zetor 12045

Příspěvky: 59
Registrován: 06 pro 2009 19:20

Re: zetor 12045

Příspěvekod zts18345 » 17 úno 2011 13:59

Vojtíshek píše:zdravím
chci se ještě naněco zeptat kousek víš se narazilo na 12245 má ty samí problémi jako 16245 elektrika portal atd...
nebo jeto 12145 a nato daná 2ková kabina a jeto to samí?

no ja by som povedal ze to bude to iste ako 16245 az na ten motor +prevodovka ale zbytok bude ten isty takze asi hej mi sme tu mali 16245 a ta okrem tej elektriky bola ok

Příspěvky: 1
Registrován: 26 kvě 2011 15:22

Re: zetor 12045

Příspěvekod matik zetor » 26 kvě 2011 15:26

chcel by som sa opitať ako idu rychlosti na zetoroch 16145 alebo 16245 to je ta ista technika nie ?

Příspěvky: 18
Registrován: 02 dub 2011 21:55

Re: zetor 12045

Příspěvekod jany8011 » 27 kvě 2011 22:16

matik zetor píše:chcel by som sa opitať ako idu rychlosti na zetoroch 16145 alebo 16245 to je ta ista technika nie ?

neni to tak celkom 8011-12245 ma 4 rychlosti a vsetky 160, 161, 162 maju 3 rychlosti inak je to to iste len ako keby si nemal jednotku

Uživatelský avatar
Příspěvky: 323
Registrován: 03 pro 2007 20:33
Bydliště: Levice okolie (SR)

Re: zetor 12045

Příspěvekod CBS » 10 črc 2011 22:50

V skutočnosti nemajú 3, namiesto tohto súkolia sú ostatné kolesá širšie. 16045 mali však ešte 4 rýchlosti, 3 rýchlosti mali až novšie.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: zetor 12045

Příspěvekod poulm » 12 črc 2011 13:04

Napadla mne jedna věc,když se 120-121ky předělávají na rychlé převodovky 40km/h a 161ky ne, tak pokud by ten traktor byl nasazený z 90% jen do dopravy po cestě, zvládla by ta převodovka ve 121ce,kdyby se tam dal motor ze 161ky?
Uvažuji,že když by ten traktor nebyl nasazený do silových prací, jako je orba apod.,ale spíš do rychlosti na silnici, tak by to snad mohlo vydržet, akorát netuším,jak velké rozdíly jsou v diferenciálech a koncových převodech mezi 121kou a 161kou, zvlášť,pokud bych uvažoval jen o přestavbě traktoru 12111,protože na cestě ten přední náhon už je celkem zbytečný.

Kamarád si na jaře koupil Z12111,má ho jen do dopravy na vození dřeva,stěpek,fekál,v létě žně, na podzim řepu atp. Bude si tam předělávat převodovku na rychlou a pokud by se tam ještě daly zadní kola 38" nebo 42" a motor ze Z161, tak už by to s návěsem nebo autovlekem BSS pěkně lítalo po cestě a bez problémů zvládalo i kopce. Chce si tímto traktorem nahradit svého starého Liaze MTSP,se kterým už je problém dělat každoroční STK, má velkou pojistku a ještě ho začínají otravovat se silniční daní, to vše u traktoru odpadá, u něj má STK na 4roky,pojistka 650kč atd.,což jsou vše hodně ušetřené peníze a starosti.

Co si o tom myslíte, je to reálné, nebo je lepší raději zůstat u původního motoru 121???
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 114
Registrován: 21 led 2009 21:40

Re: zetor 12045

Příspěvekod premo » 12 črc 2011 18:48

já bych zůstal u 121 kámoš taky předělal 12245 na 16245 a stačila chvíle v secí kombinaci a převodovka to nevydržela tak se opravila a stalo se to znovu tak tam dal 3rychlostní ze 161 a je to bez problému ,když se dobře poladí motor ze 121 tak se vyrovná horší 161 totˇmůj názor.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: zetor 12045

Příspěvekod bold » 12 črc 2011 19:35

Zatížení 161 v orbě nebo v dopravě je stejné. Pokud jede motor na doraz tak to převodovka musí přenést. pokud někdo navýší výkon a pak tomu dá "nažrat" tak to převodovka nevydrží. osobně si myslím že 120 koní do dopravy stačí.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: zetor 12045

Příspěvekod poulm » 12 črc 2011 22:19

V tom s tebou souhlasím, nicméně uvažovat o výkonu jako takovém přenášeném přes převodovku je už dost zavádějící,protože je to čistě teoretická veličina, spíš je třeba uvažovat o přenášeném kroutícím momentu. Uvažuji tím směrem,že při orbě se jezdí na nízkou rychlost,tudíž převodovka kroutící moment od motoru mnohokrát znásobuje, kdežto u silničních rychlostí je ten krouticí moment přiváděný na kola mnohem menší, tudíž si myslím,že navýšení výkonu o 30% by mohla vydržet.
Jenže na druhou stranu už jsou ty převodovky i na ty motory 121 dost slabé, původně byly přece navržené na traktory Z8011, takže už z tohoto pohledu je to strop.

Těch 120koní do dopravy stačí relativně do rychlosti 40km/h s přívěsem naloženým tak optimálně okolo 10t, na rovinách třeba o trochu víc,jenže u nás jsou dost kopce a tam člověk hledá každého zatoulaného koně. :cry:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: zetor 12045

Příspěvekod bold » 13 črc 2011 09:56

Souhlasím že záleží i na kroutícím momentu. Bohužel u UŘ-II je převodovka 1-3 u 161 nebo 1-4 u 121 jako druhá, takže napřed přes převodovku 1-2-Z a pak až přes 1-2-3 (1-2-3-4) Proto začali problémy s druhou převodovkou.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: zetor 12045

Příspěvekod poulm » 19 črc 2011 09:42

Máš pravdu,ono těžko šponovat něco,co už jede i tak na doraz.
Škoda,kdyby ta převodovka ze 120ky měla výkonovou rezervu třeba do 200koní, tak by to byla zajímavá varianta do dopravy v provedení Z12111 s motorem 161 na kolech 38-42" a těmi rychlými převody na 40km/h.Ale to už je jedno,byl to jenom nápad.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: zetor 12045

Příspěvekod bold » 20 črc 2011 08:37

vývoj šel jiným směrem, byla vyvynuta škoda která měla 180 koní, poměrně slušný přenos síly, bohužel se to nedotáhlo, byl to pokus a dalo by se říct že všechny škodovky jsou jezdící prototipy sériově vyráběné- na všší výkony nám dodávali soudruzi z sssr kirovce
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: zetor 12045

Příspěvekod poulm » 20 črc 2011 20:06

Když už se tu bavíme o převodovkách UŘ2,tak jak je na tom třeba Z16145? Vyhovuje ten tříkvalt na ten motor,jaké jsou tam vážná slabá místa???
Zajímá mne to z pohledu větší zátěže,třeba při orbě atp. Na 120kách,když se hodně zapřáhly,třeba do pateráku,tak odcházely hlavně dvojky.

Čistě teoreticky,kdybych se rozhodoval mezi Z12145 a Z16145, co by jsi mi doporučil z tvého pohledu? Ty už právě Z16145 máš a rád bych věděl,jestli jsi s ním spokojený.

Na tohle téma už tu možná někde vlákno bylo,ale zajímá mne co si o tom myslíš konkrétně ty.Dík.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: zetor 12045

Příspěvekod bold » 21 črc 2011 12:04

No je to podle názoru každého soudruha :lol:
161 Má problém v absenci vhodného převodového poměru u vyšších rychlostí. Ale mně osobně to stačí, když ořu tak jedu redukovaná 3 (želva/zajíc) nebo plná 1 (většinou želva, když je lehčí půda tak i zajíc)
U přípravy je to znát víc, potřeboval bych něco mezi 1 a 2 plnou, páč jednička je moc pomalá a dvojka rychlá, ideální by bylo mít na plnou 1 se zajícem želvu a na plné 2 se želvou zajíce. Ale jinak se dá celkem vybrat. Pokud to chceš i do dopravy tak doporučuju jednoznačně 121 poskládanou na 40km/h, protože 161 se svými 25km/h je dost pomalá (na ten výkon)
Jo ještě jeden dotaz , nepovaluje se někde u vás podvozek na kontejnery ( co tahali právě 161)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: zetor 12045

Příspěvekod bigbul » 21 črc 2011 12:19

To je právě ono vy tady hledáte využitelnost převodovky která byla dobrá tak v nějakých osmdesátých letech,když se podívám zpět když jsem orával s 8011 atak jsem jezdil 2 malá velká,dneska mám čtyři stupně pod zatížením v šesti řadách takže si vyberu a mám forotu .Chlapi zbavte se těch starých krámů kupte co lepšího ušetří Vám to spoustu starostí a nervů.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: zetor 12045

Příspěvekod neznalek » 21 črc 2011 13:56

tady se můj názor s kolegou bigbullem trošku liší, staré stroje bych určitě neodepisoval, pokud se bavíme o traktorech tak svoji praci zastanou určitě tak jak mají s tím, že vetšinou je závada v "železe" a dokažu si ji doma opravit, pokud ovšem trávim v danem stroji vetšinu sveho pracovniho života, je jistě lepší mít vykonejší, flexibilnejší a hlavně pohodlnejsi stroj :wink: u závěsné techniky je tomu trochu jinak...např. proč pluh nebo návěs za pul milionu, když za cenu šrotu udělám stejnou práci s PHX - potažmo přetypovaným autovlekem :) (bavíme se samosebou o podmínkách malého zem. podniku, kdy majitel je zároven jediny zaměstnanec :wink: )

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: zetor 12045

Příspěvekod poulm » 21 črc 2011 14:52

O tom to hlavně je,jde o oběm práce a využitelnost.
Já bych se novému stroji nebránil, ale při mém objemu práce by se nezaplatil, tak mi zbývá laborovat se staršími. O traktorech pod 100koní vůbec neuvažuji a těch starých nad 100k moc není. :? Tam připadá v úvahu Z12145,Z16145,ŠT180 popř Kirovec. Teď mám sice jenom ZT303,který má v originále 100koní,s turbem jsem teď někde na 120-130k,uvažoval jsem i o šestiválci z IFY L60 nebo Liaz,ale to by mi zase převodovka dlouho nevydržela,tak jsem zase na začátku.Zatím mi to sice bohatě stačí, ale předpokládám, že se priority budou brzo měnit.

Co se týče přípojných strojů tak s tím souhlasím,mnohé staré svou kvalitou a betelností předčí některé nové jak životností,tak náklady na provoz a ceny dílů.Je to tak jak psal "neznalek",do dopravy autovleky BSS apod., do oreb PHXy,staré těžké smyky či kombinátory apod. Ale je to zase subjektivní, mnohým už ani tyto stroje nestačí a potřebují větší,ale to už se bavíme o podnikách řádově v tisícovkách hektarů.Menším zemědělců co mají řádově do 100,možná i do 500ha tyto staré stroje vystačí,nebo je mají na výpomoc k těm novým.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: zetor 12045

Příspěvekod bigbul » 21 črc 2011 15:02

Já staré stroje nezavrhuji,ale co se týče traktoru tak určitě sami víte když sednete do nového je ta práce o něčem jiném,netřepete se strachy jestli práci vůbec doděláte, nemohu souhlasit s Neználkem to je asi věc názoru třeba vleky beru , mám na žně tři vleky 9t celková hodnota 36tis za dalších 20tis. jsem je poléčil s každým ročně odvezu asi 10fůr a dva vleky pomalu celý rok stojí tak proč návěs za půl mega ale pluh trápit se s PHX nebo dělat s něčím novým je velký rozdíl .

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: zetor 12045

Příspěvekod poulm » 21 črc 2011 17:00

No,do mnohých půd tady u nás se hodí jedině PHX,je rozdíl jestli zlomím ostří za 250kč nebo za 3500kč,ale to je taky na dlouhé diskuze,každopádně s pěkným otočným pluhem je vždy radost dělat.

Jinak co se týče traktoru,tak bych si taky rád sedl do pěkné Valtry apod.,ale zatím na to nedosáhnu,časem možná jo,to ukáže čas.
Problematika poruchovosti a životnosti je taky běh na dlouhou trať a mnoho sporů,nicméně si myslím,že když si člověk řádně opravuje a udržuje i ten starý traktor a ví o každém šroubku,tak ta střední doba poruchovosti bude skoro stejná jak u nového stroje.Mnozí s tím možná nebudete souhlasit,ale u zemědělství se vždy preferovala jednoduchost a opravitelnost,aby si mnohé uměl traktorista opravit sám,což v dnešní době je už horší,když mi v novém traktoru zablikají kontrolky a zastaví se,tak mi nezbývá nic jiného než volat servis a nějakého guru s noťasem a mezi tím musím čekat a práce stojí,ale to je taky věcí názoru.

Faktem pořád zůstává,že mnozí "malí" zemědělci do 300ha,co si před nějakým rokem pořídili nějaký nový traktor a stroje za něj,tak jsou v dnešní době nuceni se jich sbavit a vrátit se ke starým krystalům a zetorům,protože je už finančně v dnešní době neudrží,tak jak to měli třeba před třemi nebo pěti lety naplánované a není jich zrovna málo jen v okolí mých známých. :shock:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: zetor 12045

Příspěvekod bold » 21 črc 2011 21:15

rád bych se zbavil starých strojů a koupil nové, ale kde na to vzít? Pokud mám výměru někde kolem 50ha tak nepotřebuju 200koní. Díval se někdo po strojích o výkonu do 90koní? Nic solidního jsem nenašel. Potřebuju něco do postřikovače a jiných lehkých činností. Těch 30ha poskáču s pluhem i ve 161. ale v 7211 trávím hodně času a jezdit se 120 kobylama v postřikovači mně připadá rozežranost.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: zetor 12045

Příspěvekod poulm » 21 črc 2011 21:27

Můj známý má pěknou Valtru s čelákem,dělá vesměs jenom louky a skot na volné ustájení,pár hektarů s tím taky oře,ale jenom,aby měl obilí pro vlastní spotřebu.
Nevím jeho typové označení,ale je s ním moc spokojený,má okolo 90-100koní a dělá s tím všechno,už ho má 3roky a bez jediné závady,reverzor má mechanický s vyšlapáváním spojky,to mu prý trochu vadí,když celý den nakládá a vozí balíky,jinak OK,tyhle stroje se mi moc líbí a jelikož jsou to traktory určené původně do lesa,tak je to na té konstrukci také vidět.
Cenově na tom také nejsou ve srovnání s ostatními tak hrozně.
Jinak měl také co dělat aby utáhl měsíční splátky,ale už se z toho nějak vykousal a jede dál.Kupoval si k tomu i nějaké nové stroje,diskovku na sečení, obraceč a shrnovač a lis na kulaté balíky.Má okolo 50ha a v orném asi 10,k tomu má starou 57ku na potahování vlečky kolem kravína a funguje celkem spokojeně.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: zetor 12045

Příspěvekod bigbul » 21 črc 2011 22:38

Musím konstatovat ,že já se svými 65ha jsem si dovolil koupit nový traktor JD 6430 115k,do měsíčních splátek bych nešel z jednoduchého důvodu protože bych na ně neměl ,ale jsou další možností financování které je možno využít,mám úvěr ročně platím 150t což není až tak moc a dá se to hravě zvládnout.Každý rok kupuji za hotové jeden nový stroj. K tomu mám ještě 6911 na takové potahovačky .To ,že takový traktor využívám i obraceči nebo skulovači už pouštím jedním uchem ven,tady jde o radost a pohodu z práce a to ,že projedu o 150l nafty více tady nehraje žádnou roli. .To ,že tu někteří brečí mě utvrzuje jen v tom ,že proto nechtějí nic udělat podstoupit nějaké riziko ,ale bez toho to nejde tak ať se nediví ,že skáčou ve starých střepech.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: zetor 12045

Příspěvekod neznalek » 21 črc 2011 23:42

navrhuju založit nové vlákno a toto tam přesunout. Ohledně sezonního splácení mam stejnou pozitivni zkusenost jako bigbull...seci kombinace splacena, traktor bude splacen pristi rok, svinovací lis nově zakoupen za 4 roky.....v podstate to vse bezproblému pokryjí dotace a jeste zbude na nákup zavesoviny za hotové, eventuelne větsi opravy té starší.... kdo bude argumentovat úroky, na ty velkou měrou přispívá PGRLF :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: zetor 12045

Příspěvekod bold » 22 črc 2011 08:15

Každý máme svůj názor a své důvody. Minulý rok jsem málem skončil, obilí mně z většiny sebrali přívalové deště, na to se nějaká pojistka nevstahuje, výnos mizerný. Jediné štěstí je že i při svých 40ha chodím ještě do práce a tak jsem měl dát co do huby. Letos mám bohužel už zelený úvěr. Do obilí mně pořád teče. Ale jsem v klidu, páč nemám žádné dluhy které bych nemohl doplatit. Navíc ještě dávat 10 let cca 150 tisíc pro mně není. je to pěkná představa jezdit v novém, ale já osobně nepatřím mezi vás odvážné, kteří si vezmou úvěr přes milion. Mám asi odlišný názor ale myslím na zadní kolečka, může se stát cokoliv a co pak řeknou děti až dojde na lámání chleba. Banka svoje prachy dostane kdykoliv, je jí jedno že že jste mrzák nebo po smrti, zabaví cokoliv, prodá a hotovo. Barák jsem postavil bez dluhů a bez dluhů chci i zůstat.
Toto je můj názor a nemám potřebu někoho přesvědčovat že je vhodný i pro něj. :)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: zetor 12045

Příspěvekod bigbul » 22 črc 2011 09:45

Re Bold, Jak to tady čtu tak se opravdu divím ,že jsi ještě neskončil ,máš svou práci tak proč se hampasíš na poli když z toho nic nemáš.Neboj se já taky myslím na zadní kolečka a proto bych nikdy za nic neručil barákem ,když jsem kupoval pole ručilo se polem to samé i s traktorem a úvěr na deset let nevím kde žiješ. :lol: Když se nezájímáš trochu možnosti financování jak a kde co využít tak se nediv ,že budeš řešit nějaké čerpadla a jiné ptákoviny .Nebojse ,nejsem žádný dobrodruh který si nabere ůvěru a nevím ještě čeho ,ale smažím se všechno promyslet a usnadnit a zpříjemnit si práci ,ale když se budu bát tak nic moc asi nedokážu.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: zetor 12045

Příspěvekod neznalek » 22 črc 2011 09:52

ano zklad je nedavat do zástavy nic co by mi molo citelně chybět. nastěstí v denšní době stačí ručení nakupovaným strojem/ nemovitostí. Na druhou stranu chápu Boldovo přístup, pokud ma rodinu a děti, je to trochu o něčem jiném, ale tohle já osobně zatím řešit nemusím

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: zetor 12045

Příspěvekod bigbul » 22 črc 2011 10:02

Já osobně mám taky rodinu děti,rodový majetek který se snažím aby se rozrůstal a hlavně aby po mě něco zůstalo a syn mi třeba neřekl :Tati ty jsi nic nedokázal když se celý život bojíš. Ano toto je věc názoru je třeba i trochu riskovat, ale záleží jak se kdo k tomu postaví.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: zetor 12045

Příspěvekod bold » 22 črc 2011 12:21

ono je to všechno složitější.....Až se někdy potkáme tak si můžem popovídat, každý máme své a každý to řeší po svém, jak uzná za nejvhodnější. Můj otec dřel celý život-dokázal toho hodně, bohužel v 56 letech odešel. Nazažil nic jiného než dřinu a odříkání, dělal jsem to s ním a tak nějak jsem u toho zůstal, nemohl bych se na sebe podívat do zrcadla kdybych to na co on dřel celý život tak já bych rozprodal a užíval si. Jak jste jistě poznali tak jsem mechanik, nemám žádné zemědělské vzdělání, jen to co mně dal život a naučil otec. Snažím se to dělat selským rozumem, zatím jsem spokojen. tu práci mám v krvi a s pomocí přátel je to hned lepší. na druhou stranu mám rodinu a nechci být jen figurka která doma přespí a pak ji rodina nevidí.
Navíc jsem v minulosti vyjížděl do ciziny s cestovkou zvanou AČR takže půl roku jsem nebyl doma, pak chvilku jo a zas ven.
Svojí rodině taky dlužím hodně, tudíž volím kompromis mezi zemědělstvím a rodinou. Být sám tak bych šel taky do něčeho nového, na druhou stranu je jízda traktorem pouze část zemědělské činosti, další finance jsou potřeba do skladovacích technologií, opravářské základny (tohle je můj šálek čaje), a jiných odvětví.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: zetor 12045

Příspěvekod poulm » 22 črc 2011 12:33

Na tohle téma bych taky uvítal nové vlákno,třeba s názvem "financování techniky" obecně,aby se tu dalo hovořit o všem možném co s tím trochu souvisí.

to bigbul:
docela mne zajímá co na těch 65ti ha pěstuješ, tato rozloha uživí tebe s rodinou a ještě ti zbyde na splátky nových strojů???
Ptám se jen proto,že moc atraktivních plodin,na kterých se dá zahojit není.Nejen obilniny jsou již dlouho na hranici rentability a pokud se z hektaru nevymlátí nad 8t pšenice nebo nad 6t ječmene,tak je to většinou jistá ztráta , u ostatních je to podobné. A jak se tak dívám z okna,tak ta kvalita letos bude taky na hovno.

Jinak fandím všem,kteří se odhodlali zariskovat a jít do nového a vychází jim to.Já bohužel také sdílím názor "bolda" a svým způsobem tu má každý svou pravdu,jde jen o to si vybrat.
Já už viděl na vlastní kůži mnoho nešťastníků a špatných konců,možná příliš mnoho na to,abych se už do něčeho takového nepouštěl.

Máme tu jednoho "relativně" úspěšného soukromníka, má přes 500ha,je dost velký,takže má už téměř všechnu techniku novou,ale pořád funguje stylem,že mu každou chvíli bouchají na dveře exekutoři,sem tam mu nějaký stroj zabaví,tak někde vyškrábe nějaké drobné,tak mu to zas vrátí, nemovitosti má zastavené a tak nějak pořád funguje,prostě má na to žaludek a je zplachovací,jenže tohle není má představa úspěšného podnikání,takhle bych nedokázal fungovat.Ale to je jenom tak okrajově.

Samozřejmě je hodně všeliakých fondů,dotací atd.,ale ne vždy je to pro každého smrtelníka dosažitelné.Také jsem se jednou o něco takového pokoušel, ale bylo to podmíněné mnoha podmínkami a závazky,že to bylo pro mě neraálné dodržet, jinak řečeno,ne na vše se dá šáhnout. :(

Osobně si myslím,že se ten trh do pěti let přesytí technikou natolik,že půjde i jakýkoli zánovní traktor nebo jiný stroj koupit hotově za přijatelný peníz,podobně jak je to v automobilovém průmyslu. Tato tendence je už výrazně vidět za poslední 3let, tak zkusím ještě chvíli vydržet se drncat ve starém hrakáči a pak se uvidí.Možná je to trochu zpátečnické uvažování,ale už teď jdou vidět pěkné cizí traktory od 300tis.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 195
Registrován: 23 lis 2009 15:03

Re: zetor 12045

Příspěvekod bigbul » 22 črc 2011 13:21

Re Poulm,na svých hektarech 34ha orného 15ha pšenice ,15ha sóje 2,5 j.ječmene 1 ha ovsa a zbytek brambor ,31ha luk a pastvin.Samozřejmně se to odráží na výši dotací a člověk si musí taky "udělat ty správné známe" potom to jde jak po drátku .Jak říkavali můj staříček :když už tu jednou si tak koukej abys byl a aby jsi se za sebe nestyděl. Tak se toho nějak držim.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: zetor 12045

Příspěvekod poulm » 22 črc 2011 14:25

Tak to ti gratuluji,ať se ti tak daří dál a držím ti palce.

Mj.,soju jsem taky kdysi skoušel,ale nějak mi to nevyšlo,nějak jsem podělal agrotechniku a nic mi nevzešlo,tak jsem to už dál neskoušel,navíc to chce asi propustnější půdy,tady jsou těžké jílovité. :(
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Předchozí

Zpět na UŘ II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník