm jaké používá John Deere. Ale není to úplně ono. Musel jsem ho tam na hulváta nabušit a teď nejde stáhnout :roll: . Je mi to celkem jedno, já mám Kirovce vesměs stejně jen do tohodle mulčovače. Na té poslední převodoce mám vymlácený jedno ložisko, tak možná nechám udělat i tu hřídel novou, aby měla klasickou českou 1000 ot. drážku. Obrázek
Taky ještě nevím jaký má ten vývoďák otáčky. Měl jsem v něm zapřáhnutý mulčovač MUL 3600 a šíleně na něm hořely řemeny. Pak jsem ho zapřáhnul do crystala (1000 ot.) a od té doby o řemenech nevím. Nechci huntovat převodovky na tomto mulčovači, takže nastavím na motoru ručním plynem cca 1200 otáček - proto je spotřeba nějakých 10l/ha. Ta olejová spojka nefunguje úplně dokonale. Když nemá nářadí odpor, tak se vesele točí. V některých družstvech pak dodělávali pomocnou brzdu. Olej, vypnul spojku a když šel do přepadu, tak ho natáhli dozadu a před tu převodovku umístili pásovou brzdu z krystala - velmi elegantní řešení, plně automatické. Důležité je to právě pro ty sečky.
Jinak je Kirovec kočár! Když si člověk odizoluje kabinu, tak je to opravdu fajn stroj. Ta kabina je totiž nad převodovkou a protože u Kirovce je všechno hydraulický, tak jsou to taková kamínka :). Ta hydraulika je opravdu výhoda, Kirovec předběhl dobu. Ale má to i velké nevýhody. Stalo se (mojí blbostí), že mi ve velkém kopci došla nafta. Jenže když nejede motor, tak klesne tlak v hydraulice a převodovka se nedá "zakvaltovat" (je tam něco jako P, které znáte automatu, ale funguje jen pod tlakem). Ruční brzdu jsem nikdy nebyl schopný seřídit tak, aby stroj spolehlivě v takovém kopci udržela. Takže jsem to pomalu pouštěl na brzdě a sledoval jak se s každým zabržděním pohne ručička na tlaku vzduchu. Do toho samozřejmě nefungovalo řízení a pode mnou půl kilometru kopec s převýšením asi 30 metrů. Bylo to celkem kino :) Díky bohu, že mi nesrkla, když jsem jel nahoru...

Na té 6718 je klasický zatláčeč sloupků, tady je fotka při práci. Ořezávač listů (my tomu říkáme osečkovač) vypadá takto... Obrázek. Ony stroje do vinice jsou vůbec celkem zajímavé (a drááááhé) mašinky, různé předřezy, výkyvné sekce, odlisťovače apod. Neznalí lidé většinou zírají.

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod nabocklish » 26 bře 2014 23:21

Tak zase pár fotek...
Dvaapdesátku jsme dali třicítková kola. Šlape tak nějak normálně. Úbytek výkonu není znát. Rychlost jsem neměřil, ale o moc se myslím nezvedla. Jízdní vlastnosti se trochu změnily, traktor tolik neposkakuje a více se kolíbá.... takže po jízdě nejsem vytřesený, ale zase mám mořskou nemoc...
Obrázek
A pár jarních parcí... ze zalévání stromků
Obrázek
A pozor! Hlásím, že drátěnka v nové vinici je hotová :)
Obrázek Obrázek

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod nabocklish » 08 čer 2014 22:29

Moc reakcí mi tady nepřibývá. Škoda, ale chápu... farmáři s x set hektary považují nás vinaře za zahrádkáře ;)
Tak zase pár foto, co se od posledně událo:

V dubnu jsme přisadili kousek vinice. Sadili jsme cíleně burčákové odrůdy - Müller Thurgau, Irchai Oliver a Muškát Moravský.
ObrázekObrázekObrázek
Na sázení je speciální jednoúčelový stroj. Zajímavost: družstvo, které nám dělalo tuto službu provozuje 90% Zetorů, mluvím tedy o nových strojích. Jediný důvod je patriotismus. Traktoristi tuto filozofii přijali a co se týká ekonomičnosti provozu (servis atd.), nepozoruji, že by na tom byli nějak bití. Z ostatních značek mají jen Challngera, jako velký traktor (200 a víc koní - nevím, neznám), ten jim právě dosluhuje, takže pokud vyjde brzy Maxtterra, určitě půjdou do ní. A pak viniční traktory od Fendtu. Zetor před lety tento sektor opustil.

Na jaře mám v plánu vysázet další vinici. Pozemek je potřeba pořádně vyhnojit, dává se 1000 q/ha. Normálně by to proběhlo až na podzim, těsně před hlubokou orbou, ale zdroj hnoje u nás asi brzy vyschne, tak jsme to udělali radši už teď. Je to zajímavý problém, který bych nikdy nečekal - a můžeme čekat, že do budoucna to opravdu problém bude a myslím, že nejen u nás.
ObrázekObrázek
A vinici je potřeba oplotit proti škodné. Zejména čtyřnohé, ale i dvounohé :)
Obrázek

Před sezonou jsme poléčili rosič. Nový kabát je nejvíc vidět, ale "to podstatné je uvnitř". Zejména generálka čerpadla, kde se mi nakonec podařilo sehnat originál díly z Rakouska.
Obrázek

Velkým posunem v "kultuře práce" je pro mě výkyvná sekce pro údržbu příkmeného pásu. Nové stroje jsou velmi drahé, pro mě v podstatě nedostupné (150-200 tis.), mě se podařilo sehnat ojetý stroj za 18 tis.
Obrázek

No a také začal boj s trávou :). Seno neděláme, všechno mulčujeme. Na fotce mulčovač RZ6.
ObrázekObrázek

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod nabocklish » 15 čer 2014 15:57

Dnešní likvidace remízku... samej bez a hloh, občas nějaká švestka. Chtěl jsem udělat fotky nebo video při samotném vyrvávání ale bohužel to nešlo, protože člověk má v buldozeru pořád plné ruce i nohy práce...
Takže už jen "doprava" k hromadě kde se to bude pálit. Jinak tyhle malý stromy nebo spíš keře se buldozerem likvidují špatně, protože je většinu uříznu - velké stromy jsou lepší.
Obrázek Obrázek Obrázek

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod bold » 15 čer 2014 16:11

Tohle moc nezveřejňuj, jak to uvidí zelená mafie tak tě dá k soudu za likvidaci prostorů pro zvěř, obratlovce a jiné živočištvo. :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod nabocklish » 15 čer 2014 20:55

No tyvoe, to jsme to dopracovali :roll:

Nikdy jsem nevzal korunu dotací, takže na mě ekoteroristi naštěstí nemají páku ;)

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod tele » 15 čer 2014 21:00

nabocklish píše:No tyvoe, to jsme to dopracovali :roll:

Nikdy jsem nevzal korunu dotací, takže na mě ekoteroristi naštěstí nemají páku ;)

zákon o životním prostředí nemá s dotacema nic společnýho, prakticky nemůžeš zlikvidovat nic, co je větší než 40 m2, byť by to byl nálet na OP :cry:

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod nabocklish » 15 čer 2014 22:07

Porušení zákona o životním prostředí bude může vést ke správnímu řízení. Správní rozhodnutí je poté předáno mimo jiné i SZIFu a to už vliv na dotace má + pokuta, zákaz činnosti apod.
Zákon o životním prostředí je napsán velmi vágně a dovoluje každému úředníkovi jeho vlastní výklad. Toto platí i pro správní řízení. Ovšem pokud má člověk čas a chuť, napadne rozhodnutí u správního soudu a tam už se to (snad) posuzuje objektivněji. Nebo spíš podle judikatury. Tu sice neznám, ale myslím, že pojem "ekologická újma" lze celkem snadno shodit...

Máte někdo konkrétní zkušenosti? Celkem by mě to zajímalo

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod bold » 16 čer 2014 09:24

praxe je taková, že majitel zlikviduje na svém pozemku náletoviny a pak se děsí kdo ho práskne, a jaký bude flastr. Důležité je ale prokázat úmysl, což je problém. Navíc pokud tam bude nějaký "dobrý úmysl" či "péče řádného hospodáře" tak to lze zahrát do autu. Ovšem tohle je spíš tak všeobecně. Osobně jsem všechny náletoviny vyrubal již v počátku podnikání a nyní likviduju postupně. Navíc je zde zákon o rostlinolékařské péči, kterýžto ukládá za povinnost zabezpečit nešíření "mých" plodin na okolní parcely tudíž v souladu s tímto zákonem zabezpečuji sklízení plodin, nevím kterak by se ouřada tvářil na tvrzení, že jsem pouze sklízel to co jsem zasel.
P.S. stát nezabezpečí základní funkce, zloději kradou jak o život, ale poctivec.... na toho se nějaký flastr už najde.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 2021
Registrován: 06 říj 2007 12:21
Bydliště: Suchodol

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod tele » 16 čer 2014 11:38

nabocklish píše:Porušení zákona o životním prostředí bude může vést ke správnímu řízení. Správní rozhodnutí je poté předáno mimo jiné i SZIFu a to už vliv na dotace má + pokuta, zákaz činnosti apod.
Zákon o životním prostředí je napsán velmi vágně a dovoluje každému úředníkovi jeho vlastní výklad. Toto platí i pro správní řízení. Ovšem pokud má člověk čas a chuť, napadne rozhodnutí u správního soudu a tam už se to (snad) posuzuje objektivněji. Nebo spíš podle judikatury. Tu sice neznám, ale myslím, že pojem "ekologická újma" lze celkem snadno shodit...

Máte někdo konkrétní zkušenosti? Celkem by mě to zajímalo

Špatně jsem to formuloval, měl jsem na mysli, že ač nebereš dotace, pokutu dostat můžeš. Já to řešil tak, že jsem vždy na podzim udělal plán ořezu a likvidace náletových dřevin, donesl jej úřednici na odbor ŽP, prošla se mnou lokalitu a bylo to OK. Křoví jsem ořezával postupně po těch 40 m2, aby mě nikdo nechytil za ruku a v malém křoví, kde projel mulčovač, tak tam jsem vzal vše, co dokázal urazit. Je to i otázka určité kulturnosti, samozřejmostí bylo, že to co se ten den zlikvidovalo, tak se dřevo odvezlo a větve dali na hromadu.

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod nabocklish » 16 čer 2014 13:14

Předesílám, že vedeme čistě "akademickou" debatu. Ač mám za sebou fakultu práv, tak jsem v právní praxi nikdy nedělal a i v rámci studií jsem se zákonu o životním prostředí (a dalších podobného ražení, vč. nepřímo implementovaných nařízení EU) nějak vyhnul. A abych řekl pravdu, nechce se mi to teď dopodrobna studovat.
Takže jen tak z paty lovím, které kroky bych v rámci správního řízení, případně řízení před správním soudem nastudoval, a pro jednu z nich se rozhodl.
Předně bych rozbil základní věc a tou je, že jsem vůbec způsobil ekologickou újmu.
Povinnost udržovat pozemek je také daná. Nevím přesně jak, ale minimálně péče řádného hospodáře platí.
Do té vyrubané hromady lze přihodit pár akátů a podobných invazivních druhů, u kterých je přímo daná povinnost je likvidovat.
Kolem tohoto bych to všechno motal a to by v tom byl čert, abych z toho něco nevydupal. Ale jak říkám, chce to nastudovat.
A v neposlední řadě, dnes tolik využívané obstrukce. Správní delikt má promlčecí lhůtu rok. Úředníci nejsou zvyklí se tímto zabývat, rok je relativně krátká doba. Dnes už je to natolik rozšířené, že si na to možná dávají pozor.
Mimochodem myslím, že prokazování úmyslu je bezpředmětné, protože ekologickou újmu lze způsobit i nedbalostí, nebo ne?

Ale jinak máš Bolde naprostou pravdu. Ten kdo něco dělá je peskován za to, jestli to dělá správně. Světu vládne formalismus. Kdo nedělá nic, ten nikoho nezajímá.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod bold » 16 čer 2014 15:42

jojo, já jsem státu vyhlásil občanskou neposlušnost již dávno. Tudíž dělám vše s péčí řádného hospodáře a pokud dojde k nějaké třenici na "ouřadě" tak se dostavím s právníkem. Většinou jsou tak děravé zákony že je ouřada bezzubý. Bohužel se pak zahojí na nějakém neznalci zákona. :lol: 8) :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod nabocklish » 06 lis 2014 11:15

Příprava na jarní výsadbu vinice... cca 1 hektar.
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod nabocklish » 06 lis 2014 11:30

Jinak Kirovec to zvládá bez poruch.
A pro zajímavost, mohu porovnávat dědečka Kirovce s Fendtem 939 Vario, který nám dělal službu na stejném poli se stejným pluhem dva roky nazpět:
Spotřeba Kirovec 120 litrů na ha. Fendt o trošičku vyšší cca 140 l.
Tahové vlastnosti také stejné - dá se říct, že ani jeden traktor ten pluh neutáhne. U Fendtu každou chvliku pozvedávali pluh a padali do brázdy. Kirovec to samé, proto jsme před něj dali Crystala a problém odpadl. Váha obou strojů je cca 12 tun. Kirovec jde ještě dotížit, bohužel ta závaží nemáme.
Pohodlí: neporovnatelné :D
Manévrovatelnost: Přesto, že je Kirovec kloubák, mám s tím paradoxně větší problémy, zejména kvůli délce stroje.

Příspěvky: 83
Registrován: 05 led 2007 00:47

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod dvordy » 06 lis 2014 13:49

Nerozumím tomu, proto se blbě zeptám. Nevadí, že se spodní vrstva půdy (ta světle hnědá) dostane nahoru?

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod nabocklish » 06 lis 2014 15:11

Vinice je dlouholetý porost s rozsáhlým kořenovým systémem, sama sazenice se vkládá asi 40 cm do půdy. Proto je žádoucí, aby kořeny měly úrodnou půdu (tu, která byla původně svrchní) a pro jednoduchý start aby byla půda hezky prokypřená. Čili půda, která je nyní, po rigolaci, nahoře nás v podstatě nezajímá :)

Příspěvky: 83
Registrován: 05 led 2007 00:47

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod dvordy » 06 lis 2014 15:22

Kolik let znamená dlouholetý? Další roky se hnojí pouze na vrchu? Tedy jestli se hnojí a k takto hlubokému kořenovému systému se hnojivo dostane? Vinice, pokud se provede rigolace mohou být po sobě?

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod nabocklish » 06 lis 2014 17:05

Většinou kolem 40 let, někdy víc. Ano, poté se hnojí pouze na povrchu. I proto se před výsadbou provádí tzv. zásobní hnojení. Hnoje se dává asi 1000q na hektar, fosforu a draslíku podle rozboru půdy tak aby to došlo do tabulkových hodnot. Vinice mohou být po sobě, ale většinou se to nechává rok až dva odpočinout.
Protože hnojení na povrchu je dost neefektivní (mimo jiné i kvůli tomu, že v meziřadí se dnes většinou pěstuje trávník), používají se dnes stroje na hloubkové přihnojování, to se potom hnojí asi do 30 cm. Ono si to umí vzít i z toho povrchu, problém je, že hnojivo sežere ten trávník.
Ve vinici se během sezony dělá 8-10 postřiků proti hnilobám a plísním, takže někdo spolu s postřiky používá hnojivo na list. Já jsem k tomu ještě "nedospěl", protože tomu moc nevěřím...

Uživatelský avatar
Příspěvky: 172
Registrován: 10 pro 2006 19:52
Bydliště: Dolní Dunajovice

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod Metalica » 06 lis 2014 19:24

U těch listových hnojiv máme u nás vyzkoušeno, že to něco do sebe má, oproti sousedním vinohradům, kde majitelé listové hnojivo nepoužívají, máme o něco málo vyšší výnos, ale vždy nejméně o stupeň vyšší cukernatost. Jinak to musela byt parádní akce s Kirovcem. U nás ten rigolák tahá buď Fendt 936 Vario, ten jsem zatím viděl vždy samotného, nebo JD 8200/8320 - vždy s pomocí. Nicméně to závisí na půdě, ne tolik na traktoru. Ještě otázka na závěr - odkud jsi? Nějak je mi ta krajina na fotkách povědomá.

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod nabocklish » 08 lis 2014 00:58

hoj :)
Ono by to chtělo nějakou hlubší analýzu... kolik hnojil soused? jak hnojil loni? (květenství na příští rok se zakládají v srpnu a je potřeba přihodit trocha ledku). Taky by mě zajímal přepočet ceny, tzn. kolik stojí gram účinné látky v tekutém a granulovaném stavu.
Obecně mám pocit, že se vinice skoro vůbec nehnojí. Takže buď lidi šetří, vinohrady žijí z podstaty a fotosynézy nebo to lijí do postřiku. Nevím...
Možná jsem konzerva a utekla mi doba... možná jo, nechám se rád poučit :)
Kapitola sama pro sebe jsou hospodářské potřeby typu Lipera, Na Kopečku, BS apod. O hnojivech nemají páru, prodávají nejlevnější co je, jen aby mohli konkurenci podrazit o 50 Kč na metráku. Chtěl jsem tam teď koupit superfosfát, mají tam "cosi" se 17% fosforu. To není hnojivo, to je bordel! Ale je to levný, tak to lidi kupují :roll: Že je Amofos v ACHP vyjde o šest stovek dráž, ale můžou ho dát třikrát méně už jim nedojde... ale ani ti prodavači vůbec neví, že existuje i něco jiného. Legrační rozhovor po telefonu: "A Superfosfát trojitý náhodou nemáte?" "Co? Projitý? Néé pane, to je čerstvý!" :wink:
Ale abych nekecal, je fakt, že sem tam nějaké hnojivo do postřiku dávám, třeba letos mi jedna vinice trpěla nedostatkem manganu a do prvního postřiku dávám močovinu pro lepší start up :)

Ten Fendt jak jsi o něm psal, není to tenhle?
Obrázek
To je Agromex, dělají (nebo dělali) to jako službu a u nás byli před dvěma lety. Z toho právě vycházelo to moje srovnání. Ale jak jsem už napsal, dával to jen tak tak, spíš nedával. Nejde o výkon, koní má Fendt i Kirovec na rozdávání, jde o trakci. Tyhle pluhy byly v původně tahaný Stalincema... pásy jsou pásy. Mrkněte na video z Maďarska https://www.youtube.com/watch?v=0WTCJ9L ... -ReO_KcXU4

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod nabocklish » 08 lis 2014 01:12

Ještě přihodím pár momentek z letošního a loňského vinobraní. Většinou je kvapík, tak více fotek nestíhám...
Obrázek Obrázek

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Jsem z Velkých Pavlovic

Uživatelský avatar
Příspěvky: 172
Registrován: 10 pro 2006 19:52
Bydliště: Dolní Dunajovice

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod Metalica » 08 lis 2014 14:09

Fendt 936 je z Vinofruktu D.Dunajovice.

Hnojivo podrývákem jsme dávali naposled asi před čtyřmi lety. Nicméně porosty neslábnou, pokud pominu ty, kterým uškodilo zatravnění všech řádků, tam už to bylo po dvou letech celkem znát. Z toho co tady mám možnost vidět celkem záleží na celkovém hospodaření ve vinohradě...

Jedna firma nechává vše zarostlé, ani nepodrývají a místo pěkného porostu mají akorát košťata a hřebínky, sem tam vyroste dokonce i prut. Totéž platí i pro biovinohrady tady, tam to moc nezachraňuje ani zelené hnojení - žito, vikev apod.

O cenách tekutých hnojiv ve velkoobchodě nejak nemám přehled, to řeší náš technik, já jen jezdím s postřikovačem, chemii bereme od Navosu.

Příspěvky: 102
Registrován: 09 led 2014 22:57

Re: Nabovi stroje

Příspěvekod nabocklish » 08 lis 2014 18:33

jj já to beru taky v Navosu, akorát tomu po staru říkám ACHP :)
Ale je to přesně jak říkáš, vinice jsou mnohde tak slabé, že doslova živoří, patnáctiletá vinice je úplně zplundrovaná. Ale to je tak krátkozraké, protože kdyby to chtěli opravit, bude je to stát nemalé peníze a trvat řadu let.
Dost často se nadává zemědělcům, že půdu jen využívají, sypou do ní chemii, ale nic jí nevrací. Tak vinohradníci to posunuli ještě dál... ti už tam nesypou ani tu chemii. A nemyslím biovinaře. Natož aby se investovalo do přidružených věcí jak jsou opravy (už vybudovaných) cest, nedejbože výstavba nových...

Taky jsem to měl jednu dobu vše zarostlé. Pak jsem to opustil a mám zatravněno obřádek. Je to určitě lepší. Příkemnný pás udržuji v úhoru výkyvnou sekcí. Nové vinice udržuji první tři roky v úhoru celé.

Jinak jsem hobby vinohradník, mám jen 2,5 ha. Živí mě úplně něco jiného. Víno nedělám, prodávám hrozny

Zpět na Traktory

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků