12145 vs 12441

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod neznalek » 14 bře 2012 18:33

mám 2x 3011, 7745, Landini Legend 125 s ČN, dělám sám, ročně natočím celkem 1600mth (1000mth landini)...dělám i žv. Udržby a díly na staré "vrány" určitě do 10 tis ročně (možna by se do toho vešla i nafta :D)...bezproblemové stroje, Landini malá udržba cca 5 tis, velká do 20tis a dělám si je sám, ND jsem za 7 let provozu vicemene az na par maličkostí nepotřeboval, zaruka byla rok ( menil se dif. prední napravy= spolucast 20tis.kč), loni očkování vštřikovacího čerpadla a vstřikovaču za 52 tis ;)...co se nakladu a celkove spolehlivosti tyka je to podle stáří, nejstarší = nejlevnějsí na provoz a nejspolehlivejší...ovšem a poli s nima ničim nepohnu :wink: takže asi tak

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod bold » 14 bře 2012 18:49

aspoň jeden přispěvovatel který posuzuje možnosti strojů z vlastních skušeností. :wink:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod Jarek » 14 bře 2012 20:14

Forrtera malá údržba po 500 mth 10litrů motorového oleje 63 kč za litr-to je 630 korun + filtr 160 korun + naftový filtr 40 korun.Malou údržbu udělám za 830 korun.
Po 500 hodinách měním oba filtry hydrauliky 1200korun.
Malá Údržba je za 2030korun.

Velká se dělá po 1500 mth.80 litrů oleje za 60 kč je 4800+2 filtry hydrauliky po 600kč je 1200+filtr vzduchu 550kč + kabinové filtry 300kč,filtr do hydrostatického řízení 120 kč a 3 litry hydraulického oleje po 40 kč.
Když to sečtu je to 7090 kč plus 830 za motor 7920kč velká údržba.

Z mého pohledu mám nový stroj s nejlevnější údržbou na trhu.Řekl bych že je údržba srovnatelná nebo dokonce levnější než u stařičké 121
Náhradní díly jsem zatím nepotřeboval žádné krom rozbitých zrcátek,nebo zadního okna.To ale není tím že je zetor špatný traktor že :)

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod bold » 14 bře 2012 21:18

já osobně nehaním žádný traktor. :lol: :lol: :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod poulm » 15 bře 2012 08:57

Pokud se musí s traktorem jezdit každý den,tak je fajn jezdit v něčem novějším a pohodlnějším.Na druhou stranu je to jenom o financování,zadlužit se není žádný problém,ale pak to umět dotáhnout do finále a traktor splatit,tam už u mnohých nastává problém a když se člověk ohlédne za sebe,tak zjistí,že vlastně vydělává jenom na traktor.

Můj známý se živí chovem hovězího na maso,uvažoval stejně a před 4mi léty si pořídil novou Valtru s čelákem cca 90k a nějakou techniku na louky k tomu,ještě mu chybí doplatit dva roky a má s tím čím dál větší potíže.Vše co vydělá leze do splátek a v podstatě ho živí jenom manželka,ikdyž má plný kravín.

Takové situace si raději odpustím a nějaký čas ještě vydržím ve starém.Až budu mít peníze na kopě,tak se také poohlédnu po něčem zajímavějším.Je to sice konzervativní uvažování,ale aspoň se nedočkám exekutorů u vrátek.

Doba je nejistá,spolehnout se nelze na nic,natož na nějaký výhled několik roků dopředu.Komu se to podařilo a šáhl si na nové a vyšlo mu to,tak klobouk dolů.Když jsem byl svobodný,tak jsem taky podobně riskoval,jinak bych neměl to co mám,ale s dětmi a rodinou už nemohu hazardovat a zkoušet zda mi to či ono vyjde a doufat že neskončím pod mostem.Nehledě na to,že platební morálka je u nás v ČR hrozná a ani za odvedenou práci či zboží se člověk dost často nedočká peněz.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 264
Registrován: 11 srp 2007 20:17

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod kordl » 15 bře 2012 20:19

poulm píše:Pokud se musí s traktorem jezdit každý den,tak je fajn jezdit v něčem novějším a pohodlnějším.Na druhou stranu je to jenom o financování,zadlužit se není žádný problém,ale pak to umět dotáhnout do finále a traktor splatit,tam už u mnohých nastává problém a když se člověk ohlédne za sebe,tak zjistí,že vlastně vydělává jenom na traktor.

Můj známý se živí chovem hovězího na maso,uvažoval stejně a před 4mi léty si pořídil novou Valtru s čelákem cca 90k a nějakou techniku na louky k tomu,ještě mu chybí doplatit dva roky a má s tím čím dál větší potíže.Vše co vydělá leze do splátek a v podstatě ho živí jenom manželka,ikdyž má plný kravín.

Takové situace si raději odpustím a nějaký čas ještě vydržím ve starém.Až budu mít peníze na kopě,tak se také poohlédnu po něčem zajímavějším.Je to sice konzervativní uvažování,ale aspoň se nedočkám exekutorů u vrátek.

Doba je nejistá,spolehnout se nelze na nic,natož na nějaký výhled několik roků dopředu.Komu se to podařilo a šáhl si na nové a vyšlo mu to,tak klobouk dolů.Když jsem byl svobodný,tak jsem taky podobně riskoval,jinak bych neměl to co mám,ale s dětmi a rodinou už nemohu hazardovat a zkoušet zda mi to či ono vyjde a doufat že neskončím pod mostem.Nehledě na to,že platební morálka je u nás v ČR hrozná a ani za odvedenou práci či zboží se člověk dost často nedočká peněz.




PLNEJ SOUHLAS

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod Jarek » 15 bře 2012 22:22

Každá doba je nějaká.A každá doba nabízí nějaké příležitosti.Jen se musí umět využít.Kdo umí jezdí v novém.Kdo neumí napíše že je doba nejistá.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod bold » 16 bře 2012 08:49

Jarek píše:Každá doba je nějaká.A každá doba nabízí nějaké příležitosti.Jen se musí umět využít.Kdo umí jezdí v novém.Kdo neumí napíše že je doba nejistá.

No nevím...........ale asi to nebylo dobré přirovnání.
Mrzí mně pocit nadřazenosti některých majitelů nových strojů. Tímto jsi mně osobně označil za osobu která nic neumí a nic nedokáže. Všechno není jednobarevné.
Zeptám se jinak. Kolik máš výměry orné a kolik ostatní? Kolik ti stát zafinancuje v dotacích?
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod poulm » 16 bře 2012 10:06

Kašli na to bolde,některé diskuze nikam nevedou,zvlášť,když se vyhrotí do stadia urážek.

Znám mnoho lidí co mají nový jeden či více traktorů,ale ty staré provozují paralelně dál a nikdy je neprodají,a moc dobře vědí proč,ba naopak ještě další staré přikupují.

Buď rád,že nám zatím ty "staré" klepáče bohatě vystačí na naše potřeby a nemusíme se pouštět do vírů úvěrů a splátek.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 592
Registrován: 19 led 2009 16:29
Bydliště: Praha-Východ

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod standais » 16 bře 2012 11:56

nedá mi to, ale taky napíšu svůj názor. mám 16145, 6711 a E514, v budoucnu si chci koupit 12145, jsem soukromník s 80ha. nechápu jak někdo může mít tu drzost vnucovat druhému svůj (špatnej) názor. i když ty stroje jsou starý, tak svou práci udělají se stejnou, nebo aspoň srovnatelnou kvalitou jako nový. řekněte mi pádnej argument, proč bych měl svou 161 nahradit nějakým novým traktorem ? co mi to asi přinese navíc ? místo novýho traktoru radši koupím nové nářadí za traktor. nemám nic proti novým traktorům, každý ať co mu vyhovuje nejvíc, ale říkat o Crystalech že jsou špatný jen protože jsou starý je prostě pitomost. a jak tu někdo psal k poruchovosti starých strojů: nebuď vandrák, o své mašiny se dobře starej a uvidíš, že ně bude spolehnutí.
Teorie je, když všechno víme, ale nic nefunguje.
Praxe je, když všechno funguje, ale nikdo neví proč.
My jsme spojili teorii s praxí: nic nefunguje a nikdo neví proč.

Příspěvky: 192
Registrován: 11 čer 2008 15:30

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod tozer » 16 bře 2012 13:01

taky se zapojím do diskuze...
Jarek píše:Každá doba je nějaká.A každá doba nabízí nějaké příležitosti.Jen se musí umět využít.Kdo umí jezdí v novém.Kdo neumí napíše že je doba nejistá.

je dost odvážné říct že ten kdo pracuje se stroji staršího data výroby vlastně neumí hospodařit. Přitom každý má jiné podmínky, já osobně dělám na 40ha(25 orná, 15 louky) k tomu mám chlév s cca 40ks hovězího(z toho 12 dojnic)vlastním 7 let novej Zetor Proxima8441, 6211, 6745 s čelním nakladačem a 3511, myslím si že ledaco umím, co neumím poradí otec a přesto nemám na to abych měl na novější stroje....někde sem tu našel že ty Jarku(omlouvám se za tykání) hospodaříš na 300ha + výkrm býků-oprav mě jestli je to nepřesné, tak proč se snažíš srovnávat se soukromníky co mají X krát nižší výměru(nižší dotace a celkové příjmy)
tohle téma začalo jako srovnávání nesrovnatelného a pokračuje v tomtéž směru, což je docela smutný....

Příspěvky: 62
Registrován: 18 bře 2011 20:41
Bydliště: KE - okolie

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod ejo » 16 bře 2012 13:33

7011,8011 a 16145 dohromady cca 25 ha a každým rokom o trošku viac :wink:

osobné skúsenosti s JD 64xx - 7930, MF .., Case ...., všetko počas bývalej práce. Stroje nové, pohodlné - radosť stráviť v tom celý deň a hlavne neboli moje a keď sa niečo posra... nemusel som vyťahovať vlastnú peňaženku (samozrejme neposr. sa to naschvál).

Napr. 6320 zadná náprava - červená ako panvica možnosť pražiť vajíčka - oprava = 3500 EUR :( a to je len jeden príklad.

Samozrejme by som bral nový traktor "na farbe nezáleží" ale na 25 ha to by bola asi samovražda.

Poznám (osobne som sa nestretol) chlapíka ktorý bol na dni otvorených dverí v Classe pri výrobe kombajnov a na mieste objednal 3 Lekiky 600, v apríly mal chuť orať, tak zmulčovali pšenicu cca 120 ha, aby dotyčný mohol stráviť zopár dni v novom JCB a....... mohol by som pokračovať celý deň.

Keď si uvedomím, že to nieje môj prípad, tak naskočím do 7011,8011 alebo 16145 a urobím aj tak to čo potrebujem. Prečo??? lebo ma táto práce baví. Keby som mal možnosť nechať prácu a venovať sa len farmárčeniu tak by som to bral hneď :D

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod poulm » 16 bře 2012 15:56

Tak mně napadá,co tu vlastně řešíme za hlouposti.
Každý máme to co nám vyhovuje.Pořád jsou to jenom stroje,které se kazí,ať jsou nové nebo staré.
Zemědělství nemá v dnešní době zrovna na růžích ustláno a je řazeno hned po autodopravě mezi nejrizikovější podnikání.
Někomu se daří víc a někomu míň,je to jen o možnostech,známostech a ostatních faktorech.

Když se vrátím k původní otázce Z12145 vs 12441,tak na to takhle od pasu nejde odpovědět.Srovnávat tyto traktory samozřejmě lze,ale záleží na souvisejících informacech,které tu nezazněly,a to kolik Mth to má ročně dělat,co to má tahat a nosit za nářadí,zda je to do zemědělství,dopravy, lesnictví aj.,v jakém prostředí to má jezdit (malý,střední či velký soukromník nebo podnik), způsob financování, jestli to má být hlavní stěžejní stroj,či jenom doplňkový k silnějším, strojní vybavenost původní základny a mnohé další.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 62
Registrován: 18 bře 2011 20:41
Bydliště: KE - okolie

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod ejo » 16 bře 2012 20:11

to máš pravdu

väčšina vlákien takto skončí :( úplne mimo

Příspěvky: 264
Registrován: 11 srp 2007 20:17

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod kordl » 16 bře 2012 20:42

Nevím podle mého úsudku by se asi muselo srovnávat tak že 121 by se musela odstavit zakonzervovat a až bude 124 stará 30 let tak je postavit vedle sebe a porovnávat :D

Příspěvky: 207
Registrován: 27 dub 2010 22:53

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod Jarek » 16 bře 2012 20:53

Mě se taky dotkne když čtu že když mám něco na splátky že tak hazarduju s rodinou.
Jak chcete nakupovat půdu?Bez půjčky toho moc koupit nejde.A než na ni našetřím tak už nebude co kupovat.
Bolde dotací má tolik co ty.Nebo snad žiješ v jiném státě?Nevím co pořád máte s těmi dotacemi.Všichni máme stejné možnosti.Někde jsem tu dokonce četl jak jste označili klučinu co by chtěl zatravnit ornou že je dotační zlatokop.Tak nevím kdo tady koho uráží.
Jestli mám víc hektarů mám větší příjmy ale mám sakra i větší výdaje.
Orné půdy mám 100 hektarů.Obilnin dělám jen 30.Na zbytku pěstuju směsky na senážování a jetele.To vše pro dobytek.Neprodám ani kilo.Nepasu ani kus,dobytek mám pořád zavřený.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1662
Registrován: 11 čer 2007 23:17
Bydliště: Rokycany-Radnicko

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod neznalek » 16 bře 2012 21:29

Jarek píše:Mě se taky dotkne když čtu že když mám něco na splátky že tak hazarduju s rodinou.
Jak chcete nakupovat půdu?Bez půjčky toho moc koupit nejde.A než na ni našetřím tak už nebude co kupovat.
Bolde dotací má tolik co ty.Nebo snad žiješ v jiném státě?Nevím co pořád máte s těmi dotacemi.Všichni máme stejné možnosti.Někde jsem tu dokonce četl jak jste označili klučinu co by chtěl zatravnit ornou že je dotační zlatokop.Tak nevím kdo tady koho uráží.
Jestli mám víc hektarů mám větší příjmy ale mám sakra i větší výdaje.
Orné půdy mám 100 hektarů.Obilnin dělám jen 30.Na zbytku pěstuju směsky na senážování a jetele.To vše pro dobytek.Neprodám ani kilo.Nepasu ani kus,dobytek mám pořád zavřený.


s tím zlatokopem jsem to napsal já, dotaz jak jak byl položen a reakce tak jak navazovali mě v tom jen utvrdili a klidně tak nazvu kazdého, kdo to tak dělá ;) Což ovšem nemusel být tento konkretní případ :wink: Nemam ve zvyku si stěžovat nebo se naopak být do prsou a říkat ja kjsem dobrej, jen proto, že nekdo nema možnosti a ambice jako já, je to každého věc :wink:

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod bold » 16 bře 2012 21:30

opět nepochopeno. pokud máš orné 100ha tak nemáš ty samé dotace jak já na svých 40. Tohle jsem myslel, pokud budu mít 100ha tak půjdu do nového stroje taky, jednak bude potřeba kvůli rozloze a jednak splátky pokryjí dotace. Pořád tady porovnáváme malé a velké farmy. Nikoho jsem nechtě urazit a ani nemám zájem se nad někoho povyšovat.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 18
Registrován: 01 črc 2011 15:31

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod brzacek » 16 bře 2012 22:55

Re Boltn a jeho opět nepochopeno,tak mi přijde piš srozumitelněji,tady pořád narážíš kdo má kolik dotací,mají proto že si jich umí vychodit,znám farmy se 40ha a mají nové traktory ale nepěstují pšenici a sladovnivcký ječmen jako ty Boltne a jak psal Jarek tady se opravdu a to si musíme přiznat se ukazuje jak kdo schopný,Boltne nezlob se na mně ty jako lampasak asi moc dobrý sedlák nejsi,nebot tady brečíš,a splátky se dají utáhnout i se 40ceti hektary,neustala vypočitavaš co stoji údržba nových,ale spočítej si co stojí udržba těch tvojich tří ,víc než udržba jednoho nového + jednoho starého,víš je to můj nazor tak doufam ,že jsem tě moc nevytočil.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod bold » 17 bře 2012 09:33

nevytočil. Jen přesvědčil že zde už nemám místo. Moje snaha o prezentaci mých názorů naráží na bariéru. to jakým způsobem se dají "vyběhat" dotace jsem osobně zažil. Osobně se mně ten způsob nelíbil. Neříkám že všichni řeší dotace tímto způsobem ale mně osobně se to příčí. Pokud mám 100ha tak je to rozdíl oproti 40ha. Chtěl jsem poukázat na rozdíl velikosti farem.
No nemá smysl se tady prezentovat, pokud bude mít někdo nějaký problém se zetorem ať napíše do SZ,pokud budu moci tak poradím. Nemám potřebu dohadovat se tu s "mladší" generací a vyvracet jim jejich pravdu, pochopí sami časem. 8)
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod poulm » 17 bře 2012 13:00

Jak tak koukám,tak by bylo dobré forum rozdělit ještě na tři části, zěmědělci do 50ha,zemědělci do 500ha a zemědělci do 5000ha.
V mnoha vláknech se tu střetávají názory těchto skupin a mnohdy negativně,protože jsou to lidé z naprosto rozdílných prostředí,s jinými potřebami, s jinými nároky na techniku,jinými peněžními toky,jinými způsoby financování a mnohé další odlišnosti.
Každý tu prosazuje svůj názor,v podstatě je dobrý,ale většinou jen na svoji činnost a možnosti.
Je asi pochopitelné,ikdyž smutné,že ti co mají víc hektarů,tak koukají z vrchu na ty co mají míň hektarů, a když postavíme vedle sebe malého zemědělce co má do 50ha s druhým co má nebo dělá v podniku s hektary do 5000,tak si v podstatě nemají co říct nebo se pohádají.



kordl píše:Nevím podle mého úsudku by se asi muselo srovnávat tak že 121 by se musela odstavit zakonzervovat a až bude 124 stará 30 let tak je postavit vedle sebe a porovnávat :D


Zajímavá myšlenka se na to podívat z tohoto úhlu pohledu, nicméně to asi pořád nic moc neřeší.Pokud se tyto traktory zapřáhnou do pole,tak si myslím,že udělají stejnou nebo srovnatelnou práci a srovnávat jejich technické a konstrukční plusy a minusy už nebude složité.To už si bude muset potencionální kupec rozmyslet sám co se mu víc líbí a hodí.Druhá stránka je financování,buď jsou peníze na nový nebo nejsou.

Nicméně původní otázka byla nejspíš namířená na někoho,kdo jezdil s oběmy traktory a může objektivně posoudit jejich chování a práci celkově.Pokud tu někdo takový je, tak by mne docela zajímal jeho názor a poznatky.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod skacel99 » 07 úno 2014 18:32

Jezdím přesně v těchto strojích,takže můžu porovnat. 12145 byla dobrá do té doby,než se vysypala převodovka cca v roce 2009.Do té doby si ale odsloužila svoje,byla 7 let nepřetržitě v podmítce a předešlý majitel ji x let trápil v tažené řezačce.Nicméně motor bez repase,spotřeba oleje 0,pouze horší čerpadlo.Šly do ní polské díly.Po 3 dnech provozu se opět ulomil zub.Neustálý problém s těsností hydr. čerpadla,protože kroužek potřebné velikosti není nikde k sehnání.Nahrazuje se tedy měnším,který ale po pár hodinách práce opět povolí.Další kapitola je nefunkční násobič (půlení v servisu není zrovna levná věc a už se to jednou řešilo,výsledek chabý)Traktor byl převážně využíván na podmítku s neseným radličkovým podmítačem Farmet 3m.(hospodaříme s taťkou na cca 200 ha orné půdy,orba tehdy byla minimální,takže sse ročně zpodmítalo cca 600 ha)Dnes už se používá pouze jako nouzovka do vlečky,válů a smyků,které jako jediné hydraulika unese. Nahradila ji Forterra 12441 a zvládá stejnou práci.Větší pohodlí,vyšší výkonnost.Jediná vada je kratší rozvor,takže nutnost výrazného dotížení předku.

Z hlediska tahových vlastností jasně vede Forterra díky o něco většímu výkonu a 3 kvaltům pod zatížením.Navíc má přední samosvor a pneumatickou uzávěrku zadku.
Taháme za ní návěs Umega.Prázdný váží cca 4500 kg + náklad 10 - 16 tun.S 10 tunami řepky si traktor hraje,pokud se člověk drží od 1800 ot/min výš,kde tlačí turbo.16 tun pšenice už je horní hranice možností traktoru. V poli je problém se hnout,celkově jsou rozjezdy horší díky vysoko položenému krouťáku.Na silnici se musí vystřídat všech 12 kvaltů postupně,ale po rovině traktor 40 km/h jede.O jízdních vlastnostech se ale bavit nebudu. 12145 by si o tomhle mohla díky převodovce nechat zdát.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod poulm » 10 úno 2014 13:26

Je jasné,že Fortera má lépe odstupněnou převodovku a třístupňový násobič dává traktoru mnohem víc možností při práci.
Akorát mne napadá otázka,jak je to celkově s životností převodovky Fortery oproti starému Krystalu.
Dejme tomu,že oba traktory budou dělat obdobnou práci a řidiči nebudou kopyta,tak by mne dost zajímalo,kdy se bude dělat GO převodovky u 121ky a u Fortery.
Je mi jasné,že do problematiky životnosti čehokoli se nechce nikdo pouštět,ale pro uživatele je to dost podstatatná informace.Obecně se každá závada svaluje na vrub špatné součástce,nebo špatnému zacházení a milion dalším příčinám.
Složitější převodovka samozřejmě s sebou nese ryzika větší četností závad,ale i tak si myslím,že by měla vydržet dost dlouho na to,aby to pro majitele nebylo zničující.
Osobně si myslím,že kvalita skončila u Z7745 a zatím mně nepřesvědčilo nic o opaku,ikdyž bych rád věřil,že nové Zetory vydrží jezdit 25let bez vážnějších oprav :|
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod skacel99 » 10 úno 2014 17:41

Těžko říct,to ukáže až čas. Nicméně jak jsem psal,u 121 ji nejvíc podráží kvalita dílů z Polska. Máme doma ještě 10540 z roku 1997 a tam ořevodovka stále drží.Prvních 5 let provozu to byl hlavní traktor a víceméně sám obdělával cca 100 ha (máme ještě Z 6711). Řazení je sice silně vykvedlané,ale pořát řadí bez problémů a je bez hluku.Ono taky bude hrát roli to,že je to 3kval a člověk míň řadí.
Každopádně Forterra to zvládá zatím v pořádku a to je v poměrně velkém zápřahu.Osobně se u ní ale víc bojím o zadní poloosy,než o převodovku. Přece jenom u toho návěsu je na traktoře poměrně dost zátěže a navíc chodí s nesenýma diskama Vogel@noot Terradisk 3m o váze 2000kg.S plnou řadou předních závaží o celkové hmotnosti 700 kg se s traktorem prakticky nedá jezdit,stačí trochu hlíny na podmítači a člověk je pořát na zadních.Nutnost je teda dotážení 4 kusy závaží ze zadních kol + konzola ze zadního kola na předním čepu.Celkové dotížení teda cca 1000 kg.Dál se agreguje s neseným rozmetadlem Sulky,kde je standartní násypka 1500 L + dodělávané náplatky cca 50 cm.Odhad objemu je cca 3000 L,takže zátěž na zadek taky značná.Dotížení předku je stejné,jako u disků

Příspěvky: 70
Registrován: 01 pro 2012 23:53

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod MartinT » 10 úno 2014 19:13

skacel99 píše:Těžko říct,to ukáže až čas. Nicméně jak jsem psal,u 121 ji nejvíc podráží kvalita dílů z Polska. Máme doma ještě 10540 z roku 1997 a tam ořevodovka stále drží.Prvních 5 let provozu to byl hlavní traktor a víceméně sám obdělával cca 100 ha (máme ještě Z 6711). Řazení je sice silně vykvedlané,ale pořát řadí bez problémů a je bez hluku.Ono taky bude hrát roli to,že je to 3kval a člověk míň řadí.
Každopádně Forterra to zvládá zatím v pořádku a to je v poměrně velkém zápřahu.Osobně se u ní ale víc bojím o zadní poloosy,než o převodovku. Přece jenom u toho návěsu je na traktoře poměrně dost zátěže a navíc chodí s nesenýma diskama Vogel@noot Terradisk 3m o váze 2000kg.S plnou řadou předních závaží o celkové hmotnosti 700 kg se s traktorem prakticky nedá jezdit,stačí trochu hlíny na podmítači a člověk je pořát na zadních.Nutnost je teda dotážení 4 kusy závaží ze zadních kol + konzola ze zadního kola na předním čepu.Celkové dotížení teda cca 1000 kg.Dál se agreguje s neseným rozmetadlem Sulky,kde je standartní násypka 1500 L + dodělávané náplatky cca 50 cm.Odhad objemu je cca 3000 L,takže zátěž na zadek taky značná.Dotížení předku je stejné,jako u disků


Jak stíháte s touto technikou obdělávat 200 ha? U soukromníka co má 200 ha bych nejvýkonější traktor čekal někde na 160-180k a vy jak jsem pochopil máte nejsilnější Forterru 124. Ono taky záleží na půdách.

Příspěvky: 70
Registrován: 01 pro 2012 23:53

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod MartinT » 10 úno 2014 19:14

MartinT píše:
skacel99 píše:Těžko říct,to ukáže až čas. Nicméně jak jsem psal,u 121 ji nejvíc podráží kvalita dílů z Polska. Máme doma ještě 10540 z roku 1997 a tam ořevodovka stále drží.Prvních 5 let provozu to byl hlavní traktor a víceméně sám obdělával cca 100 ha (máme ještě Z 6711). Řazení je sice silně vykvedlané,ale pořát řadí bez problémů a je bez hluku.Ono taky bude hrát roli to,že je to 3kval a člověk míň řadí.
Každopádně Forterra to zvládá zatím v pořádku a to je v poměrně velkém zápřahu.Osobně se u ní ale víc bojím o zadní poloosy,než o převodovku. Přece jenom u toho návěsu je na traktoře poměrně dost zátěže a navíc chodí s nesenýma diskama Vogel@noot Terradisk 3m o váze 2000kg.S plnou řadou předních závaží o celkové hmotnosti 700 kg se s traktorem prakticky nedá jezdit,stačí trochu hlíny na podmítači a člověk je pořát na zadních.Nutnost je teda dotážení 4 kusy závaží ze zadních kol + konzola ze zadního kola na předním čepu.Celkové dotížení teda cca 1000 kg.Dál se agreguje s neseným rozmetadlem Sulky,kde je standartní násypka 1500 L + dodělávané náplatky cca 50 cm.Odhad objemu je cca 3000 L,takže zátěž na zadek taky značná.Dotížení předku je stejné,jako u disků


Jak stíháte s touto technikou obdělávat 200 ha? U soukromníka co má 200 ha bych nejvýkonější traktor čekal někde na 160-180k a vy jak jsem pochopil máte nejsilnější Forterru 124. Ono taky asi záleží na půdách.

Příspěvky: 70
Registrován: 01 pro 2012 23:53

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod MartinT » 10 úno 2014 19:14

MartinT píše:
MartinT píše:
skacel99 píše:Těžko říct,to ukáže až čas. Nicméně jak jsem psal,u 121 ji nejvíc podráží kvalita dílů z Polska. Máme doma ještě 10540 z roku 1997 a tam ořevodovka stále drží.Prvních 5 let provozu to byl hlavní traktor a víceméně sám obdělával cca 100 ha (máme ještě Z 6711). Řazení je sice silně vykvedlané,ale pořát řadí bez problémů a je bez hluku.Ono taky bude hrát roli to,že je to 3kval a člověk míň řadí.
Každopádně Forterra to zvládá zatím v pořádku a to je v poměrně velkém zápřahu.Osobně se u ní ale víc bojím o zadní poloosy,než o převodovku. Přece jenom u toho návěsu je na traktoře poměrně dost zátěže a navíc chodí s nesenýma diskama Vogel@noot Terradisk 3m o váze 2000kg.S plnou řadou předních závaží o celkové hmotnosti 700 kg se s traktorem prakticky nedá jezdit,stačí trochu hlíny na podmítači a člověk je pořát na zadních.Nutnost je teda dotážení 4 kusy závaží ze zadních kol + konzola ze zadního kola na předním čepu.Celkové dotížení teda cca 1000 kg.Dál se agreguje s neseným rozmetadlem Sulky,kde je standartní násypka 1500 L + dodělávané náplatky cca 50 cm.Odhad objemu je cca 3000 L,takže zátěž na zadek taky značná.Dotížení předku je stejné,jako u disků


Jak stíháte s touto technikou obdělávat 200 ha? U soukromníka co má 200 ha bych nejvýkonější traktor čekal někde na 160-180k a vy jak jsem pochopil máte nejsilnější Forterru 124. Ono taky asi záleží na půdách.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod poulm » 10 úno 2014 19:20

A kolik má ta tvoje 105ka naběháno Mthodin?
Ono stáří nemusí být rozhodující,když traktor ročně málo naběhá.
Jak jsem loni na jaře kupoval pluh Jupiter 5r pružinou jištěný,tak mně překvapilo,že majitel ten pluh nosil právě na Forteře 124ce,ale také říkal,že to má moc krátký čumák,což je na pohled evidentní a také musel dotížit předek vším možným.
Nesjspíš by tomu traktoru slušel šestiválec.
Nejspíš je to blbost,ale byl by velký problém do této Fortery napasovat motor ze 121ky nebo ze 161ky?
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod skacel99 » 10 úno 2014 19:35

MartinT píše:Jak stíháte s touto technikou obdělávat 200 ha? U soukromníka co má 200 ha bych nejvýkonější traktor čekal někde na 160-180k a vy jak jsem pochopil máte nejsilnější Forterru 124. Ono taky asi záleží na půdách.

Ve 2 lidech je to na hranici možností,ale jde to.Nemáme živočišnou výrobu,jenom 200 ha orné.Traktory aktuálně 12145,která prakticky nejezdí,Forterra 12441 jako hlavní traktor,10540 jako druhý a 6711 na pocuky a do brambor a zeleniny.Nářadí odpovídá výkonům traktorů kolem 120 koní. Pluh 4 radličný Opal,podmítač 3m nesený radličkový Farmet,polonesený kompaktor Farmet 3m,nesené smykobrány 6m,nesené disky Vogel@noot 3m,6m cambridge SMS,secí stroj 4m ruská kopie Acordu (letos se bude řešit něco nového),secí stroj Famarol 3m,postřikovač Blanchard 2500 L 24m,fekál Eckart 7500 l,rozmetadlo Sulky,8t vlečka,9t vlečka a návěs Umega 12t. To je asi tak vše + malý postřikovač na zeleninu a brambory a sazeč.
K tomu teda ještě Tucano 430 + 6m vario lišta.

Ona Forterra se nezdá,ale dá se s ní udělat kus práce. V podmítce jak diskama,tak radličkama +- 20 - 25 Ha denně,záleží na půdních podmínkách a velikosti pole.Pracovní doba samozřejmě 12 - 16 hodin denně.

Půdy máme cca polovinu těžkých,zbytek středně těžké,pouze pár kopců vyloženě lehkých. Kopce cca na půlce výměry a to i poměrně velké.

Pole máme roztahané cca 15 km na každou stranu od domu,o žních se teda průměrně jezdí cca 7 km daleko.Já jsem na kombajně a taťka přeskakuje mezi Forterrou s návěsem a 105kou s 9t vlečkou.Pouze na pár nejvzdálenějších polí se bere na výpomoc další odvozce.

Je to sice honička,ale díky absenci živočišné výroby má člověk skoro půl roku klid.

EDIT: Ještě dodám,že taťka začínal v roce 1993 z ničeho,bez restitucí a bez dotací,co byly v roce 1992. Když tomu člověk věnuje všechno,dá se zemědělstvím slušně uživit.
První zaměstnanec se vzal v roce 2002 a já jsem ho vystřídal v roce 2009 po ukončení střední školy,jinak dělám od 15.
Naposledy upravil skacel99 dne 10 úno 2014 19:49, celkově upraveno 2

Příspěvky: 873
Registrován: 29 srp 2013 17:47

Re: 12145 vs 12441

Příspěvekod skacel99 » 10 úno 2014 19:44

poulm píše:A kolik má ta tvoje 105ka naběháno Mthodin?
Ono stáří nemusí být rozhodující,když traktor ročně málo naběhá.
Jak jsem loni na jaře kupoval pluh Jupiter 5r pružinou jištěný,tak mně překvapilo,že majitel ten pluh nosil právě na Forteře 124ce,ale také říkal,že to má moc krátký čumák,což je na pohled evidentní a také musel dotížit předek vším možným.
Nesjspíš by tomu traktoru slušel šestiválec.
Nejspíš je to blbost,ale byl by velký problém do této Fortery napasovat motor ze 121ky nebo ze 161ky?

Motohodiny přesně nevím,počítadlo přestalo chodit po 2 letech na 1500 Mth.Odhadem má max. 9 000 Mth.7 let jezdila jako hlavní traktor po cca 700 Mth a teď 11 let po cca 300 - 400 Mth.
Forterra jezdí cca 500 -600 Mth ročně,beru to podle výměn oleje.

Motor by tam možná pasoval ale nevím,kdo by to na sebe rouboval :shock:
Dlouhý traktor se letos zřejmě bude kupovat,jako náhrada za 12145. Já pevně doufám ve Forterru 140 HSX,nebo ideálně tu 150 HD,kdyby náhodou vyjela.Nejreálněj ale zatím vypadá Forterra 11641,což je šestiválec s výkonem cca 115 koní.Máme nabídku na jeden údajně málo jetý kus za zajímavé peníze.Další možnost je Forterra 11741,která taky patří do té levnější varianty.
Na nový traktor to zřejmě nevypadá,jelikož se na 90% bude řešit i něco na setí jako náhrada rusa (nová stála 140 000 a ke vší spokojenosti sloužila 11 let,jediná vada je,že nemá přípravu)

PředchozíDalší

Zpět na UŘ II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků