tabulková spotřeba

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

tabulková spotřeba

Příspěvekod bold » 12 říj 2011 08:49

Zdravím všechny příznivce zetoru. Potřeboval bych zjistit tabulkovou spotřebu zetoru 16145. Spotřeby na UŘ-I jsem zjistil ovšem potřeboval bych zjistit spotřebu u UŘ-II. potřebuju vykázat zelenou naftu na horní hranici, tak ať nepíšu blbosti. Dík
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 247
Registrován: 17 pro 2009 10:50

Re: tabulková spotřeba

Příspěvekod vik » 12 říj 2011 09:51

zdar ne že bych věděl jakou má spotřebu,ale normativi na zelenou naftu už skončili před 3 rokama.ted je jedno kolik spotřebuješ na ha/l samozřejmě že když napíšeš 1000lna ha že to bude divné,ale zákon to nijak nezakazuje a neupravuje.Jen k tej spotřebe mam 2x 8011 jedna má motor po GO druhá je už na pokraji úmrtí a když je vezmu do stejné práce tak s motorem po GO žere tak o 40%nafty míň. a to se do tabulek určitě nijak neuvádí.možná se mýlim když tak mě oprav,ale já na celním neměl nikdy problém s jakým koliv množství nafty.

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: tabulková spotřeba

Příspěvekod poulm » 12 říj 2011 10:48

No tak,měrnou spotřebu budeš mít podobnou jako u ostatních zetorů,takže nějak okolo 250g/kW.h
Při výkonu 120kW to bude dělat okolo 25-30l/h, což by mohl přibližně odpovídat jako maximální hodnota při plným plynu a zatížení motoru na 100%.Skutečnost je samozřejmě jiná.Jen blázen by drtil traktor na 100% v kuse, což ani reálně pořádně nejde,ve skutečnosti nejspíš jezdíš 10-20l/h.

Takže jim napiš do tabulek tu měrnou spotřebu, která je daná výrobcem,nebo spotřebu uvedenou v TP.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: tabulková spotřeba

Příspěvekod bold » 12 říj 2011 15:42

JÁ TO PŘEPOČÍTAL A ZCELA DEMOKRATICKY JSEM UPRAVIL SPOTŘEBU U 16145 NA 20L/HODINA.
Jak se říká všeho dočasu. Papír sice snese všechno, ovšem jedna náhodná kontrola a nemíním se zbláznit při dokazování toho či onoho. Vytvářím si tabulku (pozemek,rozloha,činnost,měsíc) tak aby to dokázalo propočítat spotřebu za měsíc, právě kvůli evidenci zelené nafty. Protože když jednou vykážu na pozemek spotřebu cca 10l a druhý rok na tu samou činnost 100l tak už to bude bít do očí. Je mně jasné že podmínky jsou rozdílné, ale chtěl bych mít jakž takž akurátní spotřebu. všechno vzorně zpracovat na papír, udělat evidenci a může přijít tisíc kontrol. To co se děje na poli je jedna stránka, ovšem papír musí sedět se vším, datum nákupu chemie,datum aplikace,datum nákupu PHM, datum činnosti. Když vám někdo proleze papíry a zjistí že nafta koupená v květnu byla spotřebována na postřiky a ty byly provedeny v březnu, tak potěš koště.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: tabulková spotřeba

Příspěvekod miki » 12 říj 2011 19:25

Spotřeba v literch na hodinu provozu

Obrázek

Zatížení 100% v praxi není možno dosáhnout
Překovejme meče v pluhy a naopak

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: tabulková spotřeba

Příspěvekod bold » 12 říj 2011 19:48

já věděl že to někde bude-díky moc. :wink:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: tabulková spotřeba

Příspěvekod miki » 12 říj 2011 19:54

Je to tabulka kterou vysomroval taťka před více než dvaceti roky ze zkušebny z Brna, když dělal mechoša v JZD 25.února :D
Dnes jsem šáhl do análů a opsal
Překovejme meče v pluhy a naopak

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: tabulková spotřeba

Příspěvekod bold » 13 říj 2011 18:27

já mám řadu 52..-77.., a potřeboval jsem hlavně na tu 16145. ono se to dá vypočítat, ale člověk je od přírody lenivý.... :lol:
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: tabulková spotřeba

Příspěvekod poulm » 13 říj 2011 19:10

No vida,tak jsem to od pasu trefil téměř přesně. :)

Osobně si myslím,že se ty tabulkové hodnoty rok od roku můžou lišit i o stovky procent na daném honu.
Vše záleží na počasí,půdních podmínkách,druhu pěstované plodiny atp.
Obilnina lze třeba udělat při 80-150l/ha za rok. Jiné je to u řepy a jiných okopanin,kde to může být i 500l/ha.rok nebo i víc.
Mnohem jiné to bude na pískách a jiné na těžkých hlinitých nebo jílovitých půdách. :idea: Samozřejmě je mnohem víc faktorů, které tuto spotřebu ovlivňují.

Já se zelenou naftou nemám zkušenosti,ale tohle jsou reálná čísla,která musí jít nějak odůvodnit.

Zatím nějtěžší půdy jsem viděl u kamaráda na Uničovsku.Jsou tam hutné a mazlavé černozemě,kde Z6911 tahal dvoják (2x30)na jedničku při orbě na obilninu o hloubce okolo 20cm.Krystal 8011 měl plné brejle s trojákem,ŠT180 sotva zvládla 5PHX35 atd. a tyto orby vycházejí, co mi říkal,okolo 60l/ha. Když prej orali na řepy,kterým se tam obvzlášť dobře daří,při hloubce až 30cm,tak nebyl problém spálit 150-200l/ha.
Možná takové půdy také znáte a tam ta nafta teče opravdu splavem. Samozřejmě jsou tam i ty výnosy někde jinde,ale to je diskuze na jiné téma.

Faktem zůstává,že i tyhle extrémní podmínky se musí nějak zohlednit v účetnictví. :shock:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Příspěvky: 554
Registrován: 08 črc 2009 20:06

Re: tabulková spotřeba

Příspěvekod miki » 13 říj 2011 21:10

To poulm: přečti si prosím nejen tu tabulku, ale i to co je pod a nad ní. Jsou to hodinové hodnoty spotřeby při určitém zatížení motoru.
Překovejme meče v pluhy a naopak

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: tabulková spotřeba

Příspěvekod poulm » 13 říj 2011 22:23

OK,ale nechápu co jsem jako napsal špatně.

Tahle tabulka je hrubý výcuc z měření parametrů motorů na brzdě, resp. otáčkové charakteristiky.
Pokud to takhle úředníci chtějí,tak jen hurá do toho,papír snese opravdu všechno,ale reálná práce na poli je úplně něco jiného, tam se spotřeby počítají vstažené na odpracovanou plochu nebo jiné odpracované jednotky podle druhu práce. :idea:
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: tabulková spotřeba

Příspěvekod bold » 14 říj 2011 06:39

osobně jsem potřeboval tabulkovou spotřebu, tudíž pro mou potřebu super.
ohledně spotřeby na poli: Traktor má danou spotřebu při určitém výkonu. pokud je půda lehká, tak je hektarový výkon vyšší, pokud je těžká tak hektarový výkon klesá, spotřeba zůstává +- stejná
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: tabulková spotřeba

Příspěvekod poulm » 14 říj 2011 08:25

No jasně,to snad chápe každý.
Ale také i ty primárně sleduješ hlavně to,kolik jsi spálil na hektar a ne jestli jsi ho oral 1,5h nebo 2,5ha,to už je dané podmínkama.
Ještě mnohem větší guláš v tom udělá přepočítávání na Motohodiny,které se od klasické hodiny dost liší.
Záleží pro jaké účely topotřebuješ.
Mnohem jednodušší je to u moderních traktorů s GPS, kde to sleduje vše potřebné samo.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Uživatelský avatar
Příspěvky: 5402
Registrován: 28 pro 2007 18:40
Bydliště: Zlínský kraj

Re: tabulková spotřeba

Příspěvekod bold » 14 říj 2011 09:37

abych se přiznal, tak spotřebu moc nesleduju, práce je potřeba prostě udělat :lol: ale už několikrát byla snaha psát hodiny a práci, aby byl přehled co se s jakým stroje dělá a jaká je využitelnost.
Ať to skládám jak to skládám pokaždé je z toho kulomet

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1826
Registrován: 04 úno 2009 21:07

Re: tabulková spotřeba

Příspěvekod poulm » 14 říj 2011 12:07

Já se aspoň snažím dopředu odhadnout podle druhu půdy,svahovitosti,vlhkosti atd. na kolik mně asi vyjde hektarová spotřeba v orbě,když jdu někomu orat na službu,protože chtějí většinou vědět cenu předem a mnohdy se už trefuji doce přesně.
Jde o to,že některý pozemek jd poorat za 15l/ha a některý horší za 30l/ha,na víc jsem se zatím na našich půdách nedostal. Ve více hektarech ty rozdíly jdou už hodně vidět.
V určitém okamžiku se z každého nářadí stává kladivo
Všechno lze udělat snáz s kladivem
Nevěř na zázraky,spoléhej na kladivo
Optimista je pesimista s kladivem
Když se věci nedaří, každá snaha o zlepšení vede ke kladivu
Jedno kladivo vydá za tunu nářadí

Zpět na UŘ II

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník