Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Veškeré Oleje, maziva a filtry, paliva (pohonné hmoty včetně Ad Blue) používané v zemědělské technice.
Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod Jarek » 04 led 2012 22:49

Aby jsme nebyli úplně mimo téma
Našel jsem olej CINOL M8 AD SUPER 15w-50 a píšou o něm toto:
Celoroční minerální motorový olej určený pro mazání benzínových a mírně přeplňovaných naftových motorů. Má dobrou starovací schopnost za mrazu a lze jej použít i při vysokých klimatických teplotách. Dostatečná rezerva viskozity při vyšších teplotách zajišťuje lepší těsnící vlastnosti a nižší spotřebu motorového oleje u starších motorů.
A viskozita při 100 stupních je 16.6
Litr mají za 64 kč
nebo se podívej sám: http://www.cinol-shop.cz/motorovy-olej- ... d-super-1l

Příspěvky: 114
Registrován: 21 led 2009 21:40

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod premo » 05 led 2012 11:07

Teda pěkná mela se tu odehrála na nový versus starý,ale jedno mi nedalo .Promiň Jarku ale připadámi že podle sebe soudím tebe ,mám na mysli už jenom tvou výměrou která je skoro celá travnatá plocha nevím jistě jestli není dokonce v ekologii ,takže rozdíl proti Boldové 40orné je jasný hlavně v dotacích ,kdy ty si za dotace můžeš koupit nový traktor každý rok a Bold těžko.Taky na firmě vedle JD držíme staré zetory i 16145 dělá hlavně podřadné práce dovoz vody k postřikovači dovoz osiva,hnojiva většinou jde z ruky do ruky a opravdu nemá cenu ji nahrazovat JD který by stál celé dny na poli a náklady na ni i s opravama se ani nepřiblíží velké výměně olejů a filtrů na JD ,takže staré traktory tady mají své místo a budou mít i po tom co JD většinou po 10letech jde pryč.

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod Jarek » 05 led 2012 14:14

Je vidět že se vyznáš.Dokonce víš kdo má kolik orného a kolik travnaté plochy a kolik bere dotací na hektar.
Když je to tak jak říkáš,tak proč to tak neděláš?Počítat hektary a dotace je jedna věc.Obdělat ty hektary je věc druhá.
Větu podle sebe soudím tebe jsem nepochopil.tak k tomu nemám co napsat.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod farmářJH » 05 led 2012 17:12

Jarku, mne by spíš zajímal tvůj nákald na mth, respektive na hektar kultury.
Je fajn koupit JD za mego, 100 koní, PVH, atd. K tomu příslušenství. A teď si vem investici, , průměrné variabilní náklady ročně, urči zůstatkovou hodnotu a rozdíl vyděl hektarama, nebo lépe mth. Číslo mi řekni.
Já to mám asi takhle....6748, mám ji deset let. 16tis. oprava spojky. Stále stejné gumy (a pořád dobré), oleje dle potřeby,ale žádná velká darda. 2 hlavy po tisícovce. Několikrát těsnění v řádu stovka kus, ať nežeru. Pár nových oken :) Ročně 2x TTP 15ha, 60 hodin v radlici ve sněhu, nějakej ten hnuj. Mrcha si drží svoji hodnotu hodně podobnou před deseti lety. Ale i kdybych řekl, že místo 140tis kdy vyjela z dílny po kompletní repasi nyní tak 40tis.. To je 10tisíc ročně, plus průměrný variabilní náklad n údržbu.
Teď mi prosím vysvětli, jak mám tohoto dosáhnout s novým traktorem.

Tím se vysvětluje tvá poslední věta z jednoho příspěvku......že si strojema děláš radost. No vidíš to, mě moje koníčky taky něco stojí,ale to sem nemotám, do ekonomiky provozu! :)

PS: rada jednoho nového stroje je smutná. Rozbíjejí se i nové stroje, bohužel a rozbíjejí se při práci, většinou. Kdo má dva, sedne do druhého a práci dodělá (sušení, setí atd), kdo nemá, hledá slov. Takže pokud nový, stejně bych byl pro držet si nějakou zálohu. No a jestli někdo drží nízkonákladově traktor do orby, tak to nevidím jako mínus, naopak.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod bold » 05 led 2012 17:16

souhlasím že podmínky orná versus travnatá jsou hodně rozdílné. Už jsem uvažoval (po skušenostech za poslední roky) že zatravním 20ha a budu buď mulčovat nebo nechám udělat senáže. Měl jsem perfektně nastartovanou pšenici, dostala dusík podle rozboru, odhadovaný výnos byl někde u 100. Ovšem, přišla voda a přišla víckrát, mezitím pařáky víc jak polovina zrna šla do pryč, výnos v pr... navíc samozřejmě krmas místo potraviny. Takže narváno do plodiny, jak v ochraně tak v UH a výsledek žádný. Slad dopadl stejně. Nechci si tady stěžovat- a nerad bych aby mně byl přidělen statut chudáka, ovšem nebýt dotací tak mně poslední dva roky položili.
Vrátím se opět k technice, mám 7211 kvůli absenci předního náhonu a tudíž menších investic, a 7045 je zase malý a má právě ten přední náhon, tudíž mně podrží i se 6m secí mašinou.Ona by to vzala i 16145 ale nafta a tlak na půdu je někde jinde. Každý máme nějakou jinou "technologii" a obhajujeme ji. V tomhle spočívá demokracie.
Nevím jestli děláš jen TTP nebo ornou ( a ani mně to nezajímá) pouze zde prezentuji svůj názor, zatím je to diskuze. :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod bold » 05 led 2012 17:37

brzacek píše:Podle pravy odpovim,jako kluk z města nevlastnim zadny stroj,ale chodim s holkou ti maji na karvisku statek a seznamili jsme se tak byl jsem tam na službě,takže po svatbě v letě budu hospodařit se svou ženou,potom ti dám vědět co a jak,jinak jsem zastancem noví techniky. 8)

Vážím si tvé pravdomluvnosti ale musím konstatovat že dávat rady umí každý. Ovšem dávat rady dle vlastních skušeností je už horší. Skus si pořídit 5ha a začni podnikat a když se ti bude dařit tak si jistě brzy rozšíříš farmu a pořídíš nové stroje. Když jsem začínal tak jsem neměl nic, obdržel jsem jeden kus totálně šrotové 7011 (restituce) a jeden pluh s vlekem (v tom samém stavu) veškeré nářadí se buď dělalo nebo kupovalo. Neustále se pořizovalo něco dalšího, tak aby se mohlo dělat víc prací. Teď jsem soběstačný (kromě sklizně obilovin) stroje jsou neustále udržovány v dobrém stavu a to co dosluhuje je postupně měněno. (viz třeba rozmetadlo.že :lol: ) Strašně rád bych vyměnil 16145 za nějaký 150 koňový traktor ale prostě na to nemám. Taky investuju jak do skladových prostor (můžu uskladnit cca 50 tun obilovin), do vybavení dílny (to jsou moje dětské hračky- Inventor,CO2, soustruh, stolice na vstřikovací čerpadla a spousta dalších pitomin) snažím se adaptovat prostory na farmářský obchůdek a prodávat přímo mezi lidi, to všechno mně bere finanční prostředky. Pořídit si jeden nový traktor a tím odepsat všechny ostatní investice by mně hodilo do postavení kdy budu závyslý na výkupech.
P.S.Jsem taky zastánce nové techniky, ale osobně na ni nemám- znám pár jedinců kteří si koupili novou techniku a vozili se jen jednu sezónu, pak přišli jak o techniku tak o nemovitosti.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod Jarek » 05 led 2012 17:52

farmářJH píše:Jarku, mne by spíš zajímal tvůj nákald na mth, respektive na hektar kultury.
Je fajn koupit JD za mego, 100 koní, PVH, atd. K tomu příslušenství. A teď si vem investici, , průměrné variabilní náklady ročně, urči zůstatkovou hodnotu a rozdíl vyděl hektarama, nebo lépe mth. Číslo mi řekni.
Já to mám asi takhle....6748, mám ji deset let. 16tis. oprava spojky. Stále stejné gumy (a pořád dobré), oleje dle potřeby,ale žádná velká darda. 2 hlavy po tisícovce. Několikrát těsnění v řádu stovka kus, ať nežeru. Pár nových oken :) Ročně 2x TTP 15ha, 60 hodin v radlici ve sněhu, nějakej ten hnuj. Mrcha si drží svoji hodnotu hodně podobnou před deseti lety. Ale i kdybych řekl, že místo 140tis kdy vyjela z dílny po kompletní repasi nyní tak 40tis.. To je 10tisíc ročně, plus průměrný variabilní náklad n údržbu.
Teď mi prosím vysvětli, jak mám tohoto dosáhnout s novým traktorem.

Tím se vysvětluje tvá poslední věta z jednoho příspěvku......že si strojema děláš radost. No vidíš to, mě moje koníčky taky něco stojí,ale to sem nemotám, do ekonomiky provozu! :)

PS: rada jednoho nového stroje je smutná. Rozbíjejí se i nové stroje, bohužel a rozbíjejí se při práci, většinou. Kdo má dva, sedne do druhého a práci dodělá (sušení, setí atd), kdo nemá, hledá slov. Takže pokud nový, stejně bych byl pro držet si nějakou zálohu. No a jestli někdo drží nízkonákladově traktor do orby, tak to nevidím jako mínus, naopak.


Lepší by bylo náklady přepočítat na motohodinu.
Ale i ty roční náklady vychází podobně.
7211 nákup za 360000 a prodej po 11 letech za 200000,to je 160 000 děleno 11 a to je zhruba 14500 ročně.Rozdíl od 67 nepatrny v ceně na rok ale dost velký za volantem.V té době když jsem přesedlal ze 67 tak jsem si myslel že jsem v mercedesu.
Když to přepočítám na motohodinu. 160000 poděleno 8000mth to je 20 korun mě stála 1 mth + běžné provozní náklady. a tady už se budou tvé náklady hodně lišit,nevím kolik hodin si za tu dobu najezdil.
Prostě můj názor je koupi nové,jezdit dokud je to bez investic a když už se začne něco vyskytovat tak to dobře prodat.a ono se to dobře prodává protože to ještě není staré,vypadá to povrchu jak nové.

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod Jarek » 05 led 2012 18:01

bold píše:souhlasím že podmínky orná versus travnatá jsou hodně rozdílné. Už jsem uvažoval (po skušenostech za poslední roky) že zatravním 20ha a budu buď mulčovat nebo nechám udělat senáže. Měl jsem perfektně nastartovanou pšenici, dostala dusík podle rozboru, odhadovaný výnos byl někde u 100. Ovšem, přišla voda a přišla víckrát, mezitím pařáky víc jak polovina zrna šla do pryč, výnos v pr... navíc samozřejmě krmas místo potraviny. Takže narváno do plodiny, jak v ochraně tak v UH a výsledek žádný. Slad dopadl stejně. Nechci si tady stěžovat- a nerad bych aby mně byl přidělen statut chudáka, ovšem nebýt dotací tak mně poslední dva roky položili.
Vrátím se opět k technice, mám 7211 kvůli absenci předního náhonu a tudíž menších investic, a 7045 je zase malý a má právě ten přední náhon, tudíž mně podrží i se 6m secí mašinou.Ona by to vzala i 16145 ale nafta a tlak na půdu je někde jinde. Každý máme nějakou jinou "technologii" a obhajujeme ji. V tomhle spočívá demokracie.
Nevím jestli děláš jen TTP nebo ornou ( a ani mně to nezajímá) pouze zde prezentuji svůj názor, zatím je to diskuze. :lol:



Popravdě dělat obiloviny nebo brambory?Moc práce a malý zisk.Je třeba dělat to co má nízké náklady a vysoké výnosy.Brambory jsou navíc náročné na lidi.
Navíc u obilovin je ten výsledek rok o roku nejistý.A navíc když se toho urodí moc tak co pak zase s tím?Ono zatravnit a mulčovat?no to se ale nesmí,je jen otázka než tě někdo udá.Když už zatravnit tak i sklidit.materiál zkrmit co je navíc koupí koňáci.tráva naroste vždycky.s mnohem mnohem nižšími naklady než obilovina nebo brambory.
čet jsem že by jsi chtěl 150 koňový traktor.ale ruku na srdce na 40 hektarů?100 koňový traktor s přehledem.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod bold » 05 led 2012 18:32

100koňový traktor by u mně znamenal výměnu pluhu,bránosmyku a možná i diskového a radličkového podmítače. To není jen o výměně traktoru ale i o výměně celé technologie.
Dělat něco co má nízké náklady a vysoký zisk se snažím už víc jak 10 let, zatím se mně moc nedaří. O něčem bych věděl ale za to jsou dost vysoké tresty :lol: . Klidně si nechám poradit, co tedy nasadit aby byl vysoký zisk? :D
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod Jarek » 05 led 2012 19:08

tady nejde radit.Jen říkám co dělám a jak.ty jsi vsadil na rostlinnou výrobu a já na živočišnou,hovězí na výkrm.Kdybych já měl dělat rostlinnou tak už asi nehospodařím.Ale z některých příspěvku se mi zdá(možná se mi fakt jen zdá)že to dělám špatně.že mám velké náklady na stroje a ti co mají staré stroje mají lepší ekonomiku.
Ale já už jsem v situaci že na to mám,a než platit 50000 ročně daň.Dám raději 150000 do splátek nového stroje.
farmarjh mi píše své nízké náklady:ale on strašně málo jezdí.tudíž by mu nový traktor vydržel klidně 50 let.a zase by měl roční náklady hodně blízko těch svých.

Navíc byly tady možnosti.Mladý zemědělec.Proč to nevyužít?Nevím jak jsi na tom s věkem.Ale hektary na to máš.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod farmářJH » 05 led 2012 19:46

v podstatě bych dotace vynechal. Bold to letos také zkoušel, tak ví, proč.

Musím držet nízké náklady a tím i mizerné pohodlí. Zároveň nízkou pořizovací hodnotu, jelikož to nedotuji žádnou jinou činností. Leasing a úvěr není cesta, kterou bych se vydal. Sice můžeme mluvit o daňovém štítu atd,ale na první pozici je u mne nezávislost. I finanční. Mě už se díky lokaci totiž stalo, že si někteří sondovali, kde mám úvěr, že by se domluvili s bankou a odkoupili ho, určitě přeci musím mít nějaký úvěr nebo leasing.
To není paranoia. Kdysi jsem s kamarádem přemýšlel o briketách. V bance si řekli o kalkulaci...tak jsem jmim ji udělal. Jen jsem zamlčel, že chci briketovat i v té době dost podceňovanou slámu. 3 týdny zkoumali můj projekt, poté ho zamítli. JH je malé město, tak jsem se neoficiálně dozvěděl, že na základě té hezké kalkulace dostal z mojí banky úvěr na tento projekt někdo jiný asi dva týdny po mé žádosti.
Rok mě to štvalo, pak se změnily podmínky co se týká dostupnosti pilin a bylo vymalováno :) někdy si prostě člověk nějaká tajemství nechat musí.
Odmítám si na nový traktor půjčovat. Někdy mám dojem, že není jistota, co bude za rok dva, takže nechci nic splácet. Navíc to, co bych přeplatil by mi i po odečtení časové hodnoty peněz chybělo :)
Jezdím hodně málo, relativně. Důvodem je minimalizace práce. Sice opět přemýšlím o výkrmu hovězího,ale radši bych to zatím zachoval tak, jak to je. U nás není půda, není v katastru obce. Někteří jako já neprodají a někteří neví, co by za ni chtěli. Katalogově tu nedávno bylo 4,5 louka 2,9 pole, tržně se to zvedlo, naposledy jsem zde nabízel 7,50 a to je slušná cena (moraváci, tohle vůbec nesrovnávejte se svými pozemky! :D ) ale představy některých se pohybují kolem 350tis. za hektar. Jediní holanďané, co sem do 580m.n.m. přišli, jsou budoucí důchodci! a nikoliv zemědělci,ale učitelé. Ale tady už 20 let někteří čekají na bohaté cizince, co koupí jejich 13ha
z nich udělají boháče. Už jim ani neberu iluze tím, že když celý katastr má něco kolem 170ha celkem, (jinak lesy) , rozstrkaných několika směry, tak sem těžko půjde investor, požadující min. 1000ha ve velkých kusech a v úrodných teplých oblastech (aby se mu vyplatila investice do strojů).
Nájmy...prý no radši ať to má družstvo.
Prostě není půda, tudíž nejde držet lepší technika. Ale ono by to bylo stejně komplikované, skladovací kapacity, chovy. Ale i to by šlo vtipně vymyslet. Půda je ovšem základ.
Dobrá debata o olejích :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod bold » 05 led 2012 20:18

Jarek píše:tady nejde radit.Jen říkám co dělám a jak.ty jsi vsadil na rostlinnou výrobu a já na živočišnou,hovězí na výkrm.Kdybych já měl dělat rostlinnou tak už asi nehospodařím.Ale z některých příspěvku se mi zdá(možná se mi fakt jen zdá)že to dělám špatně.že mám velké náklady na stroje a ti co mají staré stroje mají lepší ekonomiku.
Ale já už jsem v situaci že na to mám,a než platit 50000 ročně daň.Dám raději 150000 do splátek nového stroje.
farmarjh mi píše své nízké náklady:ale on strašně málo jezdí.tudíž by mu nový traktor vydržel klidně 50 let.a zase by měl roční náklady hodně blízko těch svých.

Navíc byly tady možnosti.Mladý zemědělec.Proč to nevyužít?Nevím jak jsi na tom s věkem.Ale hektary na to máš.

Aby to nebylo špatně pochopeno, první míček přišel ze strany "jedině nová technika-stará je na nic". Pouze se bráníme a obhajujeme svoji starou techniku, chceme ukázat že svoji práci zvládne a že prostě na novou nemáme. Byl bych nerad kdyby to někdo chápal tak, že nová technika je k ničemu a drahá. Taky bych rád nový stroj ale osobně si ho nemůžu dovolit, radši seženu zánovní postřikovač HARDI nebo rozmetadlo BOGBALLE. To je technika která mně dokáže udělat kvalitu. Co mně bude platný nový traktor když nebudu mít na další stroje.
Mladý začínající neklapl, měl jsem málo bodů, přebrat po někom jsem nestihl (smrt byla rychlejší) stavby jsem taky odmítal. Jo ale jak jsem pochopil stačilo lhát a bylo to.
Srovnávat živočišnou a rostlinou je taky hodně scestné.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod farmářJH » 05 led 2012 20:25

Vše má své. Nový jsem kdysi propočítal, nabídl služby dalším, co jsem jim stejně jezdil,ale na novej bych potřeboval stálý objem práce a odpovědí mi bylo - jo ty budeš mít novej traktor a já ne. Na odpověď - tak si ho kup ty a za těhle podmínek mi jezdi....ee.
Tak třeba jednou se taky zadaří :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod Jarek » 05 led 2012 20:33

Zemědělství je u nás postaveno na dotacích a kdo bude mít strach je brát okrádá sebe a propast mezi těma co je berou bude čímdál tím větší.Nakonec vás odvážnější kolegové pohltí.Je mi jasné že někteří moc odvážní přecení své schopnosti a zaniknou.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod bigbul » 05 led 2012 22:05

Zdravím,taky se zapojím do debaty,kolega Jarek má pravdu kdo bere dotace tak si může dovolit investovat ,když máš dotace jenom na ornou tak se nediv ,že nepořídíš nic nového ,prachy vyrubeš na TTP ,jak jsem někde slyšel na schůzi termín ozelenění tak vám nezbyde nic jiného než jít do i živočišné ,což si myslím ,že je správné aby se krátily dotace těm co živočišnou nedělají.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod neznalek » 05 led 2012 23:09

když už se tu bavíme o penězích na TTP...tam je kouzlo jen v tom, že tam nemusí být žádné nutné náklady na vypěstování...co se sazeb dotací týká... EAFRD/AEO cca 2265 kč/ha, SAPS 4686kč/ha, v případě zatravnění orné jednorázově 6770kč/ha...případně ještě LFA 2888kč/ha a pro blázny ještě EKO, ale tam nevím přesnou sazbu.... nakonec se Vám ale muže stát, tak jako me letos,že přijde začátkem prosince rozhodnutí na SAPS a penize dodnes nejsou na učtě i přes "vracení vzdání se odvolání", jen z toho důvodu, že pošta ztratila doručenku od doporučené dopisu pro SZIF...tudíž penize nemužou vyplatit a nikdo se nepta jestli máme co do huby :? (obrazně :) ) uředníci mají totiž na vše času dost....

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod neznalek » 05 led 2012 23:12

a ohledně zmíněného ozelenění, tak to bude asi trošku jinak, osobně jsem to pochopil tak ,že to je plocha určena k neproduktivnímu využití...platíte za ní nájem/daň+ berete dotace, ale v podstatě jste nuceni na dane vyměře mít úhor/ ne louku/pastvinu...sám doufám, že tohle bude pouze dobrovolné

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod bold » 06 led 2012 08:29

bigbul píše:Zdravím,taky se zapojím do debaty,kolega Jarek má pravdu kdo bere dotace tak si může dovolit investovat ,když máš dotace jenom na ornou tak se nediv ,že nepořídíš nic nového ,prachy vyrubeš na TTP ,jak jsem někde slyšel na schůzi termín ozelenění tak vám nezbyde nic jiného než jít do i živočišné ,což si myslím ,že je správné aby se krátily dotace těm co živočišnou nedělají.

A už jsme tam kde jsem nechtěl být. "prachy vyrubeš" Tohle moc rád nemám. Beru to jako dědictví a jelikož mám ornou tam kde orná byla, tak dělám rostlinnou, to zatravnění půjde na bývalé louky. Jsem zastánce malých rodinných farem (cca do 100ha) kde se zemědělec snaží o údržbu krajiny a ještě z toho uživí celou rodinu. Mrzí mně že u nás na vesnici jsme 3 soukromně hospodařící, přitom je tady hromada selských rodů.
Ohledně dotací, mám nevýhodu že jsem na hané, bydlet na valašsku a mít louky tak jsem na tom úplně jinak. Oheldně dotací se nechám poučit.O co všechno můžu žádat? :shock:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod Jarek » 06 led 2012 09:14

Pícniny můžeš pěstovat i na orné půdě.Nemusíš jí trvale zatravňovat.Osobně moc nejsem zastánce zatravňování.Něco se pomění a když všechno zatravním tak pak nebudu mít žádnou ornou na které bych mohl pěstovat něco jiného než jen trávu.Zatravnění je nezvratný proces.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod bigbul » 06 led 2012 10:21

Zdarec,musím reagovat na své "prachy vyrubeš"hospodařím proto,že mne to baví a beru to jako své životní poslání,náš statek se datuje někde k 16stol a já své poslání beru zodpovědně snažím se o postupné rozrustání a myslím ,že se mi to docela daří,začal jsem v roce 2004 s 1.5ha a čtyřma ocáskama ve chlévě ,dneska jsem na 72ha z toho 50 je mých dobytka mám třicet kusů a každý rok pořizuji jeden nový stroj ,ale to jsem trochu odbočil,u nás v dědině co druhá chalupa je statek a když to vezmu tak v obci hospodařím defakto sám + ještě jeden osmihektarový ,když jsem přišel aby mi najali pole tak jsem povětšinou slyšel stejně za rok toho necháš a v tom horším případě na nás se obohacovat nebudeš.Ano,zatravňoval jsem ornou půdu, ale jen takovou kde byl svah 9% a slinité země to dalo 15ha které dnes používám na louky a pastviny .Dneska je doba asi taková na čem chceš vydělat, na pšenici ani ječmenu se vydělát nedá ,kde přijdeš tak tě oberou a s úsměvem ti řeknou však máš dotace a tady je podstata věci když ty dotace jsou tak chci na nich "vyrubat" co nejvíc,ale nebojte o své pozemky se starám dobře louky a pastviny mám upravené, ze SZIF si na mne každý rok vzpomenou s kontrolou na pozemky , tak si myslím ,že si své"vyrubané" dotace zasloužím i když nejsem jejich příznivec.

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod vik » 06 led 2012 11:44

to neznalek s tim saps to že se ti ztratilo to odvolání je sice smůla,ale po 14 dnech když jim nic nepřijde tak peníze okamžitě vyplácí.sám jsem to předloni vyzkoušel prostě mi asi 14 prosince 2010 poslali ten papír a já už je nechtěl tak jsem jim to neposlal a peníze přišli až 3.ledna 2011.takže jsem byl spokojen.ps vždy na tom papíře je napsáno do 14 dnů pokad tak neučiníš tak je bráno že stim souhlasíš.pokud jim to pošleš dřív tim ti oni vyplatí taktéž peníze dřív.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod neznalek » 06 led 2012 12:47

vik píše:to neznalek s tim saps to že se ti ztratilo to odvolání je sice smůla,ale po 14 dnech když jim nic nepřijde tak peníze okamžitě vyplácí.sám jsem to předloni vyzkoušel prostě mi asi 14 prosince 2010 poslali ten papír a já už je nechtěl tak jsem jim to neposlal a peníze přišli až 3.ledna 2011.takže jsem byl spokojen.ps vždy na tom papíře je napsáno do 14 dnů pokad tak neučiníš tak je bráno že stim souhlasíš.pokud jim to pošleš dřív tim ti oni vyplatí taktéž peníze dřív.


to je sice pravda, tady je ale problém v tom, že se neztratilo rozhodnutí, ani to odvolání, ale právě ona doručenka od rozhodnutí. Nevratila se SZIF a tím pádem SZIF neměl doklad o tom, že rozhodnutí bylo doručeno a tím pádem neběžela ani ona lhůta 15ti dní :roll: Je to kocourkov, nicméně dneska jsme to vytelefonovali az v Praze, s tím ,že už to s poštou dohledali a peníze by měli poukázat do 14 ti dnu :? . A nebyl jsem sám, jen na okrese vím o jednom stejném případu letos...nemyslne nařízení a chyba třetí osoby, zapříčí problémy člověku, ktery splnil všechny požadavky, prošel kontrolami bez ztratiy hvězdičky. No nic, jen jsem chtel poukázat na to ,že vlastně ani ty dotace nejsou dneska tak nějak zaručené :arrow:

Příspěvky: 52
Registrován: 05 črc 2010 20:45

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod jenik.p » 06 led 2012 20:19

Jarek píše:Pícniny můžeš pěstovat i na orné půdě.Nemusíš jí trvale zatravňovat.Osobně moc nejsem zastánce zatravňování.Něco se pomění a když všechno zatravním tak pak nebudu mít žádnou ornou na které bych mohl pěstovat něco jiného než jen trávu.Zatravnění je nezvratný proces.


Promin, ale když to čtu tak ty pro mě nejseš zemědělec. Jednou ročně posekat TTP udělat mizerné seno na podzim zmulčovat a v prosinci pobrat dotace. A pak tady kázat jak to všichni dělají špatně.
Pro mě je zemědělec ten kdo něco produkuje a dokáže se tim uživit a ne jenom čekat s nataženou rukou. Jsem jenom zvědavý co budou dělat ty rádoby ekozemědělci za 10 let, až zrušej dotace.

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod Jarek » 06 led 2012 20:27

Nevím kde jsi přišel na to že ttp se sklízí jednou za rok.Hovězí maso podle tebe není zemědělská produkce.a nevím kde jsi přišel na to že jenom kosím trávu.
je vidět že se vyznáš. :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod bold » 06 led 2012 21:14

osobně bych hovězí dělat nechtěl. I když mně asi nic jiného nečeká, až bude krize tak opět vyklidím chlívek a naskladním 7ks hovězího. Můj sen je soběstačnost, zbytek prodat. Bohužel nynější podmínky jsou jiné.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 52
Registrován: 05 črc 2010 20:45

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod jenik.p » 06 led 2012 21:18

Jarek píše:Nevím kde jsi přišel na to že ttp se sklízí jednou za rok.Hovězí maso podle tebe není zemědělská produkce.a nevím kde jsi přišel na to že jenom kosím trávu.
je vidět že se vyznáš. :D

Stačí si přečíst tvé názory o dotacích. Samozřejmě, že se má posekat a odvézt TTP 2 ročně, ale praxe je někde jinde, seká se v červnu spíš travní sláma než něž tráva. Ta už pak nenaroste a to málo co naroste se vezme v říjnu mulčovačem. Hovězí na maso to je jediná produkce kterou eko"zemědělec" produkukuje a ještě z donucení, protože kdyby jste nemuseli mít VDJ k hektaru tak neděláte ani to hovězí. Samozřejmě jsou i vyjímky, ale těch je hodně málo.

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod Jarek » 06 led 2012 21:36

Nevím jak to děláš ty?Ale já to dělám tak jek se má.
I tvůj názor kdo je a není zemědělec je dost divný.Takže podle tebe je zemědělec ten který jen orá a orá.Nemá ani kus žádného hospodářského zvířete,tudíž nehnojí,nebo vlastně hnojí ale jen práškem.Půda je tak silně ohrožena erozí a je prakticky mrtvá.Srovnej si to v hlavě,než někoho osočíš.
A co se týče dotací,tak na nich bohudík nejsem závislý.Ale opakuji znova-kdo je nebere okrádá sám sebe.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod neznalek » 06 led 2012 21:45

Jarek píše:Nevím jak to děláš ty?Ale já to dělám tak jek se má.
I tvůj názor kdo je a není zemědělec je dost divný.Takže podle tebe je zemědělec ten který jen orá a orá.Nemá ani kus žádného hospodářského zvířete,tudíž nehnojí,nebo vlastně hnojí ale jen práškem.Půda je tak silně ohrožena erozí a je prakticky mrtvá.Srovnej si to v hlavě,než někoho osočíš.
A co se týče dotací,tak na nich bohudík nejsem závislý.Ale opakuji znova-kdo je nebere okrádá sám sebe.


Přesně tak ,navíc podmínky jsou pro všechny potencionální příjemnce dotací stejné...

Příspěvky: 52
Registrován: 05 črc 2010 20:45

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod jenik.p » 06 led 2012 22:04

Zěmědělství je od slova země+dělec. Já mám půdu v perfektnim stavu a chovám se k ní tak aby moje dcera mohla pokračovat bez poklesu výnosů spíš je ještě zvýšit. Zemědělství je umění a věda.To se nedá naučit z jedné příručky o dotacích. Ty na dodacích nejsi závislej, ja bez nich bezproblému přežiju, protože se zemědělstvim živim.

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod Jarek » 06 led 2012 22:34

Ty na dodacích nejsi závislej,------- ja bez nich bezproblému přežiju----------není to totéž? :D

PředchozíDalší

Zpět na Oleje, maziva, filtry, paliva....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků