Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Veškeré Oleje, maziva a filtry, paliva (pohonné hmoty včetně Ad Blue) používané v zemědělské technice.
Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Jaký olej do Zetoru a debata nejen o technice

Příspěvekod bold » 02 led 2012 14:48

Nazdar všichni. Jelikož došlo k vyčištění tohoto chlívu (spam- tímto děkuji adminovi či adminům) tak zakládám vlákno.
Jde o oleje které lejete do UŘ-I,UŘ-II,UŘ-III.
problémové bývá mazání u dlouhých UŘ-II tudíž hlavně do těchto strojů. Osobně tam mám 15W40 od totalu a mazací tlaky za tepla jsou někde u 1atm. Což je dost málo. Nyní mám v plánu tam dát doporučenou M6ADS II. Pokud to někdo měnil, či experimentoval s oleji v tomto stroji tak sem se svými skušenostmi. 8)
Naposledy upravil bold dne 05 led 2012 20:05, celkově upraveno 1
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod farmářJH » 02 led 2012 19:00

dávám do 6748 15W-40 od OMV, Bixxol, nemohu si stěžovat. Kupuju to levně u Auto Štanl v šedesátce sudu a dávám to i do Bělorusa - bagru z r. 1982 a perfektní. Zetor tlaky studenej 5, teplej nad 3, jak jde tlak dolů, vím, že budu měnit nebo že tam není - mám olejničku jako prase. :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod bold » 02 led 2012 20:02

u UŘ-I to tolik problém není, ale dlouhá UŘ-II to je jiná.mazací soustava je tu na hraně.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod farmářJH » 02 led 2012 20:19

no, ten olej je pro moderní motory, čekal bych problém u starších, tedy.
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod bold » 02 led 2012 21:02

jsem se v tom trochu prošťáral a zjistil jsem že čím vyšší poslední číslo tak tím vyšší viskozita při 100 stupních (kdysi mně to kdosi už vysvětloval a základy sice byli ale vykouřilo se mně to z hlavy). A taky jsem zjistil že ideální je předepsaný olej a nemá smysl tam dávat něco zázračného.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod farmářJH » 03 led 2012 12:06

nic zázračného neexistuje :) prostě koupíš slušnej olej, parodie je že cenově mě vyšlo lépe OMV než Paramo a je to. Přitom ten olej je vhodnej i do osobáku, má ale specifikaci pro nákladní vozy. To je vše.
Zázračné přísady jsou k ničemu. Ten olej není nijak extrémně drahý, (žádný z nich) a když se prostě poroučí, což mu Zetor umí docela snadno nadělit při přehřívání oleje ve velkém zápřahu, tak ho vyměním a je to. Mě vždy nadchnou takové ty řeči, jako že olej musí vydržet 600litrů nafty dřív ho neměním atd. Když přestává mazat, vyměním ho. Tou dobou je jako bota, což je neklamná známka toho, že dostal zahulit. Pokud maže , je dobrej, pak ho měním až podle času...kdyby tam náhodou byl moc dlouho. Jenže jak mám jen jeden traktor, tak to se mu nestane :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod Jarek » 03 led 2012 19:03

Když už to má při provozní teplotě tak nízký mazací tlak tak je to s největší pravděpodobností vyběhaný motor.Všude už jsou velké vůle a tlak se ztrácí.Olejem to nezachráníš.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod bold » 03 led 2012 20:48

on je problém možná právě v tom oleji, když jsem to koupil tak tam byl 15W40, ovšem nevím jaká značka, já to vyměnil za 15W40 od totalu do náklaďáků. Jelikož to pořád blbě maže tak skusím vyměnit olej za originál, pokud bude změna k lepšímu tak ušetřím za výměnu šálků. Pokud to nepomůže tak půjdu po jiném druhu závady, výměnu šálků nechávám až jako poslední možnost.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 52
Registrován: 05 črc 2010 20:45

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod jenik.p » 03 led 2012 22:09

Cinol 15w40 Diesel Truck, 12145 maže za studena 5.5 za tepla 4. Dále s nim plnim 7711 a letos ho dám do JD7720 a kombajnu JD T660. Používám ho už 5 let a maximální spokojenost jak s kvalitou tak i cenou. Jen pro doplnění do JD6330P dávám Cinol 10W40 Diesel Truck, jezdí pro správu silnic s radlicí na sních (teda jezdil bych ale je teplo jak na jaře :( )

Příspěvky: 52
Registrován: 05 črc 2010 20:45

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod jenik.p » 03 led 2012 22:31

Jestli máš malé tlaky tak je duležitá je viskozita (mm2/s při 100C)
Cinol 0W30 11,9 mm2/s
Cinol 5w40 13,8 mm2/s
Cinol Diesel truck 10w40 14 mm2/s
Cinol Diesel truck 15w40 14,2 mm2/s
Cinol M6AD w30 13,4 mm2/s
Cinol M8AD 15w50 16,6 mm2/s
Závěr dej tam M8AD a trochu se to zlepší, ale stejně si myslim, že tě stejně čeká v oprava kliky.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod bold » 04 led 2012 09:11

viskozitu při 100 stupních označuje druhá číslovka (letní) tudíž čím vyšší tím větší viskozita při 100stupních. 40 je minimum, lepší by byla 50. Jelikož mám doma sud M6ADSII tak to bude první pokus. 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod Jarek » 04 led 2012 12:32

Pánové je pěkné že řešíte viskozitu.ale nezapomínejte na výkonnostní třídu dle API.Ta je důležitější.Viskozita například 15w-40 může být u deseti druhů olejů stejná ale výkonovou třídu může mít každý ten olej jinou.
Zvláště u nových strojů bych se bál.
Například New Holland Doporučená specifikace oleje je 15W-40 dle SAE a Dle API CH-4 pokud toto dodržím tak jej jedno od kterého výrobce ten olej je.
Ale kdybych tam nalel M7ADSIII tak sice Mám stejnou viskozitu ale už nemám stejnou výkonovou třídu.

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod Jarek » 04 led 2012 12:42

jenik.p píše:Cinol 15w40 Diesel Truck, 12145 maže za studena 5.5 za tepla 4. Dále s nim plnim 7711 a letos ho dám do JD7720 a kombajnu JD T660. Používám ho už 5 let a maximální spokojenost jak s kvalitou tak i cenou. Jen pro doplnění do JD6330P dávám Cinol 10W40 Diesel Truck, jezdí pro správu silnic s radlicí na sních (teda jezdil bych ale je teplo jak na jaře :( )



Pro ty zetory je ten 15w40 Diesel Truck dobrý ale do těch JD určitě ne.Určitě neodpovídá výkonnostní třída.Ale ten Cinol 10W40 Diesel Truck tak to už je o něčem jiném.

Prosímtě od koho kupuješ ty oleje.Rád bych porovnal cenu s mým dodavatelem,jestli by se nadala nějaká koruna ušetřit.dík

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod bold » 04 led 2012 13:37

zatím jsme řešili viskozitu protože řešíme 16145, Výkonostní třída je jeden z nejdůležitějších údajů, ovšem právě u 161 bych ho neřešil- obrazně řečeno. Tento motor byl konstruován pro "obyčejný" olej, a tudíž nemá smysl kupovat nějaký super olej. Poměr cena/výkon by byl hodně neekonomický.Jelikož nízký tlak mazání jest velkým problémem většiny těchto motorů tak bude chyba možná i v konstrukci, jakmile je tento motor starší tak už má problém.
Ovšem na druhou stranu musím poukázat na vlastní skušenost. Když jsem vyměnili v tatrách olej M7ADS a dali tam 10W40 od totalu (podotýkám stejná, možná vyšší výkonová třída) tak nám začali klesat mazací tlaky a to o dost. Na základě této skušenosti mám v plánu návrat k "doporučené" M6ADSII
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod Jarek » 04 led 2012 16:55

bold píše:zatím jsme řešili viskozitu protože řešíme 16145, Výkonostní třída je jeden z nejdůležitějších údajů, ovšem právě u 161 bych ho neřešil- obrazně řečeno. Tento motor byl konstruován pro "obyčejný" olej, a tudíž nemá smysl kupovat nějaký super olej. Poměr cena/výkon by byl hodně neekonomický.Jelikož nízký tlak mazání jest velkým problémem většiny těchto motorů tak bude chyba možná i v konstrukci, jakmile je tento motor starší tak už má problém.
Ovšem na druhou stranu musím poukázat na vlastní skušenost. Když jsem vyměnili v tatrách olej M7ADS a dali tam 10W40 od totalu (podotýkám stejná, možná vyšší výkonová třída) tak nám začali klesat mazací tlaky a to o dost. Na základě této skušenosti mám v plánu návrat k "doporučené" M6ADSII



Já vím že naděje umírá poslední.Možná ti změna oleje o něco málo oddálí smrt tvého stroje.Ale konec už není daleko.
A odpověděl sis sám "jakmile je tento motor starší tak už má problém. "Nechci urážet tvoji techniku ale tvoje 161 není starší ona je stará!!!
Tak jako na všem si zub času vybral svou daň.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 591
Registrován: 06 led 2010 21:30

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod farmářJH » 04 led 2012 17:02

to je sranda, to moje 6748 je v tom případě prastará a bůh ví, jestli má vůbec právo vyjet na louku :lol: :lol: :lol:

ps: ale pokud si srovnáme náklady na motohodinu, vůbec nelituji! :)
Každý pokrok jde pomalu,ale ani Řím nepostavili přes noc!

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod neznalek » 04 led 2012 17:54

mě by zajímalo od jakého stáří se stroj považuje za starý :lol: ?

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod Jarek » 04 led 2012 18:53

Vidím že některých z vás se můj příspěvek dotkl.To chcete svoje "veterány" držet a "lepit jak vlaštovka hnízdo" do nekonečna?
Obdivuju jak se svých strojů zastáváte.Ale jsou to jen stroje na práci.A když mají svoje nejlepší hodiny života za sebou tak je nejvyšší čas je dobře prodat,něco doplatit a jezdit zase 7-10 let téměř bez investic.

Příspěvky: 18
Registrován: 01 črc 2011 15:31

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod brzacek » 04 led 2012 19:00

Ahoj,konečně má tadi někdo rozum,ale neboj Jarku boltn tě zpraží já zastávám i někteří tady nové je nové a ne oprašovat staré vrány s kterích si vitřepaný a ještě machrovat jakí skvělí stroj mám :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod neznalek » 04 led 2012 19:14

....pět minut za zesnulé tvrdé "Y" :? . Nicméně, ne každý - podle Vás- veterán se musí lepit jako ona vlaštovka hnízdo :wink: Tim chci říct, že i dvacet let starý stroj muže byt v lepší kondici, než stroj daleko mladší :arrow:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod bold » 04 led 2012 19:32

Odpovím oběma.
Mám 3ks starých strojů.
7211- od roku 1998 od této doby investice: lamela spojky 1ks
olej motorový 6x výměna.
zetor 16145 od roku 2007 investice: automatický diferenciál+vyvložkování přední nápravy(středový čep) cca 12tisíc
výměna oleje 2x
7045 v rámci přestavby bývalého vyběrače siláže a přestavby na turbo investice cca 70tisíc-ale to neřeším.
investice oprava převodovky cca 10tisíc
lamela spojky 2x
olej 7x výměna
Nechce se mně to počítat ale investice do těchto strojů za celou dobu se vyrovnají roční investici do něčeho "novějšího". Pokud máte nové stroje tak na kolik vás vyjde roční údržba? Stačí odhad.
Každopádně určitě nelepím. Liju do toho jen naftu a sem tam vyměním olej. Musím souhlasit že je to opravdu starý stroj a pohodlí obsluhy je někde úplně jinde, ale svou práci udělá.
Nemám 1,5mega na nový stroj.
Známý má zhruba 300ha orné. teprve před 5ti lety kupoval nový 240koňový traktor.Před tím měl jen 7745,7711 v několika kusech. Ještě minulý rok jezdil postřiky a hnojiva se 7711. Teď to mění za 120 koní v novotě.
Zeptám se přímo kdo z vás dvou má SVŮJ traktor?Myslím tím v osobním vlastnictví ne v práci.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod Jarek » 04 led 2012 20:36

Jestli jsem to dobře pochopil tak otázka padla na mě.
Mám v osobním vlastnictví traktory tři.
Všechny jsem kupoval nové.
Zetor proxima 7421 rok 2005
New Holland T6050 rok 2008
Forterra 125 rok 2010
Trocha historie
Začínal jsem v 91 se starou 67 na 10 hektarech,takže od nuly.Nedostal jsem žádné pozemky ani žádné stroje na restituce.V 94 jsem měl hektarů 50 a koupil jsem si svůj první nový traktor.Byla 7211 a stála 360 000 korun.Další nový traktor byl zetor 6341 který jsem si koupil v roce 2001.
ani jeden už nemám.7211 jsem prodal když jsem kupoval proximu a dostal jsem za ni 200 000kč
6341 jsem koupil za 770000korun a když jsem kupoval Holanda tak jsem ji prodal za 500 000 na protiúčet.

A s přehledem si můžu dovolit říct.Nové je nové a opravené nebo po generálce už nikdy nebude nové.

V dnešní době mám 300ha z toho 100 vlastních.K tomu 150 býků na výkrm.Převážná většina mých strojů není starší než 5 let.

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod Jarek » 04 led 2012 20:46

Otázka na tebe Bolde
Na co máš tři traktory když u Tebe není práce ani na vytížení jednoho traktoru.Já měním olej v traktoru 3 krát do roka a ty 6 krát za 13 let.Takže u Tebe traktory stojí.

Příspěvky: 18
Registrován: 01 črc 2011 15:31

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod brzacek » 04 led 2012 21:00

Boltne,ještě jsi zapoměl ve svém výpočtu napsat nějaké čerpadla které jsi někde řešil.Jinak má tři traktory místo jednoho pořádného,kdyby skusil něco nového tak by mluvil jinak,taky by mě zajímalo jestli jako žoldák by šel bojovat s řemdichem a kuší když tak háji ty staré vehikly. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
P.S. Mám tu nápovědu abych psal slušně v Polsku jsme češtinu neměli :cry:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod neznalek » 04 led 2012 21:26

105ha...rostlinka i živočišná včetně mléka, dělám na tom sám, kolem kravek a papírů mi pomáhá mamina...mám 4traktory ve stáří 49-7let (30-125...zahraniční i české)...ani s jedním nemám problém, který by me přesvedčil o tom, že je musím vyměnit...ono pokud nema člověk ruce tak nějak dozadu, poradí si s ledasčim... a abych si rejpnul, během tohoto roku budu kupovat další...tentokrat nový a silnější než ostatní, ty starší si ovšem ponechám :wink: nechci se Vám plest do diskuze, ale takove řeči co tu vedete, me osobně docela zvedají ze židle.. :wink: Kolega Jarek určitě neshopodaří "sám", určitě je v tom zainteresováno více lidí...pak je situace uplně jina, to ovšem nezavdává důvod k tomu říkat, "já mám, ty ne, tak koukej jak se to má dělat". On totiž univerzální návod tak nejak neexistuje

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod Jarek » 04 led 2012 21:33

Já tady taky nikomu neříkám že já mám a ti co nemají že něco dělají špatně.
Bold položil trochu rýpavou otázku.Jen jsem odpověděl.
Jsme na to tři.Já syn a jeden zaměstnanec.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod bold » 04 led 2012 21:35

Jarek píše:Otázka na tebe Bolde
Na co máš tři traktory když u Tebe není práce ani na vytížení jednoho traktoru.Já měním olej v traktoru 3 krát do roka a ty 6 krát za 13 let.Takže u Tebe traktory stojí.

přesně tak, nemám tolik práce abych vytížil všechny traktory. Mám pouhých 40ha a jak jistě uznáš tak vzít si traktor za mega a půl je sebevražda.
Začínal jsem se 7011 branou v restituci. Pak sehnal vyběrač siláže za 100 tisíc a dotvořil z něj traktor. Pak se povedlo sehnat 72 z odprodeje z firmy. Když jsme orali tak jsem oral se 7211 a otec s 7045 a honili se dva traktory. Takto se to provádělo až do roku 2007 kdy jsem sehnali 16145. Teď ořu sám se 161 a dělám to samé co jsme dělali dva. Držím 7211 do postřikovače, do hnojení UH,sázení brambor, vyorávání, sekačka a jiné. 16145 mám do přípravy, podmítky, orby. 7045 ta hlavně seje a mám ji na malé kousky polí (orba,příprava)
Jsem rád že jsi mně odpověděl na můj dotaz, pokud máš 300ha tak jsi v úplně jiné situaci jak já, to jistě uznáš. Jsem spíš kovozemědělec, nepatřím mezi velkosedláky. Oproti tobě jsem záhumenkář. Nevynáším svoji techniku do nebe a taky nehaním nové stroje. Rád bych něco novějšího ale jak jistě víš, tak koupit stroj s fůrou motohodin, byť novější, nemusí přinést kýžený úspěch. Když se mně rozsype Zetor, tak ho dám za pár korun dohromady doma, když se rozsype něco zahraničního tak je to ranec a spoustu toho doma neudělám.
Je hlavně potřeba poukázat na množství hektarů a rozdílnost našich farem. 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod bold » 04 led 2012 21:42

brzacek píše:Boltne,ještě jsi zapoměl ve svém výpočtu napsat nějaké čerpadla které jsi někde řešil.Jinak má tři traktory místo jednoho pořádného,kdyby skusil něco nového tak by mluvil jinak,taky by mě zajímalo jestli jako žoldák by šel bojovat s řemdichem a kuší když tak háji ty staré vehikly. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
P.S. Mám tu nápovědu abych psal slušně v Polsku jsme češtinu neměli :cry:

neodpověděl jsi mně na otázku, takže znovu- Kolik vlastníš vlastních strojů?
Otázka volby techniky je přímo úměrná rozloze a technologii. Tudíž na mých 40ha stačí mé 3 stroje.
S řemdichem a kuší bych klidně bojoval pokud nebude protivníků moc a budou na to vhodné podmínky. Do 2m je taky lepší nůž než střelná zbraň. :lol: :lol:
Kdyby jsi hned řekl že pocházíš ze severu tak jsem tvoji češtinu taky neřešil. A řešit ji nebudu.
P.S. čekám na odpověď na mou otázku.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 18
Registrován: 01 črc 2011 15:31

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod brzacek » 04 led 2012 22:04

Podle pravy odpovim,jako kluk z města nevlastnim zadny stroj,ale chodim s holkou ti maji na karvisku statek a seznamili jsme se tak byl jsem tam na službě,takže po svatbě v letě budu hospodařit se svou ženou,potom ti dám vědět co a jak,jinak jsem zastancem noví techniky. 8)

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: Jaký olej do Zetoru

Příspěvekod Jarek » 04 led 2012 22:11

bold píše:
Jarek píše:Otázka na tebe Bolde
Na co máš tři traktory když u Tebe není práce ani na vytížení jednoho traktoru.Já měním olej v traktoru 3 krát do roka a ty 6 krát za 13 let.Takže u Tebe traktory stojí.

přesně tak, nemám tolik práce abych vytížil všechny traktory. Mám pouhých 40ha a jak jistě uznáš tak vzít si traktor za mega a půl je sebevražda.
Začínal jsem se 7011 branou v restituci. Pak sehnal vyběrač siláže za 100 tisíc a dotvořil z něj traktor. Pak se povedlo sehnat 72 z odprodeje z firmy. Když jsme orali tak jsem oral se 7211 a otec s 7045 a honili se dva traktory. Takto se to provádělo až do roku 2007 kdy jsem sehnali 16145. Teď ořu sám se 161 a dělám to samé co jsme dělali dva. Držím 7211 do postřikovače, do hnojení UH,sázení brambor, vyorávání, sekačka a jiné. 16145 mám do přípravy, podmítky, orby. 7045 ta hlavně seje a mám ji na malé kousky polí (orba,příprava)
Jsem rád že jsi mně odpověděl na můj dotaz, pokud máš 300ha tak jsi v úplně jiné situaci jak já, to jistě uznáš. Jsem spíš kovozemědělec, nepatřím mezi velkosedláky. Oproti tobě jsem záhumenkář. Nevynáším svoji techniku do nebe a taky nehaním nové stroje. Rád bych něco novějšího ale jak jistě víš, tak koupit stroj s fůrou motohodin, byť novější, nemusí přinést kýžený úspěch. Když se mně rozsype Zetor, tak ho dám za pár korun dohromady doma, když se rozsype něco zahraničního tak je to ranec a spoustu toho doma neudělám.
Je hlavně potřeba poukázat na množství hektarů a rozdílnost našich farem. 8)




Nechci touto diskusí nikoho urážet ani ponižovat ani se s nikým hádat.Dělím se o vlastní zkušenosti,úspěchy a neúspěchy.
Máš pravdu že jsi v jiné situaci než já.Otázka je jestli ti takový stav vyhovuje a jen ho udržuješ nebo chceš svůj podnik rozvíjet a zvětšovat.
Můj otec vždycky říkal že musím jít s dobou,jinak mi všichni ujedou a já jim nebudu schopen konkurovat.
Co se týče traktorů vždycky jsem kupoval a kupovat budu zetory.Jsou relativně levné a provoz a údržba je i 10 krát levnější.Náhradní díly i 50 krát.
O tom mě přesvědčil můj úlet na zahraniční traktor.Nemůžu ovšem nadávat na jeho spolehlivost ne pohodlí.Ale když jsem trochu počítal tak než držet cizí traktor tak raději někoho zaměstnám a koupím nového zetora na kterého se tady ze všech stran nadává.
a co je lepší jezdit v předraženém traktoru nebo "nejezdit vůbec a dívat se jak se potí zaměstnanec"
A se 40 hektary bych se nového traktoru nebál.Kolegové mají i míň a taky koupili nové traktory.
Nechci radit,ani navádět.Určitě máš traktory v perfektním stavu.Takže by šly velice dobře prodat.Kdyby jsi prodal ty dva malé zetory tak máš na polovinu nového 80-ti koňového traktoru,který by zastal práci za oba,a ještě by si sobě a třeba synovi udělal radost.
Na závěr nekupuju nové stroje jen proto že nové je nové ale kupuju to i proto,že my chlapi jsme pořád děti a máme obrovskou radost z nových hraček.

Další

Zpět na Oleje, maziva, filtry, paliva....

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků