chlazení motoru

Příspěvky: 11
Registrován: 03 pro 2009 21:31

chlazení motoru

Příspěvekod Švorčík Rudolf » 28 zář 2018 22:22

Prosím o radu. U traktoru zetor 5245 se rychle přehřívá motor při vyšších teplotách vzduchu už při jízdě do vyššího kopce. Provedl jsem důkladné vyčištění chladiče, vyčištění chladící soustavy kde po vypuštění vody nebyla voda znečištěná, výměnu termostatu, řemen je napnutý, kapalina neubývá. Nevím už v čem je závada. Děkuji předem za radu.

Příspěvky: 1109
Registrován: 14 lis 2009 15:49

Re: chlazení motoru

Příspěvekod slava » 29 zář 2018 18:02

je také prehraty chladic ? je totiž moznost ze voda necirkuluje muze byt utrzena vrtulka ve vodni pumpe jak jsi cistil chladic je jistota ze neni zaneseny vodnim kamenem ?

Příspěvky: 11
Registrován: 03 pro 2009 21:31

Re: chlazení motoru

Příspěvekod Švorčík Rudolf » 29 zář 2018 21:45

Použil jsem přípravek na vodní kámen pro chladiče motorů, voda však při vypouštění byla čistá. Motor se přehřeje tak, že se voda začne vařit v chladiči.

Příspěvky: 1109
Registrován: 14 lis 2009 15:49

Re: chlazení motoru

Příspěvekod slava » 30 zář 2018 09:35

vezmete svareci drat a zkuste jestli jde zasunout do všech kanalku chladice pristupnych nalevacim otvorem pak se da usoudit ze i ostatní kanálky budou pruchozi ja jsem se také pokousel rozpustit usazeny kamen v chladici ale když jsou kanálky neprůchozí tak se to nepodari snad to jde při oprave chladice kdy se maci v louhove lazni ale v domacich podmínkách to jde tezko radeji jsem poridil novy chladic

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: chlazení motoru

Příspěvekod tonik » 30 zář 2018 10:49

Pokud při nalejvání vody do chladiče voda proteče tak je průchozí, bavíme se o tříválcovém motoru, ten se uchladí i s polovičním chladičem. Pokud je ucpanej chladič a dobrá vodní pumpa tak se splošťuje spodní hadice od chladiče. Chce to pracovat trochu systémově. Odpoj horní hadici, nastartuj motor a přes víčko chladiče tam pouštěj vodu a uvidíš zda protíká voda, práce na 5minut. Co tam máte za vrtuli? Jestli lejete 30let do motoru každej den kamenitou vodu, tak to nikdo nevičistí. Dřív jsem čistil louhem, 0,5kg a týden.
Co je tam za chladič?
V traktorech mám 30let staré chladiče a drží, kdo si z okolí koupil novej, tak vydržel max tak 5 let.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: chlazení motoru

Příspěvekod bold » 30 zář 2018 11:55

Osobně bych sundal vodní pumpu a zkontroloval v jakém stavu je vrtulka. Dále pak pokud má motor termostat tak ho zkusit vyhodit. a v neposlední řadě bych zvážil chladič. když je zanesený tak je o dost těžší.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: chlazení motoru

Příspěvekod tonik » 30 zář 2018 17:23

Bolde, kolik váží chladič a jakej, to je neprokazatelné. Nejjednoduší je povolit horní hadici a po povolení dvou sponek víš jestli to čerpá. Může bejt prasklá vložka, hlava atd. Mohla bejt opravovaná vodní pumpa a někdo tam dal špatné vnitřnosti atd.

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: chlazení motoru

Příspěvekod miki » 02 říj 2018 07:26

Také to vidím na spatnou pumpu.
Ale ještě je jedna možnost. Taková záludná. Máš dobře poskládanou vrtulku (větrák) na chladici? Aby jsi tam neměl čtyři lopatky, dvě na jednu stranu a dvě na druhou. To by ti pak nešel vzduch přes chladič
Překovejme meče v pluhy a naopak

Uživatelský avatar
Příspěvky: 140
Registrován: 06 říj 2007 17:41

Re: chlazení motoru

Příspěvekod venca43 » 04 říj 2018 18:57

Mně to dělal chladič. Polský je tam 13let a drží.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: chlazení motoru

Příspěvekod bold » 07 říj 2018 09:11

no upřímně ohledně váhy chladiče, pokud je zarostlý tak je těžký jak prase, problém je že se nezanese hned všechno, takže je neprůchodná polovina a zbytek zanesený což rovněž blokuje přenost tepla. Na nakladači se hřál motor, pořád se řešila průchodnost chladiče- prolévalo se to vodou a normálně to protékalo, a když se potom tahal ven tak bylo poznat že je tam cosi "navíc" . Vyměnil se chladič a byl klid.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 477
Registrován: 24 dub 2015 10:30

Re: chlazení motoru

Příspěvekod tonik » 07 říj 2018 09:23

Mám doma novej chladič ČSSR a váží o 1kg víc jak novej polskej. Ty to poznáš, protože jsi ho parkrát vyndaval, ale někdo kdo jen kontroluje, tak nemá představu kolik to má vážit. U kamaráda, kde jezdí s traktorama deně, tak tam chladič vydrží tak 2 roky a pak se rozpadne,. Rěší to tak, že skupuje staré a nechá je opravit.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: chlazení motoru

Příspěvekod bold » 08 říj 2018 08:18

pokud je zarostený, tak je podstatně těžší. kurnik vadí mně že jsem ten starý vyhodil, ale když popřemýšlím a prohrábnu paměť tak byl tak o 5kg těžší minimálně a to pozná i laik. Já osobně bych vyhodil jako první termostat, pak omrkl vodní čerpadlo a kdyby se to nezlepšilo tak chladič. (předpokládám že je motor čistý)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Zpět na UŘ I

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků